کتاب تربیت عروس هلندی
عروس هلندی

درمان مدفوع سبز عروس هلندی تو خونه شدنیه؟

درمان مدفوع سبز عروس هلندی جزو مراقبت‌های لازم از اونه. تأمین فضای کافی برای پرواز، تغذیه مناسب، ارائه آب تازه، اسباب‌بازی مناسب و مراقبت‌های پزشکی اساسی مانند واکسیناسیون و کنترل پارازیت‌ها، از جمله مراقبت‌هاییه که باید برای بهبود سلامتی عروس هلندی انجام بشه.

رنگ مدفوع عروس هلندی مهم‌ترین چیزیه که باید بهش توجه کنین. چون این رنگ نیز بستگی به نوع غذا و مصرف آب داره. اگه عروس هلندی شما رژیم غذایی مناسبی داشته باشه و به میزان کافی آب بنوشه، مدفوعش معمولاً باید رنگ سبز خیلی روشن یا زرد روشنی داشته باشه. در صورتی که مدفوع دارای رنگ قهوه‌ای یا مشکی باشه، ممکن است به دلیل مشکلات گوارشی ناشی از ‌تغذیه نادرست، ناراحتی و بیماری باشه.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره تو این مطلب به درمان مدفوع سبز کوکاتیل و علت شکل‌گیری‌اش بپردازیم.

انواع مدفوع عروس هلندی

عروس هلندی یا کوکاتیل، به طور عمومی دو نوع مدفوع داره:

 • مدفوع جامد: در این نوع مدفوع، مدفوع عروس هلندی به صورت جامد و قوامی خاص بوده و ممکنه به صورت گلوله‌های کوچک یا شکل‌های دیگه هم باشه. رنگ مدفوع جامد عروس هلندی معمولاً قهوه‌ای تیره و متمایل به سیاهه.
 • مدفوع مایع: این نوع مدفوع عروس هلندی به صورت مایع و رقیق بوده و معمولاً بیشتر در قسمت پایین قفس دیده میشه. رنگ مدفوع مایع عروس هلندی معمولاً سبز خیلی روشن یا کرمه.

کوکاتیل

مدفوع عروس هلندی باید چه رنگی باشد؟

رنگ مدفوع عروس هلندی باید به طور طبیعی سفید یا زرد روشن باشه. مدفوع عروس هلندی به علت ترکیب مختلف مواد معدنی، آب، و مواد غذایی در جریان گوارش طی فرآیند گوارش باید با رنگ طبیعی خود، یعنی سفید یا زرد، از بدن خارج بشه.

هر چند ممکنه تغییرات موقتی در رنگ مدفوع عروس هلندی به دلیل مواردی مانند:
 • تغییرات در رژیم غذایی
 • مصرف برخی مواد غذایی خاص
 • استرس
 • داروها و موارد دیگر

باشه اما در شرایط طبیعی، مدفوع عروس هلندی باید سفید یا زرد باشه.

مناسب‌ترین غذای عروس هلندی شامل:

 • غذاهایی مانند دانه‌های مختلف (دانه‌های گندم، جو، ذرت، آفتابگردان و…)
 • میوه‌های تازه (مانند سیب، خرمالو، انگور، توت‌فرنگی و…)
 • سبزیجات (مانند کاهو، گراس، کلم، اسفناج و…)
 • پلت
 • برای تامین نیازهای ویتامینی و معدنی، می‌تونین از تخم‌مرغ هم استفاده کنین

رنگ مدفوع عروس هلندی مریض هر چی که باشه، قطعاً به انواع بیماری های عروس هلندی اشاره می‌کنه. رنگ‌هایی مثل مدفوع سیاه، خونریزی قرمز یا خونی، سبز یا مشکلات دیگه میشه که نیاز به ارزیابی توسط دامپزشک داره. در صورت مشاهده هر کدوم از این موارد، عکسش رو برای دامپزشک آنلاین پت پرس بفرستین تا هر چه سریع‌تر موضوع رو براتون پیگیری کنیم!

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

انواع رنگ مدفوع کوکاتیل

رنگ مدفوع عروس هلندی (کوکاتیل) ممکن است متنوع باشه و بسته به عوامل مختلفی مانند تغذیه، سن، جنسیت و وضعیت سلامتی آن متغیر باشه. مهم‌ترین نکته تو نگهداری از جوجه عروس هلندی شناختن انواع مدفوع و تفاوت رنگ‌های اوناست. برخی از انواع رنگ‌های مدفوع عروس هلندی عبارتند از:

 • مدفوع سبز: رنگ سبز ممکن است به دلیل مصرف غذاهای حاوی بیش از حد کلروفیل یا انواع مختلف سبزیجات و سبزیجات تازه باشد. این می‌تونه به عنوان یه نشانه طبیعی سلامتی عروس هلندی تلقی بشه.
 • مدفوع قهوه‌ای تیره: رنگ قهوه‌ای تیره ممکن است به دلیل مصرف غذاهای حاوی پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت، تخم‌مرغ و ماهی باشه.
 • کرم: رنگ کرم معمولاً به دلیل مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، و ماکارونی باشه.
 • مدفوع زرد: رنگ زرد ممکنه به دلیل مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگر مانند میوه‌ها و سبزیجات باشه.
 • سفید: رنگ سفید معمولاً به دلیل مصرف مواد مغذی حاصل از مصرف غذاهای لبنی و پروتئین‌های گیاهی مانند لوبیا و نخود باشه.
 • مدفوع قرمز یا نارنجی: رنگ قرمز یا نارنجی ممکن است به دلیل مصرف غذاهای حاوی کاروتنوئیدها مانند هویج، کدو حلوایی و توت‌فرنگی باشه.

مدفوع سبز عروس هلندی

مدفوع سبز عروس هلندی نشانه چیست؟

مدفوع سبز در عروس هلندی ممکنه نشون‌دهنده مصرف غذاهای حاوی رنگ‌های مصنوعی یا مواد افزودنی باشه. این رنگ‌ها اغلب از مواد غذایی مصرف شده توسط عروس هلندی جذب شده و در مدفوعشون به شکل سبز درمیاد. اگه مدفوع سبز همراه با اسهال مداوم و یا تغییرات دیگر در عملکرد گوارشی همراه باشه، بهتره برای یافتن علت مدفوع سبز رنگ عروس هلندی به دامپزشک مراجعه کنین.

دامپزشک می‌تونه بررسی‌های لازم را انجام داده و تشخیص دقیقی رو برای علت تغییر رنگ مدفوع عروس هلندی تعیین کنه.

تاثیر استرس بر مدفوع سبز کوکاتیل

استرس می‌تونه یکی از عوامل مخفی‌ای باشه که باعث تغییر رنگ مدفوع عروس هلندی میشه و تو نگهداری عروس هلندی به چشم ما نمیاد. استرس می‌تونه عوامل مختلفی رو در جسم عروس هلندی فعال کنه:

 • استرس گوارش رو درگیر می‌کنه و می‌تونه علت غذا نخوردن عروس هلندی یا پرخوری اون بشه
 • استرس یه عامل تحریک‌کننده برای سیستم عصبی مرکزی به حساب میاد

این تأثیرات ممکنه تغییرات در حرکات روده و ترشحات گوارشی رو تحریک کرده و رنگ مدفوع رو به سبز تغییر بده.

علاوه بر این، استرس می‌تونه باعث تغییر در جریان خون در بدن بشه که این عمل منجر به تغییر در ترکیب ماده معدنی، آب و مواد غذایی در مدفوع میشه.

درمان مدفوع عروس هلندی بیمار

درمان مدفوع سبز عروس هلندی

همون‌طور که پیش‌تر گفتیم، درمان مدفوع سبز عروس هلندی تو خونه شدنی نیست. چون علل مختلفی برای مدفوع سبز در عروس هلندی وجود داره، از جمله:

 • تغذیه نامتعادل
 • استفاده از آب آلوده
 • عفونت‌های باکتریایی و ویروسی
 • مشکلات گوارشی مانند دیسپلازی و اسهال

برای درمان مدفوع سبز در عروس هلندی، ابتدا باید علت اصلی مشکل تشخیص داده بشه. در صورتی که عفونت باکتریایی یا ویروسی دلیل شکل گرفتن این مدفوعه، استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضدویروسی برای درمان عفونت عروس هلندی مفید واقع میشه.

در غیر این صورت و زیر نظر دامپزشک تغذیه مناسب با مصرف دانه‌های مختلف، میوه‌ها و سبزیجات کمک می‌کنه تا سیستم گوارش عروس هلندی شما سالم‌تر بشه.

جمع‌بندی

درمان مدفوع سبز عروس هلندی چیزی نیست که دست کم گرفته شه. بعد از چکاپ و پیدا کردن علت مدفوع سبز رنگ عروس هلندی درمان شروع میشه و جای نگرانی نیست. چون معمولاً مدفوع سبز عروس هلندی رفع میشه و حال طوطی‌تون مثل روز اولش خوب میشه به شرطی که حواستون به تغذیه، نظافت و تحرکش باشه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.