نصب اپلیکیشن
قارچ برای سگ ها

قارچ برای سگ‌ها؛ باید‌ها و نباید‌ها!

قارچ برای خیلی از ما‌ها غذای خوشمزه و محبوبی محسوب می‌شه. حتی حیوانات هم عاشق اونا هستن. اما همونطور که می‌دونید سیستم گوارش حیواناتی مثل سگ‌ها با ما خیلی تفاوت داره و چیزی که برای ما خوبه و مفیده ممکنه برای اونا ضرر‌های زیادی داشته باشه. قارچ برای سگ ضرر داره؟ خوراکی مجاز به حساب میاد یا ممنوعه؟

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس می‌خوایم در مورد تموم چیزایی که لازمه در رابطه با قارچ برای سگ‌ها لازمه بدونید، اشاره کنیم.

ماشروم برای سگ

آیا قارچ برای سگ خوب است؟

جواب این سوال رو نمی‌شه تو یه کلمه داد. چون که قارچ‌هایی که دور و اطرافمون می‌بینیم به دو دسته وحشی و خوراکی تقسیم می‌شن. به همین دلیل توضیح‌مون رو سعی می‌کنیم اول با قارچ وحشی برای سگ شروع کنیم.

خیلی از مردم فکر می‌کنن که سگ‌ها به لطف حس بویایی خیلی قوی که دارن، می‌تونن قارچ‌های سمی وحشی رو تشخیص بدن و اونا رو نخورن. اما در واقع این تصور اشتباست.

سگ‌ها هم ممکنه مثل هر حیوون دیگه‌ای به اشتباه قارچ‌های وحشی رو بخورن. اکثر قارچ‌های وحشی برای سگ‌ها مناسب نیستن و بعضی از اونا حتی می‌تونن باعث ایجاد مسمومیت قارچی در سگ بشن که برای سگ خیلی خطرناکه و کشنده‌ست.

به همین دلیل بهتره بگیم که قارچ‌های وحشی جزو غذاهای ممنوعه برای سگ محسوب می‌شه. اگه متوجه شدین سگتون قارچ وحشی خورده، فوراً به نزدیک‌ترین دامپزشکی محل زندگی‌تون مراجعه کنید یا با اورژانس حیوانات تماس بگیرید.

اگه دوست دارین بدونین که به غیر از قارچ وحشی چه غذا‌هایی برای سگ‌ها ممنوع هستن، می‌تونید یه نگاهی به مطلب غذاهای ممنوعه برای سگ بندازید تا بهتر از سگ عزیزتون مراقبت کنید.

میشه گفت تغذیه مهم‌ترین بخش نگهداری از حیوونای خونگی محسوب میشن. اهمیت ندادن به نحوه تغذیه سگ به راحتی می‌تونه باعث ایجاد مشکلات تغذیه‌ای و انواع بیماری‌ها و حتی مرگ بشه. چالش انتخاب رژیم غذایی از اونجایی شکل می‌گیره که هر نژاد و هر سن و جنسیت و .. نیاز به ترکیبات غذایی متفاوتی داره و تمام این موارد کار سرپرستان سگ‌ها رو برای انتخاب غذاهای مناسب سگشون خیلی سخت و پیچیده می‌کنه.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم! با استفاده از سرویس برنامه غذایی اختصاصی و بالانس شده پت پرس می‌تونی خیال خودتو از تغذیه سگت راحت کنی و بهترین و مناسب‌ترین غذاها رو توی رژیم غذاییش قرار بدی.

لذیذه🍲، اقتصادیه💰،مقویه🥕 و تازه اختصاصی🎯 هم هست
با دریافت برنامه غذایی مخصوص سگ خودت، تو خونه براش آشپزی کن و مطمئن باش سلامتی اش قربانی کیفیت بد غذاهای آماده تجاری نمیشه.
سفارش آسان از طریق اپلیکیشن یا پر کردن فرم در صفحه برنامه غذایی
برنامه غذایی سگ

معروف‌ترین قارچ‌های وحشی سمی

تقریباً همه دامپزشک‌ها معتقدن که قارچ وحشی برای سگ کلاً مضره و نباید مصرف بشه. اگه سگ شما به اشتباه قارچ وحشی خورد، حتماً یه مقدار از قارچ رو با خودتون به دامپزشکی ببرین. این کار به تشخیص مسمومیتی که قارچ برای حیوون ایجاد کرده کمک زیادی می‌کنه.

قارچ‌هایی که در اینجا اسم می‌بریم به نقل از سایت akc، بین قارچ‌های وحشی شدید‌ترین مسمویت‌ها رو برای سگ ایجاد می‌کنن:

 • Amanita phalloides (کلاه مرگ)
 • Galerina marginata (گالرینا مرگبار)
 • Amanita gemmate (کلاه جواهری)
 • Amanita muscaria (قارچ مگس)
 • Gyromitra spp (مورل حقیقی)
قارچ برای سگ‌ها
قارچ وحشی یکی از خوراکی‌های ممنوعه برای سگ محسوب میشه

علائم مسمومیت سگ با قارچ چیه؟

قارچ برای سگ ها به خصوص قارچ‌های وحشی پیشنهاد نمی‌شن. علائم مسمومیت سگ هم بستگی به قارچی داره که سگ خورده. چرا که هر قارچی مواد مخصوصی در خودش داره که باعث بروز علائم مختلف می‌شه.

مثلا قارچ Amanita چون آمانیتین در خودش داره، باعث می‌شه سیستم گوارش حیوون با اختلال شدیدی رو‌به‌رو بشه. بعد از سیستم گوارش سم قارچ باعث نارسایی کبد و آسیب حاد به کلیه می‌شه و اگه به موقع برای درمانش اقدام نکنید، حتی ممکنه سگ‌تون از دست بره.

قارچ‌های دیگه هم مثل قارچ Clitocybe dealbata باعث:

 • ترشح بیش از حد بزاق
 • آبریزش چشم
 • افزایش ادرار
 • اسهال
 • علائم عصبی در سگ

به طور کلی قارچ برای سگ، اگه قارچ وحشی باشه، می‌تونه باعث مسمومیت بشه. بین تموم مسمومیت های قارچی بین سگ‌ها یک سری علائم مشابه وجود داره که این زیر همشونو اسم بردیم:

 • استفراغ
 • اسهال
 • ترشح بیش از حد بزاق
 • ضعف
 • بی حالی
 • آتاکسی
 • کما تشنج
 • نارسایی کبد
 • زردی
 • درد شکم
 • و متاسفانه مرگ

مسمومیت قارچی سگ

درمان مسمومیت سگ با قارچ

درمان این نوع مسمومیت، بستگی به قارچی که سگ خورده داره. به همین خاطر برای تسریع فرآیند درمان مسمومیت، اگه به قارچی که سگ‌تون خورده دسترسی دارین، حتماً لای یک پارچه تمیز مرطوب بزارین و اون رو به دامپزشکی ببرید. این کار به درمان سریع‌تر و بهتر سگ خیلی کمک می‌کنه.

دامپزشک تو اولین اقدام برای درمان مسمومیت احتمالاً دارو‌های تهوع‌آور رو برای سگ تجویز می‌کنه. همچنین اگه برای سم اون قارچ خاص دارویی وجود داشته باشه، پزشک اون رو به سگ می‌ده. دکتر دامپزشک در طول درمان سعی می‌کنه تا تمامی درمان‌های حمایتی برای راحتی سگ و درمان سریع‌تر رو انجام بده. برای مثال گاهی اوقات ممکنه که دامپزشک بیهوشی رو برای بهبود سریع‌تر سگ صلاح ببینه.

اگه دوست دارین که با علائم بیماری‌های مختلف سگ به صورت دسته‌بندی شده بیشتر آشنا بشین، مطلب علائم بیماری سگ به شما کمک زیادی می‌کنه.

آیا سگ من می‌تونه قارچ خوراکی بخوره؟

تو پاسخ به سوال آیا سگ‌ ها می توانند قارچ بخورند باید بگیم که اگه قارچ‌های وحشی رو در نظر نگیریم، به طور کلی خوردن قارچ‌ خوراکی برای سگ مشکلی ایجاد نمی‌کنه. قارچ‌های که تو فروشگاه می‌بینیم مثل قارچ پورتوبلو تقریباً می‌شه گفت که جزو مجازترین نوع قارچ برای سگمون به حساب میاد.

قارچ خام

قارچ خام برای سگ مشکلی ایجاد ‌نمی‌کنه. می‌تونید به عنوان بخشی از وعده غذایی قارچ رو به صورت خام به سگ خودتون بدید. چرا که سگ‌ها مشکلی با قارچ خوراکی ارگانیک بدون مزه و خام ندارن.
Purina

قارچ پخته برای سگ

این خوراکی به صورت پخته هم مشکلی برای حیوون شما ایجاد نمی‌کنه. البته به شرطی که به چند نکته مهم توجه داشته باشین. قارچ که پخته می‌شه، نباید سس، روغن یا چاشنی بهش اضافه شده باشه. چون سیستم گوارش سگ خیلی با سیستم گوارش انسان تفاوت داره و چنین مواد غذایی که برای ما مفید محسوب می‌شن، می‌تونن برای سگ خیلی خطرناک باشن.

آیا سگ ها می توانند قارچ بخورند

قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه برای سگ یکی از بهترین قارچ‌هایی که می‌شه به سگ‌ها داد. شیتاکه نه تنها برای سگ بد نیست، بلکه به لطف فوایدی که برای سلامتی سگ داره، می‌تونه یک گزینه عالی برای کسایی که به دنبال قارچ برای توله سگ خودشون هستن محسوب بشه. شما می‌تونین بدون هیچ نگرانی قارچ شیتاکه رو از فروشگاه تهیه کنید و به سگتون بدین.

اگه در مورد نحوه تغذیه صحیح سگ و انواع غذاهایی که می‌تونین بهش بدین، نیاز به اطلاعات بیشتری دارین، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب غذای سگ چیست رو حتما بخونین.

نتیجه گیری

قارچ برای سگ مفیده یا مضر؟ میشه گفت که قارچ جزو اساسی برنامه غذایی سگ ها نیست. اما می‌شه برای تامین بخشی از مواد معدنی مورد نیاز اون رو در رژیم غذایی‌اش جا داد. باید توجه هم داشت که خیلی از قارچ‌های وحشی هم وجود دارن که برای سگ‌ها سمی محسوب می‌شن و موقع پیاده‌روی یا سفر باید مراقب باشین که سگتون از اونا نخوره.

پت پرس برای نگهداری بهتر از حیوانات خونگیتون همیشه در کنار شماست!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
مهدی توکلی
نویسنده: مهدی توکلی
نویسنده: مهدی توکلی
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.