نصب اپلیکیشن
گربه نر و ماده در حال جفت گیری

راهنمای کامل تولید مثل گربه؛ مراحل، روش‌ و راه‌های جلوگیری

می‌دونستید که این روزها (فصل بهار و تابستون که هوا گرم‌تره)، زمان جفت‌گیری گربه‌هاست و بهش دوران فحلی گربه می‌گن و هر گربه چندین بار در سال می‌تونه فحل بشه؟ یا مثلا می‌دونستین که گربه‌ها تا زمانی که جفت‌گیری نکنن، تخمک‌گذاری هم نمی‌کنن؟ اصلا می‌دونین نحوه تولید مثل گربه چطوریه؟

اگه صاحب یه گربه خونگی هستین و جوابتون به این سوالا «نه» است، خیالت راحت؛ چون ما این راهو خوب بلدیم و توی این مقاله از پت پرس قصد داریم هر چیزی رو که مربوط به تولید مثل در گربه‌ها، جفت‌گیری گربه‌ها و دوران فحلی اون‌ها صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشین تا درباره روش تولید مثل گربه‌ها اطلاعات کافی رو به دست بیارین.

عکس تولید مثل گربه

از دوران فحل گربه چی می‌دونین؟

منظور از فحل گربه دوره جفتگیری و باردار شدنشونه. گربه‌های ماده از حدود ۶ تا ۱۰ ماهگی و گربه‌های نر در ۱۱ ماهگی بسته به سن، نژاد، وزن و سلامتشون به سن بلوغ می‌رسن و دوران فحلیشون شروع می‌شه و می‌تونن تولیدمثل کنن و بچه‌دار بشن.

گربه‌ها می‌تونن چندین بار در سال فحل بشن و این دوره معمولا ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشه. اگه یه گربه تو دوره فحلی جفتگیری نکنه، ۱ تا ۲ هفته بعد دوباره فحل می‌شه. مگر اینکه فصل جفتگیری تموم شده باشه.

از کجا بفهمین که گربه‌تون تو دوره فحلیه؟

 • بی‌قراره، صداش بلندتر می‌شه و حتی ممکنه با صدای ناله درد یا هیجان اشتباه گرفته بشه
 • مهربون‌تر می‌شه (البته دیده شده که بعضی از گربه‌های ماده ممکنه خشن هم بشن)
 • زیاد دور و اطرافتون می‌چرخه
 •  خودش رو روی زمین پخش می‌کنه
 • اگه نوازشش کنین، بدنش رو پیچ و تاب می‌ده و جلوی بدنش رو میاره پایین، پشتش رو می‌بره بالا و دمش رو تکون می‌ده.
 • بدنش رو بیشتر لیس می‌زنه
 • کم اشتها می‌شه
 • مدام دوست داره که بره بیرون از خونه.

 نگهداری از گربه توی دوران فحلی، جفتگیری، بارداری و … تا بزرگ شدن بچه گربه‌ها کار سختیه. اگه نگران دوره فحلی و حامله شدن گربه‌تون هستین و می‌خواین بدونین چه کارهایی رو باید توی این دوران انجام بدین یا حتی اگه گربه‌تون باردار شد، چطور کمکش کنین تا زایمان کنه؛ خیالت راحت ما این راهو بلدیم و براتون ایبوک راهنمای قدم به قدم پرورش گربه رو تهیه کردیم که تمامی اطلاعات مورد نیاز رو در اختیارتون می‌ذاره.

راهنمای کامل جفتگیری، حاملگی، زایمان و پرورش گربه

اگر یه جفت گربه داری و دوست داری بچه دار بشن، نکات زیادی هست که دونستنشون مهمه تا هم مادر و هم بچه ها سالم به دنیا بیان.

ما تمامی نکاتی که باید از روز اول جفتگیری گربه ها تا زایمان و مراقبت از بچه گربه ها بدونی رو در این کتاب الکترونیکی گرد آوری کردیم.

خرید کتاب
۷۴,۰۰۰ تومان
راهنمای پرورش گربه

روش تولید مثل گربه‌ها چه شکلیه؟

گربه‌ها هر وقت توی دوران میل جنسی یا فحلی باشن، آماده باروری هستن. این دوره (۵ مرحله) با مرحله میل جنسی آغاز می‌شه و اگه گربه، جفت‌گیری موفقی داشته باشه، بارداری گربه شروع میشه و درست بعد از به دنیا آوردن بچه‌هاش، در مرحله فحلی و میل جنسی بعدی قرار می‌گیره. یعنی این دوره، بدون وقفه ادامه داره.

بهترین فصل بر‌ای جفت گیری گربه‌ها ، بهار و تابستان، همراه با گرم شدن هوا ست.

مراحل تولید مثل گربه

 1.  Anestrus: این دوره ۳ ماه از زمستون و پاییزه و گربه ماده از نظر جنسی غیر فعاله.
 2.  Proestrus: در این دوره ۱ تا ۲ روزه، گربه ماده که بهش Queen هم گفته می‌شه، با حرکات و رفتارش نظر گربه نر رو جلب می‌کنه ولی جفت‌گیری نمی‌کنه.
 3.  Estrus: این مرحله به طور میانگین ۷ روزه و ممکنه تا ۱۶ روز هم طول بکشه.  توی این دوره، گربه ماده به گربه نر، روی خوش نشون می‌ده و  از واژنش ترشح صورتی رنگی خارج می‌شه.
 4.  Interestrus: این دوره زمانیه که جفت‎گیری انجام نشه یا جفت‌گیری قبل از رسیدن به فولیکول انجام بشه و از ۲ تا ۹ روز هم طول می‌کشه.
 5. Metestrus: این مرحله برای زمانیه که گربه جفت‌گیری کرده باشه ولی آبستن نباشه و میانگین تا ۴۵ روز طول می‌کشه.  بعد از اون هم ۳۵ روز زمان لازمه تا فحلی بعدی در گربه اتفاق بیفته.

نکته جالب در گربه‌ها این جا است که تخمک‌گذاری در گربه‌های ماده، خود به خودی نیست و حدود ۳۰ ساعت بعد از جفت‌گیری، انجام می‌شه.

گربه‌های فحل همیشه دنبال گربه‌های نر می‌گردن تا باهاشون جفت‌گیری کنن و گربه‌های نر هم، زمین و زمان رو به هم می‌بافن تا به یه گربه ماده فحل برسن. اگر گربه ماده‌تون فحل باشه و به یه گربه نر که عقیم نشده برسه؛ به احتمال خیلی زیاد باردار می‌شه.

جفت‌گیری گربه‌ها چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشه. وقتی انجام بشه، گربه می‌تونه در صورت آماده بودن، دوباره اون رو انجام بده. معمولا گربه ملکه خودش رو لیس می‌زنه و برای یه جفت‌گیری دیگه آماده می‌شه. ضروری هم نیست که یک گربه ماده، دوباره سراغ همون گربه نر قبلی بره. اگه قصد جفت‌گیری داشته باشه؛ انتخابای زیادی براش وجود داره. ممکنه گربه ماده توی یه زایمان ۵ بچه گربه‌ رو به دنیا بیاره که هر کدومشون از یه پدر هستن!

یه گربه باردار تغییرات فیزیکی و شخصیتی داره که ۳ هفته بعد از جفت‌گیری مشخص می‌شه.

گربه‌ ماده‌ ۲ بار توی سال‌ می‌تونه زایمان‌ کنه. گربه‌ای که‌ آبستن باشه،‌ تا هفته‌ پنجم‌ نیاز به‌ توجه‌ بیشتری نداره فقط موقع جا‌به‌جاییش باید احتیاط کرد؛ ولی توی ۴ هفته‌ پایانی ‌اشتهاش زیاد می‌شه و به غذاهای پروتئینی مثل گوشت و ماهی بیشتری نیاز داره در ۲ هفته پایانی بارداری هم، دادن شیر مخصوص، قرص‌های‌ ویتامین‌ و مکمل‌هایی که دامپزشک تایید کنه، لازمه.

زایمان گربه مادر و نگهداری از بچه گربه
گربه‌ ماده‌ ۲ بار توی سال‌ می‌تونه زایمان‌ کنه

کمک به گربه برای متولد شدن بچه‌ها

خوشبختانه زایمان گربه بدون دردسره و معمولا در به دنیا آوردن بچه گربه‌هاش نیازی به کمک نداره. مثلا ممکنه صبح بیدار بشید و ببینید چند بچه گربه دوست‌داشتنی دارین و گربه مادر داره با آرامش به بچه‌هاش شیر می‌ده.

فقط برای‌ زایمان‌ گربه خونگی، یه‌ جعبه‌ مناسب‌ آماده‌ کنین و توی یه مکان‌ نسبتا تاریک قرار بدین چون نوزاد گربه به نور زیاد حساسه و این کار برای مواظبت و نگهداری از بچه گربه‌ها لازمه. گربه‌ ماده‌ بچه‌هاش رو به‌تنهایی‌ بزرگ‌ می‌کنه و ازشون در مقابل گربه‌های‌ نر هم محافظت می‌کنه.

چطوری از تولید مثل گربه ماده خونگی‌تون جلوگیری کنین؟

گربه‌تون رو عقیم کنین

عقیم کردن بهترین روش و یه راه حل دائمی برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته گربه هاست. با عقیم کردن گربه، فعالیت و ساز و کار هورمونیش هم تغییر می‌کنه و به آرامش بیشتر اون هم کمک می‌کنه. علاوه بر این، عقیم سازی گربه به جلوگیری و کاهش ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان پستان و رحم هم کمک می‌کنه.

عقیم کردن گربه، یه عمل جراحیه که رحم و تخمدان گربه رو بیرون میارن و دیگه نمی‌تونه فحل بشه و جفتگیری کنه. بهتره قبل از ۶ ماهگی و اولین دوره فحلیش، عمل عقیم‌سازی انجام بشه.

 

اگه درباره عقیم کردن گربه‌ خونگیتون، سن مناسبش و نگهداری بعد از اون سوال دارین، خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و می‌تونین از سرویس دامپزشک آنلاین پت پرس کمک بگیرین.

عقیم سازی گربه برای جلوگیری از تولید مثل گربه

گربه‌تون رو توی خونه نگه دارین

وقتی نشونه‌های فحلی رو توی گربه‌تون دیدین؛ تا اونجایی که می‌تونین از خونه بیرون نرین و اونو از گربه‌های نر، دور نگه دارین.

از روش تخمک‌گذاری مصنوعی استفاده کنین

همونطور که گفتیم؛ تخمک‌گذاری در گربه‌ها فقط با تماس جنسی و بعد از جفت‌گیری اتفاق میفته. اما شما می‌تونین با مراجعه به دامپزشک از روش مصنوعی برای تحریک تخمک گذاری گربه‌تون استفاده کنین. اینطوری، دوره اوج جنسی گربه ۳۵ تا ۴۰ روز متوقف می‌شه و گربه دیگه قادر به بارداری و تولید مثل نیست.

از هورمون درمانی استفاده کنین

یه روش دیگه برای جلوگیری از زاد و ولد گربه‌ها هورمون درمانی توسط دامپزشکه. روش‌های مختلفی برای تغییر فعالیت‌های هورمونی گربه‌ها به صورت مصنوعی وجود دارن ولی معمولا هورمون‌های پروستاگلاندین و استروژن برای توقف تولید مثل گربه به کار می‌ره.

استفاده از داروهای هورمونی برای توقف تولید مثل و آبستنی در گربه‌ها ریسک داره و همراه با عوارض جانبیه و ممکنه منجر به عفونت رحم و تومور در گربه بشه.

اگه قصد ندارین گربه خونگی رو عقیم کنین و این کار بر خلاف عقایدتون هست، بهترین روش برای جلوگیری از بارداری گربه، جدا کردن اون از گربه‌های نر و عدم مداخله در چرخه هورمونی اونه. چون سلامت گربه رو تحت تاثیر قرار می‌ده.

 

جمع‌بندی

گربه‌های ماده، معروف به ملکه(queen) از ۴ ماهگی می‌تونن از نظر جنسی بالغ بشن و زمانی که بالغ می‌شن، چرخه فحلی منظمی دارن که در طی اون ممکنه بی‌قرار بشن، سر و صدا کنن، جلب توجه کنن، بی‌اشتها بشن و … هر مرحله از این دوره فعالیت تولید مثل گربه، چند روز طول می‌کشه و توی این دوران، گربه ماده برای گربه‌های نر بسیار جذاب می‌شن. به طوریکه نرها می‌تونن بوی اون‌ها رو از فاصله زیاد تشخیص بدن و تلاش می‌کنن تا بهش برسن و اگه گربه ماده فحلتون، به یه نر برسه؛ قطعا در معرض بارداری قرار می‌گیره. ولی اگه گربه‌ در محیط‌ کنترل شده‌ قرار بگیره، احتمال بارداری‌ ناخواسته وجود نداره. گربه‌های خونگی تا زمانی که گربه نری کنارشون نباشه، نمی‌تونن جفت‌گیری کنن.

 

نظر و تجربه شما برای ما مهمه!

شما چه تجربه‌ای از دوران فحلی گربه‌تون دارین؟ تونستین این دوره رو تشخیص بدین؟ نظرتون درباره عقیم کردن گربه‌ها چیه و بهترین روش برای جلوگیری از تولید مثل گربه‌ها کدومه؟

منبع: cats.org.uk

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.7/5 - (4 امتیاز)
نویسنده: شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
سلام
من شیرین هستم، نویسنده و علاقه مند به حیوانات. علاقه من به حیوانات از وقتی شروع شد که یه توله سگ رو به سرپرستی قبول کردم. امیدوارم از خواندن محتوای من لذت ببرید.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
مهدی رفیع
نوشته شده در: ۱۴ خرداد, ۱۴۰۰

ببخشید گربه ما خیلی خنگه و در اولین شکمش از ۴ تا بچه ۳ تا را کشت البته معمولا یکی اش را میخورد ولی ۲ تا دیگر را با خنگی خودش کشت یعنی انها را چال کرد دیشت دم دمای صبح دیدیم یه بچه گربه خیلی کوچک اورده اولش که اورد ما نمیدانستیم چه کار کنیم اولش مادرش امد که به او شیر دادن را یاد بدهد ولی او فیش کرد سپس قطره چکان را برداشتیم و با ان به بچه گربه شیر دادیم و انقدر گرسنه بود که که نای مکیدن را هم نداشت بعد از چند دقیقه توانستیم به گربه شیر دادن را یاد دهیم چند ساعت مواظبش بودیم که دیدیم بچه را زیر سرش گذاشته بود بعد ان را دوباره نزدیک پستانش گذاشتیم و چند ساعت بعد دیدیم که بچه را برده است میخواستم بدانم باید چه کار میکردیم ایا اصلا باید بچه گربه را بهش میدادیم یا باید به خانه میبردیمش و ازش محافظت میکردیم

پاسخ به این نظر