نصب اپلیکیشن
تربیت طوطی برزیلی

تربیت طوطی برزیلی سخنگو

تربیت طوطی برزیلی یکی از چالش برانگیزترین و همزمان جذاب‌ترین کارهای دنیاست. اگه شما هم توی خونتون از یه طوطی برزیلی نگهداری می‌کنید حتما براتون سوال شده طرز تربیت طوطی برزیلی چطوریه؟ احتمالاً توی تلفنتون چندتایی فیلم‌ آموزش رقص به طوطی برزیلی دارید و زمان زیادی رو برای آموزش حرف زدن بهش صرف کردید ولی اونطوری که می‌خواستید نتیجه نگرفتید.

خب، خیالت راحت ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس می‌خوایم در مورد پایه و اساس آموزش و تربیت طوطی برزیلی باهم کمی صحبت کنیم. در ادامه آموزش دستی کردن طوطی و ادای کلمات با سوت مخصوص خودشون رو هم توضیح می‌دیم. پس با ما باشید.

ویدیو نحوه دستی کردن طوطی برزیلی و تربیتش

ویدیوی این آموزش جذاب رو میتونید از طریق دکمه زیر در کانال یوتیوب پت پُرس مشاهده کنین. (با قند شکن وارد بشین😉َ)

مشاهده ویدیو در کانال یوتیوب پت پُرس

مهمترین نکات در آموزش و تربیت طوطی برزیلی

دیدن شیرینکاری طوطی‌ها توی فیلم‌های مختلف شاید وسوسه‌تون کرده باشه که شما هم اون شیرین‌کاری‌ها رو به طوطی قشنگتون یاد بدید اما نمی‌دونستید از کجا شروع کنید. آموزش شیرینکاری به طوطی برزیلی کار سختی نیست فقط چندتا قانون اولیه داره که برای نتیجه گرفتن باید رعایتشون کنید. بیایید ببینیم قوانین نحوه آموزش و تربیت طوطی برزیلی چه چیزایی هستن.

برای اینکه بتونید به طوطی‌تون شیرینکاری یاد بدید لازمه که باهاش رابطه‌ی خوبی داشته باشید.

قبل از آموزش، باید رابطه خوبی با طوطی‌تون برقرار کنید!

اولین قدم توی داشتن یه رابطه‌ی خوب با طوطی برزیلی آزادی عمل دادن به اونه. سعی کنید براش شرایطی رو آماده کنید که بتونه پر بکشه و دورتر از شما بشینه و هر زمانی که خودش خواست بهتون نزدیک بشه. رابطه‌ی عمیق عاطفی که می‌تونه بینتون به وجود بیاد رو فدای نزدیکی ظاهری نکنید.

به طوطی‌تون آزادی عمل بدین!

هر موجود زنده‌‌ای برای سلامت روانی و عاطفی نیاز داره که بتونه نتایج رفتارهاش رو کنترل کنه. تحقیقات نشون داده که چندین گونه از حیوانات هستن که ترجیح می‌دن به جای مورد لطف بقیه واقع شدن، برای چیزی که به دست میارن تلاش کنن.

بنابراین، یکی از راه‌های توانمندسازی حیوانات‌، طراحی محیط‌های پیچیده‌تر و فعالیت‌های هدفمند هست. این فعالیت‌های هدفمند می‌تونه از رفتارهای ساده‌ای مثل جستجوی غذا شروع بشه و در ادامه رفتارهای پیچیده‌تری مثل رد کردن توپ از سبد بسکتبال رو شامل بشه.

جفت طوطی برزیلی زرد و نارنجی روی شاخه طبیعی

 

اگه به طوطی برزیلی آزادی عمل ندیم چی می‌شه؟

قدرت نه گفتن شاید نادیده گرفته شده‌ترین نیاز در زندگی حیوانات باشه. آزادی عمل و فرار از ماجراهایی که حیوون دوست نداره درگیرش بشه برای سلامت روانی طوطی برزیلی و هر حیوون دیگه‌ای لازمه. اما این واقعیت که طوطی ما توی یه قفس اسیره و ما هم مرتباً به انجام کارهایی که دوست نداره مجبورش کنیم، ممکنه بهش این پیغام رو بده که روی زندگیش کنترلی نداره. این موضوع می‌تونه منجر به کلافگی، افسردگی، اختلالات یادگیری و مشکلات عاطفی طوطی بشه.

در تربیت طوطی برزیلی باید آهسته و پیوسته پیش برید

کلید یاد دادن یه شیرینکاری جدید به طوطی بریزیلی آهسته و پیوسته پیش رفتنه. بعضی از افراد فکر می‌کنن که تربیت طوطی برزیلی یه شبه اتفاق میافته.

مثلاً وقتی کسی دستش رو سمت طوطی برزیلیش می‌گیره و طوطی روی دست صاحبش می‌نشینه این تصور به وجود میاد که با گرفتن دستمون سمت هر طوطیی، باید متوجه ‌بشه که باید روی دست ما بشینه. وقتی این انتظارمون برآورده نمی‌شه ناراحت می‌شیم و ممکنه طوطی رو مجبور به اومدن روی دستمون کنیم.

این اجبار باعث از بین رفتن اعتماد بین شما و طوطی‌ می‌شه.

کتاب راهنمای جامع تربیت طوطی برزیلی

طوطی برزیلی پرنده‌ای باهوش و حساسه و برای اینکه بتونید خوب تربیتش کنید باید از راه درست و اصولی پیش برید. کوچکترین اشتباهی در تربیت این طوطی کوچولو باعث از بین رفتن اعتمادش به شما می‌شه و دیگه به حرفتون گوش نمی‌کنه. ما تو این مقاله کمی در مورد تربیت طوطی برزیلی صحبت می‌کنیم؛ اما ازونجایی که روش صحیح تربیت طوطی برزیلی نکات فراوان و مهمی داره تصمیم گرفتیم یه کتاب الکترونیکی جامع در موردش تهیه کنیم.

در ایبوک یا کتاب الکترونیکی راهنمای جامع تربیت، نگهداری و دستی کردن طوطی برزیلی، هرچیزی که لازمه در مورد این طوطی‌های زیبا بدونید رو پیدا می‌کنید. نکات مهم در مورد نگهداری لاوبرد تو خونه، تعذیه و شرایط قفس، مراقبتهای بهداشتی، آموزش دستی کردن طوطی برزیلی، آموزش بازی و شیرینکاری و بررسی مشکلات رفتاری شایع در این پرنده از جمله سرفصلهای این کتاب جامع و کامله.

هرکسی که طوطی برزیلی داره، قصد نگهداریش رو داره یا به هر نحوی با این طوطی‌های خوشرنگ و زیبا در ارتباطه لازمه که این کتاب راهنما رو داشته باشه تا هر موقع سوال یا مشکلی براش پیش اومد بتونه بهش مراجعه کنه.

دریافت کتاب نگهداری و تربیت طوطی برزیلی

تربیت طوطی برزیلی سخنگو جفت در قفس

ایستادن طوطی روی انگشت

یادتون باشه هر شیرینکاری مجموعه‌ای از رفتارهای کوچیک هست و باید قدم به قدم به طوطیتون یادشون بدید.

خب بیایید تمرین کنیم اومدن طوطی روی دست شما از چه رفتارهای کوچولویی تشکیل شده؟

طوطیتون

 • به دست شما نگاه می‌کنه و متوجهش می‌شه.
 • به سمت دستتون متمایل می‌شه.
 • یه پاش رو به سمت دست شما حرکت میده.
 • چند قدم به سمت دست شما حرکت می‌کنه.
 • نزدیک دستتون می‌ایسته.
 • دستتون رو با پاش لمس می‌کنه.
 • وزنش رو روی پایی که روی دست شماست قرار میده.
 • پای دیگه‌اش رو روی دستتون قرار میده.

هرجای این مسیر که طوطی نظرش عوض بشه شیرینکاری ناتموم باقی می‌مونه.

پس نکته مهم در تربیت طوطی برزیلی، از ساده‌ترین رفتارها تا آموزش رقصیدن به طوطی برزیلی، اینه که اون شیرینکاری رو به چندین مرحله تقسیم کنید.

با شرطی کردن طوطی برزیلیتون از طریق دادن تشویقی یا تشویق زبانی بهش بفهمونید که رفتارش پاداش داره. هر قدم که به سمت کامل شدن شیرین‌کاری پیش رفتید رو یه موفقیت حساب کنید. طوطی‌ شما به زودی شیرینکاری مورد نظرتون رو تا آخر انجام میده. این ماجرا برای شما هم، تمرینی برای صبور بودنه.

طوطی برزیلی نشسته روی دست

آموزش شیرینکاری به طوطی برزیلی با جایزه و تشویقی

تشویقی دادن به طوطی‌تون این پیغام رو می‌رسونه که کار خوبی انجام داده و شما ازش راضی هستید. این بازخورد مثبت باعث می‌شه که بازهم اون کار رو انجام بده.

اما تشویقی دادن هم قانون داره؛ یادتون باشه درست بعد از انجام کاری که ازش خواستید، بهش تشویقی رو بدید.

اگه زمان بگذره طوطی برزیلی نمی‌تونه بین تشویقی گرفتنش و کاری که انجام داده ارتباط برقرار کنه. نکته‌ی مهم بعدی هم اینه که بی دلیل بهش تشویقی ندید.

خوبه که در تربیت طوطی برزیلی برای هر رفتار خوبی که انجام میده، دو نوع تشویقی در نظر بگیرید.

مثلا اگه دارید بهش یاد میدید که طوطی برزیلی بیاد و روی دستتون بشینه، می‌تونید با توجه به علایق دوستتون براش یه تشویقی خوشمزه مثل تخمه آفتاب‌گردان در نظر بگیرید.

تشویقی دوم می‌تونه نتیجه‌ی طبیعی اون رفتار باشه؛ مثل دور شدن از قفس و مدتی آزاد گذاشتن طوطی برزیلی. به مرور زمان وقتی این رفتار توی طوطی برزیلیتون جا افتاد، می‌تونید تخمه آفتابگردان رو حذف کنید و فقط تشویقی دوم که نتیجه‌ی طبیعی اومدن طوطی روی دستتون هست رو نگه دارید.

چطوری با تشویقی طوطی برزیلی رو شرطی کنم؟

حتماً توی فیلم های تربیت طوطی برزیلی دیدید که طوطی با شنیدن صداس سوت یا بشکن شیرین‌کاری می‌کنه، رمز این کار شرطی کردن طوطی برزلیه. برای اینکار موقع تشویقی دادن از یه تقویت کننده‌ی دوم هم استفاده کنید. مثلا همزمان با تشویقی دادن، سوت بکشید یا بشکن بزنید.

به مرور شنیدن این صدا برای طوطی برزیلی با مفهوم گرفتن تشویقی گره می‌خوره. به این ترتیب با شنیدن اون صدا شیرینکاری مورد نظر شما رو انجام میده چون می‌دونه که یه تشویقی عالی انتظارش رو می‌کشه.

تربیت یک جفت طوطی برزیلی سفید و آبی سخنگو

راز از بین بردن بداخلاقی طوطی برزیلی با تشویقی چیه؟

موقع تربیت جوجه طوطی برزیلی می‌تونید از شیوه‌ی جایگزین کردن رفتارهای خوب به جای رفتارهای مخرب استفاده کنید.

از اونجایی که رفتارهای مشکل‌دار توی جوجه طوطی‌ها هنوز تبدیل به عادت نشده به راحتی می‌شه کمرنگشون کرد و در عوض رفتارهای بهتری رو جایگزینشون کرد.

وقتی محیط زندگی طوطی برزیلی طوری باشه که انجام رفتارهای خوب براش آسون‌تر باشه و بابتشون تشویق هم بشه به مرور این رفتارها جایگزین رفتارهای مخرب می‌شن. تحقیقات نشون دادن که استفاده از این روش بهتر از تنبیه کردنِ طوطی جواب میده.

پس هربار که کار بدی انجام داد محیطش رو طوری تغییر بدید که اونکار رو نتونه تکرار کنه و در ازای رفتار خوبی که انجام میده، بهش جایزه بدید.

تربیت طوطی برزیلی با تکرار و تمرین

مهمترین قدم توی جا افتادن و روان شدن یه شیرینکاری و تربیت طوطی برزیلی تکراره. خیلی از ما، بعد از چند بار تکرار وقتی می‌بینیم که هنوز طوطیمون کاری که ازش میخوایم رو انجام نمیده، کلافه می‌شیم.

آموزش شیرینکاری فرآیند زمانبری نیست؛ اما نیاز به تکرار زیاد داره.

به این معنی که لازمه هر روز یه جلسه‌ی کوتاه داشته باشید تا اون شیرینکاری عمیقاً براش جا بیوفته و بتونه سریع و روان انجامش بده.

برای تربیت طوطی برزیلی چقدر زمان بگذارم؟

همونطوری که توی بخش قبل گفتیم هرجلسه‌ی آموزشی نباید زمانی بیشتر از ۱۰ دقیقه رو به خودش اختصاص بده. اما نکتهی‌ مهم اینه که حیوانات خانگی توی هر تعاملی که با ما انسان‌ها دارن در حال یاد گرفتن هستن. یاد گرفتن حیوانات دکمه‌ی خاموش و روشن نداره پس خیلی خوبه که از تمام زمان‌هایی که باهم می‌گذرونید استفاده کنید تا رفتارهای خوب رو تقویت کنید.

به جای تنبیه کردن طوطی برزیلی، به رفتارهای خوب جایگزین فکر کنید و روی اون‌ها تمرکز کنید.

اولین قدم برای آموزش شیرینکاری‌های پیچیده‌تر به طوطی برزیلی، دستی کردن اونه. خب حالا که پایه و اساس هر آموزشی رو یاد گرفتیم .بیایید ببینیم نحوه‌ی دستی کردن طوطی برزیلی چطوریه

یک جفت طوطی برزیلی زرد و نارنجی روی شاخه

چگونه طوطی برزیلی را دستی کنیم؟

رام کردن طوطی برزیلی باید از زمان جوجگیش شروع بشه. برای اینکار اولین نکته‌ای که باید بهش توجه کنید جایی هست که قفسش رو نصب می‌کنید. ارتفاع محل نصب قفس باید جایی در حدود ارتفاع سر خودتون باشه تا حس نکنه که شما براش تهدید هستید و از حضورتون بترسه.

به طوطی برزیلیتون زمان بدید

طوطی‌های برزیلی مثل ما انسان‌ها نیاز به زمان دارن تا بتونن به کسی اعتماد کنن.

پرنده‌ی کوچولوی شما به زمانی حدود یک الی دو هفته احتیاج داره تا به محیط جدید زندگیش عادت کنه.

توی این مدت باهاش به آرومی صحبت کنید و در طول روز بازه‌های زمانی کوتاهی رو در نظر بگیرید و نزدیک قفسش باشید. سعی کنید باهاش ارتباط برقرار کنید.

با طوطی برزیلی وقت بگذرونید

خب حالا که طوطی‌تون به شما کمی عادت کرده وارد مرحله‌ی عمیق‌تر کردن دوستی می‌شیم. باید روزانه حداقل ۱۰ دقیقه زمان بگذارید و باهاش بازی کنید. با خرید انواع اسباب بازی طوطی برزیلی اونو خوشحال کنین و تو بازی کردن باهاش همراهی کنید. می‌تونید آموزش‌های کوتاهی رو هم در نظر بگیرید و اون‌ها رو توی این بازه‌ی زمانی جا بدید. این زمان فقط و فقط مخصوص اونه؛ پس گوشیتون رو کنار بذارید، تلوزیون رو خاموش کنید و تمام حواستون رو به دوست جدید کوچولوتون بدید.

طوطی برزیلی رو با ملایمت توی دستتون بگیرید و جابه‌جا کنید

به فضای شخصی طوطیتون احترام بذارید. همونطوری که توی بخش آزادی عمل بهش اشاره کردیم، طوطی نباید حس کنه که مجبوره توی دستتون بشینه. اگه لازم بود از روی زمین بلندش کنید یا از جایی به جای دیگه ببریدش به نرمی اینکار رو انجام بدید.

از دستتون بهش غذا بدید

مقداری از غذای مورد علاقه‌اش یا میوه‌ای که بهش می‌دید رو کف دستتون بذارید و بهش نزدیک کنید. از اونجایی که طوطی‌ها به بچه‌هاشون غذا میدن، غذا دادن شما به طوطی هم حس امنیت و راحتی بهشون میده.

اگه هنوز مطمئن نیستید غذای مورد علاقه‌ی طوطیتون چیه، از غذاهای مختلف امتحان کنید تا گزینه‌ی مورد نظر رو پیدا کنید.

در مطلب راهنمای غذای طوطی برزیلی در مورد انتخاب بهترین رژیم غذایی لاوبرد در سنین مختلف و نکات مهم تغذیه‌ای صحبت کردیم و بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه‌ش کنید.

از قفس خارجش کنید

بعد از اینکه طوطی کوچولوتون به بودن کنار شما بودن عادت کرد و اجازه داد که بهش دست بزنید، بهترین زمانه که تا می‌تونید از قفس بیاریدش بیرون. هرچقدر که زمان وقت گذروندونتون باهم بیشتر باشه، شما رو بیشتر به عنوان یه دوست مورد اعتماد می‌بینه.

طوطی برزیلی با زمینه سفید

به نرمی با طوطی برزیلی صحبت کنید

طوطی‌های برزیلی پرنده‌های اجتماعی هستن. مدل حرف زدن شما می‌تونه توی احساس امنیت اون‌ها تاثیر زیادی داشته باشه.

حتی اگه از دست طوطی برزیلی‌تون کلافه و عصبانی هستید هم هرگز سرش داد نزنید.

اینکار فقط باعث دور شدنش از شما می‌شه. برای اینکه بهش نشون بدید دوست ندارید کاری رو انجام بده محکم و قاطع بهش بگید نه! و شرایط رو طوری تغییر بدید که دیگه نتونه اونکار رو انجام بده. مثلاً اگه گازتون گرفته بهش بگید نه و از خودتون دورش کنید.

خب حالا که دستی کردن طوطی برزیلی رو یاد گرفتید بیایید کمی هم در مورد آموزش حرف زدن و تربیت طوطی برزیلی سخنگو صحبت کنیم.

آموزش تقلید کلمات به طوطی برزیلی سخنگو

طوطی برزیلی  توانایی حرف زدن کمتری نسبت به سایر طوطی‌ها داره. اون می‌تونه آوای یه کلمه رو با سوت تقلید کنه. پس اگه دنبال طوطیی هستید که بتونه کلمات رو واضح بیان کنه مقاله‌ی معرفی ۷ طوطی سخنگو و محبوب در ایران  رو برای پیدا کردن طوطی مورد نظرتون بخونید.

آموزش تقلید کلمات با سوت به طوطی برزیلی

اگه مرحله‌ی قبلی تربیت طوطی برزیلی رو با موفقیت طی کردید، باید بهتون بگیم که آموزش ادای کلمات به طوطی سخنگو خیلی سختتره. اما نتیجه‌ای که می‌گیرید هم به همون میزان شیرین‌تره.

جفت زرد و نارنجی و سبز طوطی برزیلی

مهم‌ترین نکته توی این آموزش به طوطی زمان‌شناس بودنه. ممکنه براتون پیش اومده باشه که طوطی‌تون دست از کارش بکشه و با دقت زیادی زل بزنه به شما و مردمک چشمش گشاد شده باشه. این مواقع زمانیه که صد در صد حواس طوطی به شما و حرف زدنتونه و می‌تونه کلی آموزش‌های خوب ببینه.

از قبل لیست کلماتی که می‌خواید به طوطی یاد بدید رو آماده داشته باشید. یادتون باشه کلمات باید ساده و کوتاه باشن. صبور باشید و اجازه بدید طبق سرعتی که خودش باهاش راحته پیش بره.

طوطی‌ها هم مثل ما انسان‌ها توی تلاش‌های اولشون برای انجام هرکاری ممکنه شکست بخورن اما ناامید نشید. تون صداتون رو پرانرژی و شاد نگه دارید تا دوست کوچولوتون هم به وجد بیاد و تلاشش رو بیشتر کنه.

 • روزانه زمانی رو برای تمرین کردن کلمات در نظر بگیرید. خوبه که این زمان رو با توجه به روحیات طوطی انتخاب کنید. مثلاً اگر صبح‌ها تمایل بیشتری به حرف زدن و آواز خوندن داره صبح رو برای تمرین انتخاب کنید.
 • زمان تمرینتون رو بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در نظر نگیرید.
 • یک کلمه رو انتخاب کنید و تا جا افتادن اون کلمه‌، واژه‌ی جدیدی رو به تمرین‌هاتون اضافه نکنید.
 • عوامل حواس‌پرتی مثل اسباب‌بازی‌ یا صدای تلوزیون رو از محل تمرینتون حذف کنید.
 • عبارت‌های شبیه به هم رو به طوطی برزیلیتون یاد بدید مثلاً سیب بده، گلابی بده. اون ارتباط این کلمات رو با سیب یا گلابیی که بهش می‌دید درک می‌کنه.
 • تکرار تکرار و باز هم تکرار
 • موضوعات مورد علاقه‌ی طوطی‌تون رو شناسایی کنید. مثلاً اگه طوطیتون به رقصیدن علاقه داره، خیلی سریع‌تر کلمه‌های مرتبط با اون رو یاد می‌گیره.

تربیت طوطی برزیلی سخنگو

آموزش جوابِ سوال دادن به طوطی برزیلی

اگه طوطیتون به سطحی رسید که از تکرار یه سری کلمات خسته شدید و خواستید جواب سوال‌های ساده رو بده این بخش مناسب شماست.

 • قبل از شروع زمان تمرین‌تون تعدادی سوال و جواب خیلی ساده آماده کنید.
 • سوال‌ها و جواب‌ها رو با صدای آهسته و بدون لحن خاصی پشت سر هم چند بار بخونید.
 • وقتی به تعداد دفعات کافی تکرارشون کردید، سوال‌ها رو با صدای آهسته و لحن معمولی بخونید و جواب‌ها رو با صدای بلند و پر انرژی

تمرین

با صدای آروم و لحن معمولی بگید:

+ چطوری؟
جواب رو با صدای پر انرژی و خوشحال و بلند بگید:

_خوووبم! مرسی!
صدای پر انرژی شما، توجه طوطی برزیلی رو به خودش جلب می‌کنه و مایل به تکرارش می‌شه.

حرف آخر

طوطی های برزیلی جزء محبوب‌ترین و زیباترین پرنده های خونگی هستن و در کشور خودمون هم محبوبیت زیادی دارن. خیلی‌ها فکر می‌کنن نمیشه این پرنده‌ها رو تربیت کرد؛ در حالیکه لاوبردهای باهوش کاملا آموزش پذیرن و اتفاقا تربیت اونا باعث تقویت و محکم شدن رابطه پرنده و صاحبش می‌شه.

تو این مقاله سعی کردیم اصول کلی تربیت لاوبرد رو بهتون بگیم؛ ولی برای اطلاعات بیشتر و کاملتر، مطالعه کتاب راهنمای جامع تربیت لاوبرد رو بهتون توصیه میکنیم.

تا حالا طوطی برزیلی داشتین؟ به نظرتون تربیت این پرنده کوچولو سخته یا آسون؟ چه چیزهایی رو تونستید به طوطی برزیلی تون یاد بدین و چطوری؟ از چه روشی؟ لطفا برامون کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (49 امتیاز)
آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ماهان رجبی
نوشته شده در: ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰

من طوطی ام وحشیه تونستم با دسته بیارمش بیرون ولی هی دوست داره گازم بگیره نوع طوطی نر ۸یا۹ ماهه

Maedeh
نوشته شده در: ۷ آذر, ۱۳۹۹

سلام مطالب عالی بودن اما من جنسیت کوتوله ام رو نمیدونم.ترسو هستش.رنگی هست منقار قرمز سر نارنجی و قهوه ای بعدش زرد بال هاش سبز پررنگ و سینه و شکمش سبز کمرنگ.تازه خریدمش یپ دونه هست.یک عروس هلندی هم دارم.توی قفس باهم هستن.زیاد توی قفس نیست.وثتی دستم رو توی قفس میکنم میترسه و جیغ میکشه و جاش رو عوض میکنه.شیطون هم هست همش از قفس آویزون میشه😆.اما ترسو هست.چیکار کنم؟هردو توی یک قفس تقریبا بزرگ هستن.کمکم کنین

شایان
نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من قصد دارم طوطی برزیلی بخرم و میخواستم از الان با تمریناتشون اشنا بشم ممنون خیلی مفید بود

مسعود زارع
نوشته شده در: ۶ مهر, ۱۳۹۹

دستتون درد نکنه من از خوندن مطالب تون واقعا لذت بردم !!
و واقعا توضیحات جامع و کاملی رو گذاشتین

هورادکاشانی
نوشته شده در: ۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من هورادکاشانی هستم طوطی من کم تر از قبل گاز می گیره از وقتی این مقاله را خواندم و انجام دادم و یک هفته نشده بعضی وقت ها شیرینکاری می کنه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام هوراد جان
خیلی خوشحالیم که برات مفید بوده از بقیه مقالات و کتاب ها هم میتونی استفاده کنی

شایان
نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من قصد دارم طوطی برزیلی بخرم و میخوام از قبل با تمریناتش اشنا بشم ممنون خیلی مفید بود

کاوه اسکویی
نوشته شده در: ۱۰ بهمن, ۱۳۹۹

با سلام لطفا نر یا ماده بودن طوطی برزیلی اینجانب را راهنمایی بفرمایید . با تشکر

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام کاوه عزیز
تشخیص جنس نر و ماده این پرنده از هم مشکله و هر دو جنس به شدت شبیه هم هستند. بعضی از رفرنس ها گفتن که طوطی نر جثه بزرگتری داره، اما خب خلاف این موضوع هم وجود داشته.
تشخیص جنسیت از روی ظاهر پرنده تقریباً غیرممکنه بجز در بال مشکی‌ها که جنس نر تاج قرمزی از پر روی سرش داره و جنس ماده این تاج رو نداره.