بیماری‌های عفونی در گربه‌ها؛ راه‌های انتقال،پیشگیری و درمان عفونت در گربه

بیماری‌های عفونی در گربه‌ها؛ راه‌های انتقال،پیشگیری و درمان عفونت در گربه

ورود یه گربه جدید به خونه و نگهداری از گربه، تجربه‌ای دوست داشتنی و هیجان‌‌انگیزه. اما نگهداری از گربه‌‌ها هم درست مثل بچه‌‌‌ها، یه مسئولیت بزرگ و حساسه و لازمه که در مورد نحوه مراقبت از گربه و بیماری‌هایی که ممکنه سلامتیش رو تهدید کنن اطلاعات خوبی پیدا کنیم. بیماری‌‌های عفونی و بروز انواع عفونت گربه از جمله خطرناک‌‌ترین بیماری‌های گربه هستن که اگه مراقب نباشیم می‌تونن سلامتی و جون گربه‌مون رو به خطر بندازن.

اما بیماری‌های عفونی به چه بیماری‌هایی گفته می‌‌شه و چطوری می‌تونیم از این بیماری‌‌ها پیشگیری کنیم؟ در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید تا در مورد عفونت گربه ها بیشتر صحبت کنیم.

بیماری‌های عفونی در گربه‌‌ها

دور و بر ما پر از میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌ها و ویروس‌ها) است؛ اما خوشبختانه اکثر اونا نمی‌تونن از سیستم دفاعی بدن گربه عبور کنن و گربه رو مریض کنن. با این حال، بعضی از این میکروارگانیسم‌‌ها که به اسم پاتوژن یا عوامل بیماری‌‌زا شناخته می‌شن می‌‌تونن به بدن گربه حمله کنن و باعث بیماری‌‌‌های عفونی مختلف در گربه بشن.

بروز مشکلات عفونی در گربه به عوامل مختلفی مثل مقدار پاتوژن موجود، خطرناکی یا قدرت پاتوژن‌‌ها و وضعیت سلامتی، سطح استرس و سیستم ایمنی بدن گربه بستگی داره.

مراقبت صحیح، رعایت بهداشت گربه و محیط زندگیش و واکسیناسیون از جمله موثرترین راه‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های عفونی گربه است. با دونستن علائم بیماری‌های عفونی می‌تونید خیلی زود متوجه بیماری بشین و برای درمان عفونت گربه از دامپزشک کمک بگیرید.

عفونت پوستی گربه

عفونت پوستی در گربه

بیماری عفونی ایدز گربه‌‌ها یا نقص ایمنی گربه‌‌سانان (FIV)

عفونت ویروسی FIV باعث نقص در عملکرد سیستم ایمنی بدن گربه می‌شه و بیماری ایدز گربه‌ها رو به وجود میاره. این ویروس از طریق بزاق گربه آلوده و در درجه اول از طریق گاز گرفتن منتقل می‌شه. گربه‌‌‌هایی که در فضای باز پرسه می‌‌زنن، گربه‌های نر و گربه‌های پیر و میانسال بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارن.

اندکی پس از ابتلا، گربه ممکنه دچار تب بشه و غدد لنفاوی متورم بشه؛ البته  علائم عفونت در گربه خیلی زود برطرف می‌‌شن و گربه در ظاهر هیچ مشکلی نداره. دوره کمون یا خاموشی بیماری ممکنه ماه ها و حتی سال‌‌ها طول بکشه و گربه در این مدت هیچ علامت و نشونه بیماری نداشته باشه.

متاسفانه هنوز درمان موثری برای بیماری FIV وجود نداره و تنها با مراقبت و درمان حمایتی می‌‌شه کمی از عوارض و علائم بیماری کم کرد.

 

در مورد علائم بیماری گربه‌‌ات سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده وارد پنل شو، اطلاعات گربه رو وارد کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و همین الان جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

سرطان خون در گربه یا بیماری عفونی لوسمی گربه‌‌ها یا FeLV

ویروس لوسمی گربه‌‌ها یا FeLV به شدت مسری و واگیرداره و بیشتر از هر نوع ارگانیسمی باعث مرگ و میر در گربه‌ها می‌‌شه. روش اصلی انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با بزاق گربه آلوده است و در مکان‌هایی که گربه‌های زیادی نگهداری می‌‌شن (مثل پناهگاه‌‌ها و پانسیون‌‌‌‌ها) رایج‌‌تره. البته این عفونت ویروسی ممکنه از راههای دیگه مثل خون، عفونت ادراری، مدفوع و ترشحات شیر گربه مادر هم به سایر گربه‌ها منتقل بشه.

علائم بیماری FeLV ممکنه بسیار متنوع و گسترده باشه و شامل کم خونی، سرکوب سیستم ایمنی بدن، مشکلات تولید مثل، التهاب روده و حتی اختلالات عصبی می‌شه.

بیماری لوسمی از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شه و متاسفانه هنوز هیچ درمان موثری برای این نوع سرطان خون گربه‌ها وجود نداره. تنها با مراقبت و نگهداری صحیح از گربه و درمان حمایتی می‌‌شه کمی علائم عفونت در گربه و عوارض مریضی رو کاهش داد (در این رابطه بخونید: نگهداری گربه).

بیماری عفونی گربهعفونت تنفسی گربه؛ رینوتراشیتیس (Feline Viral Thinotracheitis)

رینوتراشیتیس عفونت ویروسی به گروهی از عوامل عفونی گفته می‌شه که باعث ایجاد علائم تنفسی فوقانی در بچه گربه‌ها و گربه‌‌‌های بالغ می‌شن.

بیماری‌های عفونی هرپس ویروس و کلسی ویروس که توسط ویروس رینوتراشیتس ایجاد میشن، حدود ۹۰% عفونت‌های تنفسی گربه‌ها را تشکیل می‌دن و سایر عوامل بیماری‌زا شامل کلامیدوفیلا، مایکوپلاسما، بوردتلا و … هستن. البته گربه‌ها ممکنه توسط بیش از یک عامل بیماریزا آلوده بشن و دچار علائمی مثل عفونت چشم، ریه، گوش، دهان و لثه بشن.

بیماری کلسی ویروس بیشتر از همه بچه گربه ها رو تهدید می‌‌‌کنه و حتی میتونه باعث مرگشون بشه. عفونت چشم و دهان در بچه گربه، عفونت لثه و ریه از جمله علائم این بیماری هستن. در مطلب کلسی ویروس گربه می‌تونید در مورد علائم بیماری و نحوه درمان و پیشگیریش اطلاعات مفیدی کسب کنید.

هرپس هم یکی دیگه از عوامل ویروسی هست که باعث ایجاد عفونت چشم در بچه گربه و گربه‌های بالغ و علائم شبیه به سرماخوردگی میشه.

رینوتراشیتیس ویروسی گربه‌ها به شدت مسری هست و توسط عطسه کردن گربه آلوده به سایر گربه‌ها منتقل می‌شه. احتمال ابتلای گربه‌های خونگی به این بیماری‌‌ خیلی پایینه و بیشتر گربه‌هایی که در پناهگاه زندگی می‌کنن، گربه‌های خیابانی و گربه‌های خونگی که در تماس با گربه‌های دیگه باشن بیشتر دچار این بیماری‌ها می‌‌شن.

علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در گربه ‌ها بیشتر شامل عطسه، آبریزش و عفونت چشم گربه و ترشحات بینی هست؛ البته گاهی ممکنه سرفه، زخم‌‌ها و عفونت دهان گربه و عفونت بینی گربه و حتی تب هم به نشونه‌های بیماری اضافه بشن.

درمان بیماری به شدت و وخامت اوضاع بستگی داره و می‌تونه شامل تجویز آنتی بیوتیک برای گربه ها، مایعات و داروهای ضدویروسی بشه.

عکس عفونت چشم گربه

عفونت چشمی در گربه

بیماری عفونی پنلوکوپنی یا پاروویروس گربه‌‌سانان (FPV)

بیماری پاروویروس گربه‌‌ها یکی دیگه از بیماری‌‌های عفونی گربه‌هاست که بهش پنلوکوپنی و انتریت عفونی گربه‌سانان هم گفته می‌شه.

ویروس پنلوکوپنی باعث بروز مشکلات سلامتی زیادی در گربه‌‌ها می‌شه و به ویژه در بچه گربه‌‌‌ها به شدت خطرناک و کشنده است. استفراغ، اسهال شدید و اسهال خونی، کم آبی و مرگ ناگهانی از جمله عوارض این بیماری هستن. خوشبختانه واکسن پنلوکوپنی وجود داره و یکی از واکسن‌‌های ضروری برای گربه‌‌ها به حساب میاد.

در مقاله پنلوکوپنی گربه می‌تونید در مورد این بیماری، علائم و راه‌های درمانش بیشتر بدونید.

بیماری پریتونیت عفونی گربه(FIP)

پریتونیت عفونی گربه ها یا FIP یه بیماری ویروسی در گربه‌‌هاست که به خاطر گروهی از ویروس‌‌ها به اسم کروناویروس گربه‌سانان به وجود میاد. البته این ویروس با ویروس کرونایی که الان در دنیا همه‌گیر شده کاملا متفاوته.

FeCV چیه؟

بیشتر گونه‌‌های این ویروس در دستگاه گوارش گربه زندگی می‌کنند و بیماری خاصی ایجاد نمی‌کنن. به این موارد کروناویروس روده‌‌ای گربه‌سانان (FeCV) گفته می‌شه.

در طی مراحل اولیه عفونت گربه، علامتی وجود نداره. اما در برخی موارد ممکنه علائمی مثل مشکلات خفیف تنفسی فوقانی،  عطسه، آبریزش و عفونت بینی و چشم در گربه ها دیده بشن؛ در حالی که در گربه‌‌های دیگه ممکنه مشکلات گوارشی مثل اسهال هم دیده بشه.

FIP چه موقع به وجود میاد؟

اما وقتی ویروس کرونای گربه‌سانان به شکل خاصی جهش پیدا کنه بیماری عفونی FIP به وجود میاد.

تقریبا در ۱۰% گربه‌‌‌های آلوده، ویروس تکثیر و جهش پیدا می‌‌‌کنه و بیماری پریتونیت عفونی گربه‌‌ها یا همون FIPV به وجود میاد و در تمام سطح بدن گربه منتشر میشه. این بیماری عفونی می‌‌تونه باعث واکنش‌‌های التهابی شدید در بافت‌های نواحی شکم، کلیه یا مغز بشه.

بیماری FIP به دو شکل خیس و خشک وجود داره و گربه می‌تون علائم یک نوع یا ترکیبی از هر دو نوع رو داشته باشه. علائم اولیه این بیماری عفونی گربه ها ممکنه در هر گربه‌ای متفاوت باشه؛ اما اغلب شامل تب رفت و برگشتی، کاهش اشتها، از دست دادن انرژی و ضعف و بیحالیه. در مراحل بعد، علائم اصلی مشخص میشن که با توجه به شکل بیماری متفاوته.

این بیماری عفونی گربه‌ ها برای مدت‌های طولانی به عنوان بیماری لاعلاج شناخته می‌‌شد؛ اما اخیرا داروهای ضدویروسی ساخته شده که به درمان این بیماری کمک می‌‌کنن. البته این داروها هنوز توسط بسیاری از سازمان‌های دارویی معتبر جهان مورد تایید قرار نگرفتن.

گربه با عفونت چشمی

بیماری عفونی انگلی ژیاردیا (Giardia)

ژیاردیا ارگانیسم‌های تک سلولی هستن که می‌تونن باعث ایجاد عفونت روده در گربه‌‌ها بشن. انتقال و سرایت ژیاردیا به انسان خیلی خیلی بعیده؛ اما غیرممکن هم نیست!

گربه‌‌هایی که تو مکان‌های گروهی مثل پناهگاه‌ها زندگی می‌کنن بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری انگلی قرار دارن (در این رابطه بیشتر بخونید: انگل در گربه‌).

بیماری ژیاردیا به دو شکل وجود داره: تروفوزوئیت و کیست.

  1. ژیاردیا تروفوزوئیت یه نوع انگله که داخل بدن میزان (گربه) حرکت می‌کنه تا بالاخره به روده‌ها برسه.
  2. کیست شکل مسری و واگیردار این بیماریه و می‌تونه تا مدتها در محیط بیرون زنده بمونه.

علائم بیماری ژیاردیا عبارتند از اسهال مداوم یا متناوب و استفراغ است؛ البته در بسیاری از موارد، ممکنه بیماری هیچ علامت و نشونه‌ای نداشته باشه.

موثرترین روش درمان عفونت انگلی ژیاردیا استفاده گسترده از کرم کش (dewormer) ‌است که توسط دامپزشک تجویز می‌شه. ازونجایی که کیست می‌تونه به خز گربه بچسبه و منبع انتشار آلودگی باشه؛ لازمه در طول درمان عفونت گربه ها، شستشو و حمام حتما انجام بشه.

عفونت گربه در دستگاه ادراری (UTI)

در حالی که اختلالات دستگاه ادراری در گربه‌ها نسبتا شایع هستن؛ ولی بیماری عفونت ادراری در گربه (UTI) کاملا غیرمعموله و یه بیماری عفونی جدی به حساب میاد. بعضی گربه‌ها مثل گربه‌های نر، گربه‌‌های چاق، گربه‌های مبتلا به دیابت و گربه‌های پیر و میانسال بیشتر در معرض ابتلا به این نوع عفونت قرار دارن.

علائم عفونت ادراری در گربه ها به این صورته که گربه ممکنه به دفعات زیاد برای ادرار کردن تلاش کنه، اما هربار مقدار کمی ادرار ازش خارج بشه. ادرار برای گربه دردناکه و ممکنه موقع ادرار کردن جیغ بکشه یا ناله کنه یا حتی در ادرارش خون هم دیده بشه.

به طور کلی، این نوع عفونت ادراری زمانی پیش میاد که باکتری‌ها از مجرای ادرار بالا میان و وارد مثانه گربه می‌شن. مثانه وظیفه استریل کردن ادرار رو برعهده داره؛ اما وقتی باکتری‌ها وارد مثانه میشن به سرعت تولیدمثل می‌کنن، تکثیر می‌‌شن و باعث ایجاد عفونت ادراری در گربه می‌شن.

این بیماری ممکنه زمینه‌ساز تشکیل سنگ مثانه، مشکلات و بیماری کلیوی گربه و حتی از کار افتادن کلیه اون بشه و مشکلات سلامتی بیشتری براش ایجاد کنه.

دامپزشک بعد از معاینه و تشخیص بیماری و شدتش اقدام به درمان عفونت ادراری گربه می‌کنه. تجویز داروهای مختلف مثل آنتی بیوتیک، تشوبق گربهبه آب خوردن بیشتر و در برخی موارد، استفاده از غذای رنال گربه‌ که مخصوص گربه‌های با مشکلات کلیویست از جمله راهکارهای کنترل این بیماری هستن.

عفونت قارچی گربه (ringworm)

قارچ یه نوع بیماری عفونی در گربه ‌هاست که به خاطر وجود نوعی قارچ به اسم درماتوفیت، انواع عفونت و بیماری‌ پوستی گربه، مو و ناخن‌ها رو ایجاد می‌کنه.

عفونت قارچی یکی از بیماری‌‌های مشترک بین انسان و گربه است و در صورت تماس مستقیم آدما با ناحیه آلوده، انتقال عفونت از گربه به انسان هم امکان پذیره (در این رابطه بیشتر بخونید: بیماری های مشترک انسان و گربه).

اصلی‌ترین راه انتقال عفونت قارچی وقتیه که هاگ قارچ به طور مستقیم به پوست ساییده یا تحریک شده منتقل بشه. علائم بیماری و ضایعات پوستی معمولا یک تا سه هفته بعد خودشون رو نشون می‌دن.

گربه مبتلا به مشکل عفونت قارچی مثل کچلی، پوسته‌ریزی و شکستگی موها می‌شه و ممکنه حتی برآمدگی‌هایی شبیه به آکنه روی پوستش ظاهر بشه. صورت، نوک گوش‌ها، دم و پاها بیشتر از بقیه نواحی درگیر قارچ و عفونت پوستی گربه میشه.

بیماری عفونت قارچی ممکنه گاهی خود به خود درمان بشه؛ اما در اکثر اوقات نیاز به درمان عفونت گربه وجود داره. داروهای ضدقارچ و شامپوها و داروهای ضدعفونی به تسریع بهبودی گربه کمک زیادی می‌کنن و از انتشار هاگ قارچ در محیط جلوگیری می‌کنن.

در مقاله قارچ گربه در مورد بیماری عفونی، راه‌‌های انتقال، علائم بیماری و روش درمانش به طور کامل صحبت کردیم.

واکسن برای بیماری عفونی گربه ها

آیا واکسیناسیون در برابر انواع عفونت های گربه مصونیت ایجاد می‌کنه؟

واکسیناسیون گربه‌‌ها در برابر بسیاری از بیماری‌‌‌های خطرناک و کشنده  از گربه‌ محافظت می‌کنه. اما متاسفانه در حال حاضر برای تمام مشکلات عفونی گربه‌ها واکسن وجود نداره؛ چون تولید و ساخت واکسن موثر برای برخی پاتوژن‌ها و عوامل بیماری‌زا کار بسیار سختیه.

با این حال، برای بسیاری از بیماری‌های عفونی گربه ها، خوشبختانه واکسن وجود داره و با تزریق اونا می‌تونید تا حد زیادی از بیمار شدن گربه‌تون پیشگیری کنید.

برخی از واکسن‌های موجود برای بیماری‌های عفونی گربه ها عبارتند از:

  • واکسن برای بیماری FPV یا پاروویروس گربه‌‌سانان که به اسم بیماری پنلوکوپنی هم شناخته میشه.
  • واکسن برای بیماری هرپس ویروس (FHV) که یکی از دلایل اصلی بروز سرماخوردگی گربه هاست.
  • واکسن برای بیماری کلسی ویروس (FCV): کلسی ویروس هم در کنار هرپس ویروس از جمله دلایل اصلی سرماخوردگی در گربه‌ها و بچه گربه‌ها هستن که به طور کلی، علائم خفیف‌تر و ملایم‌تری نسبت به هرپس ویروس داره. عفونت چشم در بچه گربه ها، ایجاد زخم و عفونت دهان گربه و  لثه گربه از جمله علائم این بیماری هستن.
  • واکسن برای ویروس لوسمی گربه‌سانان (FeLV): ویروس FeLV یه بیماری خطرناک و کشنده است که باعث بروز مشکلات سلامتی زیادی مثل کم خونی و تومور در گربه می‌‌شه. خوشبختانه واکسن این بیماری وجود داره و با تزریقش گربه در برابر این بیماری مصونیت بالایی پیدا می‌کنه.

برای آشنایی با واکسیناسیون گربه‌ها، دسته‌بندی واکسن‌های اصلی و فرعی و همین‌طور جدول زمانبندی تزریق واکسن‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله واکسیناسیون گربه رو مطالعه کنید.

جمع‌بندی

بیماری های عفونی به دسته‌‌‌‌ای از بیماری های گربه گفته می‌شه که توسط عوامل بیماری‌زا یا پاتوژن‌ها ایجاد می‌شه و باعث مشکل عفونی‌ گربه در نواحی مختلف بدن میشه. پنلوکوپنی، ایدز گربه‌ها (FIV)، بیماری عفونی لوسمی (FeLV) و عفونت قارچی از جمله شایع‌ترین این بیماریها هستن. مراقبت و نگهداری گربه در محیط تمیز و بهداشتی و انجام واکسیناسیون کامل و به موقع تا حد زیادی از بروز این مشکلات پیشگیری می‌کنن.

تا حالا گربه شما مبتلا به یکی از بیماری‌های عفونی شده؟ کدوم نوع بیماری بوده و گربه‌تون چه علائمی داشت؟ برای درمان عفونت گربه چیکار کردین و دوره بهبودیش چقدر طول کشید؟ لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارین.

منبع: thesprucepets.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
زهرا مظاهری
زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
سارا
نوشته شده در: ۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام ببخشید من اخیرا چند تا گربه حمایتی داشتم که اف ای پی پیشرفته داشتن و واقعا کاری نمیشد براشون کرد
میخواستم بدانم چقدر میشه امید داشت داروهای جدید وارد کشور بشن و درمان انجام بدن
قیمت هر بسته قرص چیزی حدود نه میلیون تا سیزده میلیون هست انم برای بیست روز حداکثر
و اینکه فقط گربه های اف ای پی خشک که مراحله اولیه هستند اکی میشن
اطلاعاتی در این باره میخواستم

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۳ فروردین, ۱۴۰۰

سلام سارا جان
متاسفانه با توجه به شرایط موجود امکان اینکه این داروها به زودی به کشور وارد بشن خیلی کمه. درمان در حال حاضر بیشتر شامل درمان های حمایتیه