نصب اپلیکیشن
اموزش مراحل حرف زدن عروس هلندی

آموزش قدم به قدم حرف زدن عروس هلندی

عروس هلندی جزو پرنده های باهوش و بسیار دوست داشتنی می باشد که هر کسی با دیدن آن تمایل به پرورش و نگه داری از آن پیدا میکند. این پرنده در زبان انگلیسی کاکاتیل(cockatiel) نامیده می شود و بعد از مرغ عشق محبوب ترین پرنده در بین پرورش دهنده های ایرانی و خارجی میباشد. در این مقاله از پت پرس می خواهیم آموزش سخن گفتن عروس هلندی را به صورت قدم به قدم به شما آموزش دهیم، لطفا با ادامه مقاله همراه باشید.

شروع اموزش عروس هلندی

عروس هلندی ها چقدر استعداد حرف زدن دارند؟

به طور کلی طوطی ها هوش بالایی در یادگیری دارند که کاسکو ها باهوش ترین آنها به شمار می رود، عروس هلندی نیز پس از کاسکو، طوطی اسکندر و طوطی ماکائو به عنوان باهوش ترین طوطی شناخته شده است که توانایی یادگیری و ادای چند کلمه را دارد. هم چنین در صورت سوت زدن مداوم یک آهنگ ، می توان آن را به عروس یاد داد. این پرنده ها استعداد زیادی نیز در سوت زدن دارند.

مرحله اول – خرید عروس هلندی نر و جوان

اگر می خواهید یک کاکاتیل سخنگو داشته باشید باید آن را به صورت جوان تهیه کنید چون پرنده های مسن استعداد و علاقه کمتری به آموزش دارند، عروس هلندی های ۳ الی ۴ ماهه که کاملا دانخور شده اند، بهترین گزینه برای آموزش هستند. با توجه به اینکه جنس نر هوش بالاتری دارند و جسور تر هستند و در آموزش‌های عروس هلندی بهتر عمل خواهند بود. ضمنا ذکر این نکته ضروری است که تمامی نژاد های عروس هلندی ها هوش یکسانی دارند و هیچ وقت به گفته های دیگران در این مورد اعتنا نکنید. نکته مهم دیگری که در این مورد باید به آن توجه کنید، تنها بودن عروس هلندی است، اگر پرنده را به صورت جفت خریداری کنید هیچ وقت موفق به آموزش نخواهید شد چون پرنده ها با هم انس می گیرند و به وجود شما وابسته نخواهند بود.

 

آموزش حرف زدن به عروس هلندی باید اصولی و علمی انجام بشه، در غیر این صورت صاحب عروس هلندی رو ناامید و خسته میکنه و باعث میشه

کتاب آموزش عروس هلندی

آموزش بی فایده به نظر برسه.

در کتاب آموزش عروس هلندی بهتون توضیح دادیم چطور اصولی و علمی جوری به پرندتون حرف زدن یاد بدید که در کمترین زمان، بهترین نتیجه رو بگیرید. برای دریافت کتاب الکترونیکی روی دکمه زیر کلیک کنین.اگر این کار اصولی و علمی انجام بشه، پرنده خیلی زود حرف زدن رو یاد میگیره و در این کار پیشرفت میکنه.

 

مرحله دوم – جلب اعتماد عروس هلندی

پس از اینکه پرنده را خریداری کردید، این کاملا طبیعی است که از دست شما غذا نخورد و بی قراری داشته باشد، چون پرنده هنوز به محیط جدیدش و خود شما عادت نکرده و نسبت به شما حالت تدافعی خواهد داشت و اگر انگشت تان را به سمتش ببرید، آن را گاز خواهد گرفت.

در این مرحله وظیفه شما این است که اعتماد پرنده را به دست آورید، برای این کار باید آب و غذای تمیز و سالم را مرتبا در اختیارش قرار دهید و مدتی در کنار قفسش بنشینید و به آرامی با او صحبت کنید. از ایجاد سر و صدای زیاد و خشن پرهیز کنید و قفسش را در محیطی آرام و با حداقل رفت و آمد قرار دهید.

اگه نمی‌دونین که چطور باید اعتماد عروس هلندی‌تون جلب کنین، مقاله رام کردن عروس هلندی رو بخونین. ما توی این مقاله سعی کردیم تا به شما روش‌ها و مراحل رام کردن و دستی کردن طوطی هلندی رو به شما یاد بدیم.

 

مرحله سوم – گذراندن وقت کافی با عروس هلندی

با توجه به اینکه پرنده شما تنهاست، بنابراین نیاز به یک همدم و هم صحبت خواهد داشت پس شما باید روزانه چند ساعت از وقت خود را با پرنده بگذرانید. به عبارت دیگر اگر وقت کافی در اختیار ندارید از خرید او جدا خودداری کنید و با دست های خودتان او را نابود نکنید!! چون که عروس هلندی شما در این صورت نه تنها آموزش نخواهد دید، بلکه به مرور زمان شاهد افسردگی و بیماری او نیز خواهید شد.

مرحله چهارم – جذب عروس هلندی به سمت خود 

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، اولین اقدامی که باید بکنید جلب اعتماد پرنده است که این کار با گذشت زمان و خوش  رفتاری شما به دست خواهد آمد. از جمله اقداماتی که برای جذب عروس هلندی خود می توانید انجام دهید دادن غذای مورد علاقه اش مانند ارزن و کتان، ساکت نگه داشتن محیط ، حرف زدن و بازی کردن با اوست.

اسباب بازی های مختلفی مانند تیله ، توپ ، نردبان و زنگوله در قفسش قرار دهید، اما از قرار دادن آینه و عروسک شبیه به عروس هلندی خودداری کنید چون پرنده با این دو شی ارتباط برقرار خواهد کرد و به مرور زمان با عادت کردن به آنها ، دیگر به آموزش های شما اعتنایی نخواهد کرد.

زمان و خواب و بیداری پرنده را در نظر بگیرید و هنگامی که پرنده خواب است سر و صدای زیاد ایجاد نکنید چون اعتماد جلب شده را از بین خواهد برد. عروس هلندی باید ساعت ۱۰ شب بخوابد و ساعت ۸ صبح از خواب بیدار شود. قبل از خواب حتما با او حرف بزنید تا به سمت شما جذب شود و پارچه ای تمیز و نازک را روی قفسش قرار داده تا بداند که وقت خوابش فرا رسیده ، سپس چراغ را خاموش کنید. صبح ها نیز پارچه را به آرامی بردارید و به او سلام کنید و صبح بخیر بگویید و بلافاصله دانخوری و آبخوری را شسته و آب و دانه تازه در اختیارش قرار دهید.

به مرور زمان متوجه خواهید شد که عروس هلندی با دیدن شما به سمت تان آمده و آماده شنیدن صدای شماست. در اینجا می توان اظهار کرد که پرنده تان به شما عادت کرده است.

غذا دادن به عروس هلندی برای جلب اعتماد

مرحله پنجم – شروع آموزش

برای اینکه آموزش حرف زدن در سریع ترین زمان ممکن نتیجه بدهد، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید :

  • از ورود افراد متفرقه حین آموزش خودداری کنید.
  • اتاق پرنده را کاملا ساکت و آرام نگه دارید تا تمام حواسش به سمت شما جلب شود.
  • اگر قفسش در کنار پنجره قرار دارد، پرده را بکشید.
  • تلویزیون یا موزیک پلیر را خاموش کنید.
  • یک کلمه خاص را در نظر بگیرید و مدام آن را تکرار کنید و از گفتن کلمه های متفاوت خودداری کنید.
  • کلمه مورد نظر را با روحیه ای شاد و پر انرژی بیان کنید و پس از هر بار گفتن آن ۵ ثانیه صبر کنید.
  • پس از دو الی سه بار گفتن کلمه مورد نظر، واکنش پرنده را ببینید. اگر پرنده شما سعی در گفتن کلمه را داشت، مقداری از غذای مورد علاقه اش را بهش بدهید.
  • سعی کنید آموزش را بیشتر از نیم ساعت طول ندهید چون پرنده خسته خواهد شد و ادامه تمرین را به روز بعد موکول کنید.
  • آموزش را هر روز سر ساعت مشخصی شروع کنید تا عروس هلندی شما آمادگی لازم را پیدا کند.
  • صدای خود را ضبط کنید تا سایر اعضای خانواده برای روزهای خاصی که در خانه نیستید، این صدا را برای عروس هلندی تان پخش کنند.

 

مرحله ششم – تکرار و صبر

لازمه یادگیری یک کلمه ، تکرار و پشتکار است و اگر جزو کسانی هستید که زود از کار دست میکشید به احتمال زیاد در آموزش حرف زدن عروس هلندی ناموفق خواهید بود. هنگام آموزش سعی کنید خود را خوشحال و پر انرژی نشان دهید چون پرنده تمام احساسات و عواطف شما را درک خواهد کرد و در صورت ناراحت بودن شما ، او نیز ناراحت خواهد شد و نتیجه کار عدم موفقیت در آموزش است.

پس از اینکه پرنده شما کلمه اول را کاملا یاد گرفت و آن را به وضوح بر زبان آورد می توانید به سراغ کلمه دوم بروید. اما هنگام تکرار کلمه دوم ، کلمه اول را نیز هر از گاهی تکرار کنید تا دچار فراموشی نشود. به عنوان مثال اگر کلمه اول “سلام” است، کلمه دوم “خوبی” باشد. وقتی که پرنده کلمه سلام را به خوبی بیان کرد می توانید کلمه “خوبی” را برای او تکرار کنید و در این بین می توانید دو کلمه را با هم بگویید.

 

در این مقاله به صورت خلاصه و مفید مراحل حرف زدن عروس هلندی خدمت تان توضیح داده شد. در صورت وجود هرگونه سوال یا پیشنهاد از طریق نظرات با کارشناسان سایت در میان بگذارید همچنین پیشنهاد میکنیم پادکست ۳۰ پرسش رایج در مورد عروس هلندی در سال ۲۰۱۹ را از دست ندهید.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.6/5 - (61 امتیاز)
نویسنده: ادمین پت پرس
نویسنده: ادمین پت پرس
دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
Reyhaneh
نوشته شده در: ۱۶ فروردین, ۱۴۰۰

سلام، من همین دیشب عروسم رو خریدم. ولی یه مشکلی هست. حس میکنم وقتی نفس میکشه شکمش تکون میخوره و از صبح هم همش یه صدای ریزی در میاره 😭 خیلی نگرانم کمکم کنید😭😭😭😭😭

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۷ فروردین, ۱۴۰۰

سلام ریحانه جان
این موضوع نیاز به بررسی دقیق تری داره برای کمک گرفتن و چت آنلاین با دامپزشک پرندگان میتونی وارد بخش کلینیک آنلاین بشی

پاسخ به این نظر
Shayan
نوشته شده در: ۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من میخوای یدونه عروس دونه خور نر بگیرم و مدرسه دارم از ۷ صبح تا ۲ اشکالی داره یا نه بعدش کلا سرم خلوته و میتونم کاملا براش وقت بزارم اشکال نداره بگیرم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۷ اسفند, ۱۳۹۹

سلام شایان عزیز
اگر بتونی اون زمان براش آب و دونه مناسب بذاری و کاملا تنها نباشه و شخصی از افراد خونواده بتونه بهش سر بزنه تا تو برمیگردی، خیلی بهتره

پاسخ به این نظر
ارشیا
نوشته شده در: ۹ اسفند, ۱۳۹۹

من یک عروس هلندی نر چهار ماهه دارم فقط میشینه یه گوشه اصلا تحرک نداره چیکار کنم که تحرکش زیاد شه

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۰ اسفند, ۱۳۹۹

سلام ارشیا جان
عروس هلندی شما ممنکنه دچار افسردگی شده باشه. که علت هاش میتونه شامل: عدم وجود وسایل بازی مناسب- تایم تنهایی زیاد- نداشتن نور طبیعی- تغذیه نامناسب باشه
لطفا به این موارد توجه کن و درصورت نیاز به آموزش بهش میتونی از کتاب آموزش به عروس هلندی اسفاده کنی

پاسخ به این نظر
امیر
نوشته شده در: ۲۳ بهمن, ۱۳۹۹

من امسال امتحان دارم به نظرتون اگه عروس هلندی بخرم نگه داری ازش وقت گیر هست و نمیتونم حواسم رو به امتحان نگهدارم

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۴ بهمن, ۱۳۹۹

سلام امیر جان
نگهداری از هر حیوون و موجود زنده ای نیاز به وقت و حوصله داره. اینکه این موضوع به درست لطمه میزنه یا نه رو خودت باید تشخیص بدی اما بدون حداقل روزانه ۳ساعت زمان میخواد. البته این بدون در نظر گرفتن زمان تربیتش و البته با حساب اینکه جوجه ی سرلاکی نگیری. پس توصیه میکنم تا پایان امتحاناتت صبر کن

پاسخ به این نظر
امیر
نوشته شده در: ۲۴ بهمن, ۱۳۹۹

خیلی ممنون واقعا مشاوره خوبی بود

پاسخ به این نظر