پت پرس
نگهداری از بچه گربه

قدم به قدم نگهداری از بچه گربه ۱ روزه تا ۱ ماهه (چطوری بچه گربه ها را زنده نگه داریم؟)

نگهداری از بچه گربه ها که حیواناتی دوست داشتنی و در عین حال آسیب پذیر هستن، میتونه دشوار باشه. بخصوص اگر اون بچه گربه به هر دلیلی از مادرش جدا شده باشه. اگر شما هم بچه گربه ای خریداری کردین یا توی کوچه، حیاط خونه یا پارکینگتون یه بچه گربه تنها و بی سر پناه پیدا کردین و دوست دارین ازش نگهداری کنین یا گربه خانگی تون بچه به دنیا آورده، خواندن ادامه این مقاله میتونه کمکتون کنه بهترین نگهداری رو ازش به عمل بیارین.

هدف این مقاله اینه که با روند رشد و تکامل گربه ها از روز اول تا ۱ ماهگی آشنا بشین و درک کنین چه نیازهایی دارن تا بتونین ازشون به خوبی نگهداری کنین و بعد نکاتی که باید در طول این یک ماه باید رعایت کنین رو یاد بگیرین.

عکس بچه گربه

مراحل مختلف زندگی بچه گربه ها (تشخیص سن بچه گربه)

برای اینکه بتونین مهارت نگهداری از بچه گربه های کوچک رو به دست بیارین باید اول درباره اینکه در هر سن، چه اتفاقی براشون میفته اطلاعات کافی داشته باشین. درک کردن رشد و تکامل بچه گربه شما بهتون این توانایی رو میده که نیازهاش رو هم بهتر درک کنین.

دلیل دیگه ای که این مقاله رو با ویژگی های بچه گربه ها در مراحل محتلف زندگیشون شروع کردم این بود که اگر یه بچه گربه پیدا کردین، بتونین از روی ویژگی های ظاهری و رفتاری اش، حدس بزنین حدودا چند وقتشه.

ویژگی های بچه گربه تازه به دنیا آمده ( ۰ تا ۷ روزه )

نوزاد گربه، یه موجود کوچک و بسیار آسیب پذیره که ۴ تا دغدغه اصلی داره:

 • شیر خوردن
 • خوابیدن
 • دستشویی کردن
 • گرم موندن

این کارها با کمک گربه مادر انجام میشن.

مادر به اون شیر میده، با لیسیدنش کمک میکنه ادرار و مدفوع دفع کنه و با نزدیک موندن بهش گرم نگهش میداره.

بچه گربه زیر ۱ هفته ۹۰ درصد زمانش رو خوابه و در ۱۰ درصد باقی مونده مشغول شیر خوردن هست.

 • این موجودات کوچک و دوست داشتنی با چشم و کانال گوش بسته به دنیا میان.
 • چشم اونا حدود ۸ روزگی شروع به باز شدن میکنه و در ۱۴ روزگی کامل باز میشه.

اصلا تلاش نکنین که قبل از دو هفتگی، چشم هاشون رو باز کنین چون این کار باعث آسیب زدن جدی به چشم اون ها و حتی کوری شون میشه.

 • در روزهای اولیه تولد، چون نه میتونن ببینن و نه بشنون
 • با احساس کردن گرمای بدن مادر، متوجه میشن که جاشون امنه و با بو کردن تشخیص میدن سینه مادر کجاست تا بتونن ازش شیر بخورن.
 • بچه گربه ها نمیتونن تا قبل از یک ماهگی به خوبی راه برن.
 • گربه های این سنی، کوچکتر از کف دست هستن.
 • وزن بچه گربه تازه متولد شده ۸۰ تا ۱۰۰ گرمه.
 • در ۱ تا ۷روزگی، رشد بچه گربه ها سریعه و روزی بین ۷ تا ۱۴ گرم به وزن بدنشون اضافه میشه.

بچه گربه هایی که نتونن به اندازه کافی سریع رشد کنن، ممکنه زنده نمونن.

 • وزن اون ها در یک هفتگی ۲ برابر میشه و به حدود ۲۰۰ گرم میرسه.
 • بچه گربه نوزاد توانایی منقبض کردن رگ های سطحی پوستش رو نداره، برای همین گرمای بدنش رو از دست میده و نمیتونه بدون کمک گرم بمونه.
حتما بخوانید:  بررسی علت و درمان بی حال بودن گربه (آیا گربه من بیمار است؟)

به همین خاطر با چسبیدن به مادرش گرمای بدن رو تامین میکنه.

 • دمای بدن بچه گربه تازه متولد شده بین ۳۳ تا ۳۶ درجه است و از ۲ روزگی به ۳۵ تا ۳۷ درجه میرسه.

بچه گربه هایی که منبع گرما نداشته باشن، اول به کما میرن و بعد تلف میشن.

عکس بچه گربه

ویژگی های بچه گربه  ۷ تا ۱۴ روزه (یک تا دو هفتگی)

در این سن چشم گربه ها شروع به باز شدن میکنه.

بچه گربه های تازه به دنیا آمده با چشم آبی متولد میشن و از ۳ هفتگی چشمشون شروع به تغییر رنگ دادن به رنگ اصلی اش میکنه.

در ابتدا، بینایی شون تاره و نمیتونن خوب ببینن ولی به مرور دیدشون بهتر میشه و شروع به تکون خوردن و تلاش برای حرکت میکنن.

دقت کنین که بچه گربه ها رو در این سن، در معرض نور شدید قرار ندین.

تو این مرحله اونا رشدشون رو با میزان زیادی ادامه میدن. روزانه تا ۱۰ گرم به وزنشون اضافه میشه.

بویایی بچه گربه ها هم در ۷ تا ۱۴ روزگی رشد میکنه و تقویت میشه. کم کم شروع به آگاه شدن نسبت به خواهر و برادرهاش میکنه چون بوی اون ها رو تشخیص میده.

بچه گربه ۱۴ تا ۲۱ روزه (۴ هفتگی)

از سه هفتگی تقریبا میتونین جنسیت بچه گربه تون رو تشخیص بدین.

در این سن کانال گوش بچه گربه ها هم شروع به باز شدن میکنه و توانایی شنیدن رو به دست میارن. البته قوه شنواییشون هنوز در حال رشد خواهد بود.

رنگ چشمشون از آبی شروع میکنه به تغییر به سمت رنگ چشم اصلی شون.

اتفاق مهم دیگه ای که برای اونا میفته اینه که دندان هاشون شروع میکنن به نیش زدن و برای خوردن غذای جامد آماده میشن.

در آخر سه هفتگی وزنشون به حدود ۴۳۰ گرم میرسه.

در آخر سه هفتگی میبینین که بچه گربه کوچولو شما توانایی ایستادن رو به دست آورده، شروع به بازی با خواهر و برادرهاش کرده و وقتایی که شکمش سیره و مشکلی نداره شاید ازش صدای خُر خُر هم بشنوین.

البته حتی در این سن هم بیشتر روز رو خواب خواهند بود ولی فعالیت و هوشیاریشون روز به روز بیشتر میشه.

خبر خوب دیگه اینه که دستگاه گوارش بچه گربه ها در این سن تا حد زیادی رشد کرده و کم کم میتونن بدون کمک مادرشون دفع ادرار و مدفوع داشته باشن.

بچه گربه ۲۱ تا ۲۸ روزه ( ۴ هفتگی)

شیطنت بچه گربه ها در این سن شروع میشه چون قادرن کامل راه برن و با خواهر و برادراشون، اسباب بازی ها و شمایی که تا این سن ازشون نگهداری کردین، بازی کنن.

بچه گربه در این سن کنجکاو میشه به دنیای اطرافش علاقه و توجه بیشتری نشون میده. حالا وقت اینه که شما به عنوان صاحبش یه فکری برای اجتماعی کردنش بکنین.

خر بدنشون حالا مثل قبل کرک مانند نیست و رشد کرده و متراکم شده، برای همین میشه فهمید که بچه گربه شما موکوتاهه یا موبلند.

در پایان ۴هفتگی وقتشه که اونا رو با غذای جامد آشنا کنین.

حتما بخوانید:  علل مختلف ریزش مو در گربه ها چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟

نگهداری از بچه گربه

نگهداری بچه گربه ها در مراحل مختلف زندگی

حالا که به راحتی متوجه میشین بچه گربه در کدوم مرحله زندگی اش قرار داره و با روند رشد و تکاملش در ماه اول زندگی آشنا شدین، میریم سراغ نکات نگهداری از بچه گربه های زیر ۱ ماه.

قبل از شروع بحث باید بگم نگهداری از بچه گربه ها بخصوص اگر نوزاد باشن و مادر هم نداشته باشن، کار بسیار دشواریه و نیازمند وقت و حوصله زیادی هم هست. اگر میخواین تصمیم بگیرین از یه بچه گربه نوزاد نگهداری کنین، بهتره قبلش به خوبی فکر کنین و توان، زمان خالی و حوصلتون رو بسنجین.

نگهداری از بچه گربه زیر ۱ ماه

گربتون بچه به دنیا آورده؟ تبریک میگم، شما برای گربه نوزادی که مادر داره هیچ کاری لازم نیست انجام بدین چون مادرش همه کارهاش رو به دقت و ظرافت انجام میده.

یه بچه گربه پیدا کردین که مادرش ولش کرده؟ آستینا رو بدین بالا چون خیلی کار داریم انجام بدیم.

اولین قدم: گرم نگه داشتن

مهم ترین خطری که یه بچه گربه یتیم و دور از مادر رو که زیر ۳ هفته سن داره تهدید میکنه، افت دمای بدن هست. همونطور که در قبلا بهش اشاره کردیم، بچه گربه های نوزاد به تنهایی قادر نیستن دمای بدنشو رو بالا نگه دارن و برای این کار به کمک مادر نیاز دارن. بچه گربه ای که دچار افت دمای بدن شده باشه، ابتدا شروع به سر و صدا میکنه، سپس ضعیف و بیحال میشه و بعد به کما میره و در قدم بعدی تلف میشه.

اگر بچه گربه کوچکی رو پیدا کردین که ویژگی های بچه گربه زیر ۳ هفته رو داشت، ابتدا با کمک پتو و وسایل گرمایشی، گرمش کنین. اگر هیچ وسیله ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن میتونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین.به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و بچه گربه رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که میتونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بیقرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین بچه گربهتون خیس بشه. اگر جاش رو کثیف کرد سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکش کنین.

بچه گربه

دومین قدم: غذای بچه گربه

به هیچ وجه به گربه ها شیر گاو ندین! چون میتونه باعث اسهال بشه.

بچه گربه های زیر ۱ ماه باید شیر خشک بچه گربه استفاده کنن. این شیر خشک رو میتونین از پت شاپ ها  تهیه کنین. برای شیر دادن بهش نیاز به شیشه شیر مخصوص دارین. طبق دستور درج شده روی شیشه شیر، با آب مخلوطش کنین و با کمک شیشه شیر اجازه بدین بچه گربه خودش شیر بخوره.

اگر دیدین به هر دلیلی نمیتونه شیر بخوره، با استفاده از قطره چکون، قطره قطره شیر رو از کنار دهنش به داخل محوطه دهان بچکانین و منتظر بشین قورت بده.

حتما بخوانید:  همه چیز درباره نگهداری از گربه پرشین کت، این گربه ایرانی زیبا و اشرافی

هیچ وقت شیشه شیر یا قطره چکون رو داخل دهانش فشار ندین و به هیچ عنوان با سرنگ به بچه گربه شیر ندین. این کارها باعث میشه شیر توی ریه اش بره و تلف بشه.

اگر برای پیدا کردن شیر خشک بچه گربه دچار مشکل شدین، میتونین به عنوان یک راه حل موقت (نهایتا ۱ روزه) از فرمول زیر استفاده کنین:

 • ۲۳۰ گرم پودر شیر
 • ۱ عدد زرده تخم مرغ هم زده
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

به بچه گربه های زیر ۱۰ روز هر ۳-۴ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید غذا بدین. حتی اگر شده شب بیخوابی بکشین!

بعد از غذا دادن، به روی شکم بخوابونینش و آرام پشتش رو ماساژ بدین تا آروغ بزنه.

سومین قدم: کمک به دفع بچه گربه

بعد از هر وعده غذایی، بچه گربهتون باید دفع داشته باشه و تا قبل از ۳ هفتگی نمیتونه بدون کمک این کار رو انجام بده. به همین دلیل باید به فاصله نیم تا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، با پنبه ای که کمی خیس شده، ناحیه تناسلی و مقعدش رو ماساژ بدین و تا وقتی که عمل دفع ادرار یا مدفوع انجام بگیره، این کار رو ادامه بدین.

چهارمین قدم: توجه به بیماری های بچه گربه

گربه های کوچک بسیار آسیب پذیر هستن و باید به صورت مداوم تحت نظر باشن. بهترین کار برای مشاهده روند رشد اون ها اینه که روزانه وزنشون کنین.

بلافاصله بعد از آوردن بچه گربه به منزل، به دنبال یک کلینیک دامپزشکی خوب و مطمئن بگردین.

یکی از بیماری های شایع در بچه گربه ها، عفونت دستگاه تنفسی هست. وقتی به این بیماری مبتلا میشن، از چشم و بینی شون ترشحات بیرون میاد، کم اشتها یا بی اشتها میشن و ممکنه تنفسشون سخت بشه. وقتی این علائم رو دیدن سریعا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین.

بیماری های دیگه ای هم هستن که باعث اسهال، بی حالی و بی اشتهایی در گربه ها میشن. خیلی مهمه که بچه گربتون رو تحت نظر داشته باشین و هرموقع هر نشانه غیرطبیعی دیدین خیلی سریع به دامپزشک مراجعه کنین.

بچه گربه

سخن آخر

نگهداری از بچه گربه ها شاید اولش سخت و طاقت فرسا باشه، ولی وقتی مراحل اولیه زندگی رو پشت سر گذاشتن و به گربه بالغ تبدیل شدن، نتیجه زحماتتون رو میبینین. رابطه ای که بین شما و گربه ای که از چند روزگی بزرگش کردین، به یه رابطه دوستی عمیق و جدانشدنی تبدیل میشه که هردو ازش لذت خواهید برد.

آیا شما تا به حال از یه گربه کوچک مراقبت کردین؟ مراقبت از اون چه سختی هایی داشته؟ الان اون گربه چند سالشه؟ چه توصیه هایی برای کسایی دارین که یه گربه نوزاد پیدا کردن؟

نظراتتون رو در قسمت دیدگاه ها با ما در میون بگذارین.

4 نظر

 • سلام تشکر میکنم بابت توضیحاتتون گربه ما ۳ روزشه ۱ روز بود که شیر نمیخورد از توضیحتون فهمیدیم نمیتونه به تنهایی دستشویی کنه . طبق توضیحتون دخترمون راححت شد . واقعا مرسی

 • بچه‌گربه داخل انباری خونه من حدود ۳-۴ هفتگی یتیم شده بود که وقتی من رو دید از شدت گرسنگی میومیوکنان به طرفم اومد همونجا قدری غذا بهش دادم و وقتی تو بغلم داشتم میبردمش داخل خونه صدای خرخر و لرزش گلوش رو زیر انگشتام که مشغول نوازشش بودن حس کردم فکر کردم مشکلی داره ولی بعداً فهمیدم این یعنی: «چه آغوش گرمی»! ، «ممنون که من و نجات دادی» و…
  اما افسوس که به خاطر نداشتن آگاهی و تجربه کافی و البته پیش اومدن شرایطی خاص مجبور شدم در حدود ۵-۶ ماهگی اون و توی پارک رها کنم. به گمون اینکه بزرگ شده و میتونه بیرون از خونه ادامه بده. اما وقتی فهمیدم بعد از رها شدن چه حالتی بهشون دست میده و چه مرگ غم‌انگیزی سراغشون میاد که دیر شده بود و…
  متأسفانه هنوز بعد از ۳ سال هر نکته و تصویری باعث یادآوری و اندوه و احساس گناهم میشه. مثل خوندن همین مطلب که نشون میده گربه‌های خونگی تا چه حد به ما وابسته‌ان.

تبلیغات در پت پرس

پت پرس برای کمک به رشد کسب و کارهای مربوط به حوزه حیوانات خانگی برنامه ویژه ای داره.

اطلاعات بیشتر...

 

آیا میدونستین….

سگ دوبرمن

عکس سگ دوبرمن

بریدن گوش ها و دم دوبرمن ها که خیلی هم در ایران شایع هست هیچ ضرورت دامپزشکی یا تربیتی نداره و فقط توسط افراد سودجو انجام میشه.

قطع گوش و دم دوبرمن ها (و سگ های دیگه) عملیه که درد و رنج زیادی رو به حیوان تحمیل میکنه و به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جهان غیرقانونی اعلام شده.

از پت پرس حمایت میکنم 🙌

با کلیک بر روی لینک زیر از تیم پت پرس حمایت میکنم

حمایت مالی از تیم پت پرس❤

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.