نصب اپلیکیشن

لیس زدن سگ نشانه چیست و کی باید پیش دامپزشک رفت؟

لیس زدن سگ نشانه چیست

لیس زدن سگ نشانه چیست؟ چرا سگ‌ها خودشون یا چیزای دیگه رو لیس می‌زنن؟ برای سگ‌هایی که با هم‌نوعاشون زندگی می‌کنن لیسیدن یک رفتار کاملا طبیعی و ضروریه. سگ‌هایی که هم‌دیگه رو می‌لیسن معمولا این کارو از روی محبت انجام می‌دن. بعضی از سگ‌ها صورت خودشونو می‌لیسن تا به سگ‌های دیگه بگن که قصد تهدید اونا رو ندارن.

گاهی اوقات هم لسسیدن سگ نشونه اینه که یه چی باعث آزارش شده. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و امروز می‌خوایم این موضوع رو دقیق‌تر بررسی کنیم و بگیم که لیس زدن سگ نشانه چیست.

چرا سگ خودش رو لیس می‌زنه؟

سگ‌ها لیسیدن رو دوست دارن و از لیس زدن خودشون، آدما و اشیاء لذت می‌برن. اما همین رفتار بعضی وقتا تو سگ‌های خونگی می‌تونه بیش از حد بشه و مشکلاتی ایجاد کنه یا نشونه یک مشکل باشه. حالا دلایل این کار چی می‌تونه باشه؟

نظافت

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سگ خودشو لیس می‌زنه، نظافته. مثلا وقتی از بیرون برمی‌گرده خونه معمولا پنجه‌هاشو می‌لیسه تا پاک‌شون کنه. البته لیسیدن بیش از حد عادی نیست. مثلا تمیز کردن مداوم مقعد می‌تونه نشون‌دهنده این باشه که کیسه مقعدی سگ باید تخلیه بشن و سریع‌تر باید دست به کار بشین.

علت لیس زدن دستگاه تناسلی سگ

این کار هم اگه زیاد نباشه طبیعیه (مثلا برای تمیز کردن بدن یا بعد از دستشویی)، ولی اگه خیلی زیاد بود باید به دامپزشک مراجعه کنین.

لیسیدن زخم سگ

لیسیدن زخم‌ها هم یک کار غریزیه. خاصیت لیسیدن سگ اینه که بزاقش حالت ضد میکروبی داره و می‌تونه با بعضی انواع باکتری‌ها مقابله کنه. علاوه بر این، لیس زدن به برداشته شدن بافت‌های مرده و تمیز شدن کثیفی‌ها از روی زخم هم کمک می‌کنه.

اما لیسیدن زخم‌ها با وجود فوایدی که داره، اگه از حدش بگذره می‌تونه مضر باشه. مثلا شاید زخم دوباره خونریزی کنه یا عفونی بشه. اگه متوجه شدین حیوون بیش از حد زخمش رو می‌لیسه با دامپزشک پت پرس مشورت کنین تا راهی برای جلوگیری از این رفتارش بهتون پیشنهاد بده.

ممکنه سگ‌تون حتی سعی کنه زخم‌های شما رو هم لیس بزنه که البته نیتش خیره. هرچند بزاق سگ می‌تونه برای زخم‌های ما هم بعضی خواص درمانی داشته باشه، اما خطرات این کار بیشتر از فوایدشه. همیشه این احتمال وجود داره که توی دهن سگ باکتری‌هایی وجود داشته باشن که زخم‌تون رو عفونی کنن.

دلیل لیس زدن سگ
لیسیدن پنجه توسط سگ می‌تونه نشون دهنده بیماری‌های مختلفی باشه

لیس زدن دست سگ نشانه چیست؟

بیماری سگ ممکنه علت این باشه که اون دستاشو لیس می‌زنه. لیسیدن پنجه‌ها می‌تونه نشون دهنده مشکلات مختلفی باشه، از جمله:

  • بیماری‌ پوستی سگ مثل آلرژی و زخم
  • ناراحتی گردن یا ستون فقرات (مثلا اسپاسم عضلانی یا التهاب)
  • حتی یک نوع نوروپاتی

سگ‌هایی که توی گردن‌شون مشکل دارن ممکنه پنجه‌های جلویی و اونایی که ناراحتی ستون فقرات کمری دارن پنجه عقب‌شونو لیس بزنن. پنجه یکی از جاهاییه که باید به خوبی ازش مراقبت کنین، اگه نکات مراقبتیشو نمیدونین، حتما مطلب پنجه سگ رو بخونین.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

لیس زدن آدم‌ها

وبسایت cesarsway می‌گه که سگا به دلایل زیر آدما رو لیس می‌زنن:

ابراز محبت

بیشتر وقتا علت لیس زدن سگ به صاحبش، نشون دادن محبت‌شه.  اگه می‌خواین سگ‌تون دیگه شما رو لیس نزنه، هر دفعه که این کارو شروع کرد بهش توجه نکنین و برین تو یک اتاق دیگه. بعد از یک مدت حیوون یاد می‌گیره که لیسیدن باعث دور شدن شما می‌شه و این اصلا چیزی نیست که سگ‌تون می‌خواد.

پوست ما خوشمزه است

یک علت لیسیدن سگ هم اینه که معمولا روی پوست ما ذرات ریزی هستن که شاید اصلا دیده نشن، ولی برای سگ‌ها طعم خوبی دارن. بعلاوه عرق آدم نمک داره که سگ‌ها از لیسیدنش لذت می‌برن.

چرا سگ ما را لیس می زند؟
یکی از راه‌های ارتباطی سگ‌ها لیس زدنه، پس اگه لیستون زد، شاید ازتون چیزی می‌خواد

ارتباط با ما

شاید شما متوجه نشین، ولی سگ‌ها تقریبا تو کل روز با ما ارتباط برقرار می‌کنن، هرچند خیلی از ما بیشتر وقتا متوجه نمی‌شیم که می‌خوان چی بهمون بگن.

یکی از راه‌های ارتباطی سگ همین لیس زدنه که می‌تونه معانی مختلفی هم داشته باشه. سگ‌ها معمولا برای این شما رو لیس می‌زنن تا بهتون بفهمونن که گرسنه‌شون شده، حاضرن ازتون اطاعت کنن، یا می‌خوان با شما دوست بشن.

قطعا زمانی که سگ‌تون می‌خواد چیزی بهتون بگه، مهمه که بهش توجه کنین. پس دفعه بعد که دیدین شما رو با شدت لیس می‌زنه یه نگاه به اطراف بیندازین تا ببینین مشکلی در کاره یا نه. شاید ظرف آبش خالی شده یا در خونه‌اش بسته است. موقعی که سگ بیش از حد شما رو می‌لیسه، به احتمال زیاد می‌خواد بگه که یک چیزی لازم داره.

یه کتاب الکترونیکی جامع، کامل و کاربردی برای نگهداری از سگ ۱ روزه تا ۲۰ ساله!

ایبوکی که در طول زندگی سگ به دردتون میخوره و بهش مراجعه خواهید کرد.

شامل آموزش همه کارهایی که باید برای سالم نگه داشتن سگ و پیشگیری از بیمار شدنش انجام بدید (مثل خالی کردن کیسه مقعدی، گرفتن ناخن و ..)

نحوه مراقبت از سگ در مراحل مختلف زندگی (توله، بالغ، مسن) و توجه به نیازهای هر دوره

بیماری های رایج سگ ها و نحوه پیشگیری

آموزش کمک های اولیه برای مواقع اورژانسی

خرید کتاب
۱۵۰,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای نگهداری از سگ به صورت عملی و کاربردی

علت لیس زدن سگ ماده بعد از زایمان

بعد از زایمان سگ مادر توله‌هاشو لیس می‌زنه تا تمیز بشن و نفس کشیدن رو شروع کنن. ضمنا توله‌ها هم گاهی ممکنه مادرشونو لیس بزنن تا یکم غذا بالا بیاره. اگه سگتون تازه زایمانکرده، پیشنهاد می‌کنم مقاله زایمان سگ رو هم بخونین تا نکات مهم مراقبتی از اونو یاد بگیرین.

بیش از حد لیس زدن سگ نشانه چیست؟

به گفته وبسایت greatpetcare:

دلایل مختلفی می‌تونه باعث بشه که سگ‌ها اشیاء، خودشون یا آدما رو بیش از حد لیس بزنن. لیسیدن بیش از حد و گاهی گاز گرفتن یک قسمت از بدن احتمالا علامت ناراحتی جسمی مثل خارش یا درد به خاطر مشکلاتی مثل آلرژی، گزش حشرات یا عفونته. اختلال گوارشی و دل‌درد هم می‌تونه باعث لیس زدن بیش از حد بشه.

اگه مساله جسمی در کار نبود یا حیوون چیزای دیگه رو لیس می‌زد (مثلا آدما یا اشیاء مختلف)، ممکنه علت لیسیدن زیاد سگ موارد زیر باشه:

  • عصبی شدن
  • ترس
  • بی‌حوصلگی
  • اضطراب
  • یا حتی وسواس

مثلا علت لیس زدن فرش سگ چیه؟ لیسیدن فرش یا سطوح مختلف دیگه معمولا به خاطر مشکلات عصبیه.

علت لیسیدن زیاد سگ
نگران لیسیدن زیاد زمین توسط سگ باشید!

لیسیدن استرس سگ رو کاهش می‌ده، ولی اگه بیش از حده باعث تشدید اضطراب می‌شه. پس باید از دامپزشک و احتمالا متخصص رفتار حیوانات برای تشخیص دلیل اضطراب سگ‌تون و درمانش کمک بگیرین.

برای تشخیص وسواس، کاری کنین که حیوون لیس زدن رو قطع کنه و بعد ببینین چقدر طول می‌کشه تا دوباره این کارش شروع بشه. اگه بلافاصله شروع کرد ممکنه اختلال ذهنی وسواسی داشته باشه (البته در مورد مشکلات جسمی هم این‌طوریه). اینم بگم که یک سگ پیر ممکنه دچار اختلالات شناختی مغز بشه که یکی از علائمش رفتارهای تکراری از جمله لیس زدنه.

خلاصه اینکه …

در جواب این سوال که لیس زدن سگ نشانه چیست. باید به عوامل مختلف درونی و بیرونی توجه کنیم. لیسیدن سگ به خاطر مشکل فیزیکی یا عصبی باشه، یا صرفا نشونه‌ایه برای این که فقط بخواد با شما ارتباط بگیره و بهتون محبت کنه. مهم‌ترین نکته اینه که اگه لیس زدن سگ بیش از حد شد، حتما با دامپزشک مشورت کنین چون معمولا داره به شما نشون میده که پای یه مشکل اساسی وسطه.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.