پت پرس
عروس هلندی

راهنمای جامع و کامل عروس هلندی (معرفی، نگهداری، غذا، حرف زدن، قیمت و …)

عروس هلندی یا کوکاتیل پرنده ای زیبا، باهوش و منحصر به فرد متعلق به خانواده طوطی سانانه که در ایران جزو طوطی های سخنگوی بسیار پرطرفداره.

در این مقاله این طوطی سخنگوی بامزه و با استعداد رو معرفی میکنیم و درباره نگهداری از عروس هلندی، غذا، حرف زدن، قیمت و اسامی پیشنهادیشون صحبت میکنیم.

عروس هلندی چه جور پرنده ای است؟

عروس هلندی که نام اصلی اش کوکاتیل هست نوعی طوطی بومی استرالیاست!!

دلیل اینکه در ایران بهش عروس هلندی میگن شاید به این خاطر باشه که در ابتدا اسم استرالیا رو نیوهلند یا هلند جدید گذاشته بودن و این پرنده ها هم اولین بار اونجا دیده شدن.

عروس هلندی

طوطی عروس هلندی یا کوکاتیل (Cockatiel) پرطرفدار ترین طوطی سخنگو خونگی در آمریکاست. دلیلش هم اینه که این پرنده ها هم زیبا و باهوش هستن و هم بسیار اجتماعی و حتی گاهی بغلی! خیلی زود و راحت با آدم ها اخت میشن و حرف زدن یاد میگیرن.

این پرنده ها سوت‌زن های قهاری هم هستن و اگه تصمیم دارین یه عروس هلندی بخرین بهتره بدونین گوش دادن به کلی سر و صدا و سوت در انتظارتونه.

عروس هلندیها معمولا با یکی از اعضای خونواده خیلی صمیمی شده و بهش وابسته میشن و اگر از سن کم جوجه عروس هلندی رو اجتماعی کنین و به انسان ها عادت بدین، در بزرگسالی پرنده هایی خوش رفتار، بانمک و آرام خواهند بود.

رنگ اصلی این پرنده در طبیعت خاکستریه اما در حال حاضر این پرنده  توسط پرورش دهندگان در رنگ‌های مختلفی وجود داره. عروس هلندی سفید، زرد، کرم و قهوه‌ای جزء رنگ‌های رایج این پرنده زیبا و باهوش هستن.

چطور باید به عروس هلندی حرف زدن یاد بدید؟

آموزش حرف زدن به عروس هلندیها باید اصولی و علمی انجام بشه، در غیر این صورت صاحبش  رو ناامید و خسته میکنه و باعث میشه

کتاب آموزش عروس هلندی

آموزش بی فایده به نظر برسه.

در کتاب آموزش عروس هلندی بهتون توضیح دادیم چطور اصولی و علمی جوری به پرندتون حرف زدن یاد بدید که در کمترین زمان، بهترین نتیجه رو بگیرید. اگر این کار اصولی و علمی انجام بشه، پرنده خیلی زود حرف زدن رو یاد میگیره و در این کار پیشرفت میکنه. برای دریافت کتاب الکترونیکی روی دکمه زیر کلیک کنین.

دانلود راهنمای تربیت عروس هلندی برای حرف زدن و انجام کارهای جالب!

عروس هلندی گل باقالی

رنگ‌ها و نژادهای مختلف طوطی کوکاتیل

رنگ های متنوعی از عروس هلندیها وجود داره.

رنگ های مختلف عروس هلندیها در واقع از جهش های ژنی به وجود اومده که بعدا توسط ما انسان ها پرورش داده شدن. به عبارت دیگه در طبیعت رنگ اصلی عروس هلندیهای وحشی فقط و فقط خاکستری هست.

عروس هلندیها در اسارت به رنگ های مختلفی وجود دارن. به اونایی که رنگ خاکستری دارن اصطلاحا عروس هلندی گل باقالی گفته میشه!

یکی از رنگ های پرطرفدار اون ها به نام لوتینو معروفه.

عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی لوتینو به چه نوع عروس هلندی گفته میشه؟

عروس هلندی لوتینو به عروسی گفته میشه که بدنی سفید با سری زرد داره و گونه هاش نارنجی روشن هستن. عروس لوتینو پرطرفدارترین و محبوب‌ترین انواع عروس هلندیه و اصلا خیلی‌ها این پرنده رو با این شکل و ظاهر می‌شناسن.

داستان به وجود اومدن عروس هلندی لوتینو خیلی جالبه و همه عروس هلندی‌های لوتینو از یک پرنده نر لوتینو به وجود اومدن! در سال ۱۹۵۸ آقایی به اسم کلیف بارینگر در فوریدا یه عروس هلندی داشت که ظاهرش با بقیه فرق داشت و تا حدودی شبیه عروس هلندی لوتینوی امروزی بود. این آقا از جفتگیری پرنده نر با یه عروس هلندی ماده خاکستری ۱۴ جوجه عروس هلندی به دست آورد. همه جوجه‌ها ظاهر عادی عروس هلندی رو داشتن و خاکستری بودن، اما یکی از اونا به رنگ زرد با لپ‌های گلی بود و باعث تعجب و شگفتی آقای بارینگر شد. با تکثیر و جفتگیری‌های بیشتر تعداد زیادی از عروس هلندی لوتینو به وجود اومد به خاطر ظاهر متفاوت و زیباشون به سرعت مشهور و محبوب شدن. اینطوری شد که عروس هلندی لوتینو به محبوب‌ترین نوع عروس هلندی در دنیا تبدیل شد.

عروس هلندی لوتینو نر استعداد بیشتری در حرف زدن، آواز خوندن و رقصیدن (سر و بدنشو تکون دادن) داره و در واقع در طبیعت این کار رو برای جذب پرنده ماده انجام میده.

البته جنس نر و ماده شبیه هم هستن و به سختی میشه اونا رو از روی ظاهر تفکیک کرد.

عروس هلندی ابلق

عروس هلندی ابلق چه فرقی با بقیه داره؟

یکی دیگه از انواع پرطرفدار این پرنده، عروس هلندی ابلق هست. این نوع عروس هلندی اولین جهش رنگی عروس هلندی‌های معمولی بوده و انواع دیگه عروس هلندی مثل عروس هلندی لوتینو از همین گونه به وجود اومدن.

بخش عمده پرهای این پرنده به رنگ زرد یا سفیده (۷۰%) و رنگ بال ها معمولا خاکستری و ابلق هست (۳۰%).

عروس هلندی ابلق نر و ماده از نظر ظاهری خیلی شبیه به هم هستن و تشخیص اونا کار ساده‌ای نیست.

نگهداری عروس هلندی چطور و چگونه باید انجام بشه؟

اگر دوست دارید طوطی عروس شما همیشه سالم و سرحال باشه و درگیر بیماری نشه، لازمه ۴ مورد رو رعایت کنین:

۱. دادن غذای مناسب به پرنده

در مورد غذای کوکاتیل و اینکه چی باید بخوره در ادامه مقاله مفصل توضیح دادیم.

۲. فراهم کردن محیط زندگی مناسب و کم خطر

داشتن یه قفس بزرگ و لوازم بی خطر و باکیفیت داخل قفس برای پرنده شما جزو حداقل هاست.

از گذاشتن لوازم فلزی داخل قفس (بخصوص اسباب بازی هایی که در اون ها فلز به کار رفته) برای عروس هلندی جدا خودداری کنین چون ممکنه باعث مسمومیت در پرندتون بشه (ظرف آب و غذا اگر استیل باشه اشکالی نداره)

نکاتی در مورد جایگاه قفس

 • اگر پرنده شما اهلی شده و از ادم ها نمیترسه، قفس رو جایی قرار بدین که پرده بتونه اهالی خونه رو ببینه و احساس کنه در کنار اعضای خانواده است.
 • قفس پرنده نباید نزدیک به آشپزخانه باشه چون گازی که موقع داغ شدن ظروف تفلون از اون ها متصاعد میشه برای پرنده بسیار سمی هست.
 • قفس پرنده شما نباید جایی باشه که پرنده رو در معرض دود سیگار و قلیون و … قرار بده. نیکوتین برای طوطی سانان سمی هست.
 • عروس هلندیها پرنده هایی بسیار کنجکاو هستن. اگر پرنده رو در خونه آزاد میکنین مطمئن بشین تمام سیم های برق، وسایل گرمایشی با حرارت مستقیم (مثل شومینه و بخاری و ..) و پنجره باز از دسترسش خارج هستن تا پرنده شما دچار حادثه نشه.
 • در تمام مدتی که پرنده در خونه آزاد هست باید تحت نظر باشه؛ هیچ وقت پرنده رو تنها در خانه آزاد نگذارین.

عروس هلندی

۳. وقت گذرونی و معاشرت با پرنده به اندازه کافی

کاکاتیل ها پرنده هایی اجتماعی و باهوش هستن و دوست دارن با صاحبشون و اعضای خانواده تعامل داشته باشن و وقت بگذرونن.

اگر عروس هلندی دارین یا قراره داشته باشین بهتره بدونین که روزانه باید باهاش حداقل ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت وقت بگذرونین. میتونین در این یک ساعت بهش حرف زدن یا انواع سوت ها رو یاد بدید یا باهاش بازی های فکری انجام بدین.

عروس هلندی هایی که تمام مدت روز رو بیکار یا تنها هستن نمیتونن خوشحال باشن و ممکنه به انواعی از اختلالات رفتاری دچار بشن.

چگونه با عروس هلندی بازی کنیم؟

عروس هلندی‌ها خیلی باهوش و کنجکاون و بازی کردن خیلی اونا رو سرحال و خوشحال می‌کنه. ما بهتون چند تا بازی ساده اما جذاب یاد می‌دیم که به راحتی می‌تونید با پرنده‌تون تمرین کنید:

 • با عروس هلندی‌تون برقصید! یه موزیک جذاب بذارید و با ریتم موزیک سرتون رو بالا و پایین و به چپ و راست تکون بدید. عروس هلندی خیلی زود ریتم آهنگ رو یاد میگیره و با شما سرشو تکون تکون میده.
 • براش آهنگ بذارید، اگه بلدید براش ساز بزنید یا آهنگ‌های مختلف رو با سوت براش اجرا کنید. عروس هلندی از شنیدن موسیقی مخصوصا اونایی که شبیه به آواز پرنده باشه خوشش میاد و به زودی می‌بینید که اونم شروع به آواز خوندن می‌کنه.
 • با هم قایم باشک بازی کنید! عروس هلندی رو داخل یه اتاق بذارید و خودتون به اتاق دیگه برید. بعد صداش کنید تا دنبالتون بیاد. البته یه جاهایی بهش تقلب برسونید و مثلا سرتون رو از لای در بیرون بیارید تا شما رو ببینه؛ بعد دوباره برید تو اتاق. وقتی عروس هلندی تونست شما رو پیدا کنه سرشو نوازش کنید تا بدونه که از این کارش راضی بودید.

عروس هلندی

۴. شناخت بیماری های شایع کوکاتیل و توجه به علائم بیماری در پرنده

شما به عنوان صاحب پرنده در صورت بیمار شدن پرنده بهتر از هرکس دیگه ای میتونین متوجه بشین که پرندتون حالت عادی نداره و یه مشکلی وجود داره. البته به شرطی که به پرنده دقت کنید.

بیشتر بیماری ها تا وقتی به مرحله پیشرفته نرسیدن به راحتی قابل درمان شدن هستن. برای همین علائمی مثل بیحالی و بی اشتهایی، کز کردن و آبکی شدن مدفوع رو همیشه جدی بگیرید.

داشتن اطلاعات در مورد بیماری های شایع عروس هلندی بهتون کمک میکنه گوش به زنگ علائمشون باشید.

هر نوع حالت غیر طبیعی رو در طوطی‌تون مشاهده کردین به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنین تا از نزدیک پرنده رو معاینه کنه.

در مورد عروس هلندی سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

میخوام سوال بپرسم

غذای عروس هلندی چه چیزهایی باید باشه؟

کلید سلامتی کوکاتیل‌ها تنوع غذاییه که میخورن. اونا نیاز دارن روزانه ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدنشون رو از مواد غذایی متنوع و تازه تامین کنن.

شاید شما هم مثل خیلی از کسایی که کوکاتیل دارن فکر کنین غذای این پرنده دانه هایی مثل ارزن هست. اگر عروس هلندی فقط دانه بخوره بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی شده و بیمار میشه.

دانه ها خوش خوراک بوده و مورد علاقه عروس هلندی هستن ولی به دلیل چربی بالا و ویتامین کم غذای مناسبی برای اون ها به حساب نمیان و باید به مقدار بسیار کم در اختیار کاکاتیل قرار بگیرن.

از طرف دیگه عروس هلندیهایی که به خوردن دانه عادت کردن به سختی حاضر میشن مواد غذایی تازه مثل میوه و سبزیجات رو استفاده کنن.

در بیشتر موارد اگر شما دانه و میوه جات رو  همزمان در اختیار پرنده قرار بدین اون یک یا دو نوع دانه مورد علاقه اش رو انتخاب کرده و مصرف میکنه و میوه و سبزیجات رو یه گاز میزنه و به زمین پرت میکنه!

بقیه دانه ها هم توی ظرف باقی میونن.

همین انتخاب غذا مهم ترین عامل سوءتغذیه و کمبود ویتامین و مواد غذایی در عروس هلندی هاست.

عروس هلندی گل باقالی

راه حل بدغذا بودن طوطی کوکاتیل

پایه غذای عروس هلندی بهتره پلت های تجاری باشه که توسط کارخانه مخصوص این پرنده درست شدن.

این پلت ها مخلوطی از مواد غذایی مورد نیاز پرنده بوده و در عین حال هم خوش خوراکند.

مزیت استفاده از این پلت ها اینه که پرنده نمیتونه اجزای اون ها رو از هم جدا کنه و مجبوره همه پلت رو یکجا مصرف کنه.

البته یادتون باشه مصرف پلت تنها هم برای اون ها پیشنهاد نمیشه و بهتره میوه و سبزیجات تازه هم جزو رژیم غذایی پرنده ها باشن.

 

توصیه دامپزشک

بهترین برنامه به عنوان غذای عروس هلندی:

 1. پلت های تجاری مخصوص عروس هلندی : ۵۰ درصد غذا
 2. میوه ها و سبزیجات مفید برای این پرنده ها (لیستش رو در پایین ببینید): ۳۰درصد غذا
 3. سفیده تخم مرغ پخته شده یا یک تکه مرغ آبپز بدون نمک و روغن: یک تکه کوچک روزانه
 4. مخلوطی از حداقل ۴ نوع دانه مثل ارزن و تخم کتان (به عنوان تشویقی یا به میزان محدود در برخی ساعت های روز در اختیار پرنده باشه ): حداکثر ۲۰ درصد غذا

عروس هلندی از چی خوشش میاد؟

در ادامه انواع میوه‌ها و سبزیجاتی رو معرفی می‌کنیم که عروس هلندی طعمشون رو دوست داره و اتفاقا براش مفید هم هست:

 • انواع جوانه ها
 • اسفناج
 • سیب زمینی آب پز
 • کلم بروکلی
 • گوجه فرنگی
 • لبو آب پز
 • کدو تنبل
 • هویج رنده شده
 • سیب
 • گلابی
 • گیلاس
 • توت فرنگی
 • کلم کیل
 • ریحان
 • خیار
 • موز

و…. (تقریبا همه میوه های فصل میتونن توسط عروس هلندی مصرف بشن)

هشدار : آووکادو، پیاز ، سیر، قارچ، شکلات برای همه پرنده ها از جمله کوکاتیل سمی هستن.

به خاطر داشته باشید:

این پرنده‌ها باید همیشه به آب تازه دسترسی داشته باشن و ظرف آبشون باید هر روز شسته بشه.

تعیین جنسیت عروس هلندی

پرورش عروس هلندی، جفت گیری، جوجه داشتن و مراقبت از جوجه ها

تکثیر و پرورش عروس هلندی در مقایسه با خیلی از پرنده‌ها کار نسبتا ساده‌ایه و به همین دلیل هم خیلی از علاقمندان به این پرنده، به فکر پرورش اون هستند.
با این حال، پرورش و تکثیر این پرنده هم مثل هر کار دیگه‌ای، نیازمند اطلاعات و امکانات خاصیه و برای سلامتی عروس هلندی و همینطور جوجه‌هاش لازمه که از قبل در این مورد مطالعه کافی داشته باشید.

در تیم پت پرس برای علاقه مندان به این حوزه کتابی تولید کردیم که تمامی اطلاعات لازم برای پرورش عروس هلندی از جمله

پرورش عروس هلندی

 • پیدا کردن جفت مناسب
 • آمادگی‌های لازم برای پرورش عروس هلندی
 • جفتگیری عروس هلندی
 • تخم‌گذاری عروس هلندی
 • خارج شدن جوجه‌ها از تخم
 • جفت‌گیری و تخم‌گذاری مجدد و خطرات آن

رو در اختیارتون میذاره.

دانلود ۰ تا ۱۰۰ پرورش عروس هلندی

چطور جنسیت عروس هلندی رو متوجه بشیم؟

راه های مختلفی برای تعیین جنسیت عروس هلندی وجود داره که در کتاب الکترونیکی پرورش عروس هلندی مفصل در موردشون صحبت کردیم. اما در این مقاله هم به این راه ها اشاره می‌کنیم.

تشخیص جنسیت با استفاده از مشخصات ظاهری

 • کوکاتیل خاکستری ماده روی پرهای زیر دمشون علامتهایی به شکل راه راه دورنگ دارن.
 • در کوکاتیل لوتینو که زرد یا سفید هستن این علامتها زرد کمرنگه و زیر بال و دمشون قرار داره.
 • از طرفی لکه‌ها و رنگ‌های سر و بدن پرنده نر همیشه پررنگ تر و مشخص‌تر از پرنده ماده است.

تعیین جنسیت از روی رفتار

 • در طبیعت این جنس نر هست که سعی در نمایشگری و جلب توجه ماده داره. به همین دلیل پرنده نر خیلی دوست داره جلوی آینه خودشو برانداز کنه، ادا دربیاره، آواز بخونه و صداهای مختلف دربیاره. پرنده ماده خیلی آرومتره و علاقه زیادی به آینه نداره.
 • همینطور عروس هلندی‌های نر پرحرف‌تر هستن و دائم در حال آواز خوندن، سوت زدن و صدا درآوردن هستن. اگه پرنده‌ای دارید که یک لحظه هم ساکت نمیشه و همش در حال حرف زدنه پس احتمالش زیاده که جنسیتش نر باشه.

از دامپزشک کمک بخواهید

 • اگه نتونستید خودتون جنسیت پرنده رو تشخیص بدید و هنوز شک دارید از دامپزشک کمک بگیرید. دامپزشک با معاینه و بررسی استخوان لگن و آناتومی بدن می‌تونه جنسیت عروس هلندی رو تعیین کنه.
 • همینطور در مواردی که تعیین جنسیت از روی ظاهر امکان پذیر نیست از پرنده خون می‌گیره و با استفاده از DNA جنسیت عروس هلندی‌تون رو مشخص می‌کنه.

عروس هلندی

حرف زدن عروس هلندی از چه موقعی شروع میشه؟

کاکاتیل ها میتونن حتی قبل از ۲ ماهگی حرف زدن رو یاد بگیرن و کلمات رو تکرار کنن.

اینکه طوطی کوکاتیل شما چه موقع شروع به حرف زدن میکنه به موارد زیر بستگی داره:

 • رابطه شما با پرنده: هرچی میزان علاقه و اعتماد پرنده به شما بیشتر باشه زودتر شروع به حرف زدن و تقلید صداتون میکنه
 • تمرین و زمان اختصاص یافته به عروس هلندی: هرچی بیشتر کلمات رو براش تکرار کنین و برای آموزشش زمان بذارین هم پرنده شما خوشحال تر خواهد بود و هم سریع تر حرف زدن رو یاد میگیره.
 • وضعیت سلامتی پرنده: عروس هلندی های بیمار و کسل یا افسرده، حرف نمیزنن و حوصله بازی و تقلید صدا رو ندارن. هرچی پرنده شما سالم تر باشه بیشتر به حرف زدن راغب خواهد بود.

قیمت عروس هلندی چقدره؟

این پرنده‌ها بسته به شکل و رنگ عروس هلندی، از حدود ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومن به فروش میرسن.

توجه کنین که عروس هلندی قیمت مشخصی در بازار ایران نداره و برای همین فروشنده ها و پرورش دهندگان این پرنده قیمت کوکاتیل رو تا هر اندازه ای که بازار کشش داشته باشه تعیین میکنن.

توصیه می‌کنیم برای اینکه از سلامت پرنده مطمئن بشید حتما از پرورش دهنده و مرکز معتبرخریداری کنید.

اسم پرنده‌مون رو چی بگذاریم؟

لیست زیر نام‌های بانمک و پرطرفدار برای عروس هلندیهاست.

اسم عروس هلندی بهتره ساده و دوبخشی باشه تا راحت بتونه اونو یاد بگیره و تکرارش کنه.

اگر برای نام گذاری پرندتون ایده‌ای به ذهنتون نمیرسه میتونین از این نام ها کمک بگیرین. ما برای راحتی شما این اسامی رو به اسامی دخترونه و پسرونه تقسیم کردیم؛ اما انتخاب اسم پرنده کاملا سلیقه‌ایه و هرکدوم از این اسم‌ها رو می‌تونید برای پرنده نر یا ماده‌تون بذارید. در واقع خیلی از این اسما

اسم عروس هلندی ماده اسم عروس هلندی نر
طلا چیکو
نانا توتو
بلا تیتو
لی لی سانی
نانا توییتی
کندی کوکو
پری ریو
عسل کی کی
حنا بادی
لب گلی اِدی
توییتی روبی
پسته فندق
نبات سنجد
گیلا پینات
توییتی
پیکو

نظر شما چیه؟

تا حالا عروس هلندی داشتید؟ چه تجربه‌ای در مورد نگهداریش دارید؟ به نظرتون نگهداری از این پرنده سخته یا آسون؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول…

احتمال داره این سوالات براتون پیش اومده باشه!

پرخاشگر شدن عروس هلندی نر نسبت به ماده
پرخاشگری جنس نر نسبت به ماده میتونه دلایل مختلفی داشته ولی چیزیکه مهمه اینه که بیشتر از این نذارین سمت ماده برای حمله بیاد:
اگه خیلی خشونت وجود داره نر و ماده رو حداقل موقتی جدا کنین تا ببینین این رفتار ادامه داره یا نه (حالا یا تو قفس جدا یا توی همون قفس یه حائل بذارین که کاملا از هم جدا بشن)
ظرف غذا و آبشونو جدا بذارین تا احتمال پرخاشگری کمتر بشه و هردوشون به غذا دسترسی داشته باشن.
اگر امکانشو دارین لونه ی مجهز تر بگیرین با چندتا ورودی و راهروهای داخلی که نر نتونه ماده رو داخل لونه گیر بندازه و کتک بزنه.
درنهایت اگر هیچکدوم این ها جواب نداد به غیر از آپشن جدا کردن دائمی این جفت بخاطر سلامتی ماده، و فراهم کردن جفت جدید واسه هرکدوم توی قفس های مجزا (یه نر جدید کوچیکتر و آرومتر برای ماده، و یه ماده ی جدید بزرگتر و جدی تر از نر) یه روشم وجود داره که خب از لحاظ اخلاق و حقوق حیوانات نقض شده ولی درهمین مواقع اضطرار میتونن ناچارا استفاده بشن. اونم اینه که پرهای پروازی جنس نر بطور استاندارد چیده بشه که نتونه زیاد دنبال ماده بدوه و همچنین یسری ابزار کوچیک هست که رو قسمت تیز نوک نر قرار میدن که با گاز گرفتن آسیبی به ماده نرسه.
علت گاز گرفتن عروس هلندی
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.
دستی کردن عروس هلندی تازه خریداری شده
تقریبا هفته ی اولی که خریدینش نباید کاریش نداشته باشین و صرفا فقط آبو غذاشو میذارین و با فاصله باهاشون صحبت میکنین که به حضورتون عادت کنه.
برای دستی کردنشون لازمه یه مدت زمان تقریبا طولانی وقت بذارین و حوصله به خرج بدین.
هدفتون از اهلی کردنشون اینه که به پرنده نشون بدین که خطری براش نیستین و کسی هستین که بهش غذا و توجه میده.
اول از همه، غذاشونو تا عصر در دسترس نمیذارین، صبح سعی میکنین چیزای جذابی (مثل بادوم زمینی، مارک بیسکوییت میمون و یا سیب) رو بهشون نشون بدین تا بیان از انگشتتون بگیرن.(اگه از انگشتتون گرفتن و انداختن اونقدر ادامه بدین تا پرنده کلا سیر بشه و تمایلی نداشته باشه، اینجوری رابطتون قوی تر میشه) اگه نگرفتن، اون لحظه دیگه ادامه نمیدین و دوباره برمیگردین. چه از انگشتتون بگیرن چه نه یادتون باشه که تا ظهر همه ی اینارو در اختیارشون بذارین و خورده باشن تا گشنه نمونن! اگه احساس کردین تو این دوره پرنده ها لاغر شدن بلافاصله همه ی غذارو دراختیارشون میذارین تا دوباره قوت بگیرن و تا اونموقع تمرینو تعطیل میکنین.
وقتی از مرحله ی قبل مطمئن شدین که خوب پیش رفته، مرحله بعد اینه که در قفس رو براشون باز بذارین و فاصله بگیرین، بعد اینکه روی قفس نشستن، خیلی آروم میرید طرفشون. اینجا اگه دیدین پرنده ها مضطرب شدن ادامه نمیدین، یه مدت اینکارو انجام میدین تا بهتون عادت کنن، و وقتی نزدیک میشین و مضطرب نشدن، بهشون غذای موردعلاقشو میدین (دقت کنین این غذای موردعلاقه همیشه در دسترسشون نباشه چون دیگه عادت میکنن بهش و بهتون عکس العملی نشون نمیدن) صبر میکنین و تشویقشون میکنین که خودشون به قفس برگردن و اصلا نخواین با دست بگیرینشون و اگه بازم نرفتن، با یه حوله آروم منتقلشون کنین به قفس.
مرحله ی بعدی با چوب های نشیمنگاه آشناشون میکنین، به این صورت که چندروز صرفا چوبو روی قفس میذارین تا پرنده ها بهش عادت کنن و نترسن. بعد چوبو جلوشون میذارین، هدف اینه که برن روش و اگه نرفتن، خیلی ملایم با چوب فشار میدین به زیر قفسه سینشون تا بپرن روی چوب. موفق که شدین چندبار اینکارو باید تکرار کنین تا بدون تردید روی اون بمونن.
برای مرحله ی بعدی یه چوب دوم رو هم استفاده میکنین به اینصورت که میخواین بهشون یاد بدین از یه چوب به چوب دیگه برن. موفق که شدین به مرور اندازه ی یه چوبو کوتاه میکنین (مثلا از ۹۰ سانت به ۶۰ سانت) تا اینکه با دست خودتون جایگزین کنین. توی این مرحله دقت کنین که پرنده ها قبل اینکه روی چوب یا دستتون بخوان بیان اول با نوکشون امتحان میکنن پس اصلا دستتونو یهویی عقب نکشین وگرنه زحماتتون هدر میره. به قصد گاز گرفتن قرار نیست نوک بزنن!
درنهایت برای اینکه بتونین با دستتون نوازششون کنین باید اینکارو انجام بدین:
یه شاخه ی کوچیک و ظریفو بهشون معرفی میکنین و میذارین ازتون بگیرن و مزه و بررسیش کنن، بعد خیلی خیلی آروم با نوک چوب به پشت سرشون میزنین تا زمانیکه به این حرکت عادت کنن. به مرور طول چوب رو کوتاه و کوتاهتر میکنین تا اینکه با انگشتتون جایگزینش کنین، سعی کنین بعدش جاهای دیگه رو هم نوازش کنین و به هیچ عنوان به زور کاریو انجام ندین.
ریزگرد های پر عروس هلندی و ارتباطش با آسم
عروس هلندی جزو اون دسته از پرنده هایی هست که ریزگرده های پر زیادی تولید میکنه که برای نظافت خودش لازمه. اما عیبی که وجود داره هم میتونه واسه خودش مشکل ایجاد کنه هم شما.
اکثر افراد حساسیت ندارن به این ریزگردا اما محض احتیاط میتونین یسری کارها انجام بدین که شدتش کمتر بشه:
تا جاییکه میتونین امکاناتی برای پرندتون فراهم کنین که بتونه حمام کنه و پرهاش مرطوب بشن، از فیلتر هپا و یا حتی از تصفیه کننده های هوا استفاده کنین که ذرات ریز گرده هارو به دام میندازن، جایی که برای پرنده درنظر گرفتین وسایل و پوششی داشته باشن که تمیز کردنشون سخت نباشه (فرش و پارچه ها گرده هارو نگه میدارن) و برای کامل تمیز کردنشون از پارچه های نمدار استفاده کنین. و سعی کنین بطور منظم پاسیوتونو تمیز کنین که هم ریزگرده ها براتون مشکل ساز نشه هم گرده ی حاصل از مدفوع خشک شده.
آیا امکان نگهداری عروس هلندی و مرغ عشق در یک قفس وجود داره؟
بهتره که باهم نگهداری نشن چون معمولا باجریگارها نسبت به پرنده های دیگه روی خوش نشون نمیدن و ممکنه باعث اذیت عروس هلندیتون بشه.
چرا عروس هلندی من صدایی از خودش در نمیاره
اگه تازه دارینش یه مدت زمان میبره عادت کنه به محیط و شروع کنه صدا کردن. آموزش شما هم میتونه تاثیرگذار باشه.
ولی این نکته رو هم درنظر داشته باشین بعضی از پرنده ها علیرغم اینکه معروفن به سخنگو و آوازخون بودن جزو اون دسته ای باشن که علاقه ای به اینکارا ندارن و کاملا طبیعیه.
این کتاب میتونه توی نگهداری و آموزشش بیشتر و کاملتر راهنماییتون کنه:
راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی
تشخیص جنسیت عروس هلندی
قبل پاسخ دهی به این سوال اگه پرنده ای که دارین رنگش مثل نوع طبیعی و وحشیش نباشه این تشخیص ممکنه واسش صدق نکنه و لازم باشه که از طریق تست DNA و جراحی اقدام کنین (خصوصا لوتینو ها) عروس هلندی تغییر ظاهری جنسیتیش رو دیر نشون میده (بعد از ۶ ماهگی) و به این صورته که جنس نر قسمت سرش زرد کمرنگ و گونه های نارنجی رنگ کمرنگ داره ولی ماده سرش خاکستری رنگه و گونه های نارنجی تیره رنگ تر داره و ممکنه قسمت زیر بالشون حالت راه راه و زیر دمشون خطای افقی داشته باشه. از لحاظ رفتاری نرها پرجنب و جوش ترن و کلماتو بیشتر یاد میگیرن.

در کل تشخصی جنسیت میتونه هم از روی مشخصات فیزیکی باشه که ۵ روش داره و هم از روی رفتار، داخل کتاب پرورش عروس هلندی کامل توضیح دادیم میتونید به این کتاب مراجعه کنید و یک جدولی هم داخل کتاب هست که تفاوت های رفتاری جنس نر و ماده رو بیان کردیم.

تشخیص سالم بودن
پرنده ای که میخواین تهیه کنین باید ظاهر تمیز و سالمی داشته باشه، پرها کدر و آلوده نباشن و یکدست باشن و هیچ نشونه ای از آلودگی و ترشحات روی بدن و پا و نوک نبینین، حالت بیحالی و خواب آلودگی، پف کردن و گوشه گیری نداشته باشه و جنب و جوش عادی یه پرنده یا حداقل آواز خوندنشونو داشته باشه.
بهترین سن برای دستی کردن عروس
معمولا گفته شده پرنده تو سنی که مستقل میشه و کارای تغذیه و نظافتشو خودش انجام میده میتونه برای دستی شدن آموزش ببینه.(حدود ۵۰-۴۰ روزگی)
عروس هلندی نر بهتره تهیه کنیم یا ماده
بستگی داره شما چه شخصیت و رفتاریو از پرنده انتظار داشته باشین، نر اجتماعی تره و بیشتر آواز میخونه ولی ماده آرومتره.
بهترین دما برای نگهداری عروس
اگه عروس هلندیتون تقریبا پرش دراومده میتونین دمارو به ۲۸-۲۶ درجه سانتیگراد برسونین تا اینکه بعدا کم کم پایین تر هم بتونین بیارین(همزمان با اینکه رطوبت محیط هم متعادل باشه) ولی هرچی سنش کمتر باشه و پوشش آنچنانی نداشته باشه بهتره بین ۳۰-۲۸ درجه سانتیگراد باشه.
علت خشکی پوست عروس هلندی همراه با خارش و پر کنی
خارش و کندن پرها یکی از مشکلاتیه که میتونه دلایل مختلفی داشته باشه و حتی بیشتر از یک عامل توش دخیل باشن. بنابراین ممکنه هردوی دکترها درست گفته باشن. ولی غیر از این نشونه ها برای اینکه بتونیم بیشتر به تشخیصای احتمالی نزدیک تر بشیم لازمه نشونه های دیگه مثل هر تغییر محیطی، تغذیه، دفع کردنش و ویژگیای ظاهریش، و نشونه های احتمالی دیگه بررسی بشه. اینم بگم که بسته به اینکه علتش چی باشه مدت درمانم میتونه یکم طول بکشه. غیر از دارو لازمه که شرایط دیگه ای رو هم که میتونین کنترل کنین مثل یه مقدار جابجا کردن جای قفسش، رطوبت کافی محیط، تغذیه ای که کمبود ویتامین و مواد معدنی نداشته باشه (خصوصا ویتامین آ، ای) که تو این زمینه بلال، سبزیجات و میوه ها کمک کنندن (البته یهویی یه غذای کاملا جدید واسه عروس نباید بذارین چون نسبت به تغییر غذاش حساسه و ممکنه کلا نخوره)، متناسب بودن نور/تاریکی که دریافت میکنن(خوابش بهم نخورده باشه و کافی باشه)، فراهم کردن اسباب بازی و تشویقیای جذاب که حواسشو پرت کنن از کندن پرها، برای کم کردن خارشش اول از همه امکان حمام کردن برای پرندتون فراهم کنین (ظرف ساده ی جدا از آب آشامیدنی، آب نما ها و فواره ها، اسپری کردن و …) آلوئه ورا گفته شده که خاصیت ضدخارش داره و میتونین نوعی که افزودنی نداره و طبیعیه رو روی بدنش اسپری کنین.
آروماتراپی خصوصا با دیفیوزر اولتراسونیک که تازه داره خودشو وارد روشای درمانی خصوصا پرنده ها میکنه هم تاثیر داره ولی با توجه به اینکه لازمه این روغنا حتما خاصیت درمانیش تضمین شده باشه (مثل خالص بودن، موادشیمیایی تشکیل دهنده ی روغن، شرایط تهیش و …) تا الان یه شرکت کاملا تضمین شدست که با توجه به هزینه ی ارسالش به ایران فکر نکنم واستون به صرفه باشه.
برای مشورت درباره ی اینکه اگه دارو لازمه چه دارویی باشه و بررسی دقیقتر و بیشتر مشکل پرندتون مراحل ثبت مشاوره ی آنلاینو انجام بدین تا بتونیم بیشتر ازتون تاریخچه و نشونه بگیریم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس
اگه درنهایت شک بیشتر سمت بیماریای انگلی و عفونی باشه لازمه که برای تشخیص قطعی عامل حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین که تستای تشخیصی مربوط بهش رو براتون انجام بده.
عروس هلندی که گاز میگیره، بد غذاهم هست و بجز ارزن چیز دیگه ای نمیخوره! ولاغر شده، چیکار میشه کرد
احتمال زیاد این علائمی که میگین مربوط به کمبودای تغذیه ای هست که بخاطر مصرف فقط ارزن هستش که میتونن مشکلای هورمونی هم ایجاد کنن چون ارزن نیازای ویتامینی، مواد معدنی و پروتئینی رو رفع نمیکنه.
ولی اول از همه لازمه بگم اگه پرندتون به شدت لاغر شده طوری که جناغش به راحتی قابل مشاهده و لمس کردنه ( درلمس لبه های تیز استخوان احساس میشه) و جوانبش فرو رفته هستن (اگه وزن قبل لاغریش رو دارین و این کاهش وزن بیشتر از ۳ درصد وزن بدنش شده) لازمه که حتما حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
اینم بگم که عروس هلندی نسبت به تغییر رژیم غذاییش خیلی مقاومت میکنه و لازمه که شما مدت زیادی با صبوری سعی کنین جیرشو به سمت استاندارد ببرین.
چیزیکه باید جایگزین کنین پلت هست ولی برای اینکه پرندتون به خوردنش تمایل پیدا کنه لازمه که به مرور عادتش بدین: اول اینکه میزان پلتی که هر پرنده درروز باید دریافت کنه ۱۰ درصد وزن بدنشه (مثلا اگه پرندتون ۸۰ گرم باشه ۸ گرم بهت پلت میدین) این مقدار رو توی مقداری آب ولرم میذارین خیس بخوره تا چسبندگیش بیشتر بشه و بعد با ارزن قاطی میکنین (واسه ی هفته ی اول نسبت ارزن بیشتر باشه) تا حدی که به ترکیب چسبنده ایجاد میکنه. اینجوری پرنده مجبوره برای برداشتن دانه به هرحال پلت رو یه مزه ای بکنه (این ترکیبی که درست میکنین روزانه باید باشه که خطر فساد و مسمومیت نداشته باشه) هفته ی بعد نسبت پلت و ارزن برابر باشه و هفته های بعدی همینجوری میزان ارزنو کم میکنین. درنهایت این امکان واستون فراهم میشه که پلت خشک در اختیارش بذارین ولی اگه بازم بدقلقی کرد میتونین روی پلت آبمیوه بریزین تا بیشتر خوشش بیاد. اگه بعد به میوه و سبزیجات هم عادت کرد میتونین پلتو خرد کنین روی اینا بپاشین.
میتونین در این بین اگه امکانش رو دارین برای بررسی نوع کمبود تغذیه و مشکلات هورمونی و درمانشون هم به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
عروس هلندی میشه به مسافرت برد؟
اگه الان به محیط خونه و شما عادت کرده و باهاتون جور شده تونستن رو که میشه ولی لازمه که از یکی دوهفته قبل عادتش بدین به ماشین گردی (همچنین آب خوردن از بطری آب رو بهش یاد بدین که تو راه سفر مشکلی از بابت آب خوردنش وجود نداشته باشه). یسری نکاتم هست که رعایت کنین بهتره:
اول از همه یه باکس مخصوص سفر در اندازه ی استاندارد که بهش امکان حرکت کافی میده تهیه کنین (که شفاف هستن و حداقل ۵۰X60 باشه) و نشیمنگاه هم قرار بدین داخلش. یه مدت اون باکس رو کنار قفسش بذارین بعد با تشویقی و اسباب بازی مورد علاقش سعی میکنین ترغیبش کنین که بیاد داخلش. اول مسیرای کوچیک مثل گشت زدن تو خونه رو امتحان میکنین. بعد اطراف خونه و داخل ماشین برای مسیرای خیلی کوتاه تا اینکه آماده ی سفر باشه. (توی هر مرحله تشویقیو فراموش نکنین که بفهمه خطری تهدیدش نمیکنه و آروم باشه)
توی راه سفر این نکات رو لازمه رعایت کنین:
باکس رو صندلی عقب حتما بذارین و جاش رو با کمربند یا هرچیز دیگه محکم کنین که توی راه زیاد تکون نخوره.
اسباب بازی غیرضروری و سرو صدا دار و هرچیز دستو پا گیرو داخل باکس نذارین، دمای ماشینو قبل از آوردنش تنظیم کنین که نه خیلی گرم باشه نه خیلی سرد و حتما تهویه ی هوا رو چک کنین.
ظرف غذا و آبشو از داخل قفس برمیدارین، قبل سفر بهش سبک غذا و آب میدین. آب خوردن از بطری رو هم که قبل سفر بهش یاد دادین. میتونین درطول سفر بهش میوه های تازه و آبدارم بدین که یه مقدار از آب بدنش از اونا هم تامین بشه. کف قفس رو چیزی میذارین که راحت بشه تمیزش کرد مثل دستمال کاغذی.
چیزیکه در حیوونا مثل آدما میتونه اتفاق بیافته ماشین گرفتگیه. غیر از اینکه میتونین با متخصص پرندگان درباره داروهای گیاهی آرامبخش مشورت کنین، روی قفسش یه پارچه ای میندازین که فقط بتونه شمارو ببینه و با نگاه کردن به بیرون حالش بد نشه و همچنین که یه تاریکی نسبی ای رو فراهم میکنه که پرنده ریلکس بشه و چرت بزنه، اگه بازم ماشین گرفتتش میتونین یه لحظه نگه دارین ببرینش بیرون ماشین هوا بخوره تا حالش خوب شه.
مواقعی که وسط راه برای استراحت نگه میدارین مطلقا پرنده رو تو ماشین تنها نذارین که گرمازده نشه و همچنین آب تازه و مقدار کمی غذا بهش بدین.
پرنده ها کلا دوست ندارن جای ثابت زندگیشون تغییر کنه و اگه عادت نکنن و مدام جابجا بشن میتونه براشون استرس زا باشه، در طول راه تاجاییکه میتونین از سروصدا جلوگیری کنین و حتی اگه میتونین آهنگ نذارین (یا اگه میذارین خیلی ملایم باشه). حرف زدن با پرندتون فراموش نشه و مثل یه روز عادی باهاش برخورد کنینو بازی کنین.
وقتی هم که به مقصد رسیدین دوباره توی قفس خودش بذارینش تا آروم بشه. تغذیش به همون روال سابق باشه، میتونین محض احتیاط بهش ویتامین و مکمل مواد معدنی هم بدین ولی زیاده روی نشه. چون استرس زیادی هم بهش وارد شده حداقل ۱۰ ساعت بخوابه.
امیدوارم مفید باشه.
آیا امکان بردن عروس هلندی به بیرون بدون قفس وجود داره؟
بستگی داره پرندتون چقدر آموزش دیده باشه که بدون قفس اینا دستی شده باشه و بیاد رو دستتون بشینه. برای اینکار بعد اینکه مراحل دستی شدنشو در کنار قفس انجام دادین و کاملا اوکی بودو دستی شده بود لازمه به یه محیطی ببرینش (مثل کمد) که درهم برهم نباشه که بخواد قایم بشه و کفشم پوشیده باشه( مثلا با موکت)، یا مثلا وان حمام که پرده ی دورش کشیده شده باشه و کفشم یه حوله بذارین. وقتی از قفس میخواین بیارینش بیرون با حوله آروم میگیرینش و اونجا که ولش میکنین ترجیحا یه گوشه باشه ولی همزمان بهش هم فضا بدین که خیلی استرس بهش وارد نشه (اگه دیدین پرندتون جیغ میزنه، حالت حمله داره یا رفتارای عجیب غریب ناشی از ترس میکنه تمرینو تو همین مرحله متوقف کنین و اونقدر تکرارش کنین که عادت کنه و نترسه). اولین کاریکه طبیعتا انجام میده فرار کردنه برای همین میگم که شلوغ پلوغ نباشه که دسترسی بهش واستون سخت نباشه. بهش دوتا چوب نشیمنگاهو باید معرفی کنین و آروم درتماس با بدنش قرار بدین که عادت کنه بهشون. بعد یکیو آروم فشار میدین به زیر قفسه سینش، برای بار اول معمولا سریع ازش میپره پایین و انقدر باید اینکارو ادامه بدین که روی نشیمنگاه بمونه. بعد از چوب دوم استفاده میکنین و بهش یاد میدین که از یه چوب به چوب دیگه بره و نهایتا با دست خودتون جایگزین میکنین. دقت کنین که این پروسه ممکنه ماه ها طول بکشه و صبوری شما لازمه همچنین تو هر مرحله که خوب انجامش میده حتما تشویقی بگیره. درنهایت یاد میگیره که با فرمان شما بیاد پیشتون یا روی دستتون بشینه و …
هارنس و قلاده های مخصوص پرنده ها هم وجود داره که واسه بیرون بردنشون میتونین تنشون کنین.
راه کوتاه کردن پرهای پروازی هم وجود داره برای اینکه نتونه پرواز بلند داشته باشه و بخواد پرواز کنه بره که خب از لحاظ حقوق حیوانات اخلاقی نیست و حتما هم باید کسی انجامش بده که یا دامپزشک باشه یا کاملا آشنا باشه با نحوه ی استانداردش چون اگه اشتباه انجام بشه هم آسیب فیزیکی مستقیم و غیرمستقیم بهش وارد میشه هم اینکه اعتماد به نفس و اجتماعی بودنش به شدت کم میشه.
قسمت هایی از بندن پرنده که هنوز پردر نیورده امکان رشد مجدد داره یا اینکه خود پرنده کنده
یه مقدار دیگه بهش زمان بدین اگه همچنان رشد پیدا نکردن یا شکل و رشد غیرعادی داشتن لازمه که برای تستای تشخیصی حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
اگه خودش پرهاشو بکنه تو این ناحیه ها میتونین پرایی رو ببینین که کامل نکنده و طولش از بقیه نواحی کوتاه تره و سرش به نرمی و بهم ریختگی کرکه.
درکنارش محیط از اسباب بازی (خصوصا جویدنی) و غذا غنی باشه ولی به اینصورت که لازم باشه پرنده واسه غذا خوردن یه زحمتی بکشه و دنبال غذا بره. در این موارد میتونین غذارو لابلای میله های قفس ببندین ، یه وسیله ساده ی پازل مانند درست کنین که پرنده بتونه از حفره هاش غذارو بدست بیاره یا مثلا تعدادی دونه رو لابلای یه جعبه ی پر از تکه های کوچیک کاغذ جاساز کنین تا مجبور بشه جعبه رو بگرده و غذا پیدا کنه. این بهتون کمک میکنه که اگه پرکنی تو این سن کم داشته باشه (که بخاطر در دسترس بودن زیادی غذا میتونه باشه) با دنبال غذا رفتن پرکنی رو دیگه ادامه نده. (معمولا درصورتیکه پرکنی داشته باشه و این محیط رو واسش فراهم کنین حدود ۲ هفته بعد پرهاش رشد میکنن)
عروس هلندی من حرف نمیزنه میشه سخنگوش کرد؟

اول از همه این نکته رو بهتون بگم که درسته که این دسته از پرنده ها گفته شده میتونن صحبت کنن و آواز بخونن ولی مواردی هم وجود داره که علیرغم آموزش شما علاقه ای به صحبت کردن و آواز خوندن ندارن که خب پرنده به پرنده فرق میکنه و کاملا طبیعیه. اینکه فقط بخاطر سخنگو بودنشون جذاب باشن کم لطفی میشه درحق رفتارا و بامزه بازیای شیرین دیگشون.
شما میتونین سعیتونو بکنین و تو اون دوره از تشویقی هم حتما درصورت مشاهده ی تلاشی از پرنده استفاده کنین. آموزش دادن هم زمان میبره هم صبوری شمارو لازم داره.
پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر رو هم مطالعه کنین:
آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی

زمان تخم گذاری عروس هلندی چه وقته.آیا نیاز به جفت داره که تخم گذاری کنه . در سال چند تا تخم میذاره

توی طبیعت عروس هلندیا از بهار تا اوایل پاییز میتونن جفتگیری کنن و در سال یک یا دو دوره ی تخم گذاری دارن (بیشتر از اون غیرطبیعیه و لازمه جلوش گرفته بشه وگرنه کمبود کلسیمی که برای مادر پیش میاد میتونه مستعد بیماری های استخوانی بشه که یکی از راه های کمکی تغذیه ای باشه که کلسیم و پروتئین کافی هم داشته باشه) اما پرنده های توی اسارت بسته به شرایط محیطی و تغذیه ای میتونه هر زمانی که شرایط فراهم باشه جفتگیری کنن. این شرایط شامل طولانی تر شدن میزان نور دریافتی، تغذیه ای با چربی و قند زیاد (که این خصوصیت توی دانه ها وجود داره)، محیطی ساکت و آروم که کسی مزاحمشون نشه، وجود لونه در قفس و اصلی تر از اون به بلوغ رسیدن هردو جنس هستش. بعد جفتگیری چندروز طول میکشه تخم گذاشته بشه، و تا زمانیکه جوجه از تخم بیرون بیاد ۲۱-۱۸ روز زمان لازمه.
اگه میخواین تخمش نطفه دار باشه و جوجه بده بله جفت میخواد.
عروس هلندیا معمولا توی هر دوره ی تخم گذاری بین ۷-۲ تخم (میانگین ۵) میتونن بذارن.
برای اطلاعات بیشتر درمورد پرورش عروس هلندی پیشنهاد میکنم کتاب زیر رو مطالعه کنین:
راهنمای ۰ تا ۱۰۰ پرورش عروس هلندی

آیا عروس هلندی در طوی روز زیاد جیغ میزنه؟

حدود ۵ تا شیش ساعت در شبانه روز از خودشون صدا درمیارن کلا پرنده ها اروم نیستن اگه میتونید با این موضوع کنار بیاید بگیرید

عروسی هلندی من تازه ۲۰ روزشه ولی خیلی جیغ میزنه حتی سیرم که میشه بازم جیغ میزنه تا قفس رو تاریک میکنم ساکت میشه آیا این رفتار طبیعی هست ؟ و تا چند روز ادامه داره؟

بله طبیعی هست.
۲ ماهگی به بعد دیگه این رفتار دیده نمیشه

من میخوام یه جفت عروس مولد خریداری بکنم و یه سگ خونگی هم دارم آیا به مشکل میخورم؟

کاملا بستگی به تربیت سگتون داره اگه در تولگی اجتماعی شده باشه و در تولگی با پرنده ها در ارتباط بوده باشه واکنشی نشون نمیده اگه نه اصلا توصیه نمیشه. برای امتحان این قضیه هم میتونید یک عروس رو چند روزی قرض بگیرید و واکنش سگتون رو ببینید فقط عروس باید توی قفس باشه که مشکلی براش پیش نیاد

ایا غیرتی شدن عروس هلندی نر بر ما‌ده نشانه ی جفت شده بودن انهاست؟
مثلا وقتی عروس هلندی ماده رو میگرم عروس هلندی نر عصبانی و به سمت من حمله ور میشود و هر دو شروع به جیغ کشیدن میکند

غیرتی شدن در عروس هلندی وجود نداره، وقتی که شما عروس هلندی ماده رو میگیرید حالت تهاجمی برای پرنده برداشت میشه و فکرمیکنه که شما دارید بهشون حمله میکنید و قصد اسیب زدنشون دارید بخاطر همین عروس نر عصبانی میشه بهتون حمله میکنه و جیغ کشیدنشونم نشونه استرسه، لطفا به هیچ وجه عروس رو نگیرید بلکه اموزشش بدید که خوش کم کم داوطلبانه روی دستتون بیاد

حدودا بعد از چند وقت جفت شدن(اولین جفتیک زدن) عروس هلندی ها دارای تخم میشوند؟

اگه جفت گیری بکنن حدود ۳ الی ۴ روز طول میکشه

ایا جلیقه پرواز به عروس هلندی اسیب می زنه؟

جلیقه پرواز توصیه نمیشه

چگونه پرنده رو عادتش بدیم که جایی نره

از روش تشویق کردنش برای موندن فقط توی یک اتاق استفاده کنید، کتاب نحوه اموزش دادن به عروس هلندی رو مطالعه کنید که نحوه اموزش دادن به عروس هلندی رو متوجه بشید و به اموزش دیدن اول عادتش بدید از فرمان های ساده تر اول شروع کنید بعد فرمان های سخت تر رو شروع کنید مثل همین اموزش دادن به اینکه جای دیگه ای نره. اینم لینک کتاب:https://petpors.com/downloads/cockatiel-training/

چرا عروس هلندیم موقع بال زدن پر های کوچک ازش میریزه؟

این مورد طبیعیه پرهای مرده اس که میریزه

مینیمم و ماکسیمم دمای هوا برای عروس هلندی چقدر هستش؟

صفر تا ۳۷ درجه. سرما خیلی اذیتشون نمیکنه ولی به گرمای بیش از حد حساسن

ازکجابایدبفهمیم که عروس هلندی اصالت داره؟

عروس هلندی نمیتونه با پرنده دیگه ای جفتگیری کنه و پرنده به اصطلاح غیر اصل رو به وجود بیاره.فقط تفاوت ها در انواع رنگ این پرنده هستند

عروس هلندی جفت داشته باشه زودتر به حرف میاد یا تنها باشه

در کنار هم باشن دیرتر به حرف میان چون هم دم دارن بیشتر باهم مشغول میشن ولی اگه میخواید به حرف بیاد باید تنها باشه تا همه تمرکزش روی شما باشه،این مقاله و کتاب رو میتونید بخونید: https://petpors.com/teach-cockatiel-to-talk/
https://petpors.com/downloads/cockatiel-training/

چه جنسیتی برای نگه داری بهتره که سریع تر هم به حرف بیوفته،و بهترین سن برای خرید این پرنده چه سنی هست ؟

نر ها معمولا زودتر به حرف می افتن و بهترین سن خرید حدود ۲ ماهگی هست.

۳۱۲ نظر

 • سلام ممنون از سایت خوبتون من یه جفت عروس هلندی خریدم که هفت هشت ماهشونه که از دستم غذا می خورند ولی هردوشون خیلی خودشون رو می خاراننددلیلش چیه عروس ماده یه صدای آواز براش گذاشتیم دوروزه یاد گرفت و خیلی هم غذا می خوره ولی نره غذا خیلی کم می خوره یعنی خودش از ظرف غذا نمی خوره فقط اگه دستمونو ببریم جلو از دست ما غذا می خوره و تخمه رو هم نمیتونه خوب بکشونه همش از نکش میفته البته هنوز دستی و رام نشده آمد ممنون می شم اگه راهنمایی کنید و یه سوال دیگه به نظر شما لونه براشون بخرم اخه تازه سه یا چهار روزه خریدمشون

  • سلام فاطمه جان،
   برای مشکل خاروندنشون اول از همه اینو بگم ممکنه صرفا نظافت کردنشون براتون غیرعادی به نظر رسیده باشه اما اگه علائم خاص دیگه مثل نشونه های پوستی و تغییر در پر دیدین پیشنهاد میکنم بعد انجام مراحل ثبت مشاوره آنلاین باهامون درمیون بذارین تا راهنماییتون کنیم:
   با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)
   ممکنه پرنده ی نرتون کمبود تغذیه ای یا مشکلی توی منقارش داشته باشه، خوراکی موردعلاقشو با غذاش مخلوط کنین تا خودش بره سمتشون، یا اگه پلت میدین روش آبمیوه بریزین تا ترغیب بشه. چون تازه واردن پیشنهاد میکنم یه مدت بذارین عادت کنن به شما و محیط جدید که بعد براشون لونه تهیه کنین.

 • سلام من عروس هلندیم نمیره رو چوبش خیلی کم پیش میاد بره یا رو زمینه با رویه جا غذاییشه غذا هم حس می کنم کم می خوره
  چند وقط باید باهاش حرف بزنم تا تقلید کنه

  • سلام عماد عزیز،
   اندازه و جنس سطح چوبش مناسب پای پرندتون هست؟ (اندازه ی مناسب پاش و سطحی نه خیلی صاف نه خیلی خشن) ممکنه صرفا از غذاییکه میدین خوشش نیومده. علائمی که گفتین مواردی هستن که لازمه اطلاعات بیشتری داشته باشیم تا بتونیم تشخیص قطعی بدیم. ممکنه طبیعی باشه یا ممکنه مشکل تغذیه ای یا حتی داخلی باشه. اول این موارد باید رفع بشه تا بعد بتونین بهش آموزش بدین.
   پیشنهاد میکنم مراحل ثبت مشاوره آنلاینو انجام بدین تا بتونیم علائمشو دقیقتر بررسی کنیم:
   مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

 • سلام خسته نباشین
  من سه روز یه جوجه عروس هلندی گرفتم اولین تجربه نگهداری از پرنده است برام و هیچی نمیدونستم بهم گفتن بیست روزشه در حالی که وقتی تحقیق کردم متوجه شدم شاید دو هفته اش هم نباشه خیلی سخت سرلاک میخوره و نمیزاره سرنگ تو منقارش بمونه از طرفی تا غذا بهش میدم دنبال دخترم راه میره تا کنارش میرسه میخوابه وقتی داخل جعبه میزارمش انقد جیغ میزنه که بیاریمش پیش خودمون این رفتار طبیعیه و این قدر خوابیدنش؟ ممکنه طعم سرلاک و دوست نداشته باشه؟

  • سلام سارینا جان،
   ممکنه سرلاکش کم آب و غلیظ باشه یا گرم نباشه، شاید هم به قول شما طعم سرلاک رو دوست نداره. جوجه ها نیاز دارن که حتما ۱۰-۸ ساعت خواب شبونه رو داشته باشن و درطول روز هم شاید چرت بزنن. ولی اگه دیدین درکنار زیاد خوابیدنش بیحاله، یه گوشه کز کرده و اشتها هم نداره لازمه که مشکلشو پیگیری کنین. میتونین بعد انجام مراحل ثبت مشاوره آنلاین علائم و اطلاعات بیشتری از وضعیت جوجتون دراختیارمون بذارین تا بتونیم راهنماییتون کنیم:
   مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس

 • سلام من یه عروس هلندی پیدا کردم ۲ روزه فقط آبو ارزن میخوره و اینکه هنوز از قفس درش نیاوردیم ولی امروز کز میکنه یه گوشه دستمم میبرم سمت قفس انگار میخواد گاز بگیره میخواستم ببینم اینا طبیعی هستش چون ما تازه پیداش کردیم؟؟؟

  • سلام یاسمن جان،
   یه قسمتیش میتونه به این مربوط باشه که به شما و محیط جدیدش عادت نداره و احساس خطر میکنه. برای این مورد تا یه مدت کاریش نداشته باشین و صرفا آبو غذاشو عوض کنین و با فاصله باهاش صحبت کنین.
   ترجیحا چون پیدا کردینش و تاریخچش نامشخصه بهتره یه چک آپ پیش متخصص پرندگان ببرین که خطری برای خودش و شما نداشته باشه.
   تغذیش هم از “فقط” ارزن باید اصلاح بشه و از همین اول بهتره به مرور با رژیم متعادل عادتش بدین.

 • سلام من یه دوست دارم که تو خونشون پره از عروس هلندی بعد میخواستم ازش یه پرنده بگیرم وقتی که دونخور شد حالا بنظرتون این پرنده ای که من میگیرم اجتماعیه و با انسان ها ارتباط خوبی برقرار میکنه؟ یا باید چیز هوایی که گفتید انجام بدم؟

  • سلام علیرضای عزیز،
   عروس هلندیا درکل پرنده های اجتماعی ای هستن. البته به اینم بستگی داره که دوستتون برای اجتماعی کردنشون چقدر و چجوری وقت گذاشته. ولی اون سنی که ازش نگهداری میکنین قابلیت اینو داره که حتی اگه اجتماعی نشده هم بهش آموزش بدین.
   این کتاب میتونه کامل راهنماییتون کنه:
   راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی

  • سلام هیوا جان،
   پرنده ها ذاتا بدنشون عادت داره که با نور طلوع خورشید بیدار بشن. میتونین روی قفسش پارچه بندازین موقع خواب (البته حواستون باشه که هوای کافی بهش برسه)

 • من امروز یه جوجه عروس هلندی خریدم.اینقدر نگرانشم که شب کنارش خوابیدم و یکسره چک میکنمش.عجب اشتباهی کردما خخخخ.ولی خیلی دوس داشتنی هستن

   • سلام
    من یک عروس هلندی دارم که اخرای ۸ ماهش هست این تا ۷ ماهگی خیلی دستی بود
    ولی الان هی گاز میگیره
    مثلا.وقتی که غذا اش را عوض میکنم یا نازش میکنم گاز میگیره
    واین کارش باعث میشه من نتونم از قفس درش بیارم
    یک سوالی که برام پیش اومد اینکه “ممکن هست که چون جفت نداره این اتفاق برایش پیش امده ؟
    سوال دوم این است ” اگر یک جفت برایش بگیرم حالش خوب میشه و من رو دیگه گاز نمیگیره؟
    و سوال سوم این که ” اگر مشکل از نداست جفت نباشه ؛ باید چکار کنم؟

    • سلام محمدعلی عزیز،
     گاز گرفتنش میتونه دلایل مختلفی داشته باشه، از روی ترس باشه( یه رفتار، حرکت یا صدای ناگهانی از شما با محیط باعث ترسش شده)، جلب توجه، تنهایی، تغییرات هورمونی، قلمروطلبی و …
     معمولا قبل گاز گرفتن یسری علائم نشون میدن مثل باز کردن پرای دم، پف دادن پرای بدن، مردمک کوچیک چشم، صداهای تهدید آمیز، پناه به بردن به یه گوشه و سعی در فرار از تماس با شما که اگه هرکدوم از علائمو دیدین هرکاری که اون لحظه میکردینو ادامه ندین که منجر به گاز گرفتن نشه.
     معمولا مواقعی که پرنده تک نگهداری میشه و با صاحبش ارتباط عمیقی پیدا میکنه وقتی شما توجه کافی و عکس العملای یه “جفت” رو از خودتون نشون ندین میتونه باعث کلافگی پرنده و گاز گرفتنش بشه و داشتن جفت “شاید” بتونه مشکل پرندتون رو حل کنه.

  • سلام
   سوال داشتم
   می خواستم ببینم پخش کردن قرآن تاثیر مثبتی رو عروس هلندی داره؟
   ممنون از سایت خوبتون

   • سلام علی عزیز،
    اطلاعی ندارم ولی تاثیرات مثبت پخش قرآن روی موارد دیگه هم شناخته شده هست واسه همین ممکنه تاثیر داشته باشه.
    میتونین امتحان کنینو نتیجه رو باهامون به اشتراک بذارین 🙂

 • سلام خسته نباشید
  ممنون از سایت خوبتون
  من دو روزه یه جفت عروس هلندی خریدم سنشون ۴ ماهه و میخوام دستیشون کنم. چی کار کنم؟
  احساس غریبی میکنن
  و استقبالی نمیکنن

  • سلام محمدجواد عزیز،
   تقریبا هفته ی اولی که خریدینش نباید کاریش نداشته باشین و صرفا فقط آبو غذاشو میذارین و با فاصله باهاشون صحبت میکنین که به حضورتون عادت کنه.
   برای دستی کردنشون لازمه یه مدت زمان تقریبا طولانی وقت بذارین و حوصله به خرج بدین.
   هدفتون از اهلی کردنشون اینه که به پرنده نشون بدین که خطری براش نیستین و کسی هستین که بهش غذا و توجه میده.
   اول از همه، غذاشونو تا عصر در دسترس نمیذارین، صبح سعی میکنین چیزای جذابی (مثل بادوم زمینی، مارک بیسکوییت میمون و یا سیب) رو بهشون نشون بدین تا بیان از انگشتتون بگیرن.(اگه از انگشتتون گرفتن و انداختن اونقدر ادامه بدین تا پرنده کلا سیر بشه و تمایلی نداشته باشه، اینجوری رابطتون قوی تر میشه) اگه نگرفتن، اون لحظه دیگه ادامه نمیدین و دوباره برمیگردین. چه از انگشتتون بگیرن چه نه یادتون باشه که تا ظهر همه ی اینارو در اختیارشون بذارین و خورده باشن تا گشنه نمونن! اگه احساس کردین تو این دوره پرنده ها لاغر شدن بلافاصله همه ی غذارو دراختیارشون میذارین تا دوباره قوت بگیرن و تا اونموقع تمرینو تعطیل میکنین.
   وقتی از مرحله ی قبل مطمئن شدین که خوب پیش رفته، مرحله بعد اینه که در قفس رو براشون باز بذارین و فاصله بگیرین، بعد اینکه روی قفس نشستن، خیلی آروم میرید طرفشون. اینجا اگه دیدین پرنده ها مضطرب شدن ادامه نمیدین، یه مدت اینکارو انجام میدین تا بهتون عادت کنن، و وقتی نزدیک میشین و مضطرب نشدن، بهشون غذای موردعلاقشو میدین (دقت کنین این غذای موردعلاقه همیشه در دسترسشون نباشه چون دیگه عادت میکنن بهش و بهتون عکس العملی نشون نمیدن) صبر میکنین و تشویقشون میکنین که خودشون به قفس برگردن و اصلا نخواین با دست بگیرینشون و اگه بازم نرفتن، با یه حوله آروم منتقلشون کنین به قفس.
   مرحله ی بعدی با چوب های نشیمنگاه آشناشون میکنین، به این صورت که چندروز صرفا چوبو روی قفس میذارین تا پرنده ها بهش عادت کنن و نترسن. بعد چوبو جلوشون میذارین، هدف اینه که برن روش و اگه نرفتن، خیلی ملایم با چوب فشار میدین به زیر قفسه سینشون تا بپرن روی چوب. موفق که شدین چندبار اینکارو باید تکرار کنین تا بدون تردید روی اون بمونن.
   برای مرحله ی بعدی یه چوب دوم رو هم استفاده میکنین به اینصورت که میخواین بهشون یاد بدین از یه چوب به چوب دیگه برن. موفق که شدین به مرور اندازه ی یه چوبو کوتاه میکنین (مثلا از ۹۰ سانت به ۶۰ سانت) تا اینکه با دست خودتون جایگزین کنین. توی این مرحله دقت کنین که پرنده ها قبل اینکه روی چوب یا دستتون بخوان بیان اول با نوکشون امتحان میکنن پس اصلا دستتونو یهویی عقب نکشین وگرنه زحماتتون هدر میره. به قصد گاز گرفتن قرار نیست نوک بزنن!
   درنهایت برای اینکه بتونین با دستتون نوازششون کنین باید اینکارو انجام بدین:
   یه شاخه ی کوچیک و ظریفو بهشون معرفی میکنین و میذارین ازتون بگیرن و مزه و بررسیش کنن، بعد خیلی خیلی آروم با نوک چوب به پشت سرشون میزنین تا زمانیکه به این حرکت عادت کنن. به مرور طول چوب رو کوتاه و کوتاهتر میکنین تا اینکه با انگشتتون جایگزینش کنین، سعی کنین بعدش جاهای دیگه رو هم نوازش کنین و به هیچ عنوان به زور کاریو انجام ندین.

 • سلام خسته نباشید
  طاعات و عبادات شما مقبول درگاه حق
  تصمیم داشتم تا در پاسیو خونه خودمون با کشیدن تور فضایی رو فراهم کنم و عروس هلندی پرورش بدم.
  اما یکی از آشنایان من رو از این کار منع کرد و گفت با پرواز کردن عروس هلندی ریزگردهایی از بال و پر اون بلند میشه که ممکنه منجر به آسم و بیماری تنفسی در انسان بشه
  لطفاً بگید که آیا این مطلب صحت داره و اگه داره چه راه‌کاری برای جلوگیری از بیماری تنفسی وجود داره!؟

  • سلام مینا جان،
   بله عروس هلندی جزو اون دسته از پرنده هایی هست که ریزگرده های پر زیادی تولید میکنه که برای نظافت خودش لازمه. اما عیبی که وجود داره هم میتونه واسه خودش مشکل ایجاد کنه هم شما.
   اکثر افراد حساسیت ندارن به این ریزگردا اما محض احتیاط میتونین یسری کارها انجام بدین که شدتش کمتر بشه:
   تا جاییکه میتونین امکاناتی برای پرندتون فراهم کنین که بتونه حمام کنه و پرهاش مرطوب بشن، از فیلتر هپا و یا حتی از تصفیه کننده های هوا استفاده کنین که ذرات ریز گرده هارو به دام میندازن، جایی که برای پرنده درنظر گرفتین وسایل و پوششی داشته باشن که تمیز کردنشون سخت نباشه (فرش و پارچه ها گرده هارو نگه میدارن) و برای کامل تمیز کردنشون از پارچه های نمدار استفاده کنین. و سعی کنین بطور منظم پاسیوتونو تمیز کنین که هم ریزگرده ها براتون مشکل ساز نشه هم گرده ی حاصل از مدفوع خشک شده.

 • سلام می خواستم بدونم چه پرنده ای میتونه از عروس هلندی بهتر حرف بزنه من پولم ۳۰۰ هزار تومان به نظر تون چه پرنده ای بخرم پیشنهادتئن چیه می خوام که خیلی بهم وابسته بشه وبتونه حرف بزنه و خیل کثیف کاری هم نداشته باشه

  • سلام عرفان عزیز،
   پرنده های دیگه ای که خیلی معروفن به سخنگو بودن آمازون، کاسکو، شاه طوطی، باجریگار، مینا و … هستن.
   برای دستی شدن و صحبت کردنشون غیر از ویژگی خود پرنده به میزان و نحوه ی آموزش شما هم بستگی داره.
   باتوجه به قیمتی که گفتین انتخابتون بین همین عروس هلندی، باجریگار و مینا محدوده.

  • سلام علیرضای عزیز،
   بهتره که باهم نگهداری نشن چون معمولا باجریگارها نسبت به پرنده های دیگه روی خوش نشون نمیدن و ممکنه باعث اذیت عروس هلندیتون بشه.

    • سلام میثاق عزیز،
     اگه تازه دارینش یه مدت زمان میبره عادت کنه به محیط و شروع کنه صدا کردن. آموزش شما هم میتونه تاثیرگذار باشه.
     ولی این نکته رو هم درنظر داشته باشین بعضی از پرنده ها علیرغم اینکه معروفن به سخنگو و آوازخون بودن جزو اون دسته ای باشن که علاقه ای به اینکارا ندارن و کاملا طبیعیه.
     این کتاب میتونه توی نگهداری و آموزشش بیشتر و کاملتر راهنماییتون کنه:
     راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی

 • سلام من میخوام عروس هلندی تازه دانخور یک جفت بخرم میخوام اینا رام نباشن دلم نمیخواد حرف زدن یاد بگیرن میخوام یه گوشه ای از اتاقم بالای کمد بگزارم همه لوازم بازی و تغذیه هاشو خوب برسم مشکلی پیش نمیاد

  • سلام اتلان عزیز،
   خیر مشکلی پیش نمیاد. فقط ممکنه ارتباط خیلی نزدیکی با خودتون نداشته باشن بخاطر رام نبودنشون و بیرون آوردنشون از قفس و مقید کردنشون میتونه براتون سخت باشه.

 • من دو تا جوجه عروس هلندی سرلاکی خریدم ولی الان هر دو حدود یک ماه و نیم بیشتر هستش که از اومدنشون میگذره با وجود اینکه براشون میوه و دانه میزارم علاقه ای به خوردن نشون نمیدن و با سر و صدای زیاد میخوان که من بهشون با سرنگ غذا بدم…بهم گفتن یکم گرسنگی بهشون بده تا یاد بگیرن ولی مسئله اینجاست که باز هم با این وجود خودشون درست چیزی نمیخورن شاید بالای سر ظرف برن ولی نمیخورن و میرن گوشه قفس کز میکنن تا آخرش مجبور میشم خودم یه کاری براشون انجام بدم چون میترسم گرسنه بمونن و مریض بشن…

 • سلام
  من یه جوجه عروس تازه دونخور خریدم که والدینش دونخورش کردن اصلا سرلاکی نبود
  خواستم ببینم میشه این پرنده رو دستی کرد و یا بهش حرف زدن اموزش بدیم؟؟؟

 • با عرض سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطالب عالیتون من یک سوالی دارم لطفا به این جواب بدید.
  من دو عروس هلندی نر و ماده دارم مادهه با منقارش زده از چشم نره حالا چشم نره بسته می مونه بعضی اوقات که می ترسه چشمشو باز می کنه اکثر مواقع چشمش بسته است ممنون می شم اگه بگید چه قطره یا دارویی به چشمش بزنم و از چند ساعت به چند ساعت بزنم خوب می شه؟؟؟

 • خیلی معذرت میخوام یه سوال دیگه دارم.
  اگه من عروس ۴۰ روزه بخرم پس از کجا متوجه بشم که این عروس نره یا ماده. چون یکی از چیز هایی که برام مهمه تو خرید عروس هلندی اینه که نر باشه.
  خیلس ممنون میشم که این یکی سوالم هم جواب بدین

  • محمدحسین عزیز،
   تست DNA از پر یا خون میتونه تو تشخیص جنسیتش کمک کنه. جراحی و آندوسکوپی هم هست که با توجه به ریسک بیهوشی توی پرندگان توصیه نمیشه.

  • سلام محمد عزیز،
   بیحالی و پف کردن نشونه ی مشکل جدی میتونه باشه. پیشنهاد میکنم حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین تا اقدامات درمانیو انجام بدن و علت بررسی بشه.

 • سلام من میخوام برای دخترم یک عروس هلندی بخرم لطفا راهنمائی کنید که چطور می تونم یه عروس هلندی سالم و جوان خرید کنم .ممنون

  • سلام لیلا جان،
   پرنده ای که میخواین تهیه کنین باید ظاهر تمیز و سالمی داشته باشه، پرها کدر و آلوده نباشن و یکدست باشن و هیچ نشونه ای از آلودگی و ترشحات روی بدن و پا و نوک نبینین، حالت بیحالی و خواب آلودگی، پف کردن و گوشه گیری نداشته باشه و جنب و جوش عادی یه پرنده یا حداقل آواز خوندنشونو داشته باشه.

 • سلام
  من از شما چند تا سوال دارم.
  ۱به نظر شما عروس هلندی چند ماهه بخرم اگه بخواهم خودم دستیش کنم؟
  ۲از کجا بفهمم عروس هلندی که میخولم بخرم همون سنیه که فروشنده گفته؟
  ۳به نظر شما از کجا بخرم؟

  • سلام محمدحسین عزیز،
   معمولا گفته شده پرنده تو سنی که مستقل میشه و کارای تغذیه و نظافتشو خودش انجام میده میتونه برای دستی شدن آموزش ببینه.(حدود ۵۰-۴۰ روزگی)
   دقیق نمیشه تشخیص داد صرفا بالغ و نابالغ بودنشو میتونین خودتون تفکیک کنین.
   اطلاعی از فروشنده ها ندارم.

 • سلام خسته نباشید.
  میشه به سوالات من جواب بدین
  ۱کدام عروس هلندی بهتر است نر یا ماده؟
  ۲
  ۳ان ها بیشتر چی دوست دارن (مثل اسباب بازی)چجور باید رامشون بکنیمایا در مغازه پرنده فروشی
  رام شده اند

  • سلام ابوالفضل عزیز،
   بستگی داره شما چه شخصیت و رفتاریو از پرنده انتظار داشته باشین، نر اجتماعی تره و بیشتر آواز میخونه ولی ماده آرومتره. بسته به شخصیتی هم که پرندتون داره ممکنه سلیقه ای از یه اسباب بازی خاص خوشش بیاد پس لازمه چیزای مختلفیو امتحان کنین تا قلقش دستتون بیاد.
   هر دو نوع رام شده و رام نشده میتونه توی مغازه وجود داشته باشه، بستگی داره شما میخواین برای رام کردنش وقت و هزینه بذارین یا نه. چون رام کردنش میتونه زمانبر باشه بسته به اخلاق پرندتون.

 • سلام
  ممنون از اطلاعات خوبت
  من یک سوال داشتم من میهوام یک عروس هلندی تقریبا ۴۰ روزه بخرم میخواستم بدونم دمای محیط باید تقریبا چجوری باشه؟

  • سلام صدف جان،
   اگه عروس هلندیتون تقریبا پرش دراومده میتونین دمارو به ۲۸-۲۶ درجه سانتیگراد برسونین تا اینکه بعدا کم کم پایین تر هم بتونین بیارین(همزمان با اینکه رطوبت محیط هم متعادل باشه) ولی هرچی سنش کمتر باشه و پوشش آنچنانی نداشته باشه بهتره بین ۳۰-۲۸ درجه سانتیگراد باشه.

 • سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی دارم ،یه مدتی هستش پوستش انگار خشک شده و میریزه و مدام خودشو میخارونه و پرهاشو میکنه و جیغ میزنه ،دو تا دکتر مختلف بردیم یکی گفت ژنتیکی عصبیه در صورتی که اوایل که خریده بودیم اینطوری نبود،یه دکتر دیگه هم بردیم غذاشو عوض کرد و دارو داد ولی خوب نشد ،میشه بیزحمت در این زمینه کمکم کنین و اگه دارویی داره معرفی کنین چون بدنش داره لخت میشه دیگه
  ممکنه که کنه داشته باشه و بخاطر همون خودشو میخارونه ؟

  • سلام الینا جان،
   خارش و کندن پرها یکی از مشکلاتیه که میتونه دلایل مختلفی داشته باشه و حتی بیشتر از یک عامل توش دخیل باشن. بنابراین ممکنه هردوی دکترها درست گفته باشن. ولی غیر از این نشونه ها برای اینکه بتونیم بیشتر به تشخیصای احتمالی نزدیک تر بشیم لازمه نشونه های دیگه مثل هر تغییر محیطی، تغذیه، دفع کردنش و ویژگیای ظاهریش، و نشونه های احتمالی دیگه بررسی بشه. اینم بگم که بسته به اینکه علتش چی باشه مدت درمانم میتونه یکم طول بکشه. غیر از دارو لازمه که شرایط دیگه ای رو هم که میتونین کنترل کنین مثل یه مقدار جابجا کردن جای قفسش، رطوبت کافی محیط، تغذیه ای که کمبود ویتامین و مواد معدنی نداشته باشه (خصوصا ویتامین آ، ای) که تو این زمینه بلال، سبزیجات و میوه ها کمک کنندن (البته یهویی یه غذای کاملا جدید واسه عروس نباید بذارین چون نسبت به تغییر غذاش حساسه و ممکنه کلا نخوره)، متناسب بودن نور/تاریکی که دریافت میکنن(خوابش بهم نخورده باشه و کافی باشه)، فراهم کردن اسباب بازی و تشویقیای جذاب که حواسشو پرت کنن از کندن پرها، برای کم کردن خارشش اول از همه امکان حمام کردن برای پرندتون فراهم کنین (ظرف ساده ی جدا از آب آشامیدنی، آب نما ها و فواره ها، اسپری کردن و …) آلوئه ورا گفته شده که خاصیت ضدخارش داره و میتونین نوعی که افزودنی نداره و طبیعیه رو روی بدنش اسپری کنین.
   آروماتراپی خصوصا با دیفیوزر اولتراسونیک که تازه داره خودشو وارد روشای درمانی خصوصا پرنده ها میکنه هم تاثیر داره ولی با توجه به اینکه لازمه این روغنا حتما خاصیت درمانیش تضمین شده باشه (مثل خالص بودن، موادشیمیایی تشکیل دهنده ی روغن، شرایط تهیش و …) تا الان یه شرکت کاملا تضمین شدست که با توجه به هزینه ی ارسالش به ایران فکر نکنم واستون به صرفه باشه.
   برای مشورت درباره ی اینکه اگه دارو لازمه چه دارویی باشه و بررسی دقیقتر و بیشتر مشکل پرندتون مراحل ثبت مشاوره ی آنلاینو انجام بدین تا بتونیم بیشتر ازتون تاریخچه و نشونه بگیریم:
   مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی- سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشک پت پرس
   اگه درنهایت شک بیشتر سمت بیماریای انگلی و عفونی باشه لازمه که برای تشخیص قطعی عامل حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین که تستای تشخیصی مربوط بهش رو براتون انجام بده.

 • سلام و خسته نباشی خدمت شما
  ممنون می شم به سوالات من به جواب بدید
  ۱-عروس هلندی را چگونه جنسیتش رو مشخص کنم؟
  ۲-عروس هلندی من نزدیک۱/۵ سال دارد آیا در این سن هم آموزش می بیند؟(مثلا حرف زدن)
  ۳-ایا عروس هلندی ماده نیز حرف زدن میاموزد؟
  (عروس هلندی من از نوزادی پیش من بوده و کاملا دستی است)
  «ممنونم از اطلاعات خوب شما»

  • سلام علیرضای عزیز،
   ممنون از لطفتون.
   از چندتا راه میشه تشخیصشون داد: قبل اینکه توضیح بدم اگه پرنده ای که دارین رنگش مثل نوع طبیعی و وحشیش نباشه این تشخیص ممکنه واسش صدق نکنه و لازم باشه که از طریق تست DNA و جراحی اقدام کنین (خصوصا لوتینو ها) عروس هلندی تغییر ظاهری جنسیتیش رو دیر نشون میده (بعد از ۶ ماهگی) و به این صورته که جنس نر قسمت سرش زرد کمرنگ و گونه های نارنجی رنگ کمرنگ داره ولی ماده سرش خاکستری رنگه و گونه های نارنجی تیره رنگ تر داره و ممکنه قسمت زیر بالشون حالت راه راه و زیر دمشون خطای افقی داشته باشه. از لحاظ رفتاری نرها پرجنب و جوش ترن و کلماتو بیشتر یاد میگیرن.
   گفته شده هرچی سن پرنده کمتر باشه راحت تر و تو زمان کوتاهتری یاد میگیره ولی بسته به تداوم و صبوری شما تو سنین دیگه هم میشه آموزش داد فقط ممکنه یه مقدار بیشتر طول بکشه. (البته اینم درنظر بگیرین لزوما همه ی پرنده های سخنگو صحبت نمیکنن و ممکنه درطول زندگیشون نخوان یاد بگیرنو صحبت کنن که کاملا طبیعیه) تاثیرگذاری تشویقی دادن رو هم فراموش نکنین چون ترغیب میشه برای تشویقی بیشتر کاری که ازش میخواینو انجام بده. برای اطلاعات بیشتر میتونین این مقاله رو هم مطالعه کنین: آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی
   این کتابم برای آموزش عروس هلندی نوشته شده: راهنمای آموزش عروس هلندی
   تمامی این توضیحاتی که درباره ی احتمال یادگیری گفتم برای ماده پایین تر و کمتره و دایره لغاتی که میتونه یاد بگیره هم به نسبت نر کمه. کلا ماده ها طبیعت آروم تر و ساکت تری از نرها دارن. میتونین آموزشش بدین ولی نتیجه ی کمتری احتمال داره بگیرین. (بعضی از ماده ها بوده که خوب یاد گرفتن ولی خب نسبت به اکثر ماده ها خیلی معدودن این تعداد)

   • سلام مجید عزیز،
    نمیشه مدت خاصی رو مشخص کرد کاملا بستگی داره به شخصیت اون پرنده و نوع و مدت آموزش دادنتون. معمولا موقعیکه از لحاظ تغذیه اینا مستقل میشنو کاراشونو خودشون انجام میدن میشه بهشون آموزش دادنو شروع کرد.
    مجید عزیز لزوما همه ی پرنده ها نمیتونن سخنگو بشن (همونطور که همه آدما یک قابلیتو در حد عالی ندارن بعضیاشون ممکنه علاقه ای نداشته باشن سخنگو و آوازخون بشن) و اینکه فقط ازشون انتظار سخنگو شدن داشته باشیم کم لطفی میشه درحق شیرین کاریای دیگشون.
    میتونین از مقاله ی زیر هم کمک بگیرین:
    آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی

 • سلام یک عروس لوتینو ماده نزدیک ۴ماهه دارم خوش غذا بازیگوش با دقت موقعی که باهاش حرف میزنم دقیق گوش میده به حرفم سرش تکون میده بیشتر اوقات یه جیغ اروم هم میزنه اما تی این یک ماهی که دارمش هنوز نشده که کلمه سلام تکرار کنه لطفا اگه میشه براتون امکان داره رایگان جوابم همینجا بدین که چیکار کنم تکرار کنه جوابم بده ممنون میشم

  • سلام رضای عزیز،
   آموزش دادن به پرنده ها ممکنه یه مقدار زمان ببره و صبوری و حوصله ی شمارو میطلبه. درکنارش میتونین از تشویقی هم استفاده کنین که ترغیب بشه برای رسیدن به تشویقی حرف شمارو تکرار کنه.
   البته اینم بگم ممکنه پرنده ی شما جزو اون دسته ای باشه که دوست نداشته باشه صحبت کنه و کاملا طبیعیه این رفتار و پرنده به پرنده فرق میکنه.

 • سلام دو هفته یه عروس هلندی گرفتم یک روز رام میشه بعد چندروز وحشتناک گاز میگیره بد غذا هم هست هرچی بهش بدم نمیخوره جز ارزن همش هم با نوک پراشو پاک میکنه خیلی لاغر شده رام شدن هم بعدا ولی نگرانم الان چرا بد غذا شده

  • سلام مهدی عزیز،
   احتمال زیاد این علائمی که میگین مربوط به کمبودای تغذیه ای هست که بخاطر مصرف فقط ارزن هستش که میتونن مشکلای هورمونی هم ایجاد کنن چون ارزن نیازای ویتامینی، مواد معدنی و پروتئینی رو رفع نمیکنه.
   ولی اول از همه لازمه بگم اگه پرندتون به شدت لاغر شده طوری که جناغش به راحتی قابل مشاهده و لمس کردنه ( درلمس لبه های تیز استخوان احساس میشه) و جوانبش فرو رفته هستن (اگه وزن قبل لاغریش رو دارین و این کاهش وزن بیشتر از ۳ درصد وزن بدنش شده) لازمه که حتما حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
   اینم بگم که عروس هلندی نسبت به تغییر رژیم غذاییش خیلی مقاومت میکنه و لازمه که شما مدت زیادی با صبوری سعی کنین جیرشو به سمت استاندارد ببرین.
   چیزیکه باید جایگزین کنین پلت هست ولی برای اینکه پرندتون به خوردنش تمایل پیدا کنه لازمه که به مرور عادتش بدین: اول اینکه میزان پلتی که هر پرنده درروز باید دریافت کنه ۱۰ درصد وزن بدنشه (مثلا اگه پرندتون ۸۰ گرم باشه ۸ گرم بهت پلت میدین) این مقدار رو توی مقداری آب ولرم میذارین خیس بخوره تا چسبندگیش بیشتر بشه و بعد با ارزن قاطی میکنین (واسه ی هفته ی اول نسبت ارزن بیشتر باشه) تا حدی که به ترکیب چسبنده ایجاد میکنه. اینجوری پرنده مجبوره برای برداشتن دانه به هرحال پلت رو یه مزه ای بکنه (این ترکیبی که درست میکنین روزانه باید باشه که خطر فساد و مسمومیت نداشته باشه) هفته ی بعد نسبت پلت و ارزن برابر باشه و هفته های بعدی همینجوری میزان ارزنو کم میکنین. درنهایت این امکان واستون فراهم میشه که پلت خشک در اختیارش بذارین ولی اگه بازم بدقلقی کرد میتونین روی پلت آبمیوه بریزین تا بیشتر خوشش بیاد. اگه بعد به میوه و سبزیجات هم عادت کرد میتونین پلتو خرد کنین روی اینا بپاشین.
   میتونین در این بین اگه امکانش رو دارین برای بررسی نوع کمبود تغذیه و مشکلات هورمونی و درمانشون هم به متخصص پرندگان مراجعه کنین.

  • سلام وقت بخیر من یک عروس هلندی خریدم یکساله و نر هستش و فوق دستیه همش بیرون بوده از قفسش، الان اصلا دوست نداره بره توی قفس بیتابی میکنه ایا میشه رفتارشو اصلاح کرد کم کم عادتش داد به قفسش و دستی بودنشو هم حفظ کرد راهکارش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

   • سلام گلی عزیز،
    اینکه مدت طولانی ای بیرون قفس بوده یه مقدار کارو براتون سخت میکنه.
    میتونین توی قفس امکانات و وسایل جذابی قرار بدین که ترغیب بشه بره توی قفس. اندازه ی قفس رو درنظر بگیرین که قفس بزرگی باشه که پرنده امکان پرواز کردن عمودی و افقی رو آزادانه داشته باشه. استفاده از تشویقی و خوراکیای موردعلاقش هم خیلی کمکتون میکنه.

    • سلام نگار جان،
     اگه الان به محیط خونه و شما عادت کرده و باهاتون جور شده تونستن رو که میشه ولی لازمه که از یکی دوهفته قبل عادتش بدین به ماشین گردی (همچنین آب خوردن از بطری آب رو بهش یاد بدین که تو راه سفر مشکلی از بابت آب خوردنش وجود نداشته باشه). یسری نکاتم هست که رعایت کنین بهتره:
     اول از همه یه باکس مخصوص سفر در اندازه ی استاندارد که بهش امکان حرکت کافی میده تهیه کنین (که شفاف هستن و حداقل ۵۰X60 باشه) و نشیمنگاه هم قرار بدین داخلش. یه مدت اون باکس رو کنار قفسش بذارین بعد با تشویقی و اسباب بازی مورد علاقش سعی میکنین ترغیبش کنین که بیاد داخلش. اول مسیرای کوچیک مثل گشت زدن تو خونه رو امتحان میکنین. بعد اطراف خونه و داخل ماشین برای مسیرای خیلی کوتاه تا اینکه آماده ی سفر باشه. (توی هر مرحله تشویقیو فراموش نکنین که بفهمه خطری تهدیدش نمیکنه و آروم باشه)
     توی راه سفر این نکات رو لازمه رعایت کنین:
     باکس رو صندلی عقب حتما بذارین و جاش رو با کمربند یا هرچیز دیگه محکم کنین که توی راه زیاد تکون نخوره.
     اسباب بازی غیرضروری و سرو صدا دار و هرچیز دستو پا گیرو داخل باکس نذارین، دمای ماشینو قبل از آوردنش تنظیم کنین که نه خیلی گرم باشه نه خیلی سرد و حتما تهویه ی هوا رو چک کنین.
     ظرف غذا و آبشو از داخل قفس برمیدارین، قبل سفر بهش سبک غذا و آب میدین. آب خوردن از بطری رو هم که قبل سفر بهش یاد دادین. میتونین درطول سفر بهش میوه های تازه و آبدارم بدین که یه مقدار از آب بدنش از اونا هم تامین بشه. کف قفس رو چیزی میذارین که راحت بشه تمیزش کرد مثل دستمال کاغذی.
     چیزیکه در حیوونا مثل آدما میتونه اتفاق بیافته ماشین گرفتگیه. غیر از اینکه میتونین با متخصص پرندگان درباره داروهای گیاهی آرامبخش مشورت کنین، روی قفسش یه پارچه ای میندازین که فقط بتونه شمارو ببینه و با نگاه کردن به بیرون حالش بد نشه و همچنین که یه تاریکی نسبی ای رو فراهم میکنه که پرنده ریلکس بشه و چرت بزنه، اگه بازم ماشین گرفتتش میتونین یه لحظه نگه دارین ببرینش بیرون ماشین هوا بخوره تا حالش خوب شه.
     مواقعی که وسط راه برای استراحت نگه میدارین مطلقا پرنده رو تو ماشین تنها نذارین که گرمازده نشه و همچنین آب تازه و مقدار کمی غذا بهش بدین.
     پرنده ها کلا دوست ندارن جای ثابت زندگیشون تغییر کنه و اگه عادت نکنن و مدام جابجا بشن میتونه براشون استرس زا باشه، در طول راه تاجاییکه میتونین از سروصدا جلوگیری کنین و حتی اگه میتونین آهنگ نذارین (یا اگه میذارین خیلی ملایم باشه). حرف زدن با پرندتون فراموش نشه و مثل یه روز عادی باهاش برخورد کنینو بازی کنین.
     وقتی هم که به مقصد رسیدین دوباره توی قفس خودش بذارینش تا آروم بشه. تغذیش به همون روال سابق باشه، میتونین محض احتیاط بهش ویتامین و مکمل مواد معدنی هم بدین ولی زیاده روی نشه. چون استرس زیادی هم بهش وارد شده حداقل ۱۰ ساعت بخوابه.
     امیدوارم مفید باشه.

    • سلام سالار عزیز،
     بستگی داره پرندتون چقدر آموزش دیده باشه که بدون قفس اینا دستی شده باشه و بیاد رو دستتون بشینه. برای اینکار بعد اینکه مراحل دستی شدنشو در کنار قفس انجام دادین و کاملا اوکی بودو دستی شده بود لازمه به یه محیطی ببرینش (مثل کمد) که درهم برهم نباشه که بخواد قایم بشه و کفشم پوشیده باشه( مثلا با موکت)، یا مثلا وان حمام که پرده ی دورش کشیده شده باشه و کفشم یه حوله بذارین. وقتی از قفس میخواین بیارینش بیرون با حوله آروم میگیرینش و اونجا که ولش میکنین ترجیحا یه گوشه باشه ولی همزمان بهش هم فضا بدین که خیلی استرس بهش وارد نشه (اگه دیدین پرندتون جیغ میزنه، حالت حمله داره یا رفتارای عجیب غریب ناشی از ترس میکنه تمرینو تو همین مرحله متوقف کنین و اونقدر تکرارش کنین که عادت کنه و نترسه). اولین کاریکه طبیعتا انجام میده فرار کردنه برای همین میگم که شلوغ پلوغ نباشه که دسترسی بهش واستون سخت نباشه. بهش دوتا چوب نشیمنگاهو باید معرفی کنین و آروم درتماس با بدنش قرار بدین که عادت کنه بهشون. بعد یکیو آروم فشار میدین به زیر قفسه سینش، برای بار اول معمولا سریع ازش میپره پایین و انقدر باید اینکارو ادامه بدین که روی نشیمنگاه بمونه. بعد از چوب دوم استفاده میکنین و بهش یاد میدین که از یه چوب به چوب دیگه بره و نهایتا با دست خودتون جایگزین میکنین. دقت کنین که این پروسه ممکنه ماه ها طول بکشه و صبوری شما لازمه همچنین تو هر مرحله که خوب انجامش میده حتما تشویقی بگیره. درنهایت یاد میگیره که با فرمان شما بیاد پیشتون یا روی دستتون بشینه و …
     هارنس و قلاده های مخصوص پرنده ها هم وجود داره که واسه بیرون بردنشون میتونین تنشون کنین.
     راه کوتاه کردن پرهای پروازی هم وجود داره برای اینکه نتونه پرواز بلند داشته باشه و بخواد پرواز کنه بره که خب از لحاظ حقوق حیوانات اخلاقی نیست و حتما هم باید کسی انجامش بده که یا دامپزشک باشه یا کاملا آشنا باشه با نحوه ی استانداردش چون اگه اشتباه انجام بشه هم آسیب فیزیکی مستقیم و غیرمستقیم بهش وارد میشه هم اینکه اعتماد به نفس و اجتماعی بودنش به شدت کم میشه.

  • سلام پوریای عزیز،
   چون تازه گرفتینش هنوز به محیط و افراد عادت نکرده، نیاز به آموزش بیشتر داره و درنهایت اینکه لزوما همشون آوازخون قرار نیست بشن! مهم اینه که حتی اگه باوجود آموزش هم درآینده سوت نزنه یا آواز نخونه کلی ویژگیای شیرین دیگه داره که به اونا توجه کنین.
   پیشنهاد میکنم برای آموزش دادن بهش مقاله ی زیر رو مطالعه کنین:
   آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی

  • سلام پوریای عزیز،
   درکل ضرر داره ولی بسته به جنسی که اون رنگ و میله ها دارن میتونه خطر مسمومیت هم داشته باشه.
   این جویدن یه رفتار طبیعی عروس هلندی هستش که بهتره براش اسباب بازیای مناسب تهیه کنین تا از اونا استفاده کنه چون اگه زیاد هم میله های قفس رو بجوه میتونه به نوکش آسیب بزنه.

 • سلام
  من یه جوجه عروس دارم حدودا چهل روزه تا پنجاه روزه(چون جوجه شو خریدم)تمام پرهاش در اومده ولی زیر نوکش تا چینه دانش کم پشته…به نظرتون میکنه یا دیر رشد میکنن…البته از نظر عصبی و استرس مشکلی نداره…
  ممنون

  • سلام احمد عزیز،
   یه مقدار دیگه بهش زمان بدین اگه همچنان رشد پیدا نکردن یا شکل و رشد غیرعادی داشتن لازمه که برای تستای تشخیصی حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
   اگه خودش پرهاشو بکنه تو این ناحیه ها میتونین پرایی رو ببینین که کامل نکنده و طولش از بقیه نواحی کوتاه تره و سرش به نرمی و بهم ریختگی کرکه.
   درکنارش محیط از اسباب بازی (خصوصا جویدنی) و غذا غنی باشه ولی به اینصورت که لازم باشه پرنده واسه غذا خوردن یه زحمتی بکشه و دنبال غذا بره. در این موارد میتونین غذارو لابلای میله های قفس ببندین ، یه وسیله ساده ی پازل مانند درست کنین که پرنده بتونه از حفره هاش غذارو بدست بیاره یا مثلا تعدادی دونه رو لابلای یه جعبه ی پر از تکه های کوچیک کاغذ جاساز کنین تا مجبور بشه جعبه رو بگرده و غذا پیدا کنه. این بهتون کمک میکنه که اگه پرکنی تو این سن کم داشته باشه (که بخاطر در دسترس بودن زیادی غذا میتونه باشه) با دنبال غذا رفتن پرکنی رو دیگه ادامه نده. (معمولا درصورتیکه پرکنی داشته باشه و این محیط رو واسش فراهم کنین حدود ۲ هفته بعد پرهاش رشد میکنن)

 • و مطمئن باش اگر صادقانه و دلسوزانه جواب این مردم رو میدادی مخصوصا اونایی که معلومه بدجور نگران هستن و به کتاب حواله نمیکردی فروش کتابت قول میدم قول میدم ۱۰برابر میشد
  چون طرف میخاست بیشتر بفهمه اصن مطلبو چکیده داشته باشه کتابتو میخرید
  نه اینکه هرکی سوال بی ربط بپرسه یه تومار براش بنویسی
  ولی اون بدبخت نگران که بهت رو اورده رو نگران تر کنی میاد کتابتو میخره
  خییلی کم پیش میاد
  اینو برو از کارآفرینا بپرس بهت میگن
  شما مردم رو دوست داشته باش بهشون عشق بده دلسوزانه راهنماییش کن کتابتم معرفی کن تهش اونام دوستت دارن ببین چند برابر میشه فروشت اگر واقعا صداقت داشته باشی و بدونی خدا شاهده همه ی کاراته و اتفاقای بعدی زندگیتو واسط میچینه….
  امیدوارم اتفاقای خوبی براتون رقم بزنه بعد از این

 • بنظره بنده شما نه دوست دار حیوانات هستین و نه ذره ای محبت رو در گفتار کردار و عمل شما نمیبینم…اینجا هم گذاشتین فقط برای اینکه ۱۴ تومن ۱۴تومن پول در بیارین
  من خودم پرورش دهنده طوطی هستم پرنده زیاد داشتم و دارم
  خیلی از این سوالات جوابش ۲۰کلمه هم نمیشه اما شما واسطون انسان که مهم نیست هیچ اون حیوون بیچاره هم مهم نیست
  هم به صاحبش استرس الکی میدین هم ممکنه باعث شین بدتر حیوون اذیت بشه
  نصف این سوالا هم خودتون طرح کردین مردم حساس بشن۱۴تومن بهتون بدن
  یجا سوال طرح کردی میگی ایدز پرندگان جواب میدی کتاب(اخه کسی که ایدز پرندشو رفته دمبالش فهمیده ینی نمیدونه بی حالی پرندش برای چیه) بعد دوخط بالاترش یه سناریو چیدی میگی مریضی قابل انتقال به انسان هست؟ باز خودت جواب میدی کتاب بخرین….هه
  ازون ور طرف یه سوال بی ربط پرسیده نشستی جواب دادی زنبور نیش میزنه میمیره خودش
  بجاش با انگشت مبارک جواب اون بنده خدایی که نگران حیوونشه بده به کتاب حواله نکن
  نمیتونی تجربتو رایگان در اختیار کسی بزاری نع؟
  اینارو فقط یه روانشناس میفهمه که من ارشدشو دارم
  مشکل ایرانیا اینه انقد بی پول گذاشتن مارو و برامون هزینه تراشیدن که دیگه کم کم داره محبت .انسان دوستی و صداقت از یادمون میره…
  شماره حساب بده من یکو چارصد برات بریزم
  فقط تمومش کناین کاراتو و حساس کردن مردم برا ۱۴تومن
  جواب این بنده های خدارو بده اینا همه مردم کشور شما هستن با خودت زندگی میکنن
  فردا خودتم میری داروخونه مشکل داری جای راهنمایی بهت میگه برو طبقه بالا پول ویزیت بده…از ما گفتن بود
  از ماست که بر ماست
  یاعلی

  • سلام جناب،
   نظرتون محترمه و لزوما نمیتونه درست باشه.
   این حجم از قضاوت و توهین در نحوه ی بیان از یه روانشناس بعیده.
   اینجا یک سایت هستش که اکثر مطالب رو محور نگهداری پت هستش و برای نوشتن مطالب زحمت کشیده شده. سوال هاییکه زیاد پرسیده شدن و جوابشون مشابه هستش رو تو قالب مقالات دیگه و حتی کتاب جمع آوری کردیم که راحت دسترسی پیدا کنن و اطلاعات رو کامل تر از اونچیزیکه ما میتونیم خلاصه تو کامنت بگیم رو بخونن. تا جای امکان سوالاتی که پاسخشون توی مقاله و کتابا نبوده رو سعی کردم کامل توضیح بدم و از این بابت خیالم راحته.
   اینم بهتون یادآوری کنم که فرقی نمیکنه سوال افراد و مریض یه دامپزشک زنبور باشه یا پرنده یا سگو گربه، نظر همه باید قابل احترام باشه اینطور فکر نمیکنین؟
   طبیعتا اینکه از یه پزشک انتظار دارین بدون اینکه مریضش رو دیده باشه صرفا از روی چندتا علائم و حدسیات خلاصه (و شاید گمراه کننده) صاحب پت بخواد از بین تعداد زیادی بیماری اونم بدون گرفتن تاریخچه، آزمایش گرفتن و معاینه ی بالینی یه تشخیص قطعی بده و بلافاصله دارو تجویز کنه نهایت عدم درک شمارو میرسونه که اگه مشکل درست و دقیق تر پیگیری نشه و داروی اشتباهی تجویز بشه میتونه تبعات به شدت بدتری داشته باشه و اونموقع افرادی مثل شما بیشتر از قبل معترض میشین که چرا بدون بررسی دقیقتر بیماری اقدام به درمان کردیم.
   کسیکه حیوونش به شدت بدحال باشه و وضعیت اورژانسی داشته باشه وظیفه ی صاحبشه که مستقیم اونو به نزدیک ترین بیمارستان برسونه نه اینکه توی یک سایت کامنت بذاره و انتظار جواب سریع داشته باشه چرا که مام انسانیم و غیر از کارمون زندگی ای هم داریم که بهش برسیم.
   چیزاییکه لازم بود بدونین رو گفتم و لزومی نمیبینم چیزیو بهتون ثابت کنم یا توضیح بیشتری بدم که قانعتون کنم. اینکه درک بکنین یا نه انتخاب خودتونه فقط توصیم اینه که قبل از قضاوت کردن و توهین کردن کمی فکر کنین.
   روز خوش.

  • سلام محمد عزیز،
   اول از همه این نکته رو بهتون بگم که درسته که این دسته از پرنده ها گفته شده میتونن صحبت کنن و آواز بخونن ولی مواردی هم وجود داره که علیرغم آموزش شما علاقه ای به صحبت کردن و آواز خوندن ندارن که خب پرنده به پرنده فرق میکنه و کاملا طبیعیه. اینکه فقط بخاطر سخنگو بودنشون جذاب باشن کم لطفی میشه درحق رفتارا و بامزه بازیای شیرین دیگشون.
   شما میتونین سعیتونو بکنین و تو اون دوره از تشویقی هم حتما درصورت مشاهده ی تلاشی از پرنده استفاده کنین. آموزش دادن هم زمان میبره هم صبوری شمارو لازم داره.
   پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر رو هم مطالعه کنین:
   آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی

  • سلام طاهای عزیز،
   ماده ها به نسبت نرها خیلی کم حرف تر و آروم ترن و دایره ی لغاتی که میتونن یاد بگیرن کمتره. اگه تازه وارد باشن یا موقع نگهداری از تخمشون تو لونه هم باشه احتمال حرف زدنشون خیلی پایین تره. آموزش درست شما بهش به همراه تشویقی هم میتونه تاثیرگذار باشه.
   ولی این نکته رو هم درنظر بگیرین که لزوما همه ی پرنده ها قرار نیست آوازخون و سخنگو بشن. احتمال کمی وجود داره که این اتفاق هیچوقت نیافته ولی اونقدر اخلاقای شیرین دارن که میتونین باهاشون وقت بگذرونین بدون اینکه واستون مهم باشه سخنگو هستن یا نه.

  • سلام ایلیای عزیز،
   قیمتشون گویا تو بازار از ۳۰۰ تا ۲ تومن متغییره بسته به نژاد، مولد و میزان سخنگو بودنش.

 • و من الان نمیتونم کتاب بخرم به نظر شما از کجا یک عروس هلندی سالم و سر حال پیدا کنم؟
  چون من خیلییییییی به حیوانات علاقه دارم

  • سلام پارسای عزیز،
   بله چرا که نه ولی حتما با نظارت خودتون باشه که چیزی غیرعادی یا سمی رو نخوره.
   جاهاییکه دود، بوی عطر، روغن سرخ کردنی، عود و هربوی محسوس و غیرعادی باشه نباید پرنده در معرضش باشه چون سیستم تنفسی خیلی حساسی دارن.

   • سلام و ممنون از مطالب خوبتون
    من می خواستم یه عروس هلندی بخرم . و می خوام دونخور باشه . حدودا ۲ یا ۳ ماهه . و جنس نر
    شما کدوم نژاد رو پیشنهاد می کنید ؟ لوتینو یا خاکستری ؟؟؟ و اینکه اگه بخوام در کوچکترین سن باشه و البته دونخور ، شما چند ماهه رو پیشنهاد می کنید ؟
    ممنون میشم زودتر جواب بدید.

    • سلام فاطمه جان،
     اینکه نژاد چی باشه بستگی به نظر و سلیقه ی خودتون داره.
     توی کتابا گفته شده که جوجه عروس هلندی حدود ۵۰-۴۰ روزگیش میتونه مستقل بشه و نیازی به تغذیه ی دستی و کمک والدین نداشته باشه. همین حدودا میتونین پیگیری کنین که آیا دونخورشون کردن یا نه.

  • سلام پارسای عزیز،
   مرگ بعد از نیش زدن فقط برای زنبورای کارگر صحت داره ولی اگر زنبور ملکه نیش بزنه نمیمیره.

   • سلام . میشه بگید که زمان تخم گذاری عروس هلندی چه وقته.آیا نیاز به جفت داره که تخم گذاری کنه . در سال چند تا تخم میذاره. خوش حال میشم اگه جوابم رو بدید.

    • سلام حیدر عزیز،
     توی طبیعت عروس هلندیا از بهار تا اوایل پاییز میتونن جفتگیری کنن و در سال یک یا دو دوره ی تخم گذاری دارن (بیشتر از اون غیرطبیعیه و لازمه جلوش گرفته بشه وگرنه کمبود کلسیمی که برای مادر پیش میاد میتونه مستعد بیماری های استخوانی بشه که یکی از راه های کمکی تغذیه ای باشه که کلسیم و پروتئین کافی هم داشته باشه) اما پرنده های توی اسارت بسته به شرایط محیطی و تغذیه ای میتونه هر زمانی که شرایط فراهم باشه جفتگیری کنن. این شرایط شامل طولانی تر شدن میزان نور دریافتی، تغذیه ای با چربی و قند زیاد (که این خصوصیت توی دانه ها وجود داره)، محیطی ساکت و آروم که کسی مزاحمشون نشه، وجود لونه در قفس و اصلی تر از اون به بلوغ رسیدن هردو جنس هستش. بعد جفتگیری چندروز طول میکشه تخم گذاشته بشه، و تا زمانیکه جوجه از تخم بیرون بیاد ۲۱-۱۸ روز زمان لازمه.
     اگه میخواین تخمش نطفه دار باشه و جوجه بده بله جفت میخواد.
     عروس هلندیا معمولا توی هر دوره ی تخم گذاری بین ۷-۲ تخم (میانگین ۵) میتونن بذارن.
     برای اطلاعات بیشتر درمورد پرورش عروس هلندی پیشنهاد میکنم کتاب زیر رو مطالعه کنین:
     راهنمای ۰ تا ۱۰۰ پرورش عروس هلندی

  • سلام. چرا جوجه یک جفت یکی کوچیکه یکی بزرگتره. ااآیا هردو جوجه رو یکجا میشه قرار داد ممنونم کسی جواب بده

   • سلام بهرام عزیز،
    ممکنه سنشون و یا میزان رشد جسمیشون متفاوت باشه. بله میتونین نگهدارین. اگه دیدین باهم درگیر میشن و نمیسازن بعدش جداشون کنین. (خصوصا اگر جنسیتشون مثل همه)

 • من یه عروس هلندی دارم که از ۲۰روزگی تربیت و بزرگش کردم و خیلی شیرین کاری یاد گرفته و بعضی از کلمات رو میتونه بگه تا الان که یه سالش شده.من امروز دیدم تاجش خونی هست و پر هاش میریزن باید چیکار کنم

 • سلام خسته نباشید،من یه جفت عروس داشتم ک نر دوماه قبل عید مرد به علت مریضی اما ماده الان شروع به تخم گذاری کرده و ۴ تا تخم گذاشته تا امروز درسته ک نطفه دار نیس
  اما میخواستم بدونم الان باید چیکار کن؟وردارم از زیرش یا بمونه؟نر بخرم الان بدردبخور هست؟
  رو تخماشم همش میخوابه میترسم ضعیف بشه چیکار باید بکنم؟؟؟

 • سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی دارم خیلی باهوش و خوش صبحت بوده و هست اما از دیروز تا الان صداش گرفته خیلی خیلی ضعیفه با زور به گوش میرسه
  علت رو می خواستم بدونم می تونه سرماخورده باشه ؟

 • سلام. من یک عروس هلندی خریدم و حدودا یک ماهشه چکار کنم که حرف بزنه؟ احساس میکنم فقط تکرار کردن کلمات کافی نباشه. به نظرتون بهترین کار چیه؟

 • سلام ببخشید من یه عروس هلندی حدودا ۲ ماهه دارم وقتی تو قفس بیکار میشه هی چشماشو اروم میبنده باز میکنه بعضی وقتا حدود ۲ ثانیه بسته میمونه ولی معمولا خیلی سر حاله و تو قفس راه میره غذاشم کامل میخوره به نظرتون مشکلی هست؟

 • سلام خسته نباشید
  عروس هلندی های من تازه جوجه کشی شده و جوجه ها تازه به دون خوردن می افتن
  نر و ماده (پدر و مادر ) دارن جفت گیری می کنن به مدت سه روز است آنها را از هم جدا نگهداری می کنم یعنی نر را داخل قفس دیگه ای انداختم آیا آنها را از هم جدا کنم تا چند مدت ممنون اگه هر چه زودتر پاسخ داده شود.

 • ۰سلام خسته نباشید جوجه عروس هلندی ۲ یا ۳ ماهه رو اگه بخوایم دستی بشه باید از توی قفس درش بیاریم همیشه یا توی قفس هم باشه دستی میشه؟؟چون از قفس درش میارم دوس داره ب ی جایی پر بزنه یا دور از ما باشه و نزدیکش میشم باز فرار میکنه یا گارد میگیره ک گاز بگیره

 • سلام.ببخشیدچراهرسئوالی ازتون میشه بجای دادن اقلایه جواب همش یامیگیدبه فلان کتاب مراجعه کنیدیافلان لینک.قسمت نظرات وپرسش وپاسخ روگذاشتیدواسه فروش کتابتون یا جواب دادن به سئولات؟!

  • سلام دوست عزیز به نظرات و سوال ها جواب میدیم و راهنمای میکنیم که برای سوالشون به چه منبعی مراجعه کنن، چون برای اون دست سوالاتی که میپرسن کتاب نوشته شد و جواب سوال هایی که نیاز به یاد گرفتن داره و باید براش وقت بزارن در یک خط گنجانده نمیشه

   • سلام وقت بخیر ببخشید من یه جفت عروس دارم که سه تا تخم گذاشته الان ده روزه ولی عروس ماده الان چند روز میاد از لانه بیرون یه جا کز میکنه سرش میگیره پایین خیلی باحاله سمتش میریم.عکس العملی نشون نمیده اصلا تو قفسشون هم خیلی بوی بدی میاد فکر میکنم از مدفوعشون باشه ممنون میشم راهنمایی کنید و بگید موقع تخم گذاری چی بدیم بخوره که مقوی باشه وتخم نتفه دار کنه

  • سلام دوست عزیز از این لینک استفاده کنیدhttps://petpors.com/downloads/tag/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF%DB%8C/

 • سلام من میخوام یه کاکاتیل بخرم .
  به نظرتون ماده بخرم یا نر؟
  چون میخوام رام باشه ۲ ماهه بخرم یا ۱ سال وووو …..؟
  ممنون میشم بهم جواب بدین .
  ممنونم از سایت خوبتون.
  باتشکر.

 • سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم من میخوام یک عروس بخرم فقط چند مشکل دارم امید وارم کمکم کنید😊

  ۱-بین اینکه تو اتاق بزارمش یا تو هال موندم چون تو هالمون اشپز خانه هستش و نمیدونم؟
  ۲-چه نژادی بخرم که حداقل بتونه دو یا سه کلام صحبت کنه؟
  ۳-برای یک نوجوان ۱۳ ساله میخوام که اول متوسطه ۱ هستش بخرم مناسبه اخه میخوام طوطی بازیگوش باشه و همینطور در حد ۲۰۰-۷۰۰هزار تومان؟
  ۴-در خونه ازاد باشه دستشوییش رو میشه کنترل کرد یک گوشه دستشویی کنه یا اصلا دستشوییش کم باشه که خونه زیاد کثیف نباشه؟
  ۵-در زمستان و تابستان چند بار هر کدوم در هفته استحمام کنیمشون؟
  ۶-قفسش ۱۰۳۳ خوبه یا بزرگ ترش؟
  ۷- هر چند وقت یک بار باید به دامپزشک مراجعه کنه؟
  ۸-در یک جای مرطوب متعادل خوبه ؟
  ممنون میشم جوابشون رو بدید واقعا ببخشید مزاحم شدم😊🙏

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/online-vet/

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:

   https://petpors.com/online-vet/

 • سلام خسته نباشید من میخوام یه عروس هلندی نر ۲ ماهه بخرم آیا دراین حالت معلوم هست که کدوم نره و ماده؟

 • سلام و خسته نباشید
  من در پارکینگ یه فضا با ابعاد ۲۰۰*۱۰۰*۲۲۰۰ ایجاد کردم می خوام داخل عروس هلندی نگهداری کنم اما تابهحال تجربه هیچ پرنده ای رو نداشتم
  سوال ۱: ایا عروس هلندی با پرنده های دیگه مثل مرغ عشق یا فنج …. میشه با در یک فضا باشند.
  سوال۲ : تجهیزات مورد نیاز برای این پرنده چی
  سوال ۳ : ایا بیماری های که میگیره قابل انتقال برای انسان هم هست
  اگه امکان داره از تجربیات خود در اختیار بنده قرار دهید سپاس گذار و قدردان میشم

  • سلام
   سوال اول: بهتره در قفس های جدا نگهداری بشن
   سوال دوم: این مقاله رو مطالعه کنید
   https://petpors.com/cockatiel/
   سوال سوم: بیماری مشترک خطرناکی ندارن البته یه سری بیماری ها هست که به زودی در موردش در سایت مقاله قرار میدیم

 • با سلام و تشکر فراوان از زحمات شما.
  یک سوال داشتم :پر های عروس هلندی ماده کی در می یاد. و عروس هلندی ماده ی من که ۳ ماهه است بیشتر روز می خوابه.پر های پاش هم در نیامده.
  با تشکر فراوان.

 • سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ماده دارم ۷ماهشه و بیماری pbfd(ایدز پرنده)داره خیلی ارومه اصلا شیطونی نمیکنه ممکنه بخاطر بیماریش باشه؟

 • سلام ممنون از مطالب خوبتون_من دوهفته یمیشه عروس هلندی خریدم دوماه است _میخواستم بگم به مقعد مدفوع میچسبد و خودش آن را میکند آیا نشانه‌ی بیماری است؟

 • سلام من تازه یک عروس هلندی خریدم تقریباً جوجه هست خیلی خیلی غذا میخوره از دستم غذا میخوره ولی هم می‌خوام بغلش کنم زود فرار می‌کنه یا گاز می‌گیره یک هفته و نیم هم وایستادم تا عادت کنه باهاشم خیلی حرف میزنم اما عادت نکرده میشه کمک کنید

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/iump-subscription-plan/

 • سلام بسیار مفید بود من امروز یه عروس هلندی نر دوماهه خریدم پراشو کوتاه کردن ولی الن نمیپره اصلا مشکلی نیست ؟ برای اسم هم بین اسم های تاشا،آنی و اُلیور موندم به نظرتون کدوم بهتره ؟ برای بازیش چیکار کنم ؟

 • سلام خسته نباشی.من ی عروس هلندی نر پریروز خریدم گفتن حدودآ ۴۰.۵۰روزش هست گفتن ک هر ۵ساعت بهش سرلاک بدم ایا بنظرتون درسته؟
  و اینکه گفتن بزارمش تو آکواریم زیرش پوشال ریختم گفتن تا ۱۰ روز بمونه اون تو بعدش قفس ایا به نظر شما درسته؟ بعد من نمیدونم ایا الان از جاش بیارمش تو خونه بچرخونمش بهش دست بزنم؟یا بزارمش تو جاش بمونه تا به محیط خونه عادت کنه؟ و اینکه من نمیدونم چجوری باهاش بازی کنم. الان توی آکواریم خودش میخوارونه با نوکش و پف هم میکنه پراش. ممنون میشم اگر راهنماییم کنین

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/iump-subscription-plan/

 • سلام ممنون ازمطالب خوبتون
  برای دختر۷سالم میخواستم عروس هلندی بگیرم،قبلش دوتافنچ براش گرفتم که با پرنده هاآشنا بشه وچون خیلی باهاشون صحبت میکردومهربونی میکردبهشون فنچهامیومدن تو قفس روی دستش،فروشنده میگه دونه خوربگیرم که سختی و زحمتش کم باشه میخواستم راهنماییم کنین که دونه خوربگیرم بهتره یاکم سنتر،واینکه بیماریهای مشترک باانسان که برای بچه هاخطرناک باشه دارن ؟

 • سلام
  نر.وماده این پرنده چگونه قابل تشخیصه؟
  ممکنه پرنده ماده بدون وجود جفت نر تخم گذاری کند؟

  • سلام دوست عزیز پرنده نر رنگ بینی ابی توری داره و ماده صورتی، بله ممکنه ولی بدون نطفه میشه

 • سلام ، من از بستگان عروس هلندی گرفتم به شدت وحشی بود و گاز میگرفت الان تقریبا داره رام میشه دوسالشه، خودش میاد کنارم میخوابه یا سرشو میماله به پام من بخارونم منم یواشکی با دست میخارونم ولی تا انگشتمو میبینه گاز میگیره چیکار کنم؟ واینکه صاحب قبلی پرهاشو قیچی کرده دم هم نداره سوالم اینه چقدر طول میکشه دوباره دربیاد؟

 • بسیار برنامه ی مفیدی بود.با تشکر فراوان از محبت شما. فقط یک سوال داشتم: ما طوطی عروس هلندی را ۲روز است که خریده ایم .۲ ماهه است،اشتهایی ندارد و مدفوع ابکی دارد.لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  • سلام دوست عزیز ممنون از انرزی که به ما دادید و نظرتون رو باما درمیون گذاشتید
   یکم بهش فرصت بدید تا به مکان جدیدش عادت کنه
   ولی اگه بی اشتهایی بی حال بودنش ادامه پیدا کرد ببرید برای معاینه

 • ممنون از سایتتون. میخواستم بدونم که اگه عروس هلندی پنج شیش سال با من بوده و خیلی به هم وابسته شده باشیم اگه بدون قفس اونو بیرون ببرم فرار می‌کنه خیلی گشتم جایی پیدا نکردم شما به من میگید.

  • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/online-vet/

  • سلام خسته نباشید.
   خیلی زحمت کشیدید. سایت بسیار مفیدی بود.
   فقط یه سوال دارم:عروس هلندی ماده زرد و سفید من که تقریبا ۴ ماهه است. همش در حال کندن پرهای جدیدش است . با تشکر فراوان.

  • عسلام
   ریسکش بالاست, چون اگه از چیزی بترسه پرواز میکنه میره
   هرچیزی میتونه موجب ترس و فرارش بشه
   عروس هلندی من خیلی رامه, چند وقت پیش بردمش بیرون یه زنبور دید ترسید فرار کرد
   البته موفق شدم پیداش کنم

 • با سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم
  یه جوجه ۲ ماهه خریدم که یه روز از پیشم پرزد و فرار کرد خوشبختانه نتوانست زیاد دور بشود و نزدیکای خانه فرود آمد عروس هلندی را بردم پیش پدر برگ تا پر هایش را برایم بچیند اشتباهی شاه بال های آن(پرهای اول)چید الان ۴ماهه است اگر شاه بال هایش را بکنم تا دوباره بال پر های جدید در بیاید اشکال دارد؟

  • سلام این کار غیراخلاقی هست و توصیه نمیشه، اون پرنده هم بخاطر کار شما زجرمیکشه و کلی هم باید دردو تحمل کنه

 • ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من ی عروس هلندی دارم الان حدود یه سالشه چن وقته سرو صداش خیلی زیاد شده دلیلش چیه؟

  • سلام دوست عزیز این دلیلش میتونه بالغ شدنشون باشه یا تغییری که توی محیط زندگیش یا نحوه برخورد باهش ایجاد شده

 • سلام ممنون اززحمات شما من یک عروس لتینو دارم از۳ماهگی پیش خودم بزرگ شده خیلی رامه وبه عروس نر دادن الان یک سال و۳ماهشه ولی اصلا سوت وحرف نمیزنه لطفا راهنمایی کنید

 • سلام و خسته نباشید
  من می خوام یه عروس هلندی نر بخرم و تو اسمش موندم چون خیلی سخت پسندم. شما گفتی که یه اسم دو بخشی برای عروس هلندی بزارید که بتونه یاد بگیره و تکرار کنه. می خوام اسمش رو بزارم دکستر. آیا براش سخت نیست یا اینکه خوبه؟

   • با عرض سلام و خدا قوت و ممنون از مطالب خوبتون. من تازه میخوام عروس هلندی بخرم اما تشخیص عروس هلندی نژاد اصل با عروس پاکستانی یخرده برام مشکله و اینکه اگه عروس پاکستانی بخرم خیلی مشکل ساز میشه یا تفاوت زیادی نداره؟ با تشکر

  • سلام خسته نباشید.من تصمیم دارم ی جوجه عروس هلندی نر بخرم تا بعداً بتونم سخنگوش کنم از فروشنده ها هم ک میپرسم چطوری باید نر و ماده بودن جوجه رو تشخیص داد میگن امکانش نیست،ممنون میشم راهنمایی کنین چطور میتونم نر و ماده بودن جوجه ۲,۳ ماه رو تشخیص بدم؟

 • سلام
  تازه یک عروس هلندی طاهرا جوجه خریدم
  شب اول کمی دون خورد ولی روز بعد هیچ چیز نخود روز دوم صعیف شده بود برا همین به زور بهش اب و عسل دادم شب هم بهش فرنی دادم قبلشم اسحال گرفته بود روز سوم خیلی بیحال بود به طوری که به دیواره قفس تکیه کرده بود گفتم شاید سردش باشه برا همین یه خورده جاشو گرم تر کردم شب دیگه واقعا حالش بدتر شده بود نمیتونست بایسته واقعا امیدی نداشتم ولی خوب بازور بهش رسیدگی کردیم و العام هم حالش خوب نیسن
  میشه کمک کنید ایا زنده میمونه و خوب میشه؟
  لطفا زود تر بگید راهش چیه😢

  • سلام دوست عزیز به محض اینکه میبینید پرنده غذا نمیخوره و بیحاله باید حتما ببرید پیش دامپزشک و ما از راه دور کمکی از دستمون برنمیاد و حتما دامپزشک باید ببینه و اقدامات درمانی براش انجام بده

 • سلام ببخشید من قصد دارم که یه جفت عروس هلندی بخرم ولی خیلیامیگن ازبس جیغ میزنه تادوروز هم نمیتونی نگهشون داری لطفا من رودر این مورد راهنمایی کنین. ممنون

  • سلام دوست عزیز حدود ۵ تا شیش ساعت در شبانه روز از خودشون صدا درمیارن کلا پرنده ها اروم نیستن اگه میتونید با این موضوع کنار بیاید بگیرید

 • سلام من به تازگی عروس هلندی گرفتم ولی بسیار زیاد خودشو میخارونه و پوسته های پرش و همه جا رو میگیره نمیدونم باید هر چند وقت یه بار پرنده رو بشورم یا براش اب بذارم که اب تنی کنه میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام خیر نیازی به حموم و ابتنی نداره خاروندن بدن و پوسته های بدن کاملا طبیعی هست

 • سلام. ادمین عزیز لطفا راهنمایی بفرمایید
  عروس ماده من یه هفته ست مستی میکنه و به شدت تمایل به جفتگیری نشون میده اما عروس نر باهاش جفتگیری نمیکنه اصلا نمیره سمتش.
  (این توضیح رو بدم که عروس نر م جوجه ی همین عروس ماده هستش. سن حدود یک ساله. بهار باهاش جفتگیری کرد اما تخم ها نطفه نداشتن. الان دیگه به بلوغ رسیده اما جفتگیری نمیکنه)
  الان باید چیکارشون کنم؟

  • ادمین عزیز چقدر پیامها توی صف بررسی و تایید طول کشید !

   امروز فهمیدم که عروس ماده م تخم گذاشته و عروس نر رفته روی تخم نشسته . اما من توی این مدت ندیدم که جفتگیری کرده باشن. ممکنه دور از چشم من جفتگیری کرده باشن که منجر به گذاشتن تخم شده باشه ؟ یا جفت گیری و تخم گذاشتن ربطی به هم ندارن ؟
   و آیا ممکنه تخم ها نطفه داشته باشن؟
   ممنون

   • سلام دوست عزیز ممکن جفتگیری نکرده باشن و تخم ها نطفه نداشته باشه، برای گرفتن پاسخ سوالاتتون از لینک زیر مشاوره خریداری کنیدhttps://petpors.com/iump-subscription-plan/

   • با سلام ببخشید عروسی هلندی من تازه ۲۰ روزشه ولی خیلی جیغ میزنه حتی سیرم که میشه بازم جیغ میزنه تا قفس رو تاریک میکنم ساکت میشه آیا این رفتار طبیعی هست ؟؟ و تا چند روز ادامه داره؟؟

 • سلام وقت بخیر
  عروس هلندی من ماده اس و‌هنوز یک سالش نیست
  خیلی به پارچه ها و لباس علاقه داره یعنی میره خودشو کامل پهن میکنه رو لباسا
  فقط بازیه و طبیعیه یا مثلا سن بلوغشه؟

 • سلام من ۲و ۳ روز عروس هلندی نر گرفتم بعضی موقع ها جیغ میزنه یک دفعه ای بعد ادقیقه بعد ساکت میشه چرا

 • سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس هلندی دارم کاملا رام و دستی بود روی دستم میومد اصلا گاز نمیگرفت
  الان چند روزه از قفس میارمش بیرون فقط حمله میکنه به من و هر کسی که باشه گاز میگیره و فقط جیغ میزنه . چکارش کنم ببرمش دامپزشکی
  چی شده که اینجوری شده

 • سلام
  من عروس نر دارم که از موقع گوشتی بودن بزرگش کردم الان دو سال داره یک ماهی میشه ماده براش گرفتم اما خیلی بی میلی میکنه نسبت به ماده با ما راحتتره تا با ماده .میشه راهنمایی کنید چه کار کنم برای جفت گیری ممنون

 • سلام و ممنون از مطالب مفیدتون من یه جوحه عروس هلندی گرفتم که بسیار دستی و رام هست اما یکی از بینی هاش یکم(خیلی کم رنگ و کم) قرمز شده و بینی دیگش به نظر میرسه گرفته همچنین کنار یکی از چشماش یک خط مشکی افتاده به نظر میاد در اثر ضربه باشه چون تا حالا همچین چیزی رو ندیدم از علائم بیماری هم هیچ چیز دیگه ای رو نداره حتی یه عطسه ساده… به نظر شما چه مشکلی پیش اومده براش؟ و از کجا میتونم عکس عروسم رو براتون بفرستم تا بهتر بتونید جوابم رو بدید؟ خیلی ممنون…

 • سلام عروس من میاد رو دستم ولی هی فرار میکنه من هم از ۳ ماهگی خریدم ایا دیر خریدم و دستی رام نمیشه و اینکه تو قفسهشه کاکلش کجه و آراومه ولی تا من میرم اونجا تاج سیخ میشه و استرس میگیره

    • سلام دوست عزیز اگه میخواید دستیش کنید و وقتش روهم دارید جفت براش نگیرید درغیراین صورت بهتر باجفتش خریداره بشه

 • با سلام خدمت شما من حدودا جفت عروس هلندیمو ۱۴روزه که دارم و ۱۱ روز پیش اولین جفتیکشون رو زدن و تمام علائم جفت شدن رو انجام دادن و هروز حدود دو سه بار جفتیک میزنن و تو اقلاشون هم زیاد میرن و میان البته بیشتر نره میره ولی تا کنون بعد گذشتن ده یازده روز تخم نزاشتن میشه بگید مشکل از کجاست یا طبیعی هست واگر طبیعی هستتا چه مدت طبیعی هستش؟؟؟؟
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
   لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
   https://petpors.com/iump-subscription-plan/

  • سلام سعید عزیز
   کاملا بستگی به تربیت سگتون داره اگه در تولگی اجتماعی شده باشه و در تولگی با پرنده ها در ارتباط بوده باشه واکنشی نشون نمیده اگه نه اصلا توصیه نمیشه. برای امتحان این قضیه هم میتونید یک عروس رو چند روزی قرض بگیرید و واکنش سگتون رو ببینید فقط عروس باید توی قفس باشه که مشکلی براش پیش نیاد

  • با عرض سلام ادب
   من سوالی داشتم
   من برای عروس هام کف دریا سفیده تخم مرغو سیب گذاشتم اما نمیخورن آیا بدشون میاد یا اینکه مشکل دارن چون عروسها دم تخم گذاشتنسونه

   • سلام دوست عزیز بابت شرایطی که پرنده هاتون دارن میتونید این کتاب رو مطالعه کنیدhttps://petpors.com/downloads/cockatiel-breeding/
    یا اینکه از دامپزشک مستقیما از طریق لینک زیر مشاوره بگیرید:
    https://petpors.com/online-vet/

 • با سلام و ادب
  یک سوال داشتم
  ایا غیرتی شدن عروس هلندی نر بر ما‌ده نشانه ی جفت شده بودن انهاست
  مثلا وقتی عروس هلندی ماده رو میگرم عروس هلندی نر عصبانی و به سمت من حمله ور میشود و هر دو شروع به جیغ کشیدن میکند
  باتشکر

  • سلام دوست عزیز
   غیرتی شدن در عروس هلندی وجود نداره، وقتی که شما عروس هلندی ماده رو میگیرید حالت تهاجمی برای پرنده برداشت میشه و فکرمیکنه که شما دارید بهشون حمله میکنید و قصد اسیب زدنشون دارید بخاطر همین عروس نر عصبانی میشه بهتون حمله میکنه و جیغ کشیدنشونم نشونه استرسه، لطفا به هیچ وجه عروس رو نگیرید بلکه اموزشش بدید که خوش کم کم داوطلبانه روی دستتون بیاد

 • سلام‌من یه عروس هلندی جفت خریدم‌خاکستریا‌خیلی جوان هستن
  الان ک دست میبرم‌تو قفس شون لهشون آب و غدا شونو بدم‌میترسن و خودشونو میکوبن ب قفس و هی بال میزنن‌
  ‌وقتی هم‌ک تو خونه ولشون میکنم هی میخان فرار کنن یه ماه میشه خریدمشون لطفا اگه میتونید جواب بدید،❤❤

     • سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتوت..من دیروز یه جفو عروس گرفتم یکی لوتینو یکی خاکستری جوجه داشتن..بعد الانم پس ماده بادداره..خونه ما چون رفت وامد زیاده و همیشه شلوغه مسلما افرادی پیدا میشن که قلیان و سیگار مصرف کنن اگه دود اینا هرچند روز یبار به عروسا برسه مشکل سازه؟؟بنظرتون چیکا کنم نمیشه که مهمونو بگی قلیون یا سیگار نکش..ممنون میشم پاسخ بدید

     • سلام امین عزیز
      موقعی که مهمون میاد قفس پرنده رو به یه اتاق دیگه ای ببرید چون دود قلیون یا سیگار حتی مقدار کمش هم براشون مضر هست

  • ایا جلیقه پرواز به عروس هلندی اسیب می زنه؟
   ایا جلیقه پرواز برای عروس هلندیم بخرم؟
   (برای اینکه ببریمش بیرون)

    • خوب برای بیرون بوردن عروس باید چه کنیم یا چگونه عادتش بدیم که جایی نره
     ممنون می شم جواب بدین

     • سلام دوست عزیز باید از روش تشویق کردنش برای موندن فقط توی یک اتاق استفاده کنید، کتاب نحوه اموزش دادن به عروس هلندی رو مطالعه کنید که نحوه اموزش دادن به عروس هلندی رو متوجه بشید و به اموزش دیدن اول عادتش بدید از فرمان های ساده تر اول شروع کنید بعد فرمان های سخت تر رو شروع کنید مثل همین اموزش دادن به اینکه جای دیگه ای نره. اینم لینک کتاب:https://petpors.com/downloads/cockatiel-training/

    • سلام
     عروس های من ۲ بار
     هربلر ۳تا تخم گذاشتن نطفه هم دلشتن حتی یکیشونم تقزیبا بزرگ شده بود تو تخم
     ولی جوجه نمیشن
     چکار باید کنم
     خواهشا راهنمایی کنید

 • سلام و خسته نباشید
  بسیار بسیار جامع و کامل بود. من یه عروس هلندی گرفتم که تقریبا ۲ هفته بود از مادرش جدا کرده بودن و خودم بزرگش کردم. البته با سرلاک.
  الان متوجه شدم که از دوماهگی باید باهاش حرف بزنم و باهاش زیاد بازی کنم که البته الانم این کار و میکنم خیلی هم بازیگوشه :)‌ . راستی اسمش هم پاشا گذاشتم.
  ممنونم بابت اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید…

  • سلام حامد عزیز
   چوب مناسب و ظرف ابو غذا کافیه برای داخل قفس و یکی دوتا اسباب بازی که بتونه باهش سرگرم بشه

 • سلام تشکر از اینهمه مطالب جذابتون. تازه یه گل باقالی عضو خونوادمون شده ۵ماهشه و کلی شیطونه اما هنوز از من حرف جدید یاد نگرفته ایا لازمه صدای ضبط شده براش بذارم یانه؟

 • سلام من یک طوطی عروس نر دارم میخواستم بدونم آیا اگر یک طوطی برزیلیدر قفس او بزارم باهم دوست میشن یا دشمن و خیلی ممنون از اطلاعاتی که دادید

  • سلام محمد عزیز
   بهتره که نزارید، مخصوصا اگه عروس هلندیتون بالغه، اگه دوتاشونم جوجه بودن مشکلی نداشت

 • ممنون از راهنمایی کامل امروز خریدم چیزی نمیخوره وخیلی دندون میگیره فروشنده گفت سه ماهه است ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   زمان میبره تا به محیط عادت کنه، ببینید چی باعث تحریکش میشه که گاز بگیره و اون عامل پیدا کنید و ازش دورش کنید

 • سلام مطالب مفیدی بود.من ی جوجه عروس هلندی خریدم که ده روزه دارمش .امروز که ۳۸ روزه س پرواز کرد .نمیدونم کی خودش دون میخوره و تا کی باید با سرلاک تغذیه ش کنم؟با سپاس از شما

  • سلام سوزان عزیز
   کم کم میتونید دونه دادن شروع کنید ولی معمولا بیشتر از دوماهگی لازم نیست که سرلاک بدید

   • سلام عروس هلندی نمیتونه با پرنده دیگه ای جفتگیری کنه و پرنده به اصطلاح غیر اصل رو به وجود بیاره.فقط تفاوت ها در انواع رنگ این پرنده هستند

 • سلام ببخشید می خوان عروس هلندی بگیرم گیر کردم یه جا عروس هلندی دو ماه لوتینو ۳۷۰ بود خاکستری ۲۵۰ یه سربازی طوسی و گول با قالی داشت ۲۰۰ به نظر شما کدوم رو بگیرم

   • سلام اول از اینکه مطالبتون خیلی عالی و مفید بود خیلی چیزا باهاش یاد گرفتم خیلی ممنون ولی یک سوال من میخوام عروس هلندی بخرم بنظرتون عروس هلندی ک میخرم چقد وقتش باشه؟

 • من عروس هلندیمو تازه خریدم فروشنده گفت تازه دونخور شده الان چند ساعته که خریدم ولی هیچی نمیخوره بعد میوه براش میزارم می ترسه از میوه چیکار کنم که غذابخوره از میوه ام نترسه بعد علاقه ای به جیغزدن نداره چیکار کنم که زیاد آواز بخونه یا جیغ بزنه مرسی از سایت خوبتون

  • امیرمهدی جان
   لازمه نحوه رفتار و برخوردت با پرنده رو تغییر بدی تا نترسه و دستی بشه. حرف زدنش خیلی به دستی شدن درست و رابطه اش با شما بستگی داره.
   لطفا در صفحه زیر ثبت نام کن و مشکلت رو از طرق مشاوره دامپزشکی مطرح کن تا توضیحات کامل نحوه رفتارت با پرنده بهت داده بشه:
   https://petpors.com/online-vet/

 • سلام اولا خیلی ممنون بابت توضیحاتتون عالی و جامع بود. من علاقه بسیار زیادی ب حیوان‌خونگی دارم. ولی ت. شرایط نگه داریش فقط قابلیت یک حیوانی مثل عروس هلندی رو دارم. بنظرم شما تو این رده چه حیوانی میتونه مناسب باشه. قبلا انواع دگ پرنده رو داشتم ولی زیاد جذاب نبودن ولی این عروس جان انگار خیلی باهوشه و باهاش خوش میگذره. و یه سوال دگ. موقع خریدش به په چیزایی دقت کنیم. از کجا بفهمیم جوونه؟ سالمه؟ از چ سنی بخریمش بهتره؟

  • ابوالفضل جان
   بله پرنده های باهوشی هستن.
   بهترین روش اینه که از فروشنده مهلت بگیرید و قبل از خرید پرنده رو ببرید پیش دامپزشک تا سلامتی اش رو تایید کنه. از سن کم بخریدش مثلا ۲ ماهگی

 • سلام،خیلی مطلب مفیدی بود و ۹۰٪ سوالهای من رو جواب داد برای خرید این پرنده.ممنون.چند مورد دیگه رو خواستم لطف کنید بگید.اول اینکه چه جنسیتی برای نگه داری بهتره که سریع تر هم به حرف بیوفته،و اینکه از بهترین سن برای خرید در چه سن هستش ؟سوال اخر هم اینکه فروشنده میگن جوجه سرلاکی یعنی چی؟واقعا حسن و مزیت حساب میشه یا مثل همیشه اصطلاح بازاری هست؟خیلی خیلی مچکر از شما ،موفق باشید

  • سلام
   خواهش میکنم لطفا داری هادی جان
   نر ها معمولا زودتر به حرف می افتن و بهترین سن خرید حدود ۲ ماهگی هست.
   جوجه سرلاکی یعنی جوجه ای که هنوز دانه نمیخوره و از سرلاک پرنده تغذیه میکنه. معنی اش اینه که پرنده جوانه.
   موفق باشی

   • سلام من میخام کاری کنم تا عروسک در جای مخصوص خودش فضله کند تا اون رو همیشه در خونه آزاد بگزارم ومیخوام اون رو دون خور کنم ولی بلد نیستم لطفآ راهنمایی کنید

    • سلام دوست عزیز با توجه به اینکه سوال شما شخصی هست، پاسخ بهش در قسمت دیدگاه ها امکان پذیر نیست.
     لطفا برای راهنمایی گرفتن بهتر از طریق لینک زیر در سایت ثبت نام کرده و سوالتون رو مستقیم با دامپزشک مطرح کنید تا مشکلتون بررسی بشه:
     https://petpors.com/iump-subscription-plan/

 • سلام خسته نباشید ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  اول اینکه من دو تا عروس هلندی نر و ماده دارم که تقریبا دو ماه میشه که کنار هم هستن با هم خیلی بازی میکنن و دنبال هم میکنم ولی وقتی به هم نزدیک میشن همو نوک میزنن به نظرتون جفت شدن یا خیر؟؟
  دوم اینکه چند وقتی هست که لانه رو تو قفس گذاشتم و تو این مدت بیشتر نر توی لانه میره این طبیعیه ؟؟

  • سلام . خواهش میکنم جواب منو بدید .چون فک میکنم خیلی نیاز دارم به این جواب .
   من یک جفت عروس هلندی دارم . امروز جفت شدن . خواستم بدونم چند روز طول می‌کشه تخم بزازه و اینکه من یک لانه براشون گرفتم که بره توش . چی بریزم کفش . و اینکه من قبلاً این لانه رو گذاشتم توی قفسشون اصلا نرفتن توش . الان بزارم امکان داره برن توش . نمیخواهم تخمشون از بین بره

   • سلمان جان
    سوالاتی که پرسیدید نیاز به داشتن اطلاعات تخصصی داره و پاسخش بسیار طولانی و مفصل هست. ما به همه این سوالات در کتاب “راهنمای پرورش مرغ عشق” پاسخ دادیم.
    لطفا تهیه و مطالعه بفرمایید. لینکش رو براتون میفرستم.
    https://petpors.com/downloads/cockatiel-breeding/

    موفق باشید

     • سلام خسته نباشید بی زحمت به سوال من هم پاسخ بدید ممنونم واقعا 🌹🙏🍁💗
      ببخشید من یه عروس چهار ماهه دارم خیلی با من اخت بود چند باری قبلا قهر کرده بود
      ولی حداقل روی انگشتم میومد روی انگشت من میاد و فرار میکنه اینم بگم که ماده است من نمیدونم چرا میره هر وقت بابام میاد رو شونش میشینه البته قبل از اینکه فصل هم بکنه روی شونه بابام می نشست اما الان فقط با اون دوست من راستشو بگم یکم حسودیم میاد و فکر می کنم بابام به عنوان مامانش میدونه😒🤭
      هروقتم صدای ماشینش میاد جیغ میکشه و اگه بیرون باشه صدای بابام رو بشنوه یا ببینتش بدو بدو بدون شک میره سریع رو شونش یاکلش (سرش )میشینه من نمیدونم چون قد پدرم بلنده این کارو میکنه یا اونو دوست داره از من دیگه بدش میاد راستش خیلی نارحتم و غصه میخورم چون خیلی دوستش دارم 🥺😞
      لطفا بگین چیکار کنم دوباره باهام دوست شه و اینکه یبار سرش خیلی اروم داد زدم از اون روز قهر کرده چون خیلی اذیت کرد همه کلافه شدند 🤦‍♀️😢 ولی من بیشتر از همه دوستش دارم 😞❤🦜🌹
      بعد ببخشین جنسیت در حرف زدن تاثیر داره خیلی ممنون میشم جوابم رو بدین چون واقعا از ناراحتی دارم دیوونه میشم 😭😭😭🦜❤

     • سلام آیسان جان،
      دعوا کردن پرنده میتونه توی رفتاراش تاثیر داشته باشه. برای اینکه توجه عروس هلندی از روی یک نفر بین چندنفر تقسیم بشه لازمه به اجتماعی شدن عادت داده بشه. و یه فرایندیه که نیاز به زمان و حوصله ی شما داره.
      این کتاب میتونه کامل راهنماییتون کنه:
      راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی

پت پرس را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

چطور بهترین نژاد سگ رو انتخاب کنم؟راهنمای کامل انتخاب سگ
+