نصب اپلیکیشن
دوتا قناری صورتی زیبا

آموزش نگهداری قناری (غذای قناری، جفت کردن قناری و …)

قناری ها پرندگانی زیبا و گران قیمت ولی بسیار حساس هستن و به همین دلیل نگهداری قناری به نحو درست، بسیار مهمه. در این مقاله میخوایم در مورد نگهداری قناری باهاتون صحبت کنیم و نکات ریز به ریز نگهداری از جمله غذا، قفس و جفت کردن قناری ها رو توضیح بدیم.
از قناری ها میتونین به تنهایی نگهداری کنین. این پرنده در طبیعت به صورت انفرادی زندگی میکنه. قناری‌ها در اواسط فصل تولید مثل تمایل به جفت‌گیری پیدا می‌کنن.
درمورد رفتار تولید مثل، قناری‌ها مثل ساعت‌ها هستند و از میزان نور خورشید در طول روز استفاده می‌کنند تا زمان جفت گیری اون ها رو تعیین کنه. این رفتار طبیعی می‌تونه برای قناری‌های داخل خونه که زندگیشون پر از نورهای مصنوعی و نور چراغ هست، مضر باشه.
لانه هر پرنده عامل مهمی برای سالم نگه‌داشتن اونه، اما لانه مناسب قناری برای شادابی و آواز خوندنش ضروریه.
در برای به دست آوردن اطلاعات در مورد انواع قناری ، قناری مست و … مقاله راهنمای جامع قناری رو مطالعه کنید.

قناری زرد داخل لونه

یک قناری با نگهداری مناسب می‌تونه بیشتر از ۱۴ سال زندگی کنه.
تا زمانی‌که برای پرندتون غذای کافی و آب، منابع سرگرمی و محیطی راحت فراهم کنید اونا در محل سکونت جدیدشون خوشحال خواهند بود.

نکات لازم برای نگهداری قناری

 • قناری‌ها می‌تونن کاملاً ترسو باشن. بنابراین بهتره که با اونا آهسته و آروم کارکنید.
 • قناری‌های نر اغلب برای جذب یه قناری ماده آواز می‌خونن. نرها برای آواز خوندن باید از سلامت خوبی برخوردار باشن.

با این‌حال، ممکنه در تمام طول سال آواز نخونن و درصورتیکه قفسشون رو با یک قناری ماده در کنار هم قرار بدین احتمال آواز خوندنشون بیشتر می‌شه.

 • حیوون خونگی شما در ته قفس به کاغذ احتیاج داره که به شما این امکان رو میده که دفعات، اندازه، رنگ و قوام مدفوع رو کنترل کنید.
 • نگهداری قناری در قفس باعث میشه به اندازه کافی خوشحال بمونه و نیازی نیست که اغلب اوقات از قفس خارج بشه، به‌ویژه اگر اشیای مختلفی رو برای تعامل و سرگرم شدن داشته باشه.

توپ و شاخه درخت از موارد موردعلاقه قناری‌ها هستند. برای تشویق فعالیت و پیشرفت شناختی این چیزها رو در قفسش قرار بدین.

 • قناری‌ها عاشق نوع خودشونن و خوشحال می‌شن که درکنار پارتنرها یا در دسته پرنده‌ها نگهداری بشن.

اونا از اینکه در یک قفس پرنده زندگی می‌کنن خوشحالن و اگر شما در حال معرفی یک دسته از دوستای جدید در یک لانه پرنده به خونتون هستید قفسی با سایز مناسب بسته به فضایی که دردسترس دارین و تعداد قناری هایی که میخواین کنار هم نگهداری کنید انتخاب کنید.
قانون محل نگهداری قناری اینه که  قفس هرچه طویل‌تر باشه بهتره!
یک قناری زمانی دارای محل سکونت با اندازه مناسبه که بتونه در اون آزادانه حرکت کنه و بال‌هاشو باز کنه.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

نگهداری قناری

غذای قناری باید شامل چه چیزهایی باشد؟

غذای قناری مهم ترین موضوعیه که باید در نگهداری قناری رعایتش کنید.
رژیم غذایی قناری معمولاً از دانه‌ها به همراه انواع میوه‌ها و سبزیجات تشکیل می‌شه.
انواع مختلفی از مخلوط‌های بذر برای تغذیه قناری شما وجود داره که اغلب از دو تا پنج نوع دانه مختلف تشکیل شده.
با این‌حال، بیشتر حجم این مخلوط‌ها رو ارزن تشکیل می‌ده که قناری‌ها عموماً عاشقشن.

توصیه دامپزشک:
مهمه که دانه فقط یک قسمت از رژیم غذایی قناری باشه، از اونجاکه قناری‌ها فقط تمایل به خوردن ارزن در مخلوط دانه دارند اگر فقط به اونا دانه داده بشه دچار کمبود مواد مغذی می‌شن.

 
میوه و سبزیجات باید حدود ۲۰ درصد از رژیم غذایی قناریتون رو تشکیل بده.
تمام میوه‌ها و سبزیجات باید قبل از دادن غذای قناری شسته‌شده باشن.

قناری در کنار گل

میوه های مناسب برای غذای قناری

ممکنه پرنده شما سبزیجات کم‌رنگ مثل کاهوکوه یخی رو دوست داشته باشه درحالی‌که مواد مغذی بسیار کمی داره. درعوض سعی کنید قناریتون رو با این میوه‌ها تغذیه کنید:

 • تکه‌های سیب
 • گیلاس بدون هسته
 • نخود فرنگی
 • خیار
 • کدو حلوایی
 • کلم پیچ
 • کاهو سبز تیره
 • چغندر
 • اسفناج
 • سیب زمینی شیرین
 • هویج
 • کلم

بهترین غذا برای قناری

نکته مهم در اوایل نگهداری قناری اینه که سعی کنید بتونید از همون اول قناریتون رو به یک رژیم غذایی فرموله شده یا پلت عادت بدین.
بهترین رژیم غذایی برای قناری پلت هایی است که به صورت تجاری توسط کارخانه های سازنده غذای پرنده برای تأمین نیازهای غذایی قناری ساخته شدن و در بسته بندی های مخصوص ارائه میشن.

پلت چیست و چرا بهتر از ارزن و تخم کتان و مخلوطه دانه ها است؟

پلت ها درواقع مخلوطی از تمام مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز بدن قناری هستن که خرد شده، مخلوط شده و قالب زده شده اند.
مزیت پلت بر دانه ها اینه که پرنده نمیتونه خوراکی های مورد علاقه اش رو جدا کنه و مجبوره پلت رو به صورت کامل بخوره و این باعث میشه هیچ وقت دچار کمبود مواد غذایی نشه و تمام مواد غذایی مورد نیاز به بدنش برسه.

پلت قناری

اگر قناری شما به خوردن دانه عادت کرده و تصمیم گرفتید غذاش رو به پلت تغییر بدید باید این کار به تدریج و با برداشتن آهسته دانه‌ها انجام بشه.
پلت تازه رو هر روز در اختیار قناری قراربدین اما دانه رو برای مدت محدود در روز به قناری بدین.

باگذشت چند هفته، به‌تدریج مقدار دانه‌ای را که به پرندتون می‌دین کمتر کنید تا اینکه قناریتون فقط پلت بخوره.
توجه:

 • اگر دانه‌ها رو به صورت ناگهانی بردارید، ممکنه قناریتون به صورت خودکار شروع به خوردن پلت نکنه.
 • اگر پرندتون رو با مخلوطی از دانه‌ها و پلت تغذیه کنید فقط دانه‌ها رو می‌خوره.

برای اینکه بتونین پرنده‌ای رو که عاشق دانه هست با پلت تغذیه کنید باید غذاش رو در طول ۴ تا ۸ هفته تغییر بدید. این انتقال باید به‌صورت تدریجی باشه و حتی ممکنه مدت زمان زیادی طول بکشه.
قناری روی شاخه درخت

مکمل‌های غذایی قناری

درمورد مکمل‌هایی که ممکنه به سلامتی کلی پرنده شما کمک کنه با دامپزشکتون صحبت کنید.
اگر پرندتون پلت بخوره، احتمالاً به مکمل نیاز نداره. با این وجود، یک پرنده دانه‌خوار می‌تونه با خوردن مکمل غذایی از مواد مغذی اضافی بهره‌مند بشه.
این مسئله در نگهداری قناری اهمیت ویژه‌ای داره بخصوص در زمانی که پرنده تخم می‌ذاره.
قناری در زمان تخم‌گذاری ممکنه به مکمل کلسیم برای جلوگیری از کمبود نیاز داشته باشه.
بیشتر مکمل‌ها رو مثل میوه می‌شه به غذای پرنده‌ها اضافه کرد، اگر مکمل‌ها رو در آب پرندتون بریزید احتمالاً آب کمتری می‌نوشه و این قضیه تاثیر منفی خواهد داشت.

چگونه قناری ها را جفت کنیم؟

در فصل تولید مثلی و وقتی قناری نر مست میشه ، برای جفت کردنش با قناری ماده باید فرآیند جفت‌گیری رو در اواخر ماه فروردین با قراردادن قفس قناری‌ها در فاصله زیاد از هم شروع کنید و هر دو روز یک بار قفس‌ها رو کمی به هم نزدیک کنید تا چند هفته بعد در کنار هم قرار بگیرن.
گزینه دیگری که برای جفت کردن قناری‌ها تون وجود داره انتقال اون ها به دو طرف یک قفس مخصوص پرورش قناری هست.
این قفس یک بخش تقسیم‌کننده در وسط داره و دیوار قفس بین قناری‌ها قر ار می‌گیره. با این حال قناری‌ها همچنان می‌تونن با هم تعامل داشته‌باشن ولی اگر به هر دلیل با هم جفت نشن از بروز دعوا جلوگیری میکنه.
وقتی مطمئن شدید قناری ها جفت مناسبی برای هم هستن، میتونید اون ها رو در یک قفس مشترک قرار بدید.

دو جفت قناری

چطور بفهمیم قناری نر و ماده ما با هم جفت هستن؟

قناری ها رو چند روز زیر نظر بگیرید.
قناری نر اگر جفت سازگار ماده باشه:

 • با جدیت و با صدای بلندتر و قوی‌تری آواز می‌خونه
 • با شور و هیجان جست و خیز می‌کنه
 • به آرامی با نوکش با ماده تماس برقرار می‌کنه.
 • بعد، قناری نر سعی می‌کنه به قناری ماده غذا بده- این نشونه‌ای از سازگاریه- و قناری ماده با تولید صدای سوت مانندی قناری نرو تشویق می‌کنه.
 • قناری ماده سعی می‌کنه با جمع‌آوری موادی که شما در کنار قفس قراردادین، حرکات لانه‌سازی رو انجام بده و قطعه‌های کاغذی رو با هیجان تکه تکه می‌کنه.
 • گاهی اوقات هم قناری ماده در ظرف غذا می‌نشینه و غذای اطرافش رو طوری می‌چینه که انگار لانه‌اش است.

اگر این علائم سازگاری اتفاق بیفتند، می‌شه دیوار قفس رو حذف کرد- یا اگر قفس جداگانه هست، می‌تونید قناری نر رو به قفس ماده منتقل کنید و بعد طبیعت وغریزه مسیر خودش رو طی می‌کنه.
برای سالم نگهداری قناری اگر مطمئن نیستید که قناری‌ها برای یکی کردن قفس ها آماده شدن، اونا رو جدا ازهم نگه دارید.

دو جفت قناری کنارهم

شرایط محیط برای جفت‌گیری قناری‌ها

محیط نقش مهمی در رفتار جفت‌گیری قناری‌ها ایفا می‌کنه.
در نگهداری قناری دمای هوا باید حدود ۷۰ درجه فارنهایت معادل حدود ۲۰ درجه سانتیگراد باشه و در طول دوران تولید مثل پرنده باید در روز بیشتر از ۱۲ ساعت در مرض نور باشه.
درصورتی‌که این شرایط برای جفت‌گیری فراهم نشه دستکاری قفس باعث ایجاد خلق و خوی مستی در قناری‌ها نمیشه.
بعضی از پرورش‌دهنده‌ها برای تحریک هورمون جفت‌گیری قناری‌ها از نور مصنوعی استفاده می‌کنند.
قناری‌ها معمولاً بین ۴ تا ۶ تخم می‌ذارن و قناری ماده فرآیند خوابیدن روی تخم ها وجوجه کردنشون رو انجام می‌ده. اما والدین هر دوشون وظیفه تغذیه مشترک دارند. همچنین قناری نر همسرش رو درحالی‌که در لانه هست تغذیه می‌کنه.

سوالات متداول

احتمال داره این سوالات براتون پیش اومده باشه!

فقط جفت شدن پرنده ها برای تخم گذاشتن موفق کافی نیست. اول از همه قناریاتون باید به بلوغ جنسی رسیده باشن (حدود ۱۰ ماهگی) ، شرایط محیطی و میزان دریافت نور روزانه براشون تنظیم باشه، رژیم غذایی مناسب دوره ی تولید مثلی باشه، لونه ی مناسب واسشون فراهم شده باشه و … که توضیح همه ی این موارد توی کامنت نمیگنجه.پیشنهاد میکنم برای راهنمایی کاملتر مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم کاملتر مراحل و شرایطو براتون توضیح بدیم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین
چندتا نکته هست که باید درنظر بگیرین. اول از همه اینکه آیا مطمئنین قناری نر رو خریدین؟ چون اکثر قناریا هردوجنسشون شبیه همه و پیش میاد که فروشنده هم اشتباه کنه. ماده ها معمولا سوت های کوتاه و جیک جیک میکنن و خیلی کم گزارش شده که ماده ای آهنگ بخونه.
اگر از نر بودنش اطمینان دارین حالا چندتا چیز دیگه رو باید مدنظر قرار بدین: معمولا قناری های نر تا وقتی به سن بلوغشون نرسن (که حدود ۱۰ ماهگیه) شما آهنگ خوندن کاملشون رو نمیبینین. اگه بالغ شده باشه باید ببینین وارد دوره ی پرریزی شده یا نه چون توی خود دوره ی پرریزی و یکی دوماه بعدش معمولا از آهنگ خوندن اجتناب میکنن چون این دوره واسشون انرژی بره.( پرریزی به طور طبیعی مواقعی از سال که طول روزشون طولانی تر باشه اتفاق میافته مثل تابستون ولی اگه محیطی که پرنده توش نگهداری میشه بطور مصنوعی این برنامه ی مدت زمان دریافت نور براشون رعایت نشه و نور زیادی دریافت کنن در مواقع دیگه ی سال هم میتونن وارد دوره ی پرریزی بشن.
استرس هم نقش مهمی تو شروع زودتر دوره ی پرریزی داره) بعد از اتمام دوره ی پرریزی میتونین با پخش کردن آهنگای کلاسیک یا صدای قناری ها تشویقش کنین به دوباره آهنگ خوندن.
یسری دیگه از شرایطی که باید بررسی کنین اندازه و شکل قفسشونه، قناری ها برای فعالیت و از این شاخه به اون شاخه پریدن به قفسی نیاز دارن که حالت مستطیلی داشته باشه تا بتونه براشون امکان پرواز افقی رو فراهم کنه.
تغذیه ی صرفا برپایه ی دانه نیازهای غذاییشونو کامل برطرف نمیکنه و بخاطر چربی زیاد اونارو مستعد چاقی میکنه و فعالیت طبیعیشونو نخواهند داشت. خصوصا توی دوره ی پرریزی باید غذاش از نظر پروتئین تکمیل باشه.
در نهایت اگه هیچکدوم موارد بالا دلیل آهنگ نخوندنش نبود و به کل دیگه سرو صدایی از خودش نداشت، همزمان با مشاهده ی علائمی مثل بیحالی، گوشه ی قفس بودن، تغییر در مصرف غذا میتونه نشونه ی بیماری باشه و دراین صورت پیشنهاد میکنم بعد از مرحال ثبت مشاوره ی آنلاین درخواست بدین که مشکلتون بیشتر بررسی بشه:
مشاوره دامپزشکی آنلاین

اگه از همون اول باهم مشکلی ندارن ایرادی نداره کنارهم باشن. بحث جدا نگه داشتن پرنده ها روزای اول بیشتر بخاطر این مطرحه که اگه باهم آشنا نیستن احتمال درگیری پایین بیاد و یه دلیل دیگه هم اینه که اگه صاحبشون میخواد آموزش دستی شدن رو انجام بده برای نتیجه ی بهتر توصیه میشه هرکدوم جدا نگه داشته بشن و آموزش ببینن بعد کنارهم باشن.
ماده قناری نرو میزنه به شدت دعوا میکنن تا جایی که بال یکی خونی بشه نمیدونم چیکار کنم هردو اماده امادن با یه قناری دیگه جفت انداختم همون جوری که نوشتید ۳روزه انداختم پیش هم خیلی کم دعوا میکنن فقط زمانی که قناری نر میخواد جفتگیری کنه به نظرتون جفت میشن.
در فصل تولید مثلی و وقتی قناری نر مست میشه ، برای جفت کردنش با قناری ماده باید فرآیند جفت‌گیری رو در اواخر ماه فروردین با قراردادن قفس قناری‌ها در فاصله زیاد از هم شروع کنید و هر دو روز یک بار قفس‌ها رو کمی به هم نزدیک کنید تا چند هفته بعد در کنار هم قرار بگیرن.
گزینه دیگری که برای جفت کردن قناری‌ها تون وجود داره انتقال اون ها به دو طرف یک قفس مخصوص پرورش قناری هست.
این قفس یک بخش تقسیم‌کننده در وسط داره و دیوار قفس بین قناری‌ها قر ار می‌گیره. با این حال قناری‌ها همچنان می‌تونن با هم تعامل داشته‌باشن ولی اگر به هر دلیل با هم جفت نشن از بروز دعوا جلوگیری میکنه.
لطفا متن رو با دقت بخوانید به نظر میاد شما مواردی که گفته شده رو رعایت نکردید.

بله احتمالش هست، زمانیکه ماده میخواد تخم بذاره هرگونه مزاحمت و استرسی براش میتونه باعث بشه دیگه رو تخم نشینه اون مدت.
دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.2/5 - (30 امتیاز)
نویسنده: ادمین پت پرس
نویسنده: ادمین پت پرس
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
قناری
نوشته شده در: ۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من میخوام قناری نر بخرم تکی نگهش دارم اگه مست هم شد جفت نکنمش مشکلی ممکنه براش پیش بیاد تا اخر عمرش تکی نگه دارم

پاسخ به این نظر
امیر
نوشته شده در: ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام من قناری ندارم ولی یک گنجشک دارم خیلی نازه میاد رو دستم باهام بازی میکنه آواز میخونه رو شونم میشینه سنشم حدود۲.۵ساله
میخواستم بپرسم قیمتش چند میشه حدودا

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام امیر عزیز،
اطلاع دقیقی از قیمت پرندگان ندارم.

پاسخ به این نظر
سهیل
نوشته شده در: ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من ۸ تا قناری ۴ تا نر ۴ تا ماده هر کدوم تو یه قفس مجزا هستند سوالم اینکه چطوری قفس قناری ها قرار بدم که آماده بشن؟
مثلا قفسها کنار هم باشن با یه روزنامه یا مقوا بینشون بپوشانم که دید نسبت به هم نداشته باشن
یا آنکه قفس قناری نر بالای قناری ماده بزارم
یا کلا قناری ها نر داخل یک اتاق وقناری ماده یه اتاق دیگه بزارم ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۵ شهریور, ۱۳۹۹

سلام سهیل عزیز،
قفسای پرنده هایی که میخواین جفت بشن رو کنار هم بذارین. همینکه قفساشون جداست کفایت میکنه که چندروز اول به حضور هم عادت کنن.

پاسخ به این نظر
علیرضا
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

ممنون از مطالب خوبتون.فقط این که گفتید دمای مناسب باید ۷۰ درجه باشه؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام علیرضای عزیز،
ممنون از لطفتون.
۷۰ درجه فارنهایت معادل ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد. ممنون که پرسیدین الان ویرایش میکنم.
قناری ها دمای بالارو نمیتونن تحمل کنن. بازه ی دمای ایده آلشون از ۸ درجه تا ۱۵ ۲۰ درجه ی سانتیگراده.

پاسخ به این نظر
سینا
نوشته شده در: ۲۰ فروردین, ۱۳۹۹

سلام من ۳ماهه که یه قناری نر خریدم ولی نمیخونه جیک جیک میکنه ولی طولانی نمیخونه باید چیکار کنم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام سینای عزیز،
چندتا نکته هست که باید درنظر بگیرین. اول از همه اینکه آیا مطمئنین قناری نر رو خریدین؟ چون اکثر قناریا هردوجنسشون شبیه همه و پیش میاد که فروشنده هم اشتباه کنه. ماده ها معمولا سوت های کوتاه و جیک جیک میکنن و خیلی کم گزارش شده که ماده ای آهنگ بخونه.
اگر از نر بودنش اطمینان دارین حالا چندتا چیز دیگه رو باید مدنظر قرار بدین: معمولا قناری های نر تا وقتی به سن بلوغشون نرسن (که حدود ۱۰ ماهگیه) شما آهنگ خوندن کاملشون رو نمیبینین. اگه بالغ شده باشه باید ببینین وارد دوره ی پرریزی شده یا نه چون توی خود دوره ی پرریزی و یکی دوماه بعدش معمولا از آهنگ خوندن اجتناب میکنن چون این دوره واسشون انرژی بره.( پرریزی به طور طبیعی مواقعی از سال که طول روزشون طولانی تر باشه اتفاق میافته مثل تابستون ولی اگه محیطی که پرنده توش نگهداری میشه بطور مصنوعی این برنامه ی مدت زمان دریافت نور براشون رعایت نشه و نور زیادی دریافت کنن در مواقع دیگه ی سال هم میتونن وارد دوره ی پرریزی بشن. استرس هم نقش مهمی تو شروع زودتر دوره ی پرریزی داره) بعد از اتمام دوره ی پرریزی میتونین با پخش کردن آهنگای کلاسیک یا صدای قناری ها تشویقش کنین به دوباره آهنگ خوندن.
یسری دیگه از شرایطی که باید بررسی کنین اندازه و شکل قفسشونه، قناری ها برای فعالیت و از این شاخه به اون شاخه پریدن به قفسی نیاز دارن که حالت مستطیلی داشته باشه تا بتونه براشون امکان پرواز افقی رو فراهم کنه.
تغذیه ی صرفا برپایه ی دانه نیازهای غذاییشونو کامل برطرف نمیکنه و بخاطر چربی زیاد اونارو مستعد چاقی میکنه و فعالیت طبیعیشونو نخواهند داشت. خصوصا توی دوره ی پرریزی باید غذاش از نظر پروتئین تکمیل باشه.
در نهایت اگه هیچکدوم موارد بالا دلیل آهنگ نخوندنش نبود و به کل دیگه سرو صدایی از خودش نداشت، همزمان با مشاهده ی علائمی مثل بیحالی، گوشه ی قفس بودن، تغییر در مصرف غذا میتونه نشونه ی بیماری باشه و دراین صورت پیشنهاد میکنم بعد از مرحال ثبت مشاوره ی آنلاین درخواست بدین که مشکلتون بیشتر بررسی بشه:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

پاسخ به این نظر
سجاد
نوشته شده در: ۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام ممنون از مطالبتون ببخشید اینکه قناریهای جفت رو از مغازه میخریم خب کنار همن باید جداشون کنیم تا فصل تخم گذاری یا مشکلی نداره که همیشه کنار هم باشن؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام سجاد عزیز،
اگه از همون اول باهم مشکلی ندارن ایرادی نداره کنارهم باشن. بحث جدا نگه داشتن پرنده ها روزای اول بیشتر بخاطر این مطرحه که اگه باهم آشنا نیستن احتمال درگیری پایین بیاد و یه دلیل دیگه هم اینه که اگه صاحبشون میخواد آموزش دستی شدن رو انجام بده برای نتیجه ی بهتر توصیه میشه هرکدوم جدا نگه داشته بشن و آموزش ببینن بعد کنارهم باشن.

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۲۴ اسفند, ۱۳۹۸

سلام من دوتاقناری نر دارم یکی یسر هست و دیگری سوپر ابلق بعد از یک ماه یک قناری ماده خریدم قناری های نر هردو سفت می خواندند بعد از چند روز بایکی جفت کردم ولی جفت نشد از هم جدا کردم با قناری یسر جفت انداختم الان ازهم جدا کردم و در سه تا قفس نگه می دارم از اول نر ها هم کنار هم بودند ماده قفسش میان این دو قناری نر بود آیا نگه داشتن قناری نر کنار هم دوتا باهم اشتباه هست من چه اشتباهی کردم که جفت نشدند باید چکار کنم تا بتونم تا اونا جفت کنم باید نرها از هم جدا نگه دارم الان ماده را عوض کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز پرنده ها جفت خودشون رو خودشون انتخاب میکنن و ممکن هیچ کدوم از این جفت هارو پسند نکرده، و میتونید مدتی قفس هاشون رو عوض کنید که حتی همدیگرو هم نبینن و فقط با صدا باهم ارتباط بگیرن، بعد مدتی قفس هاشون نزدیک هم بیارید که همدیگرو ببینن و نهایت مجدد بزارید تو یک قفس، اگه جواب نداد باید جفتش رو عوض کنید

پاسخ به این نظر
مشتاق
نوشته شده در: ۱۲ بهمن, ۱۳۹۸

سلام ، میشه درباره دفعات پر کردن دان خوردی قناری در یک هفته معلومات بدهید لطفا…؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۵ اسفند, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز به زودی مقاله ای در این خصوص انتشار میکنیم

پاسخ به این نظر
رضا
نوشته شده در: ۱۷ تیر, ۱۳۹۹

سلام من یه قناری نر داشتم بعد از حدود یک ماه که خیلی آواز میخوند براش یه جفت گرفتم بعد از چند روز گذاشتم تو یه قفس پیش هم تخم گذاشتم اما جوجه نشد تخم های خراب برداشتم باز هم تخم گذاشتن ولی جوجه نشدم چکار کنم لطفا راهنمایی کنیم الان هم جداشون کردم

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام رضای عزیز،
دلایل مختلفی میتونه باعث بدون نطفه شدن تخم ها بشه مثل نابالغ بودن جفت ها، وضعیت سلامتشون، شرایط محیطی و تغذیه ای و … که نیاز به بررسی بیشتر دارن. درصورت امکان حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین و اگه امکانش رو ندارین اطلاعات بیشتر رو از طریق مشاوره آنلاین در اختیارمون بذارین تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم:
با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

پاسخ به این نظر
امیر محمد
نوشته شده در: ۱۰ دی, ۱۳۹۸

بچه قناری من نفس نمی کشه چرا

ممنون کمکتون

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱۲ دی, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز ببرید دامپزشک معاینه اش کنه تا تلف نشده

پاسخ به این نظر
مهدی
نوشته شده در: ۲۲ آذر, ۱۳۹۸

سلام قناریامو دادم جفت ماده قناری نرو میزنه به شدت دعوا میکنن تا جایی که بال یکی خونی بشه نمیدونم چیکار کنم هردو اماده امادن با یه قناری دیگه جفت انداختم قناری سبز داخل جا دانی میخوابه همون جوری که نوشتی ۳روزه انداختم پیش هم خیلی کم دعوا میکنن فقط زمانی که قناری نر میخواد جفتگیری کنه به نظرتون جفت میشن لطفا جواب بدین ممنون🙏🙏🙏🙏

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۶ آذر, ۱۳۹۸

سلام مهدی جان
در فصل تولید مثلی و وقتی قناری نر مست میشه ، برای جفت کردنش با قناری ماده باید فرآیند جفت‌گیری رو در اواخر ماه فروردین با قراردادن قفس قناری‌ها در فاصله زیاد از هم شروع کنید و هر دو روز یک بار قفس‌ها رو کمی به هم نزدیک کنید تا چند هفته بعد در کنار هم قرار بگیرن.
گزینه دیگری که برای جفت کردن قناری‌ها تون وجود داره انتقال اون ها به دو طرف یک قفس مخصوص پرورش قناری هست.
این قفس یک بخش تقسیم‌کننده در وسط داره و دیوار قفس بین قناری‌ها قر ار می‌گیره. با این حال قناری‌ها همچنان می‌تونن با هم تعامل داشته‌باشن ولی اگر به هر دلیل با هم جفت نشن از بروز دعوا جلوگیری میکنه.

لطفا متن رو با دقت بخوانید به نظر میاد شما مواردی که گفته شده رو رعایت نکردید.

پاسخ به این نظر
ادمین
نوشته شده در: ۲۸ فروردین, ۱۳۹۹

سلام هنوز حتما ماده آماده نشده که دعوا میکنه.

پاسخ به این نظر
سارا
نوشته شده در: ۴ مهر, ۱۳۹۸

امکان اهلی کردن و دستی کردن قناری هم وجود داره؟
ضمنا، لطفا درباره‌ی فنچ‌ها هم مطلبی بزارید. ممنون.

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۵ مهر, ۱۳۹۸

سارا جان
بله، امکانش وجود داره.
ممنون از نظر شما، حتما در برنامه لحاظ میکنیم

پاسخ به این نظر
احسان
نوشته شده در: ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام مجدد.
قناری ماده من چال درست کرده بود و توش نشسته بود ولی تخم نذاشته بود.
جابجاشون کردم،بلند شد.
میشه ترس پیدا کرده باشه ودیگه نشینه.

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹

سلام احسان عزیز،
بله احتمالش هست، زمانیکه ماده میخواد تخم بذاره هرگونه مزاحمت و استرسی براش میتونه باعث بشه دیگه رو تخم نشینه اون مدت.

پاسخ به این نظر