نصب اپلیکیشن
عکس گربه زیبا

۶ روش انسانی برای دور کردن گربه‌ از خانه

توجه مهم!!!!!!!!! قابل توجه دوستداران حیواناتی که دوستی اون‌ها دوستی خاله خرسه است!!! دوستی متعصبانه ما کمکی به حیوانات نمی‌کنه. بیایید کمی منطقی باشیم و با واقع بینی به حیوانات کمک کنیم!

هدف از نوشتن این مقاله آموزش راهکارهایی انسانی برای دور کردن گربه (و نه آسیب زدن) است.
روزانه شاهد این هستیم که افرادی برای دور کردن گربه و جلوگیری از ورود اون‌ها به منزل و خانه‌شون روش‌هایی مثل دادن سم دادن به اون‌ها، کتک زدن گربه و حتی کشتن گربه‌های خیابانی روی میارن و من دامپزشک رو از همه بیشتر متاسف می‌کنه.
چون کسی که میخواد گربه به خونه‌اش نیاد، کار خودش رو می‌کنه، هرچقدر هم من و شما بگیم گربه هم مخلوق خداست باز هم افرادی هستن که با روش‌های غیر انسانی برای دور کردن گربه‌ها بهشون آسیب می‌زنن.
امیدوارم با ترویج راه حل‌های درست برای فراری دادن گربه در آینده کمتر شاهد آسیب دیدن گربه‌ها به دست آدم‌های سنگدل باشیم.

چگونه از جمع شدن گربه‌های خیابانی در حیاط خانه و باغچه‌مان جلوگیری کنیم؟

همه ما ممکنه بنا به دلایل مختلفی تمایل به دور کردن گربه از حیاط و باغچه منزلمان داشته باشیم. مثلا بخاطر اینکه تهدیدی برای پرند‌ه‌هامون نباشن. ممکنه بخاطر اینکه گربه‌های بیرون با گربه خودتون تماسی نداشته باشن بخواین اینکارو بکنین. ممکنه چون دوست ندارین موقع باغبونی با مدفوع گربه‌های ولگرد توی باغچتون یا میو میو کردن و پرسه زدنشون روبرو بشین بخواین این کارو انجام بدین. مدفوع گربه‌ها ممکنه حاوی انگل‌هایی باشه که سبب بیمار شدن انسان‌ها یا حیوانات دیگه بشه.

گربه‌ها حیواناتی غیرقابل پیش بینی و زبل هستن، به همین دلیل راه‌های محدودی برای دور نگه داشتن گربه‌ها وجود داره.

گربه‌های خانگی از روی کنجکاوی، پیدا کردن جفت، شکار، پیدا کردن غذا و تعیین قلمرو  پرسه می‌زنن.

ولی هدف گربه‌های خیابانی از پرسه زدن و اومدن به حیاط خونه شما، می‌تونه پیدا کردن جایی موقت یا دائم برای زندگی کردن یا استفاده به عنوان توالت باشه!

در ادامه با وبسایت حیوانات خانگی پت پُرس همراه باشین تا چند تکنیک شناخته شده برای منصرف کردن گربه‌ها از حفاری در باغچه یا باقی گذاشتن جای پا در حیاط منزلتون رو با هم مرور کنیم.

دور کردن گربه از خانه و باغچه

گربه از چه چیزی بدش میاد؟

استفاده از توری سیمی لانه مرغ و خروس برای دور کردن گربه

قبل از کاشتن گیاهان در باغچه، لایه‌ای از توری فلزی را هم سطح با خاک، روی باغچتون بکشید. گربه‌ها از راه رفتن روی توری فلزی، متنفرن! با استفاده از سیم بر، جاهایی که قصد دارید در اونجا چیزی بکارید رو به اندازه مناسب ببرید و گیاهتون رو بکارید.

اگر باغچتون رو از قبل درست کردین، می‌تونین با استفاده از قرار دادن بسترهایی بر روی خاک نرم باغچتون، گربه‌ها رو از راه رفتن روی اون منصرف کنین. این بسترها می‌تونن حاوی خرده‌های میوه کاج، تراشه چوب، پوست تخم مرغ یا سنگ‌های ریز و درشت باشن. گربه‌ها ترجیح میدن روی خاک نرم راه برن یا دستشویی کنن. می‌تونین از پوشش‌های پلاستیکی هم روی باغچتون استفاده کنین.

استفاده از گیاهان خاص در باغ یا باغچه

برخی گیاهان خاص بویی دارن که گربه‌ها ازشون بیزارن. یکی از این گیاهان با نام علمی Coleus Canina همچنین برای کسانی که از سگ‌ها خوششون نمیاد هم مناسبن. گیاهان دیگه‌ای که می‌تونین توی باغچتون بکارین شامل گیاه اسطوخدوس و پونه هست. می‌تونین این گیاهان رو لابه لای گیاهان باغچتون بکارید تا گربه‌ها سمت باغچتون نیان.

بذر گیاه دارویی اسطوخودوس بذر طلایی رویان
بذر گیاه دارویی اسطوخودوس بذر طلایی رویان
مزایای این محصول
درمان شپش و شوره سر
بسیار معطر
کمک به درمان بیماری‌های گوارشی و سردرد

گربه و گل

استفاده از آبپاش‌ها برای دور نگه داشتن گربه‌ها

گربه‌ها از آب فراری هستن. اگر آبپاش‌های اتوماتیکی که در باغچتون کار می‌گذارین قابلیت خاموش روشن شدن از راه دور رو داشته باشن یا دارای سنسور حساس به حرکت باشن، می‌تونین با راحتی کار کنین گربه‌ها از حیاط و باغچه خونتون دور بشن.

دستگاه دور کننده گربه که با امواج اولتراسوند کار می‌کنه

این امواج فرکانس بالایی دارن و توسط انسان قابل شنیدن نیستند ولی گوش گربه‌ها اون‌ها رو می‌شنوه و براشون آزاد دهنده است. این وسیله‌ها مخصوص فراری دادن حیوانات طراحی شدن و با این روش می‌تونن گربه‌ها رو از حیاط خونتون فراری بدن:

با داشتن سنسور حرکتی، حضور مزاحم رو تشخیص میدن و با حضور اون‌ها صدایی با فرکانس بالا رو پخش می‌کنن که گربه‌ها رو می‌ترسونه و فراری میده.

در ایران می‌تونین نوع دستی و بدون سنسور این دستگاه رو از دیجی کالا خریداری کنین.

دستگاه دور کننده حیوانات
دستگاه دور کننده حیوانات
مزایای این محصول
دور کننده انواع حیوانات (گربه، سگ، پرندگان و جوندگان)
دارای استاندارد EPA و CE اروپا
پوشش دهی ۳۵ متر مربع

محلول‌های تجاری دور کننده حیوانات برای دور کردن گربه

برخی از محلول‌های آماده تجاری بویی تولید می‌کنند که گربه‌ها را می‌ترساند. سعی کنید محصولاتی را تهیه کنید که ارگانیک و طبیعی بوده برای حیوانات و گیاهان مضر نباشن. این محلول‌ها معمولا بوی شکارچیان رو برای گربه‌ها یاداوری می‌کنن.

استفاده از ماده فراری دهنده گربه که بوی شدیدی دارن

گربه‌ها از بوی خون خشک شدهای که در برخی کودهای گیاهی یافت میشن خوششون نمیاد. همچنین از بوی مرکبات هم فراری هستن. از پوست لیمو، پرتغال، نارنگی، نارنج و گربپ فروت در حیاط یا باغچه خود استفاده کنید. همچنین فلفل قرمز خشک شده تند هم در برخی موارد کارسازه.

نکته: تاکتیک‌های فراری دادنتون رو به طور مداوم تغییر بدین. یه گربه جدید ممکنه به اندازه گربه‌های قبلی به روش شما حساس نباشه.

گربه در حیاط

نکاتی که باید برای دور کردن گربه رعایت کنیم

اگر خودتون هم حیوان خانگی دارین، داخل خونه بهش غذا بدین. بوی غذای سگ یا گربه شما می‌تونه باعث جذب شدن گربه‌های خیابانی بشه.

  • اگر داخل حیاط گریل یا منقل دارین، پس از هر بار استفاده تمیزش کنین تا بوی اون گربه‌های خیابونی گرسنه رو جذب نکنه.
  • آشغال‌های خودتون رو در سطل آشغالی دردار و مطمئن و در ساعتی بیرون از منزل قرار بدین که بلافاصله جمع آوری شوند.
  • اگر ردی از ادرار گربه روی دیوارهای خونتون مشاهده کردین، سریعا با محلول پاک کننده و خنثی کننده بو اون رو تمیز کنین. گریه‌ها با اسپری کردن ادرارشون به اجسام و دیوار، قلمرو خودشون رو مشخص می‌کنن.
  • اگر تعدادی از وسایل به درد نخور رو داخل حیاط خونتون انبار کردین، اون‌ها رو به انباری یا مکانی سرپوشیده منتقل کنین. گربه های خیابانی دوست دارند در لابه لای وسایل بلااستفاده سرپناه بگیرند و از جاهایی که بتونه اون‌ها رو پنهان کنه خوششون میاد.
  • مطمئن بشین انباریتون جایی برای نفوذ گربه‌ها نداره. گاهی یک در شکسته یا پنجره نیمه باز می‌تونه انباری شما رو به محلی برای لانه گزینی گربه‌ها تبدیل کنه!
  • اگر در حیاط یا انباری خودتون موش دیدین، با تله موش از شر موش‌ها خلاص بشین تا گربه‌ها به بهونه شکارشون به سمت منزل شما کشیده نشن.

شما برای دور نگه داشتن گربه‌ها از حیاط یا باغچه خونتون چه راهکارهایی رو امتحان کردین و جواب گرفتین؟ اون‌ها رو با ما در قسمت نظرات در میون بگذارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
3.9/5 - (150 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
سبحان
نوشته شده در: ۲۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام ما یه گربه سیاه و بزرگیه که هر روز میاد و روی گل ها کار خرابی میکنه و نمیدونیم چجوری از دستش خلاص بشیم
ایا سیم خاردار بکشیم موثرِ
لطفا جواب بدین

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۶ فروردین, ۱۴۰۰

سلام سبحان جان
لطفا از سیم خاردار استفاده نکن چون گربه ها میخوان از بین اون رد بشن یا از روش بپرن و شکمشون به خارها گیر میکنه و آسیب های خیلی بدی میبینن و اینجوری شما هم حتما خیلی ناراحت میشید که جون یه موجود زنده به خطر افتاده
پس بهتره از روش هایی که توضیح دایدم استفاده کنی. بهترین راه هم به نظر من بو های دور کنند ه مثل بوی اسطوخودوس، مرکبات، سرکه و پونه هست حتی میتونی از اسپری های اماده که در پت شاپ ها وجود داره استفاده کنی

پاسخ به این نظر
nila
نوشته شده در: ۲۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام یه گربه خیابانی میاد جلوی پنجره اتاق و میو میو میکنه چه چیزی جلوی پنجره قرار بدم که دیگه نیاد اصلنم کم نمیاره و همش جلوی پنجره هست

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۶ فروردین, ۱۴۰۰

سلام نیلا جان
همونطور که در مقاله توضیح دایدم از بوهایی مثل بوی مرکبات، سرکه، اسطوخودوس میتونی استفاده کنی از اسپری های بازدارنده مخصوص گربه هم از پت شاپ ها میتونی استفاده کنی

پاسخ به این نظر
کامران
نوشته شده در: ۲۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام
گربه پرشین نر‌ دارم .چند وقتیه این پسر همش میخواد بره بیرون از خونه زمین و زمان رو بهم میزنم در رو چنگ میزنم ک بره داخل گاراژ نمیدونم چون اونجا باد خنک میاد بخاطر اینه یا دنبال جفت میگرده . همسایه ما گهگاهی ب گربه های خیابونی غذا میده اینم دیده اونا رو . شب ها یهو میو میو کردن ش شروع میشه و موقع خواب سایرین بیچاره کرده همرو

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۶ فروردین, ۱۴۰۰

سلام کامران جان
احتمالا به خاطر رسیدن به سن بلوغه اگر برای جفت گیری نمتونی شرایطی رو براش فراهم کنی میتونی برای عقیمسازی اقدام کنی. بعد از عقیم سازی این رفتارها خیلی خیلی کم میشه و خودش هم اذیت نمیشه دیگه

پاسخ به این نظر
مطهره
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام. وقتتون بخیر.مدتی است در منزل ما گربه می اید و در حیاط کار خرابی میکنه چکار کنیم که دیگه این کار رو نکنه. نیاد اصلا؟ کمککککک لطفا

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام مطهره جان
برای حیاطتون حفاظ نصب کنید. و محل مدفوعش رو حتما به خوبی تمیز کنید با مواد شوینده که دیگه بو نداشته باشه و تکرار نکنن این کارو. اما اینکه اصلا نیاد رو نیمشه کاری کرد گربه ها محل های مختلفی میرن.

پاسخ به این نظر
MohammadMahdi
نوشته شده در: ۲۷ مهر, ۱۳۹۹

سلام
یه گربه هرروز با ۳ تا بچه هرروز میان داخل خونه ما (درم خودشون باز میکنن) میان تا صبح پیش ما میخوابن و یکم خوراکی میخورن و میرم چه کارکنیم کع دیگه نیان؟؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۹ مهر, ۱۳۹۹

سلام محمدمهدی عزیز،
صرفا دسترسیشونو به خونتون محدود کنین و وعده های غذایی که بهشون میدینو کم کنین و مکان غذارسانیشون رو تغییر بدین.

پاسخ به این نظر
Unknown
نوشته شده در: ۱۸ آذر, ۱۳۹۹

سلام. امروز یه گربه بالغ اومده بود جلوی خونمون و خیلی میومیو میکرد و وقتی رفتم جلوش دیدم میومیوهاش بیشتر میشد. فهمیدم گشنست و براش غذا بردم اما دیدم بعد خوردن غذا از خودش صداهای عجیب درمیاره و انگار عطسه میزنه! بعد دور دماغ و دهنش خیس شده بود و من ترسیدم چون ممکنه مریض باشه و دوباره بیاد و مریضیشو به ما انتقال بده. و چون خودمم یه گربه خونگی دارم میترسم باعث بشه گربم مریض بشه. میشه بگید چی کارکنم که دیگه نیاد؟ اون نه طرف باغچه ها میره و نه چیزی فقط میاد جلوی خونه و میومیو میکنه و بعد عطسه های شدید و پشت سرهم میزنه

پاسخ به این نظر
ن
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۹

اون بخاطر جفت گیری با گربه خونگی شما اومده. مشکل منم دقیقا همینه و نمیدونم گربه‌های نر سرگردون رو چطوری دور کنم

پاسخ به این نظر
آرمان
نوشته شده در: ۶ مهر, ۱۳۹۹

سلام ما تو خونه مون یه گربه با بچش اومده یه مدت رو مبلای توی حیاط میخوابیدن الان روی مبلا چیز گذاشتیم بازم میخوان بیان چطور میشه تربیتشون کرد که توی ایون و روی مبل ها نشینه و بره توی مکانی که براش گذاشتیم یا اینکه چیکار کنیم که نرن توی کوچه و خودشون الوده کنن و بعدش هم حیاط رو الوده کنن

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۴ مهر, ۱۳۹۹

سلام آرمان عزیز،
صرفا لازمه دسترسیشو به جاهاییکه گفتین محدود کنین.

پاسخ به این نظر
امیررضا
نوشته شده در: ۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام و درود خدمت خانوم دکتر عزیز.
بزرگوار من یه بچه گربه نر پنج ماهه دارم دیروز متوجه شدم که تو حیاط خیلی داره میو میو میکنه و بی قراری میکنه و سمت در خروجیه بعد از باز کردن در متوجه شدم که یه بچه گربه پشت دره بهش یکم از بستنی های گربه خودم دادم و میخاستم بیارمش تو حیاط که بلافاصله بعد از دیدن من در میرفت و باز بعد از بسته شدن در میومد پشت در و با گربه ام ارتباط برقرار میکرد وقطی دیدم که با همراه یه گربه بزرگ تره شاید مادرش کیششون کردم که اسیبی نرسه به گربه خودم ولی گربه ام خیلی بی قراری میکنه و هی میره تو حیاط صدا میکنه ایا گربه من نیاز به جفت داره الان؟ یا صرفا فقط دوست داره با یه گربه دیگه در ارتباط باشه ممنون میشم لطفا جوابمو بدین

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۰ مهر, ۱۳۹۹

سلام امیررضای عزیز،
تقریبا نزدیک سن بلوغشه و معمولا گربه های نر عقیم نشده دوست ندارن محدود باشن، خصوصا که تمایل دارن جفتگیری کنن و قلمروگذاری کنن.

پاسخ به این نظر
حسنا
نوشته شده در: ۸ آذر, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر داخل پارکینگ خونمون بعضی از گربه های خیابونی که نمی شناسیمشون روی سطح ماشین مدفوع می کنند و این حتی زمانی که چادر روی ماشین کشیدیم هم اتفاق می یوفته. باید چیکار بکنیم؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام حسنا عزیز ، یک سری بو ها هستن که گربه ها ازشون متنفرن مثل بوی لاوندر،سنبل،نعناع،برگ های لیمو و سرکه، اسپری هایی با عصاره ی این مواد توسط برخی شرکت ها طراحی شده که میتونین روی ماشین اسپری کنید

پاسخ به این نظر
غزاله
نوشته شده در: ۲ مهر, ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر.حدودا دو هفته هست یک گربه در حیاط ما زایمان کرده و بچهاش تو باغچه ما هستن من هرروز مقداری گوشت بهشون میدادم ولی الان عادت کردن تا میرم بیرون میان تو دست و پام تا غذا بدم بهشون یا میان تو خونه دستی شدن و بهم وابسته .ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۹ مهر, ۱۳۹۹

سلام غزاله جان،
میتونین میزان وعده هایی که بهشون میدینو کمتر کنین که مادرشون بهشون یاد بده غیر از خونه ی شما جای دیگه هم دنبال غذا بگردن. ولی چون بچه ها از نوزادی پیش شما بودن و اهلی شدن ممکنه نتونن یاد بگیرن.

پاسخ به این نظر
ساناز
نوشته شده در: ۲۶ آذر, ۱۳۹۹

سلام چندماهی هست یه گربه شبا میادماخوابیم تو خونمون میره آشپز خونه اتاق خواب بعدنگامون میکنه وما جیغ میزنیم میره بچه هام خیلی بدترسیدن چندمین باره خونمون ویلایی مستاجریم طبقه همکف تروخدا یه راه جلو پای مابزارین

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲۶ آذر, ۱۳۹۹

سلام ساناز عزیز ،یک سری بو ها هستن که گربه ها ازشون متنفر هستن، مثل بوی لاوندر، سنبل، نعناع، برگ های لیمو و سرکه ، اسپری هایی با عصاره ی این مواد توسط برخی شرکت ها طراحی شده که میتونین نواحی اطراف درب ورودی منزلتون که گربه از اونجا وارد میشه اسپری کنین

پاسخ به این نظر
شایلین
نوشته شده در: ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹

سلام
یک گربه تو حیاط خونه بچه اورده. بچه هاش الان حدود ۲ ماهه هستن و متاسفانه توی موتور ماشین میرن. الان همسایه ها موندن چکار کنن
جالبه که مادر گربه ها هم با بچه ها میره داخل موتور ماشین
میشه روشی پیشنهاد بدین که نرن داخل؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۷ شهریور, ۱۳۹۹

سلام شایلین جان،
معمولا گربه ها وقتی داخل موتور ماشین میرن که احساس خطر داشته باشن یا فصل سرما بشه و اون داخل گرمشون میشه.
اگه امکانش رو ندارین که دسترسیشونو به ماشینا محدود کنین، میتونین براشون یه محیط امنی و گرم و نرم فراهم کنین که مجبور نباشن برن داخل ماشین. (همزمان از اسپری دورکننده و چیزاییکه گربه ها خوششون نمیاد اطراف ماشینا استفاده کنین) این نکته رو هم بگم که میتونین همسایه هارو آگاه کنین که قبل روشن کردن ماشین ضربه به کاپوت بزنن تا اونا داخل موتور نمونن.

پاسخ به این نظر
علیرضا
نوشته شده در: ۵ شهریور, ۱۳۹۹

سلام.
خانم ملیکا حمزه.لطف کنید بفرمایید سگ و گربه را اگه خوب بود خدا تو خونه هامون بدنیا میاورد.قرار نیست حیوانات تو طبیعت را ماها غذا بدیم زنجیره زیست محیطی رو خراب کردن.دیگه گربه حال نداره بره دنبال غذا.واس چی موش زیاد شده؟یک دلیلش همین افراد مثلا دلسوز هست.اگه غذا ندن میره همین موش رو میخوره کیف هم میکنه.ما انسانها خیلی بدیم”انسانی تو سطل دنبال روزی میگرده ولی طرف نمیبینش ولی گربه بغل سطل رو میبینه و میره کلی خرید میکنه واس گربه ها🤪اسم خودشون رو میذارن مدافع حیوان 😳.تو حیاط ما یه روز موش میاد و گربه ها میان.خلاصه وضعی گیر افتادیم با این مدافع حیوانات.کاش ادمها رو هم ببینن…درود بر سرکار خانم دکتر

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۳۹۹

علیرضای عزیز،
اینکه حیوونای خیابونی به غذارسانی ما کاملا عادت کنن بله درست نیست ولی غذا دادن هرازچندگاهی هم اشتباه نیست و با وجود یکی دو وعده ای که از ما میگیرن باقی تایمارو مجبورن دنبال غذا بگردن و حتی شکار کنن. (دقت کنین شکار یه رفتار غریزیه و حتی گربه های خونگی هم گاهی اوقات شکار موش و حشرات و غیره رو انجام میدن) اینکه یه فرد انتخاب میکنه به کی و چی کمک کنه انتخاب خودشه و ما حق زیرسوال بردنشون رو نداریم، همونطور که حامی حیوانات وجود داره حامی انسانای نیازمندم وجود داره و کار هیچکدومشون نباید زیرسوال بره.

پاسخ به این نظر