نصب اپلیکیشن
عروس هلندی

راهنمای جامع عروس هلندی و اصول نگهداری و مراقبت از آن‌ها


عروس هلندی یا کوکاتیل پرنده ای زیبا، باهوش و منحصر به فرد متعلق به خانواده طوطی سانانه که در ایران جزو طوطی های سخنگوی بسیار پرطرفداره.

در این مقاله این طوطی سخنگوی بامزه و با استعداد رو معرفی می‌کنیم و درباره نگهداری از عروس هلندی، نوع تغذیه، حرف زدن، قیمت و اسامی پیشنهادی برای این عروس زیبا صحبت می‌کنیم.

عروس هلندی چه جور پرنده ای است؟

عروس هلندی که نام اصلی اش کوکاتیل هست نوعی طوطی بومی استرالیاست!!

دلیل اینکه در ایران بهش عروس هلندی میگن به این خاطره که اولین اروپایی‌هایی که پا به اقیانوسیه گذاشتند، هلندی‌ها بودند. این پرنده هم از طریق دریانوردان هلندی ابتدا به هلند و سپس به اروپا و سایر کشورها فرستاده شد. به خاط همین به این اسم در ایران شناخته می‌شود.

عروس هلندی

طوطی عروس هلندی یا کوکاتیل (Cockatiel) پرطرفدارترین طوطی سخنگو در آمریکاست. دلیلش هم اینه که این پرنده ها هم زیبا و باهوش هستن و هم بسیار اجتماعی و حتی گاهی بغلی! خیلی زود و راحت با آدم ها اخت میشن و حرف زدن یاد میگیرن.

این پرنده ها سوت‌زن های قهاری هم هستن و اگه تصمیم دارین از این طوطی سخنگو نگهداری کنین؛ بهتره بدونین گوش دادن به کلی سر و صدا و سوت در انتظارتونه.

عروس هلندیها معمولا با یکی از اعضای خونواده خیلی صمیمی شده و بهش وابسته میشن و اگر از سن کم جوجه عروس هلندی رو اجتماعی کنین و به انسان ها عادت بدین، در بزرگسالی پرنده هایی خوش رفتار، بانمک و آرام خواهند بود.

رنگ اصلی این پرنده در طبیعت خاکستریه اما در حال حاضر این پرنده  توسط پرورش دهندگان در رنگ‌های مختلفی وجود داره. عروس هلندی سفید، زرد، کرم و قهوه‌ای جزء رنگ‌های رایج این پرنده زیبا و باهوش هستن.

آموزش حرف زدن به عروس طوطی‌ها

آموزش حرف زدن به کوکاتیل باید اصولی و علمی انجام بشه، در غیر این صورت صاحبش  رو ناامید و خسته میکنه و باعث میشه

 

آموزش بی فایده به نظر برسه.

در کتاب جامع تربیت و نگهداری از عروس هلندی از سیر تا پیاز آموزش و نگهداری از عروس هلندی رو توضیح دادیم.

اگر آموزش به عروس هلندی به درستی انجام بشه، پرنده خیلی زود حرف زدن، آواز خوندن و انجام شیرین کاری های بامزه رو یاد میگیره و در این کار پیشرفت میکنه. برای دریافت کتاب الکترونیکی روی دکمه زیر کلیک کنین.

ویدیوی آموزش حرف زدن به عروس هلندی در ۷ قدم

فیلم آموزش حرف زدن این مرغ هلندی رو میتونین از اینجا در کانال یوتیوب پت پُرس مشاهده کنین. (با قند شکن وارد بشین😉َ)

مشاهده ویدیو در کانال یوتیوب پت پُرس

 

رنگ‌ها و نژادهای مختلف طوطی کوکاتیل

رنگ های متنوعی از عروس هلندی‌ها وجود داره. تنوع رنگی بالا، در واقع از جهش های ژنی به وجود اومده که بعدا توسط ما انسان ها پرورش داده شدن. به عبارت دیگه در طبیعت، رنگ اصلی این پرنده استرالیایی فقط و فقط خاکستری هست.

طوطی های Cockatiel در اسارت به رنگ های مختلفی وجود دارن. معمولا رنگ خاکستری به نام عروس هلندی گل باقالی و پرطرفدار رنگ اون ها به نام لوتینو معروف هست. عروس هلندی انواع مختلفی داره که هر کدومشون ویژگی‌های ظاهری خاص خودشون دارن. اگه دوست دارین بیشتر با نژادهای مختلف این پرنده استرالیایی آشنا بشین پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله بهترین نژاد عروس هلندی رو بخونین.

عروس هلندی گل باقالی
پرهای خاکستری تیره و گونه های نارنجی؛ مشخصه ظاهری عروس گل باقالی است.

 

عروس هلندی لوتینو به چه نوع عروس هلندی گفته میشه؟

عروس هلندی لوتینو به عروسی گفته میشه که بدنی سفید با سری زرد داره و گونه هاش نارنجی روشن هستن. عروس لوتینو پرطرفدارترین و محبوب‌ترین انواع عروس هلندیه و اصلا خیلی‌ها این پرنده رو با این شکل و ظاهر می‌شناسن.

عروس هلندی لوتینو
پرهای سفید، کاکل زرد و گونه‌های نارنجی؛ مشخصه ظاهری نژاد لوتینو است.

داستان به وجود اومدن طوطی عروس لوتینو خیلی جالبه و این نوع عروس از یک پرنده نر لوتینو به وجود اومدن.

بر اساس گفته‌های animal world داستان لوتینو به این صورت است که:

در سال ۱۹۵۸ آقایی به اسم کلیف بارینگر در فوریدا یه عروس هلندی داشت که ظاهرش با بقیه فرق داشت و تا حدودی شبیه عروس لوتینو امروزی بود. کلیف از جفت‌گیری پرنده نر با یه عروس هلندی ماده خاکستری، ۱۴ جوجه عروس هلندی به دست آورد. همه جوجه‌ها ظاهر عادی عروس هلندی رو داشتن و خاکستری بودن، اما یکی از اونا به رنگ زرد با لپ‌های گلی بود و باعث تعجب و شگفتی آقای بارینگر شد.

با تکثیر و جفتگیری‌های بیشتر تعداد زیادی از نوع لوتینو به وجود اومد به خاطر ظاهر متفاوت و زیباشون به سرعت مشهور و محبوب شدن. اینطوری شد که لوتینو ها به محبوب‌ترین نوع عروس هلندی در دنیا تبدیل شد.

عروس هلندی لوتینو نر استعداد بیشتری در حرف زدن، آواز خوندن و رقصیدن (سر و بدنشو تکون دادن) داره و در واقع در طبیعت این کار رو برای جذب پرنده ماده انجام میده.

البته جنس نر و ماده شبیه هم هستن و به سختی میشه اونا رو از روی ظاهر تفکیک کرد.

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۵۹,۰۰۰ تومان
راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

رنگ پرها و ظاهر عروس نوع ابلق

عروس هلندی ابلق چه فرقی با بقیه داره؟

یکی دیگه از انواع پرطرفدار این پرنده، عروس هلندی ابلق هست. این نوع طوطی عروس اولین جهش رنگی این گونه پرنده بوده و انواع دیگه طوطی های عروس مثل نوع لوتینو از همین گونه به وجود اومدن.

بخش عمده پرهای این پرنده به رنگ زرد یا سفیده (۷۰%) و رنگ بال ها معمولا خاکستری و ابلق هست (۳۰%).

عروس هلندی ابلق نر و ماده از نظر ظاهری خیلی شبیه به هم هستن و تشخیص اونا کار ساده‌ای نیست. دلیل این که به این نوع نژاد طوطی عروس ابلق می‌گویند، وجود پرهایی به رنگ خاکستری و سفید است.

عکس طوطی عروس ابلق
بال هایی با پرهای خاکستری و دو رنگ (ابلق)؛ مشخصه های طوطی عروس ابلق است.

نگهداری عروس هلندی چطور و چگونه باید انجام بشه؟

اگر دوست دارید طوطی عروس شما همیشه سالم و سرحال باشه و درگیر بیماری نشه، لازمه ۴ مورد رو رعایت کنین:

۱. دادن غذای مناسب به پرنده

در مورد غذای کوکاتیل و اینکه چی باید بخوره در ادامه مقاله مفصل توضیح دادیم.

۲. فراهم کردن محیط زندگی مناسب و کم خطر

داشتن یه قفس بزرگ و لوازم بی خطر و باکیفیت داخل قفس برای پرنده شما جزو حداقل هاست.

از گذاشتن لوازم فلزی داخل قفس (بخصوص اسباب بازی هایی که در اون ها فلز به کار رفته) برای عروس هلندی جدا خودداری کنین چون ممکنه باعث مسمومیت در پرندتون بشه (ظرف آب و غذا اگر استیل باشه اشکالی نداره)

نکاتی در مورد جایگاه قفس

 • اگر پرنده شما اهلی شده و از ادم ها نمیترسه، قفس رو جایی قرار بدین که پرده بتونه اهالی خونه رو ببینه و احساس کنه در کنار اعضای خانواده است.
 • قفس پرنده نباید نزدیک به آشپزخانه باشه چون گازی که موقع داغ شدن ظروف تفلون از اون ها متصاعد میشه برای پرنده بسیار سمی هست.
 • قفس پرنده شما نباید جایی باشه که پرنده رو در معرض دود سیگار و قلیون و … قرار بده. نیکوتین برای طوطی سانان سمی هست.
 • عروس هلندیها پرنده هایی بسیار کنجکاو هستن. اگر پرنده رو در خونه آزاد میکنین مطمئن بشین تمام سیم های برق، وسایل گرمایشی با حرارت مستقیم (مثل شومینه و بخاری و ..) و پنجره باز از دسترسش خارج هستن تا پرنده شما دچار حادثه نشه.
 • در تمام مدتی که پرنده در خونه آزاد هست باید تحت نظر باشه؛ هیچ وقت پرنده رو تنها در خانه آزاد نگذارین.

طوطی کوکاتیل در حال استراحت بیرون از قفس

۳. وقت گذرونی و معاشرت با پرنده به اندازه کافی

کاکاتیل ها پرنده هایی اجتماعی و باهوش هستن و دوست دارن با صاحبشون و اعضای خانواده تعامل داشته باشن و وقت بگذرونن.

اگر عروس هلندی دارین یا قراره داشته باشین بهتره بدونین که روزانه باید باهاش حداقل ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت وقت بگذرونین. میتونین در این یک ساعت بهش حرف زدن یا انواع سوت ها رو یاد بدید یا باهاش بازی های فکری انجام بدین.

عروس هلندی هایی که تمام مدت روز رو بیکار یا تنها هستن نمیتونن خوشحال باشن و ممکنه به انواعی از اختلالات رفتاری دچار بشن.

چگونه با طوطی عروس بازی کنیم؟

طوطی عروس‌ها خیلی باهوش و کنجکاون و بازی کردن خیلی اونا رو سرحال و خوشحال می‌کنه. ما بهتون چند تا بازی ساده اما جذاب یاد می‌دیم که به راحتی می‌تونید با پرنده‌تون تمرین کنید:

 • رقصیدن با این پرنده؛ بازی مورد علاقه: یه موزیک جذاب بذارید و با ریتم موزیک سرتون رو بالا و پایین و به چپ و راست تکون بدید. طوطی عروس خیلی زود ریتم آهنگ رو یاد می‌گیره و با شما سرشو تکون تکون میده.
 • براش آهنگ بذارید، اگه بلدید براش ساز بزنید یا آهنگ‌های مختلف رو با سوت براش اجرا کنید. عروس هلندی از شنیدن موسیقی مخصوصا اونایی که شبیه به آواز پرنده باشه خوشش میاد و به زودی می‌بینید که اونم شروع به آواز خوندن می‌کنه.
 • با هم قایم باشک بازی کنید! عروس هلندی رو داخل یه اتاق بذارید و خودتون به اتاق دیگه برید. بعد صداش کنید تا دنبالتون بیاد. البته یه جاهایی بهش تقلب برسونید و مثلا سرتون رو از لای در بیرون بیارید تا شما رو ببینه؛ بعد دوباره برید تو اتاق. وقتی عروس هلندی تونست شما رو پیدا کنه سرشو نوازش کنید تا بدونه که از این کارش راضی بودید.

طوطی عروس کوکاتیل روی انگشتن دختر بچه

۴. شناخت بیماری های شایع کوکاتیل و توجه به علائم بیماری در پرنده

شما به عنوان صاحب پرنده در صورت بیمار شدن پرنده بهتر از هرکس دیگه ای میتونین متوجه بشین که پرندتون حالت عادی نداره و یه مشکلی وجود داره. البته به شرطی که به پرنده دقت کنید.

بیشتر بیماری ها تا وقتی به مرحله پیشرفته نرسیدن به راحتی قابل درمان شدن هستن. برای همین علائمی مثل بیحالی و بی اشتهایی، کز کردن و آبکی شدن مدفوع رو همیشه جدی بگیرید.

داشتن اطلاعات در مورد انواع بیماری‎‌های عروس هلندی بهتون کمک میکنه گوش به زنگ علائمشون باشید.

هر نوع حالت غیر طبیعی رو در طوطی‌تون مشاهده کردین به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنین تا از نزدیک پرنده رو معاینه کنه.

اگر دامپزشک متخصص پرندگان اطرافتون نیست، سرویس دامپزشک آنلاین پت پرس، میتونه متخصص پرندگان رو در اختیارتون بذاره.

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پرسَ با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

غذای طوطی عروس هلندی چه چیزهایی باید باشه؟

کلید سلامتی کوکاتیل‌ها تنوع غذاییه که میخورن. اونا نیاز دارن روزانه ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدنشون رو از مواد غذایی متنوع و تازه تامین کنن.

شاید شما هم مثل خیلی از کسایی که کوکاتیل دارن فکر کنین غذای این پرنده دانه هایی مثل ارزن هست. اگر عروس هلندی فقط دانه بخوره بعد از مدتی دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی شده و بیمار میشه.

دانه ها خوش خوراک بوده و مورد علاقه عروس هلندی هستن ولی به دلیل چربی بالا و ویتامین کم غذای مناسبی برای اون ها به حساب نمیان و باید به مقدار بسیار کم در اختیار کاکاتیل قرار بگیرن.

از طرف دیگه عروس هلندی هایی که به خوردن دانه عادت کردن به سختی حاضر میشن مواد غذایی تازه مثل میوه و سبزیجات رو استفاده کنن.

در بیشتر موارد اگر شما دانه و میوه جات رو  همزمان در اختیار پرنده قرار بدین اون یک یا دو نوع دانه مورد علاقه اش رو انتخاب کرده و مصرف میکنه و میوه و سبزیجات رو یه گاز میزنه و به زمین پرت میکنه!

بقیه دانه ها هم توی ظرف باقی میونن.

همین انتخاب غذا مهم ترین عامل سوءتغذیه و کمبود ویتامین و مواد غذایی در عروس هلندی هاست. اگر نمی دونین عروس هلندی شما چه چیزهایی می تواند بخورد و یا اینکه چه غذاهایی برای او مفید است پیشنهاد می کنم راهنمای غذای عروس هلندی را مطالعه کنید.

شکل ظاهری و رنگ پرهای طوطی عروس گل باقالی

راه حل بدغذا بودن طوطی کوکاتیل

پایه غذای عروس هلندی بهتره پلت های تجاری باشه که توسط کارخانه مخصوص این پرنده درست شدن.

این پلت ها مخلوطی از مواد غذایی مورد نیاز پرنده بوده و در عین حال هم خوش خوراکند.

مزیت استفاده از این پلت ها اینه که پرنده نمیتونه اجزای اون ها رو از هم جدا کنه و مجبوره همه پلت رو یکجا مصرف کنه.

البته یادتون باشه مصرف پلت تنها هم برای اون ها پیشنهاد نمیشه و بهتره میوه و سبزیجات تازه هم جزو رژیم غذایی پرنده ها باشن.

 

توصیه دامپزشک

بهترین برنامه به عنوان غذای عروس هلندی:

 1. پلت های تجاری مخصوص عروس هلندی : ۵۰ درصد غذا
 2. میوه ها و سبزیجات مفید برای این پرنده ها (لیستش رو در پایین ببینید): ۳۰درصد غذا
 3. سفیده تخم مرغ پخته شده یا یک تکه مرغ آبپز بدون نمک و روغن: یک تکه کوچک روزانه
 4. مخلوطی از حداقل ۴ نوع دانه مثل ارزن و تخم کتان (به عنوان تشویقی یا به میزان محدود در برخی ساعت های روز در اختیار پرنده باشه ): حداکثر ۲۰ درصد غذا

خوراکی های مورد علاقه عروس هلندی چیه؟

انواع میوه‌ها و سبزیجات مختلفی وجود داره که عروس هلندی طعمشون رو دوست داره و اتفاقا براش مفید هم هست:

 • انواع جوانه ها
 • اسفناج
 • سیب زمینی آب پز
 • کلم بروکلی
 • گوجه فرنگی
 • لبو آب پز
 • کدو تنبل
 • هویج رنده شده
 • سیب
 • گلابی
 • گیلاس
 • توت فرنگی
 • کلم کیل
 • ریحان
 • خیار
 • موز

و…. (تقریبا همه میوه های فصل میتونن توسط طوطی هلندی مصرف بشن)

هشدار : آووکادو، پیاز ، سیر، قارچ، شکلات برای همه پرنده ها از جمله کوکاتیل سمی هستن.

به خاطر داشته باشید:

این پرنده‌ها باید همیشه به آب تازه دسترسی داشته باشن و ظرف آبشون باید هر روز شسته بشه.

تعیین جنسیت عروس هلندی

پرورش، جفت گیری، جوجه داشتن و مراقبت از جوجه ها

تکثیر و پرورش عروس هلندی در مقایسه با خیلی از پرنده‌ها کار نسبتا ساده‌ایه و به همین دلیل هم خیلی از علاقمندان به این پرنده، به فکر پرورش اون هستند.
با این حال، پرورش و تکثیر این پرنده هم مثل هر کار دیگه‌ای، نیازمند اطلاعات و امکانات خاصیه و برای سلامتی عروس هلندی و همینطور جوجه‌هاش لازمه که از قبل در این مورد مطالعه کافی داشته باشید.

در تیم پت پرس برای علاقه مندان به این حوزه کتابی تولید کردیم که تمامی اطلاعات لازم برای پرورش عروس هلندی از جمله

 

 • پیدا کردن جفت مناسب
 • آمادگی‌های لازم برای پرورش عروس هلندی
 • جفتگیری عروس هلندی
 • تخم‌گذاری عروس هلندی
 • خارج شدن جوجه‌ها از تخم
 • جفت‌گیری و تخم‌گذاری مجدد و خطرات آن

رو در اختیارتون میذاره. برای دیدن این ایبوک اینجا کلیک کنید: کتاب الکترونیکی پرورش عروس هلندی

روش های مختلف تعیین جنسیت طوطی عروس

راه های مختلفی برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود داره که در کتاب الکترونیکی پرورش عروس هلندی مفصل در موردشون صحبت کردیم. اما در این مقاله هم به این راه ها اشاره می‌کنیم.

تشخیص جنسیت با استفاده از مشخصات ظاهری

 • کوکاتیل خاکستری ماده روی پرهای زیر دمشون علامت‌هایی به شکل راه راه دورنگ دارن.
 • در کوکاتیل لوتینو که زرد یا سفید هستن این علامتها زرد کمرنگه و زیر بال و دمشون قرار داره.
 • از طرفی لکه‌ها و رنگ‌های سر و بدن پرنده نر همیشه پررنگ تر و مشخص‌تر از پرنده ماده است.

تعیین جنسیت از روی رفتار

 • در طبیعت این جنس نر هست که سعی در نمایشگری و جلب توجه ماده داره. به همین دلیل پرنده نر خیلی دوست داره جلوی آینه خودشو برانداز کنه، ادا دربیاره، آواز بخونه و صداهای مختلف دربیاره. پرنده ماده خیلی آرومتره و علاقه زیادی به آینه نداره.
 • همینطور عروس هلندی‌های نر پرحرف‌تر هستن و دائم در حال آواز خوندن، سوت زدن و صدا درآوردن هستن. اگه پرنده‌ای دارید که یک لحظه هم ساکت نمیشه و همش در حال حرف زدنه پس احتمالش زیاده که جنسیتش نر باشه.

از دامپزشک کمک بخواهید

 • اگه نتونستید خودتون جنسیت پرنده رو تشخیص بدید و هنوز شک دارید از دامپزشک کمک بگیرید. دامپزشک با معاینه و بررسی استخوان لگن و آناتومی بدن می‌تونه جنسیت‌اش رو تعیین کنه.
 • همینطور در مواردی که تعیین جنسیت از روی ظاهر امکان پذیر نیست از پرنده خون می‌گیره و با استفاده از DNA، جنسیت طوطی عروس رو مشخص می‌کنه.

طوطی عروسی که روی شانه صاحبش نشسته

حرف زدن طوطی عروس از چه موقعی شروع میشه؟

کاکاتیل ها میتونن حتی قبل از ۲ ماهگی حرف زدن رو یاد بگیرن و کلمات رو تکرار کنن.

اینکه طوطی کوکاتیل شما چه موقع شروع به حرف زدن میکنه به موارد زیر بستگی داره:

 • رابطه شما با پرنده: هرچی میزان علاقه و اعتماد پرنده به شما بیشتر باشه زودتر شروع به حرف زدن و تقلید صداتون میکنه
 • تمرین و زمان اختصاص یافته به عروس هلندی: هرچی بیشتر کلمات رو براش تکرار کنین و برای آموزشش زمان بذارین هم پرنده شما خوشحال تر خواهد بود و هم سریع تر حرف زدن رو یاد میگیره.
 • وضعیت سلامتی پرنده: عروس هلندی های بیمار و کسل یا افسرده، حرف نمیزنن و حوصله بازی و تقلید صدا رو ندارن. هرچی پرنده شما سالم تر باشه بیشتر به حرف زدن راغب خواهد بود.

قیمت عروس هلندی چقدره؟

این پرنده‌ها بسته به شکل و رنگ عروس هلندی، از حدود ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومن به فروش میرسن.

توجه کنین که عروس هلندی قیمت مشخصی در بازار ایران نداره و برای همین فروشنده ها و پرورش دهندگان این پرنده قیمت کوکاتیل رو تا هر اندازه ای که بازار کشش داشته باشه تعیین میکنن.

توصیه می‌کنیم برای اینکه از سلامت پرنده مطمئن بشید حتما از پرورش دهنده و مرکز معتبرخریداری کنید.

اسم پرنده‌مون رو چی بگذاریم؟

لیست زیر نام‌های بانمک و پرطرفدار برای عروس هلندیهاست.

اسم عروس هلندی بهتره ساده و دوبخشی باشه تا راحت بتونه اونو یاد بگیره و تکرارش کنه.

اگر برای نام گذاری پرندتون ایده‌ای به ذهنتون نمیرسه میتونین از این نام ها کمک بگیرین. ما برای راحتی شما این اسامی رو به اسامی دخترونه و پسرونه تقسیم کردیم؛ اما انتخاب اسم پرنده کاملا سلیقه‌ایه و هرکدوم از این اسم‌ها رو می‌تونید برای پرنده نر یا ماده‌تون بذارید. در واقع خیلی از این اسما

اسم عروس هلندی مادهاسم عروس هلندی نر
طلاچیکو
ناناتوتو
بلاتیتو
لی لیسانی
ناناتوییتی
کندیکوکو
پریریو
عسلکی کی
حنابادی
لب گلیاِدی
توییتیروبی
پستهفندق
نباتسنجد
گیلاپینات
توییتی
پیکو

اگه اسامی موجو در لیست بالا را نپسندید؛ می تونید اسامی بسیار زیادی رو توی مقاله «اسم برای پرنده» ببینین و یکی از اونها رو انتخاب کنین. ما توی این مقاله سعی کردیم تا تمامی اسم های زیبا و جذاب رو برای برای شما لیست کنیم.

نظر شما چیه؟

تا حالا عروس هلندی داشتید؟ چه تجربه‌ای در مورد نگهداریش دارید؟ به نظرتون نگهداری از این پرنده سخته یا آسون؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول…

احتمال داره این سوالات براتون پیش اومده باشه!

پرخاشگر شدن عروس هلندی نر نسبت به ماده
پرخاشگری جنس نر نسبت به ماده میتونه دلایل مختلفی داشته ولی چیزیکه مهمه اینه که بیشتر از این نذارین سمت ماده برای حمله بیاد:
اگه خیلی خشونت وجود داره نر و ماده رو حداقل موقتی جدا کنین تا ببینین این رفتار ادامه داره یا نه (حالا یا تو قفس جدا یا توی همون قفس یه حائل بذارین که کاملا از هم جدا بشن)
ظرف غذا و آبشونو جدا بذارین تا احتمال پرخاشگری کمتر بشه و هردوشون به غذا دسترسی داشته باشن.
اگر امکانشو دارین لونه ی مجهز تر بگیرین با چندتا ورودی و راهروهای داخلی که نر نتونه ماده رو داخل لونه گیر بندازه و کتک بزنه.
درنهایت اگر هیچکدوم این ها جواب نداد به غیر از آپشن جدا کردن دائمی این جفت بخاطر سلامتی ماده، و فراهم کردن جفت جدید واسه هرکدوم توی قفس های مجزا (یه نر جدید کوچیکتر و آرومتر برای ماده، و یه ماده ی جدید بزرگتر و جدی تر از نر) یه روشم وجود داره که خب از لحاظ اخلاق و حقوق حیوانات نقض شده ولی درهمین مواقع اضطرار میتونن ناچارا استفاده بشن. اونم اینه که پرهای پروازی جنس نر بطور استاندارد چیده بشه که نتونه زیاد دنبال ماده بدوه و همچنین یسری ابزار کوچیک هست که رو قسمت تیز نوک نر قرار میدن که با گاز گرفتن آسیبی به ماده نرسه.
علت گاز گرفتن عروس هلندی چیه؟
طوطی هلندی ها وقتی گاز میگیرن که میخوان شما رو از انجام کاری منع کنن. مثلا اگر دارید نوازششون می‌کنید یا بهشون نزدیک می‌شید با گاز گرفتن میگن: «بهم دست نزن» یا «کارت رو ادامه نده» یا «بهم نزدیک نشو».
پس با دیدن این رفتار بهتره به حال خودشون رهاشون کنید.
دستی کردن طوطی هلندی تازه خریداری شده چطور باید باشه؟
تقریبا هفته ی اولی که خریدینش نباید کاریش نداشته باشین و صرفا فقط آبو غذاشو میذارین و با فاصله باهاشون صحبت میکنین که به حضورتون عادت کنه.
برای دستی کردن یا در واقع رام کردن عروس هلندی لازمه یه مدت زمان تقریبا طولانی وقت بذارین و حوصله به خرج بدین.
هدفتون از اهلی کردنشون اینه که به پرنده نشون بدین که خطری براش نیستین و کسی هستین که بهش غذا و توجه میده.
اول از همه، غذاشونو تا عصر در دسترس نمیذارین، صبح سعی میکنین چیزای جذابی (مثل بادوم زمینی، مارک بیسکوییت میمون و یا سیب) رو بهشون نشون بدین تا بیان از انگشتتون بگیرن.(اگه از انگشتتون گرفتن و انداختن اونقدر ادامه بدین تا پرنده کلا سیر بشه و تمایلی نداشته باشه، اینجوری رابطتون قوی تر میشه) اگه نگرفتن، اون لحظه دیگه ادامه نمیدین و دوباره برمیگردین. چه از انگشتتون بگیرن چه نه یادتون باشه که تا ظهر همه ی اینارو در اختیارشون بذارین و خورده باشن تا گشنه نمونن! اگه احساس کردین تو این دوره پرنده ها لاغر شدن بلافاصله همه ی غذارو دراختیارشون میذارین تا دوباره قوت بگیرن و تا اونموقع تمرینو تعطیل میکنین.
وقتی از مرحله ی قبل مطمئن شدین که خوب پیش رفته، مرحله بعد اینه که در قفس رو براشون باز بذارین و فاصله بگیرین، بعد اینکه روی قفس نشستن، خیلی آروم میرید طرفشون. اینجا اگه دیدین پرنده ها مضطرب شدن ادامه نمیدین، یه مدت اینکارو انجام میدین تا بهتون عادت کنن، و وقتی نزدیک میشین و مضطرب نشدن، بهشون غذای موردعلاقشو میدین (دقت کنین این غذای موردعلاقه همیشه در دسترسشون نباشه چون دیگه عادت میکنن بهش و بهتون عکس العملی نشون نمیدن) صبر میکنین و تشویقشون میکنین که خودشون به قفس برگردن و اصلا نخواین با دست بگیرینشون و اگه بازم نرفتن، با یه حوله آروم منتقلشون کنین به قفس.
مرحله ی بعدی با چوب های نشیمنگاه آشناشون میکنین، به این صورت که چندروز صرفا چوبو روی قفس میذارین تا پرنده ها بهش عادت کنن و نترسن. بعد چوبو جلوشون میذارین، هدف اینه که برن روش و اگه نرفتن، خیلی ملایم با چوب فشار میدین به زیر قفسه سینشون تا بپرن روی چوب. موفق که شدین چندبار اینکارو باید تکرار کنین تا بدون تردید روی اون بمونن.
برای مرحله ی بعدی یه چوب دوم رو هم استفاده میکنین به اینصورت که میخواین بهشون یاد بدین از یه چوب به چوب دیگه برن. موفق که شدین به مرور اندازه ی یه چوبو کوتاه میکنین (مثلا از ۹۰ سانت به ۶۰ سانت) تا اینکه با دست خودتون جایگزین کنین. توی این مرحله دقت کنین که پرنده ها قبل اینکه روی چوب یا دستتون بخوان بیان اول با نوکشون امتحان میکنن پس اصلا دستتونو یهویی عقب نکشین وگرنه زحماتتون هدر میره. به قصد گاز گرفتن قرار نیست نوک بزنن!
درنهایت برای اینکه بتونین با دستتون نوازششون کنین باید اینکارو انجام بدین:
یه شاخه ی کوچیک و ظریفو بهشون معرفی میکنین و میذارین ازتون بگیرن و مزه و بررسیش کنن، بعد خیلی خیلی آروم با نوک چوب به پشت سرشون میزنین تا زمانیکه به این حرکت عادت کنن. به مرور طول چوب رو کوتاه و کوتاهتر میکنین تا اینکه با انگشتتون جایگزینش کنین، سعی کنین بعدش جاهای دیگه رو هم نوازش کنین و به هیچ عنوان به زور کاریو انجام ندین.
ریزگرد های پر عروس هلندی و ارتباطش با آسم
کوکاتیل جزو اون دسته از پرنده هایی هست که ریزگرده های پر زیادی تولید میکنه که برای نظافت خودش لازمه. اما عیبی که وجود داره هم میتونه واسه خودش مشکل ایجاد کنه هم شما.
اکثر افراد حساسیت ندارن به این ریزگردا اما محض احتیاط میتونین یسری کارها انجام بدین که شدتش کمتر بشه:
تا جاییکه میتونین امکاناتی برای پرندتون فراهم کنین که بتونه حمام کنه و پرهاش مرطوب بشن، از فیلتر هپا و یا حتی از تصفیه کننده های هوا استفاده کنین که ذرات ریز گرده هارو به دام میندازن، جایی که برای پرنده درنظر گرفتین وسایل و پوششی داشته باشن که تمیز کردنشون سخت نباشه (فرش و پارچه ها گرده هارو نگه میدارن) و برای کامل تمیز کردنشون از پارچه های نمدار استفاده کنین. و سعی کنین بطور منظم پاسیوتونو تمیز کنین که هم ریزگرده ها براتون مشکل ساز نشه هم گرده ی حاصل از مدفوع خشک شده.
آیا امکان نگهداری عروس هلندی و مرغ عشق در یک قفس وجود داره؟
بهتره که باهم نگهداری نشن چون معمولا باجریگارها نسبت به پرنده های دیگه روی خوش نشون نمیدن و ممکنه باعث اذیت عروس هلندیتون بشه.
چرا عروس هلندی من صدایی از خودش در نمیاره
اگه تازه دارینش یه مدت زمان میبره عادت کنه به محیط و شروع کنه صدا کردن. آموزش شما هم میتونه تاثیرگذار باشه.
ولی این نکته رو هم درنظر داشته باشین بعضی از پرنده ها علیرغم اینکه معروفن به سخنگو و آوازخون بودن جزو اون دسته ای باشن که علاقه ای به اینکارا ندارن و کاملا طبیعیه.
این کتاب میتونه توی نگهداری و آموزشش بیشتر و کاملتر راهنماییتون کنه:
دانلود کتاب جامع تربیت و نگهداری از عروس هلندی
تشخیص جنسیت عروس هلندی
قبل پاسخ دهی به این سوال اگه پرنده ای که دارین رنگش مثل نوع طبیعی و وحشیش نباشه این تشخیص ممکنه واسش صدق نکنه و لازم باشه که از طریق تست DNA و جراحی اقدام کنین (خصوصا لوتینو ها) طوطی هلندی تغییر ظاهری جنسیتیش رو دیر نشون میده (بعد از ۶ ماهگی) و به این صورته که جنس نر قسمت سرش زرد کمرنگ و گونه های نارنجی رنگ کمرنگ داره ولی ماده سرش خاکستری رنگه و گونه های نارنجی تیره رنگ تر داره و ممکنه قسمت زیر بالشون حالت راه راه و زیر دمشون خطای افقی داشته باشه. از لحاظ رفتاری نرها پرجنب و جوش ترن و کلماتو بیشتر یاد میگیرن.

در کل تشخصی جنسیت میتونه هم از روی مشخصات فیزیکی باشه که ۵ روش داره و هم از روی رفتار، داخل مقاله پرورش و تکثیر عروس هلندی کامل توضیح دادیم میتونید به این کتاب مراجعه کنید و یک جدولی هم داخل کتاب هست که تفاوت های رفتاری جنس نر و ماده رو بیان کردیم.

تشخیص سالم بودن
پرنده ای که میخواین تهیه کنین باید ظاهر تمیز و سالمی داشته باشه، پرها کدر و آلوده نباشن و یکدست باشن و هیچ نشونه ای از آلودگی و ترشحات روی بدن و پا و نوک نبینین، حالت بیحالی و خواب آلودگی، پف کردن و گوشه گیری نداشته باشه و جنب و جوش عادی یه پرنده یا حداقل آواز خوندنشونو داشته باشه.
بهترین سن برای دستی کردن عروس
معمولا گفته شده پرنده تو سنی که مستقل میشه و کارای تغذیه و نظافتشو خودش انجام میده میتونه برای دستی شدن آموزش ببینه.(حدود ۵۰-۴۰ روزگی)
طوطی عروس نر بهتره تهیه کنیم یا ماده
بستگی داره شما چه شخصیت و رفتاریو از پرنده انتظار داشته باشین، نر اجتماعی تره و بیشتر آواز میخونه ولی ماده آرومتره.
بهترین دما برای نگهداری عروس
اگه عروس هلندیتون تقریبا پرش دراومده میتونین دمارو به ۲۸-۲۶ درجه سانتیگراد برسونین تا اینکه بعدا کم کم پایین تر هم بتونین بیارین(همزمان با اینکه رطوبت محیط هم متعادل باشه) ولی هرچی سنش کمتر باشه و پوشش آنچنانی نداشته باشه بهتره بین ۳۰-۲۸ درجه سانتیگراد باشه.
علت خشکی پوست عروس هلندی همراه با خارش و پر کنی
خارش و کندن پرها یکی از مشکلاتیه که میتونه دلایل مختلفی داشته باشه و حتی بیشتر از یک عامل توش دخیل باشن. بنابراین ممکنه هردوی دکترها درست گفته باشن. ولی غیر از این نشونه ها برای اینکه بتونیم بیشتر به تشخیصای احتمالی نزدیک تر بشیم لازمه نشونه های دیگه مثل هر تغییر محیطی، تغذیه، دفع کردنش و ویژگیای ظاهریش، و نشونه های احتمالی دیگه بررسی بشه. اینم بگم که بسته به اینکه علتش چی باشه مدت درمانم میتونه یکم طول بکشه. غیر از دارو لازمه که شرایط دیگه ای رو هم که میتونین کنترل کنین مثل یه مقدار جابجا کردن جای قفسش، رطوبت کافی محیط، تغذیه ای که کمبود ویتامین و مواد معدنی نداشته باشه (خصوصا ویتامین آ، ای) که تو این زمینه بلال، سبزیجات و میوه ها کمک کنندن (البته یهویی یه غذای کاملا جدید واسه عروس نباید بذارین چون نسبت به تغییر غذاش حساسه و ممکنه کلا نخوره)، متناسب بودن نور/تاریکی که دریافت میکنن(خوابش بهم نخورده باشه و کافی باشه)، فراهم کردن اسباب بازی و تشویقیای جذاب که حواسشو پرت کنن از کندن پرها، برای کم کردن خارشش اول از همه امکان حمام کردن برای پرندتون فراهم کنین (ظرف ساده ی جدا از آب آشامیدنی، آب نما ها و فواره ها، اسپری کردن و …) آلوئه ورا گفته شده که خاصیت ضدخارش داره و میتونین نوعی که افزودنی نداره و طبیعیه رو روی بدنش اسپری کنین.
آروماتراپی خصوصا با دیفیوزر اولتراسونیک که تازه داره خودشو وارد روشای درمانی خصوصا پرنده ها میکنه هم تاثیر داره ولی با توجه به اینکه لازمه این روغنا حتما خاصیت درمانیش تضمین شده باشه (مثل خالص بودن، موادشیمیایی تشکیل دهنده ی روغن، شرایط تهیش و …) تا الان یه شرکت کاملا تضمین شدست که با توجه به هزینه ی ارسالش به ایران فکر نکنم واستون به صرفه باشه.
برای مشورت درباره ی اینکه اگه دارو لازمه چه دارویی باشه و بررسی دقیقتر و بیشتر مشکل پرندتون مراحل ثبت مشاوره ی آنلاینو انجام بدین تا بتونیم بیشتر ازتون تاریخچه و نشونه بگیریم:
مشاوره دامپزشکی آنلاین حیوانات خانگی
اگه درنهایت شک بیشتر سمت بیماریای انگلی و عفونی باشه لازمه که برای تشخیص قطعی عامل حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین که تستای تشخیصی مربوط بهش رو براتون انجام بده.
عروس هلندی که گاز میگیره، بد غذاهم هست و بجز ارزن چیز دیگه ای نمیخوره! ولاغر شده، چیکار میشه کرد
احتمال زیاد این علائمی که میگین مربوط به کمبودای تغذیه ای هست که بخاطر مصرف فقط ارزن هستش که میتونن مشکلای هورمونی هم ایجاد کنن چون ارزن نیازای ویتامینی، مواد معدنی و پروتئینی رو رفع نمیکنه.
ولی اول از همه لازمه بگم اگه پرندتون به شدت لاغر شده طوری که جناغش به راحتی قابل مشاهده و لمس کردنه ( درلمس لبه های تیز استخوان احساس میشه) و جوانبش فرو رفته هستن (اگه وزن قبل لاغریش رو دارین و این کاهش وزن بیشتر از ۳ درصد وزن بدنش شده) لازمه که حتما حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
اینم بگم که عروس هلندی نسبت به تغییر رژیم غذاییش خیلی مقاومت میکنه و لازمه که شما مدت زیادی با صبوری سعی کنین جیرشو به سمت استاندارد ببرین.
چیزیکه باید جایگزین کنین پلت هست ولی برای اینکه پرندتون به خوردنش تمایل پیدا کنه لازمه که به مرور عادتش بدین: اول اینکه میزان پلتی که هر پرنده درروز باید دریافت کنه ۱۰ درصد وزن بدنشه (مثلا اگه پرندتون ۸۰ گرم باشه ۸ گرم بهت پلت میدین) این مقدار رو توی مقداری آب ولرم میذارین خیس بخوره تا چسبندگیش بیشتر بشه و بعد با ارزن قاطی میکنین (واسه ی هفته ی اول نسبت ارزن بیشتر باشه) تا حدی که به ترکیب چسبنده ایجاد میکنه. اینجوری پرنده مجبوره برای برداشتن دانه به هرحال پلت رو یه مزه ای بکنه (این ترکیبی که درست میکنین روزانه باید باشه که خطر فساد و مسمومیت نداشته باشه) هفته ی بعد نسبت پلت و ارزن برابر باشه و هفته های بعدی همینجوری میزان ارزنو کم میکنین. درنهایت این امکان واستون فراهم میشه که پلت خشک در اختیارش بذارین ولی اگه بازم بدقلقی کرد میتونین روی پلت آبمیوه بریزین تا بیشتر خوشش بیاد. اگه بعد به میوه و سبزیجات هم عادت کرد میتونین پلتو خرد کنین روی اینا بپاشین.
میتونین در این بین اگه امکانش رو دارین برای بررسی نوع کمبود تغذیه و مشکلات هورمونی و درمانشون هم به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
عروس هلندی میشه به مسافرت برد؟
اگه الان به محیط خونه و شما عادت کرده و باهاتون جور شده تونستن رو که میشه ولی لازمه که از یکی دوهفته قبل عادتش بدین به ماشین گردی (همچنین آب خوردن از بطری آب رو بهش یاد بدین که تو راه سفر مشکلی از بابت آب خوردنش وجود نداشته باشه). یسری نکاتم هست که رعایت کنین بهتره:
اول از همه یه باکس مخصوص سفر در اندازه ی استاندارد که بهش امکان حرکت کافی میده تهیه کنین (که شفاف هستن و حداقل ۵۰X60 باشه) و نشیمنگاه هم قرار بدین داخلش. یه مدت اون باکس رو کنار قفسش بذارین بعد با تشویقی و اسباب بازی مورد علاقش سعی میکنین ترغیبش کنین که بیاد داخلش. اول مسیرای کوچیک مثل گشت زدن تو خونه رو امتحان میکنین. بعد اطراف خونه و داخل ماشین برای مسیرای خیلی کوتاه تا اینکه آماده ی سفر باشه. (توی هر مرحله تشویقیو فراموش نکنین که بفهمه خطری تهدیدش نمیکنه و آروم باشه)
توی راه سفر این نکات رو لازمه رعایت کنین:
باکس رو صندلی عقب حتما بذارین و جاش رو با کمربند یا هرچیز دیگه محکم کنین که توی راه زیاد تکون نخوره.
اسباب بازی غیرضروری و سرو صدا دار و هرچیز دستو پا گیرو داخل باکس نذارین، دمای ماشینو قبل از آوردنش تنظیم کنین که نه خیلی گرم باشه نه خیلی سرد و حتما تهویه ی هوا رو چک کنین.
ظرف غذا و آبشو از داخل قفس برمیدارین، قبل سفر بهش سبک غذا و آب میدین. آب خوردن از بطری رو هم که قبل سفر بهش یاد دادین. میتونین درطول سفر بهش میوه های تازه و آبدارم بدین که یه مقدار از آب بدنش از اونا هم تامین بشه. کف قفس رو چیزی میذارین که راحت بشه تمیزش کرد مثل دستمال کاغذی.
چیزیکه در حیوونا مثل آدما میتونه اتفاق بیافته ماشین گرفتگیه. غیر از اینکه میتونین با متخصص پرندگان درباره داروهای گیاهی آرامبخش مشورت کنین، روی قفسش یه پارچه ای میندازین که فقط بتونه شمارو ببینه و با نگاه کردن به بیرون حالش بد نشه و همچنین که یه تاریکی نسبی ای رو فراهم میکنه که پرنده ریلکس بشه و چرت بزنه، اگه بازم ماشین گرفتتش میتونین یه لحظه نگه دارین ببرینش بیرون ماشین هوا بخوره تا حالش خوب شه.
مواقعی که وسط راه برای استراحت نگه میدارین مطلقا پرنده رو تو ماشین تنها نذارین که گرمازده نشه و همچنین آب تازه و مقدار کمی غذا بهش بدین.
پرنده ها کلا دوست ندارن جای ثابت زندگیشون تغییر کنه و اگه عادت نکنن و مدام جابجا بشن میتونه براشون استرس زا باشه، در طول راه تاجاییکه میتونین از سروصدا جلوگیری کنین و حتی اگه میتونین آهنگ نذارین (یا اگه میذارین خیلی ملایم باشه). حرف زدن با پرندتون فراموش نشه و مثل یه روز عادی باهاش برخورد کنینو بازی کنین.
وقتی هم که به مقصد رسیدین دوباره توی قفس خودش بذارینش تا آروم بشه. تغذیش به همون روال سابق باشه، میتونین محض احتیاط بهش ویتامین و مکمل مواد معدنی هم بدین ولی زیاده روی نشه. چون استرس زیادی هم بهش وارد شده حداقل ۱۰ ساعت بخوابه.
امیدوارم مفید باشه.
آیا امکان بردن عروس هلندی به بیرون بدون قفس وجود داره؟
بستگی داره پرندتون چقدر آموزش دیده باشه که بدون قفس اینا دستی شده باشه و بیاد رو دستتون بشینه. برای اینکار بعد اینکه مراحل دستی شدنشو در کنار قفس انجام دادین و کاملا اوکی بودو دستی شده بود لازمه به یه محیطی ببرینش (مثل کمد) که درهم برهم نباشه که بخواد قایم بشه و کفشم پوشیده باشه( مثلا با موکت)، یا مثلا وان حمام که پرده ی دورش کشیده شده باشه و کفشم یه حوله بذارین. وقتی از قفس میخواین بیارینش بیرون با حوله آروم میگیرینش و اونجا که ولش میکنین ترجیحا یه گوشه باشه ولی همزمان بهش هم فضا بدین که خیلی استرس بهش وارد نشه (اگه دیدین پرندتون جیغ میزنه، حالت حمله داره یا رفتارای عجیب غریب ناشی از ترس میکنه تمرینو تو همین مرحله متوقف کنین و اونقدر تکرارش کنین که عادت کنه و نترسه). اولین کاریکه طبیعتا انجام میده فرار کردنه برای همین میگم که شلوغ پلوغ نباشه که دسترسی بهش واستون سخت نباشه. بهش دوتا چوب نشیمنگاهو باید معرفی کنین و آروم درتماس با بدنش قرار بدین که عادت کنه بهشون. بعد یکیو آروم فشار میدین به زیر قفسه سینش، برای بار اول معمولا سریع ازش میپره پایین و انقدر باید اینکارو ادامه بدین که روی نشیمنگاه بمونه. بعد از چوب دوم استفاده میکنین و بهش یاد میدین که از یه چوب به چوب دیگه بره و نهایتا با دست خودتون جایگزین میکنین. دقت کنین که این پروسه ممکنه ماه ها طول بکشه و صبوری شما لازمه همچنین تو هر مرحله که خوب انجامش میده حتما تشویقی بگیره. درنهایت یاد میگیره که با فرمان شما بیاد پیشتون یا روی دستتون بشینه و …
هارنس و قلاده های مخصوص پرنده ها هم وجود داره که واسه بیرون بردنشون میتونین تنشون کنین.
راه کوتاه کردن پرهای پروازی هم وجود داره برای اینکه نتونه پرواز بلند داشته باشه و بخواد پرواز کنه بره که خب از لحاظ حقوق حیوانات اخلاقی نیست و حتما هم باید کسی انجامش بده که یا دامپزشک باشه یا کاملا آشنا باشه با نحوه ی استانداردش چون اگه اشتباه انجام بشه هم آسیب فیزیکی مستقیم و غیرمستقیم بهش وارد میشه هم اینکه اعتماد به نفس و اجتماعی بودنش به شدت کم میشه.
قسمت هایی از بندن پرنده که هنوز پردر نیورده امکان رشد مجدد داره یا اینکه خود پرنده کنده
یه مقدار دیگه بهش زمان بدین اگه همچنان رشد پیدا نکردن یا شکل و رشد غیرعادی داشتن لازمه که برای تستای تشخیصی حضوری به متخصص پرندگان مراجعه کنین.
اگه خودش پرهاشو بکنه تو این ناحیه ها میتونین پرایی رو ببینین که کامل نکنده و طولش از بقیه نواحی کوتاه تره و سرش به نرمی و بهم ریختگی کرکه.
درکنارش محیط از اسباب بازی (خصوصا جویدنی) و غذا غنی باشه ولی به اینصورت که لازم باشه پرنده واسه غذا خوردن یه زحمتی بکشه و دنبال غذا بره. در این موارد میتونین غذارو لابلای میله های قفس ببندین ، یه وسیله ساده ی پازل مانند درست کنین که پرنده بتونه از حفره هاش غذارو بدست بیاره یا مثلا تعدادی دونه رو لابلای یه جعبه ی پر از تکه های کوچیک کاغذ جاساز کنین تا مجبور بشه جعبه رو بگرده و غذا پیدا کنه. این بهتون کمک میکنه که اگه پرکنی تو این سن کم داشته باشه (که بخاطر در دسترس بودن زیادی غذا میتونه باشه) با دنبال غذا رفتن پرکنی رو دیگه ادامه نده. (معمولا درصورتیکه پرکنی داشته باشه و این محیط رو واسش فراهم کنین حدود ۲ هفته بعد پرهاش رشد میکنن)
عروس هلندی من حرف نمیزنه میشه سخنگوش کرد؟

اول از همه این نکته رو بهتون بگم که درسته که این دسته از پرنده ها گفته شده میتونن صحبت کنن و آواز بخونن ولی مواردی هم وجود داره که علیرغم آموزش شما علاقه ای به صحبت کردن و آواز خوندن ندارن که خب پرنده به پرنده فرق میکنه و کاملا طبیعیه. اینکه فقط بخاطر سخنگو بودنشون جذاب باشن کم لطفی میشه درحق رفتارا و بامزه بازیای شیرین دیگشون.
شما میتونین سعیتونو بکنین و تو اون دوره از تشویقی هم حتما درصورت مشاهده ی تلاشی از پرنده استفاده کنین. آموزش دادن هم زمان میبره هم صبوری شمارو لازم داره.

زمان تخم گذاری عروس هلندی چه وقته.آیا نیاز به جفت داره که تخم گذاری کنه . در سال چند تا تخم میذاره

در طبیعت این گونه طوطی از بهار تا اوایل پاییز میتونن جفتگیری کنن و در سال یک یا دو دوره ی تخم گذاری دارن (بیشتر از اون غیرطبیعیه و لازمه جلوش گرفته بشه وگرنه کمبود کلسیمی که برای مادر پیش میاد میتونه مستعد بیماری های استخوانی بشه که یکی از راه های کمکی تغذیه ای باشه که کلسیم و پروتئین کافی هم داشته باشه) اما پرنده های توی اسارت بسته به شرایط محیطی و تغذیه ای میتونه هر زمانی که شرایط فراهم باشه جفتگیری کنن. این شرایط شامل طولانی تر شدن میزان نور دریافتی، تغذیه ای با چربی و قند زیاد (که این خصوصیت توی دانه ها وجود داره)، محیطی ساکت و آروم که کسی مزاحمشون نشه، وجود لونه در قفس و اصلی تر از اون به بلوغ رسیدن هردو جنس هستش. بعد جفتگیری چندروز طول میکشه تخم گذاشته بشه، و تا زمانیکه جوجه از تخم بیرون بیاد ۲۱-۱۸ روز زمان لازمه.
اگه میخواین تخمش نطفه دار باشه و جوجه بده بله جفت میخواد.
معمولا توی هر دوره ی تخم گذاری، بین ۷-۲ تخم (میانگین ۵) میتونن بذارن.
برای اطلاعات بیشتر درمورد پرورش عروس هلندی پیشنهاد میکنم کتاب پرورش عروس هلندی رو مطالعه کنین.

آیا عروس هلندی در طول روز زیاد جیغ میزنه؟

حدود ۵ تا شیش ساعت در شبانه روز از خودشون صدا درمیارن کلا پرنده ها اروم نیستن اگه میتونید با این موضوع کنار بیاید بگیرید. برای اینکه در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشین بهتون پیشنهاد میکنیم که مقاله علت جیغ زدن عروس هلندی رو هم مطالعه کنین.

عروسی هلندی من تازه ۲۰ روزشه ولی خیلی جیغ میزنه حتی سیرم که میشه بازم جیغ میزنه تا قفس رو تاریک میکنم ساکت میشه آیا این رفتار طبیعی هست ؟ و تا چند روز ادامه داره؟

بله طبیعی هست.
۲ ماهگی به بعد دیگه این رفتار دیده نمیشه

من میخوام یه جفت عروس مولد خریداری بکنم و یه سگ خونگی هم دارم آیا به مشکل میخورم؟

کاملا بستگی به تربیت سگتون داره اگه در تولگی اجتماعی شده باشه و در تولگی با پرنده ها در ارتباط بوده باشه واکنشی نشون نمیده اگه نه اصلا توصیه نمیشه. برای امتحان این قضیه هم میتونید یک عروس رو چند روزی قرض بگیرید و واکنش سگتون رو ببینید فقط عروس باید توی قفس باشه که مشکلی براش پیش نیاد

آیا غیرتی شدن عروس هلندی نر بر ما‌ده نشانه ی جفت شده بودن انهاست؟
مثلا وقتی عروس هلندی ماده رو میگرم عروس هلندی نر عصبانی و به سمت من حمله ور میشود و هر دو شروع به جیغ کشیدن میکند

غیرتی شدن برای این طوطی سخنگو وجود نداره، وقتی که شما عروس هلندی ماده رو میگیرید حالت تهاجمی برای پرنده برداشت میشه و فکرمیکنه که شما دارید بهشون حمله میکنید و قصد اسیب زدنشون دارید بخاطر همین عروس نر عصبانی میشه بهتون حمله میکنه و جیغ کشیدنشونم نشونه استرسه، لطفا به هیچ وجه عروس رو نگیرید بلکه اموزشش بدید که خوش کم کم داوطلبانه روی دستتون بیاد

حدودا بعد از چند وقت جفت شدن(اولین جفتیک زدن) عروس هلندی ها دارای تخم میشوند؟

اگه جفت گیری بکنن حدود ۳ الی ۴ روز طول میکشه

ایا جلیقه پرواز به عروس هلندی اسیب می زنه؟

جلیقه پرواز توصیه نمیشه

چگونه پرنده رو عادتش بدیم که جایی نره

از روش تشویق کردنش برای موندن فقط توی یک اتاق استفاده کنید، کتاب تربیت عروس هلندی رو مطالعه کنید که نحوه اموزش دادن به عروس هلندی رو متوجه بشید و به اموزش دیدن اول عادتش بدید از فرمان های ساده تر اول شروع کنید بعد فرمان های سخت تر رو شروع کنید مثل همین اموزش دادن به اینکه جای دیگه ای نره.

چرا عروس هلندیم موقع بال زدن پر های کوچک ازش میریزه؟

این مورد طبیعیه پرهای مرده اس که میریزه

مینیمم و ماکسیمم دمای هوا برای عروس هلندی چقدر هستش؟

صفر تا ۳۷ درجه. سرما خیلی اذیتشون نمیکنه ولی به گرمای بیش از حد حساسن

ازکجا باید بفهمیم که عروس هلندی اصالت داره؟

عروس هلندی نمیتونه با پرنده دیگه ای جفتگیری کنه و پرنده به اصطلاح غیر اصل رو به وجود بیاره.فقط تفاوت ها در انواع رنگ این پرنده هستند

عروس هلندی جفت داشته باشه زودتر به حرف میاد یا تنها باشه

در کنار هم باشن دیرتر به حرف میان چون همدم دارن بیشتر باهم مشغول میشن ولی اگه میخواید به حرف بیاد باید تنها باشه تا همه تمرکزش روی شما باشه.

چه جنسیتی برای نگه داری بهتره که سریع تر هم به حرف بیوفته،و بهترین سن برای خرید این پرنده چه سنی هست ؟

نر ها معمولا زودتر به حرف می افتن و بهترین سن خرید حدود ۲ ماهگی هست. اگه می‌خواین سن عروس هلندی رو تشخیص بدین، بهتره مطلب تشخیص سن عروس هلندی رو هم بخونین تا به راحتی بدون اینکه از فروشنده سن پرنده رو بپرسین، خودتون سنشو بفهمین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (273 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
یلدا
نوشته شده در: ۲۴ شهریور, ۱۳۹۹

لطفا راجب تغذیه طوطی کوتوله برزیلی هم بنویسید ممنون

مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۴ مهر, ۱۳۹۹

سلام یلدا جان،
این مقاله مختص طوطی برزیلی هست میتونین مطالعه کنین:
راهنمای غذای طوطی برزیلی یا لاوبِرد از جوجگی تا بلوغ!

zahra
نوشته شده در: ۲۳ شهریور, ۱۳۹۹

سلام
من یه ماهه که عروس هلندیم رو دارم.کاملا دستی شده بود ولی یه روز که کاری برام پیش اومد و رفتم بیرون وقتی اومدم خونه دیدم خیلی ترسیده.از اون موقع تا حالا یکم وحشی شده،حال بازی کردن نداره و از توی قفس تکون نمیخوره.با اینکه همیشه در قفسش باز بوده و همیشه میومد بیرون
چی کار باید بکنم؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ شهریور, ۱۳۹۹

سلام زهرا جان،
ممکنه غیر از نبود شما عامل دیگه ای (شنیداری، دیداری) باعث ترسش شده باشه. همون کارای همیشگی رو باهاش انجام بدین. سرگرمی جدید باهاش امتحان کنین. ممکنه لازم باشه مجدد مراحل اهلی سازیشو انجام بدین. این کتابم میتونه راهنماییتون کنه:
راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی