پت پرس
کلسی ویروس گربه

راهنمای کامل بیماری کلسی ویروس گربه ها + علائم، درمان و پیشگیری

بیماری کلسی ویروس گربه یکی از بیماری های تنفسی شایع در گربه هاست. عامل این بیماری که نوعی ویروس از خانواده وزی ویروس هاست، به دستگاه تنفسی (عموما ریه ها و راه های بینی) دهان (به همراه ایجاد زخم در دهان)، روده ها و عضلات اسکتی حمله میکنه.

این بیماری در گربه های واکسینه نشده و بخصوص در خانه هایی که چندین گربه در اون زندگی میکنن، پناهگاه ها و پرورشگاه های گربه ها شایعه.

واکسیناسیون بر ضد کلسی ویروس گربه بسیار مهمه. با اینکه عفونت کلسی ویروس میتونه گربه ها رو در هر سنی درگیر کنه بچه گربه های بالای ۶ هفته حساس ترین گروه به این بیماری هستن. ازونجایی که بیشترین علامت قابل مشاهده این بیماری، زخم و عفونت دور دهان هست، در اصطلاح عموم بهش بیماری دهان گربه هم گفته می‌شه.

در این مقاله علائم، راه ابتلا و تشخیص بیماری کلسی ویروس گربه ها رو بررسی کرده و درباره درمان و پیشگیری از این بیماری صحبت میکنیم.

 

بیماری گربه ها

علائم بیماری کلسی ویروس در گربه چیا هستن؟

در صورت درگیر شدن گربه به کلسی ویروس، ممکنه نشانه های زیر به سرعت در گربه ظاهر میشن:

 • کاهش اشتها
 • بی حالی در گربه
 • ترشحات از چشم
 • ترشحات از بینی
 • به وجود آمدن زخم دور دهان گربه ، کام نرم، نوک بینی، لب ها یا اطراف پنجه ها
 • پنومونی (عفونت ریه)
 • سختی در تنفس به دلیل عفونت ریه
 • آرتریت (التهاب مفاصل)
 • لنگیدن
 • راه رفتن همراه با درد
 • تب
زخم لب گربه یا کلسی ویروس

گربه ها چطور به کلسی ویروس مبتلا میشن؟

گربه ها معمولا بعد از قرار گرفتن در تماس مستقیم با گربه های آلوده، به کلسی ویروس گربه مبتلا میشن. این تماس ها معمولا در جاهایی که گربه ها در تراکم بالا وجود دارن اتفاق می افته. مثل گربه دونی ها (خانه هایی که تعداد زیادی از گربه ها رو نگهداری میکنن) ، پناهگاه های گربه ها یا پرورشگاه های گربه.

راه دیگه انتقال کلسی ویروس به گربه از طریق محیط زندگی آلوده به ویروس هست. به دلیل اینکه ویروس بیماری کلسی با استفاده از شوینده ها و ضد عفونی کننده های معمولی از بین نرفته و در محیط باقی میمونه، احتمال تماس گربه ها با این ویروس از طریق محیط بالا میره.

بچه گربه ها به خاطر سیستم ایمنی ضعیفتری که دارن بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس هستن. با مشاهده زخم و عفونت دهان بچه گربه معمولا اولین احتمالی که وجود داره همین کلسی ویروسه و باید سریعا بچه گربه‌تون رو پیش دامپزشک ببرید.

در مورد گربت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

بچه گربه مریض

چگونه تشخیص داده میشه گربه ای به بیماری کلسی ویروس مبتلاست؟

دامپزشک برای تشخیص دادن اینکه گربه شما مبتلا به کلسی ویروسه، باید تاریخچه کاملی ازش داشته باشه. و این شما هستین که این تاریخچه رو به دامپزشک میدین. برای مثال:

 • سن گربه ، علائمی که نشون میده و محل زندگی اون
 • تاریخچه سلامتی و بیماری های قبلی گربه
 • اینکه علائم بیماری از کی و چگونه شروع شدن؟
 • چند گربه در منزل زندگی میکنن؟
 • آیا گربه اخیرا در تماس با گربه دیگه ای بوده؟

دامپزشک پس از گرفتن تاریخچه کامل از شما، معاینه بالینی گربه رو شروع میکنه و وضعیت کلی سلامتی اش رو میسنجه. احتمال داره بنا به تشخیص دامپزشک، نیاز باشه آزمایش خون، رادیوگرافی و دیگر تست های تشخیصی روی گربه انجام بشه.

آزمایش خون و رادیوگرافی داده هایی رو برای دامپزشک فراهم میکنن که با توجه به اون ها میتونه احتمال بده گربه شما به کلسی ویروس یا هر بیماری دیگه ای مبتلاست یا خیر. مزیت دیگه انجام این تست ها اینه که دامپزشک میتونه دقیق تر کارکرد دستگاه های مختلف بدن گربه رو مورد سنجش قرار بده و در صورت نیاز، برای کارکرد بهترشون دارو تجویز کنه.

البته این تست های بالینی هیچ کدوم نمیتونن ۱۰۰ درصد وجود کلسی ویروس رو ثابت کنن و برای اثبات ۱۰۰ درصدی نیاز به انجام تست آنتی ژن آنتی بادی هست.

این تست ها پیشرفته و پیچیده هستن و معمولا در کلینیک ها و بیمارستان های دامپزشکی انجام نمیشن.

آیا گربه من بیمار است؟

با پاسخ به ۸ سوال کوتاه متوجه بشین آیا گربه شما بیماره یا خیر؟

 

کلسی ویروس گربه

راههای درمان کلسی ویروس گربه

بسته به نتایج آزمایش ها و معاینه بالینی دامپزشک تصمیم میگیره چه درمانی رو برای گربه انجام بده.

فراموش نکنین که عامل بیماری کلسی، یک ویروس هست. بیماری های ویروسی درمانی ندارن و دارویی که بتونه اون ها رو از بین ببره ساخته نشده. برای همین اقدامات درمانی دامپزشکان در صورتی که گربه ای به کلسی ویروس مبتلا شده باشه، بر پایه کمک به بدن گربه برای مبارزه با بیماری و کنترل عفونت های ثانویه  (اجازه ندادن به باکتری ها برای حمله به بدن وقتی بدن ضعیفه) است.

برخی از انواع دارو کلسی ویروس گربه که به گربه کمک میکنه با کلسی ویروس مبارزه کنه عبارتند از:

 1. آنتی بیوتیک وسیع الصیف برای مبارزه با باکتری ها
 2. آنتی بیوتیک های چشمی در صورتی که علائم چشمی وجود داشته باشه
 3. کاهش دهنده های درد در گربه هایی که موقع راه رفتن درد و لنگش داشته باشن
 4. قرار دادن لوله دهانی تغذیه کننده (feeding tube) در گربه هایی که زخم های وسیع دهانی دارن و قادر به غذا خوردن نیستن.

در مواردی که گربه علائم شدیدی داره و بیماری در اون پیشرفت کرده، بهتره برای درمان بهتر و موثرتر در بیمارستان دامپزشکی بستری بشه. در موارد زیر بستری شدن ضروریه:

 • مشاهده پنومونی پیشرفته
 • خونریز های حاد
 • عدم خوردن آب و غذا

در درمان موارد شدید ممکنه نیاز به تمیز کردن بینی و دهان گربه به صورت مستمر (برای جلوگیری از جمع شدن ترشحات) ، تزریق داروهای مورد نیاز در طول روز و آماده کردن غذاهای ویژه برای گربه باشه.

توصیه دامپزشک

گربه های مبتلا به کلسی ویروس که به دلیل پنومونی نفس کشیدن براشون سخته باید در زیر ماسک اکسیژن نگهداری بشن.

 

زخم دهانی در گربه (کلسی ویروس)

چگونه از ابتلای گربه ام به کلسی ویروس پیشگیری کنم؟

واکسینه کردن گربه بر علیه این ویروس بهترین راه پیشگیری از ابتلای گربه ها به بیماری کلسی ویروس است.

واکسن زدن لزوما به این معنی نیست که گربه شما هیچ گاه به کلسی ویروس مبتلا نمیشه (احتمال ابتلا به بیماری رو کامل از بین نمیبره) ولی گربه های واکسینه وقتی به کلسی ویروس مبتلا میشن، علائم بیماری گربه رو به صورت تخفیف یافته نشون میدن و به راحتی بهبود پیدا میکنن.

واکسن کلسی ویروس به صورت چندگانه (به همراه واکسن بیماری های دیگه) وجود داره و توسط دامپزشک به گربه تزریق میشه.

اولین دوز واکسن در حدود ۲ ماهگی، دوز دوم و سوم ۱ ماه بعد از دوز اول به گربه تزریق شده و پس از اون سالیانه تکرار میشن. در مقاله واکسیناسیون گربه در مورد واکسن های ضروری و اصلی و همینطور زمانبندی واکسنها به طور کامل توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنید.

واکسیناسیون گربه

بهبود بیماری کلسی ویروس و درمان زخم دور دهان گربه چقدر طول می‌کشه؟

احتمال زنده ماندن و بهبود گربه از بیماری کلسی ویروس بستگی به علائم و شدت بیماری داره.

گریه هایی که به پنومونی خفیف مبتلا میشن، معمولا در عرض ۳ تا ۴ روز علائم بهبودی رو نشون میدن. البته مبتلا شدن گربه به پنومونی حاد و پیشرفته، خطرناکه و میتونه جان حیوان رو به خطر بندازه.

عفونت و زخم دور دهان گربه و التهاب مفصل اگر به دلیل کلسی ویروس به وجود اومده باشن هم معمولا پس از بهبود گربه به صورت کامل از بین میرن.

آیا کلسی ویروس در انسان هم بیماری زاست؟

یه سوالی که خیلی از شما عزیزان از ما میپرسید اینه که آیا ویروس کلسی از گربه به انسان قابل انتقاله؟ و اگه با گربه‌‌ای که کلسی ویروس داره تماس داشته باشیم ممکنه ازش این بیماری رو بگیریم؟

خب، خبر خوب اینه که کلسی ویروس بیماری مشترک بین گربه و انسان نیست و برای همین امکان این وجود نداره که بتونین از گربتون این بیماری رو بگیرید.

پس با خیال راحت می‌تونید از گربه بیمارتون مراقبت کنید تا حالش زودتر خوب بشه.

در انتها توصیه میکنیم این مطلب را هم بخوانید: چطور به گربه، قرص و شربت بدهیم؟

آیا گربه شما تا به حال به کلسی ویروس مبتلا شده؟

خوشحال میشیم تجربیات و نظرات خودتون رو در قسمت نظرات با ما درمیون بگذارین.

 

دکتر ملیکا حمزه

ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.

۸۴ نظر

 • 1
 • 2

  • سلام سعید عزیز
   حتما باید تحت نظر دامپزشک و درمان قرار بگیره و زیر دستگاه نبولایزر اکسیژن باشه
   اگر امکان دسترسی به دامپزشک رو نداری یا نیاز به راهنمایی بیشتری درمورد درمان داری با بخش کلینیک آنلاین ارتباط بگیر

 • سلام من یه کربه خیابونی پیدا کردم که دهانش زخم بود دامپزشکی بردم گفت ویروس دهانی داره.
  دارو داد
  الان بعد چهار روز بهتره غذا هم میخوره منتهی بافت دهانی دو‌طرف لبش خورده شده.یعنی دهنشو میبنده دو طرف لب پایین یه کمش نیست.
  ایا این خوب میشه؟
  دوم من چه غذایی یا دارویی بدم بهش که زودتر قوی بشه چپن خیلی ضعیفه از بس غذا نخورده بوده

  • سلام دنبا عزیز ، اگر منظورشون از ویروس دهان همان کلسی ویروس باشه لازمه اطلاعات بیشترو حتی عکس در اختیارمون بزارین که شدت پیشرفت بیماریو ببینیم و بتونیم راهنمایی کنیم. دامپزشک آنلاین

 • سلام وخسته نباشید گربه ۸ماهه دارم البته حمایتی اززمانی که نجاتش دادم مریضی های مختلف گرفته تقریباچندروزپیش هم متوجه شدم که خیلی بی حال اشتهابه غذا نداشت وبوی بد دهان ولب بالایی دچارزخم خفیف وخط بین لب وبینی زخم شده چون خانواده ام دیگربادکتربردن شدیدا مخالفت کردند به ناچارازداروخانه ازیترومایسین۱۰۰ گرفتم وبه مقدار۱۰۰واحدانسولین دادم الان خیلی بهتره اشتهاش وزخم لب وبوی دهانش خوب شده فقط میخوام بدونم ایااین دوز برایش کافیست یانه ممنون میشم راهنماییم کنیدوزنش هم۲/۵کیلوست ومیدونم کلسی ویروسه

 • سلام وخسته نباشید گربه ۸ماهه دارم البته حمایتی اززمانی که نجاتش دادم مریضی های مختلف گرفته تقریباچندروزپیش هم متوجه شدم که خیلی بی حال اشتهابه غذا نداشت وبوی بد دهان ولب بالایی دچارزخم خفیف وخط بین لب وبینی زخم شده چون خانواده ام دیگربادکتربردن شدیدا مخالفت کردند به ناچارازداروخانه ازیترومایسین۱۰۰ گرفتم وبه مقدار۱۰۰واحدانسولین دادم الان خیلی بهتره اشتهاش وزخم لب وبوی دهانش خوب شده فقط میخوام بدونم ایااین دوز برایش کافیست یانه ممنون میشم راهنماییم کنیدوزنش هم۲/۵کیلوست

 • ببخشید ویروس تا چند روز قابل انتقال و زنده ست و با چه ماده شوینده ای از بین میره ؟
  ممکنه هنگام غذا رسانی به گربه های خیابون ، ویروس به لباسمون بچسبه و باعث انتقال به گربه ی خونگیمون بشه ؟

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید من سه تا گربه دارم دوتاشون به کلسی ویروس دچار شدن ، البته فقط پرزای زبونشون از بین رفته و یکیشون لباش هم درگیر شده و لثه هاشونم ملتهبه.
  دکتر بهشون آموکسی کلاو داد هر ۱۲ ساعت ۱ سی سی و گفت با دهانشویه انسانی شست و شو بدم روزی دوبار (یه پد رو آغشته به دهانشویه کنم و روی لثه ها لب و زبون بکشم)
  متاسفانه از بعد استفاده از دهانشویه لب یکیشون باد کرد و زیر لب پایینش تاول زد و زبونش خون اومد!
  فکر میکنم به دهانشویه حساسیت داره ، دیروز اسپری دنتال دکتر کلادرز گرفتم ، اشکالی نداره بجای دهانشویه ازش استفاده کنم ؟؟ روی لب و زبونشونم میتونم بزنم ؟ و چند بار در روز.
  و این که پیشنهاد دیگه ای برای درمان ندارید؟

  • سلام رها عزیز ، اسپری دنتال کر برای مراقبت از دندانه ولی کلسی ویروس بافت زبان و محوطه دهانیو درگیر میکنه که دهانشویه برای ضد عفونی کردن و مقابله با عفونت استفاده میشه ، پیشنهاد میکنم برای اطلاع از وضعیت عمومی و حتی گرفتن عکس ازشون به دامپزشک آنلاین مراجعه کنید تا داروی مناسب تجویز کنیم براتون . در پاسخ به سایر سوالاتون کلسی ویروس میتونه از ترشحات گربه آلوده و دست آلوده منتقل شده باشه و خود ویروس تا یک ماه هم میتونه در محیط باقی بمونه که با ضد عفونی کردن با الکل از بین میره.

 • سلام ممنون از توضیحاتتون
  من یه گربه حدود سه ماهه رو حمایتی گرفتم که بیماری کلسی داشته و ۲۰ روز توی پانسیون بوده و دکتر گفت که بیماریش خوب شده. فقط یه مقدار سوراخ و زخم هنوز گوشه دهنش مونده
  این گربه هنوز واکسن نزده و توی خونه هم هست.
  به من گفتن یک هفته دیگه میتونه واکسن بزنه. میخواستم بدونم یک هفته برای گربه ای که تازه خوب شده و بدنش ضعیفه زمان کمی نیست؟ چه زمانی بهتر که واکسیناسیونش انجام بشه. ممنون

  • سلام دوست عزیز ، بهتره حداقل دو هفته بدنش تقویت شه و در این مدت با گربه ی دیگه ای در ارتباط نباشه ، بعد از دو هفته به طور کامل چکاپ بشه اگر سالم بود میتونه واکسن بزنه.

 • سلام من گربم دوروزه اول چشمش آبریزش پیدا کرد و باز نمیکرد بعدش لب بالاش یه مقدار متورم شده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز ،ترشحات از چشم میتونه یکی از نشانه های ابتلا به بیماری های عفونی باشه پیشنهاد میکنم برای تشخیص دقیق و درمان و حتی در اختیار گذاشتن عکس از گربتون به دامپزشک آنلاین مراجعه کنید تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم.

 • سلام. ممنونم از سایت خوبتون. من ماه پیش، بچه گربه ای حدود ۲ ماهه از نژاد پرشین سوپر فلت برای دخترم گرفتم که از همان روز اول، چشماش مرتب اشک می کرد.اینو بگم که صاحب آن، چندین بچه گربه را در یک مکان نگهداری کرده بود. بعد از چند روز اونو پیش دامپزشک بردم که گفت احتمالن بیماری تنفسی داره و آنتی بیوتیک کواموکسی کلاو به میزان نیم سی سی هر ۱۲ ساعت یکبار داد. الان بعد از دو هفته از استفاده دارو، هنوز آبریزش از بینی و چشمها وجود دارند و چشمها کمی سرخ اند و صدای خاصی شبیه خر خر که احتمالن درگیری ریه را نشان می دهد از خود بروز می دهد. او خیلی خواب آلود و خسته به نظر می رسد. خیلی نگرانش هستم چون اونو خیلی دوست داریم.لطفن بگویید چکار کنم؟
  در ضمن من خودم میکروبشناسی پزشکی خوانده ام و پس از کمی تحقیق در اینترنت به وجود ناراحتی تنفسی قارچی شک کرده ام.

  • سلام دوست عزیز ، با توجه به اینکه بیماری های عفونی بین گربه هایی که یک جا نگهداری میشن به شدت واگیردار است برای مناسب ترین درمان بسته به شدت بیماری و گرفتن اطلاعات بیشتر از وضعیت گربتون به دامپزشک آنلاین مراجعه کنین تا راهنمایی دقیق تری بتونیم انجام بدیم.

 • ممنون از راهنمایی من گربه خودم ۴سالشه وهمه واکسن ها رو زده تا بحال ولی یک بچه گربه از داخل حیاط پیدا کردم حدود دوماه که خیلی بد جور مریض بود بردمش دکتر خودم تشخیص کلسی ویروس داد توی قسمتی از خانه نگهداری می کنم دور از گربه خودم وکلی بهش آمپول زد امروز ۴روزه قطره ‌شربت انتی بیوتیک می خوره خیلی شیطون وشکمو هست ولی هنوز یک چشمش خیلی ناجوره سوالم اینه که از محیط اون اتاق بیرون بیاد ممکنه ویروس داخل محیط به گربه دیگه منتقل بشه یا نه؟ ودوره درمانش چقدره

  • سلام رویا جان،
   کلسی ویروس بین گربه ها به شدت واگیرداره، درسته گربه های خونگی علیهش واکسینه میشن ولی هیچ تضمینی نداره که مبتلا نشن خصوصا اگه یه گربه ی شدیدا مبتلا اطرافشون باشه بنابراین بهتره احتیاطو رعایت کنین.
   بسته به شدت عفونت میتونه از یک هفته تا یک ماه هم طول بکشه.

 • سلام، من چند روز پیش یه گربه تقریبا ۶ یا ۸ هفته ایی پیدا کردم که چشماش از شدت عفونت بسته شده بود، قطره کلرامفنیکل زدم و چشماشو با سرم شست و شو دادم، الان چشماش خیلی بهتره ولی زیر گردنش یه زخم بزرگ عفونی ایجاد شده و خیلی بیحال شده،
  این ها علایم کلسی ویروس هست،؟
  و برای درمانش چه کار باید بکنم؟

 • سلام
  من به گربه‌های کوچه مون غذا رسانی‌می‌کنم و متوجه شدم که یکی‌شون کلسی ویروس داره.(بخاطر تجربه‌ام تو گربه‌های کلسی ویروسی، این بیماری رو می‌شناسم)
  اما نمی‌تونم بگیرم گربه رو و به دامپزشکی ببرم.
  اره راهی هست که بتونم بهش کمک کنم تا بیماری پیشروی نکنه؟

 • سلام. من امروز گربه مبتلا به کلسی پیدا کردم . موقعی که داشتم غذا میدادم به گربه ها، باقی مونده غذای گربه مبتلا رو گربه دیگری خورد و من چون درگیر گربه مبتلا بودم، دیر فهمیدم. امکان داره که گربه سالم مبتلا بشه؟ خواهش میکنم پاسخ بدین. ممنون

  • سلام حانیه جان،
   بله خصوصا اگه ایمن نباشه علیهش و قبلا هم مبتلا نشده باشه، بیماری کلسی خیلی واگیرداره.

 • من در شهرستان کوچیکی زندگی میکنم و چند تا گربه دارم و به گربه های محل هم غذا میدم،ولی وقتی مریض میشن چون دامپزشک خوب و تجهیزات دامپزشکی نیست وقتی مریض میشن نمیدونم چیکار کنم،پارسال چند تا از گربه های محل با همین بیماری مردن،البته پیش دامپزشک بردم ولی فقط یه امپول زد اونم ویتامین بود.

  • سلام مهسا جان،
   لزوما کلسی ویروس نیست، ممکنه مثل دهان و دندان داشته باشه. به هرحال لازمه حتما بررسی بشه.

پت پُرس در شبکه های اجتماعی

برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

مشاوره دامپزشکی آنلاین

محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

پت پرس را دنبال کنید

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.