نصب اپلیکیشن
آواز مزغ عشق

انواع مختلف صدای مرغ عشق به همراه معنی اون ها

مرغ عشق پرنده ای سخنگو و شیطون هست و اگر جایی باشه صدای مرغ عشق توی اون خونه حتما طنین انداز میشه. حتما براتون پیش اومده که ببنید یه مرغ عشق توی حالت‌های مختلف صداهای مختلفی از خودش دربیاره، با شادی و خوشحالی از یه طرف به طرف دیگه بپره و جیک و جیک کنه، زیر لبش یه چیزایی رو زمزمه کنه، یا گاهی صدای شکستن چیزی رو با نوکش در بیاره. شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاد که صداهای مختلفی که مرغ عشق در میاره معنی خاصی داره؟

صدای مرغ عشق

سوت زدن و صدای مرغ عشق خوشحال

تک جیک بلند از رایج‌ترین صدایی هست که از مرغ‌عشق‌ها شنیده می‌شه. این صدا به این معنیه که پرنده‌ی شما از زندگیی که داره راضی و خوشحاله. این صدا کمک می‌کنه که مرغ عشق با گله‌ی خودش ارتباط برقرار کنه و به بقیه‌ی دوستاش بگه که همه چیز خوب و عالیه. علاوه بر این می‌تونه به این معنی هم باشه که “کسی نگران نباشه، من اینجااام!

گاهی پیش میاد که ما آدم‌ها دوست داریم یک بند حرف بزنیم حتی وقتی حرف خاصی برای زدن نداریم یا اصلا کسی پیشمون نیست که باهاش حرف بزنیم. توی این شرایط گاهی با خودمون حرف می‌زنیم. این حالت یکمی شبیه این صدایی هست که مرغ‌عشق‌ها پشت سر هم از خودشون درمیارن.

نکته مهم اینه که پرنده‌ها هم شخصیت‌های متفاوتی دارن و بعضی‌هاشون دوست دارن که شنونده داشته باشن و شادیشون رو با صاحبشون شریک می‌شن و بعضی‌شون در حضور صاحبشون یا غریبه‌ها سکوت رو تریجح می‌دن.

صدای جیک جیک کردن عصبی مرغ عشق

جیک جیک کردن یه صدای همه کاره محسوب می‌شه. جیک جیک کردن می‌تونه به معنی جلب توجه کردن، یا مطلع کردن شما از این موضوع باشه که آب یا غداش تموم شده.

جیک جیک و سوت پیوسته مرغ عشق

اگه جیک جیک کردن مرغ عشقتون حالت پیوسته‌ای پیدا کنه، به این معنی هستش که هیجان زده شده. علتش می‌تونه صدای پرنده‌هایی باشه که از بیرون از خونه می‌شنوه. یا دوست داره توجه همنشینش رو به خودش جلب کنه. حالا این همنشین و دوست ممکنه جفتش باشه ( اگه جفتی داره ) یا خود شما باشید. یه احتمال دیگه هم وجود داره که این صدا رو به نشونه‌ی خطر داره از خودش در میاره که اگه به همین علت باشه و خطر رفع نشه، تبدیل به جیغ می‌شه.

مرغ عشق سبز

صدای جیغ کشیدن مرغ عشق

این صدایی هست که هیچکس از شنیدنش خوشحال نمی‌شه؛ نه شما و نه بقیه‌ی مرغ‌عشق‌هایی که دارید. این صدا به این معنیه که یه چیزی درست نیست. پرنده‌ای که جیغ می‌کشه از چیزی ترسیده و وحشت زده هستش، آسیب دیده و یا حضور یه شکارچی رو حس کرده ( ممکنه این حس کاملا خیالی باشه). البته این احتمال هم وجود داره که از دست شما عصبانی باشه چون برای مثال یادتون رفته ظرف غذاش رو پر کنید. گاهی هم می‌تونه تاثیر هورمون‌ها روی مرغ عشقتون باشه که در این حال به زودی آروم می‌شه.

پرنده‌های ماده وقتی که آماده‌ی جفتگیری هستن کمی زود رنج و عصبی می‌شن و به هر بهانه‌ای شروع به جیغ زدن می‌کنن.

وقتی مرغ عشقم جیغ می‌کشه چطوری آرومش کنم؟

خب شنیدن صدای شما توی مرحله‌ی اول می‌تونه باعث آرامشش بشه. اگه دیدین پرهاش ور به بدنش چسبونده به این معنیه که خیلی ترسیده. توی این شرای می‌تونین با یه ملحفه قفسش رو بپوشونین تا احساس امنیت بیشتری پیدا کنه. توی این فرصت بگردید و علت ترس و وحشتش رو پیدا کنید. موارد زیر می‌تونین از چیزهایی باشن که باعث وحشت مرغ عشقتون شدن:

  • سر و صدا
  • دود
  • حیوون‌های خونگی دیگه
  • بچه‌های شیطون

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

مرغ عشق ترسو

صدای زمزمه کردن مرغ عشق

زمزمه کردن مرغ عشق هم نشونه‌ای از شادی و حال خوب مرغ عشقتونه. شاید براتون جالب باشه که مرغ عشق‌ها هم بر خلاف باور عمومی می‌تونن حرف بزنن و تقلید صدا کنن. اگه به مرغ عشقتون آموزش داده باشید که حرف بزنه، توی این حالت می‌تونین بشنوین کلمه و جمله‌هایی که بلده رو هم آروم با خودش تکرار می‎کنه. مرغ عشق‌ها معمولا وقتی می‌خوان زمزمه کنن یه جای ثابت می‌نشینن و پرهاشون رو باد می‌کنن. (مطلب مرتبط: آموزش حرف زدن به مرغ عشق)

صدای مرغ عشق نر برای جلب توجه ماده‌ها

اگه مرغ عشقتون نر هست، برای ابراز علاقه به مرغ عشق‌های ماده هم همین حالت رو پیدا می‌کنه.

اگه مرغ عشق نرتون جفت نداره و به طور کلی تنها نگهش می‌دارید ممکنه با این صحنه مواجه شید که جلوی آینه نشسته و زمزمه می‌کنه چون نیاز داره که توسط مرغ عشق‌های دیگه مورد توجه قرار بگیره.

این ابراز عشق معمولا با موهای سیخ شده‌ و حرکت سر همراه می‌شه.

صدای خواندن یا چهچه زدن مرغ عشق

خواندن مرغ عشق‌ها نشونه‌ی خیلی خوبیه به این معنی که شاد و سالم هستن. اگه بیشتر از یه مرغ عشق دارین دسته جمعی خوندن مرغ عشق‌هاتون برای برقراری ارتباط با همدیگه و اطمینان دادن به هم دیگه اس که همه چی عالیه و زندگی خیلی خوب پیش میره. مرغ عشق‌ها از دسته جمعی چه‌چه زدن خیلی لذت می‌برن.

خواندن مرغ عشق

معنی صدای غرغر کردن مرغ عشق

مرغ عشق هم مثل بقیه‌ی حیوانات قلمرو و فضای شخصی خودش رو لازم داره و اگه حس کنه قلمروش به وسیله‌ی بقیه مرغ عشق‌ها مورد تجاوز واقع شده صدایی شبیه غرغر از خودش خارج می‌کنه.

معمولا زمانی که در حال لونه سازی هستن این صدا بیشتر ازشون شنیده می‌شه. البته یادمون باشه این صدا به این معنیه که اون چیز یا کسی که قلمروشون رو تهدید کرده، به اندازه ی کافی باعث تحریکشون نشده و فقط اعصابشون رو بهم ریخته. اگه این صدا رو زیاد می‌شنوید و بیشتر از یک مرغ عشق دارید شاید زمان مناسب برای بزرگ کردن قفس پرنده‌هاتون رسیده. چون ظاهرا فضای کافی برای زندگی کردن بدون اینکه مزاحم همدیگه باشن رو ندارن.

صدای مرغ عشق

صدای شکستن پوست تخمه (تق تق کردن)

مرغ‌ عشق وقتی صدای شکستن پوست تخمه میده در واقع در حال غذا خوردن نیست. این صدا معادل صدای خرخر گربه هست که به معنی بینهایت راضی بودن از شرایط و آماده ی چرت عصرونه شدن هستش.

صدای مرغ عشق سخنگو دیگه شامل چه چیزایی میشه؟

مرغ عشق‌ها صداهای زیادی می‌تونن تولید کنن. صداهای موزیکال یا غیر موزیکال. معمولا توی یه بازه زمانی خاص به یه صدای خاص که بیشتر دوستش دارن پیله می‌کنن و بیشتر همون صدا ازشون شنیده می‌شه.

این پرنده‌ها قابلیت تقلید صدا و حرف زدن دارن و گاهی از صداهای محیط دور و برشون مثل تلفن، آهنگی که شما گوش می‌دین، صدای حیوون‌های دیگه‌ای که توی خوتون هستن، ماشین‌های توی کوچه ایده می‌گیرن و همون صداها رو با صدای خودشون تلفیق می‌کنن. بعضی‌ هاشون هم توی صدا درست کردن از خودشون خلاق‌ترن.

اگه دوست دارین موقع خرید مرغ عشقی رو انتخاب کنین که راحتتر بتونین بهش حرف زدن یاد بدین مقاله جامع مرغ عشق رو حتما مطالعه کنین.

آیا این مقاله براتون مفید بود؟

اشتراک گذاری نظراتتون درقسمت نظرات به ما دلگرمی میده.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (534 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
ابوالفضل
نوشته شده در: ۱۸ تیر, ۱۳۹۹

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم نیاز نیست که اینه و چیز های دیگری بگذارم ؟ اگه بزارم تاثیر داره روی جفت گیری ؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۰ تیر, ۱۳۹۹

سلام ابوالفضل عزیز،
استفاده از آینه لزومی نداره. اگه جفتگیری مدنظرتونه لازمه لونه ی مناسب هم دراختیارشون بذارین.
برای حمام هم معمولا یه ظرف آب (غیر از آب آشامیدنی) کفایت میکنه. میتونین اسباب بازیای متنوع هم دراختیارشون بذارین ولی دقت کنین که قفسشون شلوغ نشه.

الهه
نوشته شده در: ۱۶ تیر, ۱۳۹۹

مرغ عشق من صدا نمیدهد بایدچه کنم؟
وقتی در قفص رابازمیکنم از قفس بیرون نمی اید

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۶ تیر, ۱۳۹۹

سلام الهه جان،
ممکنه استرس داشته باشه یا حتی اگه با علائم دیگه همراه باشه نشونه ی مشکل تنفسی باشه. اینم درنظر داشته باشین که بعضی پرنده ها تمایلی به سخنگویی و آوازخونی ندارن و یجور ویژگی شخصیتی هست این مورد. میتونین براش آهنگای ملایم یا حتی صدای مرغ عشق پخش کنین، مدام باهاش صحبت کنین و سعی کنین یاد بدین بهش صحبت کردن رو.
معمولا مواقعی که پرنده نسبت به محیطش ناآشنا باشه یا احساس خطر کنه از قفس که محیط امنش به حساب میاد خارج نمیشه. کلامی و تشویقی میتونین ترغیبش کنین که بیرون بیاد.

inaz
نوشته شده در: ۱۵ تیر, ۱۳۹۹

سلام من هرچی مینویسم نظرم ثبت نمیشه جوجه مرغ عشق من مدفوعش آبکی شده آیا مشکلی داره ؟؟؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۵ تیر, ۱۳۹۹

سلام آیناز جان
مدفوع آبکی میتونه علل مختلفی داشته باشه ، برای بررسی بیشتر و درمان به متخصص مخصوص پرندگان مراجعه کنین.

Mahdi
نوشته شده در: ۱۵ تیر, ۱۳۹۹

من دو روزه دو تا مرغ عشق خریدم یکیش خیلی ورجه وورجه میکنه و صدا میده اما اون یکی نه تکون میخوره اما کمی صدا اصلا نمیده جز اون روز اولی غذا هم کمتر از اون یکی میخوره دلیلش چیه؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۱ تیر, ۱۳۹۹

سلام مهدی عزیز،
بهترین کار اینه که بعد تهیه پرنده ها یه چک آپ پیش متخصص پرندگان ببرین که از لحاظ بیماریای مهمشون بررسی بشن.

ملینا
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام
من میخواستم مرغ عشقامو بغل کنم ترسیدن بعد از اون جا به بعد دیگه نمیخونن ممکنه که لال شده باشن 😭😭😭😭
توروخدا سریع جواب بدین دارم از نگرانی سکته میکنم 😖😖😖😖

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام ملینا جان،
بغل کردن و نزدیک شدن زیاد شما بهشون باعث استرسشون شده و یکم زمان لازمه که دوباره به حالت طبیعی خودشون برگردن و آروم بشن. تو این مدت زیاد کاری به کارشون نداشته باشین و حتی میتونین براشون آهنگای ملایم یا صدای مرغ عشق پخش کنین تا آروم بشن.

کتایون
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام ۲ تا مرغ عشق ماده با یدونه نر با هم توو یه قفس میسازن؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام کتایون جان،
معمولا مرغ عشقای ماده باهم درگیری دارن و به ندرت باهم میسازن.

حمید رضا
نوشته شده در: ۷ تیر, ۱۳۹۹

خوبس

ارمین
نوشته شده در: ۶ تیر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من دیروز یه جفت مرغ عشق خریدم که مرغ عشق نر میخواد نزدیک ماده بشه یا غذا بخوره ماده میزنش باید چکار کنم تازه جفت هم نمیشن

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۶ تیر, ۱۳۹۹

سلام آرمین عزیز،
چون هنوز بهم عادت ندارن ماده هم معمولا حالت غلبه داره روی نر. این حالت خصوصا اگه بالغ نشده باشن بیشتره. ترجیحا ظرف آبو غذاشونو جدا از هم بذارین که نر هم بتونه غذا بخوره. اگه درگیریشون خیلی شدیده بهتره موقتا داخل قفس جداشون کنین (با گذاشتن یه حائل حصار مانند که باهم ارتباط داشته باشن ولی نزدیک هم نتونن بشن)

سپهر
نوشته شده در: ۲ تیر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید مرغ عشق من خیلی زیاد سر و صدا میکنه فقطم ارزن میخوره و هر دونه ای واسش میزارم هر میوه ای که واسش میزارم اصلا امتحان نمیکنه
چون تنهاست اینجوری میکنه؟!
اگه واسش جفت بخرم سر و صداشون بیشتر میشه؟!
مرغ عشق من نر هستش

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۴ تیر, ۱۳۹۹

سلام سپهر عزیز،
ممکنه عاملی باعث شده استرس بهش وارد بشه یا برای جلب توجه شما سروصدا میکنه. شما سعی کنین محیطو آروم نگه دارین، حتی براش صدای مرغ عشق یا آهنگای ملایم پخش کنین، دقت کنین که درطی روز باهاش به اندازه کافی وقت میگذرونین.
سعی کنین اولین وعده ای که درروز دراختیارش میذارین رژیم متعادلش باشه و اگه نخورد بعد ارزن دراختیارش بذارین ولی مقدار کم. پلت رو میتونین توی آبمیوه خیس کنین، درکنار یکم میوه و سبزیجات میتونین روشون ارزن آسیاب شده بپاشین که بیشتر ترغیب بشه. اینم بگم اگه شما جلوش اون خوراکیارو بخورین و تظاهر کنین خوشمزس هم کنجکاو میشه که امتحان کنه.

کوکو
نوشته شده در: ۲ تیر, ۱۳۹۹

سلام
من یک مرغ عشق نر ۲ ماهه تازه چهار روز پیش خریدم 😊
ببخشید مرغ عشق من وقتی این صدا ها رو میزارم شروع به خوندن میکنه مشکلی نیست؟
و چون تنهاست براش مشکلی پیش نمیاد ؟
و مرغ عشق من به جز ارزن و آب هیچی دیگه نمیخوره چیکار کنم بخوره؟
لطفا جوابمو بگینننن 🙏🙏🙏

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲ تیر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز،
نه هیچ مشکلی نداره اتفاقا کمکش میکنه توی محیط جدید استرسش کمتر بشه. اگه به اندازه کافی باهاش وقت بگذرونینو بهش توجه بدین، اسباب بازی و سرگرمی کافی داشته باشه احتمال اینکه مشکل رفتاری پیدا کنه کمتره.
به مرور باید با رژیم متعادل عادتش بدین (بیشتر از همه پلت، میوه، سبزیجات، کمی پروتئین حیوانی مثل تخم مرغ پخته و کمی هم دانه) اولین وعده ای که صبح میگیره تا ظهر رژیم غذایی اصلیش باشه، میتونین پلت رو توی آبمیوه خیس کنین یا حتی روشون ارزن آسیاب شده بپاشین، اگه تا ظهر هیچی نخورد یه مقدار ارزن براش بذارین که گشنه نمونه. انقدر باید ادامه بدین و نسبت ارزن رو پایین بیارین که فقط غذای جدید رو بخوره. اگه خودتون همون غذاهارو جلوش بچشین و تظاهر کنین که خوشمزن هم ترغیبش میکنه.