پت پرس
بچه گربه در حال واکسیناسیون

واکسیناسیون گربه (برنامه زمانی + واکسن‌های ضروری)

اگه فکر می‌کنید گربه‌ها واقعا نُه تا جون دارن و می‌تونن از هر بیماری و حادثه‌ای جون سالم به در ببرن، کاملا در اشتباهید! گربه‌ها هم درست مثل هر حیوون خونگی دیگه‌ای، نیاز به مراقبت و نگهداری دارن. واکسیناسیون حیوون خونگی مثل یه سپر در برابر بیماری‌های پر خطر عمل می‌کنه. ما توی این مقاله درمورد واکسیناسیون گربه، واکسن‌های ضروری گربه‌ها و برنامه زمانی صحیح برای هر واکسن صحبت می‌کنیم و کلی مطالب مفید دیگه ‌رو با شما به اشتراک می‌ذاریم.

آیا واکسیناسیون گربه ضرورت داره؟

بله. زمانی که تصمیم می‌گیریم سرپرستی یه حیوون رو به عهده بگیریم، مسئولیت سلامتی و طول عمرش به عهده‌ی ماست. علم ثابت کرده که واکسیناسیون ضروریه و از خیلی از جهات به سلامت عمومی گربه کمک می‌کنه. پس واکسن‌ها و برنامه زمانی اون‌ها رو جدی بگیرید.

گربه در حال واکسیناسیون

چرا باید گربه‌مو واکسینه کنم؟ واکسینه کردن چه تاثیری داره؟

همونطور که بیشتر ما می‌دونیم واکسیناسیون، گربه‌رو از بیماری‌هایی باکتریایی، ویروسی و یا عفونی محافظت می‌کنه. در واقع واکسیناسیون گربه‌ها به طور کلی سیستم ایمنی بدن اون‌ها رو قوی می‌کنه، درست مثل کاری که واکسیناسیون برای انسان‌ها انجام می‌ده. برای گربه‌ها هم بسته به سنشون یا نوعشون واکسن‌های مختلفی وجود داره. درواقع واکسن سیستم ایمنی بدن رو تحریک می‌کنه تا با بیماری‌ها یا ویروس‌هایی که در آینده ممکنه خطرساز شن، مبارزه کنه.

زمان اولین واکسن بچه گربه چه موقعیه؟

همونطور که گفتیم، واکسیناسیون،  بنابر سن گربه، وضعیت سلامت و سبک زندگیش و زیر نظر دامپزشک، انجام می‌شه. دامپزشک همینطور به شما می‌گه که چند وقت یکبار گربه شما ممکنه در معرض خطر یه بیماری باشه و کی باید بهش مراجعه کنید.

اولین واکسن بچه گربه به طور معمول در ۶ الی ۸ هفتگی تا ۱۶ هفتگی باید انجام بشه.

بعد حدود یک سال بعد دوباره باید تقویت و واکسینه شن. گربه‌های بالغ‌تر کمتر نیاز به واکسینه شدن دارن؛ حدودا سالیانه یا سه سال یکبار، این مدت زمان بنا به مدت موندگاری یک واکسن تعیین می‌شه.

گربه با چشم‌های سبز

زمان ماندگاری واکسن چقدره؟

تحقیقات زیادی روی این موضوع انجام شده. بدن بعضی از گربه‌ها حافظه بهتری داره و اثر واکسن مدت زمان بیشتری توشون می‌مونه. برای همین تستی وجود داره که آنتی بادی بدن گربه رو می‎سنجه تا مقاومتش در برابر بیماری رو تشخیص بده. بعضی از افراد ترجیح می‌دن بجای هر سال واکسینه کردن گربه این تست رو انجام بدن. اما قیمت این تست از خود واکسن بیشتره پس شاید واکسینه کردن گربه انتخاب مطمئن‌تر و بهتری باشه.

واکسن‌های اصلی گربه:

واکسن سه گانه گربه یا FVRCP

این واکسن شامل سه واکسن پن‌لوکوپنی، واکسن هرپس ویروس و واکسن کلسی ویروس می‌شه و در حدود دو ماهگی گربه باید انجام بشه.

 • پن‌لوکوپنی یا پاراویروس یه بیماری عفونی با میزان مرگ و میر بالاس که در بچه گربه ها اتفاق میافته. این بیماری با کم اشتهایی و کاهش انرژی شروع می‌شه و اگه درمان نشه، اسهال و استفراغ  هم به علائمش اضافه می‌شه.
 • کلسی ویروس یه بیماری تنفسی هست و علائمش عفونت دستگاه تنفسی، عطسه و زخم‌های دهانیه. این بیماری با التهاب دندان و لثه همراهه و در صورت شدیدتر بودن علائمش، باعث ریزش مو توی گربه هم می‌شه.
 • هرپس ویروس، یه نوع بیماری تنفسی هست که باعث عفونت‌های شدید ریوی می‌شه و علائمش عطسه، ترشحات بینی و زخم‌های قرنیه است این ویروس روی دستگاه عصبی گربه هم تاثیر می‌ذاره.

واکسن هاری گربه

 • این واکسن نه فقط بخاطر تاثیر کشندش روی گربه، بلکه به خاطر قابل انتقال بودنش به انسان باید انجام بشه. گربه‌ها به طور طبیعی حامل این بیماری نیستن ولی می‌تونن با گاز گرفته شدن از طرف یک پستاندار آلوده، مبتلا شن و دیگران رو هم آلوده کنن. واکسن هاری گربه همه‌جا وجود داره و باید در سه ماهگی به گربه تزریق بشه.

واکسن‌های غیر اصلی:

واکسن لوسمی

 • این واکسن هم، همه جا پیدا می‌شه چون این بیماری که نوعی بیماری خونیه، به شدت خطرناک و مشابه به سرطان خون هست و از طریق بزاق، ادرار یا بقیه ترشحات بدن منتقل می‌شه. واکسن لوسمی به عنوان یه واکسن اصلی برای بچه گربه‌ها توصیه می‌شه. سری اولیه واکسیناسیون، شامل دو دوز با فاصله سه تا چهار هفته و یک سال بعد برای تمام گربه‌های خونگیه.

گربه در حال واکسیناسیون

واکسن بوردتلا یا سیاه سرفه

 • بوردتلا یه بیماری باکتریایی هست که بچه گربه‌ها کمتر از ۶ هفته و بیشتر رو تحت تاثیر قرار می‌ده. البته یادتون باشه وجود عفونت‌ها و بیماری‌های دیگه توی گربه‌های بزرگسال، می‌تونه در برابر این بیماری ضعیف و مبتلاشون کنه. ابتلا به این بیماری باعث می‌شه که دستگاه تنفسی گربه درگیر می‌شه.

از نشونه‌های بوردتلا می‌شه به:

 • تب
 • تنگی نفس
 • عطسه
 • تورم غدد لنفاوی زیر گردن
 • تنفس صدادار

ایدز گربه‌ها

 • این بیماری شرایطی درست مثل ایدز توی انسان‌ها داره و حتی راه‌های انتقالش هم شبیه به انتقال ایدز توی انسانه. اگه شرایط نگهداری گربه‌تون طوری هست که از خونه بیرون می‌ره و برمی‌گرده و احتمال جفتگیری با گربه‌های خیابونی توش زیاد می‌شه. در این صورت خوبه که دوست پشمالوتون رو در برابر این بیماری واکسینه‌ کنید.

گربه و واکسیناسیون

واکسن کزاز

 • کزاز یه بیماریه که روی اعصاب، مغز و نخاع گربه تاثیر می‌ذاره. این بیماری هم در گربه‌ها و هم سگ‌ها دیده می‌شه ولی تو هیچ کدوم شایع نیست. باکتری‌های این بیماری از زخم وارد بدن گربه می‌شه و به سرعت تولید مثل می‌‌کنن و وارد اعصاب می‌شه. علائم کزاز بعد از ۵ تا ۱۰ روز مشاهده می‌شه.

توی گربه‌ها کزاز می‌تونه به دو شکل ظاهر شه:

 • کزاز موضعی شایع‌‌‌‌‌‌ترین نوع کزازه که توی حیوانات اهلی دیده می‌شه. علائمش سفت شدن عضلات دور زخم یا لرزش عضلاته. اگه گربه شما مشکوک به کزاز باشه، آزمایشاتی هستن برای تشخیص کزاز که معمولاً شامل آزمایش خون و ادرار و عکس‌برداری از قفسه سینه هست.
 • کزاز کلی که نواحی گسترده بدن گربه رو تحت تاثیر قرار می‌ده و باعث می‌شه گربه سخت قدم برداره یا دمش پشتش کشیده بشه.

جلوگیری از ابتلای گربه به کزاز

همونطور که گفتیم، کزاز تو گربه و سگ کمتر دیده می‌شه و شایع نیست؛ پس برای پیشگیری از این بیماری واکسن کزاز جزء ضروریات نیست. موثرترین روش برای جلوگیری از کزاز اینه که زخم‌ها تحت درمان پزشکی قرار بگیرن و همیشه شسته بشن. در صورتی که تو خونه از سگ هم مراقبت می کنید، نیاز دارین تا در مورد نوع و زمان واکسن های سگتون هم اطلاع داشته باشین، پس بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله واکسیناسیون سگ هم مطالعه کنید.

اگر گربتون علائم کزاز رو داره، بهتره هرچه سریع‌تر با دامپزشکش تماس بگیرید.

گربه خوابیده

آیا بعد از واکسیناسیون دیگه گربه‌ام دچار اون بیماری خاص نمی‌شه؟

در واقع گربه‌ی شما بعد از واکسیناسیون هم ممکنه به این بیماری دچار بشه. در واقع واکسن به بدن کمک می‌کنه از مبتلا شدن به اون بیماری به طور کامل جلوگیری بشه یا شدتش کاهش داده بشه. درواقع واکسینه کردن فقط خطرهایی که ابتلا به اون بیماری، برای گربه دارن رو کم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنه و سرعت بهبودی رو افزایش می‌ده.

عوارض واکسن سه گانه گربه و سایر واکسنها چیه؟

بله؛ واکسینه کردن حیوون خونگی ممکنه عوارض خاص خودش رو داشته باشه. علتش هم اینه که واکسن، میکروب ضعیف شده‌ی اون بیماری رو وارد بدن گربه می‌کنه. به این ترتیب، سیستم ایمنی گربه تحریک می‌شه و در برابر بیماری واقعی مقاوت لازم رو پیدا می‌کنه.

به همین خاطر امکان داره گربتون بعد از واکسن زدن بی‌اشتها یا کم اشتها و کم انرژی‌تر از روزهای قبل بشه. اما این مشکل طی یک تا دو روز از بین می‌رن.

عوارض واکسن گربه می‌تونه شامل موارد زیر بشه:

 • بی اشتهایی
 • درد مفاصل یا درد تو ناحیه تزریق
 • تب خفیف
 • کم انرژی شدن

اما توی بعضی موارد واکسن خطرات شدید و نگران کننده‌ای ممکنه برای گربه‌تون داشته باشه. تعداد خیلی کمی از گربه‌ها ممکنه به یک یا چند واکسن حساسیت داشته باشن؛ معمولاً بعد از تزریق واکسن ازتون می‌خوان که کمی صبر کنید تا اگه علائم احتمالی وجود داره خودش رو نشون بده.

اما اگه ۲۴ ساعت بعد از تزریق، علائمی مثل

 • تنگی نفس
 • استفراغ
 • اسهال
 • تب شدید
 • ضعف و بی‌حالی شدید
 • ورم کردن اطراف محلی که واکسن زده شده

رو توی گربه دیدید، بهتره هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید.

گربه خوابیده

جدول واکسن‌های گربه

تغذیه از شیر مادر به طور طبیعی گربه‌های تازه به دنیا اومده رو در برابر بیماری‌ها ایمن می‌کنه. توی این مدت سیستم ایمنی بدنشون فرصت داره که خودش رو قوی کنه. اما با قطع شدن شیر مادر ایمنی بدن کم می‌شه. به همین دلیل گربه‌ها توی سنین پائین در برابر بیماری‌ها حساس‌تر هستن و ریسک مرگ و میر توشون بالاتره. به همین دلیل خیلی خیلی مهمه که واکسن‌ها توی زمان درست خودشون تزریق بشن.

سن گربه واکسن‌های اصلی گربه واکسن‌های فرعی گربه
۶-۸
هفته
FVRCP
یا واکسن سه‌گانه
واکسن لوسمی
۱۰-۱۲
هفته
FVRCP واکسن لوسمی
۱۴-۱۶
هفته
FVRCP
واکسن هاری
واکسن لوسمی
۱
ساله، بعد از سری اولیه
FVRCP
واکسن هاری
واکسن‌های سالانه واکسن هاری واکسن لوسمی
واکسن بوردتلا یا سیاه سرفه
واکسن سه ساله FVRCP
واکسن هاری

نکات مهم در مورد مراقبت بعد از واکسن گربه

 • براش یه جای گرم و نرم برای خوابیدن آماده کنید.
 • اگه توی خونه حیوونات دیگه‌ای دارید دور از هم نگهشون دارید تا آرامش گربه بهم نخوره.
 • کلی آب و غذای مورد علاقه‌اش رو نزدیکش بگذارید. اما اگه بی اشتهاس نگران نشید. بی اشتها بودن گربه بعد از تزریق طبیعیه.
 • مجبورش نکنید که به زور غذا بخوره.
 • گربه‌ها معمولاً بعد از واکسیناسیون دوست دارن تنها باشن. سعی نکنید که به زور باهاش بازی کنید یا مرتب نازش کنید. هر موقع که دلش بخواد باهاتون وقت بگذرونه، میاد پیشتون.
 • هر چند وقت یکبار بهش سر بزنید تا مطمئن بشید که همه‌چی مرتبه و حال گربه‌تون خوبه.
 • اگه توی خونه‌ی بچه کوچیک دارید براش توضیح بدید که چرا برای چند روز گربه رو به حال خودش بگذاره و اجازه بده که آرامش داشته باشه.

گربه خوابیده

اگه گربه‌ بزرگسالی رو به سرپرستی قبول کردم از کجا بفهمم واکسن زده یا نه؟

اگه گربه‌ی بزرگسالی رو خریدید یا به صورت حمایتی به خونه آوردید، اولین کاری که لازمه برای حفظ سلامتی خودتون و گربه‌ی جدیدتون انجام بدید اینه که به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک سلامتی کلی گربه رو می‌سنجه و دنبال نشونه‌های احتمالی بیماری‌ها توش می‌گرده. بعد از طریق یه تستی که بالاتر در موردش توضیح دادیم، مشخص می‌شه که آیا آنتی بادی های لازم برای مقابله با بیماری‌های مختلف در بدن گربه وجود داره یا نه. بعد با توجه به نتایج آزمایش، دامپزشک نسبت به تزریق واکسن اقدام می‌کنه.

آیا واکسن‌ها فوراً بعد از تزریق در برابر بیماری از گربه محافظت می‌کنن؟

با توجه به نوع واکسن، زمان عمل کردنش توی بدن گربه متفاوته. اگه به خاطر سفر، اسباب‌کشی یا … لازمه که گربه‌اتون رو به پانسیون گربه بسپرید، لازمه که واکسن‌هاش رو زده باشه. قبل از پذیرش توی پانسیون از شما آخرین زمانی که واکسن گربه رو زدین می‌خوان. اما جدا از مراحل اداری به خاطر حفظ سلامتی گربه‌تون موقع در ارتباط قرار گرفتن با بقیه‌ی گربه‌ها، لازمه که زودتر با دامپزشک مشورت کنید و موضوع رو مطرح کنید.

بچه گربه در حال واکسیناسیون

هزینه و قیمت واکسن گربه چقدره؟

قیمت واکسیناسیون های ضروری بچه گربه شامل واکسن سه گانه (تری کت) و واکسن هاری به شرح زیره که البته ممکنه در کلینیک های خصوصی و بیمارستان ها کمی با هم تفاوت قیمت داشته باشن.

 • واکسن سه گانه (تری کت) حدود ۹۰ هزار تومان
 • واکسن هاری خارجی حدود ۴۵ هزار تومان

این قیمتها مربوط به مهر ۹۹ هست و ممکنه در آینده تغییرات و افزایش داشته باشه.

تجربه‌های شما

شما چه تجربه ای در مورد واکسن گربه دارید؟ واکسیناسیون گربه‌تون رو طبق زمانبندی انجام دادید؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات احتمالی خودتون در مورد واکسن گربه‌ها رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

آرمیتا آیتی‌زاده

۱۲ نظر

 • سلام‌ وقت بخیر گربه من ۱۳ سالشه هنوز هم نیاز به واکسیناسیون داره؟ تا چه سنی باید به گربه واکسن زد؟

  • سلام محمد عزیز،
   اگه تا این سن واکسناش رو مرتب دریافت کرده باشه تو سنین بالا نیازی به واکسیناسیون نداره.

 • سلام. من واقعا دلم میخواد یه گربه بگیرم و میخوام سنش کم باشه که بهم عادت کنه. به نظرم واکسناش خییلی زیاده و توی این شرایط کرونا یکم سخته. به نظرتان از چه سنی بگیرم و کجا میتونم واکسناشو بزنم؟

  • سلام کیمیا جان،
   وبسایت رابینسه موارد خیلی زیادی گربه برای واگذاری داره.
   از دوماهگی به بعد میتونین نگه دارین. بیمارستانا و کلینیکای دامپزشکی واکسناش رو دارن.

  • سلام زهرا جان،
   هزینه دارو واکسن متاسفانه نوسان زیادی داره ولی حدودا حداقل ۱۰۰ تومن در ماهی که واکسن بخواد میتونه هزینه داشته باشه.
   هزینه ی نگهداری بسته به وسایلی که میخواین تهیه کنین و کیفیت و برندشون متفاوته؛ برای مثال اگه بخواین غذای خشک با برند خوب تهیه کنین کم کم ۵۰۰ تومن نیاز هست.

 • سلام خسته نباشید
  من میخوام یه بچه گربه حدودا ماهه رو بیارم که تا الان پشت خونم زندگی میکرده و متاسفانه نمیتونم زیاد خرجش کنم. اگر از خونه بیرون نره بازم واکسن زدنش ضروریه؟ و این که میتونم فقط غذای خونگی بهش بدم؟

  • سلام هانیه جان،
   حتی بیرون نره هم توصیه میشه مرتب واکسناش رو بگیره.
   میتونین درکنار غذای خونگی یه مقدار برای کنسرو، مولتی ویتامین یا کمی غذای خشک فله ای هزینه کنین که خودتون هم اذیت نشین. با این گرونیا خیلیا به حیووناشون غذای خونگی میدن درکنار کمی مولتی ویتامین و مکمل. ولی غذای خونگی به تنهایی ممکنه در آینده اونو دچار کمبودای تغذیه ای کنه.

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.