نصب اپلیکیشن
طرز گرفتن ناخن گربه

روش صحیح گرفتن ناخن گربه – آموزش مرحله به مرحله

کوتاه کردن ناخن های گربه یکی از مهم‌ترین جنبه‌های نگهداری از گربه خانگیه و لازمه که هرچند هفته یکبار انجام بشه. البته گرفتن ناخن گربه به این سادگی‌ها نیست و نکات ریزی داره که باید حتما رعایت کنید، وگرنه ممکنه گربه‌تون دچار درد و خونریزی بشه. اما نگران نباشید! ما تو این مقاله می‌خوایم روش صحیح گرفتن ناخن گربه و نکات مهمی که باید بدونید رو بهتون آموزش بدیم. در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

ناخن های گربه

چرا این کار لازمه و عوارض کوتاه نکردن ناخن گربه ها چیه؟

گربه‌ها شکارچی‌های ماهری هستن و از ناخنهای بلندشون برای شکار و گرفتن طعمه یا دعوا  کردن استفاده می‌کنن. اما گربه‌های خونگی که نیازی به شکار یا دعوا با گربه‌های دیگه ندارن به ناخن بلند احتیاجی ندارن.

  • ناخن‌های بلند و تیز گربه موقع ناخن کشیدن و اسکرچ کردن می‌تونه کل مبلمان و وسایل خونه رو نابود کنه.
  • حتی ممکنه وقتی بغلش کردید ناخنهای تیزش به لباستون گیر کنه و اون رو پاره یا سوراخ بکنه.
  • همینطور اگه گربه موقع بازی یا هیجان ناخن‌هاش بیرون باشه و به شما بخوره پوستتون رو می‌تونه به راحتی خراش بده و باعث بریدگی و حتی خونریزی بشه.
  • از طرفی وقتی ناخن گربه بیش از حد بلند بشه ممکنه موقع اسکرچ کردن یا بازی به جایی گیر کنه و بشکنه و درد و ناراحتی زیادی برای گربه به وجود بیاره.

به همین دلیل یکی از اصول نگهداری گربه در خانه اینه که هر ۱-۲ هفته یکبار ناخنهاش رو با ناخنگیر مخصوص کوتاه کنید.

برای اینکار هم می‌تونید به دامپزشک مراجعه کنید و هم خودتون با یادگیری روش صحیح گرفتن ناخن گربه تو خونه این کار رو انجام بدید.

گربه در حال چنگ زدن

چرا باید روش کوتاه کردن ناخن گربه رو یاد بگیرم؟

شاید برای خیلی از صاحبان گربه راحتتر باشه که هربار گربه رو برای کوتاه کردن ناخنها پیش دامپزشک ببرن.

بله، دامپزشک بهتر از هرکسی بلده این کار رو انجام بده؛ اما می‌دونید که گربه‌ها زیاد از کلینیک رفتن و ترک کردن خونه خوششون نمیاد و دچار استرس میشن.

 هر ۱-۲ هفته یکبار و به مدت ۱۵ سال (میانگین عمر گربه‌ها) لازمه که ناخن‌های گربه کوتاه بشه. بنابراین خیلی بهتره که خودتون طریقه ی گرفتن ناخن گربه رو یاد بگیرید و تو محیط آروم خونه این کار رو انجام بدید.

نگران نباشید. با رعایت کردن مواردی که در ادامه می‌گیم و چندبار تمرین ترستون می‌ریزه و می‌تونید مثل یه حرفه‌ای خودتون ناخن‌های گربه‌تون رو کوتاه کنید. اگه باز نگران بودین که از پس این کار نمیاین، بهتره از آرایشگاه گربه کمک بگیرین تا این کار رو انجام بده.

بهترین راه گرفتن ناخن گربه

نکات مهم قبل از گرفتن ناخن گربه

گرفتن ناخن رو از سن پایین شروع کنید

هرچقدر از سن پایینتر بچه گربه رو با ناخن گرفتن آشنا کرده باشید راحتتر با این موضوع کنار میاد و بهش عادت می‌کنه. پس از همون ۲-۳ ماهگی که گربه رو به خونه میارید گرفتن ناخن بچه گربه رو شروع کنید.

حساسیت گربه به دست و پاهاش رو از بین ببرید

بعضی گربه‌ها اصلا مشکلی با لمس و نوازش کل بدنشون ندارن؛ اما بعضی دیگه اصلا دوست ندارن بعضی نقاط بدن به ویژه پنجه‌هاشون رو لمس کنید.

بنابراین قبل از اینکه بخواید ناخن‌های گربه رو کوتاه کنید باید حساسیتش به دست و پاهاش رو کم کنید.

موقع نوازش کردن هربار به مدت کوتاه به دست و پاهاش دست بزنید و لمسشون کنید تا به مرور گربه بهتون اعتماد کنه و بهتون اجازه بده بهش دست بزنید.

موقع مناسبی رو برای گرفتن ناخن گربه انتخاب کنید

مثلا وسط بازی و وقتی گربه خیلی پرانرژی و هیجان زده است اصلا زمان خوبی برای این کار نیست؛ بهتره زمانی رو انتخاب کنید که گربه حالت آروم و ریلکسی داره.

توصیه ما اینه که وقتی گربه شکمش سیره، داره استراحت می‌کنه و آروم و ریلکس دراز کشیده بهترین زمان برای گرفتن ناخنهاشه.

گرفتن ناخن گربه پرشین

سعی کنید قلق و لم گربه‌تون رو پیدا کنید تا خودش راضی به ناخن گرفتن بشه

هیچ وقت گربه رو به زور نگیرید و در شرایطی که گربه وحشت زده است سعی نکنید ناخن‌هاش رو کوتاه کنید. چون اینطوری فقط باعث میشه از ناخن گرفتن بترسه و دفعه دیگه با دیدن ناخنگیر فرار کنه. نمی‌شه که هردفعه تموم خونه رو دنبال گربه بدوید تا ناخنهاش رو کوتاه کنید. میشه؟

گربه رو با ناخنگیر آشنا کنید

قبل از اینکه گرفتن ناخن گربه رو شروع کنید ناخنگیر رو بهش نشون بدید و اجازه بدید بوش کنید و حسابی باهاش ور بره تا ازش نترسه. مخصوصا با صدای ناخنگیر آشناش کنید تا نترسه و از دستتون فرار نکنه.

خونسردی و آرامشتون حفظ کنید

در طول گرفتن ناخنهای گربه لازمه که خودتون هم آروم باشید و خونسردی‌تون رو حفظ کنید یا حداقل در ظاهر اینطوری نشون بدید! جیغ زدن، دعوا کردن گربه و استرس شما باعث استرس بیشتر گربه می‌شه.

ناخنگیر مخصوص گربه

حتما از ناخنگیر مخصوص گربه استفاده کنید!

توصیه می‌کنیم حتما از ناخنگیر مناسب برای گرفتن ناخن های گربه استفاده کنید.

ناخنگیرهای انسانی برای کوتاه کردن ناخن ما ساخته شدن و برای ناخن گربه‌ها مناسب نیستن و معمولا باعث خرد شدن و شکسته شدن ناخن گربه می‌شن.

انواع مختلفی از ناخنگیر گربه (انبری، قیچی و …) وجود دارن که موقع خرید لوازم نگهداری گربه می‌تونید از پتشاپها خریداری کنید. برای اینکه مطمئن بشید چیزی رو از قلم ننداختید می‌تونید مقاله وسایل گربه رو مطالعه کنید.

گرفتن ناخن گربه در منزل

آموزش گرفتن ناخن گربه مرحله به مرحله

گربه رو در موقعیت راحت و مناسب قرار بدید.

بهترین راه اینه که گربه رو بغل کنید و روی پاهاتون بذارید؛ طوریکه صورتش پشت به شما باشه. بعد یکی از دست‌هاش رو بگیرید و ناخنها رو کوتاه کنید.

البته بعضی گربه‌ها زیاد بغلی نیستن و تو بغلتون نمی‌مونن و فرار می‌کنن؛ به همین دلیل باید وضعیتی رو که هم گربه هم شما راحت هستید رو پیدا کنید. مثلا من ناخن‌های گربه‌م رو وقتی که خوابیده و توی جای خوابش یا روی تخت ولو شده بدون هیچ مشکلی کوتاه می‌کنم.

یه روش دیگه برای نگهداشتن گربه اینه که یه حوله دورش بپیچید تا از دست و پا زدنش جلوگیری کنید و آرومش کنید. البته حواستون باشه که این روش برای همه گربه‌ها جواب نمیده و برعکس باعث استرس و وحشت بیشتر بعضی گربه‌ها میشه.

دفعات اول بهتره دو نفری این کار رو انجام بدید

اگه تجربه نگهداری از گربه نداشتید حداقل چنددفعه اول تا وقتی که حسابی حرفه‌ای بشید بهتره از یه نفر دیگه هم کمک بخواید. چون اگه گربه یهو دستش رو بکشه یا فرار کنه ممکنه ناخنش رو بیش از حد کوتاه کنید یا باعث خرد شدن ناخن بشید. یه نفر گربه رو بغل کنه و نفر دوم با خیال راحتتر ناخن‌هاش رو کوتاه کنه.

نحوه گرفتن ناخن گربه
نحوه صحیح گرفتن ناخن گربه

ناخن‌های گربه رو با فشار دادن پاستیل‌ها بیرون بیارید!

ناخن گربه‌ها در حالت عادی داخل پنجه‌ها مخفی شده و لازمه که اونا رو بیرون بیارید. برای این کار انگشت اشاره و شستتون رو بالا و پایین یکی از ناخن‌ها قرار بدید و به آرومی زیر ناخن (قسمت پاستیلی!) فشار بدید تا ناخن کامل بیرون بیاد.

طریقه صحبح کوتاه کردن ناخن گربه

مراقب قسمت صورتی ناخن گربه باشید!

حالا به ناخن گربه با دقت نگاه کنید و اگه لازمه روی ناخن نور بندازید تا بهتر ببینید. همون طور که تو عکس هم می‌بینید:

 قسمت انتهایی ناخن یه قسمت مثلثی صورتی رنگ داره که پر از رگ‌‌های خونی و عصبیه. به هیچ وجه نباید این قسمت صورتی رو کوتاه کنید؛ چون باعث درد زیاد و خونریزی گربه میشه.

از جایی که این قسمت صورتی رنگ تموم میشه رو می‌تونید کوتاه کنید؛ البته پیشنهاد می‌کنیم برای احتیاط بیشتر کمی بیشتر پایین بیاید تا مبادا گربه اذیت بشه.

روش غلط نگهداشتن ناخنگیر که باعث خرد شدن ناخن گربه می‌شه!

ناخنگیر رو به صورت افقی نگه دارید

ناخن گربه رو تا حدی که بهتون گفتیم داخل ناخنگیر بذارید و وقتی از اندازه‌ای که می‌خواید کوتاه کنید مطمئن شدید با یه حرکت سریع و محکم ناخن رو کوتاه کنید.

هرچقدر ناخنگیر تیزتر و حرکت شما سریعتر باشه برش ناخن تمیزتر میشه و از خرد شدن و لایه لایه شدن ناخن پیشگیری می‌کنید.

توجه مهم: اگه ناخن‌گیر رو به صورت عمودی بگیرید و ناخن گربه رو از قسمت کناره‌ها‌ کوتاه کنید معمولا باعث خرد شدن و متلاشی شدن بافت ناخن می‌شه و ممکنه باعث درد و خونریزی و اذیت شدن گربه بشه.

کوتاه کردن ناخن رو به تجربه‌ای شیرین برای گربه تبدیل کنید

در دفعات اول پیشنهاد می‌کنیم هربار که یه ناخن رو کوتاه کردید به گربه‌تون تشویقی بدید و نوازشش کنید تا از ناخن گرفتن خاطره خوبی پیدا بکنه.

حتی اگه احساس کردید گربه‌تون داره اذیت می‌شه می‌تونید به همون یه ناخن اکتفا کنید و بقیه ناخن‌هاش رو در موقعیت دیگه‌ای کوتاه کنید.

حتی اگه فقط روزی یه دونه ناخن تونستید کوتاه کنید هم اشکالی نداره، به سختیش میارزه. عوضش گربه‌تون به این کار عادت می‌کنه و دفعات بعدی خیلی راحتتر بهتون اجازه میده ناخنهاش رو کوتاه کنید.

کشیدن ناخن های گربه

کشیدن ناخن‌های گربه؛ روشی بی‌رحمانه و دردناک!

متاسفانه برخی صاحبان گربه برای راحتی خودشون و سالم نگهداشتن وسایل خونه اقدام به کشیدن ناخن‌های گربه می‌کنن.

این عمل که بهش دیکلاو (declaw) کردن می‌گن به معنای ناقص سازی و قطع اندامهای سالم و طبیعی گربه است و عملی غیرضروری و دردناک برای گربه به حساب میاد.

خوشبختانه با اعتراضات انجمن‌ها و موسسات حقوق حیوانات در بسیاری از کشورها غیرقانونی و ممنوع اعلام شده.

کشیدن ناخن‌های گربه مثل اینه که یه بند از تمام انگشت‌های یه آدم رو قطع کنید! حتی تصور زندگی بدون بند اول تمام انگشتها هم سخت و دشواره!

ناخن‌های گربه اندامی حیاتی و طبیعی برای گربه است و برای راه رفتن، پریدن و حفظ تعادل بهش کمک می‌کنه. کشیدن ناخنهای گربه با این توجیه که مبلمان خونه سالم بمونه تنها نشونه خودخواهی صاحب گربه است و هیچ دامپزشک وظیفه‌شناس و بااخلاقی هم این کار رو انجام نمیده.

با کوتاه کردن به موقع ناخن‌های گربه، خرید اسکرچر مناسب گربه برای ناخن کشیدن و تربیت صحیح گربه می‌تونید تا حد زیادی از خراب شدن مبلمان و وسایل خونه جلوگیری کنید.

هرچند قبل از آوردن گربه یا هر حیوون دیگه‌ای باید فکر همه‌جاش رو کرده باشید و وسایل خونه‌تون رو از گربه بیشتر دوست نداشته باشید.

 

سایر مراقبت‌های بهداشتی گربه

ناخن گرفتن یکی از نکات مهم در نگهداری گربه است. علاوه بر این، برای اینکه مراقب سلامتی و بهداشت گربه‌تون باشید لازمه یه سری کارهای دیگه هم انجام بدید. ما در مورد هرکدوم از موارد زیر یه مقاله جداگانه داریم که به طور کامل در موردشون توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم این مقاله‌ها رو هم مطالعه کنید.

انجام واکسیناسیون گربه طبق زمانبندی

انجام عقیم سازی گربه نر و ماده 

تغذیه و رژیم غذایی مناسب برای گربه

شانه کردن، شستشو و اصلاح موهای گربه (مخصوصا گربه‌های موبلند)

بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن برای گربه

نظر شما چیه؟

شما چطوری ناخنهای گربه‌تون رو کوتاه میکنید؟ خودتون این کار رو انجام می‌دید یا هربار پیش دامپزشک می‌رید؟ به نظرتون گرفتن ناخن های گربه چه نکات دیگه‌ای داره که در این مقاله بهش اشاره نشده؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.5/5 - (26 امتیاز)
زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
عسل مفتاحی
نوشته شده در: ۱۷ دی, ۱۳۹۹

من از مشاوره هاتون خیلی راضی هستم عالی هست من عاشق گربه هستم فق نمیدونم جنسیت گربم چیه

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام عسل عزیز
خوشحالیم که رضایتت رو بدست آوردیم.
اگر گربه ت از ۲ ماه بزرگتر شده میتونی با بالا زدن دمش این موضوع رو متوجه بشی. اگر اونجا بیضه رو دیدی گربت نر هست. گربه های ماده فاصله بین مقعد و مجرای خروج ادراریشون کمتره ولی در گربه های نر این فاصله بیشتره.

مینا
نوشته شده در: ۲۵ آذر, ۱۳۹۹

گربه جون آی گربه جون دوستت داریم ما دندون و پنجولاتو دوستشون داریم ما لای لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لای لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا لا