نصب اپلیکیشن
نگهداری از بچه گربه

تمام نکاتی که باید در مورد نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده بدانید!

نگهداری از بچه گربه ها که موجوداتی دوست داشتنی و در عین حال آسیب‌پذیر هستن، میتونه دشوار باشه؛ به خصوص اگر اون بچه گربه به هر دلیلی از مادرش جدا شده باشه.
اگر بچه گربه دوماهه یا کوچکتر خریداری کردین، توی کوچه، حیاط خونه یا پارکینگ منزلتون یه بچه گربه بی مادر و بی سر پناه پیدا کردین یا گربه خانگی‌تون بچه به دنیا آورده، خواندن این مقاله میتونه کمکتون کنه نحوه نگهداری درست از بچه گربه چند روزه رو یاد بگیرید.

هدف این مقاله اینه که با روند رشد و تکامل گربه از روز اول تا ۱ ماهگی آشنا بشین و درک کنین چه نیازهایی دارن تا بتونین ازشون به خوبی نگهداری کنین و بعد نکاتی که در طول این یک ماه باید رعایت کنین رو یاد بگیرین. در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

عکس بچه گربه

توی کلینیک نشسته بودم پشت سیستم که یهو یه پیغام برام اومد

متن پیغام: ببخشید خانم دکتر یه گربه اومده و زایمان کرده توی پارکینگ ما. مادرش از دیشب نیومده و این بچه گربه ها دارن تلف می شن. خواهش می کنم کمک کنید.

اولین باری نبود که همچنین موردی برام پیش می یومد، بارها دیده بودم که خیلی از گربه های خیابونی توی پارکینگ یا انبار مردم بچه دار می شن و بنا به هر دلیلی یهو غیبشون می زنه.

در اولین مرحله سعی کردم که این خانم محترم رو به آرامش دعوت کنم و ازش پرسیدم خب بچه گربه ها نوزاد هستن؟

جواب منفی بود اما دقیق نمی دونست که چند وقتشونه. بنابراین شروع کردم به توضیح دادن بهش در مورد  ویژگی بچه گربه ها در سنین مختلف.

مراحل مختلف زندگی بچه گربه‌ها (تشخیص سن بچه گربه)

برای اینکه چگونگی نگهداری از بچه گربه چند روزه رو یاد بگیرید باید اول درباره اتفاقاتی که در هر بازه سنی برای بچه گربه زیر ۲ ماه اتفاق میفته اطلاعات کافی داشته باشین. درک کردن مسیر رشد و تکامل بچه گربه بهتون این توانایی رو میده که نیازهاش رو هم بهتر درک کنین.

دلیل دیگه‌ای که این مقاله رو با ویژگی‌های بچه گربه ها در مراحل مختلف زندگیشون شروع کردم اینه که اگر یه بچه گربه بی مادر پیدا کردین، بتونین از روی ویژگی های ظاهری و رفتاریش، حدس بزنین حدودا چند وقتشه. چون طریقه نگهداری از بچه گربه یک هفته ای با روش نگهداری از بچه گربه ۲۰ روزه یا ۱ ماهه تفاوت‌های زیادی داره.

 

اگر اهل خوندن مقاله نیستین ویدیوی زیر رو که درباره تعیین سن بچه گربه است در کانال یوتیوب پت پرس ببینین 🙂

توجه: با قندشکن وارد بشید!

مشاهده ویدیو در کانال یوتیوب پت پُرس

 

ویژگی‌های بچه گربه تازه به دنیا آمده ( ۰ تا ۷ روزه )

نوزاد گربه یه موجود کوچک و بسیار آسیب پذیره که ۴ تا دغدغه اصلی داره:

 • شیر خوردن
 • خوابیدن
 • دستشویی کردن
 • گرم موندن

این کارها با کمک گربه مادر انجام میشن.

مادر به اون شیر میده، با لیسیدنش کمک میکنه ادرار و مدفوع دفع کنه و با نزدیک موندن بهش گرم نگهش میداره.

بچه گربه زیر یک هفته ۹۰ درصد زمانش رو خوابه و در ۱۰ درصد باقی مونده مشغول شیر خوردن هست.

 • این موجودات کوچک و دوست داشتنی با چشم و کانال گوش بسته به دنیا میان.
 • چشم اونا حدود ۸ روزگی شروع به باز شدن میکنه و در ۱۴ روزگی کامل باز میشه.

اصلا تلاش نکنین که قبل از دو هفتگی، چشم‌هاشون رو باز کنین چون این کار باعث آسیب زدن جدی به چشم و حتی کوری میشه.

 • در روزهای اولیه تولد، چون نه میتونن ببینن و نه بشنون با احساس کردن گرمای بدن مادر، متوجه میشن که جاشون امنه و با بو کردن تشخیص میدن سینه مادر کجاست تا بتونن ازش شیر بخورن.
 • بچه گربه‌ها نمی‌تونن تا قبل از یک ماهگی به خوبی راه برن.
 • گربه‌های چند روزه، کوچکتر از کف دست هستن.
 • وزن بچه گربه تازه متولد شده ۸۰ تا ۱۰۰ گرمه.
 • در ۱ تا ۷ روزگی، رشد بچه گربه‌ها سریعه و روزی بین ۷ تا ۱۴ گرم به وزن بدنشون اضافه میشه.

بچه گربه‌هایی که نتونن به اندازه کافی سریع رشد کنن، ممکنه زنده نمونن.

 • وزن اون‌ها در یک هفتگی ۲ برابر میشه و به حدود ۲۰۰ گرم میرسه.
 • بچه گربه نوزاد توانایی منقبض کردن رگ‌های سطحی پوستش رو نداره، برای همین گرمای بدنش رو از دست میده و نمیتونه بدون کمک گرم بمونه.

به همین خاطر با چسبیدن به مادرش گرمای بدن رو تامین میکنه.

 • دمای بدن بچه گربه تازه به دنیا آمده بین ۳۳ تا ۳۶ درجه است و از ۲ روزگی به ۳۵ تا ۳۷ درجه میرسه.

بچه گربه‌هایی که منبع گرما نداشته باشن، اول به کما میرن و بعد تلف میشن.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

عکس بچه گربه

ویژگی‌های بچه گربه  ۷ تا ۱۴ روزه (یک تا دو هفتگی)

در این سن چشم گربه‌ها شروع به باز شدن میکنه.

همه بچه گربه‌های تازه به دنیا آمده با چشم آبی متولد میشن و از ۳ هفتگی چشمشون شروع به تغییر رنگ و تبدیل شدن به به رنگ اصلی‌اش میکنه.

در ابتدا، بینایی‌شون تاره و نمی‌تونن خوب ببینن ولی به مرور دیدشون بهتر میشه و شروع به تکون خوردن و تلاش برای حرکت می‌کنن.

دقت کنین که بچه گربه‌ها رو در این سن، در معرض نور شدید قرار ندین.

تو این مرحله اونا رشدشون رو با میزان زیادی ادامه میدن و روزانه تا ۱۰ گرم به وزنشون اضافه میشه.

بویایی بچه گربه‌ها هم در ۷ تا ۱۴ روزگی رشد میکنه و تقویت میشه. کم کم شروع به آگاه شدن نسبت به خواهر و برادرهاش میکنه چون بوی اون‌ها رو تشخیص میده.

ویژگی‌های بچه گربه ۱۴ تا ۲۱ روزه (۴ هفتگی)

از سه هفتگی تقریبا می‌تونین جنسیت بچه گربه‌تون رو تشخیص بدین.

در این سن کانال گوش بچه گربه‌ها هم شروع به باز شدن میکنه و توانایی شنیدن رو به دست میارن. البته قوه شنواییشون هنوز در حال رشد خواهد بود.

رنگ چشمشون از آبی شروع میکنه به تغییر به سمت رنگ چشم اصلی.

اتفاق مهم دیگه‌ای که برای اونا میفته اینه که دندان‌ها شروع میکنن به نیش زدن و برای خوردن غذای جامد آماده میشن.

در آخر سه هفتگی وزنشون به حدود ۴۳۰ گرم میرسه.

در آخر سه هفتگی می‌بینین که بچه گربه کوچولو شما توانایی ایستادن رو به دست آورده، شروع به بازی با خواهر و برادرهاش کرده و وقتایی که شکمش سیره و مشکلی نداره شاید ازش صدای خُر خُر هم بشنوین.

البته حتی در این سن هم بیشتر روز رو خواب خواهند بود ولی فعالیت و هوشیاریشون روز به روز بیشتر میشه.

خبر خوب دیگه اینه که دستگاه گوارش بچه گربه‌ها در این سن تا حد زیادی رشد کرده و کم کم میتونن بدون کمک مادرشون دفع ادرار و مدفوع داشته باشن.

 

ویژگی‌های بچه گربه ۲۱ تا ۲۸ روزه ( ۴ هفتگی)

شیطنت بچه گربه ها در این سن شروع میشه چون قادرن کامل راه برن و با خواهر و برادراشون، اسباب بازی ها و شمایی که تا این سن ازشون نگهداری کردین، بازی کنن.

بچه گربه در این سن کنجکاو میشه به دنیای اطرافش علاقه و توجه بیشتری نشون میده. حالا وقت اینه که شما به عنوان صاحبش یه فکری برای اجتماعی کردنش بکنین.

خز بدنشون حالا مثل قبل کرک مانند نیست و رشد کرده و متراکم شده، برای همین میشه فهمید که بچه گربه شما موکوتاهه یا موبلند.

در پایان ۴هفتگی وقتشه که اونا رو با غذای جامد آشنا کنین.

نگهداری از بچه گربه

اصول نگهداری از بچه گربه‌ها در مراحل مختلف زندگی

حالا که به راحتی می‌تونین سن بچه گربه رو تشخیص بدین و با روند رشد و تکاملش در ماه اول زندگی آشنا شدین، میریم سراغ نکات نگهداری از بچه گربه های زیر ۱ ماه.

قبل از شروع بحث باید بگم مراقبت و نگهداری از بچه گربه ها به خصوص اگر نوزاد باشن و مادر هم نداشته باشن، کار بسیار دشواریه و نیازمند وقت و حوصله زیادی هم هست. اگر قصد نگهداری از بچه گربه شیرخوار رو دارید، بهتره قبلش شرایط خودتون رو در نظر بگیرید و توان، زمان خالی و حوصلتون رو بسنجین.

با توجه به توضیحاتی  که دوست عزیزمون بهم داد به نظرم اومد که اینا زیر ۲ هفته سن داشته باشن. چرا که چشماشون بسته بود. پس سن تقریبشون مشخص شد. گربه ها نوزاد بودن و احتمالا مادرشون بعد از زایمان دنبال غذا رفته بود و متاسفانه خونه رو گم کرده بود و حالا بزرگ کردن و سرپرستیشون به عهده این خانم مضطرب بود.

ازش خواستم اگر امکانش هست بچه گربه هارو به خونه ببره. نگران بود که مامان گربه بیاد و بچه ها نباشن که بهش گفتم اگر برگرده انقدر سر و صدا می کنه تا دو دستی بچه هاشو ببری تحویلش بدی پس نگران نباش.

بعد از انتقال بچه ها به خونه باید برای جای مناسب و غذای مقوی براشون تجویز می‌کردم چرا که احتمالا از شب گذشته گرسنه بودن و البته سردشون هم بود. پس شروع کردم به راهنمایی که:

اولین قدم: گرم نگه داشتن

مهم ترین خطری که یه بچه گربه یتیم و دور از مادر رو که زیر ۳ هفته سن داره تهدید میکنه، افت دمای بدن هست. همونطور که در قبلا بهش اشاره کردیم، بچه گربه های نوزاد به تنهایی قادر نیستن دمای بدنشون رو بالا نگه دارن و برای این کار به کمک مادر نیاز دارن. بچه گربه ای که دچار افت دمای بدن شده باشه، ابتدا شروع به سر و صدا میکنه، سپس ضعیف و بیحال میشه و بعد به کما میره و در قدم بعدی تلف میشه.

اگر بچه گربه کوچکی رو پیدا کردین که ویژگی های بچه گربه زیر ۳ هفته رو داشت، ابتدا با کمک پتو و وسایل گرمایشی، گرمش کنین. اگر هیچ وسیله ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن میتونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین.به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

به همین دلیل نگهداری بچه گربه در حیاط اصلا توصیه نمی‌شه و باید اونو به جایی گرم و امن مثل داخل خانه و آپارتمان منتقل کنید. البته اگه امکانش رو ندارید که همیشه اونو تو خونه نگهدارید لطفا حداقل تا ۱ ماهگی صبوری کنید و اجازه بدید در جای گرم و امن داخل خونه باشه و بعد به حیاط امن منتقلش کنید. البته اون موقع هم باید حواستون به گربه‌ و خطرات دیگه باشه تا خدای نکرده مشکلی براش پیش نیاد. یادتون باشه بچه گربه‌ای که بدون مادر بزرگ میشه یک سری مهارت‌ها مثل شکار و دفاع از خود رو بلد نیست و به همین دلیل تو خیابون زیاد دووم نمیاره.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و بچه گربه رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که میتونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بیقرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین بچه گربه چند روزه خیس بشه. اگر جاش رو کثیف کرد سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکش کنین.

بچه گربه

دومین قدم: غذای بچه گربه

به هیچ وجه به گربه ها شیر گاو ندین! چون میتونه باعث اسهال گربه بشه. لاکتوز موجود توی شیر عامل اصلی بروز اسهال در بچه گربه‌هاست. اگه یه بچه گربه به سرپرستی قبول کردین، بهتره تا سن ۴ یا ۶ هفتگی بهش شیر خشک بدید. از این زمان به بعد هم می‌تونین دادن غذاهای مخصوص نوزاد گربه رو شروع کنین. (مطلب مرتبط: شیر برای گربه)

بچه گربه های زیر ۱ ماه باید شیر خشک بچه گربه استفاده کنن. این شیر خشک رو میتونین با کلیک روی لینک زیر، آنلاین سفارش بدین.

شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk وزن 450 گرم
شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk وزن ۴۵۰ گرم
مزایای این محصول
مقرون به صرفه
کامل و مغذی
جایگزین سالمی برای شیرگربه
معایب این محصول
کم یاب در بازار

برای شیر دادن بهش نیاز به شیشه شیر مخصوص دارین. طبق دستور درج شده روی شیشه شیر، با آب مخلوطش کنین و با کمک شیشه شیر اجازه بدین بچه گربه خودش شیر بخوره.

اگر دیدین به هر دلیلی نمیتونه شیر بخوره، با استفاده از قطره چکون، قطره قطره شیر رو از کنار دهنش به داخل محوطه دهان بچکانین و منتظر بشین قورت بده.

هیچ وقت شیشه شیر یا قطره چکون رو داخل دهانش فشار ندین و به هیچ عنوان با سرنگ به بچه گربه شیر ندین. این کارها باعث میشه شیر توی ریه اش بره و تلف بشه.

شیشه شیر سگ و گربه به همراه برس و سر شیشه
شیشه شیر سگ و گربه به همراه برس و سر شیشه
مزایای این محصول
جهت دادن غذای تکمیلی به توله‌ سگ و بچه گربه
دارای برس شستشو
دارای چند سری مختلف

اگر برای پیدا کردن شیر خشک بچه گربه دچار مشکل شدین، میتونین به عنوان یک راه حل موقت (نهایتا ۱ روزه) از فرمول زیر استفاده کنین:

 • ۲۳۰ گرم پودر شیر
 • ۱ عدد زرده تخم مرغ هم زده
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

به بچه گربه های زیر ۱۰ روز هر ۳-۴ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید غذا بدین. حتی اگر شده شب بیخوابی بکشین!

بعد از غذا دادن، به روی شکم بخوابونینش و آرام پشتش رو ماساژ بدین تا آروغ بزنه.

برای اینکه در مورد شیوه درست شیر دادن به بچه گربه، مقدار شیر در هر وعده و … بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهنمای کامل غذای بچه گربه رو مطالعه کنید.

بعد از ۱ ماهگی لازمه کم کم غذای جامد رو وارد رژیم غذایی بچه گربه کنید تا به خوردنش عادت کنه. فقط دقت کنید که غذای مخصوص بچه گربه زیر ۲ ماه رو بهش بدید.

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mother & Baby وزن 2 کیلوگرم
غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mother & Baby وزن ۲ کیلوگرم
مزایای این محصول
سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی جهت تقویت گربه آبستن و شیرخوار
غذایی مطمئن و مرغوب
معایب این محصول
قیمت نسبتا بالا

شیر دادن به بچه گربه

سومین قدم: کمک به دفع بچه گربه

بعد از هر وعده غذایی، بچه گربه باید دفع داشته باشه و تا قبل از ۳ هفتگی نمیتونه بدون کمک این کار رو انجام بده. به همین دلیل باید به فاصله نیم تا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، با پنبه ای که کمی خیس شده، ناحیه تناسلی و مقعدش رو ماساژ بدین و تا وقتی که عمل دفع ادرار یا مدفوع انجام بگیره، این کار رو ادامه بدین.

چهارمین قدم: توجه به بیماری های بچه گربه

گربه های کوچک بسیار آسیب پذیر هستن و باید به صورت مداوم تحت نظر باشن. بهترین کار برای مشاهده روند رشد اون ها اینه که روزانه وزنشون کنین.

بلافاصله بعد از آوردن بچه گربه به منزل، به دنبال یک کلینیک دامپزشکی خوب و مطمئن بگردین.

یکی از بیماری های شایع در بچه گربه ها، عفونت دستگاه تنفسی هست. وقتی به این بیماری مبتلا میشن، از چشم و بینی شون ترشحات بیرون میاد، کم اشتها یا بی اشتها میشن و ممکنه تنفسشون سخت بشه. وقتی این علائم رو دیدن سریعا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین.

بیماری های دیگه ای هم هستن که باعث اسهال، بی حالی و بی اشتهایی در گربه ها میشن. البته هر بیحالی نشانه بیماری نیست؛ پس بهتره با علت بی حالی گربه آشنا بشید و بدونید کدوم علائم نشان دهنده بیماری در گربه است.

خیلی مهمه که بچه گربتون رو تحت نظر داشته باشین و هرموقع هر نشانه غیرطبیعی دیدین خیلی سریع به دامپزشک مراجعه کنین.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

بچه گربه

خلاصه براش توضیح دادم که بچه گربه‌ها مستعد بیماری‌های خطرناکی هستن و ازش خواستم که حواسش حسابی بهشون باشه تا اگر کوچکترین بی حالی یا تغییر رفتاری براشون پیش اومد خیلی سریع از طریق مشاور آنلاین پت پرس با من مشکل رو درمیون بذاره. اینجوری با عکس و فیلم‎هایی که برام می فرسته می‌تونم خیلی زود برای درمان اقدام کنم.

بعد از ۲ ماهگی بچه گربه تازه‌ کار اصلی شروع میشه!!

طرز نگهداری از بچه گربه دو ماهه و بزرگتر هم به اندازه ۰ تا ۲ ماهگی مهمه و کلی نکات ریز و جورواجور داره!

مشکل اینجاست که ما هیچ منبعی که بهمون دقیق بگه برای نگهداری درست از گربه چه موقع چه کارهایی رو انجام بدیم، در دسترس نداریم و همه اطلاعات غیردقیق، ناقص و پراکنده هستن.

برای همین تیم پت پرس تصمیم گرفته کتابی مصور برای شما گربه دارهای عزیز طراحی و تولید کنه.

غذای خونگی برای بچه گربه

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که از قیمت های بالا و کمیاب بودن غذاخشک های خارجی بچه گربه گربه و کیفیت پایین و بدخوراک بودن غذاخشک های ایرانی برای بچه گربه ها خسته شدید، این بخش از مقاله رو با دقت بخونید.

آیا غذایی که توی خونه درست میکنیم میتونه برای بچه گربه‌مون مفید و کافی باشه؟

بله، ولی شرط داره

شرطش اینه که دامپزشک بسته به ویژگی های بچه گربه شما مثل

 • وزنش
 • سنش
 • میزان فعالیتش
 • نژادش
 • بیماری های خاص بچه گربه

و چندین فاکتور دیگه، مواد تشکیل دهنده غذای بچه گربه و مقدارشون رو مشخص کنه.

بنابراین ازش خواهش کردم که بعد از رسیدن بچه گربه‌ها به سن دو ماهگی حتما برای دستور غذایی اختصاصی به دامپزشک تغذیه پت پُرس مراجعه کنن چرا که احتمال می‌دادم بچه ها نیاز به یه رژیم اختصاصی باشن. پس براش نوشتم که:

دستور غذایی نوشته شده توسط دامپزشک  چون با توجه به نیازهای غذایی اختصاصی بچه گربه شما محاسبه و فرمول نویسی شده، بسیار بالانس شده هست و میتونه حتی از غذای خشک هم براش مفیدتر باشه چون از مواد تازه و باکیفیت تشکیل شده.

سخن آخر؛ سختی های شیرین نگهداری از بچه گربه

آخی یادش بخیر از اون روزی که این اتفاق افتاد، دقیقا ۲ سال می‌گذره. الان اون ۴ تا بچه گربه بزرگ شدن و دوست مامان جدید و خانوادشون شدن. و البته چند وقت به چند وقت برای چکاپ به من مراجعه می کنن. گربه‌های خیابونی کم نیستن اما حامی حیوونا خیلی کم هستن. یادتون باشه بچه‌ گربه‌های خیابونی که رها شدن هرکدوم می‌تونن برای خودشون خانواده‌ای داشته باشن به شرط اینکه شما بخواید. این خاطره‌ی کوچیکی بود که خواستم باهاتون در میون بذارم شاید این مورد برای شما هم روزی پیش بیاد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (165 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
حجت صالحی
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

هیچکس نیست جواب منو بده ممنون میشم واقعا گیرکردم میترسم بچه تلف بشه جیگرش خون شد بسکه بالا اورد

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام جناب صالحی عزیز
این موضوعات رو بهتره سریعا به کلینیک ارجاع بدید واقعا امکان راهنمایی شما در بخش کامنتها وجود نداره و ممکنه حتی پاسخدهی چند روز طول بکشه!
ما براتون خدمات کلینیک آنلاین ر و برای این شرایط فراهم کردیم

پاسخ به این نظر
حجت صالحی
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید بنده ازدوتا بچه گربه و مادرشون مراقبت میکنم جای تمیز و غذا واسه مادرشون تهیه کردم و هواسم بهشون هست که توگرما نمونن و تلف نشن یکی از بچه ها به محض اینکه شیر میخوره الان اینجوری شده استفراق میکنه و یکم سرو صدا میکنه دوباره میره شیر میخوره تا دفعه بعد که شیربخوره دوباره همین سرو صدا و استفراق و داره الان شیش بار اینجوری شده نمیدونم چیکارکنم هزینه دامپزشکم ندارم راهنماییم کنید لطفا تا صبح نشستم بالا سرشون اعصابم داغون شده دلم میسوزه براش خواهش میکنم کمک کنید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام حجت عزیز
این موضوع ممکنه بخاطر نوع شیری باشه که بهشون میدید
اگر از شیر گاو یا شیر خشک انسانی استفاده میکنید باید فورا مصرفش رو قطع کنید و بچه گربه رو هم برای درمان به دامپزشکی برسونید. چون استفراغ مکرر میتونه باعث بهم خوردن الکترولین های خون بشه که کشنده ست. و شاید نیاز به سرم یا داروی ضد تهوع باشه. اگر به دامپزشک دسترسی ندارید به بخش کلینیک آنلاین ما برید

پاسخ به این نظر
امین
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

چطور باید نژادش روتشخیص داد

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام امین عزیز گربه ها تعیین نژادشون کمی مشکله چون هیبرید های زیادی ایجاد شده اما میتونی عکسش رو برامون ارسال کنی

پاسخ به این نظر
ایدا
نوشته شده در: ۹ تیر, ۱۴۰۰

سلام من یه روزی میشه از یجایی یه گربه گرفتم که تقریبا ۲.۵ ماهشه و از مادرو خواهر برادراش جدا شده و حس میکنم داره بی قراری میکنه از طرفی هم میدونم برگردونم به صاحابش میده به یکی دیگه از وقتیم اومده غذای انچنانی نخورده و فقط میخوابه میخواستم بدونم باید چیکار کنم ک بی قرار مامانش نباشه و غذا بخوره

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۱ تیر, ۱۴۰۰

سلام آیدا جان
گربه ی شما از لحاظ سلامت باید یه چکاب بشه و حتما رژیم غذایی مخصوص و مناسبش رو دریافت کنه
برنامه غذایی گربه

پاسخ به این نظر
Saba
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ما داخل حیاطمون یه گربه اومد زایمان کرده ولی تازه متوجه شدم و خودش نیستو بچشو ول کرده مثله اینکه تازه بدنیا اومده حتی یه روزشم نیست میترسم بهش دست بزنم چیکار باید بکنم؟؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

طبق گقته های مقاله عمل کنید

پاسخ به این نظر
احمدرضا طاهری
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ببخشید خواهرم چند روز پیش یک گربه حامله اورد خونه مون بعدش بچه ها رو بدنیا اورد گربه هه ولی بعد مثلا ۸روزینا رفت و برنگشته الان یک روز میشه برنگشته و بچه هاش تو زیرزمین هستن زیرزمین هم زیاد داغون نیست تخت نرم داره خاکی نیست یک جور اتاقه خب الان بچه هاش خوابیدن ولی هر وقت بهشون دست میزنم فکر میکنن مامانشونم و دنبال شیر میگردن الان من چیکار کنم پودر شیر چی هست اگه منظورتون شیر خشک گربه است من پولم نمیرسه

پاسخ به این نظر
کیمیا
نوشته شده در: ۱۹ خرداد, ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر
من میخواستم یه بچه گربه تقریباسه هفته رونگهداری کنم به نظرتون باعث نمیشع ازدرسم بمونم مخصوصامن سال دهمی هستم؟
یکیم اگه موهاش بریزه چیکارکنم چون خانواده من خیلی حساسن منم میخوام گربه روتواتاقم نگه دارم به نظرتون ریزش موهاش ممکنه باعث بیماری بشه؟ممنون میشم بنده روراهنمایی کنید.

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

باعث بیماری نمیشه ولی نیاز به نگهداری داره و توصیه نمیشه چون زمان بر هست

پاسخ به این نظر
آرمینا زادحسین
نوشته شده در: ۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام من آرمینا هستم من یه گربه ی خونگی خیابونی که چند ساله پیدا کردم و بزرگ میکردم دارم با این که خیابونی هست ولی خیلی دوست داره نازش کنم و کاملا اهلی هست چند وقتی بود متوجه شدم بارداره و بار دومش هست که بچه به دنیا میاره زیاد سن نمیکنه الان سه تا بچه بدنیا آورده که حدودا بین ۹ تا ۱۰ روز سن دارن خود گربه مشکلی نداره به بچه هاش دست بزنم و بلندشون کنم اما تا وقتی که بچه ها جیغ نکش و گربه ها کم از یک دقیقه که توی دستم باشن جیغ میکشند من میخواستم یکی یا دوتا شون رو اهلی کنم مثل خود گربهم ولی نمیدونم میتونم و اینکه شرایطش رو ندارم که گربه ها رو وارد خونه کنم و حال حوصله ی این کارو دارم که ازشون نگهداری کنم میخواستم بدونم از چند روزی یا چند ماهگی شروع کنم به اهلی کردنشون نمیخوام جونشون بخطر بیوفته یا آسیب ببینند اگه میشه جواب سوال منو بدید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام آرمینا جان
اگر شرایط نگهداری و رسیدگی به گربه های جدید رو نداری بهتره اینکارو نکنی و اجازه بدی با روند طبیعی خودشون زندگی کنن و فقط بهشون در تهیه غذا کمک کنی.

پاسخ به این نظر
Saba
نوشته شده در: ۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام من می خواهم یک بچه گربه ی ۳ روزه را بیارم داخل آپارتمانم و خودم از قبل یک ‌جفت مرغ عشق دارم . قفسشون روی یک گل میز هست . درس هم بازه . آیا اگه این گربه بزرگ بشه به اونا حمله نمی کنه و نمی خوردتشون ؟
موریزی بچه گربه چقدر هست ؟
ممنون

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام صبا جان
درمورد سازگاری گربه با پرنده هات اصلا نمیشه به طور قطع گفت که اینکار رو میکنه یا خیر. بستگی به میزان آشنایی و تربیتش داره.
برای مو ریزی هم نژادهای مختلف میزان مو ریزی متفاوتی دارند. گربه های شورت هیر معمولا ریزش خیلی کمتری نسبت به لانگ هیر مثل پرشین دارن

پاسخ به این نظر
نازنین
نوشته شده در: ۱۷ دی, ۱۳۹۹

سلام من دوست دارم یه گربه داشته باشم و مرغ و خروس و اردک هم دارم آیا اونها رو نمیخوره البته شرایط جوری هست که به پدر و مادرم گفتم گربه رو توی اتاق خودم نگهداری کنم و مرغهامون توی حیاط هستن و با یه چیز محکم در قفسشون بسته شده.من نمیدونم چه نژادی انتخاب کنم خیلی دوست دارم گربمو به سر پرستی بگیرم نه بخرم ولی هر چی توی سایت ها میگردم تنها نژاد گربه ای که به سر پرستی میدن DSHهست ولی من میترسم چون این گربه نژادش خیابونی هست بزرگ که شد دیگه پیشم نمونه و از خونمون بره بخاطر همین علاقه ای به این نژاد ندارم.

الان من علایق خودم رو میگم لطفا با این شرایط به من یه نژاد گربه معرفی کنید.

دوست دارم وقتی صداش کنم به اسمش سریع بیاد پیشم.بغلی باشه و همیشه کنارم بمونه نه اینکه هیج جا نره منظورم اینه که بشینه رو پاهام نازش کنم و حتی موقعی که دارم درس میخونم زیاد شیطونی نکنه آخه من کلاس هفتم هستم و معلم هام درس زیاد میدن میخوام یه چیزی که بهش میدم خودش باهاش مشغول بشه و در شبانه روز زیاد سر و صدا نکنه که همسایه ها ناراضی بشن ما خونمون ویلایی و بزرگ هست و اتاق خودم هم نسبتا بزرگه آیا برای نگهداری از یه گربه کافی هست و اینکه زیاد هم بزرگ نشه مثلا یه متر دو متر و ارزون باشه و میخوام از وقتی کوچولو هست نگهداری کنم.از نژاد پرشین هم خوشم نمیاد و اینکه گربه ها خیلی گرون هستن لطفا یه نژادی بهم معرفی کنید که گرون نباشه آخه پدر و مادر من ۱ میلیون برای خرید یک گربه نمیدن و دوست دارم گربم نژادش مو بلند باشه.

ببخشید سوالاتم زیاد شدن ولی ممنون میشم همه رو جواب بدین و سایتتون هم عالیه من درباره ی هر حیوونی بخوام میام توی سایت شما

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۹

سلام نازنین عزیز و مهربون
چقدر خوبه که به فکر حیوونا هستی و چقدر بهتر که تصمیم گرفتی گربه ای رو به سرپرستی بگیری چندتا نکته رو بهت میگم:
۱) گربه های DSH و DLH به اشتباه بهشون میگیم خیابونی! و درواقع این اسامی مخفف ” خانگی مو کوتاه” و ” خانگی مو بلد” هست. و مثل تمام گربه و سگ های دیگه خودشون نژاد های مختلفی دارن
۲) گربه ها رو هم میتونی مثل سگ ها تربیت کنی اگر بلد باشی. برای اینکار بهت پیشنهاد میکنم از کتاب تربیت و نگهداری گربه پت پرس استفاده کنی
۳)گربه ها یک متر و دومتر نمیشن مگه بعضی از نژآد ها مثل Main Coon
۴)برای اینکه هزینه ی کمتری داشته باشی گربه های واگذاری بگیر

پاسخ به این نظر
فریماه
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام
من یک گربه ۶ یا ۷ روزه رو میخوام نگه داری کنم تو زیرزمین خونمون دیدمش من اینو بردارم میترسم مریصی چیزی داشته باشه من اینو کی ببرم واکسن بزنن خیلییی کوچیک براش شیر خشک هم سفارش دادم خیلی دیر بدست میرسه شاید دو هفته طول بکشه من بهش چی بدم الان بهش

پاسخ به این نظر
فریماه
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سریعتر پاسخ بدین بچه گربه
گرسنه است منم مجبورم فقط از شیر پاکتی کم چرب روی یکم اب میریزم و داغشش میکنم می دم لطفا سریع جواب بدین

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

فریماه جان؛ همیشه بدون که سوالات اورژانسیت رو بهتره از بخش کلینیک آنلاین بپرسی اینجا بخاطر حجم بالای پیام ها شاید به موقع نتونیم کامنت رو جواب بدیم

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام فریماه جان
بفعلا با رعایت نکات بهداشتی مثل پوشید دستکش و بوس نکردن میتونی نگهداریش کنی تا زمانیکه به سن ۶-۸ هفتگی برسه. بعد از اون تایم واکسن هاش شروع میشه. ضد انگل هم در صورت نیاز از ۴ هفتگی به بعد امکان دادنش وجود داره اما باید معاینه بشه حتما. برای غذاش هم تا زمانیکه شیر مخصوصش میرسه از شیر بدون لاکتوز پرچرب میتونی استفاده کنی و هر دوساعت بهش بدی. یه مقدار هم میتونی عسل توش بریزی

پاسخ به این نظر
پارمیدا
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام نازنین
من یه گربه خیابونی که از بچه های گربه های کوچمون بود بعد از این که دیگ با مامانش نبود میومد پیش من رو به سر پرستی گرفتم خیلی مهربون بود خیلی خیلی هم باهوش بود من هیچی یادش ندادم کلا خودش منظورم رو می فهمید توی حیاط هم آزاد بود کلا خیابونی ها خیلی مهربون و خوش قلبن و باهوش اگه نطر من رو بخوای dsh به سرپرستی بگیر چون زود یاد میگیره اگه بخوای درس بخونی خودش میفهمه میره یه جا لم میده
من دارم گربه خودم رو میگم نمیدونم بقیه گربه ها چه شکلین
گربم تو بارون رفته بود بیرون یکم سرما داشت بعد دیدم دم در حیاطمون مرده اینقد ناراحت شدددممممم😭😭😭
من که اگه بخوام بیارم باز از کوچه خودمون میارم
به این خاطر ازادش میکردم چون ادت نداشت خونه رو دوست داشتا ولی بیرونو برا بازی با دوستاش دوست داشت 😭😭😭😢
یه چه دیگه هم نطر دادم داستانشو میتونی ببینی چه مهربونن😭😭😭
دارم میمیرم😢
من کلاس ششم هستم فقط می خواستم بگم که چقد گربه نزاد دی اس اچ مهربون و باهوشه😢
😭😭😭
خونه ما هم شهرستانه حتی خرگوشم دارم با خرگوشم و مرغامونن دوست بود باهاشون بازی می کرد تا حالا گربه اینجوری ندیده بودم خودمم از اخلاق گربم خیلی تعجب کرده بودم😢

پاسخ به این نظر