نصب اپلیکیشن
آموزش خرگوش

چطور به خرگوش آموزش بدیم؟ (راهنمای تربیت خرگوش)

خرگوش‌ها حیوانات خانگی ساکت، کم هزینه و مظلومی هستن و برای همین هم خیلی زیاد طرفدار دارن. البته ساکت و خجالتی بودن بیش از حد اون‌ها شاید این اشتباه رو به وجود بیاره که آموزش و تربیت خرگوش امکان پذیر نیست! در صورتی که این فقط سگ‌ها نیستن که می‌تونن تربیت بشن و دستورات رو اجرا کنن.

خرگوش‌ها می‌تونن اسمشون رو متوجه بشن، جای دستشوییشون رو یاد بگیرن و اگر کار اشتباهی انجام میدن (مثلا جویدن چیزی یا گاز گرفتن صاحب) برای انجام ندادنش آموزش ببینن.

اگر تربیت خرگوش براتون جذابه و دوست دارید امتحانش کنین در ادامه مقاله با پت پرس همراه باشید.

 اینفوگرافی؛ خرگوش چه چیزهایی میتونه یاد بگیره؟

یاد بگیرید هر رفتار خرگوش چه معنایی داره؟

برای اینکه خرگوشتون رو راحت تر تربیت کنید باید اول یاد بگیرید هرکارش چه معنایی داره. اینطوری میتونین بفهمین حس و حال خرگوش چه جوریه و آیا علاقه ای به تمرین داره؟ آیا خسته است؟ آیا خوشحال یا عصبانیه؟

برای یادگیری رفتارشناسی خرگوش مقاله مرتبط رو در پت پرس مطالعه کنید.

آیا تربیت خرگوش برای یادگیری نامش امکان پذیره؟

مشخصه که سگ ها و گربه ها اسمشون یاد می گیرن، ولی خرگوش ها چطور؟ تعداد زیادی از صاحبان این حیوون خونگی باور دارن که خرگوش ها اسمشون رو میشناسن و می تونن چندتا لغت معمولی و آشنا رو هم درک کنن.

البته از نظرعلمی هم این قضیه ثابت شده. خرگوش ها می تونن اسمشون رو یاد بگیرن و حتی می تونن وقتی صداشون میکنین به سمتتون بیان. اونا قادرت تعدادی لغت ساده و کوتاه دیگه رو هم متوجه بشن. بعضی خرگوش ها باهوش تر از بقیه هستن و می تونن لغت های بیشتری یاد بگیرن.

بطور کلی تمامی خرگوش ها این توانایی رو دارن ولی اینکه اون لغت رو با چه مفهومی همراه کنن و نسبت بهش چه واکنشی نشون بدن بستگی به این داره که چقدر تربیت خرگوش رو جدی بگیرید.

تربیت خرگوش وحشی

دوست داری خرگوشت رو تربیت کنی؟

تربیت خرگوش ها کاری لذت بخش و جالبه ولی هرکسی بلد نیست اون ها رو درست آموزش بده.

اون ها میتونن شیرین کاری هایی مثل پریدن از روی مانع، دست دادن، غلت زدن، رفتن توی قفس، دستشویی کردن در جای مشخص و کلی چیزهای دیگه رو یاد بگیرین به شرطی که درست آموزششون بدید، زبونشون رو بلد باشید و کاری کنید که بهتون اعتماد کنن.

اگر دوست دارید خرگوشتون رو آموزش بدید، ایبوک تربیت و دستی کردن خرگوش رو دانلود و مطالعه کنید.

یک کتاب الکترونیکی برای تربیت و شکوفا کردن استعدادهای خرگوش شما!

این ایبوک آموزش و تربیت خرگوش ها نوشته شده. بخونش، به کارهاش عمل کن و ببین خرگوشت چه جوری با هوشش و مهارت های که یاد میگیره، شگفت زده ات میکنه🤩

کلی هم بازی در این کتاب یاد دادیم که با انجامشون از وقت گذرونی با خرگوشت کلی لذت میبری.

خرید کتاب
۶۹,۰۰۰ تومان
کتاب الکترونیکی تربیت و دستی‌کردن خرگوش + بررسی مشکلات رفتاری

آیا اگر هر کسی خرگوش رو صدا کنه اون واکنش نشون میده؟

در صورتی که خرگوش بدرستی تربیت شده باشه وقتی اسمش رو می شنوه واکنش نشون میده ولی بعضی خرگوش ها فقط به سمت شما و سایر اعضای خانواده تون میان و بعضی دیگه به طرف هر کسی که اسمشون صدا بزنه میرن. این بیشتر به شخصیت اون بستگی داره تا به تربیت خرگوش.

آموزش اسم به خرگوش چقدر طول می‌کشه؟

عوامل زیادی رو باید در این مورد در نظر گرفت، همونطور که بیشتر صاحبان خرگوش هم می دونن، همه خرگوش ها شبیه هم نیستن. چندتا نکته اصلی وجود داره که روی زمان یادگیری اون ها اثر میذاره.

۱-شخصیت خرگوش

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشین اینکه هر خرگوش شخصیت خاص خودش رو داره. اگر خرگوش شما لجبار باشه در نتیجه تربیت خرگوش بیشتر از تربیت اون هایی طول می کشه که دوست دارن صاحبشون رو خوشنود کنن.

۲-هوش خرگوش

عامل خیلی مهم بعدی هوشه، قصدم بی ادبی نیست ولی بعضی خرگوش ها باهوشتر از بقیه هستن. این یه واقعیته و مسلما تربیت خرگوش باهوشتر راحت تره و زودتر یاد می گیره که اسمش رو یاد بگیره و وقتی بهش واکنش نشون داد و جایزه گرفت، بفهمه که این جایزه برای چی بوده!

بنا به گزارش سایت treehugger:

خرگوش‌ بلژیکی، خرگوش بومی بلژیک هست که در اوایل قرن ۱۷ از بلژیک به آمریکا برده شده است. این نژاد علاوه بر ظاهر متفاوتش، به داشتن هوش بالا معروفه. این نژاد بسیار بازیگوشه و سرعت یادگیری بالایی داره.

ما توی مقاله انواع خرگوش راجع به نژادهای خرگوش خانگی محبوب، ویژگی‌های ظاهری و رفتاری، تفاوت‌ها و حتی نگهداری آنها صحبت کردیم؛ پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنین.

آموزش خرگوش برای بغل کردن

۳-تداوم در تربیت

اینکه چقدر با خرگوش برای یادگیری اسمش کار می کنین در سرعت تربیت خرگوش و یادگیری اش خیلی مهمه. بعنوان مثال حتی اگه به لجبازترین خرگوش ها هم هر روز تمرین بدین خیلی سریعتر اسمشون یاد می گیرن.

۴-ایجاد انگیزه کافی برای یادگیری

هر چی انگیزه بیشتری برای خرگوش درست کنین، مثلا با دادن جایزه مورد علاقه اون یا نوازش اسمش سریعتر یاد میگیره.

۵-اسم خرگوش

بعضی از خرگوش ها نمی تونن اسم های دوسیلابی یاد بگیرن و براشون خیلی سخت تره. اسم های تک سیلابی آسونتر در خاطرشون میمونه. اگه میخواین اسم بامزه برای خرگوشتون پیدا کنین که یادگیریش راحت باشه و قشنگ هم باشه، پیشنهاد می‌کنیم که حتما یه سری به مقاله اسم خرگوش بزنید.

تربیت خرگوش خانگی

چگونه به خرگوش اسمش رو یاد دهیم؟

آموزش اسم به خرگوش می تونه یه چالش باشه ولی سرگرم کننده و لذت بخشه. سعیتون رو بکنین.

  1. اول از همه اینکه اسم خرگوش باید ساده و تک سیلابی باشه. بعضی از خرگوش ها در بخاطر آوردن اسم‌های دو سیلابی مشکل دارن.
  2. در حالیکه به آرومی خرگوشتون نوازش می کنین اسمش رو پشت سر هم تکرار کنین. می تونین هر از چندگاهی یه خوراکی کوچیک بعنوان جایزه بهش بدین تا حواسش به شما باشه.
  3. وقتی آروم و کاملا راحت بود، بذارینش روی زمین و چند قدمی ازش دور بشین. اسمش صدا کنین و خوراکی توی دستتون تکون بدین، این باعث میشه بدو بیاد سمتتون.
  4. مرتب این تمرین رو باهاش تکرار کنین و همیشه بخاطر اومد پیشتون بهش جایزه بدین. بزودی خرگوشتون اسمش و جواب دادن با به اون با مفهوم و احساس خوب نوازش شدن و جایزه گرفتن یه خوراکی خوشمزه همراه میکنه.

هوش خرگوش چقدره؟

به این اشاره شد که برای خرگوش ها هوش یه عامل مهم در یادگیری اسمشونه ولی به طور کلی هوش خرگوش ها چقدره؟

کلا خرگوش ها چه در طبیعت و چه بین حیوانات خانگی کوچک موجودات باهوشی به حساب میان، یعنی می تونن خیلی زود یاد بگیرن که در مقابل صداها و بوهای مختلف، فعالیت های متفاوت و مخصوص به هر کدوم رو داشته باشن و همینطور بعد از اینکه فقط یکبار در معرض یه خطر قرار گرفتن می تونن در سایر مواقع قضاوت خوبی داشته باشن و اون خطر رو تشخیص بدن.

هر کس که بیش از یک ماه با یه خرگوش زندگی کرده باشه می فهمه که اونا چقدر باهوشن. در عین حال تربیت خرگوش ها امکان پذیره و اونا می‌تونن به دستورها عمل کنن.

خرگوش ها حتی دوست دارن معما حل کنن! مثلا من یه خوراکی کوچیک داخل یه اسباب بازی یا زیر پتو قایم می کنم و می ذارم خرگوشم پیداش کنه.

یه نکته‌ی دیگه وابسته کردن اونا به خودتونه، خرگوش‌ها حیوونای فوق العاده اجتماعی هستن و به راحتی با اعضای خونواده یا حیوونای دیگه ارتباط می‌گیرن و این نکته مهمیه. اگه بتونین باهاش رفتار درستی داشته باشین و ارتباط خوبی بینتون برقرار شه از هوش زیاد این حیوون در راستای آموزش‌های مختلف به راحتی می‌تونین کمک بگیرین. اگه هنوز ارتباط خوبی با خرگوشتون نگرفتین، پیشنهاد می‌کنم مطلب چگونه خرگوش را وابسته کنیم رو بخونین.

عکس خرگوش و جوجه

چه لغاتی به خرگوشتون یاد بدید؟

تقریبا تعداد لغاتی که خرگوش ها می تونن یاد بگیرن نامحدوده، ولی باید لغت هایی که می خواین بهش یاد بدین رو با دقت انتخاب کنین. اگرچه اونا می تونن زبون انسان ها رو یاد بگیرن ولی در بهترین حالت میتونن تعداد کمی لغت رو بخاطر بسپرن، پس روی لغت هایی که باعث میشن بتونین ارتباط بیشتری با خرگوشتون برقرار کنین متمرکز بشین.

کتاب تربیت خرگوش

فرمان‌هایی که در آموزش خرگوش استفاده میشن

  • بیا (دستوری که همراه با صدا کردن اسم خرگوش گفته میشه و با اون ازش میخواین پیشتون بیاد.)
  • برو قفس (تخت/خونه) (دستوری که باهاش به خرگوشتون بگید می خواین به قفس یا تختش بره.)
  • غذا میخوای؟ (لغتی که باهاش زمان غذاخوردن رو بهش می‌فهمونین)

اینا معمولی‌ترین لغاتی هستن که در ابتدا به خرگوش یاد میدن. خرگوش شما ممکنه بتونه بیشتر یاد بگیره. سعیتون بکنین!

نحوه تربیت خرگوش برای انجام ندادن بعضی از رفتارها

خرگوش ها دوست دارن هر کاری که می خوان انجام بدن و گاهی درست مثل گربه ها به حرف‌های صاحبشون گوش نمیدن. پس هر از چند وقتی لازمه بهشون یادآوری بشه که چطوری رفتار کنن.

بخاطر داشته باشین لازم نیست خرگوشتون رو تنبیه کنین، فقط باید رفتار درست بهش یاد بدید و برای این موضوع آموزش نظم و تربیت خرگوش لازمه.

آموزش دست دادن خرگوش

۱-منع با استفاده از صدا

وقتی خرگوش کارهایی می کنه که نباید انجام بده، خیلی محکم و قاطع اسمش صدا کنین و بهش بگید ” نه! “. در این حالت توی چشماش نگاه کنین، آروم باشین و صداتون بلند کنین ولی داد نزنید.

مثلا وقتی داره جایی رو می کَنه یا میجوه که نباید، مستقیم توی چشماش نگاه کنین و اسمش صدا کنین و بگید ” نه! “. بعد چیزی در اختیارش بذارین که بتونه بجوه. اینطوری توجه ش رو به سمت دیگه ی می برید و بهش یاد میدید که چه کاری درسته و چه کاری غلط.

۲-با فشار دادن بینی به سمت پایین

در حالیکه اسمش رو صدا می کنین و بهش میگین “نه!” انگشت اشاره تون رو روی بینی اش بگذارید و قاطعانه ولی به آرامی اون رو به سمت پایین فشار بدید. این باعث میشه که بفهمه از رفتارش خوشتون نیومده و در رابطه شما و اون اختیار کارا دست شماست و شما تسلط دارید.

۳-با تنها گذاشتن خرگوش

اگه بعد از چندبار گفتن ” [اسم خرگوش] ، نه!” بازم بهتون گوش نداد برای اینکه بهش بفهمونین کارش رو تایید نمی کنین برای ۱۰ دقیقه توی قفس یا لونه اش زندونیش کنید. خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستن و دوست ندارن تنها باشن، برای چند دقیقه جدا کردنشون از سایرین کمک می کنه بفهمن، نتیجه گوش نکردن به “نه!” تنها شدنه.

این کاررو باید درست بعد از اینکه خرگوشتون به “نه!” گوش نداد و به جرمش ادامه داد انجام بدید و اگه سراغ کار بعدی رفته باشه فایده ی نداره و منظورتون رو نمی فهمه.

۴-تربیت خرگوش برای جلوگیری از گاز گرفتن!

گاهی اوقات که خرگوش یه چیزی می خواد یا قصد جلب توجه داره گازتون می گیره. وقتی این کار رو می کنه چه گاز کوچیکی در حد دندون زدن باشه و چه یه گاز واقعی، برای جلوگیری از انجام مجددش، با صدای نازک جیغ بکشین. این کار به صورت غریزی بهش می فهمونه به شما آسیب رسونده و نباید این کار می کرده و بعدا هم نباید بکنه.

نکته: کارهایی که در تربیت خرگوش نباید انجام بدید.

  • سر خرگوشتون داد نزنید و برای اینکه بهش بفهمونین کار بدی کرده دستاتون رو محکم بهم نزنین. چون این کارها باعث میشه از شما بترسه و رفتارهای غیر اجتماعی و پرخاشگرانه از خودش نشون بده.
  • خرگوشتون رو نزنین و هل ندین. خرگوش تنبیه فیزیکی درک نمی کنه و در ضمن اونا موجودات ظریف و شکننده ی هستن و اگه هلش بدید یا بزنیدش ممکنه خیلی جدی بهش صدمه بزنین.

آموزش دستشویی به خرگوش

شاید براتون عجیب باشه که این آموزش رو هم می‌تونین به خرگوش یاد بدین، اما با یاد دادن این آموزش، نگهداری خرگوش براتون خیلی راحت‌تر میشه. مخصوصا برای خرگوش‌های نر که عادت دارن توی گوشه‌های خونه، ادرار یا مدفوع کنین و از طرفی با این کار تعیین قلمرو هم می‌کنن.

برای این آموزش بهتره جعبه دستشویی براش بخرین و براش شرایط جذابی ایجاد کنین تا راحت‌تر یاد بگیره. توی جعبه دستشویی علف خشک خوشمزه بذارین و اونو توی سه کنج خونه بزارین، دقیقا جایی که خرگوش عادت داره، مدفوع کنه تا کم کم عادت کنه، توی جعبه دستشویی، کارشو انجام بده.

حتما برای یادگیری کامل تربیت خرگوش برای دستشویی پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب آموزش دستشویی به خرگوش رو بخونین.

خرگوش های سالم سریع تر آموزش میبینن!

برای اینکه مطمئن بشین خرگوش همیشه هوشیاره و می‌تونه به آموزش های شما توجه نشون بده، باید اول از همه از سالم بودنش اطمینان پیدا کنین.

برای این کار باید غذای مناسب بهش بدید. مثلا خیلی ها نمی‌دونن که دادن هویج، سبزیجات و غذاهای نرم به خرگوش بسیار براش مضره.

برای آگاهی از نگهداری درست از خرگوش، مقاله نگهداری از خرگوش رو مطالعه کنید.

دستی کردن خرگوش در خانه

جمع بندی

خرگوش‌های خونگی به شدت حیوونای باهوش و تربیت پذیری هستن، ولی چون معمولا ساکت و خجالتین، خیلی از صاحبای اونا، کلا به فکر تربیتش نمیوفتن. خرگوش‌ها خیلی سریع یاد می‌گیرن که نسبت به صداها و بوهای مختلف چه عکس العملی باید نشون بدن و این دلیل خوبیه که با یه تشویقی خوشمزه زمان کافی رو برای آموزش اون بزارین.

تا حالا به فکر تربیت خرگوش خودتون بودین؟ از تجربیاتتون برامون بگین، چه شیرین‌کاریای بهش یاد دادین و چقد طول کشید تا یاد بگیره؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.5/5 - (283 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
فرنیان درویشی
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام به سایت خوبتون😍☺️
ببخشید من یه سوال دارم:
چرا نباید به خرگوش کاهو و هویج بدیم؟!

پاسخ به این نظر
پریسان
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
من خرگوشی چند روزه که عطسه میکنه چیکار کنم
و اینکه ممنون میشم بگید که بگید چه جوری حمام کنم و هر چند وقت به بار این کار رو بکنم
چه زمانی برای جفت گیری شون مناسبه

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

در مورد عطسه با دامپزشک آنلاین مشورت کنید
در مورد بقیه موارد راهنمای نگهداری از خرگوش رو مطالعه کنید

پاسخ به این نظر
ریحانه عالیشوندی
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۴۰۰

باسلام ببخشید خرگوش من الان یه گوشه قفس نشسته و چشماشو بسته من نمیدونم ماده هست یانه یا این که چند سالشه باید چجوری بفهمم الان هم داره آروم سرشو تکون میده چقدر طول میکشه تا اسمشو یاد بگیره؟ برای اینکه راحت تر هم یادی بگیره اسمشو گذاشتم پِنی یعنی اسمی که براش گذاشتم مشکلی داره من برای اون چوب بدون خار برای جویدنش و غذا های مناسب هم بهش میدم لطفاً زبان بدن خرگوش هم بزارید ممنون

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

در خصوص زبان بدن خرگوش در کانال یوتیوبمون ویدیو داریم و شما رو ارجاع میدم به اونجا

پاسخ به این نظر
Tina
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۴۰۰

سلام
من خرگوشمو تازه گرفتم دو ماهشه تقریبا
چه غذاهایی مناسبشه؟ و اینکه اصلا اب نمیخوره برا همین شیرشو رقیق تر درست میکنم ک اب مورد نیازش تامین بشه
چیکار کنم اب بخوره؟

پاسخ به این نظر
بیتا حیدری امین
نوشته شده در: ۱۴ خرداد, ۱۴۰۰

سلام خرگوش من خیلی کوچیک هستش تو حیاط ما یه خانواده گربه زندگی میکنه نمیدونم چطوری ببرمش تو هوای آزاد!

پاسخ به این نظر
Zeinab
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

چرا خرگوشم به سمت من میاد ودست من رو لیس میزنه

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام زینب جان
خیلی خوشحال باش چون خرگوشت داره بهت میگه عاشقته
برای اطلاع بیشتر درمورد حرکات خرگوش ها مقاله معنی حرکات خرگوش رو بخون

پاسخ به این نظر
ریحانه عالیشوندی
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۴۰۰

ببخشید یعنی منو دوست نداره

پاسخ به این نظر
Zeinab
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلامی دوباره
خرگوش من تقریبا چهار ماهشه وماده است ایا خرگوش من اشکالی نداره که اصلا بار دار نشه
واین روهم بگم که قبلا بیشتر بازی میکرد اما الان کم بازی میکنه و همش در حال استراحت است و همیشه گوشه های فرش رو میجوه ایا مشکلی نداره

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام زینب جان
نه ایرادی نداره اما بهتره برای چکاب مرتب به دامپززشکی ببریش و اگر در توانت هست عقیمش کنی که مشکلی براش به وجود نیاد
اگر خوراک و مدفوع خرگوشت تغییری نکرده نگران نباش در غیر اینصورت برای چکاب ببرش
خوردن گوشه های فرش نشون میده که وسیله ی جویدنی مناسبی براش تهیه نکردی . حتما علوفه بدون محدودیت در دسترسش بذار و از چوب های مجاز مثل بامبو- سیب- انگور- چنار- افرا براش توی قفس بذار تا اونا رو بجوه

پاسخ به این نظر
Zeinab
نوشته شده در: ۹ اردیبهشت, ۱۴۰۰

خیلی بهم کمک کرد اما من وقتی خرگوشم رو بغل میکنم شروع میکنه با خنجال زدن به شکمم و دندون کردن لباسم نمیدونم باید چیکار کنم تا این کار رو نکنه لطفا راهنمایی ام کنید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام زینب عزیز
باید حتما نحوه صحیح بغل کردنش رو بلد باشی تا باعث آزار و اذیتش نشی. البته بعضی از خرگوشا کلا دوست ندران بغل بشن.
برای راهنمایی بیشتر میتونی از کتاب تربیت خرگوش ما استفاده کنی

پاسخ به این نظر
آیناز حسنی
نوشته شده در: ۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید
من خرگوشمو چند روزه که خریدم…صاحب فروشگاه گفتن که دو هفته از قفس به هیچ عنوان بیرونش نیارم تا خونش و جایی که باید دستشویی کنه رو بشناسه…این موضوع مشکلی نداره؟

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام آیناز جان
توصیه نمیشه که کلا زندانی بشه.
توی کتاب راهنمای تربیت و دستی‌کردن خرگوش به صورت قدم به قدم نحوه تربیت و آموزش دستشویی به خرگوش توضیح داده شده که پیشنهاد میکنم تهیه اش کنی.

پاسخ به این نظر
نرگس
نوشته شده در: ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰

من نمیدونم چرا خرگوش مادم خیلی ساکته هرکت نمیکنه هروقت بقلش میکنم چشماشو میبنده اون یه مینی لوپه حتی وجه ووجه نمیکنه بیشتره روز هم میخوابه

پاسخ به این نظر
دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام نرگس جان
به طور کلی توصیه نمیشه بغلش کنی چون استرس میگیره.
در مورد بی حرکتی و خوابالو بودنش هم بهتره که دامپزشک خرگوشت رو کامل معاینه کنه تا یه وقت بیمار نباشه.

پاسخ به این نظر