پت پرس
غذای گربه رنال خانگی

راهنمای تهیه غذای خشک گربه Renal در منزل!

گربه‌هایی که مبتلا به بیماری کلیوی هستن باید رژیم غذایی خاصی داشته باشن که به غذای رنال معروفه. چند برند معروف مثل رویال کنین غذای گربه رنال دارن؛ اما این روزها که غذای خارجی کمیاب و نایاب شده این سوال پیش میاد که: آیا می‌شه غذای گربه رنال خانگی درست کرد؟ یعنی خودمون غذایی درست کنیم که برای گربه با بیماری کلیوی مناسب باشه و دیگه نیازی به غذای خشک رنال تجاری نباشه؟ در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

بیماری کلیوی در گربه

بیماری کلیوی در گربه ها چرا و چطوری ایجاد می‌شه؟

بیماری نارسایی مزمن کلیه (CKD) شایع‌ترین بیماری کلیوی در گربه‌هاست و اگرچه در هر سنی دیده می‌شه اما بیشتر در گربه های پیر و مسن (بالای ۷ سال) بیشتر خودش رو نشون میده و با بالا رفتن سن علائمش شدیدتر می‌شه.

کلیه مواد زائد رو از خون تصفیه و از طریق ادرار دفع می‌کنه. اما در گربه‌هایی که بیماری کلیوی دارن این فرآیند به درستی انجام نمی‌شه؛ در نتیجه مواد زائد و مضر در جریان خونشون جمع می‌شه و مشکلات سلامتی متعددی برای گربه‌ها به وجود میاره.

برخی دلایل بروز بیماری کلیوی در گربه‌ها عبارتند از:

 • بیماری کلیه پلی‌کیستیک: این بیماری ارثی بیشتر در گربه‌‌های نژاد پرشین و گربه‌های میکس با پرشین دیده می‌شه و به مرور بافت کلیه پر از کیست‌ می‌شه. (در این رابطه بخوانید: نگهداری از گربه پرشین)
 • تومورهای کلیه: برخی تومورها هم می‌تونن باعث نقص در عملکرد کلیه‌های گربه و در نتیجه نارسایی مزمن کلیه بشن.
 • انواع عفونت‌ها: عفونت‌های باکتریایی کلیه می‌تونن آسیب جدی به کلیه‌ها بزنن و باعث بیماری کلیوی CKD بشن.
 • داروها: مصرف برخی داروها به مدت طولانی هم می‌تونه به کلیه های گربه آسیب بزنه و باعث نارسایی کلیه بشه.

همین طور تغذیه نامناسب گربه (مثلا تغذیه فقط با غذای خشک) و به اندازه کافی آب نخوردن گربه در دراز مدت می‌تونه اثرات نامطلوبی روی عملکرد کلیه بذاره و حتی منجر به بیماری نارسایی مزمن کلیه در گربه بشه.

نارسایی مزمن کلیه در گربه

آیا بیماری کلیوی در گربه‌ها قابل درمانه؟

متاسفانه نارسایی مزمن کلیه درمانی نداره؛ اما با درمان‌های حمایتی و همین طور تغذیه و رژیم غذایی خاص می‌تونید کیفیت زندگی و طول عمرگربه رو تا حد زیادی بهتر و بیشتر کنید.

با مدیریت این بیماری، گربه شما می‌تونه عمری طولانی بدون کمترین درد و ناراحتی رو تجربه کنه.

۴ هدف اصلی در مدیریت نارسایی کلیوی در گربه‌ها عبارتند از:

 1. کنترل علائم بالینی مربوط به تجمع زائدات در جریان خون گربه
 2. کاهش مشکلات مربوط به تناسب مواد معدنی و مایعات بدن
 3. اصلاح/کاهش روند پیشرفت بیماری نارسایی کلیوی
 4. و در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب و درمانی

ویژگیهای رژیم غذایی مناسب برای گربه با مشکل کلیوی

تغذیه و رژیم غذایی نقش مهمی در مدیریت بیماری نارسایی کلیوی در گربه‌ها داره.

با در پیش گرفتن رژیم غذایی مخصوص رنال می‌تونید تا حد زیادی بیماری گربه‌تون رو کنترل کنید و به بهتر شدن زندگی‌ش کمک کنید.

به طور کلی تفاوت غذای گربه رنال با غذای معمولی اینه که پروتئین و فسفر کمتری داره. همچنین ترکیبات دیگه، مثل اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدانها که برای گربه با بیماری کلیوی مفیدن رو بیشتر داره.

گربه در حال آب خوردن

آب، ساده و در دسترس اما حیاتی و ضروری!

بله، آب یکی از مهمترین و حیاتی‌‌ترین مواد غذایی برای گربه‌های با بیماری کلیوی است. نارسایی مزمن کلیه باعث اختلال در خارج کردن سموم از بدن می‌شه.

اما هرچقدر گربه مایعات و مخصوصا آب بیشتری بخوره به بهتر شدن این وضعیت کمک می‌کنه و بدن می‌تونه راحتتر سموم رو دفع کنه. از طرف دیگه هرچقدر گربه آب کمتری بخوره و رطوبت غذاش هم کم باشه باعث افزایش تجمع سموم در بدن و شدیدتر شدن علائم بیماری کلیوی در گربه می‌شه.

متاسفانه گربه‌ها به طور غریزی خیلی احساس تشنگی نمی‌کنن و زیاد آب نمی‌خورن. این چالش آب خوردن برای همه گربه‌ها وجود داره؛ اما وقتی گربه مبتلا به بیماری کلیوی هم باشه این مشکل صدچندان خودش رو نشون می‌ده.

غذای کنسروی و همینطور غذای گربه رنال خانگی در مقایسه با غذای خشک حاوی مقادیر بیشتری آب و رطوبته و تا حدی مایعات مورد نیاز بدن گربه رو تامین می‌کنه.

به عبارتی وقتی گربه «فقط» غذای خشک می‌خوره در مقایسه با وقتی که غذای تر و کنسروی و غذای خانگی آبدار  می‌خوره باید «آب بیشتری» بخوره.

فواره آب گربه

چطوری گربه‌ام رو به آب خوردن تشویق کنم؟

اما برای اینکه گربه‌تون رو به آب خوردن تشویق کنید باید کمی خلاقیت به خرج بدید.

 • آب گربه رو هرروز عوض کنید و ظرف آبش رو بشورید.
 • در چند جای خونه در ظرف‌های مختلف آب بذارید تا احتمال آب خوردن گربه بیشتر بشه.
 • اگه گربه‌تونه به مدل خاصی از ظرف علاقه داره حتما تو اون براش آب بریزید.
 • برخی محصولات مثل فواره‌ آب گربه در این مورد می‌تونه کمک زیادی بکنه. گربه‌ها عاشق آب جاری هستن و صدای شرشر آب باعث تحریک حس کنجکاوی و در نتیجه آب خوردن بیشترش می‌شه.
 • گاهی ریختن چند قطره روغن ماهی یا آب مرغ داخل آب و طعم‌دار کردنش، باعث ترغیب گربه به آب خوردن می‌شه.

یه مزیت تهیه غذای گربه رنال خانگی همینه که می‌تونه مقدار رطوبت غذا رو بیشتر کنید و به بهبود علائم نارسایی کلیوی در گربه‌تون کمک بیشتری بکنید.

درست کردن غذای خشک گربه renal در منزل

مقدار پروتئین کمتر، اما باکیفیت‌تر!

پروتئین مواد غذایی در معده شکسته می‌شه تا بدن بتونه ازشون استفاده کنه. در جریان این فرآیند یه سری تولیدات سمی تولید می‌شن که از طریق مجاری اداری دفع و از بدن گربه خارج میشن.

وقتی کلیه های گربه درست کار نکنن و دچار مشکل باشن نمیتونن وظیفه‌ خارج کردن سموم رو درست انجام بدن و این مواد سمی در بدن گربه تجمع پیدا می‌کنه.

کاهش پروتئین در رژیم غذای گربه با بیماری کلیوی باعث میشه این سموم کمتر تولید بشن و در نتیجه گربه حالش بهتر بشه.

از طرفی میدونیم که گربه‌‌ها گوشتخوار اجباری هستن و پروتئین و چربی بخش اصلی رژیمشون رو تشکیل میده. همچنین گربه‌ها عاشق طعم گوشت و پروتئین هستن و باعث تحریک اشتهاشون میشه. به همین دلیل در غذای گربه رنال حتما باید مقداری پروتئین وجود داشته باشه.

در غذای گربه رنال خانگی و تجاری مقدار پروتئین استفاده شده کمتر از غذاهای معمولیه، اما کیفیت بالاتری باید داشته باشه تا با همون مقدار کم بتونه نیازهای تغذیه‌ای گربه رو تامین کنه.

غذای رنال خانگی برای گربه

غذای رنال فسفر کمتری باید داشته باشه!

کاهش مقدار فسفر در رژیم غذای گربه‌هایی که بیماری کلیوی دارن به نحوی باعث کاهش پیشرفت بیماری نارسایی مزمن کلیوی (CKD) در گربه‌ها میشه؛ هرچند هنوز مکانیسم اثر و روندش دقیق مشخص نشده.

مقدار فسفر کمتر در غذای گربه رنال خانگی و تجاری باعث کاهش اثرات پرکاری تیروئید یا هیپر پاراتیروئیدیسم ثانویه در این گربه‌ها میشه.

مقدار فسفر مجاز در غذای گربه رنال خانگی و تجاری حدود ۰.۳% تا ۰.۶% است.

ازونجایی که مقدار فسفر به مقدار پروتئین مرتبطه، بدون کاهش پروتئین نمیشه مقدار فسفر غذا رو تا این حد پایین آورد.

انتخاب گوشت‌هایی که فسفر کمتری دارن هم گزینه خوبی برای کاهش مقدار فسفر در غذای گربه رنال خانگی به حساب میاد. گوشت مرغ بدون پوست و خرگوش از جمله پروتئین‌های مناسب برای تهیه غذای گربه رنال خانگی هستن.

درست کردن غذای گربه رنال در منزل

 مقدار سدیم کمتر در غذای گربه رنال خانگی و تجاری!

غذای گربه رنال خانگی و تجاری باید مقدار سدیم کمتری داشته باشه تا از تجمع زایعات و سموم در کلیه جلوگیری کنه. کاهش سدیم همچنین به طبیعی تر شدن فشار خون گربه کمک می‌کنه و از مشکلات متعاقب اون جلوگیری می‌کنه.

اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتر!

اسیدهای چرب امگاه ۳ در تغذیه و غذای گربه رنال به کاهش تولید ترکیبات التهابی که باعث استرس اکسیداتیو (عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن) در بافت کلیه‌های گربه می‌شه کمک می‌کنه و به این ترتیب باعث کاهش روند پیشرفت و رشد بیماری کلیوی در گربه می‌شه.

رژیم غذایی درمانی مناسب برای گربه مبتلا به نقص کلیه باید حاوی ترکیبات و مقادیر زیر باشه:

پروتئین فسفر سدیم اسیدهای چرب
۲۸-۳۵% ۰.۳-۰.۶% < 0.4% ۰.۴- ۲.۵%

غذای رنال برای گربه بدغذا

مهمترین مشکلات تغذیه گربه‌هایی که بیماری کلیوی دارن چیه؟

همون طور که در بالا توضیح دادیم عمده تفاوت غذای گربه رنال با غذای معمولی اینه که پروتئین و فسفر کمتری داره. همچنین ترکیبات دیگه، مثل اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدانها که برای گربه با بیماری کلیوی مفیدن در غذای گربه رنال خانگی و تجاری بیشتر وجود داره.

 • علاوه بر این، گربه هایی که مشکلات کلیوی دارن معمولا پیر و سالخورده هستن و به خاطر پیری اغلب مشکلات دهان و دندان هم دارن (حتی ممکنه اصلن دندون نداشته باشن).
 • همینطور بیشترشون هم به خاطر کهولت سن و مشکل کلیه دچار کاهش اشتها هم هستن و هر غذایی رو نمیخورن و به اصطلاح بدغذا هستن.

بنابراین غذای گربه رنال خانگی یا تجاری باید علاوه بر ویژگی‌های تغذیه‌ای، خوش خوراک و خوشمزه باشه و جویدن و هضمش هم برای گربه راحت باشه.

غذای خشک رنال گربه

بهترین راه حل تغذیه گربه با مشکل کلیوی

اگه متاسفانه گربه شما هم دچار بیماری کلیوی شده و این بیماری توسط دامپزشک تایید شده برای تغذیه دوست ملوستون دو راه حل دارید:

راه حل اول: غذای گربه رنال تجاری

اولین و شاید راحتترین راه خرید غذای گربه رنال تجاری و آماده است. برندهای معتبری مثل رویال کنین و مونژه غذای گربه رژیمی مخصوص بیماری کلیه دارن و خیلی از صاحبان گربه هم از همین غذاها برای گربه‌شون می‌خریدن. (معرفی محصولات غذای گربه رویال کنین)

اما در یکی دو سال اخیر گران شدن ارز و ممنوعیت ورود غذای گربه خارجی باعث شده دیگه این مدل غذاها در بازار وجود نداشته باشن و اگه هم پیدا بشن چندبرابر قیمت فروخته بشن.

بنابراین خیلی از صاحبان گربه‌‌های مبتلا به بیماری کلیوی دیگه نمی‌تونن اون غذاها رو برای گربه‌شون تهیه کنن و از طرفی هم نمی‌تونن به گربه‌شون غذای عادی بدن؛ پس به دنبال راه حل جایگزین و بهتری هستن.

راه حل دوم: تهیه غذای گربه رنال خانگی با دستور دامپزشک

راه حل دوم که در شرایط کنونی بهترین راه حله تهیه غذای گربه رنال در منزل هست.

اگه قصد تهیه غذای خونگی برای گربه‌تون دارید حتما باید با دامپزشک مشورت کنید. این موضوع در مورد غذای گربه رنال که به رژیم درمانی و خاص نیاز داره اهمیت فوق‌العاده زیادی هم پیدا می‌کنه.

توجه:

دستور غذای گربه رنال خانگی در صورتی مفید و قابل استفاده است که توسط دامپزشک تجویز شده باشه و ترکیبات و نوع و مقدارشون بالانس شده باشه و کاملا مناسب وضعیت و بیماری گربه تعیین شده باشه. در غیر این صورت غذایی که به گربه‌تون می‌دید در دراز مدت می‌تونه اثرات خیلی بدی روی سلامتی‌ش بگذاره و بیماری‌ش رو شدیدتر بکنه.

 

 

تهیه غذای گربه رنال خانگی

غذای خانگی برای گربه

اخیرا به دلیل برخی مسائل، غذاهای خشک خارجی و برندهای معتبر در کشورمون کمیاب یا گران شدن.

اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که از قیمت های بالا و کمیاب بودن غذاخشک های خارجی گربه ها خسته شدید، این بخش از مقاله رو با دقت بخونید.

میشه به گربه ها غذای خونگی داد که از مواد باکیفیت توسط خودتون درست شده. ولی سوال اصلی اینه که:

آیا غذایی که توی خونه درست میکنیم میتونه برای گربه‌مون مفید و کافی باشه؟

بله، ولی شرط داره

شرطش اینه که دامپزشک بسته به ویژگی های گربه شما مثل

 • وزنش
 • سنش
 • میزان فعالیتش
 • نژادش
 • بیماری های خاص گربه مثل نارسایی مزمن کلیه

و چندین فاکتور دیگه، مواد تشکیل دهنده غذای گربه و مقدارشون رو مشخص کنه.

دستور غذایی نوشته شده توسط دامپزشک  چون با توجه به نیازهای غذایی اختصاصی گربه شما محاسبه و فرمول نویسی شده، بسیار بالانس شده هست و میتونه حتی از غذای خشک هم براش مفیدتر باشه چون از مواد تازه و باکیفیت تشکیل شده.

چطور برای گربه‌م از دامپزشک دستور غذایی اختصاصی دریافت کنم؟

ما در پت پرس این امکان رو برای شما فراهم کردیم که از دامپزشک به صورت اختصاصی برای گربه‌تون یه برنامه غذایی کامل و بالانس شده مطابق با

 • نیازهای گربه
 • مواد غذایی مورد علاقه اش
 • بودجه مالی ماهانه برای خرید مواد غذایی گربه

دریافت کنید.

کافیه فرم زیر رو پر کنین  تا باهاتون تماس بگیریم.

توجه: قیمت دریافت برنامه غذایی اختصاصی برای گربه سالم و گربه بیمار تفاوت داره.

   

  برنامه غذایی گربه‌تو از دامپزشک پت پرس بگیر!

  نظر شما چیه؟

  تا حالا تجربه نگهداری از گربه مبتلا به بیماری کلیوی رو داشتین؟ تغذیه و نگهداری این گربه‌ها چه سختی‌ها و چالشهایی داره؟ بهش غذای گربه رنال رویال کنین و سایر برندها رو می‌دادید یا خودتون غذای گربه رنال خانگی درست می‌کردید؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در این مورد با ما در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌‌دیم.

  زهرا مظاهری

  مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.

  اضافه کردن نظر

  پت پُرس در شبکه های اجتماعی

  برای تربیت اصولی سگ از کجا شروع کنیم؟

  مشاوره دامپزشکی آنلاین

  محتوای آموزش تربیت حیوانات خانگی

  همه چیــــــز برای حیوانات خانگی😻

  پت پرس را دنبال کنید

  ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از اخبار جدید باخبر بشید و باهامون در تماس باشید. ما هم از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال میشیم.