نصب اپلیکیشن
دستشویی کردن گربه در خانه

علت دستشویی نکردن گربه من در خاک چیست و چکار باید کرد؟

هیچ گربه‌ای بی دلیل در جایی غیر از خاک گربه دستشویی نمی‌کنه. در این مقاله دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک رو بررسی می‌کنیم.

گربه‌ها موجودات جالبی هستن که معمولا رفتار و برنامه زندگی مشخصی دارن. گاهی ممکنه بخاطر عوامل مختلف مثل استرس یا ابتلا به بیماری، رفتارهای غیر معمول از خودشون نشون بدن.

خیلی از صاحبای گربه با دیدن دستشویی کردن خارج از خاک شروع به استفاده از پوشک گربه برای حیوونشون می‌کنن، اما این روش درستی برای حل مشکل نیست. تغییر در رفتار گربه خانگی شما مساله‌ای نیست که بخواین به راحتی ازش چشم پوشی کنین. پس بهتره هر موقع متوجه شدین عادت‌ها و رفتار گربه شما مثل قبل نیست، به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین تا اگر بیماری یا مشکلی در شرف وقوع هست، از ابتدا جلوش گرفته بشه.

یکی از کارهایی که گربه‌ها خارج از عادت انجام میدن که می‌تونه دلایل دامپزشکی یا رفتاری داشته باشه، دستشویی نکردن در ظرف خاک یا دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک هست.

در ادامه مقاله با مجله اینترنتی پت پرس همراه باشید تا دلایل رفتاری یا پزشکی دستشویی نکردن گربه‌ها در ظرف خاک رو باهم بررسی کنیم.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلایل رفتاری

منظور از دلایل رفتاری، عللی هستن که در گربه های سالم منجر به عدم استفاده از ظرف خاک میشن.

مهم ترین و متداول ترین دلیل کثیف بودن ظرف خاک هست.

دستشویی کردن گربه در خانه به دلیل کثیف بودن ظرف خاک

گربه‌ها ذاتا موجوداتی وسواسی هستن و دوست دارن همه چیز رو تمیز نگه دارن. برای همین به استفاده از ظرف خاکی که کثیفه یا بو میده و نظافت نشده، تمایلی نشون نمیدن و ترجیح میدن روی پادری یا گوشه تخت دستشویی کنن!

اگر بیش از یک گربه در منزل شما زندگی می‌کنه باید اینو بدونین که گربه‌ها دوست ندارن ظرف خاکشون رو با یه گربه دیگه شریک بشن!

پس به ازای هر گربه یه ظرف خاک مختلف در خونه داشته باشین تا هر کدوم بتونن از ظرف خودشون استفاده کنن.

تمیز کردن ظرف خاک به صورت روزانه و عوض کردن خاک داخلش وقتی کثیف شد، از رفتار دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل کثیف بودنش، جلوگیری میکنه.

اگر ظرف خاک گربه شما تمیزه ولی بازم داخلش نمیره، دنبال علل دیگه بگردین.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل محل نامناسب توالت گربه

آیا ظرف خاک گربه در محلی هست که گربه برای دستشویی کردن راحت باشه؟

اغلب گربه‌ها دوست دارن موقع دستشویی کردن در خلوت خودشون باشن و برای همین مکان‌های پر رفت و آمد رو برای دستشویی انتخاب نمی‌کنن.

نکته دیگه اینه که گربه‌ها در طبیعت جایی دور از محل آب و غذا خوردن رو برای دفع ادرار و مدفوع انتخاب می‌کنن؛ برای همین از اینکه ظرف خاکشون نزدیک به ظرف آب و غذاشون باشه متنفرن.

موقع انتخاب قرار دادن ظرف خاک، این دو نکته رو رعایت کنین و اگر در مورد گربه شما که توی خاکش دستشویی نمی‌کنه صدق می‌کنن، برطرفش کنید.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب ظرف خاک گربه

برخی از گربه‌ها ظرف خاک سر پوشیده رو ترجیح میدن و بعضی دیگه سرباز رو.

برای همین بهتره هر دو نوع ظرف خاک رو برای گربه امتحان کنین تا مطمئن بشین با کدوم راحت تره.

توالت و ظرف خاک گربه انواع مختلف و متنوعی داره و می‌تونید با توجه به جثه گربه‌تون، توالت مناسب رو خریداری کنید. (در این رابطه بخونید: ظرف خاک گربه)

ظرف خاک مناسب گربه

دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک به دلیل استرس

یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک و به جاش دستشویی کردن در جاهای مختلف خونه، استرس گربه است.

گربه‌ها به دلایل مختلفی دچار استرس میشن. مثلا عوض شدن خونه، اومدن یه حیوان خانگی دیگه به خونه، اضافه شدن یه بچه نوزاد به خونواده یا حتی اومدن گربه همسایه به حیاط خونه شما.

اگر دلیل مدفوع گربه در خانه و خارج از خاک، استرس هست، باید با صبوری و مطالعه در مورد موقعیت و رفتار مناسب کم کم گربه رو عادت بدین و طی این پروسه انتظار دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاکش رو داشته باشین.

بعضی از گربه‌ها بعد از اینکه علت استرس برطرف شد بازهم به دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک ادامه میدن که این می‌تونه مشکل بزرگی باشه.

برای رفع مشکل ظرف خاک‌های متعددی رو در جاهایی که بیشتر دستشویی میکنه قرار بدین و هروقت جای درست دستشویی کرد با دادن خوراکی تشویقی این کارش رو تایید کنید.

اگر مشکل ادامه پیدا کرد با دامپزشکش مشورت کنین.

دستشویی کردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب خاک گربه

دلیل دستشویی نکردن گربه شما در خاک مخصوصش می‌تونه این باشه که اون مارک خاک رو دوست نداره. ممکنه از بوی خاک جدید خوشش نیاد یا به هر دلیل دیگه‌ای باهاش احساس راحتی نکنه.

پس اگر به تازگی از برند خاک گربه جدیدی استفاده کردین و دیدین که گربه جاهای دیگه خونه رو برای دستشویی انتخاب کرد، بدونین با خاک جدیدش مشکل داره! در این باره می‌تونین مقاله بررسی بهترین برندهای خاک گربه در ایران رو مطالعه کنین.

عدم استفاده از ظرف خاک در گربه های بی ناخن!

اگر جدیدا ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین، می‌تونه دلیل دستشویی نکردنش در خاک باشه.

ناخن گربه‌ها اگر زیادی از ته گرفته بشه، حساس میشه و موقع کندن خاک یا جابجا کردنش گربه رو اذیت می‌کنن.

برای همین اگر تازه ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین و بلافاصله دیدین از دستشویی کردن در ظرف خاک امنتاع می‌کنه، باید منتظر بشین تا ناخن‌هاش دربیان!

گربه نر در حال اسپری کردن ادرار

نشانه گذاری در گربه های نر عقیم نشده

نشانه گذاری نوعی رفتار در گربه های نر هست که برای تعیین قلمرو انجام میشه و بهتره اون رو با استفاده نکردن از ظرف خاک اشتباه نگیریم. بنابراین ممکنه علت ادرار گربه خارج از خاک علائم بلوغ و نشانه‌گذاری باشه.

برای تفریق نشانه گذاری از دستشویی کردن به حال بدن گربه توجه کنید.

  1. در نشانه گذاری گربه دم خودش رو بالا میگیره و به صورت ایستاده ادرار رو به جایی اسپری میکنه.
  2. در دستشویی کردن گربه مینشینه و پاهاش رو کمی از هم باز کرده و با دم پایین گرفته دستشویی میکنه.

برای پیشگیری از مشکل علامت گذاری در گربه، در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی گربتون رو عقیم کنید.

در بعضی گربه هایی که شروع به نشانه گذاری در خونه کردن، حتی پس از عقیم کردن گربه هم عادت اسپری کردن ادرار روی در و دیوار باقی میمونه.

دستشویی کردن گربه در خانه

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل بیماری

دستشویی نکردن گربه در خاک میتونه دلیل دامپزشکی داشته باشه و به سلامتی گربه مربوط بشه. در ادامه برخی از مشکلات سلامتی در گربه ها که منجر به دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاک میشن رو باهم بررسی میکنیم.

نکته مهم: اگر یکی از علائم بیماری های زیر رو رو در گربه مشاهده کردین سریعا به دامپزشک مراجعه کنین.

بیماری التهاب مثانه در گربه

التهاب مثانه یا سیستیت یه بیماری خیلی دردناک در گربه هاست. همونطور که از اسمش پیداست در این بیماری مثانه ملتهب میشه.

این مشکل میتونه نشون دهنده شروع بیماری سنگ های ادراری در گربه ها باشه.

سیستیت میتونه به دلیل عفونت ادراری گربه هم به وجود بیاد.

علائم بیماری التهاب مثانه در گربه:

  • تلاش مکرر برای دفع ادرار و رفتن به ظرف خاک با دفع کم
  • دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک
  • وجود خون در ادرار
  • لیس زدن ناحیه تناسلی
  • بی حال بودن گربه

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آفلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

بیماری سنگ های ادراری در گربه

مشکل سنگ های ادراری در گربه های نر عقیم شده بیشتر دیده میشه. در این بیماری سنگ های ادراری در مثانه گربه تشکیل میشن و موقع دستشویی کردن به درون مجرای ادراری رفته و راه ادرار رو به صورت کامل یا ناقص میبندن.

این مشکل بسیار دردناکه و میتونه باعث بروز عفونت ادراری ثانویه هم بشه.

گربه مبتلا به سنگ مجرای ادراری موقع دفع ادرار درد داره و ناله میکنه و قادر نیست به خوبی ادرار رو دفع کنه.

تمام علائم بیماری سیستیت در این مشکل هم ممکنه دیده بشن.

بیماری مگاکولون در گربه

مگاکولون بیماری دردناک دیگه ای در گربه هاست که در اون روده بزرگ نمیتونه به خوبی منقبض بشه. برای همین ممکنه گربه در جاهایی غیر  از ظرف خاک مدفوع کنه.

این بیماری در گربه هایی که مدتی یبوست شدید داشتن یا مبتلا به بیماری ای به نام آبستیپیشن (obstipation) هستن میتونه به وجود بیاد.

علت  این بیماری معمولا رژیم غذایی نادرست در گربه هاست.

دستشویی نکردن گربه در خاک

با گربه ای که در ظرف خاک دستشویی نمیکنه چه کنیم؟

گربه ها معمولا روال زندگی مشخصی برای خودشون دارن. برای همین وقتی در ظرف خاک دستشویی نمیکنن نمیتونه بی علت باشه.

پس  بهتره دنبال علت بگردین. اگر دلیل دستشویی نکردن گربه در ظرف خاکش علتی خارج از بدن گربه یا رفتاری باشه، با برطرف شدن مشکل به روال طبیعی خودش برمیگرده.

از کجا بفهمیم گربه دستشویی دارد؟

گربه‌ها بعد از مدتی که با شما زندگی کنن برنامه دستشویی کردنشون خیلی منظم می‌شه و میدونید که معمولا چه مواقعی نیاز به توالت رفتن داره.

برخی نشانه‌های دستشویی داشتن گربه عبارتند از:

  • بو کردن و پنجه کشیدن روی زمین
  • میومیو کردن و بی تابی

با این حال توصیه می‌کنیم همیشه امکان دسترسی به دستشویی برای گربه فراهم باشه. مثلا اگه ظرف خاکش رو توی بالکن یا حیاط گذاشتید همیشه لای در باز باشه تا هرموقع نیاز به ادرار یا مدفوع کردن داشت بتونه دستشویی بره.

گربه در روز چند بار مدفوع میکند؟

گربه‌ها معمولا در شبانه روز یک بار یا دو بار مدفوع می‌کنن.

اگه گربه‌تون در روز بیشتر از این مقدار مدفوع می‌کنه و مدفوعش کمی شله یا اسهاله و اگه گربه‌تون هرروز مدفوع نمی‌کنه و مثلا چندروز هیچ مدفوعی نکرده بهتره با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

گربه در روز چندبار ادرار می‌کنه؟

گربه‌های سالم معمولا بین ۲ الی ۴ بار در شبانه روز ادرار می‌کنن.

البته این مقدار تا حد زیادی به شرایط گربه، رژیم غذایی، مقدار آبی که می‌خوره، آب و هوا و …. داره.

از بین بردن بوی ادرار گربه

روش از بین بردن بوی ادرار گربه از روی فرش و مبل و …

اگه گربه‌تون به خاطر هرکدوم از دلایل بالا خارج از ظرف خاکش و کف زمین، روی فرش یا مبل و .. ادرار کرد خیلی مهمه که بوی ادرارش رو کاملا از بین ببرید. چون اگه اون قسمت از خونه همچنان بوی ادرار بده احتمال اینکه دفعه بعد هم گربه اونجا ادرار کنه وجود داره.

برای از بین بردن بوی ادرار گربه می‌‌تونید از شوینده‌های آنزیم دار مخصوص استفاده کنید که اساسا برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ادرار و مدفوع گربه و سگ ساخته شده.

همینطور از روش‌های سنتی خونگی هم می‌تونید برای از بین بردن بوی ادرار استفاده کنید. ۲ قاشق سرکه سفید را با در یک فنجان آب بریزید و بعد با استفاده از دستمال آغشته به محلول، اون قسمت رو کاملا تمیز کنید.

آموزش دستشویی به بچه گربه

چگونه به گربه جای دستشویی را یاد دهیم؟

خوشبختانه گربه‌ها به طور غریزی دستشویی کردن در خاک رو بلدن و مثل سگها نیازی به یادگیری ندارن. با این حال، وقتی یه بچه گربه یا گربه بالغ رو برای اولین بار به خونه میارید باید بهش جای ظرف خاک رو یاد بدید و بهش بفهمونید که از این به بعد باید اینجا دستشویی کنه.

توالت و ظرف خاک گربه رو در جایی قرار بدید که گربه به راحتی اونو ببینه و بهش دسترسی داشته باشه.

گربه که تازه وارد خونه می‌شه خودش شروع به سرک کشیدن میکنه و حتما با دیدن ظرف خاک میفهمه که اونجا می‌تونه دستشویی کنه.

اگه بچه گربه‌تون خیلی کوچولوئه و نگرانید که نتونه ظرف خاک رو پیدا کنه می‌تونید بعد از هربار غذا خوردن اون رو داخل ظرف خاک بذارید تا ترغیب به دستشویی کردن بشه. البته زیاد بهش فشار نیارید؛ همینکه بدونه ظرف خاک اونجا هست خودش هروقت نیاز داشته باشه ازش استفاده می‌کنه.

اوایل که گربه به خونه‌تون اومده ممکنه ترس و استرس زیادی داشته باشه و به همین دلیل ممکنه چندباری خارج از ظرف، دستشویی کنه. لطفا دعواش نکنید و با محبت و آرامش باهاش رفتار کنید تا استرسش کم بشه و این مشکل هم به راحتی برطرف بشه.

اگر به طور مفصل و جامع‌تری می‌خواین در مورد نحوه تربیت گربه برای دستشویی کردن رو یاد بگیرین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله آموزش دستشویی بچه گربه رو هم بخونین.

جای دستشویی گربه

نظر شما چیه؟

تا حالا براتون پیش اومده که گربه‌تون خارج از ظرف خاکش دستشویی کنه؟ علت این کارش رو متوجه شدید؟ چطوری این مشکل رو حل کردید؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (34 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
مانیا آقامحمدی
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر.
من ی گربه نر دارم که تقریبا یک سالشه
وقتی بچه بود گرفتمش و می دانست باید توی خاکش دست شویی کنه ولی جدیدن اگه بهش کم توجه کنیم دست شویی می کنه بیرون از خاک
و ما خونمان ویلایی و راه رو داره بیرون از خونه اینجوری هم نیست که از خونه فرار کنه نه نمی تونه
و خیلی گربه ی اجتماعی هستش جدیدن وقتی می زاریمش بیرون دست شویی می کنه

پاسخ به این نظر
مهرادی
نوشته شده در: ۲۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام
من یه گربه پرشین ماده ۴ ساله دارم ، مدت یک ماه هست که دفع مدفوعش رو خارج از خاکش و روی سنگ پشت در خونه انجام میده ، جاهای دیگه رو کثیف نمیکنه و همون یک نقطه است ، ادرارش رو هم در ظرف خاکش انجام میده ، پیش دکتر دامپزشک هم بردمش گفتن هیچ مشکل جسمی نداره ، ظرف خاک و جای اون و کلا شرایط زندگیش هم هیچ تغییری نکرده ، هیچ دلیلی نمیتونم براش پیدا کنم و سردرگم شدم که چطور این مشکل رو حل کنم ، قبلا اصلا این کارو نمیکرد حتی وقتی چند روز خونه تنها میموند، اگر بتونید کمکم کنید لطف بزرگی کردید ممنونم

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

باید با شما صحبت کنیم و سوالات زیادی بپرسیم تا بتونیم بهتون کمک کنیم مهرادی عزیز
از طریق سرویس دامپزشک آنلاین پت پرس در خدمت شما هستیم

پاسخ به این نظر