نصب اپلیکیشن
علت غذا نخوردن سگ پامرانین

علت غذا نخوردن و بی اشتهایی سگ؛ چرا سگم غذا نمی‌خوره؟

سگ‌ها موجودات شکمو و خوش‌خوراکی هستن و همیشه جوری با ولع غذا میخورن انگار چند روزه غذا نخوردن. حالا وقتی یه سگ شکمو و پرخور یک‌دفعه کم‌غذا میشه یا کلاً اشتهاش رو از دست می‌ده و غذا نمی‌خوره این موضوع حتماً باعث نگرانی صاحبش می‌شه. البته همونطور که ما آدما ممکنه یه وقتایی زیاد اشتها نداشته باشیم سگ‌ها هم ممکنه گاهی بی اشتها بشن؛ ولی اگه این بی‌اشتهایی و غذا نخوردن ادامه پیدا کنه یه مسئله جدیه که حتماً باید دلیل و علت غذا نخوردن سگ رو پیدا کنید.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و تو این مقاله پت پرس میخوایم دلایل اصلی آنورکسیا یا بی‌اشتهایی سگ رو بهتون معرفی کنیم و بگیم که در صورت غذا نخوردن سگتون باید چه اقداماتی انجام بدین. پس در ادامه ما با همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

علائم و نشانه‌های بی اشتهایی در سگ ها

قبل از هرچیز باید بگیم که یه وقتایی سگ به اندازه غذا می‌خوره ولی صاحب سگ فکر می‌کنه که سگش کم اشتهاست و باید بیشتر غذا بخوره. مقدار غذایی که یه سگ در روز نیاز داره به عواملی مثل وزن، سن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی بستگی داره و نباید از دو تا سگ انتظار داشته باشین که مثل هم و اندازه هم غذا بخورن.

اگه سگتون بدون تغییر در شرایط محیطی و میزان تحرکش، دیگه مثل قبل غذا نمی‌خوره و در مقایسه با اشتهای همیشگیش، کم اشتها شده اینجاست که باید به دنبال دلیل مشکل باشیم تا زودتر این مشکل سگمون رو برطرف کنیم. اینم بگیم که اگه سگتون یه وعده غذاش رو نخورده هم خیلی جای نگرانی نیست و ممکنه به هردلیلی حال و حوصله غذا خوردن نداشته باشه.

ولی اگه سگتون نشانه های زیر رو داره و غذا نخوردنش بیشتر از ۱-۲ روز طول کشیده یعنی دچار بی اشتهایی شده و لازمه با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

 • کمتر از حد معمول غذا خوردن
 • امتناع از خوردن غذا
 • امتناع از خوردن تشویقی‌‌های مورد علاقه‌ش
 • عدم علاقه و توجه به غذا
 • کاهش وزن ناگهانی
 • ضعف و بیحالی
 • استفراغ سگ
 • سگ برای غذا خوردن تلاش میکنه ولی قادر به این کار نیست

در مورد بی اشتهایی سگت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده وارد پنل شو، اطلاعات سگت رو وارد کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و همین الان جواب بگیر.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

علت غذا نخوردن سگ
یکی از نشانه‌های بی اشتهایی سگ، عدم میل به خوردن غذا و انواع تشویقی‌های مورد علاقشه

انواع بی‌‌اشتهایی سگ

بی‌‌اشتهایی یا به اصطلاح آنورکسی در سگ‌ها دو نوع داره:

شبه آنورکسیا یا آنورکسیای کاذب Pseudo-anorexia

یعنی سگ تمایل به غذا خوردن داره و برای غذا خوردن هم تلاش می‌کنه؛ ولی به خاطر مشکلات فیزیکی و جسمی قادر به غذا خوردن نیست (مثلا در مواردی که سگ مشکل دهان و دندان داشته باشه).

آنورکسیای واقعی True anorexia

یعنی سگ کاملا اشتهاش رو از دست داده و هیچ توجه و علاقه ای به غذا نشون نمیده. انواع بیماری‌های سگ، جراحت، استرس و مشکل سلامتی میتونن منجر به آنورکسیای سگ بشن.

علت غذا نخوردن سگ چیه؟

بی اشتهایی به دلایل بسیار زیادی ممکنه به وجود بیاد و همین مساله باعث میشه تشخیص از دست دادن اشتهای سگ برای صاحبش سخت و گیج کننده بشه. به طور کلی، مهمترین دلایل بی اشتهایی در سگها عبارتند از:

 ۱. دلایل روانی مثل:

استرس و افسردگی سگ

سگها به نظم و روال همیشگی محیط دور و برشون نیاز دارن و هر تغییری در محیط زندگیشون ممکنه باعث استرس اونا بشه. مثلا اضافه شدن یه آدم جدید به خونه (بچه دار شدن یا ازدواج) یا اومدن یه حیوون خونگی جدید یا هر تغییر دیگه ای تو خونه ممکنه سگ رو دچار استرس کنه. سگها وقتی استرس دارن دچار کاهش اشتها میشن و تا وقتی دوباره احساس آرامش نکنن ممکنه از غذا خوردن امتناع کنن.

مسافرت و محیط های ناشناخته و جدید

سفر کردن یا نقل مکان به یه خونه یا شهر جدید هم ممکنه باعث بی اشتهایی سگ بشه. بعضی سگها حتی موقع حرکت و تو ماشین دچار بیماری حرکت (motion sick) بشن یا به خاطر اینکه همه چیز دور و برشون جدید و ناآشناست احساس راحتی و امنیت نکنن و به همین دلیل غذا نخورن.

بی اشتهایی سگ هاسکی

 ۲. دلایل فیزیکی و جسمی آنورکسیا:

انواع بیماری‌های سگ

درست همونطور که ما آدما وقتی مریض می‌شیم حوصله غذا خوردن نداریم، یکی از اصلی‌ترین دلایل بی اشتهایی سگ هم اینه که حالش خوب نیست و احساس درد و ناراحتی می‌کنه. کاهش اشتهای سگ می‌تونه همراه با علائم دیگه‌ای باشه مثل:

در این صورت ممکنه نشونه‌ی انواع مختلف بیماری سگ و مشکلات سلامتی اون باشه.

بی اشتهایی یکی از اولین و اصلی‌ترین نشانه های بیماری های سگه. انواع بیماری ها مثل عفونت های باکتریایی یا ویروسی، عفونت‌های دستگاه ادراری، نارسایی و نقص عملکرد کلیه، انواع سرطان و خیلی دیگه از بیماری‌های سگ ممکنه باعث از دست دادن اشتها بشن.

اگه غذا نخوردن سگ یکی دو روز طول کشید و سگ آب هم نمی‌خوره باید فورا سگ رو پیش دامپزشک ببرید؛ چون خطر کم آبی و دهیدراته شدن بدن سگ وجود داره. هرچقدر هم خوب از سگتون مراقبت کنید گاهی تشخیص مشکل و علت بی اشتهایی نیاز به تخصص دامپزشک و انجام آزمایش‌های دقیق داره و در این مرحله از دست شما کاری برنمیاد.

مشکلات دهان و دندان

یه وقتایی علت غذا نخوردن سگ اینه که مشکلات دندانی داره و جویدن غذا باعث درد و ناراحتیش میشه. مشکلات دهان و دندان ممکنه یه دندون لق یا شکسته باشه یا التهاب و تورم لثه یا حتی تومورهای دهانی. برای آشنایی بیشتر با مشکلات دهان و دندان سگ و اطلاعات بیشتر در مورد ساختار دندان‌های اون، حتما به مقاله دندان سگ هم یه سری بزنین.

مشاهده پیج پت پرس

واکسیناسیون و عقیم‌سازی

واکسیناسیون سگ جزء مراقبت‌‌های ضروری سگه و در برابر بیماری های خطرناک از سگ محافظت می کنه. همینطور عقیم سازی هم عملیه که توسط دامپزشک‌ها توصیه می‌شه و مزایای زیادی برای سلامتی سگ داره.

ولی باید بدونید که واکسن زدن و عقیم کردن سگ گاهی میتونه عوارض کوتاه مدتی هم داشته باشه که بی اشتهایی یکی از اوناست. البته این عوارض خیلی ملایم و خفیف هستن و در مدت کوتاهی هم خود به خود برطرف میشن. پس اگه سگتون تازه واکسن زده یا عقیم شده و بی اشتها شده نگران نشید و با دادن غذاهای سبک و مناسب مثل پوره مرغ به همراه آب مرغ یا غذای تدوین شده توسط دامپزشک سعی کنید به غذا خوردن ترغیبش کنید.

مسمومیت غذایی و خوردن غذاهای ممنوعه برای سگ

سگ‌ها خیلی شکمو و کنجکاون و هرچیزی که بو یا ظاهر وسوسه کننده ای داشته باشه رو می خورن. مثلا ممکنه از تو آشغالا یه چیزی بخورن یا حشره و پشه بخورن و خوردن این چیزا باعث احساس مریضی و ناراحتیشون بشه. البته بعضی غذاها و میوه ها مثل شکلات، قهوه و انگور هم هستن که برای سگها خطرناک و سمی هستن و ممکنه باعث مسمومیت سگ و از دست دادن اشتهای اون بشن.

متاسفانه سگها نمیتونن تشخیص بدن که چی براشون خوبه و چی ضرر داره و ممکنه هرچیزی رو بخورن. پس لازمه که به عنوان صاحب سگ در مورد غذاهای ممنوعه برای سگ اطلاعات کافی داشته باشیم و اینجور چیزا رو از دسترس سگ دور نگه داریم.

تشخیص علت اصلی غذا نخوردن سگ

اگه سگتون یکدفعه بی اشتها شده اول به این فکر کنید که آیا جدیدا تغییری در محیط زندگی سگتون یا رژیم غذاییش اتفاق افتاده یا نه. استرس یکی از دلایل بی اشتهایی سگ‌های خانگی هست و به خاطر عوامل زیر ممکنه به وجود بیاد:

 • اسباب کشی و نقل مکان کردن به یک خانه جدید
 • میهمان‌های غریبه
 • غیبت طولانی مدت یکی از اعضای خانواده
 • آوردن حیوان خانگی جدید
 • صداهای بلند مثل آتش بازی، شلیک گلوگه، رعد و برق و …
 • تغییر در رژیم غذایی همیشگی
 • مناسب نبودن غذا
 • کاهش فعالیت همیشگی
 • مصرف غذاها و تشویقی‌های پرکالری

اگه سگتون تازه کم اشتها شده بهتره بهش یه غذای سبک مثل سینه مرغ آبپز و برنج بدین و ببینید آیا اشتهاش برمیگرده یا نه. اگه جدیدا غذاش رو تغییر دادین سعی کنید دوباره همون غذای قبلی رو به سگتون بدین یا برای تحریک اشتهای سگ کمی آب مرغ به غذاش اضافه کنید. اگر قصد تغییر غذای سگتونو دارین، حتما قبلش مقاله‌ی تغییر غذای سگ رو هم مطالعه کنید تا این کار رو به روش اصولی انجام بدین و مشکلات گوارشی برای سگتون پیش نیاد.

علت غذا نخوردن سگ ژرمن

سگتون رو به مدت ۲۴ ساعت زیر نظر داشته باشید و اگه باز هم بی اشتهایی و غذا نخوردن سگتون ادامه داشت یا علاوه بر بی اشتهایی علائم دیگه ای مثل استفراغ، یبوست یا اسهال هم اضافه شده، خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و حتما در اولین فرصت با دامپزشک آنلاین پت پرس مشورت کنید.

دکتر برای تشخیص علت غذا نخوردن سگ معمولا از شما چند تا سوال می‌کنه:

اول اینکه از چه زمانی سگتون بی اشتها شده و آیا سگتون اصلا علاقه ای به غذا نداره یا سعی می کنه غذا بخوره ولی نمی‌تونه؟ در ضمن برای اینکه دکتر بتونه سریع‌‌تر علت مشکل رو پیدا کنه بهتره هر تغییری که جدیدا در محیط خونه و رژیم غذایی سگتون ایجاد شده رو به اون اطلاع بدین.

در مواردی که نیاز به ویزیت و معاینه فیزیکی باشه لازمه که حضورا به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینه بدنی شامل معاینه دهان و دندانها، گلو و تپش قلب متوجه بشه که آیا سگتون درد یا تورم و توده متورم داره یا نه.

اگه تشخیص مشکل به بررسی‌های دقیقتری نیاز داشته باشه پزشک آزمایش خون تجویز میکنه تا احتمال وجود مشکلات و نقص در عملکرد کبد، کلیه و سایر اندام‌های داخلی هم بررسی بشه. علاوه بر این، برای ارزیابی وجود انگل‌های روده‌ای هم آزمایش مدفوع ممکنه مورد نیاز باشه.

آزمایش‌های دیگه مثل رادیوگرافی هرگونه ناهنجاری و مشکل در شکم و قفسه سینه رو نشون میده و آندوسکوپی هم به بررسی وضعیت سلامت گلو، پوشش معده و روده فوقانی کوچک کمک می‌کنه.

به کمک تمام این آزمایش‌ها، در نهایت دامپزشک می‌تونه علت دقیق و اصلی بی اشتهایی و آنورکسیای سگ رو مشخص کنه و درمان‌‌های لازم رو تجویز کنه.

درمان خانگی برای بی اشتهایی ‌سگ ها

سگ‌ها معمولا غذای گرم رو بیشتر دوست دارن و به غذای سرد ترجیح میدن. پس اگه سگتون کم اشتها شده می‌تونید غذاش رو اول گرم کنید تا بو و طعمش بیشتر بشه و باعث تحریک اشتهای سگ بشه؛ البته مطمئن بشین که غذا بیش از حد داغ نباشه.

علاوه بر این، اگه غذای خشک سگ بهش میدین می‌تونید غذای کنسروی یا یکم آب مرغ به غذای خشک سگتون اضافه کنید تا خوشمزه‌‌تر بشه. ممکنه تو این مرحله سگتون خودش غذا نخوره؛ ولی اگه شما با دست بهش غذا بدین از دست شما غذا بخوره.

در صورتی که بی اشتهایی و غذا نخوردن سگتون بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید نیاز به مداخله دامپزشک و انجام اقدامات درمانی وجود داره.

درمان غذا نخوردن سگ توسط دامپزشک

قدم اول: مراقبت‌های حمایتی و جلوگیری از ضعیف شدن سگ

اگه سگتون چند روزه که غذا نخورده اولین کاری که دامپزشک انجام میده اینه که با مایع درمانی وریدی یا زیرجلدی، از بروز کم آبی و دهیدراته شدن بدن سگ جلوگیری بشه. برای سگی که ۲-۳ روزه غذا نخورده ممکنه تغذیه با سرنگ یا لوله تغذیه هم لازم باشه. در بسیاری از مواقع، برخی داروهای اشتهاآور برای تقویت اشتهای سگ ممکنه توسط دامپزشک تجویز بشه.

سرم تراپی برای درمان کم اشتهایی سگ
دامپزشک در اولین گام، برای جلوگیری از کم آبی و دهیدراته شدن بدن سگ، اقدام به مایع درمانی وریدی یا زیرجلدی میکنه

قدم دوم: درمان مشکل اصلی

مراقبت‌های حمایتی از دهیدراته شدن و ضعیف شدن بدن سگ جلوگیری می‌کنه تا فرصت برای شناسایی مشکل اصلی و شروع درمان اصلی وجود داشته باشه. در مرحله بعد، دامپزشک با انجام آزمایش‌های مختلف، علت اصلی بی اشتهایی و آنورکسیای سگ رو شناسایی میکنه و درمان مناسب رو شروع میکنه.

روش درمان بی اشتهایی به نوع مشکل و مساله بستگی داره و ممکنه شامل داروهای خوراکی و داروهای آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، فرآیندهای دندانپزشکی در موارد مشکلات دندانی یا عمل جراحی برای برطرف کردن مشکلات داخلی باشه.

مرحله سوم: تغذیه مجدد

بعد از اینکه اقدامات درمانی مورد نیاز انجام شد و وضعیت سگ به ثبات رسید وقتشه که غذا دادن به سگ رو کم کم شروع کنید. معمولا دامپزشک توصیه می‌کنه ۲-۳ روز اول غذاش رو در چندین وعده و هربار به مقدار کم بهش بدین. این روند همینطوری ادامه پیدا میکنه و حجم غذا در هر وعده بیشتر میشه تا بالاخره بعد از یک هفته سگ به رژیم غذایی عادی و معمولیش برگرده. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی غذای سگ رو هم بخونین تا اطلاعات کاملی در مورد رژیم غذایی مناسب برای سگ در سنین مختلف داشته باشید.

نکات مهم بهبودی و درمان بی اشتهایی سگ

برای اینکه حال سگتون زودتر خوب بشه در مورد تغذیه مجدد و مدیریت وعده های غذایی سگ، دقیقا طبق توصیه‌‌ها و تجویز دامپزشک رفتار کنید. دستگاه گوارش بعد از یه مدت غذا نخوردن خیلی حساس می‌‌شه و دستورالعمل‌ها هم دقیقا برای جلوگیری از مشکل و حساسیت و بروز بیماری گوارشی سگ هست.

اگه بعد از ۱-۲ روز اشتهای سگتون هیچ فرقی نکرده و بهتر نشده حتما به دامپزشک این موضوع رو اطلاع بدین و تو این فاصله وضعیت دفع سگ و رفتارهاش رو با دقت زیر نظر داشته باشید.

جمع بندی

تو این مقاله راجع به عوامل بی اشتهایی در سگ ها صحبت کردیم و گفتیم که  علت غذا نخوردن سگ می‌تونه موارد زیادی مثل استرس، انواع بیماری‌ها، مسمومیت، مشکلات دهان و دندان و درد و ناراحتی باشه. تشخیص دلیل اصلی غذا نخوردن سگ گاهی کار سختیه و لازمه که حتما با دامپزشک در موردش مشورت کنید.

تا حالا سگ شما کم اشتها یا بی اشتها شده؟ دلیل غذا نخوردنش چی بوده و شما چطوری این مشکل رو حل کردین؟ لطفاً برامون کامنت بذارین و نظر، تجربه و سؤال‌های خودتون رو با ما در میان بذارین.

منبع: wagwalking.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
بازبینی و اصلاح شده توسط دامپزشک: دکتر صبا ژاله
بازبینی و اصلاح شده توسط دامپزشک: دکتر صبا ژاله
دامپزشک عاشق حیوانات که معتقدم هر بیماری با بهبود تغذیه درمان یا کنترل میشه، و به صورت تخصصی در زمینه تغذیه اختصاصی سگ و گربه مطالعه کردم و در حال حاضر برنامه‌های غذایی سگ و گربه رو با اصول علمی و روز دنیا تدوین میکنم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
مهدی
نوشته شده در: ۲۷ آبان, ۱۴۰۰

سایت خوبیه

پاسخ به این نظر
مهدی
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۴۰۰

سلام
من یک توله پیکینیز امپریال رویال ۲ یا ۳ ماهه دارم
دوروزه کم اشتها شده
میخوابه شیطونه مثل همیشه اما غذا میخوره ها اماکم کم میخوره

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام مهدی عزیز
ممکنه میزان غذایی که میخوره کالری مناسبی رو براش فراهم کنه. اگر اسهال استفراغ کم انرژی نیست نگران نباش

پاسخ به این نظر
ALIREZA
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

لطفا جوابم رو بدین ممنون🌺🌺🌷🌷🌹🌹

پاسخ به این نظر
ALIREZA
نوشته شده در: ۱۹ خرداد, ۱۴۰۰

سلام🌹چه نژاد هایی مناسب آب و هوای گرم هستند🌷🌺🌻🌼

پاسخ به این نظر
ALIREZA
نوشته شده در: ۱۹ خرداد, ۱۴۰۰

سلام🌹چه نژاد هایی مناسب آب و هوای گرم هستند🌷🌺🌻🌼🌼

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

نژادهای موکوتاه بهتر گرما را تحمل میکنن

پاسخ به این نظر