نصب اپلیکیشن
آموزش حرف زدن به مرغ عشق: چطوری پرنده‌مون رو با خودمون هم‌زبون کنیم

آموزش حرف زدن به مرغ عشق، سریع، آسان و کامل

مرغ عشق یک پرنده خونگی فوق‌العاده است. هم خیلی بانمکه، هم قیمتش نسبتا ارزونه، خورد و خوراکش از طوطی‌های بزرگ کم‌تره و غذاش هم زیاد گرون نیست. اگه طوطی دوست دارین ولی خیلی طوطی‌باز نیستین، بهترین کار اینه که با مرغ عشق شروع کنین. حالا سوال اینه که آیا مرغ عشق‌ها می‌تونن حرف بزنن؟ بله، این پرنده‌ها خیلی باهوشن و می‌تونن حرف زدن رو هم خیلی خوب یاد بگیرن. البته آموزش حرف زدن به مرغ عشق ممکنه مدت زیادی طول بکشه، اما وقتی این کارو یاد گرفت رابطه‌تون باهاش خیلی عمیق‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شه. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله می‌خوایم راه و روش سخنگو کردن مرغ عشق رو بهتون یاد بدیم. در ادامه با پت پرس همراه باشید!

چطور به مرغ عشق حرف زدن یاد بدیم؟

برای آموزش اصولی حرف زدن به مرغ عشق، باید این مراحل رو دنبال کنین:

مرحله اول: جلب کردن توجه پرنده

قدم اول

قفس مرغ عشق رو جایی بذارین که خودتون و بقیه خانواده رفت و آمد دارین و با هم حرف می‌زنین. این پرنده‌ها با تقلید از لحن کلماتی که می‌شنون، صحبت کردن رو یاد می‌گیرن. پس باید جایی تو قسمتی از خونه بذارین‌شون که بتونن مرتب صداتون رو بشنون. مثلا اتاق نشیمن می‌تونه جای خیلی خوبی باشه.

آشپزخونه هم یکی دیگه از قسمت‌های خونه است که ما زیاد حرف می‌زنیم، ولی دود و بخاری که اونجا هست می‌تونه برای پرنده‌ها خیلی سمی باشه. قفس پرنده رو تو آشپزخونه نذارین.

همونطور که مرغ عشق‌های وحشی توی طبیعت زبون همنوعای خودشون رو یاد می‌گیرن، مرغ عشقی که بین آدما باشه هم سعی می‌کنه زبون ما رو یاد بگیره و هرچه  بیشتر حرف زدن‌مون رو بشنوه بهتر می‌تونه این کارو انجام بده.

قدم دوم

با مرغ عشق‌تون صمیمی بشین. برای آموزش صحبت کردن به مرغ عشق لازمه که یک رابطه صمیمانه باهاش ایجاد کنین. هر چقدر پرنده بیشتر به شما وابسته باشه، بیشتر سعی می‌کنه تا زبون شما رو یاد بگیره تا بتونه باهاتون ارتباط برقرار کنه.

یک راه خوب برای شروع رابطه اینه که تو همون اتاقی که مرغ عشق‌تون هست بشینین و بدون حرف زدن به کار خودتون برسین (مثلا کتاب بخونین یا تلویزیون تماشا کنین). این کار باعث می‌شه کم کم پرنده کنار شما احساس راحتی داشته باشه.

اهلی کردن پرنده هم می‌تونه راه خیلی خوبی برای به وجود آوردن یک رابطه صمیمانه باشه. معمولا بعد از دستی کردن مرغ عشق خیلی بهتر می‌شه بهش حرف زدن یاد بدیم چون دیگه با ما راحته و صدامون هم براش اطمینان‌بخش و آرامش‌بخشه. آموزش حرف زدن به مرغ عشق اهلی خیلی راحت‌تر از پرنده‌های اهلی نشده است.

برای اینکه مرغ عشق‌تون زودتر حرف زدن رو یادبگیره حتما باید هر روز برای تقویت رابطه‌تون باهاش وقت بذارین.

قدم سوم

مرغ عشق‌هاتون رو از هم جدا کنین. اگه چند تا پرنده تو یک قفس باشن به احتمال زیاد ترجیح می‌دن که با همدیگه ارتباط برقرار کنن تا با آدما. اگه می‌خواین به مرغ عشق‌ها حرف زدن یاد بدین، باید تک به تک باهاشون کار کنین.

هرچی مرغ عشق‌ها بیشتر با همنوعای خودشون باشن و به زبون مرغ عشقی حرف بزنن، صحبت کردن به زبون آدما رو سخت‌تر یاد می‌گیرن.

بهترین حالت برای آموزش حرف زدن به مرغ عشق اینه که فقط یک دونه از این پرنده‌ها تو خونه داشته باشین.

اموزش حرف زدن به مرغ عشق

مرحله دوم: آموزش حرف زدن به مرغ عشق

قدم اول

اول باید یاد بگیرین که چطوری با مرغ عشق‌تون صحبت کنین. موقع آموزش حرف زدن به مرغ عشق، فقط صحبت کردن باهاش کافی نیست بلکه چطور حرف زدن هم خیلی مهمه. مهم‌ترین نکته اینه که باید خیلی با شوق و ذوق و پر انرژی با پرنده حرف بزنین، نه این که کلمه‌ها رو با یک لحن یکنواخت و بی‌احساس تکرار کنین. هر چقدر که موقع صحبت کردن باهاش هیجان زده‌تر باشین، اونم هیجان زده می‌شه و انگیزه بیشتری برای حرف زدن با شما پیدا می‌کنه.

آروم و زیرلبی حرف نزنین چون این‌طوری یاد نمی‌گیره، ولی داد هم نزنین چون می‌ترسه.

کلمه‌هایی که می‌خواین به پرنده یاد بدین رو چندین بار تکرار کنین.

اگه براتون امکان داره موقع صحبت کردن با مرغ عشق صورت‌تون رو نزدیکش ببرین. وقتی که شما دارین حرف می‌زنین حیوون به دهن‌تون خیره می‌شه. حتی ممکنه صورت خودشم کاملا نزدیک دهن شما بیاره.

هر موقع که دیدین مردمک چشماش گشاد شده، یعنی روی حرف زدن شما تمرکز گرفته و داره سعی می‌کنه ازتون یاد بگیره.

قدم دوم

آموزش حرف زدن به مرغ عشق رو باید با کلمه شروع کرد. مثلا می‌تونین اسم اشیاء مختلف یا اسم خودتون و بقیه اعضای خانواده رو بهش بگین.

یک اسم برای مرغ عشق‌تون انتخاب کنین و توی حرفاتون مدام تکرارش کنین، مثلا “سلام امیر”، “آفرین امیر” و “امیر حالش چطوره؟ ”

موقعی که وارد اتاق می‌شین به حیوون سلام کنین و موقع بیرون رفتن هم باهاش خداحافظی کنین. تکرار دائمی این کلمه‌ها باعث می‌شه که هم گفتن‌شون و هم نوع کاربردشون رو یاد بگیره.

قدم سوم

از جمله‌های کوتاه هم می‌شه استفاده کنین. مثلا موقعی که میاد روی انگشت‌تون می‌تونین بهش بگین «آفرین عزیزم» یا موقع بازی کردن با اسباب بازیاش ازش بپرسین «خوش می‌گذره داداشی؟» (اگه دوست داشتین در مورد انواع اسباب بازی هایی که می‌تونید برای مرغ عشقتون بخرید، اطلاعات بیشتری داشته باشید، حتما یه سری به مقاله اسباب بازی مرغ عشق بزنید).

موقع گذاشتن ظرف آب یا غذا دادن به مرغ عشق هم باهاش صحبت کنین. مثلا می‌شه بگین «بفرما اینم از غذات» یا «جونم ناهار رسید».

خلاصه هر وقت می‌تونین با حیوون صحبت کنین. مثلا هر روز بهش صبح بخیر و شب بخیر بگین و هر وقت اونو می‌بینین سلام کنین، یا وقتی میاد روی انگشت‌تون بگین «آفرین پسر باهوش». این‌جوری کم کم یاد می‌گیره که هر حرفی برای چه کار و موقعیتی یا مثلا چه ساعتی از روزه.

مرغ عشق هرچی بیشتر رابطه کلمه‌ها یا جمله‌ها با یک کار یا موقعیت خاص رو بفهمه، بهتر صحبت کردن رو یاد می‌گیره.

فقط از همون کلماتی که می‌خواین بهش یاد بدین استفاده نکنین. مثل موقعی که با آدما صحبت می‌کنین راحت حرف بزنین، ولی هی اون کلمه یا جمله رو هم تکرار کنین.

اگه علاوه بر آموزش حرف زدن به پرندهاتون، به فکر پرورش دادن اونا هم هستین، یه خبر خوش براتون دارم. پت پرس برای پرورش مرغ عشق، کتابی تهیه کرده که تمام نکاتی که برای این کار نیاز هست رو توش آورده و می‌تونید با کمک اون، تکثیر و پرورش اونا رو به راحتی انجام بدین و از داشتن تعداد بیشتری مرغ عشق لذت ببرین.

کتاب الکترونیکی آموزش کامل پرورش مرغ عشق

دوست داری مرغ عشق هات باهم جفتگیری کنن، تخم بذارن و جوجه دار بشن؟

پرورش مرغ عشق نکات ریزی داره که لازمه حتما اون ها رو بلد باشی تا بتونی از مرغ عشق هات جوجه بگیری. با مطالعه این کتاب همه این نکات رو یاد میگیری.

خرید کتاب
۴۹,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای پرورش مرغ عشق

قدم چهارم

هر وقت مرغ عشق‌تون سعی کرد حرف بزنه بهش جواب بدین. اوایل احتمالا نمی‌فهمین که چی می‌خواد بگه، ولی هر چی گفت خودتون رو خوشحال نشون بدین و همون چیزی که گفته رو تکرار کنین.

به زبان بدن مرغ عشق با حرف زدن جواب بدین، یعنی اگه با رفتارش چیزی ازتون خواست یا سعی کرد چیزی رو بهتون بفهمونه هم باید بهش جواب بدین. مثلا اگه طوری حرکت می‌کنه که انگار باید بره دستشویی، بگین “می‌خوای بری بیرون؟ ” و بعد ببرینش به همون جایی که عادت داره دستشویی کنه. این کار هم به مرغ عشق‌تون کمک می‌کنه تا حرف زدن رو یاد بگیره.

اگه به نظر میاد استرس داره آرومش کنین و بعد که آروم شد و شروع کرد منقارشو به هم بسابه، آروم و با ملایمت باهاش حرف بزنین.

به محض این که کلمه قابل تشخیصی تو صداهاش شنیدین شما هم همون کلمه رو بگین تا تشویق بشه.

چند بار اولی که یک کلمه یا جمله جدید رو می‌گه با غذای مورد علاقه‌اش بهش پاداش بدین. این قدیمی‌ترین ترفند تربیت حیوونای خونگیه و هنوزم خیلی خوب جواب می‌ده (مطلب مرتبط: غذای مرغ عشق).

بعد از این که به اولین جمله مسلط شد روی جمله بعدی تمرکز کنین. یادتون نره که آموزش سخنگو کردن مرغ عشق زمان می‌بره و باید صبور باشین.

سخنگو کردن مرغ عشق

چند تا نکته دیگه درباره راه‌های آموزش حرف زدن به مرغ عشق

  • مرغ عشق‌ها معمولا صبح‌ها و موقع غروب یا اوایل شب بیشتر با هم صحبت می‌کنن. بهتره شما هم تو این موقع از روز باهاشون حرف بزنین. برای هر جلسه تمرین هم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان بذارین.
  • روزی ۲ جلسه تمرین مستقیم (یکی صبح و یکی عصر) خوبه، اما یادتون باشه که کلمه یا جمله‌ای که می‌خواین به حیوون یاد بدین رو مواقع دیگه هم غیر مستقیم استفاده کنین، یعنی مواقعی که جلوی قفس با مرغ عشق‌تون حرف نمی‌زنین هم گاهی اون جمله‌ها رو بگین تا هی بشنوه و تو مغزش تکرار بشه.
  • مرغ عشق‌ها بعضی وقتا روی چوب می‌شینن و یک کم پراشون رو باد می‌کنن و با خودشون حرف می‌زنن. این‌جور وقتا باهاشون صحبت کنین چون بهترین زمان برای تمرین کردنه.
  • وقتی با مرغ عشق‌تون حرف می‌زنین همه صداهای دیگه مثل تلویزیون و رادیو رو قطع کنین تا حواس حیوون فقط به شما باشه.
  • اگه به نظر میاد مرغ عشق‌تون صحبت کردن رو یاد نمی‌گیره دلسرد نشین. این مساله خیلی ربطی به هوش پرنده نداره بلکه معمولا به خاطر اینه که ترجیح می‌ده حرف نزنه.
  • مرغ عشق‌های جوون (مخصوصا اونایی که بین آدما بزرگ شدن) راحت‌تر از مرغ عشق‌های پیر می‌تونن حرف زدن رو یاد بگیرن.
  • مرغ عشق می‌تونه کلمه‌ها و جمله‌های زیادی رو یاد بگیره، اما این کار زمان می‌بره.
  • معمولا مرغ عشق‌های نر بهتر از ماده‌ها صحبت می‌کنن، احتمالا به این خاطر که جنس نر مجبوره برای جلب توجه ماده‌ها تو فصل جفتگیری از صداش استفاده کنه.
  • وقتایی که خودتون با پرنده صحبت نمی‌کنین رادیو رو براش روشن بذارین تا کلمه‌های بیشتری یاد بگیره.
  • بعضی از مرغ عشق‌ها صداهای زیر مثل صدای زن و بچه رو به صدای بم مردانه ترجیح می‌دن (مطلب مرتبط: صدای مرغ عشق)

اموزش حرف زدن به مرغ عشق

 

توجه: هیچ‌وقت جلوی مرغ عشق تو حرفا یا رفتارتون بی‌حوصلگی یا عصبانیت نشون ندین چون ممکنه خیلی راحت تو ذهن پرنده از یک دوست سرگرم کننده به یک هیولای ترسناک تبدیل بشین.

تکرار کلمات تو یک محیط تاریک (معمولا با انداختن پارچه سیاه روی قفس) هم یک روش قدیمی و منسوخ شده است که استفاده ازش توصیه نمی‌شه.

آموزش پیشرفته حرف زدن به مرغ عشق با روشی حرفه‌ای (صد درصد تضمینی)

اگه بخواین از چند تا کلمه و جمله معمولی، که معنی‌شون تو ذهن پرنده محدود به یک حس کلی مثل خوشحالی و راحتیه، رد بشین و چیزای بیشتری بهش یاد بدین باید خیلی بیشتر براش وقت و انرژی بذارین و سعی کنین درباره هر اتفاقی که اطرافش میفته باهاش حرف بزنین. تو این مرحله به جای جلسه‌های ۱۵ دقیقه‌ای باید مثل بچه‌هایی که می‌رن مدرسه، کل روز با مرغ عشق‌تون تمرین کنین.

با اسم بردن از همه غذاهایی که می‌خوره شروع کنین. همین‌طور اسم هر اسباب‌بازی که باهاش بازی می‌کنه و اسم هر کدوم از اعضای خانواده که وارد اتاق می‌شن بلند بگین. مثلا وقتی یکی میاد تو اتاق بگین سلام فلانی و وقتی می‌خواد بره بیرون هم خداحافظ فلانی. خلاصه اسم همه چی رو بگین و درباره همه چیز حرف بزنین. کم کم حیوون بعضی از این حرفا رو یاد می‌گیره.

مرغ عشق پرنده خیلی باهوشیه و می‌تونه احساسات اصلی مثل دوست داشتن، عصبانیت، خوشحالی، ترس و حتی غم و غصه رو تشخیص بده و کلمه مربوط به هر کدوم رو بگه. بعلاوه دات این پرنده‌ها این‌طوریه که خیلی از صدا برای نشون دادن احساسات‌شون استفاده می‌کنن و می‌شه بهشون یاد داد که به جای جیغ و دادهای مرغ عشقی، به زبون ما حرفاشون رو بزنن.

به مرغ عشق یاد بدین که درباره احساساتش حرف بزنه

محبت و دوست داشتن: موقعی که پرنده به جفتش محبت می‌کنه (مثلا سر همدیگه رو می‌خارونن) یا موقعی که شما بهش محبت می‌کنین (مثلا زیر چونه‌شو نوازش می‌کنین) یا اون به شما محبت می‌کنه (مثلا به خیال خودش انگشت‌تون رو با نوکش می‌خارونه) اسم‌شو صدا بزنین و بگین دوست دارم.

عصبانیت: جیغ و داد حیوون موقع عصبانیت ممکنه باعث بشه که حرفای شما رو نشنوه، ولی با صبر و ادامه دادن می‌تونین موفق بشین. مرغ عشق عصبانیت خودشو با بالا آوردن بال‌ها و باز کردن منقارش هم نشون می‌ده (این حالت رو موقعی که پرنده‌ها سر غذا با هم مشکل پیدا می‌کنن زیاد می‌بینیم). وقتی مرغ عشق‌تون عصبانیه مثلا بگین “امیر عصبانیه” یا “امیر (فلان چیز) رو دوست نداره”. لحن‌تون هم یک ذره تندتر از حد معمولی باشه، البته نه اونقدری که حیوون رو بترسونه بلکه فقط در حدی که توجهش جلب بشه و این جمله رو بشنوه و یادش بمونه.

لذت: مرغ عشق‌ها موقعی که نشستن و آروم برای خودشون حرف می‌زنن یا با ساییدن منقارشون صدا در میارن، خوشحال و راضی هستن. این‌جور وقتا می‌شه مثلا بگین “امیر جون خوشحاله” یا “امیر چقدر قشنگ حرف می‌زنه”. مطمئنم اولین باری که ببینین مرغ عشق‌تون راحت و آروم نشسته و با خودش می‌گه “امیر جون خوشحاله” واقعا خیلی لذت‌بخشه.

ترس: مرغ عشق موقعی که می‌ترسه جیغ می‌زنه، تند تند نفس می‌کشه، می‌پره گوشه قفس یا بی‌حرکت می‌مونه ولی حالت آماده پرواز به خودش می‌گیره. هر وقت ترسید بهش بگین مثلا “امیر از (فلان چیزی) می‌ترسه” یا “(فلان چیز) امیرو ترسوند”. اگه مرغ عشق‌تون این جمله‌ها رو یاد بگیره و ترسش رو بیان کنه، هم خیلی جالبی و بامزه است و هم می‌تونه خیلی مفید باشه.

غم و اندوه: این‌جور احساساتی تو مرغ عشق‌ها کمتر دیده می‌شه، ولی اگه جفت یا جوجه‌شون بمیره گاهی ممکنه حالت غم و غصه رو نشون بدن. پرنده غمگین بی‌قرار می‌شه و توی قفس دنبال دوست یا جوجه گم‌شده خودش می‌گرده. گاهی اوقات هم غصه و ناراحتی و افسردگی مرغ عشق با ساکت شدن یا بی‌حالیش مشخص می‌شه، اما حواس‌تون باشه که ساکتی و بی‌حالی بیشتر وقتا نشونه بیماری مرغ عشق نه ناراحتیش. اگه پرنده‌تون ناراحت بود بهش بگین مثلا “امیر خیلی غصه‌داره”.

البته زیاد هم نباید انتظار داشته باشین. بیشتر مرغ عشق‌ها در این حد نمی‌تونن حس خودشون رو بیان کنن و معمولا این جمله‌ها رو با چیزایی که قبلا یاد گرفتن قاطی می‌کنن و شلغم شوربا تحویل‌تون می‌دن. ولی بعضیاشون هم با تمرین خیلی زیاد می‌تونن واقعا این کار رو یاد بگیرن و بهتون بگن که چه حسی دارن.

خلاصه

مرغ عشق‎‌ها، پرنده‌های باهوشی هستن که می‌تونید به راحتی اونا رو سخنگو کنین. ولی برای این کار نیاز به جلب توجه پرنده، وقت گذاشتن و بهتر کردن رابطتون باهاش دارین و البته کمی هم صبر. حتی با کمی زمان بیشتر برای آموزش حرف زدن به مرغ عشق، میتونین مکالمه‌های پیشرفته بهش یاد بدین و اونو تشویق کنین که در مورد احساساتش صحبت کنه. با یاد گرفتن تکنیک‌های لازم، علاوه بر صداهای طبیعی مرغ عشق، از هم صحبتی باهاش هم کلی لذت ببرین.

تو این مقاله سعی کردیم هر چیزی که درباره آموزش حرف زدن به مرغ عشق خانگی لازمه براتون توضیح بدیم. دیگه این گوی و این میدان. اگه حوصله داشته باشین و وقت بذارین، مطمئنیم که موفق می‌شین.

منبع: wikihow

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
1/5 - (1 امتیاز)
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.