نصب اپلیکیشن
گاز گرفتن گربه

علت گاز گرفتن گربه خانگی چیه و چطور از آن جلوگیری کنیم؟

گاز گرفتن گربه یا بچه گربه دردناک و اذیت کننده است و ترک دادن این عادت گربه ها میتونه سخت باشه. در این مقاله درباره علت های گاز گرفتن گربه ها و راه های جلوگیری از اون بحث میکنیم .

گربه ها به دلایل مختلفی گاز میگیرن ولی دوتا از متداول ترین دلایل گاز گرفتن اون ها گاز  محکم موقع بازی و گاز آرام یا محبت آمیز هست که البته میتونه دردناک و اذیت کننده هم باشه.

نگهداری از گربه تجربه لذت بخش و جالبیه، ولی وقتی گربه ای داشته باشیم که از هر فرصتی برای گاز و حمله بهمون استفاده میکنه، از لذتش خیلی کاسته میشه!

اولین قدم برای مبارزه با گاز  گرفتن گربه ها اینه که بتونیم گاز از روی خشونت رو از گاز از روی محبت تفریق کنیم.

چرا گربه گاز میگیرد؟

گاز خشن گربه بسیار دردناکه و میتونه منجر به خونریزی و عفونت بشه. وقتی گربه ای بخاطر خشونت گاز میگیره دلیلش معمولا اینه که ترسیده یا میخواد قدرت خودش رو نشون بده. تو این مواقع باید حتما حواستون به بیماری هاری گربه هم باشه. اگر گربه واکسن هاری رو نزده باشه و یا این احتمال وجود داشته باشه که بیرون از خونه توسط یه حیوان آلوده گاز گرفته شده باشه، باید حتما برای پیشگیری از هاری اقدامات لازم رو انجام بدین.

این نوع گازها میتونن در طول بازی کردن های خیلی جدی و خشن، خشونت به دلیل قلمرو طلبی، یا به دلیل خاطره بدی که گربه در طول ماه های اولیه زندگی اش داشته هم اتفاق بیفتن. علت اصلی گاز های خشن، بازی کردن بیش از حد جدی گربه با صاحبشه که منجر به گاز خشونت آمیز میشه.

گاز محبت آمیز گربه ها یکی از راه هایی هستن که گربه برای ارتباط برقرار کردن با صاحبش ازش استفاده میکنه و وقتی اتفاق میفتن که گربه بیش از حد تحریک هیجانی شده یا بیش از حد با صاحبش احساس نزدیکی میکنه و دوست داره کمی برای خودش فضا داشته باشه.

این نوع گاز آرومه و معمولا منجر به خونریزی و پاره شدن پوست نمیشه.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۶۹,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

چرا  گربه ها باید موقع بازی گاز بگیرن؟

خشونت هنگام بازی بخصوص در بچه گربه ها و گربه های جوان متداول ترین مشکل کساییه که از گاز گرفتن گربشون شاکی هستن.

درسته که گربه ها برامون مثل اعضای خونواده میمونن و ما رو دوست دارن، ولی یادتون نره که اونا هنوز حیوانن و نیاز دارن بازی کنن تا هم توانایی های شکار کردنشون رو تمرین کنن و هم انرژی مضاعفشون تخلیه بشه.

در طبیعت معمولا گربه ها با هم نوعانشون بازی میکنن تا هم مهارت های اجتماعیشون رو تمرین کنن و هم هماهنگی رو یاد بگیرن.

ولی بیشتر گربه ها در خونه های ما تنها هستن پس کاملا طبیعیه بخوان از صاحبشون به عنوان همبازی استفاده کنن!

مشکل وقتی پیش میاد که بازی گربه ها برای پوست حساس ما آدم ها یکم زیادی خشن میشه.

پوست گربه ها از خز پوشیده شده و بسیار کلفت تر از پوست انسانه. اونا موقع بازی اغلب حرکاتی مثل چنگ زدن و گاز گرفتن رو روی همدیگه انجام میدن که کاملا طبیعی و جزو بازی به حساب میاد و آسیبی به پوست یه گربه نمیزنه، ولی پوست انسان که نازک و عاری از مو هست، در برابر این گازها حساسه و آسیب میبینه.

ولی یه گربه متوجه این نکته نیست که ما به اندازه همبازی گربه ای اش پوست کلفت و پرمو نیستیم!

بازی بچه گربه ها

جلوگیری از گاز گرفتن گربه خانگی هنگام بازی

حالا که میدونیم علت چنگ زدن و گاز گرفتن گربه ها چیه، وقتشه یاد بگیریم چطوری بدون جلوگیری از بازی کردن گربه و تخلیه انرژی اش، از خودمون محافظت کنیم و اجازه ندیم کار به خشونت بکشه!

زمان های بازی مشخص و منظمی رو برای گربه درنظر بگیر

اگر بچه گربه حوصله اش سررفته و داره تلاش میکنه توجه شما رو به خودش جلب کنه، ممکنه شروع کنه به گاز گرفتن یا چنگ زدن بهتون تا شما رو وادار کنه یه واکنشی نشون بدین. درست مثل رفتاری که با گربه های دیگه انجام میده.

اگر گربه انتظار داشته باشه که در مواقع معینی از روز باهاش بازی کنیم، کمتر سراغ دست و پای ما میره. بازی کردن مداوم با گربه در طول روز و سر ساعت های مشخص باعث میشه انرژی اضافی بچه گربه هم تخلیه بشه.

میتونین با گربه بازی هایی رو انجام بدین که “غریزه شکارش” رو فعال میکنن. مانند بازی با لیزر، قلاب ماهیگیری و توپ بازی. اینطوری گربه هم خسته میشه و انرژی اش تخلیه میشه و هم مهارت های شکارش رو با اسباب بازی تمرین میکنه و کمتر سراغ شکار دست و پای شما میاد!

چرا گربه گاز میگیرد؟

فقط با استفاده از اسباب بازی با بچه گربه بازی کن

تکون دادن دستمون زیر پتو و تحریک یه بچه گربه کوچولو برای گرفتن دست شاید سرگرم کننده و بامزه به نظر بیاد ولی وقتی اون گربه کمی بزرگتر بشه و عادت  کنه دست ما رو وسیله بازی ببینه، مشکلات فراوانی مثل گاز گرفتن و زخم شدن به وجود میان.

از بچگی فقط و فقط با استفاده از اسباب بازی با گربتون بازی کنین تا عادت کنه و متوجه بشه که دست شما وسیله بازی نیست!

از یه اسباب بازی برای پرت کردن حواس گربه استفاده کن

اگر دیدین موقع راه رفتن یا حرکت، گربه به دست و پای شما حمله کرد، با استفاده از یه اسباب بازی حواسش رو پرت کنین.

اینطوری گربه متوجه میشه که اسباب بازی برای بازی کردنه، نه دست و پای آدم ها!

با کمی دقت، میتونین حرکات گربه رو قبل از حمله به پاتون تشخیص بدین و با گرفتن یه اسباب بازی جلوی گربه، از بروز فاجعه پیشگیری کنین.

بازی گربه

اگر موقعی بازی گربه به دستت حمله کرد، رفتار درست رو نشون بده!

گربه ها موقع بازی حمله میکنن تا شما رو وادار کنن همون کار رو باهاشون تکرار کنین. یکی از ویژگی های اونا اینه که با داد زدن، تنبیه و واکنش منفی شما دست  از این کارشون بر نمیدارن!

مشاهده پیج پت پرس

برای همین اگر موقع بازی گربه شروع به گاز گرفتن کرد، بهترین واکنش اینه که بهش بی محلی کنین و محل رو ترک کنین، به اتاق دیگه ای برین و اگر گربه دنبال شما اومد بازم بهش بی اعتنا باشین. حتی تماس چشمی هم باهاش برقرار نکنین.

محیط رو براش جذاب کن

هر از گاهی اسباب بازی های جدید و مکان هایی برای قایم شدن و بازی در اختیار گربتون قرار بدین تا بتونه زمانی رو هم با خودش بازی کنه. اینطوری کمتر به شما حمله میکنه و برای سرگرم کردن خودش انتخاب های بیشتری داره.

گاز گرفتن گربه

عادت گاز گرفتن گربه ها از روی محبت

گاز محبت آمیز گربه یا بچه گربه نوع دیگری از گازه که علتش بازیگوشی یا تمرین شکار کردن نیست.

گربه ها وقتی بیش از حد تحریک میشن یا با صاحبشون بیش از حد احساس نزدیکی میکنن این نوع گاز رو میگیرن.

این نوع گاز ممکنه زمانی دیده بشه که گربه دیگه نمیخواد نوازشش کنین، دوست داره از توی بغلتون بذارینش زمین و یا تازه میخواد بازیگوشی رو شروع کنه.

به این دلیل بهش گاز محبت آمیز میگن که آروم و یواشه و این پیام رو منتقل میکنه:

با اینکه خیلی دوستت دارم ولی دست از این کار بردار!

گاز گرفتن بچه گربه

بهترین روش پیشگیری از گاز محبت آمیز گربه

توجه کردن به دم گربه بهتون میگه که باید انتظار گاز داشته باشین. موقع نوازش گربه، اگر دیدین دمش روی زمین شروع به حرکت دورانی کرد، نشون میده گربه بی طاقت شده و وقتشه تنهاش بگذارین.

برخی از گربه ها قبل از گاز محبت آمیز کمی عقب نشینی میکنن یا به ادامه تماس با شما تمایل کمتری نشون میدن.

بهترین راه برای پیشگیری از این نوع گاز اینه که به زبان بدن گربه توجه کنین و موقعی که دیدین گربه داره بی طاقت میشه، به حال خودش رهاش کنین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.1/5 - (135 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
علیرضا
نوشته شده در: ۱۸ آبان, ۱۳۹۸

باسلام من یه بچه گربه خیابانی روپیداکردم من نگهبان برج هستم این گربه چندماهی هست که پیش منه همه مطالبی که درسایت شما مطاله کردم درست بوده این گربه مامهربون بازی گوش ونازه خوب هم میفهمه کارای بدش چیه منوازدورببینه میشناسه وبدوبدومیادمپیشم نازش میکنم وموقع نازکردن قشنگ درازمیکشه واجازه میده هرطوری که دوست دارم نازش کنیم ولی چندروزیه نمیزاره نازش کنم وقتی دستم روسمتش درازمیکنم فرارمیکنه واسراردرنازکردنش کنم چنگ میگیره میخواستم بدونم علتش چیه منکنه باردارباشه چونه یهوی خیلی وزنش رفت بالا

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۸ آبان, ۱۳۹۸

سلام علیرضای عزیز
بله احتمالش زیاده. این رفتار در گربه های باردار دیده میشه. البته گربه ها از حدود ۷ ماهگی بالغ میشن و توانایی بچه دار شدن رو پیدا میکنن.
شاید هم عوض شدن خلقیاتش به دلیل بالغ شدنش باشه.

پاسخ به این نظر
نازی
نوشته شده در: ۱۴ آبان, ۱۳۹۸

سلام.لطفافطرت موجودات روبهم نزنیدو رواجش ندید.

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۶ آبان, ۱۳۹۸

سلام نازی جان
من از شما یه سوال دارم
گربه هایی که گاز میگیرن پس از یه مدت توسط صاحبانشون اون ها رو ول کرده و روانه خیابان میکنن چون دست، پا و همه جای صاحبشون رو زخم میکنن.
گربه ای که توی خیابون زندگی میکنه دچار اواع صانحه ها مثل له شدن زیر ماشین، مردن از گرسنگی، مجروح شدن توسط آدم ها یا بچه ها و…. میشه.
و باید بدونی که گربه های خانگی نمیتونن بدون آدم ها از پس خودشون بربیان یعنی اگر این گربه ها رو ول کنی توی جنگل نمیتونن مثل گربه های وحشی شکار کنن و زنده بمونن.
حالا کدوم انسانی تره؟
ول کردن گربه تو خیابون که با زجر بمیره؟ یا آموزشش برای گاز نگرفتن؟؟؟

پاسخ به این نظر
تی تی
نوشته شده در: ۱۹ شهریور, ۱۳۹۸

سلام روز بخیرر. ما امروز میخوایم برای بازدید یه بچه گربه ۴ ماهه بریم که برای واگذاری گذاشتن. تو چند ثانیه ای که فیلم گربه رو برای من فرستادن. تو حالت نشسته دائم در حال گاز گرفتن دست و انگشت اون فرد هست. واقعیت یه کم ذهنم درگیر شده .میخواستم بدونم این ممکنه مشکل ساز بشه؟ چون من اولین بار هست که میخوام حیوان خانگی بیارم و همیشه با گربه های باغ در ارتباط بودم که اتفاقا یکی از اونها انقدر مهربونه که هیچ وقت تو هیچ شرایطی ، نه گاز می گیره و نه چنگ میزنه. تو فیلم هم مشخص نیست که این از روی عشق هست یا عادت کرده??

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۲ شهریور, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز
میتونید بگیرید ولی باید بدونید که در اختیار گذاشتن دست و انگشت برای بچه گربه کار خطرناک و اشتباهیه همونطور که در مقاله مطالعه کردید مشکلاتی رو ایجاد میکنه، ولی میتونید بهش اموزش بدید که این کارو نکنه

پاسخ به این نظر
محدثه
نوشته شده در: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر.ما دوماهه از یه بچه گربه نگهداری میکنیم و خیلی دوستش داریم .اون هم با ما رابطه عاطفی خوبی داره . الان اساس میکنیم براش بهتره که به طبیعت و کنار هم نوعانش برگرده . مشکل اینجاست که می‌ترسیم در نبود ما براش مشکلی پیش بیاد ،دنبالمون برگرده و شرایط روحی بدی براش ایجاد بشه
نگرانشیم و نمی‌دونیم کارمون درسته یا نه . میخوایم ببریمش پارک ساعی تا تو خیابونا اسیر نشه .لطفا راهنماییمون کنید .ممنون

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۸ شهریور, ۱۳۹۸

سلام محدثه جان
گربه های خانگی اهلی شدن و دیگه تمایلی ندارن به طبیعت و کنار هم نوعشون برگردن بهترین محل زندگی براشون خونه اس چون در خونه ذادو ولد کردن و در بین ما بزرگ شدن، و دیگ اون خلق و خوی وحشی گربه های حیات وحش رو ندارن در نتیجه بهترین مکان برای نگهداریشون خونه هست، منتها شما اگه نمیتونید توی خونه ازش نگهداری کنید بهتر یه صاحب دیگ براش پیدا کنید نه اینکه توی پارک رهاش کنید.

پاسخ به این نظر
محدثه
نوشته شده در: ۱۹ شهریور, ۱۳۹۸

سلام ممنون از توجه و راهنماییتون
واقعا نمی‌دونم چکاری درسته و شده برام یه دغدغه بزرگ
وقتی میبرمش پارک یا تو محیطهای باز بشدت بازی می‌کنه و مشخصه که دوست داره
واقعا میبینم که تو تراسمون جاش کوچیکه و اذیت میشه .دلم براش میسوزه . از طرفی هم نگران امنیتش هستم

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۹ شهریور, ۱۳۹۸

سلام مجدد محدثه عزیز
بله متوجه ایم در محیط های بزرگ امکان بازی کردنشون بیشتره ولی محیط خونه براش امن تره و عمرش هم طولانی تر خواهد بود

پاسخ به این نظر
ح الف
نوشته شده در: ۲۰ دی, ۱۳۹۸

باسلام خدمت شما
درمورد نگهداری از بچه گربه وبعد از مدت کوتاهی رها کردن تو محیط خارج خونه خلاصه وار موارد وآموزش هایی رو که خیلی دیدم وروی اونها تاکید زیادی شده وفیلم های اون رو هم دیدم میگم اولا اگه بچه گربه رو چون کوچیک هست بامزه و…هستش میارید خونه برای تفریح کار اشتباهی هست واز اون کار فاجعه تر اینه که بعد از یه ماه یامدتکوتاهی که یه جورایی سرگرمی تون برطرف شده وبرعکس گربه کاملا خونگی شده شما بیاد رها کنیدش چون دیده شده خصوصا توی پارکها یه عده معدودی که سگ دارن سگ رو به طرف این گربه های رها شده میفرستن اونهاهم چون بلد نیست فرار کنن یا حالا مثلا در گیر شن یا دفاع کنن خیلی عادی می ایستن واینجاست که اون اتفاق دردناک می افته سگه حمله میکنه وگربه رو زخمی وبه حال مرگ میرسونه تو فیلمی که از این موارد تو پارک قیطریه گرفته شده ۲تا گربه همینجوری جون خودشون رو ازدست میدن نکته بعدی اصلا چون بلد نیست غذا تهیه کنه وروابط رو بلد نیست حتی باهم نوع های خودش از گشنگی طلف میشه یا اونا زخمی میکننش بعدشم از همه چیز حتی از گنجشک هم میترسن از ماشین ها کلا فقط برای اونا شما ومحیط خونه شما با وسائل خونه شما تومغزشون جا افتاده وطبیعی هستش خلاصه اینکه موارد بدتر بیشتری داره که دیگه خیلی گفتم اذیت هم شدین ببخشید مهم هاش اینا هستن تقریبا خلاصه اول ببینید میتونید به گربه سرویس بدین واون رو جزئی از افراد خونواده حسابش کنین اونوقت بیاریدش وگرنه واقعا برای تفریح یا حالا دلسوزی وکمک چون بچه هستش کار اشتباهی میکنید اینجوری دارین بیشتر وناخواسته بهش ظلم میکنید وبهترین کار هم برای جدا کردن از خودتون جوری که اون راحت باشه وشما هم وجدان وخیالتون راحت باشه همونطور که ادمین محترم گفت واگذاری به شخصی که مطمئن باشه وبراش مانند خونواده باشه هست یا مراکز نگهداری که البته این مورد دوم توی تهران کلا تو ایران به ندرت دیده میشه یاهستش همون پت پانسیون ها که تو خارج هست رو میگم حالا شاید تونستین پیدا کردین با جستجو ولی افرادی هستن که بخوان نگه دارن تو دیوار وشیپور آگهی واگذاری رایگان در صورت اطمینان هستش واقعا اگه زندگی اون حیوون براتون اهمیت داشته باشه با کمی صبوری وتحمل وتلاش وجستجو میتونین فرد نگهدارنده رو پیدا کنید شاید هم با اولین تبلیغ توی اولین ساعت تگذاشتن تبلیغ طرف پیدا بشه وبخواد گربه رو ببره واسه سرپرستی در کل این فقط نظر من نیست بلکه گفته ها ودیده ها وشنیده ها ومهمتر تجربیات خیلی از افراد هستش در ایران وکشور های دیگه بخدا اون فیلم مجروح وکشته شدن گربه های رها شده پارک قیطریه رو ببینید بی اختیار گریه میکنید من که حقیقتا اینطوری شدم ربطی هم به روحیه احساسی طرف و…..نداره باید ببینید ممنونم در آخر هم کلی واسه کسای دیگه هم با اجازه ادمین البته میگم آقا .خانوم. خواهر.وبرادر عزبز بچه گربه رو فقط وفقط اگه میدونید از عهده نگهداریش برمیایید حتی چندین سال کلا تا آخر عمرش بیاریدش منزل وگرنه اوردن گربه از روی دلسوزی چون حالا بگین بچه هستش میمیره گشنش میشه سردش میشه و….بزرگترین اشتباه وگناهی هست که در حق اون میکنید البته ناخواسته به قصد ثواب ولی جاش کباب میکنید گربه ها این رو بدونین مستقل هستن ویک دقیقه فکر کنید مگه همه گربه ها چجوری بزرگ شدن همه اونا بچه بودن کسی اونا رو بزرگ کرده بعد ولشون کرده که شما اگه این کارو نکنید اشتباه هست وخللی تو زندگی اونا ایجاد میکنید وگناه کارید نه عزیزان برعکس اگه این کارو بکنید وبیاریدشون وبعد مدت کوتاهی حالا بگین بزرگ شدن دیگه اوکی هستش دارین بزرگترین اشتباه رو میکنید اگه اینجوری بود این همه گربه چجوری بزرگ شدن هر یک دقیقه که تو خونه باشه عادت کردنش بیشتر میشه وبجاش یک ساعت طول میکشه به بیرون عادت کنه اگه خیلی خوش شانس باشه وعمرش به دنیا باشهواگه هم واسه تفریح ووقت گذرونی وبه عنوان اسباب بازی میاریدش وبا یه کاره خطا ازش سریع خودتون روقانع میکنید وقتشه بره بیرون وبزرگ شده واین حرفا اون دیگه واقعا جنایت کردن حالا دقت کنید طرف بازیش رو کرده دلش رو زده ودنبال یه چیز دیگه هستش خطا حیوون که ذات حیوون هستش رو بهونه میکنه و رهاش میکنه وواسه جواب داشتن به آدمای دلسوز هم سریع از خطا کردنش میگه وده تاهم میذاره روش واسه محکم کاری وفرار از عذاب وجدان اگه داشته باشه میگه حالا گفتیم گشنه میمونه بچه هستش میمیره بزرگش کردم بعدشم ولش کردم گفتم ثواب داره خلاصه حیوون اسباب بازی نیست وواسه سرگرمی یک طرفه ماهم نیست همه چیز باید متقابل باشه اگه واسه سرگرمی آوردی باشه پس توهم شرایط رو تا آخر عمرش مهیا کن این رو بدون اینقدر معرفت حیوون ها بالاست که پل نشونشون بدی بهت سی وسه پل نشون میدن. ….خدانگهدا

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۸

ممنون دوست عزیز که نظرتون رو با ما و کاربران درمیون گذاشتید

پاسخ به این نظر
sherko
نوشته شده در: ۵ شهریور, ۱۳۹۸

باسلام
یه بچه گربه که دو هفته داشت پیدا کردم که تازه گیر به عده نامرد افتاده بود که خواسته بودن دمشو ببرن اوایل خیلی میترسید و خیلی بد جور دستمو گاز میگرفت حالا که سه ماه گذشته گاز گرفتنش آرومتر و کمتر شده و بعضی وقتهام میزاره لپ شو ناز کنم ولی هر بار میخواد دستمو گاز بگیره با صدای بلند نه میگم که حالا واسه هر کار بدی نه میگم میدونه نباید انجام بده با اینکه بعضی وقتها با گفتن نه با صدای بلند دست از انجام دادن کار بد بر میداره ولی بعد سی ثانیه دوباره انجام میده ولی اشکال نداره دوباره با گفتن نه دوباره دست بر میداره باید خیلی صبور بود چون واقعا گربه هم خیلی کنجکاوه و هم خیلی شیطون واقعا بمب انرژین باید با حوصله باهاشون رفتار کرد هرچه بزرگتر بشن آروم تر میشن

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۱ شهریور, ۱۳۹۸

دوست عزیز ممنون از اینکه تجربتون رو با ما و کاربران درمیون گزاشتید.

پاسخ به این نظر
خورشید
نوشته شده در: ۸ مرداد, ۱۳۹۸

ببخشید من گربم دو ماهست و اصلا نمیزاره بهش دست بزنم
به محض اینکه بهش دست میزنم(فقط سرشم نوازش میکنم)شروع میکنه بو کشیدن دستمو و بعدشم گاز میگیره
حتی وقتی من خوابم و کاری باهاش ندارم میاد همه جامو گاز میگیره
نمیدونم چیکار کنم واقعا میشه راهنمایی کنین

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۲ مرداد, ۱۳۹۸

سلام
در متن علت این کارش گفته شده و به راهکار جلوگیریش هم اشاره شده میتونین مطالعه کنین

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۲۳ خرداد, ۱۳۹۸

سلام من دو تا بچه گربه دارم یکیشون خیلی ارونو مهربونه یکیشونم منزوی و بی میله… از موقعی ک واکسن خوردن یکم فرق کردن … حتی همون مهربونه میپره بهم گاز گرفتن ولی خیلی اروم… و دو بارم صدای جیغ کشیدن یا خس خس کردن همون گربه ارومو مهربونمو شنیدم… تازه شکمشم چندروزی باد کرد و صدا میده… ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۲۳ خرداد, ۱۳۹۸

سلام
دامپزشکانمون در خدمتتون هستن راهنماییتون کنن.
لطفا از طریق لینک زیر حساب کاربری بسازید، وارد بشید و از طریق چت یا تیکت سوالتون رو مطرح کنین.
ورود به حساب کاربری

پاسخ به این نظر
Sadaf
نوشته شده در: ۱۱ خرداد, ۱۳۹۸

سلام.من یه گربه نر حدودا پنج ماهه دارم که تقریبا از سن یکماه و نیمش پیش ما بوده،ولی بسکه گازمون میگیره و تمام دست و پاهامون زخمی شده، دیگه از دستش کلافه شدیم،مطالب مقاله رو خوندم،ولی مشکل گربه ما اینه که نصف شب یا اول صبح یهو می پره رو تخت و شروع میکنه به گاز گرفتنمون،لطفا راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام صدف عزیز
شب ها که میخوابید باید گربه رو توی اتاق دیگه ای بزارید و درو ببندید گربه ها شبرو هستن بخصوص نژادهایی که انرژی بالایی دارن تا وقتی بچه هستن تا قبل هفت ماهگی این کارو انجام میدن و طبیعه و باید بهش یاد بدید که گاز گرفتن درست نیست و اجازه نداره توی اتاق خواب بیاد، قبل خواب هم یک ساعت باهش بازی کنید تا خسته بشه بخوابه و توی اتاق خوابتون نیاد

پاسخ به این نظر
راز
نوشته شده در: ۲۸ اسفند, ۱۳۹۷

سلام خسته نباشید . من یه گربه ماده فوق العاده خوش اخلاق و اروم دارم که هم خوب بازی می کنه هم مهربونه . اما وقتی میاد رو پام دراز می کشه شروع می کنه با گاز گرفتن پام یا شکمم البته من دستامو قایم می کنم وگرنه اونم گاز می گیره . نمیدونم چیکار کنم
و سوال دومم اینه که خیلی کم و با صدای بی نهایت ارومی میو می کنه اشکالی نداره؟

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۳۹۸

دوست عزیز
اگر بچه گربه هست طبیعیه فقط این عادت رو در گربه تقویت نکن
میو میو کردنش اشکالی نداره

پاسخ به این نظر
Arash
نوشته شده در: ۱۱ دی, ۱۳۹۷

با سلام
گربه ۲ ماهه ای داریم که از ۲ هفتگی با ما بزرگ شده و مادر نداشته و از شیشه شیر حورده، ولی از همون یک ماهگی، اصلا نمیذاره نوازش کنیش یا تا حالا نشده خر خر کنه وقتی نوازش میشه، و فکرو ذکرش اینه که اگه دست بیاد سمتم، اول گازش میگیرم بعد باز گاز میگیرم، باهاش با اسبا بازی بازی میکنیم، موقع گاز نیم تا یک ساعت از اتاق میریم، پشت گردن میگیریم بعد گاز، ولی واقعا احساس میکنم این صحبتها همه بی فایدس، راه حلی داره؟ رفتار درمانی انجام میشه براشون؟ چون واقعا روز به روز داره انگیزه و علاقمون به نگهداریش کمتر میشه

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۵ دی, ۱۳۹۷

آرش جان
همونطور که توی مقاله بهش اشاره کردیم بچه گربه ها گاز گرفتن رو دوست دارن.
تا جای ممکن جوری باهاش بازی کن که دستت در اختیارش نباشه.
نوازشش نکن.
برای نتیجه گرفتن باید صبور باشی.
گربه ها هرچی بزرگتر میشن تمایلشون به گاز گرفتن هم کمتر میشه.

پاسخ به این نظر
سامان
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من یک گربه ۶ ماهه دارم دندوناش تیز پنجولاشم تیزه دو سه روز اول خیلی اروم بود بعد بچه فامیلم چند روزی پیشم بود بیش از حد باهاش بازی کرد از روز سوم به بعد همش حمله میکنه ولی حمله خشونت نیست حالا شب روز سر کولموم میپره وسایل بهم میریزه فکر میکنم همش بازی میخواد چجوری این عادت از سرش کم کنم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۳۹۹

سلام سامان عزیز،
میتونین اسباب بازی و سرگرمیای مختلفو براش تامین کنین که انرژیش راحتتر تخلیه بشه. این مقاله و کتاب میتونن کمکتون کنن:
راهنمای خرید اسباب بازی گربه
دانلود کتاب تربیت گربه

پاسخ به این نظر
فرزانه
نوشته شده در: ۷ شهریور, ۱۳۹۹

اگه گربه خونگی گاز محکم بگیره نیاز به زدن واکسن هست؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ شهریور, ۱۳۹۹

سلام فرزانه جان،
اگه گربه خودتون هست خیر. زدن واکسن بعد گاز گرفتگی حیوون خونگی وقتی توصیه میشه که از واکسیناسیون خود حیوون و رد احتمال هار بودنش اطمینان نداشته باشین. (اگه ۱۰ روز گذشته باشه و اون حیوون هیچ نشونه ای از بیماری هاری رو نداره هار نیست و نیازی به واکسن زدن شما هم نیست.)

پاسخ به این نظر