نصب اپلیکیشن
مشکلات چشمی در بچه گربه طوسی رنگ با چشمان کوچک

مراقبت از چشم‌های گربه‌؛ شناخت و پیشگیری از مشکلات چشمی گربه

این روزها که نگهداری از گربه به عنوان حیوان خانگی رایج هست، باید از انواع بیماری‌هایی که ممکنه گربه خانگی شما مبتلا بشه اطلاع کافی داشته باشین تا بتونین از این بیماری‌ها پیشگیری کنین، به موقع اون‌ها رو تشخیص بدین و تصمیم بگیرین که مشکل رو در خونه رفع یا به دامپزشک مراجعه کنین.

سلامت چشم گربه، بخش مهمی از سلامت عمومی اون هست و نقش مهمی هم در کیفیت زندگیش داره و شما به عنوان کسی که از یک گربه نگهداری می‌کنه، باید بتونین همیشه چشم‌های گربه‌تون رو با دقت بررسی کنین و در صورت لزوم اقدامات لازم رو انجام بدین. از طرفی چون چشم‌ها احتمال مبتلا شدن به عفونت گربه رو دارن باید نکات مرتبط به اون رو هم دونست.

توی این مقاله می‌خوایم در مورد عفونت چشم گربه و انواع درمان اون صحبت کنیم. همچنین دیگر بیمار‌ی‌های چشمی گربه رو هم بررسی می‌کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشین:

گربه با چشمان سالم زرد شفاف و براق

ساختار چشم گربه‌ها

گربه‌ها از لحظه تولد تا حدود ۲ هفته، چشم‌های خودشون رو باز نمی‌کنن. در این طول زمان امکان داره که دچار بیماری عفونت چشم بشن، هر چند که زودتر باز کردن چشم بچه گربه هم می‌تونه برای اون‌ها مشکل ایجاد کنه. به همین خاطر در مواردی دامپزشک پلک‌های بچه گربه رو با بخیه به هم می‌چسبونه تا بچه گربه چشم‌های خودش رو زودتر از موعد باز نکنه.

تعداد کمی از بچه گربه‌ها هستن که چشم‌هاشون رو زودتر از زمان نرمال باز می‌کنن؛ این موضوع خطرناکیه چون ممکنه اشک چشم‌هاشون خشک بشه که در این صورت باید به طور مرتب از قطره چشم استفاده کرد. خیلی از این بچه گربه‌ها هم نجات پیدا نمی‌کنن.

زود باز کردن چشم‌ها، در  نژادهایی مانند گربه‌های پرشین باعث می‌شه مجرای اشک مسدود و یا کاملا خشک بشه.

هنگامی که چشم بچه گربه شروع به باز شدن می‌کنه باید در بهداشت محل زندگی اون بسیار دقت کنین؛ چون سیستم ایمنی ضعیفی داره.

معمولا بچه گربه‌هایی که از مادر جدا می‌شن، به عفونت چشم دچار می‌شن. چون مادر در طول روز چندین بار چشم توله‌هاش رو لیس می‌زنه و تمیز می‌کنه و چشم دچار بیماری نمی‌شه.

عفونت چشمی در در بچه گربه‌های خیابانی خیلی رایجه و حتی گربه‌های در سنین بالاتر هم ممکنه به خاطر آلودگی محیط زیست شهری، تغذیه از زباله و خوردن آب‌های آلوده دچار عفونت چشمی بشن.

درباره نگهداری از بچه گربه توی پت‌پرس مطلب کاملی نوشته شده. با خوندن اون می‌تونین درباره قدم به قدم نگهداری از بچه گربه و این که چطوری یک بچه گربه رو زنده نگه دارین، اطلاعات لازم و کافی رو به دست بیارین.

علایم عفونت چشم گربه

عفونت چشم گربه و بچه گربه

گربه‌‌ها وقتی در معرض باکتری‌ها و  ویروس‌ها قرار می‌گیرن ممکنه دچار عفونت چشمی بشن. همه عفونت‌های چشم درمان یکسانی ندارن و نوع درمان بستگی به نوع عفونت چشم گربه داره.

عفونت ویروسی خود به خود برطرف می‌شه و سیستم ایمنی بدن خود گربه، با عفونت مبارزه می‌کنه. ویروس‌هایی که روی چشم تأثیر می‌گذارن، کلسی ویروس و ویروس تبخال یا هرپس گربه هستن.

باکتری‌هایی هم که باعث عفونت چشم گربه می‌شن عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • مایکوپلاسما
 • استافیلوکوک
 • اشریشیا کلای
 • روتئوس
 • سودوموناس

علائم عفونت چشم گربه

این علائم می‌توانن یک یا ترکیبی از موارد زیر باشن:

 • چشمک زدن یا بسته نگه داشتن چشم‌ها: این علامت نشون می‌ده که چشم گربه دچار درد شده یا ناراحته و می‌تونه ناشی از آسیب دیدن، خراش چشم، افزایش فشار به چشم، گیر کردن یک جسم خارجی کوچیک در زیر پلک‌ها یا التهاب داخل چشم باشه.
 • پلک‌های متورم
 • ترشح از چشم گربه: همه گربه‌ها به طور طبیعی مایع چسبناکی در گوشه داخلی چشم‌هاشون دارن. این مایع شفاف هست و بعد از خشک شدن کمی قهوه‌ای و پوسته پوسته می‎شه. ترشحات با رنگ زرد یا سبز غیر طبیعیه و باید به دامپزشک مراجعه کنین. اگر ترشحات چشم به اندازه‌ای باشه که باید بیش از ۲ بار در روز پاک بشه یا گربه‌تون به طور مکرر چشم‌های خودش رو می‌ماله و می‌خارونه باید به دامپزشک مراجعه کنین.
 • سفیدی ملتهب چشم: اگه سفیدی چشم گربه متمایل به صورتی یا قرمز باشه و رگ‌های خونی اطراف اون قرمز شده باشه، غیر طبیعیه و نشونه‌ای از عفونت یا افزایش فشار در داخل چشم گربه هست.
 • از بین رفتن درخشندگی و براق بودن چشم گربه: چشم سالمِ گربه، براقه و درخشندگی و انعکاس داره. اگر به چشم گربه نگاه می‌کنین و به نظرتون مات هست و دیدن سطح انعکاس سخته، نشون‌دهنده خشکی چشم گربه یا وجود زخم در چشم اون هست.

چشمای گربه‌تون رو در روز روشن بررسی و هر دو چشم رو با هم مقایسه کنین و توجه داشته باشین که علامت غیر طبیعی می‌بینین یا نه. نشونه‌ها رو یادداشت کنین و بعد تصمیم بگیرین که نیاز به مراجعه به دامپزشک هست یا نه.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

مشکلا چشمی بچه گربه با چشم‌های مات

درمان خانگی عفونت چشم گربه

ترشح چشم‌ها رو تمیز کنین

اگر گربه آب‌ریزش چشم یا ترشح داره، پنبه‌ رو مرطوب و ماده چسبناک گوشه چشم رو تمیز و هر یک ساعت، این کار رو تکرار کنین. هر بار از پنبه تمیز و برای هر چشم از پنبه جداگونه استفاده کنین و بعد از اون چشم گربه رو با حوله خشک کنین.

برای چشم‌های بچه گربه، احتیاط کنین، چون عفونت چشم در اون‌ها، باعث بسته شدن چشم‌ها و در نهایت باعث کوری می‌شه.

اگر پلک‌ها با ترشح چسبناک بسته شده‌ان، یک توپ پنبه‌ای آماده کنین و در آب جوشیده‌ای که خنک شده خیس کنین و آروم روی چشم‌ها بکشین و ترشحات رو از گوشه داخلی چشم به سمت گوشه بیرونی پاک کنین و هم‌زمان با استفاده از انگشتانتون، فشار ملایمی روی پلک های بالا و پایین وارد و پلک‌ها رو از هم باز کنین.

هر روز ترشحات چشم گربه را از اطراف چشم گربه پاک کنین. پاک نکردن روزانه ترشحات چشمی گربه موجب قرمزی و التهاب چشم می‌شه. برای پاک کردن ترشحات چشم گربه، می‌تونین از پدهای مخصوص و محلول پاک‌کننده چشم گربه هم استفاده کنین.

همیشه بعد از دست زدن به چشم‌های چسبناک گربه دستای خودتون را کاملا بشویید زیرا این عفونت‌ها قابل سرایت هستن.

 

چشم‌های گربه رو از تحریک کننده‌ها دور نگه دارین

هر چند وقت یک‌بار، موهای بلند اطراف چشم‌ها رو کوتاه کنین و توجه داشته باشین که عوامل محیطی در ایجاد بیماری‌های چشمی گربه تاثیرگذار هستن.

 • مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده باعث ایجاد حساسیت می‌شن. اون‌ها رو از دسترس گربه دور نگه دارین و تا حد امکان مواقعی استفاده کنین که گربه‌تون اون اطراف نباشه.
 • بعضی از عطرها و ادکلن‌هایی که استفاده می‌کنین، می‌تونه باعث ایجاد عفونت چشم در گربه بشه و اگه پایه الکلی داشته باشه، گربه دچار آبریزش چشم هم می‌شه.
 • سعی کنین اجسام خطرناک و برنده رو از دسترس گربه، دور کنین.

اگه گربه‌تون، مدام چشم‌هاش رو می‌بنده و یا چنگ می‌زنه؛ ممکنه جسم خارجی در چشمش رفته باشه و یا خراشیدگی داخل چشمش ایجاد شده باشه که در این شرایط ترشحات چشم زیادتر می‌شه.

درمان عفونت چشم گربه توسط دامپزشک

در موارد زیر لازمه که حتما گربه شما توسط دامپزشک معاینه بشه:

 • ناراحتی قابل مشاهده مثل بستن چشم‌ها
 • ترشح زرد یا سبز
 • سطح مات چشم‌ها
 • بزرگ شدن رگ‌های خونی در سطح چشم‌ها

سعی کنین واکسن گربه خودتون به موقع تزریق کنین. آنفولانزای گربه و کلامیدیا از عوامل رایج عفونت چشمی در گربه هستن که با واکسیناسیون‌ می‌شه از بروز اون جلوگیری کرد.

اگر چشم گربه‌تون با شاخه درخت خراشیده شد یا توسط یک گربه دیگه آسیب دید، قبل از ایجاد عفونت باید اون رو درمان کنین. توجه داشته باشین که قرمزی چشم گربه، ترشحات یا سایر نشانه‌ها، همیشه به خاطر عفونت چشم گربه نیست. ممکنه به دلیل سایر بیماری‌ها مثل سرماخوردگی گربه، انواع مختلف سرطان و یا حتی کهولت سن باشه.

پیشنهاد می‌کنم مقاله «سرماخوردگی گربه» رو بخونین تا بتونین آبریزش و قرمزی چشم ناشی از سرماخوردگی و عفونت چشم رو تشخیص بدین.

درمان عفونت چشم توسط پزشک، ممکنه از درمان‌های موضعی تا آنتی بیوتیک‌های خوراکی و حتی جراحی چشم متفاوت باشه. اگه مشکلی در چشم گربه وجود داشته باشه که نیازمند درمان خوراکی یا قطره‌ها و پمادهای موضعی باشه، دامپزشک تلاش می‌کنه نحوه استفاده از داروها رو به شما یاد بده.

استفاده از دارو برای درمان عفونت چشم گربه

داروها را مطابق با تجویز دامپزشک استفاده کنین. درمان با آنتی بیوتیک می‌تونه به صورت دو مرتبه در روز تا هر ساعت در روز باشه و معمولاً درمان به مدت حداقل ۵ روز طول می‌کشه و نباید قبل از این، قطع بشه. اگه گربه‌تون، دارو مصرف نمی‌کنه با دامپزشک مشورت کنین. استرس می‌تونه مشکلات چشمی رو بدتر کنه.

اکثر عفونت‌های چشم گربه، با این سه دارو درمان و رفع می‌شن:

 1. اریترولیدین (اریترومایسین)
 2. قطره آنتی بیوتیک سیپلکس ( سیپروفلوکساسین)
 3. قطره ضد درد و التهاب دیکلوفناک

از هر قطره‌ای بدون نسخه برای عفونت چشم گربه استفاده نکنید مگر اینکه دامپزشک آن را توصیه کرده باشد. هر چیزی که بدون اطلاع دامپزشک مصرف شود می‌تواند اثرات منفی بر روی گربه داشته باشه.

درمان مشکلات چشمی گربه توسط دامپزشک

 حساسیت چشم گربه و بچه گربه

این حساسیت با قرمز شدن چشم خودش رو نشون می‌ده و برای درمانش باید از داروی ضد حساسیت زیر نظر دامپزشک، کمک بگیرین یا گربه رو حمام کنین. حساسیت چشم، باعث ایجاد خارش و سوزش چشم‌های گربه می‌شه.

علائم حساسیت چشمی گربه

علائم حساسیت چشمی در گربه‌ها شبیه به علائم حساسیت در انسان‌هاست.

 • آبریزش چشم‌ها : بعضیا آبریزش چشم رو با گریه گربه اشتباه می‌گیرن و فکر می‌کنن حیوونشون احساساتی شده. اگه گربه شما آبریزش فصلی چشمی داره، احتمالا دلیل اون حساسیت فصلیه.
 • قرمز شدن چشم ها
 • کثیف بودن ناحیه اطراف چشم به خاطر ترشحات
 • تیره بودن تخم چشم ها

وقتی که گربه‌ها از حساسیت چشمی ناراحت باشن، مدام چشم‌های خودشون رو می‌خارونن. اگه گربه شما علائم حساسیت چشمی رو داره با دامپزشک تماس بگیرین. چون در صورت نادیده گرفتن، می‌تونه خطرناک و مزمن بشه.

دلایل رایج نشانه‌های حساسیت چشمی در گربه‌

علائم شبیه به حساسیت چشمی، می‌تونه به دلیل وجود مواد حساسیت‌زایی باشه که در محیط زندگی گربه وجود داره. مثل:

 ۱. گرد و غبار

با جارو و تمیز کردن محیطی که گربه زندگی می‌کنه، می‌تونین گرد و غبار رو از بین ببرین. همچنین شستن گربه باعث از بین رفتن گرد و غبار از روی موهاش می‌شه. موقع حمام کردن، به چشم گربه بسیار توجه کنین. رفتن شامپو در چشم گربه در قرمزی و تورم چشم‌هاش موثره.

 ۲. مواد شیمیایی و ضدعفونی‌کننده‌های خانگی

 ۳. الکل، روغن، عطر و اسپری

سایر بیماری‌های چشمی گربه

ورم ملتحمه

التهاب ملتحمه وقتی ایجاد می‌شه که؛

 • غشای صورتی چشم گربه متورم و ملتهب بشه؛
 • گربه مدام پلک بزنه؛
 • بافت اطراف چشم قرمز بشه؛
 • ترشحات چشم گربه افرایش پیدا کنه.

شایع‌ترین علت ورم ملتحمه در گربه‌ها هرپس ویروسه. درمان ورم ملتحمه معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شه و نوع درمانش هم بستگی به علت ایجاد بیماری داره.

کراتیت اولسراتیو (زخم‌های قرنیه)

کراتیت اولسراتیو نوعی زخم باز در قرنیه گربه ست. یعنی ایجاد زخم، در لایه شفافی که نور از طریق اون وارد چشم می‌شه. وقتی چشم گربه دچار زخم قرنیه بشه، چشم‌هاش کدر به نظر می‌رسه و ممکنه قرمز بشه و ترشحات گاه و بی‌گاه هم داشته باشه. برای درمان زخم قرنیه حتما باید به دامپزشک مراجعه کنین.

زخم قرنیه در چشم‌های گربه

گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)

گلوکوم یکی از شایع‌ترین علت‌های کور شدن گربه‌هاست که به دلیل عفونت، ضربه، تومور یا تغییر وضعیت غیرعادی در عدسی چشم ایجاد می‌شه. درد، قرمزی، کدر شدن چشم از علائم این بیماریه و در صورتی که شدید باشه، چشم آسیب‌دیده بزرگتر از چشم سالم به نظر میاد.

گلوکوم در گربه‌ها یک وضعیت اضطراری به حساب میاد و اگه زود درمان نشه، گربه بینایی خودش رو از دست می‌ده.

آب مروارید

وقتی لنز داخل چشم مات و کدر می‌شه یعنی گربه دچار آب‌ مروارید شده. شدت آب مروارید مختلفه؛ بعضی وقت‌ها تنها قسمتی از لنز مات و یا سفید می‌شه. اگر یک سوم لنز یا بیشتر کدر یا مات بشه، می‌تونه روی دید گربه تاثیر بگذاره و در بینایی اون مشکل ایجاد کنه.

اگه تنها یک چشم مبتلا به آب مروارید بشه، اثر زیادی روی دید گربه نداره. اما اگه هر دو چشم مبتلا بشن حتی می‌تونه باعث کوری گربه بشه. درمان آب مروارید جراحیه.

اگزوفتالموس

اگزوفتالموس یک بیماری هست که توی اون، کره چشم از مدار چشم بیرون می‌زنه یا برامده می‌شه. بیشتر اوقات، این وضعیت در اثر رشد یک توده، پشت کره چشم گربه ایجاد می‌شه.

به غیر از تورم، تب، ترشح عفونی داخل یا اطراف چشم، بی‌حالی، ناتوانی در بستن چشم، التهاب قرنیه، ترشح و درد موقع باز کردن دهان از نشونه‌های این بیماری هستن.

اگه گربه، اگزوفتالموس داشته باشه؛ درمانش به علت ایجاد این بیماری بستگی داره. اگه علت اون توده سرطانی باشه؛ معمولاً جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی توصیه می‌شه.

آنوفتالموس

در حالی که اگزوفتالموس باعث بیرون‌زدگی چشم می‌شه؛ آنوفتالموس، بیماری هست که در اون محل کره چشم تغییر می‌کنه. یعنی به سمت داخل فرو می‌ره. این بیماری معمولاً نتیجه از دست دادن حجم کره چشمه که باعث کوچیک شدن اون می‌شه.

گربه‌های با نژاد سر باریک و بلند بیشتر در معرض آنوفتالموس هستن.

 

درمان آنوفتالموس هم به علت ایجاد این بیماری بستگی داره. مثلا اگه کم آبی بدن علت ایجاد این بیماری باشه، تزریق وریدی می‌تونه کمک کنه. در حالی که اگه در اثر توده سرطانی ایجاد شده باشه، جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی درمان معمول این بیماری هست.

همیشه چشم‌های گربه خودتون رو بررسی کنین. این کار به شما این امکان رو می‌ده که مشکلات کوچیک رو قبل از اینکه یزرگ و خطرناک بشن، پیدا و راه حل مناسب آن را پیدا کنین. یادتون باشه نگهداری گربه کار سختی نیست و فقط نیاز به توجه و آگاهی داره. شما به عنوان صاحب گربه باید مثل یک مادر مراقب گربه‌تون باشین.

همون‌طور که گفته شد، چشم گربه باید شفاف، روشن و بدون پف و تورم باشه. نباید هیچ قسمت قرمز یا تحریک شده‌ای وجود داشته باشه و مردمک چشم‌های گربه باید به یک اندازه و در گوشه‌ها از ترشحات و پوسته آزاد باشن. در غیر این صورت دامپزشک خودتون رو در جریان بذارین و با او مشورت کنین.

 

تجربه و نظر شما برای ما مهمه!    

توی این مقاله درباره عفونت چشم گربه؛ راه‌های تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات چشم گربه صحبت کردیم. امیدواریم با خوندن این مطلب بتونین از گربه‌تون مراقبت کنین. شما هم برای ما از تجربیات نگهداری از بچه گربه و گربه خونگی‌تون و مراقبت‌های چشمی اون بگین. اون رو در منزل درمان کردین یا به پزشک مراجعه کردین؟ از چه داروهایی استفاده کردین؟ پیشنهادتون برای بقیه چیه؟ تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما در میون بذارین و اگه سوالی دارین مطرح کنین تا همکاران من در اسرع وقت، راهنماییتون کنن.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (24 امتیاز)
نویسنده: شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
سلام
من شیرین هستم، نویسنده و علاقه مند به حیوانات. علاقه من به حیوانات از وقتی شروع شد که یه توله سگ رو به سرپرستی قبول کردم. امیدوارم از خواندن محتوای من لذت ببرید.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
ملیکا
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام ببخشید من گربم بعد از یه شبه سرد کنار چشمش یک چیزه سفید رنگ هست و تا تمیزش نکنم همینطوری بسته هس من فکر میکنم که سرما خورده باشه میشه بگید که چه کنم تا زودتر خوب بشه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام ملیکا جان ما چون دوست داریم بهرین خدمات رو بهتون ارائه بدیم بهت پیشنهاد میکنم این موضوع رو به طور مستقیم با متخصصای کلینیک آنلاین در میون بذاری تا زودتر و بهتر راهنماییت کنن

پاسخ به این نظر
رویا
نوشته شده در: ۲۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام من ببخشید ی بچه گربه خیابونی رو دیدم که شمش انگار عفونت داشت چشمم داره بسته میشه ( هنوز کام بسته نشده) و با ی مایع زرد رنگ که داره پلکاش رو بهم میچسبونه…

نمی تونم ببرمش دامپزشکی میشه بگید چطور میشه درمانش کرد؟

اگه با ی دستمال چشمش رو پاک کنم خطر نداره؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

لطفا در این مورد با دامپزشک آنلاین پت پرس مشورت کنید

پاسخ به این نظر
Melina
نوشته شده در: ۲ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید
یک سوال دارم امکانش هست که گربه رو به دو مکان عادت بدیم که استرس نگیره؟چجوری؟
و گربه های اسکاتیش آنفولد مشکلات مفصلی ندارن؟ و میشه گربه و خرگوش لوپ و کاسکو رو پیش هم نگه داشت؟چون من دیدم دو گربه با یک اردک زندگی میکنند
چون هنوز حیوان خانگی ام رو نگرفتم مجبور شدم اینجا بپرسم چون اونجا مشخصات میخواست ببخشید

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام ملینا جان
بله امکان عادت کردن گربه هست اما اینکه استرس بگیره یا بستگی به خلق و خوی گربه داره. هرگربه ای ویژگی های رفتاری منحصر به فردی داره.
خوشبختانه گربه های اسکاتیش آنفولد اون مشکلات مفصلی رو ندارن.
برای همزیستی این حیوونا بله میشه اما باید از بچگی باهم باشن

پاسخ به این نظر
کیوان
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

سلام.وقت بخیر،خسته نباشید.
من قصد قبول کردن سرپرستی یه گربه رو دارم.چند وقتیه دارم مطالعه میکنم در مورد نگهداری از گربه و مشکلی باهاش‌ ندارم.
فقط یک سوال خیلی مهم داشتم؛وقتی گربه رو به سرپرستی قبول کردم،ممکنه بتونم هر هفته به مدت یک روز یا دو روز ببرمش به یه خونه دیگه؟
یعنی هر هفته به به مدتی به یه خونه دیگه ببرم.(که اونجا روستا هست و سرد تر هست نسبت به شهر)
ایا ممکنه؟
ممنون میشم پاسخ بدید. 🙏

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۸ دی, ۱۳۹۹

سلام کیوان جان
بله میتونید ولی شرایط حمل و نقل همیشه استرس زاست سعی کنید تا چند هفتهی اول که پیشتون میاد جا به جاش نکنید و استرسش رو بیشتر نکنید

پاسخ به این نظر