نصب اپلیکیشن
دستشویی کردن گربه در خانه

علت دستشویی نکردن گربه من در خاک چیست و چکار باید کرد؟

هیچ گربه‌ای بی دلیل در جایی غیر از خاک گربه دستشویی نمی‌کنه. در این مقاله دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک رو بررسی می‌کنیم.

گربه‌ها موجودات جالبی هستن که معمولا رفتار و برنامه زندگی مشخصی دارن. گاهی ممکنه بخاطر عوامل مختلف مثل استرس یا ابتلا به بیماری، رفتارهای غیر معمول از خودشون نشون بدن.

خیلی از صاحبای گربه با دیدن دستشویی کردن خارج از خاک شروع به استفاده از پوشک گربه برای حیوونشون می‌کنن، اما این روش درستی برای حل مشکل نیست. تغییر در رفتار گربه خانگی شما مساله‌ای نیست که بخواین به راحتی ازش چشم پوشی کنین. پس بهتره هر موقع متوجه شدین عادت‌ها و رفتار گربه شما مثل قبل نیست، به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنین تا اگر بیماری یا مشکلی در شرف وقوع هست، از ابتدا جلوش گرفته بشه.

یکی از کارهایی که گربه‌ها خارج از عادت انجام میدن که می‌تونه دلایل دامپزشکی یا رفتاری داشته باشه، دستشویی نکردن در ظرف خاک یا دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک هست.

در ادامه مقاله با مجله اینترنتی پت پرس همراه باشید تا دلایل رفتاری یا پزشکی دستشویی نکردن گربه‌ها در ظرف خاک رو باهم بررسی کنیم.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلایل رفتاری

منظور از دلایل رفتاری، عللی هستن که در گربه های سالم منجر به عدم استفاده از ظرف خاک میشن.

مهم ترین و متداول ترین دلیل کثیف بودن ظرف خاک هست.

دستشویی کردن گربه در خانه به دلیل کثیف بودن ظرف خاک

گربه‌ها ذاتا موجوداتی وسواسی هستن و دوست دارن همه چیز رو تمیز نگه دارن. برای همین به استفاده از ظرف خاکی که کثیفه یا بو میده و نظافت نشده، تمایلی نشون نمیدن و ترجیح میدن روی پادری یا گوشه تخت دستشویی کنن!

اگر بیش از یک گربه در منزل شما زندگی می‌کنه باید اینو بدونین که گربه‌ها دوست ندارن ظرف خاکشون رو با یه گربه دیگه شریک بشن!

پس به ازای هر گربه یه ظرف خاک مختلف در خونه داشته باشین تا هر کدوم بتونن از ظرف خودشون استفاده کنن.

تمیز کردن ظرف خاک به صورت روزانه و عوض کردن خاک داخلش وقتی کثیف شد، از رفتار دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل کثیف بودنش، جلوگیری میکنه.

اگر ظرف خاک گربه شما تمیزه ولی بازم داخلش نمیره، دنبال علل دیگه بگردین.

راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

خیلی مختصر و مفید بگم، ما توی این ایبوک میخوایم یادتون بدیم چطوری گربه بی تفاوت و حرف گوش نکن تون رو تبدیل به گربه ای مودب و باتربیت کنید و ازش به خوبی مراقبت کنید جوری که هیج وقت مریض نشه🤩

یه سری بازی هم آموزش دادیم که با پیشی جان انجام بدین تا کیفش کوک بشه و دعا به جون تیم پت پُرس کنه 😺

خرید کتاب
۱۴۰,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل نگهداری، آموزش و تربیت گربه به صورت عملی

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل محل نامناسب توالت گربه

آیا ظرف خاک گربه در محلی هست که گربه برای دستشویی کردن راحت باشه؟

اغلب گربه‌ها دوست دارن موقع دستشویی کردن در خلوت خودشون باشن و برای همین مکان‌های پر رفت و آمد رو برای دستشویی انتخاب نمی‌کنن.

نکته دیگه اینه که گربه‌ها در طبیعت جایی دور از محل آب و غذا خوردن رو برای دفع ادرار و مدفوع انتخاب می‌کنن؛ برای همین از اینکه ظرف خاکشون نزدیک به ظرف آب و غذاشون باشه متنفرن.

موقع انتخاب قرار دادن ظرف خاک، این دو نکته رو رعایت کنین و اگر در مورد گربه شما که توی خاکش دستشویی نمی‌کنه صدق می‌کنن، برطرفش کنید.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب ظرف خاک گربه

برخی از گربه‌ها ظرف خاک سر پوشیده رو ترجیح میدن و بعضی دیگه سرباز رو.

برای همین بهتره هر دو نوع ظرف خاک رو برای گربه امتحان کنین تا مطمئن بشین با کدوم راحت تره.

توالت و ظرف خاک گربه انواع مختلف و متنوعی داره و می‌تونید با توجه به جثه گربه‌تون، توالت مناسب رو خریداری کنید. (در این رابطه بخونید: ظرف خاک گربه)

ظرف خاک مناسب گربه

دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک به دلیل استرس

یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک و به جاش دستشویی کردن در جاهای مختلف خونه، استرس گربه است.

گربه‌ها به دلایل مختلفی دچار استرس میشن. مثلا عوض شدن خونه، اومدن یه حیوان خانگی دیگه به خونه، اضافه شدن یه بچه نوزاد به خونواده یا حتی اومدن گربه همسایه به حیاط خونه شما.

اگر دلیل مدفوع گربه در خانه و خارج از خاک، استرس هست، باید با صبوری و مطالعه در مورد موقعیت و رفتار مناسب کم کم گربه رو عادت بدین و طی این پروسه انتظار دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاکش رو داشته باشین.

بعضی از گربه‌ها بعد از اینکه علت استرس برطرف شد بازهم به دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک ادامه میدن که این می‌تونه مشکل بزرگی باشه.

برای رفع مشکل ظرف خاک‌های متعددی رو در جاهایی که بیشتر دستشویی میکنه قرار بدین و هروقت جای درست دستشویی کرد با دادن خوراکی تشویقی این کارش رو تایید کنید.

اگر مشکل ادامه پیدا کرد با دامپزشکش مشورت کنین.

دستشویی کردن گربه در ظرف خاک

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل نوع نامناسب خاک گربه

دلیل دستشویی نکردن گربه شما در خاک مخصوصش می‌تونه این باشه که اون مارک خاک رو دوست نداره. ممکنه از بوی خاک جدید خوشش نیاد یا به هر دلیل دیگه‌ای باهاش احساس راحتی نکنه.

پس اگر به تازگی از برند خاک گربه جدیدی استفاده کردین و دیدین که گربه جاهای دیگه خونه رو برای دستشویی انتخاب کرد، بدونین با خاک جدیدش مشکل داره! در این باره می‌تونین مقاله بررسی بهترین برندهای خاک گربه در ایران رو مطالعه کنین.

عدم استفاده از ظرف خاک در گربه های بی ناخن!

اگر جدیدا ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین، می‌تونه دلیل دستشویی نکردنش در خاک باشه.

ناخن گربه‌ها اگر زیادی از ته گرفته بشه، حساس میشه و موقع کندن خاک یا جابجا کردنش گربه رو اذیت می‌کنن.

برای همین اگر تازه ناخن‌های گربتون رو کوتاه کردین و بلافاصله دیدین از دستشویی کردن در ظرف خاک امنتاع می‌کنه، باید منتظر بشین تا ناخن‌هاش دربیان!

گربه نر در حال اسپری کردن ادرار

نشانه گذاری در گربه های نر عقیم نشده

نشانه گذاری نوعی رفتار در گربه های نر هست که برای تعیین قلمرو انجام میشه و بهتره اون رو با استفاده نکردن از ظرف خاک اشتباه نگیریم. بنابراین ممکنه علت ادرار گربه خارج از خاک علائم بلوغ و نشانه‌گذاری باشه.

برای تفریق نشانه گذاری از دستشویی کردن به حال بدن گربه توجه کنید.

  1. در نشانه گذاری گربه دم خودش رو بالا میگیره و به صورت ایستاده ادرار رو به جایی اسپری میکنه.
  2. در دستشویی کردن گربه مینشینه و پاهاش رو کمی از هم باز کرده و با دم پایین گرفته دستشویی میکنه.

برای پیشگیری از مشکل علامت گذاری در گربه، در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی گربتون رو عقیم کنید.

در بعضی گربه هایی که شروع به نشانه گذاری در خونه کردن، حتی پس از عقیم کردن گربه هم عادت اسپری کردن ادرار روی در و دیوار باقی میمونه.

دستشویی کردن گربه در خانه

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل بیماری

دستشویی نکردن گربه در خاک میتونه دلیل دامپزشکی داشته باشه و به سلامتی گربه مربوط بشه. در ادامه برخی از مشکلات سلامتی در گربه ها که منجر به دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاک میشن رو باهم بررسی میکنیم.

نکته مهم: اگر یکی از علائم بیماری های زیر رو رو در گربه مشاهده کردین سریعا به دامپزشک مراجعه کنین.

بیماری التهاب مثانه در گربه

التهاب مثانه یا سیستیت یه بیماری خیلی دردناک در گربه هاست. همونطور که از اسمش پیداست در این بیماری مثانه ملتهب میشه.

این مشکل میتونه نشون دهنده شروع بیماری سنگ های ادراری در گربه ها باشه.

سیستیت میتونه به دلیل عفونت ادراری گربه هم به وجود بیاد.

علائم بیماری التهاب مثانه در گربه:

  • تلاش مکرر برای دفع ادرار و رفتن به ظرف خاک با دفع کم
  • دستشویی کردن در جاهایی غیر از ظرف خاک
  • وجود خون در ادرار
  • لیس زدن ناحیه تناسلی
  • بی حال بودن گربه

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

بیماری سنگ های ادراری در گربه

مشکل سنگ های ادراری در گربه های نر عقیم شده بیشتر دیده میشه. در این بیماری سنگ های ادراری در مثانه گربه تشکیل میشن و موقع دستشویی کردن به درون مجرای ادراری رفته و راه ادرار رو به صورت کامل یا ناقص میبندن.

این مشکل بسیار دردناکه و میتونه باعث بروز عفونت ادراری ثانویه هم بشه.

گربه مبتلا به سنگ مجرای ادراری موقع دفع ادرار درد داره و ناله میکنه و قادر نیست به خوبی ادرار رو دفع کنه.

تمام علائم بیماری سیستیت در این مشکل هم ممکنه دیده بشن.

بیماری مگاکولون در گربه

مگاکولون بیماری دردناک دیگه ای در گربه هاست که در اون روده بزرگ نمیتونه به خوبی منقبض بشه. برای همین ممکنه گربه در جاهایی غیر  از ظرف خاک مدفوع کنه.

این بیماری در گربه هایی که مدتی یبوست شدید داشتن یا مبتلا به بیماری ای به نام آبستیپیشن (obstipation) هستن میتونه به وجود بیاد.

علت  این بیماری معمولا رژیم غذایی نادرست در گربه هاست.

دستشویی نکردن گربه در خاک

با گربه ای که در ظرف خاک دستشویی نمیکنه چه کنیم؟

گربه ها معمولا روال زندگی مشخصی برای خودشون دارن. برای همین وقتی در ظرف خاک دستشویی نمیکنن نمیتونه بی علت باشه.

پس  بهتره دنبال علت بگردین. اگر دلیل دستشویی نکردن گربه در ظرف خاکش علتی خارج از بدن گربه یا رفتاری باشه، با برطرف شدن مشکل به روال طبیعی خودش برمیگرده.

از کجا بفهمیم گربه دستشویی دارد؟

گربه‌ها بعد از مدتی که با شما زندگی کنن برنامه دستشویی کردنشون خیلی منظم می‌شه و میدونید که معمولا چه مواقعی نیاز به توالت رفتن داره.

برخی نشانه‌های دستشویی داشتن گربه عبارتند از:

  • بو کردن و پنجه کشیدن روی زمین
  • میومیو کردن و بی تابی

با این حال توصیه می‌کنیم همیشه امکان دسترسی به دستشویی برای گربه فراهم باشه. مثلا اگه ظرف خاکش رو توی بالکن یا حیاط گذاشتید همیشه لای در باز باشه تا هرموقع نیاز به ادرار یا مدفوع کردن داشت بتونه دستشویی بره.

گربه در روز چند بار مدفوع میکند؟

گربه‌ها معمولا در شبانه روز یک بار یا دو بار مدفوع می‌کنن.

اگه گربه‌تون در روز بیشتر از این مقدار مدفوع می‌کنه و مدفوعش کمی شله یا اسهاله و اگه گربه‌تون هرروز مدفوع نمی‌کنه و مثلا چندروز هیچ مدفوعی نکرده بهتره با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

گربه در روز چندبار ادرار می‌کنه؟

گربه‌های سالم معمولا بین ۲ الی ۴ بار در شبانه روز ادرار می‌کنن.

البته این مقدار تا حد زیادی به شرایط گربه، رژیم غذایی، مقدار آبی که می‌خوره، آب و هوا و …. داره.

از بین بردن بوی ادرار گربه

روش از بین بردن بوی ادرار گربه از روی فرش و مبل و …

اگه گربه‌تون به خاطر هرکدوم از دلایل بالا خارج از ظرف خاکش و کف زمین، روی فرش یا مبل و .. ادرار کرد خیلی مهمه که بوی ادرارش رو کاملا از بین ببرید. چون اگه اون قسمت از خونه همچنان بوی ادرار بده احتمال اینکه دفعه بعد هم گربه اونجا ادرار کنه وجود داره.

برای از بین بردن بوی ادرار گربه می‌‌تونید از شوینده‌های آنزیم دار مخصوص استفاده کنید که اساسا برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ادرار و مدفوع گربه و سگ ساخته شده.

همینطور از روش‌های سنتی خونگی هم می‌تونید برای از بین بردن بوی ادرار استفاده کنید. ۲ قاشق سرکه سفید را با در یک فنجان آب بریزید و بعد با استفاده از دستمال آغشته به محلول، اون قسمت رو کاملا تمیز کنید.

آموزش دستشویی به بچه گربه

چگونه به گربه جای دستشویی را یاد دهیم؟

خوشبختانه گربه‌ها به طور غریزی دستشویی کردن در خاک رو بلدن و مثل سگها نیازی به یادگیری ندارن. با این حال، وقتی یه بچه گربه یا گربه بالغ رو برای اولین بار به خونه میارید باید بهش جای ظرف خاک رو یاد بدید و بهش بفهمونید که از این به بعد باید اینجا دستشویی کنه.

توالت و ظرف خاک گربه رو در جایی قرار بدید که گربه به راحتی اونو ببینه و بهش دسترسی داشته باشه.

گربه که تازه وارد خونه می‌شه خودش شروع به سرک کشیدن میکنه و حتما با دیدن ظرف خاک میفهمه که اونجا می‌تونه دستشویی کنه.

اگه بچه گربه‌تون خیلی کوچولوئه و نگرانید که نتونه ظرف خاک رو پیدا کنه می‌تونید بعد از هربار غذا خوردن اون رو داخل ظرف خاک بذارید تا ترغیب به دستشویی کردن بشه. البته زیاد بهش فشار نیارید؛ همینکه بدونه ظرف خاک اونجا هست خودش هروقت نیاز داشته باشه ازش استفاده می‌کنه.

اوایل که گربه به خونه‌تون اومده ممکنه ترس و استرس زیادی داشته باشه و به همین دلیل ممکنه چندباری خارج از ظرف، دستشویی کنه. لطفا دعواش نکنید و با محبت و آرامش باهاش رفتار کنید تا استرسش کم بشه و این مشکل هم به راحتی برطرف بشه.

اگر به طور مفصل و جامع‌تری می‌خواین در مورد نحوه تربیت گربه برای دستشویی کردن رو یاد بگیرین، بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله آموزش دستشویی بچه گربه رو هم بخونین.

جای دستشویی گربه

نظر شما چیه؟

تا حالا براتون پیش اومده که گربه‌تون خارج از ظرف خاکش دستشویی کنه؟ علت این کارش رو متوجه شدید؟ چطوری این مشکل رو حل کردید؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (34 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
پارسا
نوشته شده در: ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹

سلام گربه نن چندوقت رو تشک دیش میکنه همه جا به گند کشیده نمیدونم چیکارکنم

پاسخ به این نظر
بُنیتا
نوشته شده در: ۱۴ خرداد, ۱۳۹۹

گربه ی من پیش صاحب قبلیش ظرف خاک نداشته و ظاهرا روی پد کارشو میکرده
هروقت ظرف خاکش یه ذره کثیف بود طبق عادت قبلیش کف حموم جیش میکرد
ولی الان یکی دو روزه که کلا کف حموم جیش میکنه به نظرم خیلیم خودشو لیس میزنه
مشکل مثانه داره یعنی؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹

سلام بنیتا جان،
غیر از بیماریا عوامل محیطی هم میتونن تاثیرگذار باشن مثل وارد شدن استرس بهش یا حواس پرتی تو محیطی که ظرف خاکش هست، از جنس خاک یا مدل ظرف خاکش خوشش نیومده، ظرفش تمیز نبوده و … میتونین موقتی ظرف خاکشو توی حموم یا نزدیکش بذارین اگه باز هم نتیجه نداد، و یا علائم بیشتری از بیماری دیدین میتونین مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا مشکلتون دقیق تر پیگیری شه:
مشاوره دامپزشکی آنلاین

پاسخ به این نظر
علی
نوشته شده در: ۱۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام، گربه ی من بعد از زایمان دیگه تو خاکش دستشویی نکرد، حتی شک دارم جای دیگه دستشویی کرده باشه ، احساس میکنم ۴ روزه که خودشو نگه داشته. نمیدونم چی کار کنم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹

سلام علی عزیز،
ظرف خاکش رو براش جای قابل دسترسی که خیلی دور از بچه هاش نباشه قرار بدین. مطمئن باشین که ظرف آب تمیز دراختیارش هست و غذاش فیبر کافی برای به حرکت درآوردن گوارشش داشته باشه. اگه تو این چندروز همچنان دستشویی نکرده بود پیشنهاد میکنم حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین و اگه امکانش رو ندارین بعد مراحل ثبت مشاوره آنلاین باهامون درمیون بذارین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین

پاسخ به این نظر
ساناز
نوشته شده در: ۲۳ تیر, ۱۳۹۹

سلامم وقتتون بخیر گربه من از صبح همش داره خودشو لیس میزنه و نمیتونه دسشویی کنه و بغلش هم میکنم ناله میکنه
مشکلش میتونه حاد باشه!؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۳۹۹

سلام ساناز جان،
بهترین کار اینه که برای تشخیص و تفکیک مشکلات ادراری و درمان مناسب حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین تا معاینات و تستای بالینی لازم رو انجام بدن.

پاسخ به این نظر
رکسانا
نوشته شده در: ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام ن به کربه تر ۸ ماهه دارم که دو روزه عقیمش کردم تا دیشب دیتشویی نمیرفت و تا خاکس نیمرفت و اخر شب روی تختم جیس کرد یعنی انقدرپر بود که فقط غیر ارادی ریخت بنظرتون چیکار کنم بره تو ظرف خاکش چون هرکار میکنم نمیره

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام رکسانا جان،
اگه مشکل گربتون بخاطر بیماریای دستگاه ادراری باشه اول باید مشکل اون بیماری رفع بشه تا بعد بخواین تو خاک دستشویی کنه.
اگه صرفا مشکل رفتاری داشته باشه و نشونه های بیماری رو نبینین بخاطر مشکلات رفتاری و شرایط محیطی که خوشش نیومده توی همین مقاله توضیح داده شده و برای رفع اینا شاید لازم باشه همه ی موارد اصلاحشو امتحان کنین تا ببینین کدوم جواب میده.
اگه امکانشو ندارین برای بررسی وجود بیماری دستگاه ادراری به دامپزشک مراجعه کنین میتونین بعد انجام مراحل ثبت مشاوره آنلاین اطلاعات، نشونه ها، تاریخچه و موارد این چنینی رو برامون بفرستین تا بتونیم هم تو تشخیص هم روش درمانی کمکتون کنیم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

پاسخ به این نظر
سورنا
نوشته شده در: ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام ممنون از اینکه راهنماییم کردین
ما عقیم کردیم گربمونو
جای خاکش هم تقریبا نزدیک همون جایی هست که پتو ها هستن
برای بر طرف کرد بوی ادرار گربمون از ریموور های مخصوص استفاده میکنیم
ولی بدون این که خودمون ببینیم بعضی از پتو ها و لبا هامون یه بوی یکسان ی یکیی میده که خیلی بده
حالا وقیق نمیدونم واقعا چیکار میکنه
دیدم خودم هزاران بار از خاکش استفاده میکنه
مثلا در روز ۲ یا ۳ بار
ولی اینکه چطوری پتو ها و لباس ها بو میگیرند واقعا نمیدونم
دیدم چندین بار که وقتی میخواد دستشویی کنه یه صدایی بیرون از اتاق گربمونو به طرف خودش جلب میکنه و گربه منصرف میشه از دستشویی کردن جای خاک اون تو اتاقمه و کنار اتاقم یه حیاطه که گربه های دیگه رد میشن یا کبوتری چیزی میاد .این وقتی میخواد دستشویی کنه حواسش به اونا پرت میشه و دستشویی کردنو یادش میره
یه بار هم دیشب دیدم که وقتی میخواست تا خاکشو هم بزنه و خاکشو سوراخ کنه تا اونجا بشینه دستشویی کنه
در همین هین یک مقدار دستشویی اینگار ازش رفت اینکار نتونست خودشو نگه داره

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام سورنای عزیز،
یسری راه حل دیگه میتونم توصیه کنم بهتون و اگه بازم هیچکدوم نتیجه نداد، یه مدت الگوی دستشویی کردنشو زیرنظر بگیرین (مقدار، دفعات، زمان در طول روز و مواقعی که توی خاک دستشویی نمیکنه) و این اطلاعاتو حضوری به دامپزشک منتقل کنین تا بتونه درکنارش با تستا و معاینات بالینی راهنماییای لازم رو بکنه بهتون.
ممکنه وقتی یه مقدار دستشوییش بیرون ریخته شده همزمان با اینکه داشته خاک میکنده غیرارادی نبوده باشه درواقع خواسته بگه حواسم به ظرف خاک هست ولی بنا به دلایلی نمیخوام ازش استفاده کنم. همچنین چون یسری جاها و وسایل ثابت هم دستشویی میکنه یعنی تمایلش به اونا واسه دستشویی کردن بیشتره (یا بخاطر بافتشون که نرمه، یا چون بویی ندارن و خیلی تمیزن) اینکه میگین حواسش موقع دستشویی کردن پرت میشه هم تاثیرگذاره پس هم میتونین یه مقدار ظرفو جابجا کنین هم اینکه ظاهر محل دستشوییشو تغییر بدین (براش ظرف خاک سرپوشیده و بزرگتر بگیرین، نوع خاکشو تغییر بدین چون شاید از بافت خاکش خوشش نمیاد)
تاجاییکه میتونین دسترسیشو به پتوها کمتر کنین. ترجیحا دوتا ظرف خاک واسش بذارین و توی یکیش یا میتونین خاک بریزین یا اینکه ترجیحا یکی از لباساییکه بو گرفته و دیگه نمیخواین استفاده کنینو بذارین تو ظرف خاکش. هربارم که ازش استفاده کرد تشویقش کنین (اگه دعواش کنین وقتی بیرون دستشویی میکنه میتونه رفتارشو شدیدتر کنه) برای اینکه خاک براش جذاب بشه هم همونطور که گفتم از اسپری های فرومون مصنوعی گربه یا افزودنی های مخصوص خاک گربه استفاده کنین و مدام خاکش تمیز بشه و هر یکی دوهفته یه بار به کل ظرفش تمیز بشه.
امیدوارم که نتیجه بگیرین.

پاسخ به این نظر
سورنا
نوشته شده در: ۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من یه گربه ۱ سالو ۹ ماهه دارم
وقتی به بلوغ رسید در دیوار دستشویی میکرد به صورت علامت گزاری یا روی مبلامون کامل دستشویی میکرد حتی رو پتو هامون هم دستشویی میکرد
عقیمش کردیم
الان یکی دوماه میگذره یه چند وقتی بود کاری نمیکرد رو مبلا هم دستشویی نمیکنه ولی یه دوبار پتو رو بود کردم دیدم خیلی بوی بدی میده خودم ندیدم دستشویی کنه دقیق ولی خیلی بوی بدی میده پتو یه چتد باری این بو رو حس کردم رو پتو های مختلف چیوار باید بکنم؟

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام سورنای عزیز،
اول از همه مهمه که بین اسپری کردنشون و دستشویی کردن بیرون از خاک رو تفکیک کنین (برای اسپری کردن حالت معمولی دارن ولی برای دستشویی کردن حالت نشسته دارن) و اینکه ببینین آیا اصلا از ظرف خاکش استفاده میکنه یا نه و یا حالت غیرطبیعی ای موقع دستشویی کردنش میبینین یا نه (پوزیشن غیرعادی، حال
ت دفع گرفتن ولی ادرار نکردن، تغییر در ظاهر و مقدار ادرار، درد هنگام دفع و …). نکته ی مهمتر اینه که به هیچ عنوان گربه رو دعوا نکنین چون ممکنه مشکل رو بدتر کنه.
اسپری کردن توی گربه های نر یه عمل طبیعیه که برای علامتگذاریشون انجام میشه و شاید هیچوقت کامل رفع نشه ولی میشه یه راهایی برای کاهش هرچه بیشترش توصیه کرد.
یسریی نکات رو میتونم بهتون توضیح بدم تا بررسی کنین و اگر نتیجه نداد درنهایت باید وجود بیماری های دستگاه ادراری و یا هورمونی که غیرمستقیم روی ادرار کردن تاثیر میذاره رو بررسی کرد که باید اونموقع حضوری به دامپزشک مراجعه کنین.
هرنوع استرس و مزاحمتی هنگام دستشویی کردن میتونه باعث بشه گربه توی خاک دستشویی نکنه یا بخاطر اون استرس مدام جاهای مختلف خونه علامتگذاری کنه.
ظرف خاکش و محلی که قرار داره مهمه: ظرف خاکش بزرگ باشه، ارتفاع خاکش حداقل ۵ سانت باشه، خاکی که استفاده میکنین گلوله شونده باشه و ترجیحا بدون بو. محلی که ظرف خاکش هست قابل دسترسی باشه، یجای خلوت و ساکت که کسی موقع دستشویی کردن مزاحمش نشه. خود خاک روزانه باید تمیز بشه و ظرف خاکم هر یکی دوهفته کامل شسته بشه.
حالا راه هایی که براتون وجود داره: ظرف خاک رو نزدیک اون محیطایی که میره دستشویی میکنه روشون بذارین. اگر امکانش رو دارین مدل ظرف خاک و خاکی که استفاده میکنین رو هم عوض کنین. پتوهایی رو که کثیف کرده با شوینده های آنزیم داری که واسشون ضرر نداره رو به این صورت تمیز کنین که اون شوینده در تمام ضخامت پتو نفوذ کنه( توی سایت دیجیکالا هم موجود هستن و احتمالا پت شاپا هم دارن). درکنارش میتونین خوشبو کننده های اتاق (گلبرگای خشک شده ای که معمولا توی بطری شیشه ای نگهداری میشن) نزدیک پتو بذارین تا ازشون دوری کنه یا اینکه روی پتو اسپری های Feliway (فرومون مصنوعی گربه) بزنین تا از روی استرس روی پتو دستشویی نکنه.
راه های دیگه ای هم برای ظرف خاک وجود داره: یه تیکه پارچه دقیقا مشابه پتوها رو درست کنین و توی ظرف خاک قرار بدین. یا اینکه یک ظرف خاک خالی رو عمودی به دیوار تکیه بدین و یه ظرف خاک دیگه رو درحالت معمولی پر از خاک داخل اون ظرف عمودی قرار بدین. گفته شده معمولا گربه ها از ظرف ایستاده برای اسپری کردن استفاده میکنن و دستشوییشون رو داخل اون ظرف خاک معمولی. همزمان میتونین از اسپری های مخصوص ادرار کردن یا افزودنی های خاک که گربه رو به دستشویی کردن تو ظرف خاک تشویق کنه استفاده کنین.

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۳۱ فروردین, ۱۳۹۹

مرسی خیلی خوب بود

پاسخ به این نظر
متینا
نوشته شده در: ۳۱ فروردین, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من یه گربه هیمالین دارم و تقریبا ۶ ماهشه هربار که خاکش رو عوض میکنیم میره توش می‌خوابه!! دفعات قبلی ب مرور فراموش می‌کرد ولی این سری هرکاری میکنیم فایده نداره توی ظرف خاکش می‌خوابه و گوشه خونه دستشویی کرده و اینکه حس میکنم خوب دفع نداره بخاطر این موضوع

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹

سلام متینا جان،
به قسمت سوم همین مقاله ” دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل مشکلات سلامتی” مراجعه کنین و اگر علائم بیماری رو نداشت (مثل بیحالی، سختی در دستشویی کردن و تغییر در ظاهر یا مقدار دستشوییش) ، میتونه مشکل رفتاری یا محیطی باشه که قسمتای دیگه ی همین مقاله میتونه کامل راهنماییتون کنه.

پاسخ به این نظر
ftm sdt
نوشته شده در: ۲۸ دی, ۱۳۹۸

سلام
من یک گربه نر ۴ ماهه دارم
امروز دیدم که توی ظرف خاکش پی پی نمیکنه و به خودش پی پی کرده
پی پی های تیکه تیکه و کوچیک
چند روزی بود ک میدیدم وقتی میره توی ظرفش پی پی نمیکرد و جیغ منم با پنبه مرطوب ماساژش میدادم تا دستشویی کنه
چند روزیم هست که خیلی بد غذا شده غذای خشکش رویال کینین هست ولی همونم بی اشتها میخوره
البته خودمم فصل امتحانام بود نسبت بهش یکم بی توجه شده بودم
اما بتازگی واکسن خورده و معاینه شده مشکلی نداشته
وزنشم نسبت به سنس کمه ۱ کیلو ۵۹۰ کیلوگرمه
در ضمن دوتا بینی هاش هم پولیپ داره و گاهی که خیلی اذیته با دهان نفس میکشه
البت دکتر گفت فعلا برای جراحی پولیپ خیلی کوچیکه و باید صبر کنیم ببینیم اصلا احتیاج ب جراحی داره یا نه
ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۵ بهمن, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
مشاور آنلاین دامپزشکی

پاسخ به این نظر
زینب
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من یه گربه کوچولو رو از دست بچه های محل نجات دادم که میزدنش. الان سه روزه پیش ما هست. علائم هیچ بیماری رو نداره. خوش اشتها و شیطونم هست. اما از وقت اومده اصصصلا تو خاک دستشویی نمیکنه. روی ملافه و پتو و تخت و لباسی که تو خونه افتاده باشه دستشویی میکنه. واقعا نمیدونم باهاش چیکار کنم. لطفا راهنماییم کنید…

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲ خرداد, ۱۳۹۹

سلام زینب جان،
توی همین مقاله گفته شده که شاید مربوط به نوع خاک و شکل ظرف خاکش باشه.
استفاده از اسپری یا افزودنی خاکی که گربه رو به استفاده ازش ترغیب کنه یا استفاده از یه ظرف خاکی که یه تیکه پارچه یا لباس غیرقابل استفاده بذارین براش که یاد بگیره اونجا دستشویی کنه هم کمک کنندس.
اگه باز هم جوابگو نبودن برای بررسی بیشتر مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

پاسخ به این نظر
علی حامدی اهواز
نوشته شده در: ۱۸ دی, ۱۳۹۸

بهترین توضیحات و مفیدترین توضیحات و کاملترین توضیحات رو دادین سه ماه بود داشت گریم میگرفت دیگه الان نجاتم دادین من ظرف غذاشو گذاشتم پیش خاکش و دقیقا از اون موقع اینجوری شده و گوشه تخت دستشویی میکرد
چیزای دیگه هم یاد گرفتم مثلا فکر میکردم باید بوی مدفوع بده خاکش یکمی ک بدونه اینجا دستشوییه ک کاملا برعکسه

مرسی خدا خیرتون بده عشقید شما

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه نظرتون رو باما و کاربران در میون گذاشتین.

پاسخ به این نظر