نصب اپلیکیشن

17 تا از بهترین حیوانات خانگی برای کودکان و نوجوانان

بهترین حیوان خانگی برای کودکان

بهترین حیوان خانگی برای کودکان و نوجوانان کدامند؟ مراقبت از یک حیوون خونگی تجربه خیلی خوب و لذت‌بخشی برای آدماست که کوچیک و بزرگ هم نداره. بچه‌ها هم می‌تونن با مراقبت از حیوانات خونگی خیلی چیزا یاد بگیرن، مثلا حس همدلی و مسئولیت‌پذیری. این که بچه‌تون ببینه مسئول مراقبت از یک موجود زنده دیگه است و بفهمه که باید برای زنده و سالم موندن اون حیوون تلاش کنه درس‌های بزرگی بهش یاد می‌ده. موقع انتخاب حیوون باید بعضی نکات رو در نظر بگیریم، مثلا این که آیا بچه‌مون اون‌قدر آروم هست که به یک حیوون ظریف و حساس آسیب نزنه؟

خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و توی این مقاله پت پرس می‌خوایم ببینیم که بهترین حیوان خانگی برای نوجوانان و کودکان کدام است.

بهترین حیوانات خانگی برای کودکان ۶-۴ ساله

معمولا توصیه نمی‌شه که برای کودکان زیر ۴ سال حیوون خونگی بگیرین چون خیلی نمی‌دونن چی هست و اگه قبل از به دنیا آوردن بچه تون حیوون خونگی دارین، باید مراقب باشین که هیچ‌کدوم به هم آسیبی نرسونن. بعضی از سگ‌ها میونه‌شون با بچه‌های زیر ۴ سال خیلی خوبه، اما خب به طور کلی برای بچه زیر ۴ سال حیوون خونگی مناسب نیست.

بچه‌ی زیر ۴ سال هم دوست خوبی برای حیوون نیست؛ هرچند که با توجه به نوع و نژاد حیوون جای بحث زیاده. ببینیم که سایت Petmd برای کودکان و نوجوانان سنین مختلف چه حیواناتی رو پیشنهاد کرده.

مرغ عشق

مرغ عشق می‌تونه بهترین پرنده خانگی برای بچه‌ها باشه چون به مراقبت خیلی زیادی احتیاج نداره، کثیف‌کاریش زیاد نیست و فضای زیادی هم لازم نداره. مرغ عشق‌ها خیلی مهربون هستن و از نوازش خوش‌شون میاد، و می‌تونن حرف زدن هم یاد بگیرن که برای بچه‌تون فوق‌العاده جذاب و سرگرم کننده است. ضمنا چند سالی هم عمر می‌کنن و ممکنه تا دوره نوجوانی بچه‌ها زنده بمونن. شیوه‌ی نگهداری از مرغ عشق رو حتما توی مقاله‌ی نگهداری مرغ عشق بخون!

توجه: مرغ عشق برای کودک بی‌ملاحظه‌ای که رفتار ملایمی نداره خوب نیست چون حیوون ظریفیه.

مرغ عشق یکی از بهترین پرنده ها برای کودکان

گکوی مژه‌دار

بچه‌های کوچیک عاشق گکوی مژه‌دار می‌شن چون روی دست‌شون می‌شینه و از جاش تکون نمی‌خوره و بعلاوه فوق‌العاده نرم هم هست. البته باید به بچه‌ها بگین که خیلی با ملایمت با حیوون رفتار کنن چون اگه بترسه یا احساس خطر کنه دمش جدا می‌شه. ضمنا شاید ۴-۳ هفته طول بکشه تا به موندن روی دست و نوازش شدن عادت کنه.

یک مساله مهم دیگه اینه که باید بعد از دست زدن به گکو دستاتونو بشورین چون خیلی از خزنده‌ها معمولا روی بدن‌شون باکتری سالمونلا دارن. این حیوون بیشتر شب‌ها فعاله.

گکو حیوان خانگی مناسب برای بچه ها

بهترین حیوان خانگی برای کودکان ۶ تا ۱۰ سال

بچه‌های ۶ تا ۱۰ سال دیگه تقریبا عقل‌شون درست به خیلی از چیز‌ها می‌رسه و حیوون‌ خونگی‌های بیشتری برای انتخاب پیش روتونه.

رت یا موش 

شاید تعجب کنین ولی رت هم می‌تونه یک حیوان خونگی عالی برای بچه‌ها باشه چون آروم و مهربونه، به صاحبش وابسته می‌شه و نسبتا پوست کلفته.

رت‌هایی که اجتماعی شدن عاشق تعامل با صاحب‌شون هستن و هر موقع حضورشو حس کنن هیجان‌شونو کاملا نشون می‌دن. این حیوونا خیلی باهوش هم هستن و می‌شه کلی شیرین‌کاری بهشون یاد داد. عمر رت معمولا حدود ۳ ساله.

رت یا موش حیوانا خانگی مناسب برای کودکان 6-10 سال

قناری و فنچ

قناری و فنچ می‌تونن بهترین پرنده خانگی برای نوجوانان و کودکان باشن مخصوصا اونایی که نمی‌خوان پرنده‌هاشونو دستمالی کنن و فقط دوست دارن تماشاشون کنن. این پرنده‌ها به رسیدگی زیادی احتیاج ندارن. ضمنا فنچ‌ها آواز نمی‌خونن و برای آپارتمان‌نشین‌ها بهترین گزینه‌ان.

با تمرین زیاد می‌شه به قناری‌ها یاد داد که روی انگشت‌تون بشینن، ولی بیشتر فنچ‌ها ترجیح می‌دن که به سمت آدما نیان. عمر قناری‌ها و فنچ‌ها تو اسارت به حدود ۱۵-۱۰ سال می‌رسه.

توجه: قناری حیوون حساسیه و باید توی یک جای کاملا امن و دور از حیوونای خونگی دیگه ازش نگهداری کنین.

خوکچه هندی

خوکچه‌ هندی حیوون آروم و نسبتا مقاومی هست و به مراقبت زیادی هم احتیاج نداره. این حیوونا معمولا از بودن کنار شما و نشستن روی پاتون لذت می‌برن و حتی وقتی شخص مورد علاقه‌شونو می‌بینن ممکنه هیجان‌زده بشن و صداهای خاصی دربیارن. خوکچه هندی ۵ تا ۷ سال عمر می‌کنه.

خوکچه هندی بهترین حیوان خانگی برای بچه ها

بهترین حیوان خانگی برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله

بچه‌ها از ۱۲ سال به بعد دیگه معمولا وارد نوجوانی می‌شن و تقریبا می‌شه هر حیوونی رو توی این سن کنار بچه‌ها نگهداری کرد و چه بسا اون‌ها بیشتر از شما مراقب پت باشن!

خرگوش

شاید بهترین حیوان خانگی برای نوجوان دختر چیزی نباشه جز یک خرگوش ملوس. خرگوش حیوون آرومیه که می‌تونه خیلی به صاحبش وابسته بشه، ولی مراقبت ازش شاید برای بچه‌ها زیاد راحت نباشه و شما هم باید بهشون کمک کنین. ضمنا حیوون حساسی هم هست و راحت وحشت‌زده می‌شه که این‌جور مواقع ممکنه گاز بگیره یا این‌ور و اون‌ور بپره و به خودش آسیب برسونه، پس فقط مناسب بچه‌هایی هست که با ملایمت باهاش رفتار می‌کنن.

خرگوش‌ها خیلی اجتماعی هستن و به توجه زیادی از طرف صاحب‌شون نیاز دارن. بعضی وقتا هم باید از قفس بیرون بیارین‌شون تا بازی کنن. عمر خرگوش‌های اهلی معمولا ۸ تا ۱۲ ساله. اگه می‌خواین خرگوش نگهداری کنین اصلا مقاله‌ی نگهداری خرگوش رو از دست ندین!

خرگوش حیوان مناسب برای دخترها
خرگوش یکی از بهترین حیوانات خانگی برای کودکان و نوجوانان دختر است

مارهای غیر سمی

بعضیا از مارهایی مثل پایتون تو خونه نگهداری می‌کنن ولی پایتون می‌تونه زیادی بزرگ بشه و گونه‌های دیگه‌ای مثل مار ذرت که بومی آمریکای شمالیه گزینه بهتری هستن. مار ذرت خیلی آرومه و از این که بهش دست بزنین بدش نمیاد. غذای این نوع مار جونده‌های کوچیک مثل موشه، ولی باید غذای منجمد یا موش‌هایی که تازه کشته شدن بهش بدین چون موش زنده می‌تونه بهش صدمه بزنه.

مراقبت از این حیوون هم راحته، یعنی کارایی که هر روز باید براش انجام بدین سخت نیست. اما به بعضی مراقبت‌های خاص احتیاج داره که باید بلد باشین، از جمله این که مثل همه خزنده‌های دیگه باید قفس رو مرتب تمیز کنین و حواس‌تون به دما و رطوبتش هم باشه. عمر مارهای ذرت ۱۰-۵ ساله.

بهترین حیوان خانگی برای کودکان

لاک‌پشت

از بین خزندگان، لاک‌پشت خانگی گزینه خیلی خوبیه، و یکی از بهترین انواع لاک‌پشتی که می‌تونیم به عنوان حیوون خونگی برای بچه‌ها بگیریم لاک‌پشت یونانیه چون کوچیکه و غذاش هم سبزیجاته.

این لاک‌پشت‌ها زیاد دوست ندارن که بچه‌ها بهشون دست بزنن و باهاشون بازی کنن، در نتیجه بیشتر برای بچه‌هایی مناسبن که دوست دارن فقط حیوونا رو تماشا کنن. البته این‌طوری هم نیست که اصلا به آدما توجه نکنن. مثلا برای گرفتن غذا به طرف صاحب‌شون میان.

طول بدن لاک‌پشت یونانی حدود ۱۲ تا ۲۰ سانته و باید تو یک محفظه بزرگ ساخته شده از تخته سه‌لا که تا حد امکان شبیه محیط زندگی طبیعی‌شه نگهداری بشه (اگه جنس خونه از شیشه یا پلاستیک باشه دائم سعی می‌کنه ازش فرار کنه). عمر این حیوونا طولانیه و تو خیلی از موارد به بیشتر از ۲۰ سال می‌رسه.

نگهداری از لاک‌پشت واقعا راحته. نه کثیف‌کاری چندانی داره، نه سر و صدا، نه شلوغ‌کاری، نه هزینه زیاد، مخصوصا لاکپشت خاکی. برای آشنایی با بقیه حیوانات خانگی بی دردسر اینجا کلیک کنین.

لاکپشت برای کودکان
لاکپشت بیشتر برای کودکانی مناسب هست که بیشتر دوست دارن اونا رو تماشا کنن و نه اینکه بهشون دست بزنن

گربه و سگ

خیلی از افراد از گربه و سگ به عنوان حیوون خونگی نگهداری می‌کنن، ولی نگهداری از این حیوونا به زمان، هزینه و زحمت نسبتا زیادی احتیاج داره. سگ‌ها و گربه‌ها می‌تونن بیشتر از ۱۰ سال عمر کنن (بعضی نژادها تا ۲۰ سال یا حتی بیشتر).

موقع انتخاب سگ برای بچه‌ها باید به بعضی فاکتورها توجه کنین:

 • اخلاق و شخصیت: مثلا سگ‌های آروم بهتر هستن؛ یا سگی که نسبت به وسایلش حس مالکیت شدیدی داره خوب نیست چون اگه بچه کوچیک شما این وسایل رو برداره حتی ممکنه حیوون بهش حمله کنه.
 • اندازه و سطح انرژی: مثلا اگه بچه‌های کوچیک دارین، یک سگ بزرگ و پر انرژی ممکنه بدون این که قصدی داشته باشه اونا رو بزنه زمین.

بهترین گربه برای بچه ها

بهترین سگ خانگی برای کودکان و نوجوانان

فکر کنم بهترین حیوان خانگی برای کودکان پسر و نوجوانان سگ باشه. البته سگ‌ها حیوانات بامزه و معمولا مقاومی هستن که دختر و پسر و کودک و نوجوون نداره اما خب باید خصوصیات سگ و خصوصیات بچه یا نوجوون رو بسنجین! بعضی از بهترین نژادها اینا هستن:

گلدن رتریور

گلدن رتریور برای بچه‌های کوچیک ایده‌آله چون یک نژاد فوق‌العاده صبور، مهربون و مطیعه و در ضمن عاشق بازی هم هست.

لابرادور رتریور

لابرادور رتریور یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ که بازیگوش، صبور، مهربون، مطیع و مراقب خانواده است، و همین‌طور خیلی فعال و پر جنب و جوش (و عاشق شنا). این سگ‌ها با حیوونای دیگه و تقریبا هر آدمی که ملاقات می‌کنن خوب کنار میان.

پودل

سگ‌هایی خیلی آروم، مطیع، مهربون و وفادار که به ندرت از چیزی ناراحت یا خسته می‌شن و دو نوع مینیاتوری و معمولی دارن، در نتیجه می‌تونین سایز مناسب برای محیط زندگی و اعضای خانواده خودتونو انتخاب کنین. سگ پودل برای بچه‌های مبتلا به آلرژی هم حرف نداره چون موهاش خیلی کم می‌ریزه.

بهترین سگ برای کودکان و نوجوانان

آیریش ستر

آیریش ستر بازیگوش و پرانرژی، عاشق معاشرت با آدما و بازی کردن با بچه‌هاست، طوری که از تنها موندن ناراحت می‌شه. این سگ‌ها به فعالیت جسمی زیادی احتیاج دارن و بهترین حیوان خانگی برای نوجوانان پرانرژی هستن.

ویژلا

ویژلا یکی از بهترین نژادهای سگ برای خانواده‌های فعال و پرانرژیه که بچه‌هاشون تقریبا بزرگ شده باشن. این نژاد رفتار ملایمی داره و خیلی مهربون و مطیعه.

نیوفاندلند

نیوفاندلند بهترین سگ برای کودک کم سن و ساله. این حیوونا بکی از باهوش‌ترین نژادهای دنیا هستن و به‌طور عجیبی بچه‌های آدم رو دوست دارن و ازشون محافظت می‌کنن. تنها ایرادشون اینه که آب دهن‌شون زیاد می‌ریزه.

بول تریر

این نژاد به پرخاشگری معروف شده ولی در واقع به عنوان سگ خونگی پرورشش دادن و رفتار کاملا دوستانه‌ای با خانواده صاحبش داره. البته اگه مرتب از نظر ذهنی و جسمی مشغول نگهش ندارین ممکنه با حیوونا و سگ‌های کوچیک دیگه برخورد خوبی نداشته باشه.

بیگل

جثه کوچیک و روحیه آروم، سگ بیگل رو به یک نژاد عالی برای خانواده‌ها تبدیل کرده. این سگ‌ها عاشق فضای باز هستن و هیچ‌وقت از بازی کردن خسته نمی‌شن.

بولداگ

بولداگ، یک نژاد خیلی مطیع، مهربون، وفادار و صبور که می‌تونین مطمئن باشین با بچه‌هاتون رفتار خوبی داره و بدنش هم کاملا قرص و محکمه و اگه موقع بازی با بچه‌ها ضربه‌ای بخوره خم به ابرو نمیاره.

چه حیوونی رو توی خونه‌ای که بچه هست بیاریم؟

موقع انتخاب حیوان خانگی باید علاوه بر سلیقه، فاکتورهای دیگه‌ای رو هم در نظر گرفت. این مساله مخصوصا برای بچه‌ها اهمیت زیادی داره چون اگه یک حیوون نامناسب انتخاب کنین ممکنه بچه اذیتش کنه یا حتی برعکس حیوون به بچه‌تون آسیب بزنه.

توصیه می‌شه که اگه از قبل حیوونی ندارین، صبر کنین تا بچه بزرگ شه و بعد نسبت به رفتارش حیوون خونگی بیارین. مثلا خرگوش مناسب پسرهای شر و شیطون نیست یا همستر و رت ممکنه برن زیر پای بچه‌های کوچیک. از طرف دیگه موقع به سرپرستی گرفتن سگ و گربه هم حتما هم خصوصیات کودک و نوجوون و هم خصوصیات سگ و گربه رو مدنظر داشته باشین تا هیچکدوم به هم دیگه آسیبی نزنن.

در زیر جواب سوالاتی که اغلب پرسیده می‌شن رو براتون آوردیم:

بهترین حیوان خانگی برای کودکان کدام است؟

جواب این سوال به عوامل زیادی بستگی داره که بالاتر توضیح دادیم ولی در کل حیوونایی مثل:

 • مرغ عشق
 • قناری
 • فنچ
 • گکوی مژه‌دار
 • رت
 • خوکچه هندی

گزینه‌های خوبی هستن.

بهترین حیوان خانگی برای نوجوانان کدام است؟

توی قسمتای بالا شرایط مختلف حیوونا برای این رده سنی گفتیم ولی به طور حیوونایی مثل:

 • خرگوش
 • سگ
 • گربه
 • مار غیر سمی
 • لاک‌پشت

می‌تونن انتخاب مناسبی برای نوجوان‌ها باشن.

بهترین حیوان خانگی برای کودکان در آپارتمان کدام است؟

 • فنچ
 • رت
 • خوکچه هندی
 • لاک‌پشت

بهترین پرندگان خانگی برای کودکان کدام‌اند؟

 • مرغ عشق
 • فنچ
 • قناری

خلاصه اینکه …

نگهداری از حیوانات خانگی اصولا در هر سن و سالی معایب و محاسن خودش رو داره، از محاسنش اینه که سطح استرس رو توی آدم میاره پایین و از معایبش اینه که باید بیشتر از بچه‌ی آدم مراقبش بود چون حیوونا متاسفانه با ما حرف نمی‌زنن!

اگه هم می‌خواین حیوون رو به عنوان اسباب بازی برای بچه بیارین و مسئولیتش رو هم بندازین گردن خودش، اصلا این کار رو نکنین، چون حیوونا هم موجودات زنده‌ای هستن که مثل خود بچه‌ها باید ازشون مراقبت و نگهداری کنین پس اگه نمی‌تونین این کار رو بکنین سر بچه رو با چیز دیگه‌ای گرم کنین و حیوون طفلک رو هم به آزار و کشتن ندین!

بنظر شما بهترین حیوان خانگی برای کودکان و نوجوانان که توی این مقاله آوردیم، کدومه؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
نویسنده: نهال سهیلی‌فر
من علاوه بر کار اصلی خودم، عاشق حیواناتم و یکی از آرزوهام اینه که یه روزی بتونم مراقبت از اونها رو به عنوان یکی از کارهای اصلیم انجام بدم. تا اون روز، سعی میکنم به سهم خودم از طریق ترجمه و تولید محتوا، اطلاعات خودم و بقیه رو درمورد حیوانات مختلف و نگهداری ازشون بالا ببرم!
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.