نصب اپلیکیشن
خرید سگ

خرید سگ از کجا و چطور؟ نکاتی که باید بدانید!

خرید سگ کار خیلی سختیه، مخصوصا اگر دفعه اولت باشه و بی تجربه باشی. برای همین نباید بدون اطلاعات کافی انجام بشه. وقتی سگی رو خریدی، مسئولیتش تا آخر عمر اون سگ با توئه، برای همین این تصمیم، تصمیم خیلی مهمیه و بهتره قبل از خرید سگ به اندازه کافی در موردش تحقیق و مطالعه کرده باشی و بر اساس رفتارشناسی سگ های نژاد مختلف، بهترین نژاد و سالم ترین و مناسب‌ترین نژاد رو بخری.

در این مطلب قصد داریم همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ رو برای شما توضیح بدیم تا بتونین بهترین، مناسب ترین و سالم ترین سگ رو انتخاب کنین و تا آخر عمر در کنارش لذت ببرین. در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشین.

سگ اشپیتز ژاپنی

تصمیم برای خرید سگ

قبل از خرید سگ باید به این موضوع دقت کنیم که خرید سگ؛ تعهد برای نگهداری از سگ آپارتمانی به مدت ۱۰ الی ۱۵ سال و پرداخت همه هزینه های نگهداری سگ و زمان گذاشتن برای بازی باهاش، آموزش دادن بهش و عشق ورزیدن به این حیوان مهربان و اجتماعی هست.

پس فقط وقتی تصمیم به خرید سگ بگیرین که از همه جوانب داشتن سگ، مشکلات نگهداری از اون ها آگاه شده باشین و بتونین با  چشم  باز این تصمیم مهم رو عملی کنین. برای اطلاعات بیشتر مقاله تصمیم گیری برای خرید سگ رو مطالعه کنین.

عکس توله سگ

انتخاب مناسب ترین نژاد سگ

نژاد سگ؛ خصوصیات اون سگ رو تعیین میکنه برای همین خیلی خیلی مهمه که چه نژادی رو انتخاب میکنین.

سگ ها متنوع ترین حیوانات روی کره زمین هستند و در حال حاضر ۳۳۲ نژاد سگ مختلف در دنیا وجود داره. سگ ها سایز، خلق و خو، و شکل های مختلفی دارن و انتخاب از بین این همه نژاد به این راحتی ها نیست.

باید بدونیم که تصمیم گیری برای خرید سگ صرفا فقط با توجه کردن به ظاهر اون تصمیم گیری درستی از آب درنمیاد.

اینکه چه نژادی از سگ رو بخرین بستگی به وضعیت زندگی شما و هدف شما از خرید سگ داره تا متناسب با شرایطتتون و خصوصیات سگ ها بتونید مناسب‌ترین نژاد رو انتخاب کنید.

برای مثال:

روزی چند ساعت میتونین برای تربیت سگ وقت بگذارین؟

نژادهایی مثل هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از بچگی وقت خیلی زیادی (روزی حداقل ۴۰ دقیقه) برای تربیت اون ها صرف کنین. اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونین وقت کافی رو برای آموزش سگ تون اختصاص بدین، نژادهایی مثل پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما انتخاب بهتری هستن.

 

چه نژادی سگی باید برای خودمون انتخاب کنیم؟

انتخاب سگ همیشه یک مساله مهمه و باید با دقت انجام بشه. به خاطر همین باید درباره خصوصیات سگ‌ها و شخصیتشون، شرایط نگهداری از هر نژاد و کلی مساله ریز و درشت اطلاعات کافی داشته باشین. برای همین ما توی پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی کردیم که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید نژاد مناسب رو انتخاب کنین. ما توی این کتاب براساس پاسخی که میدین یک یا چند نژاد رو به شما معرفی می‌کنیم.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۴۵,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

 

سگ تنها

آیا شما یا کسی در اطراف شما به ریزش موی سگ حساسیت دارد؟

بسیاری ازیاد اتفاق میفته که یه سگ بخاطر اینکه یکی از افراد خانواده به موی اون حساسیت داشته، مجبور به ترک خونواده شده یا به پناهگاه ها سپرده شده چون زندگی با سگی که به اون حساسیت دارین اصلا امکان پذیر نیست.برای اینکه این اتفاق نیفته، اگر شما یا یکی از اعضای خونوادتون به موی سگ حساسیت دارین یا دوست ندارین خونتون پر از از مو بشه، یکی از نژادهایی رو انتخاب کنید که موهاشون نمیریزه و فقط رشد میکنه! البته نگهداری از این نژادها آسون نیست، چون هم باید روزانه برس زده بشن تا موهاشون گره گره نشه و هم زود به زود آرایشگاه سگ برن تا موهاشون کوتاه بشه.
نژادهایی که در زیر نام بردیم، پوشش بدنشون از مو درست شده و برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه، مناسبن:

 • بیچون فرایز
 • بدلینگتون تریر
 • رتریور هایی که پوشش فردار دارن
 • آیریش واتر اسپنیل
 • وست هایلند تریر
 • مالتیز
 • سگ پاپیلون
 • پکینیز
 • پامرانین
 • سگ پودل
 • پورتوگز واتر
 • اشناوزر
 • شیتزو
 • سافت ویتن تریر
 • تیبتن اسپانیل
 • وایر هیرد فاکس تریر
 • یورکشایر تریر

سگ شما قراره یه سگ خانواده باشه، یا سگ گارد، سگ نگهبان یا همبازی بچه؟

بسته به اینکه دلیل شما برای خرید سگ چی باشه، نژاد انتخاب شده توسط شما متفاوت میشه چون هر سگی برای یه کاری پرورش داده شده.

برای مثال، طبق گفته سایت AKC سگ روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و بول مستیف سگ هایی ایده آل برای گارد  و سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژادهای سگ خانواده هستن.

اگر بچه کوچیک توی خونه دارین و دوست دارین سگ شما یه همبازی و پرستار خوب برای کوک باشه، نژادهایی رو باید انتخاب کنین که با بچه ها سازگاری خوبی دارن. برای مثال سگ گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل، سگ باکسر و نیوفنلاند با بچه ها عالی کنار میان.

قبل از خرید سگ، در مورد نژادهای سگ حسابی تحقیق  کنین  و نژادی رو انتخاب کنین که بیشترین سازگاری رو با همه جوانب زندگی شما داشته باشه.

سگ نگهبان

پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده سگ مناسب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که موقع خرید سگ باید خیلی خیلی در موردش دقت کنین، انتخاب پرورش دهنده مناسب هست. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و انتخاب یه پرورش دهنده خوب کار راحتی نیست.

ویژگی های یک پرورش دهنده سگ حرفه ای

 1. محلی که سگ ها رو نگهداری میکنه، تمیز و کم تراکم باشه

هرگز هرگز حاضر نشین یه سگ رو بدون بازدید از محل نگهداری پرورش دهنده بخرید. به هیچ بهانه ای. یه پرورش دهنده سگ خوب که در کارش صداقت داره اتفاقا شما رو تشویق میکنه که از محل نگهداری سگ هاش دیدن کنید تا بتونه اعتمادتون رو جلب کنه.

موقع بازدید خوب چشمانتون رو باز کنین. اگر توله ها کثیف، ضعیف و بی جون و لاغر یا بی حال بودن از اون پرورش دهنده توله نخرید.

 1. از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید.

سوالاتی مثل: چطوری سگ ها رو نگهداری میکنی؟ برای تربیت و اجتماعی کردن توله ها چه برنامه هایی دارید؟ توله ها تا چند وقتگی پیش مادرشون میمونن؟ غذا چی میخورن؟ چه مارکی؟پدر و مادر از کجا وارد شدن؟ آیا از نظر بیماری های نژادی تست شدن؟

آیا توله ها واکسینه میشن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بخواین که بهتون نشون بده.

پدر و مادر توله ای که در نظر گرفتید و خواهر و برادراش رو هم حتما ببینین.

خرید سگ

 1. خرید توله سگ از پت شاپ ریسک دارد

توله سگ هایی که در پت شاپ ها به فروش میرسن میتونن از دست پرورش دهنده های غیرحرفه ای خریداری شده باشن و هم قیمت بالاتری دارن و هم ممکنه خالص نباشن یا بیمار باشن. برای همین خرید توله سگ از پت شاپ توصیه نمیشه.

 1. توافق کنید پس از خرید توله سگ اون رو به دامپزشک نشون بدید

موقع خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول رو پس از تایید دامپزشک بهش بپردازید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک بخواین از نظر وجود بیماری پاروا در سگ و بیماری دیستمپر بررسی اش کنه، براتون کیت بذاره و توله سگ رو معاینه بالینی کامل کنه تا از سلامتش مطمئن بشین.

اگر مشکل داشت، توله رو پس بدین و پولتون رو پس بگیرین.

۵۶ قدم طلایی در مسیر زندگی سگ قبل از خرید تا ۱ سالگی اش

در مسیر زندگی سگ ها که برخلف باور عموم مردم، از قبل خریدنشون شروع میشه، مهم ترین نکته انجام اقدام درست در زمان مناسبه.

برای مثال:

اگر در موقع درست طرز مواجه شدن با ادم ها و سگ های دیگه رو به سگ یاد ندید و سنش بگذره، سگ شما در آینده به غریبه ها یا حیوانات دیگه واق واق میکنه و نسبت بهشون حساس و خشن میشه.

بعد از اون، برطرف کردن این مشکل برای سگ و یاد دادن پارس نکردن بهش، خیلی زمان بر و سخت میشه.

یه مثال دیگه بزنم،

یا اگر به موقع و در سن مناسب مسواک زدن رو برای سگ شروع نکنید، وقتی بزرگ میشه هیچ وقت اجازه نخواهد داد که براش مسواک بزنید و مجبور میشید برای حفظ بهداشت دندان هاش پیش دامپزشک برید و برای جرم گیری دندان هاش هزینه کنید و سگ بیچارتون هم هربار باید بیهوش و اذیت بشه. اگر اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مسواک زدن سگ بدونین، حتما مقاله مسواک سگ رو هم مطالعه کنین.

یا اینکه

در صورت آگاهی نداشتن از زمان بلوغ سگ ها و تغییرات فیزیولوژیک و رفتاریشون، نمیدونین چی طبیعیه و چی غیر طبیعی و ممکنه دچار نگرانی، سردرگمی و ترس بشید و کار مناسب رو در زمان مناسب انجام ندید. این باعث میشه خیلی از عادت های بد سگ که در این سن به وجود میان، مثل علامت گذاری،  تا مدت ها باهاش باقی بمونن.

چاره چیه؟

چاره به دست آوردن اطلاعات صحیحه، برای همین ما در تیم پت پرس کتاب “راهنمای جامع تربیت سگ” رو طراحی و تولید کردیم که بخش اول این کتاب بهتون یاد میده از قبل اینکه سگ به خونه شما بیاد، تا وقتی ۱ ساله میشه، چه کارهایی رو چه موقع انجام بدید و کمک میکنه فرصت اقدام درست در زمان درست رو از دست ندید.

تربیت سگ بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

خرید کتاب
۱۳۰,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع تربیت سگ ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

این کتاب تمامی کارهایی که باید برای تربیت سگ بلد باشید رو هم بهتون توضیح میده.با خواندن این کتاب الکترونیکی ، میتونید سگتون رو بدون در نظر گرفتن سن و نژادش، تربیت کنید و از داشتن یک سگ خوش رفتار و تربیت شده لذت ببرید😊😊

حالا نوبت شماست

شما تا به حال در مورد به سرپرستی گرفتن سگ چه تجربیاتی داشتین؟

آیا از انتخاب خودتون راضی بودین؟

کدوم پرورش دهنده رو پیشنهاد میکنین؟

در قسمت نظرات تجربیاتتون رو با ما و کاربران دیگه شریک بشین.

دامپزشک سگ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (93 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
علی
نوشته شده در: ۵ شهریور, ۱۳۹۸

سلام من اولین باره میخام سگ بگیرم و اینکه سگای با جثه ی تقریبا بزرگو بیشتر دوست دارم
ولی یکم نسبت به ریزش موی سگ حساسم ولی خیلی فاکتور مهمی نیست برام
ترجیح میدم ریزشش کمتر باشه
خونم ۱۵۰ متره حیاطم داره
میتونم ژرمن شپرد شدلاین یا گلدن رتریور نگه دارم داخل خونه؟
و اینکه کودوم ریزش موش کمتره؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۲ شهریور, ۱۳۹۸

سلام علی جان
گلدن رتریور ریزش موش کمتره، ولی هم ژرمن هم گلدن ریزش مو دارن، داخل خونه هم میتونید نگهداری کنید، فقط روز هایی که گرمه داخل حیاط حبسشون نکنید، اگه احساس گرما کردن اجازه بدید بیان داخل خونه و کولر هم روشن باشه

پاسخ به این نظر
پرهام
نوشته شده در: ۴ شهریور, ۱۳۹۸

به نطر شما چه سگی افسردگی نمیگیره وحساسیت نمی یاره و زیاد سر وصدا نمیکنه

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۲ شهریور, ۱۳۹۸

همه نژادها هم سروصدا میکنن و هم افسردگی میگیرن، بستگی به تربیت و نوع نگهداری شما داره، ولی از بین نژادهایی که حساسیت نمیدن سگ هایی که موهاشون بلند میشه مثل پودل و شیتزو

پاسخ به این نظر
هومن
نوشته شده در: ۲۲ مرداد, ۱۳۹۸

سلام
نژاد گریت دین واسه نگهبانی توی باغ مناسبه؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام بله مناسبه

پاسخ به این نظر
Aref
نوشته شده در: ۱۴ مرداد, ۱۳۹۸

سلام من ی سگ اپارتمانی میخواستم بگیرم چون احساس تنهایی میکنم و ب شدت ب سگ علاقه دارم و هر چقدر ک بخواد میتونم وقتمو بزار واسع با اون بودن و تربیتشو …
شما چ سگی پیشنهاد میکنید ؟
میشع لطفا قیمت پیشنهاداتونم بگید ؟
خودم شیتزو رو در نظر دارم
میخواستم بدونم ب نظرتون انتخابم مناسبع ؟!

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۱ شهریور, ۱۳۹۸

سلام عارف عزیز
لطفا فرم درخواست سگ رو روی سایت پرکنید

پاسخ به این نظر
Mahdi
نوشته شده در: ۱۸ دی, ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید.میخاستم بدونم استفاده از دو سگ سرابی برای نگهبانی مشکلی نداره چون از اول باهم بزرگ شدن و حتی موقع تربیتشون باهم کارهارو به درستی انجام میدن

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۵ اسفند, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز مشکلی نداره

پاسخ به این نظر
نگین قربانی
نوشته شده در: ۲۶ تیر, ۱۳۹۸

تجربه اولمه و خییییلی به حیوانات علاقه دارم مخصوصا سگ….با توجه به توضیحاتتون چه سگی برای آپارتمان مناسبه…چه نژادی

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۲۸ تیر, ۱۳۹۸

سلام
به مقاله نژادهای سگ آپارتمانی مراجعه کنید.

پاسخ به این نظر
Hesam
نوشته شده در: ۱۷ تیر, ۱۳۹۸

سلام
میخواستم بپرسم یک توله سگ از چند ماهگی باید تربیت بشه و برای تربیت سگ باید چکار کنیم با به چه کسی مراجعه کنیم؟؟؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز
از دوماهگی تا یک سالگی باید تحت تربیت باشه، این دوتا کتاب رو برای تربیت سگتون دانلود و مطالعه کنید، میتونید به یک مربی سگ هم مراجه و مشورت بگیرید ولی خودتون هم میتونید تربیتش کنید، کتابهای زیر مطالعه کنید:
کتاب جامع تربیت سگ

پاسخ به این نظر
yasin
نوشته شده در: ۲۴ آذر, ۱۳۹۸

سلام من ۱۴سالمه ارزوم اینکه یک سگ رتوایلر بخرم خونمونم ویلایی هستش و تو اینترنت خیلی مطالعه کردم،مطمئنم از پسش بر میام ،به نظر شما از پسش بر میام؟؟

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۶ آذر, ۱۳۹۸

یاسین جان
لازمه که از یه فرد بالغ هم برای تربیت کردن و بردنش پیش دامپزشک و خرید چیزهایی که نیاز داره کمک بگیری. از پس کارهای دیگه اش برمیای.
موفق باشی

پاسخ به این نظر
Mahdi
نوشته شده در: ۶ فروردین, ۱۳۹۹

سلام منهم ۱۵ سالمه من خیلی عاشق روتوایلر دوبرمن و امریکن بولی هستم ولی اینا سگایی هستن که ادم باید قبلا پروش داده باشه ی سگ بهترین گزینه برای سگ سگ باکسرهست بنظرم اونو بخر شاید ظاهر خوبی نداشته باشه ولی یکی از ذرنگ ترین سگ هایی دنیا هستن و اموزش به انها اسان است

پاسخ به این نظر
امیرطاها
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

من یه سگ برای پسرم میخوام ۱۲ سالشه نژاد ژرمن مناسبه؟ هم گارد باشه هم هم بازی براش ممنون

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۳۰ مهر, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز
ژرمن برای کسایی که دفعه اول میخوان سگ داشته باشن مناسب نیست، بهتر از نژادهایی که تربیت پذیری راحت تری دارن استفاده کنید و اگه برای پسر ۱۲ ساله میخواید باید مشخص کنید که چه کسی قراره کارهاشو انجام بده مثل پیاده روی بردنش، غذا دادن و….

پاسخ به این نظر
حسین
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

سلام برای یک شخص آماتور توی یک جای خلوت برای نگهبانی سگ دوبر من رو پیشنهاد میکنید یا ژرمن؟؟؟؟

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸

سلام
دوبرمن

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۳۹۸

سلام ببخشین من سگی میخوام که تقریبا اروم باشه به صاحبش وفادار باشه مهربون باشه و عشق بازی.من نژاد گلدن رتریور طلایی رو انتخواب کردم.ولی حس میکنم سگ شجاعی نیست.مثلا اگه یه سگ بهم حمله کرد.قدرت اینو داره که باهاش درگیر شه؟از این بابت فقط یکم نگرانم

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۳ مهر, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز
گلدن رتریورها سگ های خانواده هستن بسیار مناسبن. درمورد اینکه اگه سگی به شما حمله کنه هیچ تضمینی نداره که نژاد های دیگه هم قدرتش داشته باشن که باهاش درگیر بشن چون این موضوعی که هرروز پیش نمیاد و کلا خیلی کم پیش میاد اهمیتی هم نداره

پاسخ به این نظر
Mahdi
نوشته شده در: ۶ فروردین, ۱۳۹۹

ببین دوست عزیز بستگی به خودت داره که قبلا سگ پرورش دادیم اموزش دادی و بلدی اموزش بدی اگه بلدی رتووایل و دوبرمن پینچر و ژرمن سگ هایی خوب میتونن برای گارد و محافظت و وفاداری باشن ولی اگه تجربه نداری بهترین نژاد باکسر هست ممنون.

پاسخ به این نظر
mohamad
نوشته شده در: ۱۶ اسفند, ۱۳۹۷

من اولین بارم بود وقتی سگ خریدم
بلد نبودم رفتم سگ نژاد گریت دین خریدم بعد از مدتی فمیدم میکسه
دوبرمن و گریت دین

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۶ اسفند, ۱۳۹۷

محمد جان
از این بابت متاسفیم. ممنونیم که تجربتون رو با ما و کاربرها درمیون گذاشتید

پاسخ به این نظر