کتاب تربیت عروس هلندی
تشخیص جنسیت عروس هلندی

9 روش تشخیص جنسیت عروس هلندی در انواع نژادها

تقریبا هرکسی که عروس هلندی می‌خره دوست داره جنسیت پرنده‌ش رو هم بدونه؛ مخصوصا اگه قراره جفت بخرین و قصد پرورش عروس هلندی و جوجه‌دار شدن ازشون رو هم داشته باشین تشخیص جنسیت عروس هلندی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه. اما چطور می‌تونیم جنسیت پرنده‌مون رو تشخیص بدیم؟ عروس هلندی نر با ماده چه تفاوت‌هایی دارن؟ و بهترین راه تشخیص جنسیت عروس هلندی چیه؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

تا زمان اولین پرریزی صبر کنید!

عروس هلندی یکی از محبوب‌ترین پرنده‌های خونگیه و مراقبت و نگهداریش هم کار خیلی سختی نیست.

عروس هلندی‌ها تا قبل از بلوغ تقریبا شبیه به هم هستن و تشخیص جنسیت اونا در بچگی از روی ظاهر امکان پذیر نیست.

برای اینکه بتونید از روی ویژگی‌های ظاهری و رفتاری جنسیت عروس هلندی رو تشخیص بدین باید تا اولین زمان پرریزی یعنی حدودا ۶ تا ۹ ماهگی صبر کنید. اون موقع پرنده نر و ماده ویژگی‌های ظاهری متفاوتی پیدا می‌کنن و از روی این تفاوت‌ها می‌تونید جنسیتشون رو تشخیص بدین.

فقط یادتون باشه که پرریزی با پرکنی متفاوته و اگه تفاوت این دو رو نمیدونین، حتما مطلب پرکنی عروس هلندی رو بخونین.

یک جفت عروس هلندی خاکستری

تشخیص جنسیت از روی ظاهر و رنگ بدن

عروس هلندی‌ها بعد از بلوغ و اولین پرریزی کم کم ظاهرشون تغییر می‌کنه و از همین روش هم می‌تونید نر و ماده بودنشون رو متوجه بشید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی خاکستری از همه راحتتره؛ چون پرنده نر صورت زرد روشن و پررنگ داره ولی پرنده ماده رنگ صورتش خاکستری با رگه‌هایی از زرد کمرنگه.

بدن پرنده نر یک رنگ و یکدسته و زیر بالها و پرهاش هیچ علامت و لکه‌ای نداره ؛ اما پرهای بدن پرنده ماده به ویژه زیر بالها و زیر دم خال خال و نقطه‌های مشخصی داره.

تشخیص جنسیت از روی رنگ گونه

عروس هلندی‌ها به خاطر گونه‌های هلویی-نارنجی و زیبایی که دارن معروفن. در پرنده‌های نر رنگ گونه‌ها خیلی پررنگ‌تر و مشخص‌تر و کاملا از رنگ بقیه بدنشون متمایزه. اما در پرنده ماده رنگ گونه‌ها کمرنگ‌تر و در بعضی نژادها تقریبا همرنگ رنگ بقیه بدنشونه.

تشخیص جنسیت از روی بال

بال پرنده رو آروم باز کنید و زیر پرها رو نگاه کنید. عروس هلندی‌های ماده زیر بالشون نقطه‌ها و خال‌خال‌های مشخص و زرد رنگی دارن؛ در حالی‌که عروس هلندی نر این نقطه‌ها رو نداره و رنگ بالش ساده است.

جالبه بدونید هر دو جنسیت در زمان نوجوانی و قبل از بلوغ بال‌های خال خالی دارن؛ اما پرنده نر بعد از بلوغ رنگ پرهاش تغییر می‌کنه و ساده می‌‎شه.

تعیین جنسیت از روی پرهای دم

عروس هلندی‌های وقتی جوجه‌ان زیر دمشون (چند تا پری که از همه بلندتره) طرح و نقطه‌ها و لکه‌های زرد دارن. عروس هلندی نر بعد از اولین پرریزی این نقطه‌ها رو از دست میده و دمش خاکستری تیره و ساده می‌شه. اما عروس هلندی ماده همچنان مثل زمان نوجوانی دمش خاکستری به همراه لکه‌ها و طرح‌های زرد رنگ باقی می‌‌مونه.

تفاوت عروس هلندی نر و ماده

تشخیص جنسیت طوطی عروس هلندی از روی رفتار

با مشاهده و بررسی رفتارهای پرنده‌تون هم می‌تونید تا حد زیادی جنسیتش رو تشخیص بدین.

عروس هلندی نر بعد از بلوغ و ترشح هورمون‌ها خیلی پرانرژی می‌شه و رفتارهایی مثل:

 • جست و خیز و انرژی زیاد
 • حرکاتی شبیه به رقص
 • پرخاشگری
 • و محکم نوک زدن به اشیاء

رو بیشتر از خودش نشون می‌ده.

در حالی که عروس هلندی ماده بعد از بلوغ خیلی آروم، متین و کم‌تحرک می‌شه و ترجیح می‌ده یه گوشه تو قفس کز کنه یا آروم کاغذهای تو قفسش رو پاره کنه و همه‌ش دنبال پیدا کردن یه گوشه دنج و آروم برای تخم‌گذاری و تشکیل خانواده است!

در ضمن، پرنده نر یه سری رفتارهای خاص هم داره: مثلا بالهاش رو کمی باز میکنه و دور از بدنش نگه می‌داره (از بالا اگه نگاه کنید شکل یه قلب پیدا می‌کنه) یا وقتی داره آواز می‌خونه یکی از پاهاش رو بالا میاره و پنجه‌هاش رو مشت می‌کنه.

فقط عروس هلندی‌های ماده تخم می‌ذارن!

شاید به نظرتون خیلی واضح برسه؛ اما گاهی فقط از همین روش می‌شه جنسیت پرنده رو تشخیص داد.

اگه عروس هلندی‌تون، حتی با اینکه جفت نداره بعد از مدتی تخم گذاشت پس ۱۰۰% می‌فهمید که جنسیتش ماده است.

حالا می‌تونید تصمیم بگیرید همچنان تک نگهش دارید یا براش جفت بگیرید و ازش جوجه‌دار بشید. البته اگه یه قفس پر از عروس هلندی داشته باشید و بعد از مدتی یه تخم پیدا کنید نمیتونید به راحتی بفهمید کدومشون تخم گذاشته. به همین دلیل اگه هدفتون تکثیر و پرورش عروس هلندی هست و تشخیص جنسیت براتون مهمه پس بهتره برای هرکدوم یه قفس جداگانه تهیه کنید.

اگه قصد جوجه‌دار شدن از عروس هلندی‌هاتون رو دارید بهتون دانلود مطالعه کتاب الکترونیکی پرورش عروس هلندی رو پیشنهاد می‌کنیم.

این کتاب الکترونیکی تمامی اطلاعات لازم برای پرورش عروس هلندی از جمله

 • پیدا کردن جفت مناسب
 • آمادگی‌های لازم برای پرورش عروس هلندی
 • جفتگیری عروس هلندی
 • تخم‌گذاری عروس هلندی
 • خارج شدن جوجه‌ها از تخم
 • جفت‌گیری و تخم‌گذاری مجدد و خطرات آن

رو به طور کامل و مرحله به مرحله در اختیارتون می‌ذاره.

دوست داری پرورش عروس هلندی رو به طور کامل یاد بگیری؟

اگه به دنبال پرورش درست و اصولی عروس هلندی این طوطی زیبا و باهوش هستی، اگر دوست داری در مورد سلامت پرنده‌ی زیبات اطلاعات داشته باشی،یا میخوای از روی ویژگی‌های ظاهری جنسیت عروس هلندی رو مشخص کنی، این کتاب دقیقا برای شماست.

خرید کتاب
۷۹,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای پرورش عروس هلندی

در ادامه با ما باشید تا با هم در مورد روش‌های تعیین جنسیت عروس هلندی صحبت کنیم.

رفتارهای خاص جنسی

عروس هلندی‌ها بعد از بلوغ آماده جفتگیری هستن و هرازگاهی رفتارهای مشابه جفتگیری رو نشون می‌دن. همه کسانی که تجربه نگهداری از عروس هلندی رو دارن متوجه شدن که گاهی پرنده‌شون مقعدش رو به میله قفس، اشیاء و حتی دست صاحبش می‌ماله! بعضی پرنده‌ها هرروز و حتی روزی چندبار ممکنه این کار رو انجام بدن.

این قبیل رفتارهای جنسی بیشتر در جنس نر دیده می‌شه اما ممکنه عروس هلندی ماده هم این کار رو انجام بده.

 1. رفتار جنسی پرنده نر به این صورته که درست مثل عمل جفتگیری روی اون شیء یا وسیله می‌پره و بعد مقعدش رو پایین میاره و بهش نزدیک می‌کنه.
 2. رفتار جنسی پرنده ماده هم تقریبا همینه با این تفاوت که معمولا پشت به شی یا وسیله قرار می‌گیره و مقعدش را بالا میاره.
سه عروس هلندی روی شاخه
عروس هلندی ماده ظاهر ساده‌تر و رنگ‌های کمرنگتری داره!

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی صدا

اگه پرنده‌تون بالغ شده باشه تفاوت‌های جنسی رو از روی صدا و آوازخوندنش هم می‌تونید تشخیص بدین.

عروس هلندی نر خیلی اهل آواز خوندن، سوت زدن (مخصوصا سوت بلبلی)، سروصدا و شلوغ‌کاری و خودنمایی هستن و بعد از بلوغ صداشون هم کمی تغییر می‌کنه و صداهای متنوع‌تری می‌تونن تولید کنن.

در حالیکه پرنده ماده خیلی ساکتتر و آرومتره و زیاد اهل آواز خوندن نیست و بیشتر صداهایی شبیه به جیغ‌ کوتاه تولید می‌کنه. پس اگه عروس هلندی‌تون دائم در حال آوازخوندن، سوت زدن و حرف زدنه و یه لحظه هم آروم نمی‌شه پس به احتمال خیلی زیاد جنسیتش نره!

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی لگن

برای اینکه این روش دقت خوبی داشته باشه حتما باید پرنده‌‌هاتون کاملا بالغ شده باشن و اگه ماده قبلا تخمگذاری کرده باشه کارتون خیلی راحت‌تره. البته این روش یکم حرفه‌ای و تخصصیه و تنها افراد باتجربه می‌تونن با اطمینان جنسیت پرنده رو تشخیص بدن.

اگه تجربه و مهارت کافی ندارین هیچ‌وقت این روش رو امتحان نکنید؛ چون ممکنه باعث درد و آسیب پرنده بشید.

با دست دو طرف مقعد پرنده رو لمس کنید تا دو تا استخوان رو حس کنید. در عروس هلندی ماده فاصله این دو استخوان بسیار بیشتر و به اندازه یه بادام زمینیه؛ این فاصله بیشتر لگن امکان تخم‌گذاری راحت‌تر رو به پرنده می‌‌ده. در حالیکه فاصله این دو استخوان در عروس هلندی نر خیلی کمتر و اندازه یه دونه برنجه!

جفت نر و ماده عروس هلندی خاکستری
زیر دم پرنده ماده نقطه‌های رنگی وجود داره؛ ولی دم پرنده نر ساده و یکدسته.

روش‌های تعیین جنسیت در نژادهای مختلف عروس هلندی

تفاوت جنسیت عروس هلندی خاکستری

تشخیص جنسیت عروس هلندی خاکستری از همه راحتتره؛ چون ویژگی‌های ظاهری کاملا متفاوتی دارن.

پرنده ماده صورت خاکستری داره و تنها رگه‌هایی از رنگ زرد رو می‌شه دور و بر نوک، چشم‌ها و پیشونی مشاهده کرد. گونه‌های نارنجی عروس هلندی خاکستری ماده به خاطر رنگ خاکستریِ صورتش کمرنگ‌تر به نظر میاد؛ در ضمن پرنده ماده زیر بالها و دمش نقطه‌های زرد داره.

اما پرنده نر بعد از اولین پرریزی در سن ۶-۸ ماهگی این نقطه‌های رنگی رو از دست میده و رنگ زیر بال و دمش کاملا ساده و یکدست می‌شه. اما رنگ صورت و قسمت جلوی سینه‌شون کاملا زرد و مشخصه.

تاج عروس هلندی خاکستری نر کاملا زرده و تنها انتهای تاج کمی خاکستریه. گونه‌ها هم کاملا نارنجیه و به خاطر زمینه زرد و روشن صورتشون خیلی مشخص‌تر و متمایزتره.

تشخیص جنسیت نژادهای عروس هلندی مثل صورت سفید یا وایت فیس (White Face)، دارچینی، سیلور یا نقره‌ای و هر جهش ژنتیکی دیگه‌ای که از عروس هلندی خاکستری معمولی یا قهوه‌ای با صورت سفید یا زرد به وجود اومدن هم مثل عروس هلندی خاکستری انجام می‌شه. یعنی پرنده ماده صورت خاکستری یا قهوه‌ای داره (صورت سفید در عروس هلندی وایت فیس)، زیر بالها و دمش خال‌های رنگی وجود داره و رنگ گونه‌هاش هم کمرنگ‌تره.

تشخیص جنسیت عروس هلندی لوتینو

در عروس هلندی لوتینو نر پرهای زیر دم که از همه بلندتر هستن به رنگ کرم-سفید یا زرد روشن هستن و لکه‌ها و خال خال‌های کرم یا زرد مشخص رو ندارن. اما در عروس هلندی لوتینو ماده زیر دم می‌تونید خال خال‌های مشخص زرد یا کرم رو ببینید. البته اگه رنگ پرهای پرنده‌تون خیلی روشن باشه تشخیص و مشاهده این نقطه‌ها سختتر می‌شه.

تعیین جنسیت عروس هلندی مرواریدی (گل باقالی)

این نژاد از عروس هلندی رنگ بدنش خاکستری روشن با زمینه زرده و به طور کلی سری زرد رنگ یا سفید و گونه‌های نارنجی داره. نکته خاص در تشخیص جنسیت عروس هلندی مرواریدی اینه که پرنده نر بعد از اولین پرریزی نقطه‌ها و لکه‌های رنگی پرهاش رو از دست میده؛ ولی پرنده ماده همچنان پرهای خال خالی داره. علاوه بر این، رنگ صورت پرنده ماده تیره‌تره و ته زمینه‎ای از رنگ خاکستری یا قهوه‌ای داره.

روش تشخیص جنسیت عروس هلندی ابلق

تشخیص جنسیت عروس هلندی ابلق به خاطر تنوع بالای رنگ و طرح یکم سخته و امکان خطا و اشتباه زیاده. در بسیاری از گونه‌های پرنده ابلق بیشتر از طریق تفاوتهای دم و بال (که در بالا گفتیم) میشه جنسیت طوطی رو تشخیص داد. اما اغلب لازمه که از روش‌های دقیق‌تری مثل آزمایش خون و DNA برای تشخیص قطعی جنسیت پرنده استفاده کرد.

عروس هلندی گل باقالی

آزمایش خون و DNA؛ روشی دقیق و علمی برای تعیین جنسیت!

عروس هلندی‌ها ویژگی‌های ظاهری خاصی دارن و همین موضوع کمک می‌کنه از روی ظاهر هم بشه تا حد زیادی جنسیتشون رو تشخیص داد. مخصوصا در بعضی نژادها مثل عروس هلندی خاکستری معمولی به راحتی می‌شه از روی تفاوت‌های ظاهری نر و ماده بودن پرنده رو مشخص کرد. اما در برخی نژادهای دیگه تشخیص جنسیت ۱۰۰% مطمئن و دقیق نیست و همیشه امکان خطا و اشتباه وجود داره.

اگه عروس هلندی رو به عنوان پرنده خونگی نگهداری میکنید شاید خیلی جنسیتش مهم نباشه؛ یعنی اگه فکر کنید پرنده‌تون ماده است و بعدا بفهمید نره هم مشکل مهمی ایجاد نمی‌کنه. به همین دلیل آزمایش DNA برای پرنده خونگی خیلی توصیه نمی‌شه.

اما برای کسانی که به طور حرفه‌ای و تجاری کار تکثیر و پرورش عروس هلندی رو انجام می‌دن تعیین جنسیت دقیق پرنده اهمیت زیادی داره.

در این صورت، اگه به روش‌‌های بالا نتونستید از جنسیت پرنده‌هاتون مطمئن بشین می‌تونید به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با گرفتن نمونه خون و آزمایش DNA به طور قطعی جنسیت پرنده رو بهتون اعلام می‌کنه.

عروس هلندی نر بخرم یا ماده؟ کدوم بهتره؟

با استفاده از روشهای بالا تا حد زیادی می‌تونید جنسیت عروس هلندی رو تشخیص بدین. اما ممکنه این سوال براتون پیش بیاد که کدوم جنسیت به عنوان پرنده خانگی بهتره؟

عروس هلندی نر از نظر ظاهری جذابتر و زیباتره و رنگ و لعاب بیشتری داره؛ چون در طبیعت این پرنده نره که با استفاده از جذابیت‌های ظاهری سعی در جذب ماده می‌کنه. پرنده ماده ظاهری ساده‌تر و رنگ‌های ملایم‌تری داره.

عروس هلندی نر بیشتر اهل سر وصدا کردن، سوت زدن و آواز خوندنه؛ چون باز هم در طبیعت جنس نر با آوازخوندن سعی می‌کنه دل ماده رو به دست بیاره. اما پرنده ماده ساکت و آرومتره و بیشتر دوست داره آهنگ‌های ملودیک رو تکرار کنه. اگه قصد دارید حتما به عروس هلندی‌تون حرف زدن یاد بدین معمولا نرها زودتر تقلید کلمات رو یاد می‌گیرن (در این رابطه بخونید: آموزش حرف زدن به عروس هلندی).

عروس هلندی نر خیلی نمایشگر و خودنماست و عااشق آینه است!

یه آینه جلوی عروس هلندی نر بذارید تا ببینید چطور با علاقه مدتهای طولانی خودش رو تو آینه برانداز می‌کنه و ژست‌های مختلف می‌گیره. اما عروس هلندی ماده خجالتی‌تر و متواضع‌تره و زیاد اهل خودنمایی و کارهای نمایشی نیست.

اینکه کدوم جنسیت برای شما مناسبه به شخصیت شما و سبک زندگی‌تون بستگی داره. خودتون چطور آدمی هستید؟ آروم و ساکتید یا اهل هیجان و سروصدا؟

اگه زیاد از سروصدا و جیغ و داد پرنده خوشتون نمیاد؛ پس عروس هلندی ماده براتون مناسبتره. اگه دوست دارید ساعتها با پرنده‌تون معاشرت و بازی کنید و دنبال یه پرنده اجتماعی‌تر هستید پس عروس هلندی نر گزینه بهتریه؛ در این صورت خوبه که موقع خرید وسایل عروس هلندی حتما کلی اسباب بازی جذاب هم واسش بخرید تا پرنده بازیگوشتون رو حسابی سرگرم کنید.

در آخر اینم بگیم که هردو جنسیت عروس هلندی با تمرین و آموزش می‌تونید چیزای زیادی یاد بگیرن و همدم و پرنده خونگی خوبی براتون باشن.

ما یه کتاب الکترونیکی جامع در مورد نگهداری از عروس هلندی تهیه کردیم که هر اطلاعاتی که لازمه در مورد این پرنده زیبا و نحوه و شرایط نگهداریش بدونید رو توضیح دادیم. پس اگه عروس هلندی دارید یا قصد نگهداری ازشون رو دارید دانلود و مطالعه این کتاب رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

ایبوک جامع آموزش، نگهداری و دستی کردن عروس هلندی

یه کتاب جامع درباره آموزش و نگهدای عروس هلندی در خانه که با داشتنش میتونی هروقت به سوال یا مشکلی برخورد کردی بهش مراجعه کنی و جواب سوالت رو بگیری و در آخر هم به بهترین شکل از این پرنده جذاب و باهوش، نگهداری کنی.

این ایبوک رو بخون، هرچی گفتیم عمل کن و ببین عروس هلندی ات چطوری از داشتن صاحبی مثل تو به خودش افتخار میکنه😄

خرید کتاب
۱۱۵,۰۰۰ تومان
کتاب راهنمای جامع نگهداری و آموزش عروس هلندی در خانه

جنسیت عروس هلندی شما چیه؟

توی این مقاله سعی کردیم تا روش‌ها و تکنیک‌های دقیقی رو برای تعیین و تشخیص جنسیت عروس هلندی بهتون معرفی کنیم. با استفاده از این روش ها می‌تونین خودتون کار تعیین جنسیت رو انجام بدین. آیا جنسیت عروس هلندی‌تون رو می‌دونید؟ دختره یا پسر؟ چطوری متوجه جنسیتش شدین؟ اگه جنسیتش رو نمی‌دونید با استفاده از اطلاعات این مقاله می‌تونید جنسیتش رو تشخیص بدین؟ لطفا برای ما کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میان بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دن.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.4/5 - (11 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
شاید این مطالبم برات جالب باشن
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
امیر کامرانی
نوشته شده در: ۷ مرداد, ۱۴۰۲

سلام عروس هلندی تو سنی که هنوز سرلاک میخوره جنسیتش قابل تشخیص هست آیا؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۰ مرداد, ۱۴۰۲

سلام
خیر

پاسخ به این نظر
زهرا
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۴۰۱

سلام ببخشید من یک سوالی دارم من فردا میخوام یک عروس هلندی ۱ ماهه نر بگیرم . چطوری بفهمم که نر هست یا ماده . چون ۱ ماهشه و هنوز پرریزی رو نکرده . لطفا راهنماییم کنید . ممنونم از شما

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
در سن کم نمیشه تشخصیص داد

پاسخ به این نظر
یحیی شاهد
نوشته شده در: ۲۹ اسفند, ۱۴۰۰

خیلی مطلب مفیدی بود. ممنون که این اطلاعات را در اختیار ما قرار میدهید.

پاسخ به این نظر
ناشناس
نوشته شده در: ۲۲ تیر, ۱۴۰۰

سلام
من یه عروس هلندی گلباقالی دارم که پنج ماه و ‌۲ هفته ش هست
می خواستم ببینم عروس های گلباقالی فقط ماده هستند ؟
چون کسی که ازشون عروسم رو خریدیم گفتند نر هست

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

خیر گل باقالی ها میتونن ماده یا نر باشن

پاسخ به این نظر
عطیه عباسی
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام
من تمام چیز ها برآب عروس هلندی خوندم واقعا خیلی خوب بود و ممنونم
ای کاش که برنامه هم داشت

من میخوام عروس هلندیم و مسافرت ببرم کسی ندارم بزارم بره اون به فامیلامون هم اعتماد ندارم چون خیلی پرنده وابسته اصلا من خودم قفس روزانه تمیز میکنم برنامه غذای دارم
نمیتونم اطمینان کنم
میشه شرایط مسافرا بردنش بگین

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
عطیه عزیز در این باره یه ویدیو در کانال یوتیوب پت پرس منتشر شده شما رو ارجاع میدم به اون ویدیو

پاسخ به این نظر
alirezzza
نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام. میخواستم یه عروس هلندی دوماهه بخرم میشه راهنماییم کنید که بتونم جنسیتش رو تشخیص بدم؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۱۴ شهریور, ۱۴۰۱

سلام
در مقاله توضیح دادیم چطور جنسیتش رو تا جای ممکن صحیح حدس بزنید

پاسخ به این نظر
ثنا
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام.من یک طوطی بزیلی تقریبا یک ساله سبز رنگ دارم. از دستم غذا میگیره و زیاد نمیترسه. دیروز برای اولین بار توی خونه آزادش کردم. میخواستم بدونم این آزاد کردنه براش ضرری داره یانه؟؟؟ و چیکار کنم که بیاد روی دستم؟
و بهترین سبزیجات براش چیه؟!!!

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام ثنا جان
آزاد کردن پرنده در خونه باید با دقت و مراقبت زیادی باشه. موانع سر راهش خیلی مهم هستند. مخصوصا توی اولین پرواز ها.
برای اینکه بیاد روی دستت میتونی مقدار کمی ارزن رو بین انگشتات نگهداری و آروم انگشتت رو جلوش بگیری کم کم متوجه ارزن ها میشه و هربار که انگشتت رو ببینه میاد روش میشنه تا ارزن رو بخوره.
پرنده ها اغلب سبزیجات و میوه جات رو میتونن بخورن بجز: سیب زمینی. پیاز. سیر. ریواس. آواکادو. مارچوبه

پاسخ به این نظر
طاها صادقی
نوشته شده در: ۲ بهمن, ۱۳۹۹

مطلب عالی بود
میخواستم بگم مطالب سایتتون عالیه
اگر میشه بیشتر مطلب بزارید
من تمام مطالب پرندگانتون رو خوندم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام طاها جان
خوشحالیم که رضایت شما رو جلب کردیم. همراه ما بمونید. حتما مطالب بیشتری میذاریم

پاسخ به این نظر
میترا صباحی
نوشته شده در: ۲۲ خرداد, ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر به نظرتون عروس هلندی نر خیلی سر و صدا داره؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

همه طوطی ها سر و صدا دارن

پاسخ به این نظر
صدرا
نوشته شده در: ۲۵ دی, ۱۳۹۹

سلام.ببخشید من میخوام بعد از عید مرغ عشق بگیرم آخر فروردین هم عروس هلندی جفتشون رو هم جوجه سرلاکی میخوام بگیرم.میخواستم بدونم میتونن تو یه آپارتمان ۸۵ متری با هم نگداری کنم ازشون؟؟؟البته تو قفس های جدا بعدا که به وسایلشون عادت کردن یه قفس بزرگ میگیرم دو تا یکی میکن.میشه اینکار رو کرد؟؟؟؟؟؟اگه جوابمو بدید ممنونتون میشم.‌‌‌..

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام صدرا جان
اگر تا به حال تجربه نگهداری از پرنده رو نداری بهت توصیه میکنم که جوجه سرلاکی نگیری چون خیلی مراقبت ویژه ای میخواد و نیاز به مهارت در تغذیه داره
عروس هلندی ها زیاد سازگاری خوبی ندارن

پاسخ به این نظر
صدرا
نوشته شده در: ۲۵ دی, ۱۳۹۹

سلام.ببخشید من میخوام بعد از عید مرغ عشق بگیرم آخر فروردین هم عروس هلندی جفتشون رو هم جوجه سرلاکی میخوام بگیرم.میخواستم بدونم میتونن تو یه آپارتمان ۸۵ متری با هم نگداری کنم ازشون؟؟؟البته تو قفس های جدا بعدا که به وسایلشون عادت کردن یه قفس بزرگ میگیرم دو تا یکی میکن.میشه اینکار رو کرد؟؟؟؟؟؟اگه جوابمو بدید ممنونتون میشم.

پاسخ به این نظر