نصب اپلیکیشن

راهنمای کامل خوکچه هندی (خوکچه فشن، غذای خوکچه هندی و …)

خوکچه هندی فشن

خوکچه هندی‌ها موجوداتی ظریف و دوست داشتنی، سرگرم کننده و بی آزار هستن که کمتر کسی ازشون بدش میاد یا می‌ترسه. این حیوانات خانگی آرام و دوست داشتنی اونقدر بی خطرن که می‌تونن بهترین حیوان خانگی برای کودکان باشن.

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و تو این مقاله پت پرس با خوکچه هندی بیشتر آشنا می‌شیم و درباره روش درست نگهداری از خوکچه هندی و بیماری‌های مشترکش با آدم‌ها صحبت می‌کنیم.

خوکچه هندی از کجا آمده و چه ربطی به خوک داره؟

رابطه انسان با خوکچه هندی‌ها به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گرده! در اون زمان هدف اصلی از پرورش این حیوانات استفاده خوراکی از اون‌ها بود.

در قرن ۱۵ میلادی خوکچه‌ها توسط تاجران به اروپا آورده شده و تبدیل به حیوانات خونگی شدن.

خوکچه هندی‌ها هیچ ربطی به خوک‌ها ندارن. اجداد اون‌ها جوندگانی مثل چینچیلا و خارپشت‌ها بوده و برخلاف خوک‌ها همه چیزخوار نیستن. دانشمندان معتقدن دلیل نام گرفتن اونا به عنوان “خوک” بخاطر صداهاییه که درمیارن که آدم رو یاد نوزاد خوک می‌ندازه.

آیا خوکچه هندی نجس است؟

همونطور که در بالاتر اشاره کردیم، خوکچه‌ها علیرغم اسمشون ربطی به خوک‌ها ندارن و برای همین در اسلام هم نجس شناخته نمیشن.

چطور از خوکچه هندی نگهداری کنیم؟

خوکچه جونده‌ای بسیار حساسه و لازمه که در مورد نگهداریش اطلاعات خوبی داشته باشین. تغذیه یکی از عوامل مهم در سلامتی و طول عمر این جونده کوچیکه. علاوه بر این، محیطی که توش خوکچه رو نگهداری می‌کنید هم باید شرایط خاصی داشته باشه.

خوکچه هندی زود حوصله‌ش سر میره و به بازی و سرگرمی هم نیاز داره. در ضمن، این جونده در کمال تعجب تربیت پذیره و می‌تونید چیزای باحالی مثل خوردن غذا از دست، آموزش دستشویی، ایستادن رو دو پا، یاد دادن اسمش بهش و … رو بهش آموزش بدین. اما چطوری؟

اگه خوکچه هندی دارین ولی در مورد نگهداری و تربیتش اطلاعات زیادی ندارین نگران نباشید! ما این راهو بلدیم و براتون یه خبر خوب داریم:

پت پرس یه کتاب راهنمای جامع در مورد خوکچه هندی تهیه کرده که هر اطلاعاتی راجع به نگهداری، آموزش و تربیت، تغذیه، آموزش بازی و همینطور بیماری‌های خوکچه رو می‌تونید تو این کتاب الکترونیکی پیدا کنید.

این ایبوک در فرمت PDF تهیه شده، به راحتی تو موبایل قابل خوندنه و مطالعه‌‌‌ش برای هرکسی که خوکچه داره از نون شبم واجب‌تره!

کتاب الکترونیکی جامع آموزش، نگهداری و بیماری های خوکچه هندی

در ایبوک جامع آموزش، نگهداری و بیماری های خوکچه همه نکاتی که برای دوست شدن با خوکچه ات، فهمیدن منظورش، غذا دادن، بهداشت و حتی بازی کردن باهاش نیاز داری بدونی رو یاد دادیم.

البته که داستان به اینجا ختم نمیشه و تمامی آموزش هایی که خوکچه ها میتونن یاد بگیرن رو هم توضیح دادیم تا هم ازش درست نگه داری کنی و هم کلی چیزای قشنگ بهش یاد بدی🤨

خرید کتاب
۷۵,۰۰۰ تومان
کتاب جامع تربیت، نگهداری اصولی و بیماری‌های خوکچه هندی

خوکچه هندی

غذای خوکچه هندی

تغذیه غلط خوکچه هندی‌ها که در کشورمون بسیار بسیار رایج هست مهم‌ترین عامل بیمار شدن و مرگ و میر این حیوانات بی‌گناهه. دلیلش هم اینه که فروشنده‌های خوکچه اطلاعات غلطی درباره غذا دادن به اون‌ها در اختیارمون میذارن و ما هم بهشون اعتماد می‌کنیم و صحت اون اطلاعات رو با یه دامپزشک چک نمی‌کنیم.

بخش عمده غذای خوکچه هندی باید علوفه سفت و خشبی باشه. چرا؟ به دو دلیل:

۱.دندان‌های خوکچه‌ها برخلاف سگ و گربه وگوشتخواران مدام از ریشه در حال رشده و در صورتی که از طریق خوردن علوفه سفت و خشن و ساییده نشدن کوتاه نشه، بیش ازحد بلند شده، داخل جمجمه نفوذ می‌کنه و مشکلات فراوانی رو برای خوکچه به وجود میاره که در نهایت باعث مرگ حیوان میشه.

خوکچه‌هایی که دندان‌هاشون بخاطر خوردن کاهو و سبزیجات بلند شده و داخل جمجمه رفته بخاطر درد شدید نمی‌تونن غذا بخورن و پس از مدتی تلف میشن.

۲. دستگاه گوارش خوکچه هندی‌ها برای خوردن فیبر بالا طراحی شده (سبزیجات و میوه‌ها فیبر چندانی برای خوکچه‌ها ندارن) برای همین در صورتی که فیبر غذاشون کم باشه حرکت دستگاه گوارش کم شده و باعث بیماری و در نهایت تلف شدن حیوان میشه.

غذای خوکچه هندی نیچر پلن مدل Guınea Pig Food وزن 800 گرم
غذای خوکچه هندی نیچر پلن مدل Guınea Pig Food وزن ۸۰۰ گرم
مزایای این محصول
حاوی یونجه و غلات متنوع
حاوی پروبیوتیک

خوکچه در حال بازی کردن

غذای خوکچه هندی چی باید باشه؟

بهترین رژیم غذایی خوکچه هندی رژیم غذایی هست که از دستور زیر پیروی کنه:

۸۰ درصد غذای روزانه خوکچه بالغ: علوفه خشک و خَشَبی

شما می‌تونین علوفه خشک مخصوص جوندگان رو از پت شاپ ها تهیه کنین. بهترین علوفه برای خوکچه‌ها علوفه تیموتی (timothy hay)، علوفه کوهستانی (mountain hay, fieno hay) و به طور کلی هر علوفه‌ای که روی بسته بندی‌اش عکس خوکچه‌ها رو داشته باشه و بخشی از اسمش hay باشه هست.

شما می‌تونین از ساقه گندم و جو یا همون کاه و کلش هم برای تغذیه خوکچتون استفاده کنین. کاه و کلش هم قیمت ارزونی دارن و هم به کوتاه شدن دندان‌های خوکچتون کمک می‌کنن.

علوفه باید در طول روز به میزان فراوان در اختیار خوکچه‌ها قرار داشته باشه تا هرچقدر که می‌خوان ازش تغذیه کنن. هر چی خوکچه بیشتر علوفه بخوره سالم‌تر می‌مونه.

توجه: یونجه خشک که جدیدا به اشتباه توسط خیلی از دامپزشک‌ها برای خوکچه‌ها توصیه میشه به دلیل داشتن کلسیم بالا برای خوکچه‌های بالغ بسیار مضر و برای خوکچه‌های نابالغ و در حال رشد بسیار مفیده!

 

علوفه برای استفاده خوکچه هندی‌ها

در اینجا نمونه‌ای از علوفه‌ای که خوکچه بالغ شما می‌تونه ازش استفاده کنه رو می‌بینین که اساسی‌ترین جزء غذایی خوکچه هندی هاست. همونطور که گفتیم، یونجه به دلیل کلسیم بالا نباید برای خوکچه‌های بالغ استفاده بشه و اگر عکس این محصول رو نگاه کنین روش نوشته Mountain hay که با یونجه متفاوت هست.

ولی اشتباها در اسم کالا خورده یونجه. متاسفانه هنوز فرق بین علوفه و یونجه در کشور ما جا نیفتاده!

علوفه غذای خوکچه هندی

 

یونجه در خوکچه‌های بالغ باعث تشکیل سنگ‌های ادراری میشه.

توصیه دامپزشک در مورد یونجه:

۵۰ درصد از غذای خوکچه‌ها قبل از ۵ ماهگی باید یونجه خشک باشه. در ۵ تا ۶ ماهگی مصرف یونجه رو به ۲۰ درصد برسونین.

بعد از ۶ ماهگی مصرف یونجه به عنوان غذا برای خوکچه‌ها ممنوع است.

۱۰ درصد از غذای روزانه خوکچه‌ها: پلت‌های تجاری مخصوص خوکچه

پلت‌های مخصوص خوکچه که بیشتر از ۱۸ درصد فیبر و کمتر از ۲۲ درصد پروتئین دارن می‌تونن ۱۰ درصد از غذای روزانه خوکچه‌ها رو تشکیل بدن.

توجه: غذاهای آماده خوکچه که به صورت میکس میوه‌های خشک شده و پلت هستن براشون پیشنهاد نمیشن. غذای مناسب خوکچه باید پلت یکدست باشه.

اگه خوکچه شما خیلی پلت دوست داره می‎‌‌تونین از پلت ها به عنوان تشویقی استفاده کنین و با استفاده از اونا به خوکچتون آموزش بدین و تربیتش کنین.

 

پلت مخصوص خوکچه هندی

در اینجا نمونه یک پلت مارک کی کی رو می‌بینین که همه ویژگی‌هایی که در بالا بهش اشاره کردیم رو داره و برای خوکچه شما انتخاب مناسبیه.

فراموش نکنین که پلت‌ها خوش خوراک‌تر از علوفه هستن و اگر زیاد در اختیار خوکچه قرار بگیرن از خوردن علوفه امتناع کرده و خودش رو با پلت سیر می‌کنه. پس به مقدار محدودی ازش استفاده کنین. می‌تونین از پلت به عنوان تشویقی برای تربیت خوکچتون هم استفاده کنین.

پلت مخصوص خوکچه

۱۰ درصد باقی مونده غذای خوکچه‌ها: میوه‌ها و سبزی‌های دارای ویتامین C

بدن خوکچه‌ها برخلاف حیوانات خانگی دیگه، توانایی تولید ویتامین C رو نداره. برای همین باید همیشه ویتامین C توی رژیم غذاییشون گنجونده بشه.

فلفل دلمه‌ای، جعفری، گوجه فرنگی  و بروکلی جزو سبزیجاتی هستن که هم ویتامین سی بالایی دارن و هم برای خوکچتون مفیدن.

سبزیجات دیگه و میوه‌های فصل رو هم می‌تونین خرد کنین و در تکه‌های کوچک به خوکچه بدین.

یه ایده خیلی خوب اینه که میوه‌ها و سبزیجات رو به عنوان تشویقی برای تربیت خوکچه هندی استفاده کنین.

ولی فراموش نکنین که میوه و سبزیجات تازه فقط باید ۱۰ درصد غذای روزانه خوکچه باشن نه بیشتر. خوکچه‌ای که با میوه و سبزیجات خوشمزه و آبدار سیر بشه از خوردن علوفه امتناع می‌کنه.

آب تازه در قفس خوکچه بزارین

یادتون باشه که خوکچه‌ها (مخصوصا اگر به اندازه کافی علوفه بخورن) تشنه میشن و نیاز دارن در طول روز مقدار زیادی آب بنوشن. ظرف آب خوکچه رو هر روز بشورید و از آب تازه پر کنین. پس همیشه آب تازه توی قفس خوکچه هندی بزارین تا مطمئن بشین که همیشه به آب دسترسی داره.

خوکچه در دست انسان

بردن خوکچه پیش دامپزشک

خوکچه‌ها حیوانات ترسویی هستن و مانند بقیه حیوانات اگزوتیک دیگه در صورتی که بیمار بشن خیلی دیر علائم بیماری رو نشون میدن. البته می‌تونین با خوندن مطلب بیماری خوکچه هندی نسبت به انواع بیماری‌های این حیوون بامزه بیشتر آشنا بشین تا سریع‌تر اونا رو تشخیص بدین.

به همین دلیله که بهتره حداقل سالی ۲ بار خوکچتون رو برای معاینه و چک کردن دندان‌ها به کلینیک دامپزشکی ببرید.

البته توجه کنین که دامپزشک مورد نظر باید به کار با حیوانات غیر معمول مسلط باشه و دانش و تجربه‌اش رو داشته باشه.

مزیت این کار این هست که می‌تونین از سلامتی‌اش مطمئن بشین و در صورتی وجود مشکلات سلامتی، قبل از وخیم شدن اوضاع به داد خوکچتون برسید.

در صورتی که تغییری در رفتار یا وضعیت سلامتی خوکچتون دیدین، سریعا بدون تلف کردن وقت با دامپزشک مشورت کنید.

کتاب الکترونیکی جامع آموزش، نگهداری و بیماری های خوکچه هندی

در ایبوک جامع آموزش، نگهداری و بیماری های خوکچه همه نکاتی که برای دوست شدن با خوکچه ات، فهمیدن منظورش، غذا دادن، بهداشت و حتی بازی کردن باهاش نیاز داری بدونی رو یاد دادیم.

البته که داستان به اینجا ختم نمیشه و تمامی آموزش هایی که خوکچه ها میتونن یاد بگیرن رو هم توضیح دادیم تا هم ازش درست نگه داری کنی و هم کلی چیزای قشنگ بهش یاد بدی🤨

خرید کتاب
۷۵,۰۰۰ تومان
کتاب جامع تربیت، نگهداری اصولی و بیماری‌های خوکچه هندی

خوکچه فشن خوشگل

خوکچه هندی فشن چیه؟

خوکچه هندی‌ها انواع مختلفی دارن. یکی از انواع خوکچه‌هایی که بخاطر ظاهر منحصر به فردشون طرفدارهای زیادی پیدا کردن خوکچه هندی فشن یا پروویَن هستن. این نژاد از خوکچه یکی از قدیمی‌ترین نژادهای خوکچه هندی بوده و اصالتا از کشور پرو منشا گرفته.

خوکچه هندی فشن موهای بلند و لخت داره که روی سرش مثل کاکل وایمیسته و برای همین بهشون خوکچه هندی فشن میگن.

این نوع از خوکچه هندی‌ها شاید زیبا باشن ولی موهای بلندشون نیاز به رسیدگی و برس کشیدن روزانه داره.

پس اگر دوست دارین یه خوکچه هندی فشن داشته باشین حواستون باشه که باید هر روز برس بکشیدشون وگرنه موهاشون تو هم گره می‌خوره و نه تنها زیبایی‌اش رو از دست میده بلکه اونا رو مستعد به مشکلات دیگه می‌کنه.

نظر شما چیه؟

آیا شما تا به حال تجربه نگهداری از خوکچه هندی رو داشتید؟ چه چیزهایی در مورد نگهداری از خوکچه به عنوان حیوان خانگی شما رو جذب میکنه؟

خوشحال می‌شیم نظراتتون رو در قسمت کامنت‎ها با ما درمیون بگذارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.3/5 - (77 امتیاز)
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
سپیده
نوشته شده در: ۱۳ مهر, ۱۴۰۱

سلام من خوکچه دارم به نون خشک و یونجه تازه علاقه زیادی داره مشکلی نداره بهش بدم بخوره؟

پاسخ به این نظر
مطهره موسوی
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۴۰۰

سلام
من بین همستر و خوکچه هندی موندم کدومو انتخاب کنم حس میکنم خوکچه خیلی بهتره چون میشه بهش آموزش داد و این خیلی لذت بخشه اگه میشه بهم کمک کنید و مطالب مورد نیاز بیشتری رو برای نگهداری از خوکچه بهم بگید.

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۵ تیر, ۱۴۰۰

سلام مطهره عزیز
این موضوع کاملا شخصیه و باید ببینی چه توقعاتی از حیوون خونگیت داری اما اگر دوست داری اموزش ببینه و بیشتر شیطونی کنه و بامزه تر باشه خب خوکچه هندی اننتخاب بهتریه

پاسخ به این نظر
آوا
نوشته شده در: ۱۹ خرداد, ۱۴۰۰

سلام،وقت بخیر من تو قزوینم.خوکچه تو پاسیو می دونه بمونه

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

اگر دما مناسب باشه

پاسخ به این نظر
سوگند
نوشته شده در: ۱۴ تیر, ۱۴۰۰

چقدر خوب که یه دامپزشک هستید همش حیوانات رو میبینید

پاسخ به این نظر
آوا
نوشته شده در: ۱۹ خرداد, ۱۴۰۰

سلام،وقت بخیر من تو قزوینم.خوکچه تو پاسیو می دونه بمونه؟و اینکه هویچ می خوره؟

پاسخ به این نظر
دکتر ملیکا حمزه
نوشته شده در: ۲۸ خرداد, ۱۴۰۰

هویج برای خوکچه غذا نیست و فقط به عنوان تشویقی میتونید بدید بهش

پاسخ به این نظر
الناز
نوشته شده در: ۱۵ خرداد, ۱۴۰۰

سلام خواهشا جواب بدید خوکچه هزینه کلی چقدره یعنی مثلا ماهانه و اینکه جای دستشویی یاد میگره

پاسخ به این نظر
دیانا روشنی
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام ممنون از مطالب خوبتون
من نزدیکه یک ساله یه خوکچه هندی فشن خریدم اما بخاطر اینکه در دوران بچگیش موهاش ور برس نکشیدن الان من هر کاری میکنم نمیذاره موهاش رو برس بکشم بهترین برس ها هم براش خریدم به نظر شما پیشنهاد دیگه ای به جز برس کشیدن مو برای سالم نگه داشتن موی خوکچم وجود داره ؟؟؟(سنش ۱ سال و ۲ ماهشه)

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱ خرداد, ۱۴۰۰

سلام دیانا جان
باید کم کم عادتش بدی و همیشه موقع انجام این کار بهش تشویقی و خوراکی های مورد علاقشو بده و سعی کن با برس جدیدش آشناش کنی. برای سالم نگهداشتن مو میتونی از شونه ای دندونه درشت هم استفاده کنی که فط کمیمرتب کنه موهاش رو

پاسخ به این نظر
دیانا روشنی
نوشته شده در: ۱۶ خرداد, ۱۴۰۰

با تشکر از راهنماییتون 🌷🌷🌷

پاسخ به این نظر
بیتا
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام ببخشید میخواستم بدونم که آیا خوکچه هندی نیاز به عقیم شدن و واکسن داره یا نه

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ فروردین, ۱۴۰۰

سلام بیتا جان
در ایران واکسنی برای جوندگان وجود نداره
فقط ضد انگل هست
و اگر شرایط برای عقیم سازی نیاز باشه بله با نظر دامپزشکی که از نزدیک معاینه میکنه میتونی عقیم سازی رو انجام بدی

پاسخ به این نظر