نصب اپلیکیشن
نان برای سگ

مصرف نان برای سگ مجازه؟

نان برای سگ می‌تونه بخشی از تغذیه‌اش باشه؟ کم پیش میاد که ما غذایی رو بخوریم و سگ‌ها هم نخوان اون رو مزه کنن. حالا کافیه اون چیزی که می‌خوری یه تیکه نون باشه و بله سگ هم حالا می‌خواد بخوردش یا قطعاً دیدین که برای غذارسانی به سگ‌ها خیلی از نون استفاده می‌کنن. حالا سوال مهم اینه که خوردن نون برای سگ ضرر داره یا نداره؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره تو این مقاله بهتون بگیم که دادن نان خشک به سگ کار درستیه یا نه، چقدرش رو می‌تونه بخوره، ممکنه دچار آسیب گوارشی بشه یا نه و تمام نکات ریز دیگه.

آیا سگ‌ها می‌توانند نان بخورند؟

همون‌طور که اشاره کردیم، دادن نان به سگ ضرری نداره اما همچین فایده‌ای هم نداره. با این حال در زیر انواع نان بی‌ضرر یا بهتره بگیم کم‌ضرری که سگ‌ها می‌تونن بخورن رو بررسی می‌کنیم. در ادامه هم چندتا از خطرناک‌ترین نان‌ها برای سگ رو بهتون می‌گیم.

نان سفید یا قهوه‌ای برای سگ

دادن نان هم مثل بیشتر غذاهای خانگی برای سگ زمانی برای سگ بی خطره که شما اما و اگرهای مرتبط به اونو بدونین. در واقع تا زمانی که نون حاوی مواد سمی برای سگ نباشه، نان سفید برای سگ نیز ضرری نداره. اگرچه نون قهوه‌ای، برای مثال خوردن نون سنگگ برای سگ جایگزین سالم‌تریه.

حالا تصمیم بین این که نون سفید مثل لواش و اینا بهش بدین یا نون قهوه‌ای مثل سنگک و بربری، دیگه با خودتونه. شاید اینجوری سگتون باعث شه شما هم نون سالم‌تری رو مصرف کنین.

دلیل سالم‌تر بودن نون قهوه‌ای یا نان سبوس دار برای سگ وجود مقدار زیاد فیبر و داشتن کربوهیدارت کمتره. با این حال صرف نظر از سفید یا قهوه‌ای بودن نان؛ بهتر اینه که میزان مصرفش رو کنترل کنین و نباید مثل ما آدما هر روز نون به بدن بزنه!

همچنین، جایگزین بهتر تو دسته نون‌های قهوه‌ای، نان جو برای سگ است. جو خواص بسیاری برای گوارش سگ‌ها داره. حتی سگ‌هایی که آلرژی به گندم یا خمیر درست شده با آرد گندم دارن نون جو جایگزین مناسب‌تریه.

نان خشک برای سگ

نان تست برای سگ

تا زمانی که نان تست برای حیوون حساسیت ایجاد نکنه و فاقد مواد مضر باشد، خوردنش برای سگ ضرری نداره. چون بیشتر سگ‌ها از خوردن نان تست لذت می‌برن. بنابراین خوردن هر چند وقت یه بارش مثل نان قهوه‌ای ضرری نداره.

خمیر نان برای سگ

سگ شما اصلاً نباید سمت خمیر نان بره. این خمیر چون هنوز پخته نشده ترکیباتی داره که وقتی داخل معده بره، می‌تونه ورم کنه و کل معده رو بگیره و کار به جاهای باریک بکشه. مخمر موجود تو خمیر نون برای سگ تبعاتی مثل مسمومیت و افزایش قند خون و فشار خون رو داره.

در صورتی که سگتون خمیر نان خورد، حتماً شرایط رو با دامپزشک مطرح کنین و بهتره زودتر اون رو به کلینیک برسونین. در ضمن شما باید بدونین که بهترین مواد غذایی برای سگ چیه و اصلاً بدنش به چه چیزهایی نیاز داره تا بتونین به حفظ سلامتش کمک کنین: غذای سگ چیست؟

برای این که بدونین مصرف چه میزان نان برای سگ شما بهش آسیب نمی‌زنه، باید با یه دامپزشک مشورت کنین. دامپزشکان متخصص تغذیه پت پرس با بررسی وزن و میزان تحرک و رژیم غذایی سگتون، حجم درست نون رو به همراه یه برنامه غذایی کامل براتون آماده می‌کنن.

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص سگ خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن یا پر کردن فرم در صفحه برنامه غذایی
برنامه غذایی سگ

آیا خوردن نان برای سگ ضرر دارد؟

بستگی داره بگیم چقدر نون. اگه کم باشه نه اما اگه زیاد باشه، بله. پس خوردن نون برای سگ همزمان مزیت و معایب خودش رو داره. تازه باید بدونیم منظورمون کدوم مدل نونه.

درواقع نوع قند به کار رفته توی نون و بدتر از اون جوش شیرین داخل ترکیبات بعضی از نون‌ها واقعاً برای سگ مناسب نیستن و نباید جزو تغذیه اصلی‌شون قرار بگیرن. اما این که گه‌گاهی سگ‌ها مقداری از اون رو بخوان مزه کنن یا هوس کنن که بخورن، ایراد چندانی نداره.

در واقع، دادن نان خشک به سگ اگه باعث ناراحتی معده سگ بشه، خوب نیست. به خصوص اگه سگمون آلرژی به گندم داشته باشه.

فقط باید حواستون باشه که استفاده از هر مدل نون برای سگ پیشنهاد نمی‌شه و شما باید به عنوان سرپرست سگ باید بدونین سگتون رو از کدوم نون‌ها دور نگه دارین!

نون شکلاتی

بهتره که اون مدل نونی که می‌خواین به سگ بدین تکه‌های شکلات توش نباشه. این شامل کوکی‌ها هم میشه و خیلی باید حواستون رو جمع کنین که از روی میز چیزی کش نرن. قطعات شکلات یا کاکائو هر چقدر هم که ریز باشن ممکنه سگتون رو دچار حمله‌های تنفسی یا مشکلات داخلی دیگه بکنن.

نان سیر یا پیاز

نان سیر برای سگ ممنوعه. همون‌طور که خود سیر و پیاز باید از سگ دور نگه داشته بشه ترکیبی از اون در نان هم مضره. چون ترکیبات خونی‌اش رو بهم می‌ریزه و خیلی سریع می‌تونه اسیب جدی به سگتون بزنه. پس اصلاً فکرش رو نکنین.

نون با مغز آجیلی

وجود برخی قطعات مغزها توی نان برای سگ یعنی این که شما نباید اون نون رو به سگتون بدین. چون احتمال ایجاد حساسیت یا هر نوع ناراحتی گوارشی دیگه هست.

نان کشمشی برای سگ

نان کشمشی دیگه از همه ممنوع‌تره. کشمش خیلی سریع می‌تونه به کلیه آسیب برسونه حتی اگه یه تیکه کوچیکش توی نون باشه. جدای از این که غذارسانی به حیوانات خیابانی درسته یا نه، لطفاً این مورد رو تو دادن نان خشک برای سگ های ولگرد هم رعایت کنین.

نان‌های حاوی زایلیتول

برخی از نان‌ها و محصولات پخته شده حاوی زایلیتول هستن. این شیرین کننده مصنوعی برای سگ‌ها سمیه. لیست غذاهای ممنوعه رو اینجا براتون آوردیم: غذاهای ممنوعه برای سگ.

نان خوردن سگ

سگ‌ها چقدر نان می‌توانند بخورند؟

دادن نان خشک به سگ منجر به سیری کاذب میشه. در واقع نان ارزش غذایی برای حیوونتون نداره و اگه نباشه هم اتفاقی نمی‌افته. همه اینا رو گفتیم تا بدونیم که این خوراکی صرفاً جنبه کنجکاوی برای سگ و مزه کردن داره و نباید تو رژیم غذایی‌اش جابگیره.

اگه سگتون معده حساسی داره یا آلرژیکه که بهتره اصلاً نون تو دست و بالش نباشه. قبل از وعده‌های غذایی از در اختیار گذاشتن نون برای سگ خودداری کنین چون باعث سیری کاذبش میشه و اون وقت از غذای اصلی‌ که بدنش بهش نیاز داره، جا می‌مونه.

استفاده زیاد از نان خشک برای سگ به خصوص تو غذارسانی‌ها یا سگ‌های گله هم دقیقاً همین کار رو می‌کنه. سیری کاذب و اضافه وزن بیهوده برای سگی که از درون نیازهای بدنش تامین نشده و فقط هیکلش بزرگ شده و احتمال ابتلاش به انواع بیماری‌ها هست.

جمع‌بندی

خوردن نان برای سگ ضرر نداره اما چیز مفیدی هم نیست. چون نان خشک برای سگ مقادیر زیادی قند و کربوهیدرات داره که بیشتر منجر به ایجاد یه حالت سیری میشه اما ویتامین یا مواد مغذی مورد نیاز بدن سگ رو تامین نمی‌کنه.

حالا بعضی از نون‌ها برای سگ فیبر دارن که شامل نون‌های قهوه‌ای میشن اما باقی‌شون صرفاً جنبه سرگرمی و جوییدن دارن. پس لطفاً حواستون باشه که نون رو بخشی از رژیم غذایی سگتون به حساب نیارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.