نصب اپلیکیشن
عروس هلندی لوتینو خاکستری و نقره‌ای روی چوب

معرفی 9 نژاد عروس‌ هلندی و جهش‌های رنگی آن‌ها

عروس هلندی (طوطی کوکاتیل) پرندۀ بومی استرالیا است و به طور طبیعی و در زیستگاه اصلی خودش یعنی استرالیا به رنگ خاکستری با زمینۀ سفید دیده می‌شه.

در سال ۱۸۹۴ دولت استرالیا صادرات هرگونه پرندۀ بومی رو از کشورش ممنوع کرد. بعد از این، تلاش برای تکثیر این پرنده در آمریکای شمالی و اروپا زیاد شد و پرورش‌دهند‌ه‌های عروس هلندی به فکر اصلاح نژاد و تکثیر اون‌ها افتادن. در نتیجه، این پرنده در طول این سال‌ها دچار جهش‌های رنگی مختلفی شده و ما امروز انواع و رنگ‌های مختلفی از عروس هلندی رو می‌بینیم.

اگه قصد دارین یکی از این پرنده‌های کوچیک اجتماعی رو به خانوادتون اضافه کنین و در انتخاب یکی از انواع عروس هلندی و یا رنگ اون شک دارین؛ در ادامه این مقاله با پت پرس همراه باشین:

نژاد خاکستری و لوتینو عروس هلندی روی انگشت

عروس هلندی یا کوکاتیل، ۹ نژاد یا جهش رنگی اصلی داره و هر کدوم از این نژادها ۴ یا ۵ موتاسیون دارن. منظور از موتاسیون اینه که دوتا نژاد اصلی با هم ترکیب می‌شن و یک موتاسیون یا جهش رنگی جدید به وجود میاد.

مثلا اگه عروس هلندی صورت سفید با لوتینو جفت‌گیری کنن؛ شما یه عروس هلندی صورت سفید لوتینو دارین که هم خصوصیات صورت سفید رو داره و هم لوتینو که جزو هر دو نژاد به حساب میاد.

نژاد خاکستری (Gray)، نژاد اصیل عروس‌های هلندی

نژاد خاکستری، جزو فراوان‌ترین و محبوب‌ترین انواع عروس هلندی محسوب می‌شه. در این نژاد، رنگ بدن خاکستری با زمینۀ سفید در بال‌ها است. کاکل این نژاد یا زرد یا به رنگِ بدنشه و دو تا لکه‌ی خوشگل نارنجی هم روی گونه‌هاش داره.

در نژاد خاکستری  عروس هلندی، بین جنس نر و ماده تفاوت رنگ وجود داره و به همین دلیل بعد از اولین پرریزی، تعیین جنسیتشون آسونه. سرِ عروس هلندی نر در این نژاد، زرد و صورتش نارنجیه. ولی ماده‌ها، تمام بدنشون خاکستریه و سرشون خط‌های زرد داره.

عروس هلندی نژاد خاکستری در طبیعت

عروس هلندی ابلق (Pied)، ترکیبی از دو رنگ متضاد

این نژاد در زمان اولین جهش رنگی عروس‌های هلندی در سال ۱۹۲۰ به وجود اومد. پرهای بدن عروس هلندی‌های ابلق یا رنگارنگ، از رنگ‌های سفید، خاکستری کم‌رنگ یا پر‌رنگ و زرد تشکیل شدن و با ترکیب این رنگ‌ها، عروس هلندی ابلق می‌شه.

البته باید در نظر داشته باشین که درصد این رنگ‌ها در عروس‌های هلندی متفاوته، مثلا ممکنه حدود ۷۰ درصد رنگ بدن زرد متمایل به نارنجی و ۳۰ درصد باقی‌مونده خاکستری باشه یا درصدی از رنگ بدن زرد، سفید، نسکافه‌ای یا مرواریدی باشه و  بال‌ها، رنگی متضاد با بدن داشته باشن که این نشونۀ یک عروس هلندی ابلقِ تمام‌عیاره.

در نژاد ابلق، جنس نر و ماده شباهت زیادی به هم دارن و تعیین جنسیت در این نژاد، مشکله. پس برای تشخیص دقیقِ جنسیت به آزمایش خون یا DNA نیازه.

عروس هلندی نژاد ابلق

 عروس هلندی نژاد لوتینو (Lutino)، محبوب ایرانی‌ها

نژاد لوتینو، فراوان‌ترین و محبوب‌ترین نژاد عروس هلندی بین ایرانی‌ها است. ولی در کل، نژاد کمیابیه و از هر چهار جوجه عروس، فقط یکی از اون‌ها لوتینوئه.

در این نژاد، کل بدن سفید یا زرد رنگه (زرد روشن مایل به سفید) و سر پرنده نسبت به بدنش کمی تیره‌تره و مثل نژاد خاکستری، دو تا لکۀ نارنجی روی گونه‌هاش داره و کاکلش هم زرد رنگه.

ممکنه بعضی از عروس‌هلندی‌های لوتینو، در قسمت پشت سر بدون پر و تاس باشن. انجمن ملی حمایت از حیوانات مانع جفت‌گیری نژاد لوتینو با عروس‌های دارچینی شده. چون باعث ایجاد کچلی در پرندۀ جوجه می‌شه که یه ایراد ژنتیکی است.

شما می‌تونین کتاب راهنمای پرورش عروس هلندی ما رو بخونین تا از پیدا کردن جفت مناسب، نحوه جفت‌گیری، تخم‌گذاری و… عروس هلندی‌، اطلاعات لازم رو به دست بیارید.

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۱۲۹,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

عروس هلندی لوتینو ماده، زیر پرهای دمِ خودش، خال‌های زرد رنگی داره که در جنس نر لوتینو، این خال‌ها وجود نداره. اگه در حالت عادی نمی‌تونین این خال‌ها رو ببینین، زیر نور مستقیم چک کنین. البته بهتره که برای تشخیص جنسیت عروس هلندی نژاد لوتینو، از آزمایش خون یا DNA استفاده کنین. این روش نسبت به بقیه روش‌های تعیین جنسیت عروس هلندی دقیق‌تره.

نژاد لوتینو عروس هلندی، کور‌رنگی داره که قابل درمان هم نیست.

وتینوی زرد با گونه‌های نارنجی

عروس هلندی نژاد نقره‌ای (Silver)

عروس هلندی نقره‌ای، بین انوع عروس هلندی ها بیشتریم شباهت رو به نژاد خاکستری داره؛ با این تفاوت که بدنش سفید رنگه و در ایران هم کمیابه. نژاد نقره‌ای، برای اولین بار در یک پت‌شاپ در سال ۱۹۷۹ توسط شخصی به اسم تری کول و از جفت‌گیری نرِ وایت فیس و مادۀ آلبینو به وجود اومد.

اگه شما هم در فکر تکثیر و پرورش عروس هلندی هستین، ما قبلا توی پت‌ پرس به طور کامل درباره شرایط، لوازم و نکات مهم اون نوشتیم، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ش کنین.

در نژاد نقره‌ای، ماده‌ها بدنی با رنگ روشن و گونه‌هایی کدر و در مقابل، نرها بدنی تیره‌تر دارن.

دوتا عروس هلندی نژاد نقره‌ای

صورت سفید (Whiteface)، نژاد عروس هلندی سخنگو

عروس هلندی وایت‌فیس یا صورت سفید، هفتمین جهش رنگی عروس هلندی‌ها و جهش‌یافتۀ نژاد لوتینوئه که در سال ۱۹۶۴ به وجود اومده. عروس هلندی‌های وایت فیس دارای صورتی سفید یا مایل به خاکستری بدون گونه‌ی نارنجی هستن و پرهاشون هم خاکستریه.

تعیین جنسیت در  نژاد صورت سفید آسونه. نرها سرِ سفید رنگ دارن ولی ماده‌ها سری خاکستری به رنگ بدنشون دارن.

بر اساس نقل‌ ِقول‌های مختلف، گونه‌های نر نژاد وایت فیس، در صحبت کردن بسیار با‌استعداد هستن.

نژاد صورت سفید عروس هلندی با پرهای خاکستری

نژاد آلبینو (Albino)، کمیاب‌ترین انواع عروس هلندی

عروس هلندی آلبینو خالص، به پرنده‌ای گفته می‌شه که حداقل دو نسل قبل از اون هم، آلبینو بوده باشن. آلبینوی اصیل، کاملا سفید بدون حتی یک لکه از رنگ‌های دیگه است و چشمانی قرمز و پاهای صورتی داره.

آلبینو، گرون‌ترین نژاد انواع عروس هلندی است.

دو تا عروس هلندی آلبینو

زیباترین عروس هلندی، نژاد مرواریدی یا صدفی (pearl)

عروس هلندی‌هایِ مرواریدی یا صدفی حاصل جفت‌گیری عروس هلندی‌های وایت فیس با لوتینو و یا خاکستری هستن. این نژاد اولین بار در کشور آلمان و در سال ١٩۶۷ توسط دکتر جک بارتز که یک مجموعه‌دار بزرگ در تکثیر طوطی‌سان‌ها است به وجود اومده.

عروس‌های هلندیِ مرواریدی پرهای خاکستری روی زمینه سفید، سر زرد رنگ و گونه‌های نارنجی دارن و زیباترین جهش رنگی بین انواع عروس‌ هلندی ها هستن.

پرهای بدن این نژاد، خاکستری روشن و سفیده و چون این رنگ‌ها به صورت تقریبا راه‌راه هستن، بدن پرنده به حالت مرواریدی یا صدفی است.

گفته می‌شه حدود ۹۶ درصد عروس هلندی‌های صدفی، ماده هستن. چون در این نژاد، نرها از زمان اولین پر‌ریزی، رنگ مرواریدی خودشون رو از دست می‌دن و به عروس هلندی ابلق تبدیل می‌شن.

اگه دوست دارین اطلاعات بیشتری در مورد پرریزی و پرکنی پرندتون داشته باشین، حتما یه سری به مقاله پرکنی عروس هلندی بزنین.

نژاد مرواریدی یا صدفی عروس هلندی

عروس هلندی نژاد دارچینی (Cinnamon)

در نژاد عروس هلندی دارچینی، پرهای بدن قهوه‌ای روشن، سر پرنده زرد رنگ و گونه‌ها نارنجی یا هلویی است.

عروس هلندی دارچینی با سر زرد رنگ و پرهای قهوه‌ای روشن

عروس هلندی با نژاد زرد

این نژاد از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به نژاد صدفی داره با این تفاوت که از خودش صدایی تولید نمی‌کنه.

عروس هلندی نژاد زرد در قفس

نژاد گل‌باقالی عروس‌های هلندی

برخی از افراد این نژاد رو در دسته‌ی عروس هلندی‌های ابلق و یا صدفی (مرواریدی) می‌دونن. در این نژاد پرهای بدن به رنگ خاکستری روشنه که روی زمینۀ زرد قرار گرفته و سر پرنده زرد و گونه‌هاش نارنجیه. 

گفته‌ها نشون می‌دن که تمامی گل‌باقالی‌ها ماده‌ هستن.

بهترین نژاد عروس هلندی کدومه؟

اگر بخوایم صادقانه به این سوال جواب بدیم، در واقع نژاد بهتر یا بدتر وجود نداره. بین انواع عروس هلندی، تفاوت اخلاقی و رفتاری وجود نداره فقط در بعضی از ویژگی‌ها بین اون‌ها تفاوت‌هایی هست که ثابت‌شده نیستن و فقط بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها است. مثلا این که،

نژاد لوتینو باهوش‌تر از بقیه نژادها است و میزان خو گرفتنش با آدم‌ها بیشتره. یا نژاد خاکستری، مستعدتر از بقیه انواع عروس هلندی‌ها برای حرف زدنه. اما واقعیت اینه که استعداد بیشتر عروس هلندی‌ها در سوت زدنه. اما می‌تونن صحبت کردن رو هم یاد بگیرن ولی لازمه که تربیت بشن و آموزش ببینن. (در همین رابطه بخونین: آموزش حرف زدن به عروس هلندی)

نژاد خاکستری و لوتینو نسبت به بقیه عروس‌های هلندی، قیمت کم‌تری دارن و راحت‌تر هم پیدا می‌شن.

موقع خریدن عروس هلندی، رنگ‌های مختلفی برای انتخاب وجود داره. اما یادتون باشه که اون‌ها فقط در رنگ با هم متفاوت هستن و نیازهای مراقبتی و بهداشتی یکسانی دارن و شما نیاز به یادگیری چیز خاصی دربارۀ رنگ‌ها و نژادهای مختلف اون ندارین.

در همین رابطه به شما پیشنهاد می‌کنیم کتاب الکترونیکیِ جامع ما درباره نگهداری از عروس هلندی رو دانلود و مطالعه کنین. در این کتاب، بهترین شرایطِ زندگی برای عروس هلندی، توضیح داده شده.

تجربه و نظر شما برای ما مهمه

در این مقاله ما درباره انواع عروس‌های هلندی صحبت کردیم. برای نگهداری این پرنده، اول مطمئن بشین که می‌تونین به خوبی ازش مراقبت کنین، بعد به سن و سال و جنسیتش توجه کنین و بعد ببینین کدوم رنگ از انواع عروس‌های هلندی توجه شما رو به خودش جلب می‌کنه.

نژاد عروس هلندی شما چیه و کدوم رنگ یا نژاد عروس هلندی مورد علاقه شما است؟ تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما در میون بذارین.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (63 امتیاز)
شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
نویسنده: شیرین جاویدی
سلام
من شیرین هستم، نویسنده و علاقه مند به حیوانات. علاقه من به حیوانات از وقتی شروع شد که یه توله سگ رو به سرپرستی قبول کردم. امیدوارم از خواندن محتوای من لذت ببرید.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
النا
نوشته شده در: ۱۷ خرداد, ۱۴۰۰

سلام من میخوام عروس هلندی بخرم ولی میترسم اون هفته اولش که تو خودشه بمیره چی کنم؟

آنوشابیدار
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام النا جان
به احتمال کم ممکن هست که این اتفاق بیفته اما اگه خوب از عروس هلندی ت نگهداری کنی مطمئن باش که هیچ وقت اتفاق ناگواری پیش نمیاد امید وارم که راهنمایی ت کرده باشم
پنج گام زیر رو در نظر داشته باش:

گام اول:روز اولی که عروس رو به خونه آوردی توی اتاق ساکت و آروم قفس ش رو بذار تا احساس امنیت کنه و به محیط جدید و شما عادت کنه حالا وقت ش هست که غذای مناسب و آب خنک و تازه در اختیارش بگذاری در مطالب کامل توضیح داده ایم با این کار عروس هلندی به شما اعتماد میکنه.
گام دوم:سعی کن که بعداز روز های اول که به محیط جدید عادت کرد کم کم باهاش بازی کنی و حرف بزنی
گان سوم: