انواع مختلف صدای مرغ عشق به همراه معنی اون ها

انواع مختلف صدای مرغ عشق به همراه معنی اون ها

مرغ عشق پرنده ای سخنگو و شیطون هست و اگر جایی باشه صدای مرغ عشق توی اون خونه حتما طنین انداز میشه. حتما براتون پیش اومده که ببنید یه مرغ عشق توی حالت‌های مختلف صداهای مختلفی از خودش دربیاره، با شادی و خوشحالی از یه طرف به طرف دیگه بپره و جیک و جیک کنه، زیر لبش یه چیزایی رو زمزمه کنه، یا گاهی صدای شکستن چیزی رو با نوکش در بیاره. شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاد که صداهای مختلفی که مرغ عشق در میاره معنی خاصی داره؟

برای بهتر فهمیدن معنی صداهای مرغ عشقتون بهتره که هرچی بیشتر باهاش زمان بگذرونین. در کنار مشاهده‌ی دقیق رفتارش، این ویدیوی ما که راجع به معنی صداهای مرغ عشق هست، می‌تونه راهنمای خوبی برای شما باشه.
توجه: با قندشکن وارد بشین!

ویدیوی صداهای مختلف مرغ عشق چه معنی ای دارن؟

صدای مرغ عشق

سوت زدن و صدای مرغ عشق خوشحال

تک جیک بلند از رایج‌ترین صدایی هست که از مرغ‌عشق‌ها شنیده می‌شه. این صدا به این معنیه که پرنده‌ی شما از زندگیی که داره راضی و خوشحاله. این صدا کمک می‌کنه که مرغ عشق با گله‌ی خودش ارتباط برقرار کنه و به بقیه‌ی دوستاش بگه که همه چیز خوب و عالیه. علاوه بر این می‌تونه به این معنی هم باشه که “کسی نگران نباشه، من اینجااام!

گاهی پیش میاد که ما آدم‌ها دوست داریم یک بند حرف بزنیم حتی وقتی حرف خاصی برای زدن نداریم یا اصلا کسی پیشمون نیست که باهاش حرف بزنیم. توی این شرایط گاهی با خودمون حرف می‌زنیم. این حالت یکمی شبیه این صدایی هست که مرغ‌عشق‌ها پشت سر هم از خودشون درمیارن.

نکته مهم اینه که پرنده‌ها هم شخصیت‌های متفاوتی دارن و بعضی‌هاشون دوست دارن که شنونده داشته باشن و شادیشون رو با صاحبشون شریک می‌شن و بعضی‌شون در حضور صاحبشون یا غریبه‌ها سکوت رو تریجح می‌دن.

صدای جیک جیک کردن عصبی مرغ عشق

جیک جیک کردن یه صدای همه کاره محسوب می‌شه. جیک جیک کردن می‌تونه به معنی جلب توجه کردن، یا مطلع کردن شما از این موضوع باشه که آب یا غداش تموم شده.

جیک جیک و سوت پیوسته مرغ عشق

اگه جیک جیک کردن مرغ عشقتون حالت پیوسته‌ای پیدا کنه، به این معنی هستش که هیجان زده شده. علتش می‌تونه صدای پرنده‌هایی باشه که از بیرون از خونه می‌شنوه. یا دوست داره توجه همنشینش رو به خودش جلب کنه. حالا این همنشین و دوست ممکنه جفتش باشه ( اگه جفتی داره ) یا خود شما باشید. یه احتمال دیگه هم وجود داره که این صدا رو به نشونه‌ی خطر داره از خودش در میاره که اگه به همین علت باشه و خطر رفع نشه، تبدیل به جیغ می‌شه.

مرغ عشق سبز

صدای جیغ کشیدن مرغ عشق

این صدایی هست که هیچکس از شنیدنش خوشحال نمی‌شه؛ نه شما و نه بقیه‌ی مرغ‌عشق‌هایی که دارید. این صدا به این معنیه که یه چیزی درست نیست. پرنده‌ای که جیغ می‌کشه از چیزی ترسیده و وحشت زده هستش، آسیب دیده و یا حضور یه شکارچی رو حس کرده ( ممکنه این حس کاملا خیالی باشه). البته این احتمال هم وجود داره که از دست شما عصبانی باشه چون برای مثال یادتون رفته ظرف غذاش رو پر کنید. گاهی هم می‌تونه تاثیر هورمون‌ها روی مرغ عشقتون باشه که در این حال به زودی آروم می‌شه.

پرنده‌های ماده وقتی که آماده‌ی جفتگیری هستن کمی زود رنج و عصبی می‌شن و به هر بهانه‌ای شروع به جیغ زدن می‌کنن.

وقتی مرغ عشقم جیغ می‌کشه چطوری آرومش کنم؟

خب شنیدن صدای شما توی مرحله‌ی اول می‌تونه باعث آرامشش بشه. اگه دیدین پرهاش ور به بدنش چسبونده به این معنیه که خیلی ترسیده. توی این شرای می‌تونین با یه ملحفه قفسش رو بپوشونین تا احساس امنیت بیشتری پیدا کنه. توی این فرصت بگردید و علت ترس و وحشتش رو پیدا کنید. موارد زیر می‌تونین از چیزهایی باشن که باعث وحشت مرغ عشقتون شدن:

  • سر و صدا
  • دود
  • حیوون‌های خونگی دیگه
  • بچه‌های شیطون

در مورد مرغ عشقت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

مرغ عشق ترسو

صدای زمزمه کردن مرغ عشق

زمزمه کردن مرغ عشق هم نشونه‌ای از شادی و حال خوب مرغ عشقتونه. شاید براتون جالب باشه که مرغ عشق‌ها هم بر خلاف باور عمومی می‌تونن حرف بزنن و تقلید صدا کنن. اگه به مرغ عشقتون آموزش داده باشید که حرف بزنه، توی این حالت می‌تونین بشنوین کلمه و جمله‌هایی که بلده رو هم آروم با خودش تکرار می‎کنه. مرغ عشق‌ها معمولا وقتی می‌خوان زمزمه کنن یه جای ثابت می‌نشینن و پرهاشون رو باد می‌کنن.

صدای مرغ عشق نر برای جلب توجه ماده‌ها

اگه مرغ عشقتون نر هست، برای ابراز علاقه به مرغ عشق‌های ماده هم همین حالت رو پیدا می‌کنه.

اگه مرغ عشق نرتون جفت نداره و به طور کلی تنها نگهش می‌دارید ممکنه با این صحنه مواجه شید که جلوی آینه نشسته و زمزمه می‌کنه چون نیاز داره که توسط مرغ عشق‌های دیگه مورد توجه قرار بگیره.

این ابراز عشق معمولا با موهای سیخ شده‌ و حرکت سر همراه می‌شه.

صدای خواندن یا چهچه زدن مرغ عشق

خواندن مرغ عشق‌ها نشونه‌ی خیلی خوبیه به این معنی که شاد و سالم هستن. اگه بیشتر از یه مرغ عشق دارین دسته جمعی خوندن مرغ عشق‌هاتون برای برقراری ارتباط با همدیگه و اطمینان دادن به هم دیگه اس که همه چی عالیه و زندگی خیلی خوب پیش میره. مرغ عشق‌ها از دسته جمعی چه‌چه زدن خیلی لذت می‌برن.

خواندن مرغ عشق

معنی صدای غرغر کردن مرغ عشق

مرغ عشق هم مثل بقیه‌ی حیوانات قلمرو و فضای شخصی خودش رو لازم داره و اگه حس کنه قلمروش به وسیله‌ی بقیه مرغ عشق‌ها مورد تجاوز واقع شده صدایی شبیه غرغر از خودش خارج می‌کنه.

معمولا زمانی که در حال لونه سازی هستن این صدا بیشتر ازشون شنیده می‌شه. البته یادمون باشه این صدا به این معنیه که اون چیز یا کسی که قلمروشون رو تهدید کرده، به اندازه ی کافی باعث تحریکشون نشده و فقط اعصابشون رو بهم ریخته. اگه این صدا رو زیاد می‌شنوید و بیشتر از یک مرغ عشق دارید شاید زمان مناسب برای بزرگ کردن قفس پرنده‌هاتون رسیده. چون ظاهرا فضای کافی برای زندگی کردن بدون اینکه مزاحم همدیگه باشن رو ندارن.

صدای مرغ عشق

صدای شکستن پوست تخمه (تق تق کردن)

مرغ‌ عشق وقتی صدای شکستن پوست تخمه میده در واقع در حال غذا خوردن نیست. این صدا معادل صدای خرخر گربه هست که به معنی بینهایت راضی بودن از شرایط و آماده ی چرت عصرونه شدن هستش.

صدای مرغ عشق سخنگو دیگه شامل چه چیزایی میشه؟

مرغ عشق‌ها صداهای زیادی می‌تونن تولید کنن. صداهای موزیکال یا غیر موزیکال. معمولا توی یه بازه زمانی خاص به یه صدای خاص که بیشتر دوستش دارن پیله می‌کنن و بیشتر همون صدا ازشون شنیده می‌شه.

این پرنده‌ها قابلیت تقلید صدا و حرف زدن دارن و گاهی از صداهای محیط دور و برشون مثل تلفن، آهنگی که شما گوش می‌دین، صدای حیوون‌های دیگه‌ای که توی خوتون هستن، ماشین‌های توی کوچه ایده می‌گیرن و همون صداها رو با صدای خودشون تلفیق می‌کنن. بعضی‌ هاشون هم توی صدا درست کردن از خودشون خلاق‌ترن.

اگه دوست دارین موقع خرید مرغ عشقی رو انتخاب کنین که راحتتر بتونین بهش حرف زدن یاد بدین مقاله جامع مرغ عشق رو حتما مطالعه کنین.

آیا این مقاله براتون مفید بود؟

اشتراک گذاری نظراتتون درقسمت نظرات به ما دلگرمی میده.

دسته بندی:
پرندگان مرغ عشق
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
دکتر ملیکا حمزه
دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
سینا
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من چند روز پیش دوتا مرغ عشق از یکی از فامیل هامون گرفتم هردوشون نر هستن خودمم چند روز قبلش یه مرغ عشق ماده خریده بودم مادهه که کلا می ترسه نزدیک قفسش می شم می ره یه جایی قایم می شه اون دو تا نرم پیش صاحب قبلیشون زیاد محبوبیت نداشتن و کلا تو قفس بودن الان هرچی در قفسو باز می زارم نمیان بیرون تازه تو لونشون هم نمی رن اینا رو باید چی کار کنم؟؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سینای عزیز،
ماده چون تازه وارده و به محیط و اطرافیانش عادت نکرده طبیعیه که بترسه تا چندروز اول کاری به کارش نداشته باشین و فقط براش آبو غذا عوض کنین و از دور باهاش آروم صحبت کنین.
میتونین با تشویقی ترغیبشون کنین که از قفس بیرون بیان و باز گذاشتن در قفس تداوم داشته باشه، بعدا که باهاتون ارتباط گرفتن احتمال بیرون اومدنشون بیشتره.
لونه رو معمولا ماده درکنار نر، بعد اینکه با نر جفت بشه و بخواد تخم گذاری کنه استفاده میکنن.
گذاشتن آهنگ مشکلی نداره اتفاقا ترغیبشون میکنه به فعالیت و آوازخونی بیشتر.

sina
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

خیلی ممنون

کوروش
نوشته شده در: ۶ خرداد, ۱۳۹۹

سلام جوجه دوهفتگیم از لونه اومده پایین ولی خوارهش توی لونس اینم انداختم اونتو پیشش دوباره یکم عصبی بدو مشکلی پیش نمیاد

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام کوروش عزیز،
اگه احتمال میدین بهم دیگه ممکنه آسیب بزنن بهتره که جداشون کنین.

سهیل
نوشته شده در: ۹ خرداد, ۱۳۹۹

سلام مرغ عشق های من دستم رو میبرم تو قفس گاز میگیرند میخوام نازشون کنم گاز میگیرن کلا دستم رو توقفسشون می برم گاز میگیرند میشه دلیلش رو بگید

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سهیل عزیز،
پرنده ها نسبت به متعلقاتشون مثل غذا، اسباب بازی و قفسشون حساسن و از روی قلمروطلبیشون گازتون میگیرن.
درکنارش اگه مرغ عشقاتون هنوز باهاتون ارتباط نگرفته باشن و بترسن یا احساس خطر کنن احتمال بروز این رفتار بیشتر میشه.

ارشیا
نوشته شده در: ۳ خرداد, ۱۳۹۹

مرغ عشق ماده من نوکش قهوه‌ای شده ولی حاضر نیست با نر جفت گیری کنه

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام ارشیای عزیز،
فقط قهوه ای شدن نوک بینیشون نشونه ی آمادگی برای جفتگیری نمیتونه باشه و تعداد دیگه ای شرایط هم باید فراهم بشه براشون مثل فراهم بودن لونه ی مناسب، تغذیه، شرایط محیطی و مهمتر از همه بالغ بودن هردوشون.
فراهم کردن همه ی این شرایط توی این کتاب کامل توضیح داده شده:
راهنمای پرورش مرغ عشق

حمید رضا امین زاده
نوشته شده در: ۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلان من یک عدد جوجه مرغ عشق سرلاکی خریدم که نمیدونم چند هفته اش میخواستم بدونم روزانه چند وعده وچند سی‌سی بهش سرلاک بدم سرلاک باسشون کافیه آب دیگه نمی‌خوان؟
کی باید دون خوردشون کنم

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام حمیدرضای عزیز،
اگه سنش خیلی کمه حدود یکی دو هفتگی لازمه هر ۴-۲ ساعت بهش غذا بدین تا نصف شب و باید حتما ۱۰-۸ ساعت کامل بخوابه. توی هفته های بعد به مرور وعده هارو کم میکنین تا درنهایت برسین به یه وعده صبح و یه وعده عصر. نمیشه اندازه ی دقیقی گفت بستگی داره، در کل گنجایش چینه دان باجریگار ۷ میلی لیتره و وقتی چینه دانش درحد معقولی پر باشه توی لمس حالت توپی نرمی داره و باید صبر کنین کامل خالی بشه و بعد دوباره غذا بدین. سرلاکشون مقدار کافی آب باید داشته باشه که توی هفته های اول ۹۰-۸۰% غذاشو آب تشکیل داده و به مرور درصدش پایین میاد. زمانیکه باید شروع کنین سرلاکو کم کردن و دونه دادن بهش ۴۰-۳۰ روزگیشه.

حمید رضا امین زاده
نوشته شده در: ۴ خرداد, ۱۳۹۹

ممنون

علیرضا
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یه جفت مرغ عشق خریدم ک جفتشم نر دراومد یعنی یکیش جوجه بود
الان ی ماده گرفتم که اولاش باهم دعوا می کردند اما الان نه
نر ناز ماده میکشه ولی ماده میزنتش الان دوهفته اس پیش هم هستند
به نظر شما چی کار کنم

به نظر چه غذایی باعث سریع جفت شدن میشه چون ازشون میخوام جوجه بگیرم

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام علیرضای عزیز،
توی باجریگارها معمولا جنس ماده غالب هست و پیش میاد که اینجوری با نر رفتار کنه.
ظرف آبو غذاشون از هم جدا باشه و اگه درگیری شدید شد داخل قفس یه حائل حصارمانند قرار بدین که بهم دسترسی نداشته باشن.
غذاهاییکه چربی و قند بیشتری داشته باشن درکنار تامین ویتامینا کمک کنندن ولی لازمه عوامل دیگه هم درنظر گرفته بشه حتما.
تمامی این موارد توی کتاب پرورش مرغ عشق توضیح داده شده براتون:
راهنمای پرورش مرغ عشق

jamshid
نوشته شده در: ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من یک جفت مرغ عشق مولد دارم داخله منزل نگهداری میکنم شب ها چراغ خانه را خاموش کنم آنجایی که مرغ عشق هامو گذاشتم یا روشن وانها را داخل خانه بزارم بهتر است یا بیرون سر روز

jamshid
نوشته شده در: ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

عالی

atfe
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام.من دیشب یک مرغ عشق ۱-۱/۵ماهه نر خریدم.از زمانی که اوردمش فقط یک جا نشسته وگاهی بادستم باهاش بازی میکنم.از دیشب که تا الان ۸ساعت گذشته هیچ دون وآبی نخورده. حتی یک صداهم ازش نشنیدم بااینکه دهتش گاهی خیلی آروم بازوبسته میشه.ممکنه لال مادرزاد باشه؟!

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام عاطفه جان،
ممکنه یا بخاطر تازه وارد بودنش باشه که به شما و محیط عادت نداره یا اینکه بیماری ای داشته باشه. پیشنهاد میکنم مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم بیشتر این علائمو بررسی و راهنماییتون کنیم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

حسین
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

لطفا زود جواب بدید ممنون میشم

حسین
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من یه مرغ عشق دارم برای خودم نیست ولی دارم نگه میدارمش میخواستم بدونم مرغ عشق ماده تنها تخم میذاره یا نه ؟
و اینکه چند هفته ای با من هست و می خوام دستی کنم میشه یا نه ؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام حسین عزیز،
بله اگه شرایط محیطی و تغذیه ای براش جوری باشه که دوره ی تولیدمثل رو القا کنه میتونه تخم بذاره ولی این تخم نطفه دار نیست.
مدت زمان دستی شدن پرنده بسته به شخصیت و زودجوشیش و اینکه شما چقدر تداوم توی آموزشش دارین میتونه متفاوت باشه ولی در کل دستی کردن زمان بره میتونه هفته ها و حتی ماه ها طول بکشه.

میلاد
نوشته شده در: ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام چجوری مرݝ عشق هام رو دستی کنم، دیروز گرفتم و ۳ماهه ان

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام میلاد عزیز،
اول از همه اینکه چون تازه خریدینشون لازمه که چندروز کاریشون نداشته باشین و فقط براش آبو غذا اینا بذارین که به محیط و شما عادت کنن و از حضورتون نترسن.
برای دستی کردنشون لازمه یه مدت زمان تقریبا طولانی وقت بذارین و حوصله به خرج بدین.
هدفتون از اهلی کردنشون اینه که به پرنده نشون بدین که خطری براش نیستین و کسی هستین که بهش غذا و توجه میده.
اول از همه، غذاشونو تا عصر در دسترس نمیذارین، صبح سعی میکنین چیزای جذابی (مثل بادوم زمینی، مارک بیسکوییت میمون و یا سیب) رو بهشون نشون بدین تا بیان از انگشتتون بگیرن.(اگه از انگشتتون گرفتن و انداختن اونقدر ادامه بدین تا پرنده کلا سیر بشه و تمایلی نداشته باشه، اینجوری رابطتون قوی تر میشه) اگه نگرفتن، اون لحظه دیگه ادامه نمیدین و دوباره برمیگردین. چه از انگشتتون بگیرن چه نه یادتون باشه که تا ظهر همه ی اینارو خورده باشن تا گشنه نمونن! اگه احساس کردین تو این دوره پرنده ها لاغر شدن بلافاصله همه ی غذارو دراختیارشون میذارین تا دوباره قوت بگیرن و تا اونموقع تمرینو تعطیل میکنین.
وقتی از مرحله ی قبل مطمئن شدین که خوب پیش رفته، مرحله بعد اینه که در قفس رو براشون باز بذارین و فاصله بگیرین، بعد اینکه روی قفس نشستن، خیلی آروم میرید طرفشون. اینجا اگه دیدین پرنده ها مضطرب شدن ادامه نمیدین، یه مدت اینکارو انجام میدین تا بهتون عادت کنن، و وقتی نزدیک میشین و مضطرب نشدن، بهشون غذای موردعلاقشو میدین (دقت کنین این غذای موردعلاقه همیشه در دسترسشون نباشه چون دیگه عادت میکنن بهش و بهتون عکس العملی نشون نمیدن) صبر میکنین و تشویقشون میکنین که خودشون به قفس برگردن و اصلا نخواین با دست بگیرینشون و اگه بازم نرفتن، با یه حوله آروم منتقلشون کنین به قفس.
مرحله ی بعدی با چوب های نشیمنگاه آشناشون میکنین، به این صورت که چندروز صرفا چوبو روی قفس میذارین تا پرنده ها بهش عادت کنن و نترسن. بعد چوبو جلوشون میذارین، هدف اینه که برن روش و اگه نرفتن، خیلی ملایم با چوب فشار میدین به زیر قفسه سینشون تا بپرن روی چوب. موفق که شدین چندبار اینکارو باید تکرار کنین تا بدون تردید روی اون بمونن.
برای مرحله ی بعدی یه چوب دوم رو هم استفاده میکنین به اینصورت که میخواین بهشون یاد بدین از یه چوب به چوب دیگه برن. موفق که شدین به مرور اندازه ی یه چوبو کوتاه میکنین (مثلا از ۹۰ سانت به ۶۰ سانت) تا اینکه با دست خودتون جایگزین کنین. توی این مرحله دقت کنین که پرنده ها قبل اینکه روی چوب یا دستتون بخوان بیان اول با نوکشون امتحان میکنن پس اصلا دستتونو یهویی عقب نکشین وگرنه زحماتتون هدر میره. به قصد گاز گرفتن قرار نیست نوک بزنن!
درنهایت برای اینکه بتونین با دستتون نوازششون کنین باید اینکارو انجام بدین:
یه شاخه ی کوچیک و ظریفو بهشون معرفی میکنین و میذارین ازتون بگیرن و مزه و بررسیش کنن، بعد خیلی خیلی آروم با نوک چوب به پشت سرشون میزنین تا زمانیکه به این حرکت عادت کنن. به مرور طول چوب رو کوتاه و کوتاهتر میکنین تا اینکه با انگشتتون جایگزینش کنین، سعی کنین بعدش جاهای دیگه رو هم نوازش کنین و به هیچ عنوان به زور کاریو انجام ندین.
بعنوان نکته ی آخر اینکه اهلی کردن پرنده خصوصا اگه هنوز رام نشده باشه یه کار زمان بر هست و حتی ممکنه بعضی از مراحل براتون هفته ها یا ماه ها طول بکشه پس حتما صبر و حوصله به خرج بدین و در این بین پرنده ها رو دعوا نکنین. همچنین هر مرحله ای که موفق شدین رو حتما کلامی تشویقشون کنین یا تشویقی بهش بدین تا تاثیر گذاریش بیشتر باشه.