کتاب تربیت عروس هلندی
دلایل جیغ زدن عروس هلندی

علت جیغ زدن عروس هلندی و راه‌های کنترل و جلوگیری از اون

عروس هلندی‌ها پرنده خونگی خیلی پرطرفداری هستن و ساعت‌ها می‌تونن شما رو سرگرم شیرین کاری و شیرین زبونی‌هاشون کنن. کوکاتیل می‌تونه صداهای منحصر به فردی در محیط خونه ایجاد کنه و معمولا همگی عادت دارن که صبح‌ها و شب‌ها جیغ می‌زنن. علت جیغ زدن عروس هلندی میتونه مربوط به عوامل مختلفی باشه. اما یه جورایی با این جیغ زدن می‌خوان به صاحبشون نوید اومدن روز و شب رو بگن و معمولا در ساعات مختلف روز اگر نر باشن که شروع به حرف زدن می‌کنن و اگر ماده باشن شروع به آواز.

اما طوطی عروس‌هایی هم هستن که متاسفانه در طول روز مدام جیغ می‌کشن و این موضوع اصلا طبیعی نیست. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و تیم پت پرس می‌خواد توی این مقاله کلی اطلاعات در مورد علت جیغ زدن عروس هلندی و کنترل جیغ‌های اعصاب خورد کن این پرنده بامزه و درمانش باهاتون صحبت کنه. پس همراه ما باشید.

چرا عروس هلندی‌ها با جیغ زدن ارتباط برقرار می‌کنن؟

عروس‌ هلندی پرنده‌های زینتی هستن که در طبیعت به صورت گله‌ای زندگی می‌کنن. و برای اینکه از هم‌نوعان خودشون عقب نمونن با جیغ زدن باهاشون ارتباط برقرار می‌کنن و یه جورایی هم دیگه رو صدا می‌کنن.

پس کاملا عادیه که کوکاتیل شما برای ارتباط باهاتون هم از روش سنتی جیغ زدن استفاده کنه. اما این جیغ زدن اگر بیش از حد بشه خوب دردسر سازه و نگهداری از عروس هلندی رو سخت‌ می‌کنه.

عکس عروس هلندی

علت جیغ زدن عروس هلندی چیه؟

علت جیغ زدن عروس هلندی میتونه عوامل مختلفی باشه. بعضی از این دلایل مربوط به احساسات این پرنده میشه و بعضی دیگه به نحوه ارتباط گرفتن اونا با هم میشه و یا حتی وسیله‌ای برای ابراز نارضایتی از محیطشون.

جیغ زدن عروس هلندی به دلیل ندیدن صاحب

عروس هلندی‌ها موجودات اجتماعی هستن که همش توجه می‌خوان و صاحبشون باید یه جورایی ۲۴ ساعت شبانه روز جلو چشمشون باشه. اگر صاحبشونو نبینن حس تنها موندن دارن و غصه می‌خورن و شروع به جیغ کشیدن می‌کنن. پس سعی کنید قفس یا پارک بازی پرنده رو جایی بذارید که به شما دید داشته باشه. البته اگه به تازگی عروس هلندی خریداری کردین و ارتباط گرفتن با اونا رو نمی‌دونین یا هنوز به شما عادت نکرده، بهتون پیشنهاد می‌کنم حتما مطلب عادت دادن عروس هلندی به صاحب جدید رو بخونین.

جیغ کشیدن و تمرین برای آواز یا صحبت کردن

عروس هلندی‌ها وقتی می‌خوان شروع به صحبت کردن و آواز خوندن کنن انقدر جیغ می‌زنن تا به مرور زمان کلام توی ذهن و حنجرشون شکل بگیره. در واقع این نوع جیغ کشیدن برای پرنده‌هایی هست که هنوز به بلوغ نرسیدن. بعد از بلوغ و یادگرفتن آواز و صحبت این جیغ زدن‌ها به حداقل می‌رسه.

پت پرس یه کتاب جامع برای نگهداری و آموزش عروس هلندی تهیه کرده که میتونید خیلی ساده علاوه بر رفع مشکلات رفتاری اون، تو دستی کردنش و حتی آموزش حرف زدن به اون هم از این کتاب کمک بگیرید.

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۱۱۵,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

جیغ کشیدن به دلیل ترسیدن

ممکنه هراس شبانگاهی، صدای ناگهانی داخل یا بیرون خونه و یا بلاهای طبیعی مثل زلزله باعث ترس عروس هلندی بشه که باعث جیغ کشیدن و گاهی هم خوردن طوطی عروس به میله‌های قفس و یا دیوار اتاق می‌شه.

تنها ماندن در طول روز؛ علت جیغ زدن عروس هلندی

اگر برنامه کاری شما ناگهان تغییر کنه و مجبور باشید ساعت‌های بیشتری رو بیرون از خونه بمونید، عروس هلندیدتون یهو تنها می‌شه و همین باعث می‌شه از شدت تنهایی شروع به جیغ زدن‌های وحشتناک کنه. کوکاتیل پرنده‌ای هست که نیاز به تعامل خیلی زیادی داره پس حواستون باشه که به مقدار لازم براش وقت بذارید. اگر زمانی از روز رو خونه نیستید حتما براش رادیو یا تلویزیون رو روشن بذارید که احساس تنهایی نکنه.

خسته شدن از اسباب بازی‌های قدیمی

عروس هلندی‌ها به علت هوش خیلی زیادی که دارن سریع اسباب با اسباب بازی‌هاشون ارتباط می‌گیرن و شروع به خراب کردنشون می‌کنن. انقدر هم لوس هستن که مثل یه بچه دوساله هر چند وقت یک بار هوس یه اسباب بازی جدید می‌کنن و اسباب بازی قدیمی رو دیگه دوست ندارن. خب راه حل اینکه هر چند هفته یک بار براشون یه اسباب بازی جدید بگیرید و خوشحالشون کنید. حتی می‌تونید وقتی خونه نیستید براشون با اسباب بازی‌ها پازل درست کنید مثلا یه خوراکی که خیلی دوست داره رو می‌تونید بین یکی از اسباب بازی‌ها قایم کنید تا تلاش کنه بهش برسه. اینجوری کلی سرگرم می‌شه.

اگه نمیدونین چه اسباب بازی‌هایی می‌تونین برای عروس هلندیتون بگیرین، خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی مقاله اسباب بازی عروس هلندی می‌تونین اطلاعات لازم رو تو این زمینه به دست بیارین.

همچنین وقتایی که شروع به فیلم دیدن می‌کنید و یا دارید تلوزیون تماشا می‌کنید بهشون اجازه بدید که روی شونه یا پای شما بشینن و چند ساعتی در کنار هم بگذرونید.

علت جیغ زدن عروس هلندی

کم خوابی؛ علت مهم جیغ زدن عروس هلندی

کمبود خواب هم یک عامل بسیار مهم در جیغ کشیدن‌های عروس هلندی محسوب می‌شه، سعی کنید برنامه خواب پرنده خیلی منظم باشه. شبها حتما یک روکش روی قفس بندازید و اتاق رو خیلی کم نور کنید تا راحت بخوابه. یادتون باشه که کوکاتیل در شب بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت نیاز به خواب داره.

جیغ زدن به خاطر سر و صدا و آلودگی صوتی

اگر محل زندگی شما جایی قرار داره که آلودگی صوتی خیلی زیاده، استرس ناشی از این آلودگی صوتی باعث جیغ کشیدن پرنده میشه. پس حتما حتما پرندتونو جایی از خونه بذارید که حداقل این آلودگی‌های صوتی رو داشته باشه.

جیغ زدن به دلیل گرسنگی

اگر طوطی عروس هلندی شما گرسنه باشه حتما شروع به جیغ زدن می‌کنه یادتون باشه حتما باید چند نوع غذا در روز توی قفس باشه و دسترسی به غذا رو حتما داشته باشه. گاهی ممکنه غذا توی قفس باشه اما باز هم جیغ بزنه این به این معنی هست که من این غذایی که گذاشتی رو دوست ندارم و یه غذای دیگه میخوام. خب بهتون پیشنهاد می‌کنیم که حتما سری به مقاله غذای عروس هلندی بزنید تا با کلی غذای خوشمزه و البته مجاز اونا آشنا بشید.

جیغ کشیدن به دلیل دستی نبودن

دستی نبودن عروس هلندی هم میتونه دلیل جیغ کشیدنش باشه. طوطی عروس‌هایی که دستی نیستن، وقتی صاحباشون دست توی قفس می‌کنن یا می‌خوان بگیرنشون از شدت ترس شروع به جیغ زدن می‌کنن. تنها راه حل درمان این نوع جیغ زدن، دستی کردن عروس هلندی هست که از سنین پایین با حوصله باید انجام بشه. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی مقاله رام کردن عروس هلندی به طور مفصل در مورد روش جلب اعتماد این پرنده و بعد از اون دستی کردنش صحبت کردیم و میتونین از این مقاله کمک بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم ویدیویی که پت پرس درباره همین موضوع تهیه کرده رو هم نگاه کنین.

 

مواظب باشید که جیغ زدن عروس هلندی بهانه زورگویی به شما نشه

همون طور که بارها توی صدها مقاله گفته شده عروس هلندی‌ها فوق العاده باهوش هستن و به راحتی می‌تونن مثل بچه‌ای که با گریه والدینشو مجبور می‌کنه بهش توجه کنن، جیغ کشیدن رو ابزاری برای به هدف رسیدن خودشون قرار بدن. یادتون باشه که طوطی عروس رو باید دقیقا مثل بچتون تربیت کنید.

بازی کردن و سرگرمی بهترین برنامه برای ترک عادت‌های بد

جیغ زدن زیاد می‌تونه شدیدا آزاردهنده باشه و شاید برای بعضیا این سوال پیش بیاد که چگونه جیغ زدن عروس هلندی رو کم کنیم؟ اینو هیچ وقت یادتون نره هر چقدر که برای پرنده وقت بذارید و باهاش بازی کنید، همون قدر عادتهای بد پرنده ترک می‌شه. طوطی عروس فنچ یا قناری نیست که زیاد نیازی به صاحبش نداشته باشه حتی دیده شده عروس هلندی‌های که جفتن باز هم شدیدا تشنه محبت صاحبانشون هستن. برای جیغ زدن هم باید اول علت رو پیدا و برطرف کنید.

جمع بندی

کوکاتیل‌ها پرنده‌هایی هستن که بسیار تربیت پذیرن و البته روابط اجتماعی فوق العاده بالایی دارن. به دلیل زندگی در طبیعت و ساختار ذهن و حنجره گاهی اوقات شروع به جیغ کشیدن می‌کنن که تا حدودی طبیعی هست اما اگر این جیغ زدن‌ها خیلی زیاد بشه دیگه باعث سردرد می‌شه و نگهداری از این پرنده رو مشکل میکنه و اونجاست که باید به دنبال علت جیغ زدن عروس هلندی باشین.

ما یه سری عواملی که میتونه علت جیغ زدن عروس هلندی باشه و راه حل برطرف کردن اونا توی مقاله گفتیم. حالا نوبت شماست که بهمون بگید که کوکاتیل شما هم زیاد جیع می‌زنه؟ برای جیغ نکشیدن اون چی کار می کنید؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.7/5 - (6 امتیاز)
نویسنده: آرزو نوعی
نویسنده: آرزو نوعی
معماری خوندم و عاشق نوشتن هستم. دنیای حیوان هارو خیلی دوست دارم و سه تا طوطی خوشتیپ خوشگل دارم. تمام سعیم اینه که زندگی حیوان ها و صاحباشونو قشنگتر کنم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
یلدا
نوشته شده در: ۴ آذر, ۱۴۰۱

عروس هلندی من تقریبا سه ماهشه و نرم هست.وقتی گرفتمش رفتارش عادی بود ولی الان تقریبا یک هفتس که اینطوری شده.هرموقع دست من رو میبینه شروع میکنه جیغ زدن و گاز گرفتن ولی با هیچکدوم از اعضای خانواده مشکلی نداره.دلیلش چی میتونه باشه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ آذر, ۱۴۰۱

سلام یلدا عزیز
لطفا همین مقاله رو کامل بخونید. این موضوع علت های زیادی میتونه داشته باشه

پاسخ به این نظر
عاطفه
نوشته شده در: ۲۷ خرداد, ۱۴۰۱

سلام ،عروس هلندی من صبح ها شروع میکنه به جیغ زدن و تا یک ساعت مدام جیغ میزنه و پرواز میکنه 🥲😬
خسته شدم 😪

پاسخ به این نظر
پانیذ پاسه
نوشته شده در: ۲۸ آذر, ۱۴۰۰

یعنی من هر بار یه ذره از قفسش‌ دور میشم شروع به جیغ زدن میکنه😂🤦‍♀️

پاسخ به این نظر
Amir
نوشته شده در: ۲ آذر, ۱۴۰۰

سلام عزیز
من حدودا ۱ هفته میشه عروس هلندی ۵ ماهه نر خریداری کردم عادت کرده من هستم بیاد بیرون و نمیارمش مدام جیغ میزنه و مسأله اینجاست که غذاشو هم من کنارشم بیرون قفس میخوره میخواستم بدونم چکار باید کرد اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنونتون میشم
و اینکه اصلا جز ارزن توی ظرف غذا چیز دیگه ای نمیخوره

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۴۰۱

سلام امیر عزیز
احتمالا پرنده شرطی شده که وقتی توجه تورو داره و باهاش بازی میکنی که بیرون از قفس باشه
باید کم کم عادتش بدی به موندن داخل قفس و فضایی رو براش فراهم کنی که داخل قفس بهش خوش بگذره.
به هیچ عنوان بیرون قفس بهش غذا نده، اینا موارد پایه ای هستن که اگر کتاب تربیت عروس هلندی پت پرس رو خونده باشی بهشون اشاره شده.
ارزن مناسب نیست و باید کم کم غذاش رو عوض کنی. میتونی درخواست برنامه غذایی بدی براش. در مورد تغییر غذای پرنده مقاله مرتبطش رو میتونی در سایت مطالعه کنی.
موفق باشی

پاسخ به این نظر
فاطمه
نوشته شده در: ۹ آبان, ۱۴۰۰

بعدیه چیزدیگه
توخونه خالم که بود درقفسش همیشه بازبود،هرموقع میخواست میومدبیرون
سفره هم که پهن میکردن که ردخورنداشت میومدسرسفره فضولی،عادت کرده
الان توخونه ما،مامانم ناراحت میشه اگه توخونه ازادباشه وبیادسرسفره
اگرروی قفسشوبپوشونم وسفره رونبینه،مشکلی پیش میاد؟
چون جیغش رومیزنه که منو بیارین بیرون

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۴۰۱

سلام فاطمه
نه مشکلی پیش نمیاد. میتونی موقع غذا خوردن روی قفس رو بپوشونی

پاسخ به این نظر
آتوسا راد
نوشته شده در: ۲۲ شهریور, ۱۴۰۰

اما یک سوال دارم
عروس هلندی ها ممکنه به خاطر حسودی جیغ بزنن؟
من هروقت یک کدومش رو نیلز میکنم اون یکی جیغ میزنه(دوتا عروس هلندی دارم)

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۴۰۱

سلام آتوسا
بله ممکنه

پاسخ به این نظر
آتوسا راد
نوشته شده در: ۲۲ شهریور, ۱۴۰۰

خیلی ممنون بابت متن زیبا
خیالم واقعا راحت شد ممنون

پاسخ به این نظر
حنا
نوشته شده در: ۲۷ مرداد, ۱۴۰۰

ممنون بابت توضیحاتتون

پاسخ به این نظر
فاطمه
نوشته شده در: ۲۶ مرداد, ۱۴۰۰

سلام من ۲ روز هست که یک عروس هلندی خریدم تو قفسش هی سوت میزنه و تو قفسش پرواز میکنه راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
باید اول دستی بشه و به محیط عادت کنه

پاسخ به این نظر
طناز
نوشته شده در: ۳ مرداد, ۱۴۰۰

سلام من یه عروس هلندی ۱ ساله دارم هر شب قبل خواب عادت داره بره روی میلپرده و خودش رو تمیز کنه و موقع تمیز کردن خودش کلی جیغ میزنه هرچقدر هم میبرمش حموم تا اگه حشره ای تو پراش هست بمیره درست نمیشه چیکار باید بکنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۶ شهریور, ۱۴۰۱

سلام طناز عزیز
اول باید پرنده رو دستی کنی و به حضورت عادت کنه
علت جیغ زدنش ممکنه موارد دیگه ای باشه، احتمال بودن حشره داخل پرهاش خیلی کمه. و اینکه عروس هلندی خودش رو تمیز میکنه یه مساله عادی هست.

پاسخ به این نظر