نصب اپلیکیشن
نگهداری از بچه گربه

تمام نکاتی که باید در مورد نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده بدانید!

نگهداری از گربه که موجودی دوست داشتنی و در عین حال آسیب‌پذیره، می‌تونه دشوار باشه. هر چقدر نگهداری از گربه بالغ سخت باشه، نگهداری از بچه گربه سخت‌تر از اونه؛ به خصوص وقتی بچه گربه تازه متولد شده باشه و به هر دلیلی از مادرش جدا شده باشه.
اگر بچه گربه دوماهه یا کوچکتر خریداری کردین، توی کوچه، حیاط خونه یا پارکینگ منزلتون یه بچه گربه بی مادر و بی سر پناه پیدا کردین یا گربه خانگی‌تون بچه به دنیا آورده، خواندن این مقاله می‌تونه کمکتون کنه نحوه نگهداری درست از بچه گربه چند روزه رو یاد بگیرید.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و هدف این مقاله پت پرس اینه که با روند رشد و تکامل گربه از روز اول تا ۱ ماهگی آشنا بشین و درک کنین چه نیازهایی دارن تا بتونین ازشون به خوبی نگهداری کنین و بعد نکاتی که در طول این یک ماه باید رعایت کنین رو یاد بگیرین. در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

عکس بچه گربه

توی کلینیک نشسته بودم پشت سیستم که یهو یه پیغام برام اومد

متن پیغام: ببخشید خانم دکتر یه گربه اومده و زایمان کرده توی پارکینگ ما. مادرش از دیشب نیومده و این بچه گربه‌ها دارن تلف می‌شن. خواهش می‌کنم کمک کنید.

اولین باری نبود که همچنین موردی برام پیش مییومد، بارها دیده بودم که خیلی از گربه‌های خیابونی توی پارکینگ یا انبار مردم بچه‌دار می شن و بنا به هر دلیلی یهو غیبشون می زنه.

در اولین مرحله سعی کردم که این خانم محترم رو به آرامش دعوت کنم و ازش پرسیدم خب بچه گربه‌ها نوزاد هستن؟

جواب منفی بود اما دقیق نمی‌دونست که چند وقتشونه. بنابراین شروع کردم به توضیح دادن بهش در مورد ویژگی بچه گربه‌ها در سنین مختلف.

نگهداری بچه گربه در دست

مراحل مختلف زندگی بچه گربه‌ها (تشخیص سن بچه گربه)

برای اینکه چگونگی نگهداری از بچه گربه چند روزه رو یاد بگیرید باید اول درباره اتفاقاتی که در هر بازه سنی برای بچه گربه زیر ۲ ماه اتفاق میوفته اطلاعات کافی داشته باشین. درک کردن مسیر رشد و تکامل بچه گربه بهتون این توانایی رو میده که نیازهاش رو هم بهتر درک کنین.

دلیل دیگه‌ای که این مقاله رو با ویژگی‌های بچه گربه ها در مراحل مختلف زندگیشون شروع کردم اینه که اگر یه بچه گربه بی مادر پیدا کردین، بتونین از روی ویژگی‌های ظاهری و رفتاریش، حدس بزنین حدودا چند وقتشه. چون طریقه نگهداری از بچه گربه یک هفته‌ای با روش نگهداری از بچه گربه ۲۰ روزه یا ۱ ماهه تفاوت‌های زیادی داره.

اگر اهل خوندن مقاله نیستین ویدیوی زیر رو که درباره تعیین سن بچه گربه است در کانال یوتیوب پت پرس ببینین 🙂

توجه: با قندشکن وارد بشید!

ویژگی‌های بچه گربه تازه متولد شده ( ۰ تا ۷ روزه )

نوزاد گربه یه موجود کوچک و بسیار آسیب پذیره که ۴ تا دغدغه اصلی داره:

 • شیر خوردن
 • خوابیدن
 • دستشویی کردن
 • گرم موندن

این کارها با کمک گربه مادر انجام میشن. مادر به اون شیر میده، با لیسیدنش کمک می‌کنه ادرار و مدفوع دفع کنه و با نزدیک موندن بهش گرم نگهش میداره. بچه گربه زیر یک هفته ۹۰ درصد زمانش رو خوابه و در ۱۰ درصد باقی مونده مشغول شیر خوردن هست.

شیر دادن به بچه گربه

نکات مهمی که باید در مورد بچه گربه تازه متولد شده بدونید!

 • این موجودات کوچک و دوست داشتنی با چشم و کانال گوش بسته به دنیا میان.
 • چشم اونا حدود ۸ روزگی شروع به باز شدن میکنه و در ۱۴ روزگی کامل باز میشه. اصلا تلاش نکنین که قبل از دو هفتگی، چشم‌هاشون رو باز کنین چون این کار باعث آسیب زدن جدی به چشم و حتی کوری میشه.
 • در روزهای اولیه تولد، چون نه میتونن ببینن و نه بشنون با احساس کردن گرمای بدن مادر، متوجه میشن که جاشون امنه و با بو کردن تشخیص میدن سینه مادر کجاست تا بتونن ازش شیر بخورن.
 • بچه گربه‌ها نمی‌تونن تا قبل از یک ماهگی به خوبی راه برن.
 • گربه‌های چند روزه، کوچک‌تر از کف دست هستن.
 • وزن بچه گربه تازه به دنیا اومده ۸۰ تا ۱۰۰ گرمه.
 • در ۱ تا ۷ روزگی، رشد بچه گربه‌ها سریعه و روزی بین ۷ تا ۱۴ گرم به وزن بدنشون اضافه میشه. بچه گربه‌هایی که نتونن به اندازه کافی سریع رشد کنن، ممکنه زنده نمونن.
 • وزن اون‌ها در یک هفتگی ۲ برابر میشه و به حدود ۲۰۰ گرم میرسه.
 • بچه گربه نوزاد توانایی منقبض کردن رگ‌های سطحی پوستش رو نداره، برای همین گرمای بدنش رو از دست میده و نمیتونه بدون کمک گرم بمونه. به همین خاطر با چسبیدن به مادرش گرمای بدن رو تامین می‌کنه.
 • دمای بدن بچه گربه تازه به دنیا آمده بین ۳۳ تا ۳۶ درجه است و از ۲ روزگی به ۳۵ تا ۳۷ درجه می‌رسه. بچه گربه‌هایی که منبع گرما نداشته باشن، اول به کما میرن و بعد تلف میشن.
چیزی نگرانت کرده؟ همین الان باهامون درمیون بزار
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و گربه دلبندته. دامپزشکان عمومی و متخصص پت پرس مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستن تا کمک کنن گربه قشنگت در سلامتی کامل باشه.

ویژگی‌های بچه گربه ۷ تا ۱۴ روزه (یک تا دو هفتگی)

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در مورد بچه گربه ۷ تا ۱۴ روزه بدونین، اینا هستن:

 • در این سن چشم گربه‌ها شروع به باز شدن می‌کنه.
 • همه بچه گربه‌های تازه به دنیا آمده با چشم آبی متولد میشن و از ۳ هفتگی چشمشون شروع به تغییر رنگ و تبدیل شدن به به رنگ اصلی‌اش می‌کنه.
 • در ابتدا، بینایی‌شون تاره و نمی‌تونن خوب ببینن ولی به مرور دیدشون بهتر میشه و شروع به تکون خوردن و تلاش برای حرکت می‌کنن.
 • دقت کنین که بچه گربه‌ها رو در این سن، در معرض نور شدید قرار ندین.
 • تو این مرحله اونا رشدشون رو با میزان زیادی ادامه میدن و روزانه تا ۱۰ گرم به وزنشون اضافه میشه.
 • بویایی بچه گربه‌ها هم در ۷ تا ۱۴ روزگی رشد می‌کنه و تقویت میشه. کم کم شروع به آگاه شدن نسبت به خواهر و برادرهاش می‌کنه چون بوی اون‌ها رو تشخیص میده.

بازی کردن دو بچه گربه باهم

ویژگی‌های بچه گربه ۱۴ تا ۲۱ روزه (۲ تا ۳ هفتگی)

توی این سه تغییرات مهمی اتفاق میوفته که این موارد رو شامل میشه:

 • از سه هفتگی تقریبا می‌تونین جنسیت بچه گربه‌تون رو تشخیص بدین.
 • در این سن کانال گوش بچه گربه‌ها هم شروع به باز شدن می‌کنه و توانایی شنیدن رو به دست میارن. البته قوه شنواییشون هنوز در حال رشد خواهد بود.
 • رنگ چشمشون از آبی شروع می‌کنه به تغییر به سمت رنگ چشم اصلی.
 • اتفاق مهم دیگه‌ای که برای اونا میفته اینه که دندان‌ها شروع می‌کنن به نیش زدن و برای خوردن غذای جامد آماده میشن.
 • در آخر سه هفتگی وزنشون به حدود ۴۳۰ گرم می‌رسه.
 • در آخر سه هفتگی می‌بینین که بچه گربه کوچولو شما توانایی ایستادن رو به دست آورده، شروع به بازی با خواهر و برادرهاش کرده و وقتایی که شکمش سیره و مشکلی نداره شاید ازش صدای خُر خُر هم بشنوین.
 • البته حتی در این سن هم بیشتر روز رو خواب خواهند بود ولی فعالیت و هوشیاریشون روز به روز بیشتر میشه.

خبر خوب دیگه اینه که دستگاه گوارش بچه گربه‌ها در این سن تا حد زیادی رشد کرده و کم کم می‌تونن بدون کمک مادرشون دفع ادرار و مدفوع داشته باشن.

ویژگی‌های بچه گربه ۲۱ تا ۲۸ روزه ( ۴ هفتگی)

شیطونی کردن بچه گربتون در این سن شروع میشه و یادتون باشه که توی این سن:

 • شیطنت بچه گربه‌ها در این سن شروع میشه چون قادرن کامل راه برن و با خواهر و برادراشون، اسباب بازی‌ها و شمایی که تا این سن ازشون نگهداری کردین، بازی کنن.
 • بچه گربه در این سن کنجکاو میشه به دنیای اطرافش علاقه و توجه بیشتری نشون میده. حالا وقت اینه که شما به عنوان صاحبش یه فکری برای اجتماعی کردنش بکنین.
 • خز بدنشون حالا مثل قبل کرک مانند نیست و رشد کرده و متراکم شده، برای همین میشه فهمید که بچه گربه شما موکوتاهه یا موبلند.
 • در پایان ۴ هفتگی وقتشه که اونا رو با غذای جامد آشنا کنین.

نگهداری از بچه گربه به همراه مادرش

اصول نگهداری از بچه گربه‌ها در مراحل مختلف زندگی

حالا که به راحتی می‌تونین سن بچه گربه رو تشخیص بدین و با روند رشد و تکاملش در ماه اول زندگی آشنا شدین، میریم سراغ نکات نگهداری از بچه گربه‌های زیر ۱ ماه.

قبل از شروع بحث باید بگم مراقبت و نگهداری از بچه گربه‌ها به خصوص اگر نوزاد باشن و مادر هم نداشته باشن، کار بسیار دشواریه و نیازمند وقت و حوصله زیادی هم هست. اگر قصد نگهداری از بچه گربه شیرخوار رو دارید، بهتره قبلش شرایط خودتون رو در نظر بگیرید و توان، زمان خالی و حوصلتون رو بسنجین.

با توجه به توضیحاتی که دوست عزیزمون بهم داد به نظرم اومد که اینا زیر ۲ هفته سن داشته باشن. چرا که چشماشون بسته بود. پس سن تقریبشون مشخص شد. گربه‌ها نوزاد بودن و احتمالا مادرشون بعد از زایمان دنبال غذا رفته بود و متاسفانه خونه رو گم کرده بود و حالا بزرگ کردن و سرپرستیشون به عهده این خانم مضطرب بود.

ازش خواستم اگر امکانش هست بچه گربه‌ها رو به خونه ببره. نگران بود که مامان گربه بیاد و بچه‌ها نباشن که بهش گفتم اگر برگرده انقدر سر و صدا می کنه تا دو دستی بچه‌هاشو ببری تحویلش بدی پس نگران نباش.

بعد از انتقال بچه‌ها به خونه باید برای جای مناسب و غذای مقوی براشون تجویز می‌کردم چرا که احتمالا از شب گذشته گرسنه بودن و البته سردشون هم بود. پس شروع کردم به راهنمایی که:

اولین قدم: گرم نگه داشتن

مهم ترین خطری که یه بچه گربه یتیم و دور از مادر رو که زیر ۳ هفته سن داره تهدید می‌کنه، افت دمای بدن هست. همونطور که در قبلا بهش اشاره کردیم، بچه گربه‌های نوزاد به تنهایی قادر نیستن دمای بدنشون رو بالا نگه دارن و برای این کار به کمک مادر نیاز دارن.

بچه گربه‌ای که دچار افت دمای بدن شده باشه، ابتدا شروع به سر و صدا می‌کنه، سپس ضعیف و بی‌حال میشه و بعد به کما میره و در قدم بعدی تلف میشه.

اگر بچه گربه کوچکی رو پیدا کردین که ویژگی‌های بچه گربه زیر ۳ هفته رو داشت، ابتدا با کمک پتو و وسایل گرمایشی، گرمش کنین. اگر هیچ وسیله‌ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن می‌تونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین. به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

گرم نگه داشتن بچه گربه

نگهداری بچه گربه در حیاط

به خاطر دلایلی که گفتیم، نگهداری بچه گربه در حیاط اصلا توصیه نمی‌شه و باید اونو به جایی گرم و امن مثل داخل خانه و آپارتمان منتقل کنید. البته اگه امکانش رو ندارید که همیشه اونو تو خونه نگهدارید لطفا حداقل تا ۱ ماهگی صبوری کنید و اجازه بدید در جای گرم و امن داخل خونه باشه و بعد به حیاط امن منتقلش کنید.

البته اون موقع هم باید حواستون به گربه‌ و خطرات دیگه باشه تا خدای نکرده مشکلی براش پیش نیاد. یادتون باشه بچه گربه‌ای که بدون مادر بزرگ میشه یک سری مهارت‌ها مثل شکار و دفاع از خود رو بلد نیست و به همین دلیل تو خیابون زیاد دووم نمیاره.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و بچه گربه رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که می‌تونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بی قرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین بچه گربه چند روزه خیس بشه. اگر جاش رو کثیف کرد سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکش کنین.

دومین قدم: غذای بچه گربه

به هیچ وجه به گربه‌ها شیر گاو ندین! چون می‌تونه باعث اسهال گربه بشه. لاکتوز موجود توی شیر عامل اصلی بروز اسهال در بچه گربه‌هاست. اگه یه بچه گربه به سرپرستی قبول کردین، بهتره تا سن ۴ یا ۶ هفتگی بهش شیر خشک بدید. از این زمان به بعد هم می‌تونین دادن غذاهای مخصوص نوزاد گربه رو شروع کنین.

برای اینکه در مورد غذاهای مناسب برای سنین مختلف بچه گربه تا بلوغ بیشتر بدونید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب غذای بچه گربه رو مطالعه کنید.

بچه گربه‌های زیر ۱ ماه باید شیر خشک بچه گربه استفاده کنن. این شیر خشک رو می‌تونین با کلیک روی لینک زیر، آنلاین سفارش بدین.

شیشه شیر سگ و گربه به همراه برس و سر شیشه
شیشه شیر سگ و گربه به همراه برس و سر شیشه
مزایای این محصول
جهت دادن غذای تکمیلی به توله‌ سگ و بچه گربه
دارای برس شستشو
دارای چند سری مختلف

شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk وزن 450 گرم
شیر خشک گربه پرسا مدل Kitten Milk وزن ۴۵۰ گرم
مزایای این محصول
مقرون به صرفه
کامل و مغذی
جایگزین سالمی برای شیرگربه
معایب این محصول
کم یاب در بازار

نحوه شیر دادن به بچه گربه

شیر دادن به بچه گربه روش خاص خودشو داره و حتما به خاطر داشته باشین که:

۱. برای شیر دادن بهش نیاز به شیشه شیر مخصوص دارین. طبق دستور درج شده روی شیشه شیر، با آب مخلوطش کنین و با کمک شیشه شیر اجازه بدین بچه گربه خودش شیر بخوره.

۲. اگر دیدین به هر دلیلی نمی‌تونه شیر بخوره، با استفاده از قطره چکون، قطره قطره شیر رو از کنار دهنش به داخل محوطه دهان بچکانین و منتظر بشین قورت بده.

۳. هیچ وقت شیشه شیر یا قطره چکون رو داخل دهانش فشار ندین و به هیچ عنوان با سرنگ به بچه گربه شیر ندین. این کارها باعث میشه شیر توی ریه‌اش بره و تلف بشه.

عکس بچه گربه

۴. اگر برای پیدا کردن شیر خشک بچه گربه دچار مشکل شدین، می‌تونین به عنوان یک راه حل موقت (نهایتا ۱ روزه) از فرمول زیر استفاده کنین:

 • ۲۳۰ گرم پودر شیر
 • ۱ عدد زرده تخم مرغ هم زده
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل

۵. به بچه گربه‌های زیر ۱۰ روز هر ۳-۴ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید غذا بدین. حتی اگر شده شب بی‌خوابی بکشین!

۶. بعد از غذا دادن، به روی شکم بخوابونینش و آرام پشتش رو ماساژ بدین تا آروغ بزنه.

هر شیری رو نمیشه به بچه گربه داد، دستگاه گوارشی اونا به شدت حساسه، برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتره مطلب شیر برای گربه رو حتما بخونین.

بعد از ۱ ماهگی لازمه کم کم غذای جامد رو وارد رژیم غذایی بچه گربه کنید تا به خوردنش عادت کنه. فقط دقت کنید که غذای مخصوص بچه گربه زیر ۲ ماه رو بهش بدید.

غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mother & Baby وزن 2 کیلوگرم
غذای خشک گربه رویال کنین مدل Mother & Baby وزن ۲ کیلوگرم
مزایای این محصول
سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی جهت تقویت گربه آبستن و شیرخوار
غذایی مطمئن و مرغوب
معایب این محصول
قیمت نسبتا بالا

سومین قدم: کمک به دفع بچه گربه

بعد از هر وعده غذایی، بچه گربه باید دفع داشته باشه و تا قبل از ۳ هفتگی نمی‌تونه بدون کمک این کار رو انجام بده. به همین دلیل باید به فاصله نیم تا یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، با پنبه ای که کمی خیس شده، ناحیه تناسلی و مقعدش رو ماساژ بدین و تا وقتی که عمل دفع ادرار یا مدفوع انجام بگیره، این کار رو ادامه بدین. اگه دوست داشتین بچه گربتون رو پوشک کنین، بهتره قبل از این کار اطلاعات کافی در موردش داشته باشین. پیشنهاد می‌کنیم که مطلب پوشک گربه رو هم مطالعه کنین.

چهارمین قدم: توجه به بیماری‌های بچه گربه

گربه‌های کوچک بسیار آسیب پذیر هستن و باید به صورت مداوم تحت نظر باشن. بهترین کار برای مشاهده روند رشد اون‌ها اینه که روزانه وزنشون کنین.

بلافاصله بعد از آوردن بچه گربه به منزل، به دنبال یک کلینیک دامپزشکی خوب و مطمئن بگردین.

یکی از بیماری‌های شایع در بچه گربه‌ها، عفونت دستگاه تنفسی هست. وقتی به این بیماری گربه مبتلا میشن:

 • از چشم و بینی‌شون ترشحات بیرون میاد
 • کم اشتها یا بی اشتها میشن
 • ممکنه تنفسشون سخت بشه

وقتی این علائم رو دیدن سریعا به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین.

بیماری‌های دیگه‌ای هم هستن که باعث اسهال، بی حالی و بی اشتهایی در گربه‌ها میشن. البته هر بیحالی نشانه بیماری نیست؛ پس بهتره با علت بی حالی گربه آشنا بشید و بدونید کدوم علائم نشان دهنده بیماری در گربه است.

خیلی مهمه که بچه گربتون رو تحت نظر داشته باشین و هر موقع هر نشانه غیر طبیعی دیدین خیلی سریع به دامپزشک مراجعه کنین.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

خلاصه براش توضیح دادم که بچه گربه‌ها مستعد بیماری‌های خطرناکی هستن و ازش خواستم که حواسش حسابی بهشون باشه تا اگر کوچکترین بی حالی یا تغییر رفتاری براشون پیش اومد خیلی سریع از طریق مشاور آنلاین پت پرس با من مشکل رو درمیون بذاره. اینجوری با عکس و فیلم‌هایی که برام می فرسته می‌تونم خیلی زود برای درمان اقدام کنم.

بعد از ۲ ماهگی بچه گربه تازه‌ کار اصلی شروع میشه!!

طرز نگهداری از بچه گربه دو ماهه و بزرگتر هم به اندازه ۰ تا ۲ ماهگی مهمه و کلی نکات ریز و جورواجور داره!

مشکل اینجاست که ما هیچ منبعی که بهمون دقیق بگه برای نگهداری درست از گربه چه موقع چه کارهایی رو انجام بدیم، در دسترس نداریم و همه اطلاعات غیردقیق، ناقص و پراکنده هستن.

برای همین تیم پت پرس تصمیم گرفته کتابی مصور برای شما گربه‌دارهای عزیز طراحی و تولید کنه.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

غذای خونگی برای بچه گربه

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که از قیمت‌های بالا و کمیاب بودن غذا خشک‌های خارجی بچه گربه گربه و کیفیت پایین و بدخوراک بودن غذا خشک‌های ایرانی برای بچه گربه‌ها خسته شدید، این بخش از مقاله رو با دقت بخونید.

آیا غذایی که توی خونه درست می‌کنیم می‌تونه برای بچه گربه‌مون مفید و کافی باشه؟

بله، ولی شرط داره

شرطش اینه که دامپزشک بسته به ویژگی‌های بچه گربه شما مثل:

 • وزنش
 • سنش
 • میزان فعالیتش
 • نژادش
 • بیماری های خاص بچه گربه

و چندین فاکتور دیگه، مواد تشکیل دهنده غذای بچه گربه و مقدارشون رو مشخص کنه.

بنابراین ازش خواهش کردم که بعد از رسیدن بچه گربه‌ها به سن دو ماهگی حتما برای دستور غذایی اختصاصی به دامپزشک تغذیه پت پُرس مراجعه کنن چرا که احتمال می‌دادم بچه‌ها نیاز به یه رژیم اختصاصی باشن. پس براش نوشتم که:

دستور غذایی نوشته شده توسط دامپزشک چون با توجه به نیازهای غذایی اختصاصی بچه گربه شما محاسبه و فرمول نویسی شده، بسیار بالانس شده هست و می‌تونه حتی از غذای خشک هم براش مفیدتر باشه چون از مواد تازه و باکیفیت تشکیل شده.

غذای خونگی برای بچه گربه

سخن آخر؛ سختی‌های شیرین نگهداری از بچه گربه

آخی یادش بخیر از اون روزی که این اتفاق افتاد، دقیقا ۲ سال می‌گذره. الان اون ۴ تا بچه گربه بزرگ شدن و دوست مامان جدید و خانوادشون شدن. و البته چند وقت به چند وقت برای چکاپ به من مراجعه می کنن. گربه‌های خیابونی کم نیستن اما حامی حیوونا خیلی کم هستن. یادتون باشه بچه‌ گربه‌های خیابونی که رها شدن هرکدوم می‌تونن برای خودشون خانواده‌ای داشته باشن به شرط اینکه شما بخواید. این خاطره‌ی کوچیکی بود که خواستم باهاتون در میون بذارم شاید این مورد برای شما هم روزی پیش بیاد.

تا حالا تجربه نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده یا چند هفته رو داشتین؟ چه اشتباهاتی انجام دادین یا چه توصیه‌هایی به بقیه گربه‌دارا در این مورد دارین؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (165 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
بی نام
نوشته شده در: ۱۴ مرداد, ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز
من حدود ۸ ماه پیش یه بچه گربه ی تقریبا ۴ یا ۵ روزه رو پیدا کردم و ازش نگهداری کردم،اول بهش شیر گاو میدادم ولی بعد یه مدت نفخ کرد و مشکلات دیگه به وجود اورد که براش شیر خشک گرفتم و با امکانات خیلی کم و هزینه ی کم ازش نگهداری کردم،واقعا سخت بود ولی تجربه ی خوبی بود،وقتی اولین دندوناش در اومد و چشم ها و گوشاش باز شد و شروع به راه رفتن کرد واقعا بامزه بود،بعد چند وقت یکی دیگه که اندازه ی خودش بود پیدا کردم و باهم شیطنت و دعوا میکردن،۳ ماهه شد تو حیاط گذاشتمش و وقتی ۵ ماهش شد اون رو جای مطمئن رهاش کردم و هرچند وقت میبینمش و کاملا بزرگ شده،الانا فیلماشو میبینم و خیلی بامزس، نگهداری هایی که کردم کمی از تجربه ی خودم بوده و بقیه به کمک سایت شما بوده و ازتون ممنونم😄🌷واقعا خوشحالم که تونستم بزرگش کنم و سایتتون واقعا عالی و موثر بوده💕

پاسخ به این نظر