نصب اپلیکیشن
دادن قرص آنتی بیوتیک برای سگ

مصرف آنتی بیوتیک برای سگ ضرر نداره؟

آنتی بیوتیک‌ها می‌تونن جون ما و حیوونا رو نجات بدن، اما باید درست ازشون استفاده کنیم. این داروها با میکروب‌های بیماری‌زا مقابله می‌کنن و آدما از زمان‌های قدیم از بعضی نمونه‌های طبیعی‌شون تا حدودی استفاده می‌کردن، تا این که با کشف پنی‌سیلین تحول واقعا بزرگی تو پزشکی و دامپزشکی ایجاد شد.

گروه‌های مختلفی از آنتی بیوتیک‌ها برای مصرف حیوانی وجود داره که هر کدوم کاربردهای خاصی دارن و مثلاً نوع و مقدار مصرف آنتی بیوتیک برای زخم سگ شاید برای عفونت ادراری مناسب نباشه.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس بهتون می‌گیم که موارد استفاده از آنتی بیوتیک برای سگ چیه و موقع مصرفش باید به چه نکاتی توجه داشته باشین.

رایج‌ترین انواع آنتی بیوتیک مناسب برای سگ

به نقل از dailypaws انواع و اقسام آنتی بیوتیک حیوانی وجود داره که دکتر اون رو براساس انواع بیماری سگ تجویز می‌کنه.

 • کوآموکسی کلاو: از خانواده پنی‌سیلینه و برای انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی شامل عفونت‌های پوستی، تنفسی، گوارشی و ادراری و تناسلی استفاده می‌شه.
 • جنتامایسین: برای عفونت چشم یا گوش و همین‌طور سینه پهلو ازش استفاده می‌کنن.
 • کلرامفنیکل: پ‌هاش این آنتی بیوتیک طوریه که می‌تونه بدون خطر وارد بدن و همه اندام‌های سگ بشه و به همین خاطر برای عفونت‌های داخلی تو اعضای مختلف کاربرد داره.
 • سولفامتوکسول: برای عفونت‌های ادراری استفاده می‌شه ولی دستگاه گوارش رو اذیت می‌کنه، و ضمنا حیوون موقع مصرفش باید حتما آب کافی بخوره.
 • تتراسایکلین: برای انواع مختلف باکتری‌ها کاربرد داره چون از ساخت پروتئین‌های باکتری جلوگیری می‌کنه و زمانی که آنتی بیوتیک‌های دیگه جواب ندن ازش استفاده می‌شه.

مترانیدازول برای اسهال سگ

خیلی اوقات دامپزشک برای درمان اسهال سگ که به صورت حاد و بدون علت مشخص هستن، مترونیدازول تجویز می‌کنه.

کپسول آنتی بیوتیک برای درمان بیماری های سگ

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری سگ

معمولا از:

 • آموکسی‌سیلین
 • کوتریموکسازول
 • انروفلوکساسین
 • شربت کوآموکسی کلاو

برای سگ مبتلا به مشکلات ادراری استفاده می‌شه.

آنتی بیوتیک برای عفونت چشم سگ

برای عفونت چشم سگ از:

 • جنتامایسین
 • توبرامایسین
 • کلرامفنیکل
 • اکسی تتراسایکلین
 • سیپروفلوکساسین

استفاده می‌کنن.

برای مطالعه بیشتر درباره بیماری‌های عفونی سگ حتماً سری به این مقاله بزنین: بیماری عفونی سگ.

مصرف آنتی بیوتیک در زمان شیردهی

آمپی‌سیلین، آموکسی‌سیلین، کوآموکسی کلاو و سفالکسین برای سگ شیرده قابل استفاده است. حواستون به مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری و احتمال سقط جنین سگ هم باشه!

آیا مترانیدازول برای سگ خطرناک است؟

نه، در صورت مصرف صحیح خطر خاصی نداره و می‌تونه باکتری‌های غیرهوازی رو از بین ببره، مثلا توی آبسه‌ها، پریتونیت (التهاب صفاق)، عفونت‌های تناسلی و …

قرص آنتی بیوتیک کلیندامایسین سگ

برای درمان عفونت تو بیشتر قسمت‌های بدن مثل پوست، استخون، دستگاه تنفسی و دندون قابل استفاده است و برای معالجه آبسه و توکسوپلاسموز هم کاربرد داره.

عوارض جانبی و تاثیرات مصرف آنتی بیوتیک در سگ

آنتی بیوتیک‌ها ممکنه این عوارض جانبی رو توی سگ‌ها ایجاد کنن:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • از دست دادن اشتها
 • عفونت‌های مخمری
 • واکنش آلرژیک (معمولا کهیر یا بثورات پوستی، و گاهی اوقات هم مشکلات تنفسی و حتی شوک آنافیلاکتیک)

یادتون باشه که به علائم و شکل استفراغ سگ و اسهالش خوب توجه کنین تا بتونین اون رو به دکترش شرح بدین. در ضمن وجود انواع زخم‌ها رو هم تو این دوره روی بدن سگتون جدی بگیرین.

لطفاً آنتی بیوتیک برای سگ رو به صورت خودسر مصرف نکنین و درمورد نوعش و دوزش حتماً با دامپزشک مشورت کنین. سگتون رو زیر نظر داشته باشن تا در صورت دیدن هرگونه علائم اون رو با دامپزشک مطرح کنین. دامپزشکان آنلاین پت پرس همیشه و همه‌جا کنار شما هستن!

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

روش مصرف آنتی بیوتیک

روش‌های مختلفی برای استفاده از آنتی بیوتیک در سگ‌ها وجود داره که در ادامه اونا رو می‌گیم:

آنتی بیوتیک‌های خوراکی

آنتی بیوتیک‌ها معمولاً به صورت خوراکی (قرص، کپسول یا شربت) تجویز می‌شن. به‌طور کلی بهتره آنتی بیوتیک خوراکی برای سگ همراه غذا مصرف بشه چون این‌جوری هم راحت‌تره و هم احتمال عوارض گوارشی کمتر می‌شه.

ولی اگه قصد استفاده مستقیم از قرص آنتی بیوتیک برای سگ داشتین (یعنی خواستین قرص رو خالی و با دست به حیوون بدین)، مطمئن شین که به قسمت ته زبون برسه و بعدش دهن سگ‌تونو ببندین و آروم گلوشو ماساژ بدین تا قورتش بده.

آنتی بیوتیک‌های مایع رو می‌تونیم مستقیم با سرنگ یا قطره‌چکان توی لپ حیوون بریزیم، یا این که با مقدار کمی غذا مخلوطش کنیم.

توجه: اگه دارو رو با غذای حیوون مخلوط می‌کنین باید مطمئن بشین که غذا رو کامل می‌خوره تا دوز لازم دارو به بدنش برسه.

آنتی بیوتیک‌های موضعی

آنتی بیوتیک‌های موضعی معمولاً روی محل عفونت مثل پوست، گوش یا چشم استفاده می‌شن.

بعد استفاده از کرم یا پماد آنتی بیوتیک برای سگ، باید مطمئن شین که حیوون نمی‌تونه لیسش بزنه وگرنه علاوه بر پاک شدن و بی‌اثر شدن دارو، ممکنه برای خودش سمی هم باشه. شاید لازم باشه که تو دوره درمان، از قلاده الیزابت (مخروطی) استفاده کنین.

موقع استفاده از آنتی بیوتیک برای گوش سگ یا چشمش حتما به دستورالعمل روی جعبه دقت کنین. بیشتر این داروها رو باید قبل از استفاده خوب تکون بدیم و بعضیاشون هم باید تو یخچال نگهداری شن.

توجه: ریختن داروی مخصوص گوش تو چشم ممکنه باعث آسیب‌دیدگی دائمی چشم‌ها بشه.

آنتی بیوتیک‌های تزریقی

آنتی بیوتیک‌های تزریقی گاهی توی مراکز دامپزشکی و تو دوره بستری یا جراحی مصرف می‌شن و به ندرت پیش میاد که بخواین تو خونه ازشون استفاده کنین.

سگ در بغل دامپزشک

دوز آنتی بیوتیک برای سگ‌ها

دامپزشک دوز مناسب داروی آنتی بیوتیک برای سگ شما رو بر اساس وزنش و نوع بیماری تعیین می‌کنه.

اگه حیوون سابقه حساسیت به یک نوع آنتی بیوتیک خاص رو داشته باشه، ممکنه با تغییر دوز بشه از این مشکل جلوگیری کرد.

موقع دادن آنتی بیوتیک به سگ‌تون حتما دستورالعمل‌ها رو دنبال کنین و سرخود دوز مصرفی رو تغییر ندین یا دارو رو قطع نکنین چون ممکنه باعث مقاومت میکروبی یا عوارض دیگه بشه.

اوردوز

مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها معمولا باعث عوارض گوارشی میشه مثل:

 • استفراغ
 • اسهال
 • ریزش آب از دهن

و تو بعضی از موارد هم روی سیستم عصبی مرکزی اثر می‌ذاره و حالت‌هایی مثل تشنج یا لرزش رو ایجاد می‌کنه.

اگه سگ‌تون بیش از حد آنتی بیوتیک دریافت کرد سریع با دامپزشک تماس بگیرین. اگه زمان زیادی از مصرف دارو نگذشته باشه ممکنه بهتون بگه کاری کنین که حیوون بالا بیاره و بیشتر مواقع هم لازمه که برای آزمایش و درمان‌های تکمیلی به مطب مراجعه کنین.

تداخلات دارویی و هشدارها

بعضی از داروهای دیگه می‌تونن با آنتی بیوتیک‌ها تداخل داشته باشن که تو بعضی از موارد فقط تاثیر یکی‌شون یا هر دو تاشونو کم می‌کنه، اما گاهی مواقع هم می‌تونه باعث مسمومیت سگ بشه. پس باید درباره همه داروها و مکمل‌هایی که سگ‌تون مصرف می‌کنه به دامپزشک اطلاع بدین.

جمع‌بندی

استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها، چه برای خودمون و چه واسه حیوونا، ممکنه باعث بشه باکتری‌های مقاومی به وجود بیان که دیگه با هیچ دارویی درمان نشن. از طرفی نوع یا دوز نامناسب آنتی بیوتیک برای سگ می‌تونه عوارض شدیدی ایجاد کنه، پس خوددرمانی ممنوع!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
نویسنده: فاطمه محمدبیگی
داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.