نصب اپلیکیشن
نحوه سرپرستی و واگذاری سگ در تهران

نحوه سرپرستی و واگذاری سگ در تهران + نکات مهم!

سرپرستی و واگذاری رایگان سگ در مقایسه با خرید و فروش سگ روشی اخلاقی‌تره و حامیان و مدافعین حقوق حیوانات به دلایل متعدد اونو توصیه می‌کنن. اگه شما هم قصد به سرپرستی گرفتن یه سگ بامزه و کوچولو یا واگذاری سگتون رو دارید و نمی‌دونید باید چیکار کنید و به کجا مراجعه کنید این مقاله برای شماست. در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه سرپرستی و واگذاری سگ در تهران صحبت کنیم و نکات مهم و اطلاعات لازم در این مورد رو بهتون معرفی کنیم تا با خیال راحتتر و مطمئن‌تری اقدام به این کار بکنید. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

سرپرستی رایگان سگ

حیوانات را نخریم؛ به سرپرستی قبول کنیم!

حامیان و دوستداران حیوانات همیشه توصیه می‌کنن که به جای خرید و فروش سگ اونا رو به سرپرستی قبول کنید. این کار دلایل زیادی داره؛ از جمله:

خرید و فروش با کمک به ترویج تجارت حیوانات باعث می‌شه برخی سودجویان برای فروش و درآمد بیشتر اقدام به توله‌کشی‌های غیرانسانی و متعدد، سواستفاده از حیوانات و نگهداری نژادهای خالص (به ویژه ماده) در شرایطی بد و نامناسب بکنن.

اکثر فروشنده‌ها توله‌ها رو زیر سن ۲ ماهگی به زور از مادرشون جدا می‍کنن و می‌فروشن و همین موضوع متاسفانه باعث تلف شدن و کوتاه شدن عمر این بچه‌ها می‌شه. در صورتیکه توله سگ تا ۲ ماهگی به مادرش نیاز داره و باید از شیر مادر تغذیه کنه.

بعضی از فروشندگان غیرمنصف برای پول بیشتر نژادهای میکس سگ رو به اسم نژاد خالص به شما می‌فروشن.

سرپرستی و واگذاری سگ یه جورایی کار خیر و ثواب هم هست!

وقتی کلی سگ اون بیرون بدون خونه و سرپناه وجود داره و منتظر یه سرپرست مهربون و دلسوزه چرا باید بریم و یه سگ رو بخریم یا بفروشیم و به رشد تجارت پرسود خرید و فروش حیوانات کمک کنیم؟

سگ قراره دوست وفادار و مهربون شما باشه. آدم که دوستش رو نمی‌خره، درسته؟

اگه یه سر به پناهگاه‌های حیوانات در نقاط مختلف بزنیم می‌بینیم که کلی سگ با نژادهای مختلف به خاطر بی‌مسئولیتی و عدم تعهد صاحبش بی‌سرپناه رها شدن و منتظر محبت و عشق شما هستن.

شرایط سرپرستی سگ

نکات مهم برای قبول سرپرستی سگ

مسئولیت پذیر و متعهد باشید!

قبل از قبول سرپرستی خوب در مورد این موضوع فکر کنید. نگهداری از سگ یه تعهد طولانی مدته که حدود ۱۰-۱۵ سال طول می‌کشه. آیا برای چنین تعهد طولانی مدتی آماده‌اید؟

ارزیابی درستی از هزینه‌های نگهداری از سگ داشته باشید

نگهداری از سگ در کنار هزاران لذت و شیرینی که به همراه میاره هزینه هم داره. هزینه سگ شامل غذا، جای خواب، ویزیت دامپزشک، واکسیناسیون سالانه و … می‌شه که با توجه به جثه سگ متغیره.

اما در هرصورت هزینه قابل توجهی در ماه رو باید برای سگتون کنار بگذارید. آیا توان مالی نگهداری از سگ رو دارید؟

آیا آماده مشکلات و برخوردهای فرهنگی با نگهداری از سگ هستید؟!

مشکلات و اعتراض‍های احتمالی همسایه ها به صدای پارس سگ، مشکلات مذهبی و نظافت و وسواسی اعضای خانواده با نگهداری سگ در خانه، بیرون بردن سگ و مشکلات قانونی در این مورد رو حتما باید از قبل در نظر داشته باشید و بعد اگه آماده بودید سگ بیارید.

از قبل وسایل مورد نیاز سگ رو خریداری کنید!

قبل از اینکه سگ رو به خونه بیارید حتما لوازم و وسایل مورد نیاز برای نگهداری‌ش رو آماده کنید. ظرف آب و غذا، جای خواب، پد آموزش ادرار (برای توله‌ها)، قلاده و … جزء وسایل ضروری هستن. برای آشنا شدن با این چک لیست، مطلب وسایل مورد نیاز سگ رو مطالعه کنید.

واگذاری سگ در تهران

خونه‌تون رو برای ورود سگ آماده کنید!

سگ بالاخره یکی از اعضای خانواده شماست و باید خونه‌تون رو برای حضورش آماده کنید. جای خواب سگ قراره کجا باشه؟ آیا سگ قراره تو خونه دستشویی بره یا هربار بیرون می‌‎بریدش؟ ظرف آب و غذای سگ کجا قرار بگیره؟ سگتون می‌تونه یه فضای اختصاصی‌تر واسه خودش داشته باشه؟

در مورد تربیت سگ حتما مطالعه کنید!

از روز اولی که سگ وارد خونه‌تون می‌شه باید تربیتش رو شروع کنید. این موضوع در مورد سگ‌هایی که به سرپرستی گرفته می‌شن اهمیت بیشتری هم داره. چون ممکنه سگ آموزش درست ندیده باشه یا بخاطر تجربه‌های بد و تلخی که داشته ترسو یا بی‌اعتماد شده باشه. مطالب و کتاب‌های آموزشی معتبر مثل کتاب تربیت جامع سگ می‌تونه همراه و راهنمای شما در این زمینه باشه.

حتما از یه جای معتبر و مطمئن دنبال سرپرستی سگ باشید!

این روزها تو فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام صدها پیچ واگذاری و سرپرستی سگ در تهران وجود داره که البته‌ همه شون قابل اعتماد نیستن! خیلی از این پیج‌ها در واقع پرورش‌دهنده هستن و از شما تقاضای پول می‌کنن یا سگ‌ بیمار و مریض رو بدون اطلاع قبلی بهتون می‌دن و بعد هم دیگه جواب تماستون رو نمی‌دن.

بهترین حالت اینه که با مشورت از دوستان و آشنایان و استفاده از تجربه اونا از جایی سگ به سرپرستی قبول کنید که کاملا قابل اطمینان باشه. پناهگاه‌های حیوانات از جمله مراکز خوب و مطمئن برای به سرپرستی گرفتن سگ هستن.

شرایط واگذاری سگ

شرایط اصلی برای سرپرستی سگ چه چیزهایی هستن؟

شرایط سرپرستی سگ در هر مرکز و پناهگاهی متفاوته. اما هرچی این شرایط بیشتر و سختیگرانه‌تر باشه باید خوشحال باشید چون یعنی اهمیت زیادی به این موضوع می‌دن و بنابراین قابل اعتمادترن.

 • اگه از یه گروه کوچیک سگ به سرپرستی قبول کنید معمولا مصاحبه حضوری یا تلفنی انجام میدن و در مورد شرایط مالی و سبک زندگی‌تون سوال می‌کنن تا ببینن مناسب نگهداری سگ هست یا نه.
 • بعد ممکنه بخوان از خونه شما بازدید ‌کنن تا از مناسب بودن محیط برای سگ مطمئن بشن.
 • در مرحله آخر فرم تعهدی رو باید امضا کنید که شما رو متعهد به قبول یه سری موارد می‌کنه.
 • و بعد از سرپرستی گرفتن و هم معمولا بسته به سیاست اون گروه، چند وقت یکبار از شما عکس و فیلم می‌خوان یا شاید هم تقاضای بازدید حضوری داشته باشن.

شاید این پیگیری‌ها از نظر بعضی‌ها زیادی سختیگرانه به نظر برسه، اما این گروه‌ها و مراکز با هزاران آدم برخورد دارن و باید مطمئن بشن که سگ وضعیت خوبی داره و پیش آدم مناسبی رفته.

بنابراین ناراحت نشید و دلیل پیگیری و سختیگری‌شون رو درک کنید؛ همه مثل شما خوب و مهربون و قابل اعتماد نیستن!

نگهداری از سگ

اغلب سگ‌های خونگی معمولا همراه با وسایل رایگان واگذار میشن؛ اما دادن وسایل اجباری نداره و نباید انتظار داشته باشید حتما سگ رو با وسایلش به شما بدن!

واگذاری سگ رایگان هست و هیچ شخص و گروهی برای واگذاری سگ به هیچ وجه نباید از شما تقاضای پول و وجه نقد بکنه!

اگه ساکن تهران هستید بهتره از تهران یا نهایتا شهرهای نزدیک سگ به سرپرستی قبول کنید.

بعضی افراد کلاهبردار آگهی واگذاری رایگان سگ رو در کانال‌ها و پیج‌های مختلف می‌ذارن و بعد به بهانه‌های مختلف مثل ارسال سگ به تهران، هزینه‌های جانبی و … از شما پول دریافت می‌کنن و بعد نه تنها سگ رو نمی‌فرستن بلکه شما رو بلاک می‌کنن یا دیگه جوابتون رو نمی‌دن!

پس از یه مرکز معتبر با آدرس و اسم و رسم مشخص اقدام به سرپرستی رایگان سگ بکنید تا خیالتون راحت باشه.

واگذاری سگ با وسایل رایگان

نکات مهم برای واگذاری رایگان سگ

راستش واگذاری بخش غم‌انگیز این مقاله است و امیدواریم هیچ سگی تجربه واگذار شدن توسط صاحبش رو تجربه نکنه و هیچ صاحب سگی هم مجبور به این کار نشه.

سگها خیلی به صاحبشون وابسته می‌شن و این جدایی تاثیر بدی روی روحیه‌شون می‌ذاره. متاسفانه بعضی افراد به خاطر هماهنگ نکردن با اعضای خانواده، نسنجیدن شرایط و سبک زندگی‌شون و در نظر نگرفتن هزینه‌های ماهانه سگ، صرفا از روی تصمیم آنی سگ میارن و بعد از مدتی هم پشیمون می‌شن و اونو واگذار می‌کنن!

به همین دلیله که می‌گیم قبل از سگ آوردن حتما خوب شرایط زندگی، توان مالی و … رو بسنجید و بعد اقدام به سرپرستی سگ بگیرید.

اما به هرحال به دلایل مختلف مثل مهاجرت، بیماری و تغییر مهم در شرایط زندگی ممکنه مجبور بشیم سگ عزیزمون رو واگذار کنیم.

لطفا هیچ وقت سگتون رو تو خیابون رها نکنید! سگ خونگی نمی‌تونه بیرون از خونه دووم بیاره و این کار به معنی مرگ حتمی و دردناک سگتونه!

حالا که به هردلیلی نمی‌تونید سگتون رو نگه دارید؛ حداقل کمی براش وقت بگذارید و از طریق یه مرکز معتبر اونو به شخص دیگه‌ای واگذار کنید! این حداقل کاریه که در حق دوست وفادار و مهربونتون می‌تونید انجام بدید، نه؟

قبول سرپرستی سگ

حتما سگتون رو از طریق کانال‌ها و مراکز معتبر و مطمئن واگذار کنید!

متاسفانه خیلی از افراد سودجو سگ رو از شما رایگان می‌گیرن و بعد اون رو در پیچ‌ها و کانال‌های مختلف می‌‎فروشن! یا اگه سگ ماده‌تون عقیم نشده باشه ازش توله کشی می‌کنن!

توصیه می‌کنیم سگتون رو قبل از واگذاری عقیم کنید یا جزء شرایط واگذاری حتما عقیم سازی رو هم قید کنید.

عقیم سازی علاوه بر مزایای فراوانی که برای سلامتی سگ داره از سوءاستفاده‌های بعدی (مثل توله‌کشی) جلوگیری می‌کنه. (در این رابطه بخوانید: عقیم سازی سگ و مراقبتهای قبل و بعد از عمل)

اگه خودتون میخواید اقدام به واگذاری رایگان سگ بکنید حتما در مورد اون شخص و شرایط زندگی‌ش تحقیق کنید و وقتی خیالتون راحت شد سگ رو بهش بدید. در چند ماه آینده هم پیگیر وضعیت سگتون باشید تا مطمئن بشید که صاحب جدیدش به خوبی از سگ نگهداری می‌کنه. اگه به یه آشنا یا دوست سگتون رو بدید از این نظر مطمئن‌تر و بهتره.

در غیر اینصورت از یه مرکز و گروه معتبر سرپرستی و واگذاری سگ در تهران کمک بخواید؛ چون اونا این کار رو اصولی و از طریق صحیحش انجام می‌دن و سگ رو به یه آدم مطمئن می‌سپرن.

مراکز رایگان برای واگذاری سگ در تهران

معرفی مراکز معتبر برای سرپرستی و واگذاری سگ در تهران

این روزها صدها پیج اینستاگرامی و موسسه و مرکز و کانال تلگرامی و … برای سرپرستی و واگذاری سگ در تهران و سایر شهرها وجود داره. ما در مورد اونا اطلاعاتی نداریم و تنها بهتون توصیه می‌کنیم خوب در موردشون تحقیق کنید و بعد ازشون سگ بگیرید.

در ادامه چند پناهگاه و مرکز معتبر واگذاری و سرپرستی سگ در تهران رو بهتون معرفی می‌کنیم:

انجمن حمایت از حیوانات

این مرکز یک انجمن مردمی و زیست محیطی از گروه تشکل‌های غیر دولتیه (NGO) که در سال ۱۳۷۷ تاسیس شده.

انجمن حمایت از حیوانات خدمات خیلی مختلفی داره که یکی از اونا سرپرستی و واگذاری سگ در تهران و سایر شهرهاست.

برای مشاهده سگهای واگذاری و شرایط سرپرستی رایگان سگ به وبسایت این انجمن مراجعه کنید.

وبسایت: www.iranspca.com

واگذاری و پت یاب رابینسه

رابینسه وبسایتی برای درج آگهی‌های واگذاری و سرپرستی سگ در تهران و سایر شهرهاست؛ هرچند در مورد واگذاری سایر حیوانات هم فعالیت می‌کنه. ثبت آگهی رایگانه و هرکسی می‌تونه آگهی واگذاری یا سرپرستی سگ رو در این وبسایت بذاره؛ اما تیم رابینسه نظارت خوبی روی آگهی ‌ها داره تا از نفوذ سودجویان و خرید و فروش غیرقانونی اونا جلوگیری بشه.

افراد برای واگذاری و هم برای سرپرستی سگ و گربه و … باید یه فرم تعهد رو پر کنند. اینطوری تا حد زیادی جلوی سوء استفاده وخرید و فروش حیوانات گرفته می‌شه و  می‌تونید با خیال راحت سرپرستی رایگان یه سگ رو قبول کنید.

وبسایت رابینسه: rabinseh.com

پناهگاه وفا

پناهگاه حیوانات وفا

پناهگاه وفا یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز جهت سرپرستی و واگذاری سگ در تهران هست. این مرکز در شهر جدید هشتگرد قرار داره. اگه به دنبال سرپرستی رایگان سگ هستید این مرکز کاملا قابل اعتماده.

حتی اگه شرایط نگهداری از سگ رو ندارید می‌تونید برای کمک‌های مالی و همکاری با این پناهگاه باهاشون تماس بگیرید یا حضوری مراجعه کنید.

شرایط واگذاری سگ در پناهگاه وفا به شرح زیره:

 • حداقل ۲۱ سال سن
 •  مدرکی‌ با آدرس معتبر
 •  موافقت همه اعضای خانواده
 •  داشتن فضای کافی‌ و امکان آزاد بودن سگ‌‌های بزرگ در محیط خانه یا حیاط (حداقل به مدت ۱۲ ساعت)
 • تحقیق در مورد شرایط سایر حیوانات خانگی متقاضی
 •  موافقت با بازدید بازرس کانون (پیش و پس از واگذاری)
 •  پرداخت هزینه واکسن، و قسمتی‌ از هزینه عقیم سازی
 •  امضای تعهد نامه بازگرداندن سگ‌ به پناهگاه در صورت نخواستن سگ‌

بازدید از پناهگاه: روزهای جمعه و تعطیلات عمومی (به غیر از ایام عزاداری) از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر

آدرس پناهگاه: شهر جدید هشتگرد، جاده کوشک زر، به سمت ینگی امام، روبروی ساختمان های مجتمع مسکونی کارکنان اداره برق، جاده خاکی

آدرس وبسایت پناهگاه وفا: vafashelter.com

واگذاری و سرپرستی رایگان سگ

نکته خیلی مهم بعد از قبول سرپرستی سگ

وقتی با رعایت تمام احتیاط و مواردی که بالا گفتیم بالاخره یه سگ ناز و دوست‎داشتنی رو به خونه آوردید باید به یه نکته مهم توجه کنید!

سگ تازه وارد یه محیط غریبه شده و نباید انتظار داشته باشید بلافاصله رفتار کاملا صمیمی داشته باشه و بپره بغلتون! مخصوصا در مورد سگهای بزرگسال و سگهایی که قبلا سرپرست بدی داشتن و تجربه ناخوشایندی رو تجربه کردن نیاز به کمی زمان هست تا به شما اعتماد کنه و باهاتون رابطه برقرار کنه؛ پس بهش زمان بدید!

اگه روز اول دیدید سگتون یه گوشه کز کرده و حوصله بازی با شما رو نداره فکر نکنید سگ بدی رو به سرپرستی قبول کردید؛ سگ بد وجود نداره! بهش فرصت بدید و با محبت و عشق بهش نشون بدید که می‌تونه دوباره به آدمها اعتماد کنه!

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه واگذاری و سرپرستی سگ در تهران رو داشتید؟ برای این کار به چه مرکز و پناهگاهی مراجعه کردید؟ به نظرتون چطوری می‌شه به یه مرکز واگذاری حیوانات اعتماد کرد؟  لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در این مورد با ما در میون بگذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (50 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
Yousef sharif
نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من و همسرم آماده ایم که سرپرستی توله تون رو به عهده بگیریم❤❤🌹🌹🌹

پاسخ به این نظر
پرویز نوروزی
نوشته شده در: ۹ اسفند, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید . خدا پدر و مادر شما حامیان سگها را بیامرزه . اجرتون با خدا . ممنون از همتون . من ۸ سال با پوجی سگم زندگی کردم الانم تصمیم دارم ی شیتسو داشته باشم به یاد پوجی باهاش باشم . هرچی میگردم تو سایتها پیدا نمیکنم راهنمایی کنید با تشکر نوروزی

پاسخ به این نظر