نصب اپلیکیشن
گربه قهوه ای مبتلا به انگل در حال خوردن قرص ضد انگل

انواع انگل در گربه (خارجی و داخلی) و روش‌های درمان آن

داشتن دانش عمومی درباره خطرات احتمالی که سلامت گربه‌ رو تهدید می‌کنه و راه‌های پیشگیری و درمان اون‌ها برای این‌که گربه خودتون رو تا حد ممکن سالم و سلامت نگه دارین، اهمیت زیادی داره. وجود انگل در گربه یکی از بیماری‌هایی است که به طور جدی سلامت گربه رو تهدید می‌کنه.

چند نوع کرم انگلی وجود داره که روی بدن گربه تاثیر می‌گذاره و اهمیتش زمانی بیشتر می‌شه که بدونین این کرم‌های انگلی بین گربه‌ها، انسان‎‌ها و حیوون‌های خوونگیِ دیگه به راحتی قابل انتقاله.

شما به عنوان کسی که از یه گربه نگهداری می‌کنه چقدر از این بیماری آگاهی دارین؟ می‌دونین راه‌های پیشگیری و درمانش چیه؟ در این مقاله از پت پرس درباره بیماری‌های انگلی گربه صحبت می‌کنیم:

معاینه و درمان انگل در گربه

انگل (Parasite)‌ ارگانیسمیه که روی بدن یا داخل بدن گربه زندگی و از بدن گربه تغذیه می‌کنه. انگل‌ها ۲ نوع هستن. انگل‌های خارجی که روی مو و پوست بدن گربه دیده‌ می‌شن و انگل‌های داخلی که توی اندام‌های داخلی بدن گربه مثل روده‌، معده، ریه و حتی قلب زندگی می‌کنن.

کنترل انگل‌ها بخش مهمی از برنامه سلامتی گربه است و مراقبت‌های پیشگیرانه از اون ضروریه. انگل‌ها روی سلامتی گربه تاثیر زیادی دارن و حتی قابل انتقال به انسان هم هستن.

مثلا پیشگیری از کک می‌تونه از کل خانواده در برابر بیماری «خراش گربه» محافظت کنه.  وجود یه برنامه منظم برای کنترل انگل در گربه، نه تنها برای مراقبت از گربه که برای حفظ سلامتی اعضای خانوادتون هم ضروریه.

 

انواع کرم در گربه

انگل‌ها همه‌جا هستن و در داخل و خارج بدن گربه‌ها زندگی می‌کنن. گربه ها می‌تونن به وسیله حیوون‌های دیگه، خوردن حشرات یا حتی نیش یک پشه به انگل‌های مختلف مبتلا بشن، بنابراین هیچ گربه‌ای به طور کامل از انگل گربه در امان نیست.

انگل‌های خارجی

کک

کک تقریبا در همه جای دنیا پیدا می‌شه و همۀ گربه‌ها در معرض خط آلودگی به کک هستن. کک یکی از حشرات خونخواره، که به جای بال زدن می‌پره و شما می‌تونین گه‌گاه ببینینن از بدن گربه یه چیزی پرید! گربه‌هایی که به فضای باز دسترسی دارن یا به همراه یه حیوون خونگی دیگه بیرون از خونه نگهداری می‌شن یا زمانی که چند گربه کنار هم و تو یه خونه زندگی می‌کنن، بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرن.

کک ها علاوه بر ایجاد مشکلات پوستی حامل باکتری‌های خطرناکی هم هستن که موقع خونخواری اونا رو به بدن گربه تزریق می‌کنن و به همین علت ناحیۀ گزیده‌شده خارش زیادی داره و متورم و باعث گسترش بیش‌تر باکتری در بدن گربه می‌شه.

کک باعث ایجاد بیماری پوستی در همه گربه‌ها و کم‌خونی در بچه گربه‌ها می‌شه.

گربه می‌تونه از طریق لیسیدن و تمیز کردن موهاى خودش، کک‌هاى روى بدنش رو ببلعه که در این صورت بیماری انگلی گربه جدی‌تر و خطرناک‌تر می‌شه.

برای کنترل کک داروهای زیادی وجود داره اما لازمه که قبل از استفاده حتما با دامپزشک مشورت کنین. چون اکثر این داروها معمولا به طور مشترک برای سگ و گربه است ولی ممکنه برای گربه ضررداشته باشه یا حتی سمی باشه. (مطلب مرتبط: کک و کنه در گربه)

کنه

کنه ها بندپایان کوچکی هستن که با چشم غیر مسلح هم دیده می‌شن. ظاهرشون روی بدن گربه و زمانی که که به بدن گربه نفوذ کردن، شکل دونه‌های عدسه. کنه‌ها نه تنها پوست گربه رو تحریک می‌کنن و باعث ریزش مو و خارش می‌شن، بلکه باعث بیماری‌های جدی‌تری مثل آلودگی سلول‌های خونی گربه هم می‌شن.

کنه‌ها، به خصوص کنه‌ی گوش، باعث تحریک و درد زیادی در گوش گربه می‌شه و می‌تونه در نهایت عفونت گوش گربه ایجاد کنه.

جرب (مایت)

جرب‌ها نوعی از بندپایان میکروسکوپی هستن که شما اونا رو روی بدن گربتون نمی‌تونین ببینین. جرب‌ها به تعداد زیاد به بدن گربه حمله می‌کنن و به زیرپوست می‌رن و اونجا کانال می‌زنن و باعث درد و خارش خیلی شدیدی در اون ناحیه می‌شن و شما می‌تونید اثر ریزش مویی که اون‌ها از خودشون به جا گذاشتن رو ببینین

این ریزش مو خطی و  ممتده. مهم‌ترین قسمت‌هایی که جرب‌ها درگیر می‌کنن: کشاله ران، زیر دست‌ها، زیر دم، زیر شکم و بین انگشت‌ها ست.

جرب ها توی محیط (مخصوصا محیط‌های گرم و مرطوب) خیلی زیادن و با هربار بیرون رفتن گربه شما احتمال آلودگی براش وجود داره. گربه‌ای که با جرب آلوده شده باشه، تایم بیشتری رو مشغول گرومینگه و بیش ازحد خودش رو گاز می‌گیره، لیس می‌زنه و می‌خارونه.

یکی از علائمی که می‌تونید برای جرب در گربه ببینین، پوسته‌پوسته شدن و قسمت‌های کبره‌بسته ست.

مهم ترین راه جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از انگل های خارجی گربه، تشخصیص زودهنگام و درمان به موقع اون هاست.

برای همین به شما پیشنهاد میکنیم به محض دیدن علائم بیماری های انگلی در پیشی کوچولو، با دامپزشک آنلاین پت پرس مشورت کنید

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

عکس گربه مبتلا به بیماری انگلی گربه

انگل‌های داخلی

گربه‌ها می‌تونن میزبان انواع انگل‌هاى داخلى باشن. مثل کرم‌هاى گِرد، قلابدار، نوارى و …

معمولا اکثر بچه گربه‌ها آلوده به انگل از نوع کرم گرد هستن. چون که یکى از راه‌هاى انتقال این انگل‌ها، انتقال از مادر به جنین در دوران باردارى و همچنین موقع شیردهی به توله‌هاست. بنابراین، انگل‌زدایی در بچه گربه‌ها بسیار مهمه.

 

کرم گرد

در دستۀ کرم‌های روده‌ای تقسیم می‌شن و در بچه گربه‌ها و گربه‌های جوان بسیار شایعه.

بچه گربه‌ها معمولا دچار مشکلات جدی ناشی از عفونت کرم گرد می‌شن. شکمشون متورم و اشتهاشون کم می‌شه، رشد نمی‌کنن و اغلب اوقات هم اسهال و استفراغ دارن. اگه تعداد کرم‌ها زیاد باشه، می‌تونه باعث انسداد روده و حتی مرگ گربه بشه.

کرم گرد از راه‌های مختلفی مثل خوردن مدفوع آلوده حیوون‌های دیگه، خوردن کک‌ و گوشت خام آلوده وارد بدن گربه می‌شه  و حتی گربه‌هایی که توی خونه هم هستن در معرض خطر قرار دارن.

کرم گرد برای انسان‌ها هم خطرناکه. این کرم می‌تونه وارد چشم، کبد یا مغز بشه و مشکلات اساسی برای این اندام‌ها به وجود بیاره. بچه‌ها بیشتر در معرض خطر گرفتن این انگل هستن، چون اغلب یادشون می‌ره که بعد از بازی با گربه‌ دست‌هاشون رو بشورن!

و همونطور که گفتیم، بچه گربه‌ها کرم‌های گرد رو از مادر خودشون می‌گیرن و بنابراین حتما باید تحت درمان این انگل قرار بگیرن.

یکی از نشونه های ابتلای گربه به این کرم‌ها اینه که توی مدفوع و استفراغشون رشته‌های کرم رنگ شبیه ماکارونی وجود داره! این کرم‌ها چرخۀ زندگی مختلفی با توجه به بالغ بودن یا نبودنشون دارن. اما مهم‌ترین اندام‌های گربه که با این کرم‌ها دچار آسیب می‌شه ریه، کبد و روده است.

کرم نواری

این انگل در گربه هم در دسته کرم‌های پهن روده‌ای قرار داره و توسط کک‌ها، هنگام شکار و خوردن طعمه‌هایی مثل موش ایجاد می‌شه.

این کرم‌ها می‌تونن باعث ایجاد خارش در قسمت مقعد گربه بشن. این کرم‌ها بند‌بند هستن و هربار یه تیکه ازشون دفع می‌شه. در این حالت ممکنه تکه‌های نواری شکل سفیدی که در حال تکون خوردن هستن رو در محل مقعد گربه یا در مدفوعش ببینین. خوشبختانه، این نوع کرم علائم خیلی جدی ایجاد نمی‌کنه و موجب بیمار شدن شما هم نمی‌شه.

همۀ بچه گربه‌ها باید حداقل یک بار از نظر کرم نواری درمان بشن و گربه‌های بزرگسال هم بر اساس سبک زندگیشون باید تحت درمان قرار بگیرنن.

کرم قلابدار

این نوع از انگل‌ها از دستۀ  کرم‌های گرد هستن، اندازه‌ای کوچیک دارن و دارای قلاب هستن و می‌تونن به سطح مورد نظرشون بچسبن. این کرم‌ها در روده گربه زندگی و از خونِ گربه تغذیه می‌کنن و باعث اسهال خونی، کم خونی و اغلب مرگ گربه می‌شن.

این کرم هم می‌تونه به انسان منتقل و در زیر پوست پنهان و باعث ایجاد جوش‌های قرمز و خارش زیاد بشه.

کرم قلب

کرم‌های قلبی توسط پشه‌ها جابه‌جا می‌شن و از اونجایی که این حشرات وارد خونه می‌شن، حتی گربه‌های خوونگی هم در معرض خطر هستن. ممکنه شما اصلا متوجه نشین که گربه‌تون دچار کرم قلب شده. این کرم در گربه‌ها خیلی رایج نیست و تشخیصش هم سخته. بعضی گربه‌ها هیچ نشونه‌ای ندارن و بعضی‌ها دچار التهاب رگ‌های خونی توی شُش‌هاشون می‌شن. گاهی ممکنه گربه به خوبی نتونه نفس بکشه یا موقع استراحتش سرفه بزنه.

کرم‌های قلبی از انگل‌های مشترک بین انسان و گربه و سگ هستن ولی شیوع کمی دارن و به ندرت می‌تونن سلامت انسان رو به خطر بندازن.

ژیاردیا

یک انگل تک سلولیِ خیلی ریز در روده ست. این انگل شیوع خیلی زیادی در بین گربه و سگ داره و به راحتی بین گربه‌ها انتقال پیدا می‌کنه. چون برای انتقالش نیازی به بدن حیوون دیگه‌ای ندراه و می‌تونه از طریق آب، غذا یا وسایل آلوده به کیست انگل هم منتقل بشه. پس این بیماری رو در جاهایی که حیوونای زیادی رو باهم نگهداری می‍کنن بیش‌تر می‌بینین.

نشانه مهم آلودگی به این انگل، اسهال‌های دوره‌ای و موکوسی سبز و بد بوعه که همراه با اون وزن گربه کاهش پیدا می‌کنه. این انگل برای انسان هم خطرناکه.

نشونه‌های وجود انگل در گربه

گاهی ممکنه شما متوجه تعداد زیادی کرم در گربه‌تون بشین (در مدفوع و یا قسمت تحتانی بدنش) اما اغلب اوقات، نشونه قابل توجهی وجود نداره. انگل‌ها در بدن گربه باعث بروز مشکلات جدی می‌شن. مثل:

بنابراین، برنامه انگل زدایی گربه هر چند ماه یک‌بار به طور جدی توصیه می‌شه.

اگه گربه‌تون هر کدوم از این علائم رو داشت، نگران نشین؛ شما می‌تونین به طور شبانه‌روزی با کلینیک آنلاین دامپزشکی ما در ارتباط باشین و سوال‌های خودتون رو بپرسید تا دامپزشک‌های ما راهنماییتون کنن.

چیزی نگرانت کرده؟ همین الان باهامون درمیون بزار
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و گربه دلبندته. دامپزشکان عمومی و متخصص پت پرس مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستن تا کمک کنن گربه قشنگت در سلامتی کامل باشه.
عکس برنامه انگل زدایی گربه
هر چند وقت یک‌بار گربه‌تون رو برای انگل‌زدایی پیش دامپزشک ببرین

درمان بیماری‌های انگلی گربه

اگر گربۀ شما دارای علائم بیماری انگل است، لازمه بلافاصله درمانش کنین. علائمی مثل اسهال یا استفراغ نیاز به مراجعۀ فوری به دامپزشک دارن.

به طور معمول، شما باید گربه‌تون رو نسبت به دو نوع از کرم‌های روده‌ای (نواری و گرد) درمان کنین. این دو نوع کرم بیشتر در گربه‌ها شایع هستن. درمان انواع دیگه کرم‌ها فقط در صورتی که نشونه‌ای داشته باشن، انجام می‌شه.

داروهای ضد انگل برای کشتن کرم‌ در بدن گربه استفاده و باعث می‌شه کرم‌های مرده از طریق مدفوع از بدن گربه خارج بشن. این داروها فقط باعث کشتن و حذف کرم‌هایی که اون موقع در بدن گربه هستن، می‌شه و واکسیناسیون نیست. پس امکان ابتلای مجدد گربه به اون کرم‌ها وجود داره.

مراقب باشید زمانیکه تعداد این انگل ها زیاد باشه و از داروهای ضد انگل استفاده کنید ممکنه باعث انسداد روده بشن پس در این مدت حتما از مواد پر فیبر یا روغن زیتون استفاده کنید.

ضد انگل‌های گوارشی، به شکل یک قرص هستن که می‌تونین به طور مستقیم به گربه بدین و در غذا یا تشویقیش بریزین.

ضد انگل های تزریقی هم نوعی سم هستند که دامپزشک با توجه به وزن حیوون اونو زیر پوستش تزریق میکنه و برای دفع انگل های پوستی خیلی مفیده.

  •  بهتره بچه گربه‌ها تا ۳ماهگی هر ۲هفته یک‌بار و از ۳ تا ۶ماهگی، ماهی یک‌بار داروی ضدانگل مصرف کنن.
  •  گربه بزرگسال حداقل ۲بار در سال نیاز به انگل‌زدایی داره.
  • اگه گربه‌ای رو به سرپرستى می‌گیرین همیشه فرض کنید مبتلا به انگله و باید درمان بشه.

فقط توجه داشته باشین که از دادن هرگونه داروی ضد انگل بدون مشورت با دامپزشک خوددارى کنین.

 

 توکسوپلاسموز؛ انگل خطرناک در گربه ها

توکسوپلاسموز گربه؛ یک بیماری انگلی رایج در گربه‌هایی است که بیرون از خونه زندگی می‌کنن. این انگل در گربه‌های بالغ باعث ایجاد علائم مغزی مثل عدم تعادل و تلوتلو خوردن و در گربه‌های جوان باعث علائم حاد تنفسی می‌شه.

برای پیشگیری از توکسوپلاسموز در گربه‌تون:

  • از ضدعفونی‌کننده‌های قوی برای تمیز کردن محل توالت گربه استفاده کنین
  • اجازه ندین گربه‌تون شکار کنه
  • گوشت خام یا شیر پاستوریزه‌ نشده به گربه‌تون ندین.

پیشنهاد می‌کنیم درباره نحوه مراقبت از گربه و روش‌های پیشگیری از بیمار شدن اون مقالات نگهداری از گربه رو بخونین.

توکسوپلاسما قابل انتقال به انسانه و خانم‌های باردار و افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارن، بیشتر در معرض ابتلا به توکسوپلاسموز هستن. توکسوپلاسما می‌تونه از طریق مادر به نوزاد منتقل بشه. نوزادان در بدو تولد علائمی ندارن؛ ولی به‌مرور زمان نشونه‌هایی مثل نابینایی و معلولیت ذهنی در اون‌ها بروز می‌کنه. توکسوپلاسما علاوه بر گربه میتونه از طریق فراورده های گوشتی خام، سبزیجات آلوده و آب آلوده هم منتقل بشه که اتفاقا درصد شیوع این موارد بیشتره.

توکسوپلاسموز در انسان‌ها با کمک ترکیبی از داروهای مختلف و در گربه‌ها با آنتی‌بیوتیک‌ها قابل درمانه.

برای پیشگیری از توکسوپلاسموز در انسان:

  • حتما هرروز ظرف خاک گربتون رو تمیز کنین چون این بیماری زمانی انسان رو آلوده می‌کنه که مدفوع حداقل ۲ روز در محیط بمونه
  • دستاتون رو بعد از کار با ظرف خاک گربه بشورین
  • گوشت خام و فراورده‌های گوشتی خام مصرف نکنین
  • سبزی و میوه‌هارو به خوبی بشورین

گربه مشکی مبتلا به کرم در گربه

 

برای پیشگیری از این اتفاقات و حفظ سلامتی خودتون و خانواده‌تون باید به محض دریافت گربه‌ای که از سوابق درمانی آن با خبر نیستین با مراجعه به کلینیک‌های دامپزشکی نسبت به درمان‌های ضد انگلش اقدام کنین و بعد از اون، با خیال آسوده از گربه‌تون توی خونه نگهداری کنین.

تجربه و نظر شما برای مهمه

در این مقاله درباره انواع انگل در گربه، نشونه‌ها و درمان بیماری های انگلی گربه صحبت کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما کاربردی و اثربخش بوده باشه.

‎گربه شما تا حالا به بیماری انگلی مبتلا شده؟ چطوری درمانش کردین و برنامه دارویی ضد انگلش رو چطوری پیش بردین؟ تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما به اشتراک بگذارین.

منبع: catfriendly.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (9 امتیاز)
نویسنده: شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
سلام
من شیرین هستم، نویسنده و علاقه مند به حیوانات. علاقه من به حیوانات از وقتی شروع شد که یه توله سگ رو به سرپرستی قبول کردم. امیدوارم از خواندن محتوای من لذت ببرید.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
طهورا طاهری
نوشته شده در: ۱۹ تیر, ۱۴۰۰

سلام
ببخشید ازمایشی برای تشخیص کرم قلب گربه هست؟
چجوری میتونم بفهمم گربم بهش آلوده هست یا نه؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۹ تیر, ۱۴۰۰

بله آزمایش داره
گربه رو ببرید پیش دامپزشک و ازش بخواید معاینه کنه در صورت نیاز هم آزمایشش رو براتون انجام میدن

پاسخ به این نظر