نژاد سگ پودل؛ باهوش‌ترین و خوش اخلاق‌ترین سگ‌ دنیا!

سگ نژاد پودل

مشخصات کلی نژاد پودل:

خلق و خو: باهوش، وفادار و شیطون

lifespan icon طول عمر: 12 تا 15 سال
weight icon وزن: نر 27 تا 32 – ماده 18 تا 23 کیلوگرم کیلوگرم
weight icon قد: 25.5 تا 56 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک و متوسط
origin icon خاستگاه: آلمان

مشخصات ظاهری سگ پودل

نژاد سگ پودل
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


شکل سر پودل باریک و بلنده. موهای قسمت سرش هم بلنده و شما می‌تونین بهش مدل بدین

شکل گوش‌ها


پودل‌ها گوش‌های بلند و پهنی دارن. گوش‌ها هم سطح چشم‌هاشون هستن و معمولا افتاده و آویزونن

پوزه و بینی


پودل بینی و لب‌هایی معمولاً سیاه و متناسب با رنگ پوشش بدنش داره. پوزه از نیمرخ از نظر طول هم اندازه با جمجمه است

چشم‌ها


چشم‌های پودل بیضی شکل هستند و رنگ قهوه‌ای و یا سیاه دارن.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم صاف و بلندی دارن و همیشه دمشون به سمت بالاست

نوع پوشش


پوشش موی نژاد سگ پودل نمیریزه، بلکه بلند میشه! پوشش موی سگ پودل تک رنگه و در بیشتر نقاط بدنش یکدسته. موهای پودل در اطراف گوش‌ها تیره‌تر هستن.

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

curly hair

مجعد


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

blue hair

آبی

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


البته اندازه پودل‌ها باهم متفاوت است اما پودل استاندارد در قیاس با اندازه یه آدم معمولی شبیه شکل زیر میشه.

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد پودل


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. جثه کوچکی داره (بخصوص پودل عروسکی) و برای نگهداری در آپارتمان مناسبه
 2. فوق‌العاده باهوشه و زود همه‌چیز رو یاد می‌گیره
 3. خیلی مهربون و اجتماعیه و به صاحبش خیلی وفاداره
 4. ریزش مو نداره و موهاش به جای ریختن، مدام بلند میشه
 5. رفتار خوبی با بچه‌ها و سایر حیوانات داره
 6. نیاز به فعالیت و تمرین خیلی زیادی نداره، اما از بازی خوشش میاد
 7. برای افراد تازه‌کار و بی‌تجربه مناسبه

معایب نژاد

 1. موهای پودل مدام در حال بلند شدنه و باید مرتب اصلاح و آرایش بشه
 2. به خاطر موهای بلندش باید گاهی حمام بشه
 3. اصلا از تنهایی خوشش نمیاد و اگه زیاد تنها بمونه خرابکاری می‌کنه
 4. این نژاد مستعد برخی بیماری‌ها مثل آتروفی شبکیه، آب مروارید، برخی بیماری‌های پوستی و آلرژیه
 5. اشک‌ریزی پودل نسبتا زیاده و باید چشم‌هاش مرتب با دستمال تمیز بشه

ویدیو معرفی این نژاد سگ

نکات مهم درباره نگهداری نژاد پودل

سگ پودل کاملاً قابل تربیته و تقریباً هر آموزشی که بهش بدین رو خیلی سریع یاد می‌گیره و از پسش برمیاد. البته این هوش زیاد می‌تونه گاهی برای نگهداری از اونا مضر باشه، مثلا پودل‌های باهوش زود حوصلشون سر میره و پودلی که که حوصلش سر رفته باشه می‌تونه خرابکار بشه.

اما اگه یه پودل صاحب به فکر و آگاهی داشته باشه که نیازهاشو برآورده کنه می‌تونه یک دوست و سگ همراه دوست‌داشتنی، باهوش، وفادار و خوش رفتار برای صاحبش باشه.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ پودل

training_content

تربیت پودل

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

ویژگی های شخصیت سگ پودل چیا هستن؟

health icon

بیماری‌های نژاد پودل

بیماری آدیسون

این بیماری به اسم هیپوآدرنوکورتیکیسم هم شناخته میشه و علت ایجاد اختلال در عملکرد غده آدرنال و عدم تولید کافی هورمون آدرنال در بدن سگ هست.

سگ‌هایی که به این بیماری مبتلا میشن، علائم زیر رو از خودشون نشون میدن:

 • استفراغ
 • کمبود اشتها
 • بی حالی

به خاطر اینکه این علائم با خیلی از بیماری‌های دیگه مشترک هستند، پس تشخیص این بیماری تا زمانی که به مراحل پیشرفته‌تر نرسه، مشکل خواهد بود.  اما دامپزشکان برای تشخیص دقیق این بیماری آزمایشاتی انجام میدن تا به جواب قطعی برسن، پس بهتره با دیدن این علائم هر چه زودتر به دامپزشک مراجعه کنین.

ولولوس اتساع معده

این بیماری همون نفخ معده میشه که برخلاف ما آدما توی اونا به شدت خطرناک و کشندست. نفخ زمانی اتفاق میوفته که معده با گاز یا هوا پر بشه و سگ نمی‌تونه با آروغ زدن یا استفراغ از شر این هوای اضافی توی معدش راحت بشه. نفخ و بزرگ شدن معده باعث میشه که بازگشت خون به قلب هم با مشکل مواجه بشه و در نتیجه فشار خون پایین میاد و سگ دچار شوک میشه.

نفخ توی سگ‌ها معمولا توی زمان‌هایی اتفاق میوفته که:

 • سگ بیش از اندازه غذا خورده باشه
 • با سرعت زیاد غذا خورده باشه
 • بعد از غذا یه حجم زیادی آب نوشیده باشه
 • بعد از غذا تحرک و ورزش زیادی داشته باشه

بازم تاکید می‌کنیم نفخ توی سگ‌ها کشندست، پس به محض فهمیدن این موضوع، به دامپزشکی مراجعه کنین.

کوشینگ

این بیماری زمانی ایجاد میشه که بدن کورتیزول بیش از حدی تولید کرده باشه. علامت مهم این بیماری، نوشیدن بیش از حد و تکرر ادراره. پس اگه پودلتون این دو تا علامت رو از خودش نشون داد، بهتره به دامپزشک مراجعه کنین تا به کمک دارو یا جراحی درمان بشه.

صرع

تشنج معمولا دلایل ژنتیکی و ارثی داره. تشنج می‌تونه به دلایل دیگه هم اتفاق بیوفته مثل:

 • اختلالات متابولیک
 • بیماری‌های عفونی که روی مغز تاثیر میزارن
 • تومورها
 • قرار گرفتن در معرض سموم
 • آسیب‌های شدید به سر
 • و غیره

تشنج می‌تونه با رفتار غیر معمول مثل دویدن دیوونه‌وار یا تلوتلو خوردن اتفاق بیوفته. برای درمان این بیماری حتما به دامپزشک مراجعه کنین.

دیسپلازی هیپ

وقتی که استخوان ران به درستی توی مفصل ران قرار نگیره، این بیماری ایجاد میشه. این بیماری معمولا به دلایل ارثی به وجود میاد اما عوامل محیط هم توی ایجاد اون نقش زیادی دارن. به تدریج این بیماری می‌تونه باعث ایجاد بیماری‌های دیگه‌ای مثل آرتریت، درد و لنگش توی سگ بشه.

اضافه وزن، ورزش بیش از حد و طولانی مدت قبل از بلوغ، سرعت رشد سریع و رژیم‌های غذایی پرکالری یا مکمل می‌تونه توی ایجاد این بیماری نقش داشته باشن.

درمان این بیماری از سه روش زیر انجام میشه:

 • مکمل‌های غذایی
 • دارو درمانی
 • جراحی

بیماری تورم غدد چربی

این بیماری توی پودل‌های استاندارد به شدت رایج هست به طوری حدود 50 درصد از تمام پودل‌های استاندارد ناقل یا مبتلا به این بیماری هستند. تشخیص این بیماری ژنتیکی خیلی سخته و معمولا با بیماری‌های دیگه‌ای مثل کم کاری تیروئید و آلرژی اشتباه گرفته میشه.

ترشح چربی از غدد از جلوگیری از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کنه اما سگ‌های مبتلا به این بیماری پوستی خشک و پوسته پوسته دارن و از طرفی موهای سر، گردن و پشتشون می‌ریزه. این سگ‌ها معمولا دچار عفونت‌های پوستی ثانویه هم میشن.

تاریخچه و گذشته

پودل به عنوان یک نژاد سگ سال‌هاست که وجود داره و در قدیم ازش به عنوان یک سگ شکاری برای کمک به شکار پرنده‌ها از دریاچه‌ و رودخونه‌ها کمک می‌گرفتن.

اسم پودل از اصالت قدیمی آلمانی poodeln برگرفته شده که کم و بیش به معنای آب پاشه!

اینکه اجداد پودل ابتدا از شرق یا از آفریقا اومدن جای بحث داره، اما اعتقاد بر اینه که اونا در نهایت راه خودشونو به اروپا بخصوص پرتغال پیدا کردن، جایی که منشاء یکی از اجداد منتسب به سگ پودل، یعنی سگ آبی پرتغالیه.

پودل‌ها تاریخچه ای اشرافی دارن و توسط خانواده‌های سلطنتی نگهداری می‌شدن و در طی سال‌ها ازطریق سفر های زیاد سگ نژاد poodle راهش رو به خونه مردم عادی هم باز کرد.

مطالعه بیشتر
عکس قدیمی از سگ پودل

بهترین اسامی برای پودل

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Poodle انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • پشمی
 • فرفره
 • زبل
 • شازده
 • خرسی
 • مورفی
 • شاپور
 • کویر
female symbol

نام‌های دخترونه

 • پفکی
 • پشمک
 • گوگول
 • آنجلا
 • لیلی
 • لوبیا
 • لیدی
 • پرنسس

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

سگ poodle گزینه مناسبی برای من هست؟

شما الان خصوصیات، ویژگی‌ها و نکات چالش برانگیز این نژاد رو میدونین، پس باید بدونین که ممکنه شما این نژاد خیلی دوست داشته باشین اما مناسب شما نباشه. اگه موقع انتخاب سگ به خصوصیات اون نژاد و شرایط زندگی خودتون توجه نکنین، ممکنه گزینه مناسبی رو انتخاب نکنین. یک انتخاب غلط میتونه باعث بشه ارتباط دوطرفه خوبی بین شما و سگتون ایجاد نشه و این خطرناکه. اینطوری هم شما خسته میشین و هم سگتون هم دچار مشکلات رفتاری میشه. به خاطر همین میگیم که انتخاب سگ اولین و مهمترین قدمه!
برای برداشتن درست اولین قدم زندگی با سگ‌ها،‌ پت پرس کنار شماست. نگران نباشین ما این راه بلدیم و به شما میگیم که چه نژادی رو بهتره انتخاب کنین. به خاطر همین کتاب انتخاب سگ رو براتون تهیه کردیم که میتونه به شما توی این مسیر کمک کنه.

انواع سگ پودل و ویژگی های اون ها

نژاد سگ پودل در 3 نوع مختلف وجود داره که تفاوت اصلیشون اندازه و جثه اون‌هاست:

 1. پودل استاندارد
 2. پودل مینیاتوری
 3. پودل عروسکی یا توی پودل

با این حال، همه پودل‌ها از اندازه‌های بزرگتر سگ پودل گرفته که ازشون به عنوان سگ کار نگهداری میشه و اندازه‌های کوچکتر که به عنوان سگ همراه خانگی نگهداری می‌شن، همه و همه ویژگی‌های فوق العاده و مشخصات سگ پودل مانند اخلاق خوب و هوش فراوان رو دارن

تفاوت پودل عروسکی و مینیاتوری

شاید خیلیا این دو تا سگ رو با هم قاطی کنن و اونا رو یکی بدونن. تفاوت اصلی سگ پودل عروسکی و پودل مینیاتوری در جثه و سایز اوناست. سگ پودل مینیاتوری در حالت ایستاده قدش حدود 38 سانتیمتره؛ اما پودل مینیاتوری حتی بعد از بلوغ و در بلندترین حالت قدش 25 سانتیمتر میشه.

سگ پودل استاندارد به چه پودلی گفته میشه؟

 • سگ پودل استاندارد اولین نژاد پودل بود که جاش رو به قلب و خونه های سگ دوستان باز کرد.
 • پودل استاندارد، بزرگ‌ترین نوع پودل هاست
 • این نژاد با نام‌ پودل فرانسوی هم شناخته می‌شه و قدش بالای 38 سانتی‌متره.
 • جنس نر سگ پودل استاندارد وزنی حدود 20 تا 30 کیلوگرم و جنس ماده اون وزنی بین 20 تا 27 کیلوگرم داره.

توجه کنید که درحالی‌که وزن بین دسته‌های مختلف سگ پودل متفاوته اما بیشتر قد پودل‌هاست که تعیین می‌کنه اونا به کدوم دسته تعلق دارن.

 • سگ پودل استاندارد جزو نژادهای سگ با اندازه متوسط تا بزرگ به حساب میاد.
 • اگر چه سگ پودل استاندارد از لحاظ ظاهری خیلی بانمک و غیرترسناکه، اما جالبه بدونین سگ نگهبان خیلی خوبی هست.

سگ پودل استاندارد، هوشیار و شجاعه و میتونه به خوبی از صاحبش محافظت کنه

 

سگ پودل مینیاتوری

 • نژاد پودل مینیاتوری تقریباً 38 سانتی‌متر قد داره و وزنش به چیزی بین 6.5 تا 7.5 کیلوگرم می‌رسه.
 • برای اینکه یه سگ پودل جزو پودل های مینیاتوری به حساب بیاد، خیلی مهمه که قدش حدود 25 تا 38 سانتی‌متر باشه.
 • اگر سگی نتونه به این قد برسه باید اون رو در دسته پودل عروسکی جا بدیم.

سگ پودل مینیاتوری یک نژاد با اندازه متوسطه و با اینکه از همتای استاندارد خودش کوچکتره اما شخصیتی مشابه پودل استاندارد داره و می‌تونه سگ خوبی برای خانواده‌ها باشه

توی پودل یا سگ پودل عروسکی

 • قد سگ پودل عروسکی حداکثر 25 سانتی‌متره و وزنی بین 2 تا 4 کیلوگرم داره.
 • سگ پودل عروسکی گاهی اوقات به عنوان «سگ پودل جیبی» شناخته می‌شه، علتش هم اینه که در قدیم صاحبانش اون رو توی جیبشون میذاشتن تا دستشون رو گرم نگه دارن!
 • اگر قد سگ در بالاترین نقطه از شانه‌ها بیشتر از 25 سانتی‌متر بشه در دسته پودل‌های عروسکی جا نمی‌گیره و درعوض می‌تونه یک سگ مینیاتوری باشه.
 • سگ نژاد پودل عروسکی کوچکترین نژاد از سه دسته شناخته شده سگ پودله.
 • اونا خیلی کوچک هستن و اگه به دنبال یک سگ دوست‌داشتنی که شبیه عروسکه، هستین سگ پودل عروسکی می‌تونه انتخاب مناسبی براتون باشه.
 • خصوصیات سگ پودل عروسکی هم مثل بقیه پودل‌هاست و سگی مهربان و خانواده دوسته با این تفاوت که بسیار بازیگوش‌تر و پرانرژی‌تره و در مواجهه با غریبه‌ها خجالتیه. بعضی از توی پودل‌ها ممکنه با شنیدن هر هرصدایی پارس کنن.

توله سگ پودل عروسکی بسیار کوچیک، بامزه و البته حساس و ظریفه و زود آسیب می‌بینه؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم با بچه‌های خردسال تنهاش نذارید.

سگ پودل کراس چیست؟

سگ نژاد پودل کراس که در ایران زیاد رایج و متدواله در واقع یک نژاد نیست و به ترکیب نژاد پودل اصیل با هر نژاد خالص دیگه‌ای پودل کراس گفته میشه.

بخاطر ویژگی‌های فوق‌العاده مثبت پودل، این نژاد با انواع نژادهای دیگه مثل مالتیز، پکینیز، بوردر کالی، شیتزو و ... ترکیب میشه. بنابراین وقتی یه پودل کراس می‌بینید باید بپرسید که ترکیب پودل با چه نژادیه!

جالبه بدونید ترکیب حاصل از دو نژاد اسم جدید و بامزه‌ای هم داره که در واقع ترکیبی از اسم پودل با اسم نژاد ترکیب شده است. برخی از این اسامی بر اساس صفحه پودل در وبسایت ویکی‌پدیا عبارتند از:

 • گلدن دودل | Goldendoodle: ترکیب گلدن رتریور و پودل
 • لابرادودل | Labradoodle: ترکیب لابرادور رتریور و پودل
 • مالتی‌پو | Maltipoo: ترکیب نژاد مالتیز و پودل
 • پِکاپو | Pekapoo: ترکیب نژاد پکینیز و پودل
 • اشنودل | Schnoodle: ترکیبب نژاد اشنایزر و پودل
 • بوردودل | Bordoodle: ترکیب نژاد بوردر کالی و پودل
 • شی‌پو | Shih-poo: ترکیب شیتزو و پودل

سگ پودل تریر

پودل تریر البته یک نژاد خالص نیست و از ترکیب دو نژاد پودل و تریر به وجود میاد:

پودل یک سگ شکاری و باهوشه و در سه سایز مختلف وجود داره.

تریر یک سگ فعال و شجاعه که دارای انواع مختلفی براساس ظاهر، اندازه و عملکرد هست.

بنابراین خلق و خوی این نژاد، مخلوطی از ویژگی‌های والدینش یعنی سگ‌های پودل و تریر هست

قیمت سگ پودل چقدره؟

همونطور که در جدول ابتدای مقاله هم اشاره کردیم قیمت سگ نژاد پودل در حال حاضر بین 3-7 میلیون تومانه.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

پودل رو توی تمام لیست‌های باهوش‌ترین نژادهای جهان در رتبه اول یا دوم قرار داره؛ پس اغراق نکردیم اگه بگیم پودل از نظر خیلی‌ها باهوش‌ترین سگ دنیاست!

qoute icon

پودل‌ها در ابتدا برای شکار در آب پرورش داده شدن؛ شکارچیان اردک!

qoute icon

پودل‌های مینیاتوری در اصل توی فرانسه پرورش داده شدن و یکی از بازیگران محبوب سیرک بودن.

qoute icon

نژادهای میکس پودل تعدادشون خیلی زیاده: لابرادودل، کاکاپو، مالتیپو، گلندودل، شونودل، یورکی‌پو، ...

qoute icon

این نژاد جزو نژادهای ضد حساسیت هستند و دلیلش هم ریزش کم موهاشونه

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.