نصب اپلیکیشن
آواز مزغ عشق

انواع مختلف صدای مرغ عشق به همراه معنی اون ها

مرغ عشق پرنده ای سخنگو و شیطون هست و اگر جایی باشه صدای مرغ عشق توی اون خونه حتما طنین انداز میشه. حتما براتون پیش اومده که ببنید یه مرغ عشق توی حالت‌های مختلف صداهای مختلفی از خودش دربیاره، با شادی و خوشحالی از یه طرف به طرف دیگه بپره و جیک و جیک کنه، زیر لبش یه چیزایی رو زمزمه کنه، یا گاهی صدای شکستن چیزی رو با نوکش در بیاره. شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاد که صداهای مختلفی که مرغ عشق در میاره معنی خاصی داره؟

صدای مرغ عشق

سوت زدن و صدای مرغ عشق خوشحال

تک جیک بلند از رایج‌ترین صدایی هست که از مرغ‌عشق‌ها شنیده می‌شه. این صدا به این معنیه که پرنده‌ی شما از زندگیی که داره راضی و خوشحاله. این صدا کمک می‌کنه که مرغ عشق با گله‌ی خودش ارتباط برقرار کنه و به بقیه‌ی دوستاش بگه که همه چیز خوب و عالیه. علاوه بر این می‌تونه به این معنی هم باشه که “کسی نگران نباشه، من اینجااام!

گاهی پیش میاد که ما آدم‌ها دوست داریم یک بند حرف بزنیم حتی وقتی حرف خاصی برای زدن نداریم یا اصلا کسی پیشمون نیست که باهاش حرف بزنیم. توی این شرایط گاهی با خودمون حرف می‌زنیم. این حالت یکمی شبیه این صدایی هست که مرغ‌عشق‌ها پشت سر هم از خودشون درمیارن.

نکته مهم اینه که پرنده‌ها هم شخصیت‌های متفاوتی دارن و بعضی‌هاشون دوست دارن که شنونده داشته باشن و شادیشون رو با صاحبشون شریک می‌شن و بعضی‌شون در حضور صاحبشون یا غریبه‌ها سکوت رو تریجح می‌دن.

صدای جیک جیک کردن عصبی مرغ عشق

جیک جیک کردن یه صدای همه کاره محسوب می‌شه. جیک جیک کردن می‌تونه به معنی جلب توجه کردن، یا مطلع کردن شما از این موضوع باشه که آب یا غداش تموم شده.

جیک جیک و سوت پیوسته مرغ عشق

اگه جیک جیک کردن مرغ عشقتون حالت پیوسته‌ای پیدا کنه، به این معنی هستش که هیجان زده شده. علتش می‌تونه صدای پرنده‌هایی باشه که از بیرون از خونه می‌شنوه. یا دوست داره توجه همنشینش رو به خودش جلب کنه. حالا این همنشین و دوست ممکنه جفتش باشه ( اگه جفتی داره ) یا خود شما باشید. یه احتمال دیگه هم وجود داره که این صدا رو به نشونه‌ی خطر داره از خودش در میاره که اگه به همین علت باشه و خطر رفع نشه، تبدیل به جیغ می‌شه.

مرغ عشق سبز

صدای جیغ کشیدن مرغ عشق

این صدایی هست که هیچکس از شنیدنش خوشحال نمی‌شه؛ نه شما و نه بقیه‌ی مرغ‌عشق‌هایی که دارید. این صدا به این معنیه که یه چیزی درست نیست. پرنده‌ای که جیغ می‌کشه از چیزی ترسیده و وحشت زده هستش، آسیب دیده و یا حضور یه شکارچی رو حس کرده ( ممکنه این حس کاملا خیالی باشه). البته این احتمال هم وجود داره که از دست شما عصبانی باشه چون برای مثال یادتون رفته ظرف غذاش رو پر کنید. گاهی هم می‌تونه تاثیر هورمون‌ها روی مرغ عشقتون باشه که در این حال به زودی آروم می‌شه.

پرنده‌های ماده وقتی که آماده‌ی جفتگیری هستن کمی زود رنج و عصبی می‌شن و به هر بهانه‌ای شروع به جیغ زدن می‌کنن.

وقتی مرغ عشقم جیغ می‌کشه چطوری آرومش کنم؟

خب شنیدن صدای شما توی مرحله‌ی اول می‌تونه باعث آرامشش بشه. اگه دیدین پرهاش ور به بدنش چسبونده به این معنیه که خیلی ترسیده. توی این شرای می‌تونین با یه ملحفه قفسش رو بپوشونین تا احساس امنیت بیشتری پیدا کنه. توی این فرصت بگردید و علت ترس و وحشتش رو پیدا کنید. موارد زیر می‌تونین از چیزهایی باشن که باعث وحشت مرغ عشقتون شدن:

  • سر و صدا
  • دود
  • حیوون‌های خونگی دیگه
  • بچه‌های شیطون

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

مرغ عشق ترسو

صدای زمزمه کردن مرغ عشق

زمزمه کردن مرغ عشق هم نشونه‌ای از شادی و حال خوب مرغ عشقتونه. شاید براتون جالب باشه که مرغ عشق‌ها هم بر خلاف باور عمومی می‌تونن حرف بزنن و تقلید صدا کنن. اگه به مرغ عشقتون آموزش داده باشید که حرف بزنه، توی این حالت می‌تونین بشنوین کلمه و جمله‌هایی که بلده رو هم آروم با خودش تکرار می‎کنه. مرغ عشق‌ها معمولا وقتی می‌خوان زمزمه کنن یه جای ثابت می‌نشینن و پرهاشون رو باد می‌کنن. (مطلب مرتبط: آموزش حرف زدن به مرغ عشق)

صدای مرغ عشق نر برای جلب توجه ماده‌ها

اگه مرغ عشقتون نر هست، برای ابراز علاقه به مرغ عشق‌های ماده هم همین حالت رو پیدا می‌کنه.

اگه مرغ عشق نرتون جفت نداره و به طور کلی تنها نگهش می‌دارید ممکنه با این صحنه مواجه شید که جلوی آینه نشسته و زمزمه می‌کنه چون نیاز داره که توسط مرغ عشق‌های دیگه مورد توجه قرار بگیره.

این ابراز عشق معمولا با موهای سیخ شده‌ و حرکت سر همراه می‌شه.

صدای خواندن یا چهچه زدن مرغ عشق

خواندن مرغ عشق‌ها نشونه‌ی خیلی خوبیه به این معنی که شاد و سالم هستن. اگه بیشتر از یه مرغ عشق دارین دسته جمعی خوندن مرغ عشق‌هاتون برای برقراری ارتباط با همدیگه و اطمینان دادن به هم دیگه اس که همه چی عالیه و زندگی خیلی خوب پیش میره. مرغ عشق‌ها از دسته جمعی چه‌چه زدن خیلی لذت می‌برن.

خواندن مرغ عشق

معنی صدای غرغر کردن مرغ عشق

مرغ عشق هم مثل بقیه‌ی حیوانات قلمرو و فضای شخصی خودش رو لازم داره و اگه حس کنه قلمروش به وسیله‌ی بقیه مرغ عشق‌ها مورد تجاوز واقع شده صدایی شبیه غرغر از خودش خارج می‌کنه.

معمولا زمانی که در حال لونه سازی هستن این صدا بیشتر ازشون شنیده می‌شه. البته یادمون باشه این صدا به این معنیه که اون چیز یا کسی که قلمروشون رو تهدید کرده، به اندازه ی کافی باعث تحریکشون نشده و فقط اعصابشون رو بهم ریخته. اگه این صدا رو زیاد می‌شنوید و بیشتر از یک مرغ عشق دارید شاید زمان مناسب برای بزرگ کردن قفس پرنده‌هاتون رسیده. چون ظاهرا فضای کافی برای زندگی کردن بدون اینکه مزاحم همدیگه باشن رو ندارن.

صدای مرغ عشق

صدای شکستن پوست تخمه (تق تق کردن)

مرغ‌ عشق وقتی صدای شکستن پوست تخمه میده در واقع در حال غذا خوردن نیست. این صدا معادل صدای خرخر گربه هست که به معنی بینهایت راضی بودن از شرایط و آماده ی چرت عصرونه شدن هستش.

صدای مرغ عشق سخنگو دیگه شامل چه چیزایی میشه؟

مرغ عشق‌ها صداهای زیادی می‌تونن تولید کنن. صداهای موزیکال یا غیر موزیکال. معمولا توی یه بازه زمانی خاص به یه صدای خاص که بیشتر دوستش دارن پیله می‌کنن و بیشتر همون صدا ازشون شنیده می‌شه.

این پرنده‌ها قابلیت تقلید صدا و حرف زدن دارن و گاهی از صداهای محیط دور و برشون مثل تلفن، آهنگی که شما گوش می‌دین، صدای حیوون‌های دیگه‌ای که توی خوتون هستن، ماشین‌های توی کوچه ایده می‌گیرن و همون صداها رو با صدای خودشون تلفیق می‌کنن. بعضی‌ هاشون هم توی صدا درست کردن از خودشون خلاق‌ترن.

اگه دوست دارین موقع خرید مرغ عشقی رو انتخاب کنین که راحتتر بتونین بهش حرف زدن یاد بدین مقاله جامع مرغ عشق رو حتما مطالعه کنین.

آیا این مقاله براتون مفید بود؟

اشتراک گذاری نظراتتون درقسمت نظرات به ما دلگرمی میده.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (534 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
عرشیا
نوشته شده در: ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

خیلی خوب بود اگه میشد این صدا رو میدانلود کرد

هلما سادات
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

جوجه های من سرلاکی هستن فکر کنم دوماهشون شده باشه چطور میتونم دونخورشون کنم؟

هلما سادات
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

خیلی عالی بود مطالبتون.ممنونم.خیلی دقیق وخیلی گسترده

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام هلما جان،
ممنون از لطفتون.
درکنار سرلاک براش تو ظرف تخت انواع موادغذایی مثل انواع دانه ها، میوه، سبزیجات، کمی تخم مرغ پخته بذارین تا بتونه هم با غذا بازی کنه هم از همون اول عادت کنه همه چیو بخوره. اگر اولش تمایلی نشون نداد یه مقدار سرلاکم کنارشون بذارین. به مرور مقدار سرلاکو کمتر کنین و مقدار بقیه ی اقلامو افزایش بدین تا درنهایت سرلاکو حذف کنین.

Abolfazl
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که بهشون هم میوه میدم هم سبزی جات ولی فقد ارزن می خورن یک حموم هم دارن ولی توش نمی رن

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام ابوالفضل عزیز،
تغذیه ای که صرفا برپایه ی دانه خصوصا ارزن باشه که چربم هست میتونه درآینده اونارو مستعد کمبود ویتامین و مواد معدنی کنه که زمینه رو برای مشکلات هورمونی هم فراهم میکنه پس بهتره زودتر روند تغییر رژیمشون رو شروع کنین.
چیزیکه باید جایگزین کنین پلت هست ولی برای اینکه پرنده هاتون به خوردنش تمایل پیدا کنن لازمه که به مرور عادتشون بدین: اول اینکه میزان پلتی که هر پرنده درروز باید دریافت کنه ۱۰ درصد وزن بدنشه (مثلا اگه پرندتون ۸۰ گرم باشه ۸ گرم بهت پلت میدین) این مقدار رو توی مقداری آب ولرم میذارین خیس بخوره تا چسبندگیش بیشتر بشه و بعد با ارزن قاطی میکنین (واسه ی هفته ی اول نسبت ارزن بیشتر باشه) تا حدی که به ترکیب چسبنده ایجاد میکنه. اینجوری پرنده ها مجبورن برای برداشتن دانه به هرحال پلت رو یه مزه ای بکنن (این ترکیبی که درست میکنین روزانه باید باشه که خطر فساد و مسمومیت نداشته باشه) (این نکته رو هم بگم مقدار کمیشو خودتون جلوشون مزه کنین تا بیشتر ترغیب بشن بخورنش).هفته ی بعد نسبت پلت و ارزن برابر باشه و هفته های بعدی همینجوری میزان ارزنو کم میکنین. درنهایت این امکان واستون فراهم میشه که پلت خشک در اختیارشون بذارین ولی اگه بازم بدقلقی کردن میتونین روی پلت آبمیوه بریزین تا بیشتر خوششون بیاد. اگه بعد به میوه و سبزیجات هم عادت کردن میتونین پلتو خرد کنین روی اینا بپاشین.
برای حموم کردنشون راهای زیادی وجود داره بسته به فضا و بودجه ای که میخواین بهش اختصاص بدین:
پرنده ها معمولا به آبی که جاریه بیشتر تمایل دارن پس یه گزینه براتون استفاده از آب نما، آبخوریای اتوماتیک سگو گربه و ساده ترین راهش حمام کردنشون کنار شیر آبه که دوتا دستتونو نزدیک شیر آب میگیرین که آب جاری توی دستتاتونو پر کنه. بعضی مرغ عشقا این روشو خیلی دوست دارن و میان توی دستتون حموم میکنن.
بعضی قفس ها محل درشون این امکانو میده که یسری محفظه هایی مثل ظرف پلاستیکیو میشه جای در چفتش کرد که بعضیاشون دوست دارن توی همون قفس که هستن بیان یه سر توی اون ظرفم حموم کنن.
بعضی پرنده ها حموم کردنو زیاد دوست ندارن ولی خب برای نظافت روزانشون و تمیز کردن پرها لازمه. میتونین از آب پاش برای این دسته استفاده کنین به این صورت که هم میتونین به خودشون بپاشونین که شاید خیس بشن خودشون دیگه برن حموم کنن هم میتونن توی فضای قفس اسپری کنن که ترغیب بشن خودشونو بیارن زیر قطره های ریز آب.
درنهایت اگه هیچکدوم این روشا جواب نداد روش آخر اینه که بعضی پرنده ها یجورایی تو محیط خیلی آروم احساس خطر میکنن و حموم نمیکنن شاید با بلند کردن صدای تلویزیون یا صدای دیگه حس طبیعت شلوغ بهشون دست بده و اونموقع حموم کنن.

مهسا
نوشته شده در: ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من تازه یه جفت مرغ عشق خریدم میترسن ازم چیکار کنم‌ راحت باشه باهام؟ممنون میشم راهنمایی کنید

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام مهسا جان،
چون هنوز پرنده هاتون به شما و محیط ناآشنان استرس بهشون وارد میشه. تا چندروز کاریشون نداشته باشین، قفسشون جای آروم و کم رفت و آمد باشه. شما فقط تو این مدت واسشون آبو غذا بذارین و هرازچندگاهی با فاصله باهاشون صحبت کنین تا بتونن به محیط و حضور شما عادت کنن.

مهسا
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

ممنونم از راهنماییتون پس کم کم عادت میکنن و دوست میشن باهام؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

بله مهسا جان، یه مدت که به محیط و شما عادت کردن و آروم شدن میتونین به مرور تمرینای دستی کردنشون، صحبت کردن و بازی کردنو شروع کنین و به نتیجه ای که میخواین برسین.
البته اینم بگم که پروسه ی دستی کردنشون غیر از اینکه رابطشونو با شما عمیق تر میکنه ممکنه از هفته ها تا ماه ها بسته به تداوم و صبوری شما و شخصیت و زودجوشی اونا زمان ببره پس ناامید نشین تو این مدت.

مهسا
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

ممنونم از سایت خوبتون و از شما بخاطر راهنماییها و اینکه وقت می‌گذارید و به سوالات ما پاسخ میدید ممنونم ازتون واقعا خسته نباشید🌹❣

میترا
نوشته شده در: ۳۰ فروردین, ۱۳۹۹

سلام من چند روزه یک جفت مرغ عشق نر و ماده خریدم. نر صداهای متنوعی داره. ولی ماده کلا یا ساکته یا فقط یه جیک جیک ساده میکنه . طبیعیه؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام میترا جان،
بله طبیعیه چون اکثر مرغ عشقای ماده شخصیت دیرجوش و ساکت تری از جنس نر دارن.

Masoomeh
نوشته شده در: ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام منم مرغ عشقامو ک تازه اوردم اصلا سروصدانداشتن وساکت بودن براشون صدای مرغ عشق از اینترنت دانلودکردم و پخش کردم واکنش نشون دادن و صدا کردنوشروع کردن فکرکردم اینجوری جواب میده که داد.

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام معصومه جان،
ممنون که تجربتون رو باهامون به اشتراک گذاشتین.

محمد
نوشته شده در: ۲۷ فروردین, ۱۳۹۹

سلام مرغای عشقه من به دست میان ولی از همون دست میترسن و کناره گیری میکنن

علی ارم
نوشته شده در: ۲۷ فروردین, ۱۳۹۹

مطلب بسیار جالبی بود که جای دیگری ندیده بودم. ممنون از شما

ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۷ فروردین, ۱۳۹۹

ممنون از شما علی عزیز خوشحالم که براتون مفید بوده

سهیل
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم رنگ دماغ ماده هع داره قهویی میشه نره آبی یعنی می خوان تخم بذارن

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سهیل عزیز،
میتونه امکانش باشه که توی دوره ی تولیدمثلیشون باشن ولی فقط این عامل واسه تخم گذاشتن کافی نیست و خیلی عوامل دیگه هم باید درنظر گرفته بشه.

سهیل
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام میشه بقیه عامل هاشو بگید مرسی

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

هردو جنس به بلوغ جنسی رسیده باشن (حدود ۹-۶ ماهگی) تغذیشون مناسب و متعادل باشه و مطمئن باشین که جنس ماده کمبود کلسیم و ویتامین دی نداره، میزان نوری که روزانه دریافت میکنن مناسب و به اندازه باشه، محیط اطرافشون کم رفت و آمد و ساکت باشه، لونه ی مناسب براشون تهیه شده باشه و …
تمامی عواملی که ازشون اسم بردم توی این کتاب کامل توضیح داده شدن:
راهنمای پرورش مرغ عشق

عرفان
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من یه جفت مرغ عشق دارم ک چهارتا جوجه ام دارن به تازگی ماده شروع کرده به سوت کشیدن یچیزی مثل ک صدای لنت ترمز ماشین خیلی کوتاه سوت میکشه میخواستم ببینم ازچی میتونه باشه

حامد عاشوری
نوشته شده در: ۶ فروردین, ۱۳۹۹

عالی

ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۹ فروردین, ۱۳۹۹

مچکرم دوست عزیز

احسان
نوشته شده در: ۱۲ بهمن, ۱۳۹۸

سلام من قصد دارم یه مرغ عشق بخرم و حرف زدن یادش بدم.میشه راهنماییم کنید چند ماهه بخرم و چیکارش کنم

پت پرس
نوشته شده در: ۱۲ بهمن, ۱۳۹۸

سلام
لطفا به مطلب نگهداری از مرغ عشق مراجعه کنین.

Mahsa
نوشته شده در: ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام مرغ عشق های من اصلا سروصدا ندارن و خیلی ساکت هستن

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام مهسا جان،
چندتا چیزو درنظر بگیرین:
اگه تازه آوردینشون چون هنوز به محیط عادت نکردن حالتای طبیعی خودشونو نشون نمیدن و یکم طول میکشه استرسشون بخوابه.
بعضی مرغ عشقا ممکنه سروصدا نداشته باشن این اتفاق طبیعی میتونه بین پرنده های آوازخون بیافته و آموزش تا حدی بتونه بهتون کمک کنه ولی درنهایت بعنوان یه ویژگی باید پذیرفتش.
اما بعنوان نکته ی آخر اگه درکنار ساکت بودنشون دیدین گوشه قفس کز کردن، چشم نیمه باز، هرگونه ترشح، پف کردن و بیحالی، بی اشتهایی دارن حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.

Mahsa
نوشته شده در: ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹

مرسی 😘😘
مرغ عشق ها تازه خریدمشون چجوری میتونم بهشون حرف زدن یاد بدم؟؟؟

Sarah
نوشته شده در: ۲۸ دی, ۱۳۹۸

سلام لطف کنید جواب بدین مرغ عشقای من خیلی سرحالن و بینیشون تمیزه و شرایط ی مرغ عشق سالمو دارن طبق گفته شما و غداهم میخورن فقط دوتا نکتهذهس یک اینک اب زیاد نمبخورن و دو اینکه گاهی اوقات مدفوع خودشونو میخورن

پت پرس
نوشته شده در: ۵ بهمن, ۱۳۹۸

سلام سارا جان
رژیم غذاییشون رو طبق مطلب نگهداری از مرغ عشق اصلاح کنید و آب تازه هرروز در اختیارشون بذارید.
بقیه اش طبیعی هست

حسین
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید جوجه مرغ عشق توی چند روزگی اش از لونه بیرون میاید؟؟؟