همه چیز درباره سگ مالتیز؛ سگ آرامش‌بخش و زیبا

سگ مالتیز در حال پیاده روی

مشخصات کلی نژاد مالتیز:

خلق و خو: ملایم، خون‌گرم، بازیگوش و گوش به زنگ

lifespan icon طول عمر: 12 تا 15 سال
weight icon وزن: زیر 3.1 کیلوگرم
weight icon قد: 18 تا 23 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: مدیترانه به ویژه جزیره مالت

مشخصات ظاهری سگ مالتیز

سگ مالتیز
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


طول سر کمی بیشتر از نصف ارتفاع سر تا بدن هست. سر این نژاد نسبتا پهنه وعرضش کمی بیشتر از طولشه.

شکل گوش‌ها


گوش ها مثلثی شکل و افتاده هستن و تا لبه پایینی استخوان فک میرسن. قدرت برافراشتگی کمی دارن.

پوزه و بینی


بینی کوچک و گرد و سیاه رنگه. پوزه خوش تراشی داره و از عمقش بلندتره. لبه های بالا و پایین پوزه به نحوی به هم میرسن که قسمت پایین پوزه توسط فک مشخص میشه. لبه های لب هم باید سیاه رنگ باشن.

چشم‌ها


قهوه ای تیره مایل به مشکی رنگ و گرد هستن و زیاد نباید از هم دور باشن. لبه های چشم هم به هم نزدیک و مشکی رنگ هستن. عدم وجود رنگدانه در لبه چشم این نژاد، جزو ویژگی های قابل قبول نیست.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


موهای دمش بلنده و به صورت برگشته روی بدنش قراره میگیره ، به شکلی که نوک دم پشت بدن رو لمس میکنه. فقدان دم یا کوتاه یا بلند بودن دم در استاندارد این نژاد قابل قبول نیست.

نوع پوشش


موهای بلند و تک لایه ای داره که صاف، ابریشمین و خوابیده روی بدن هستن.رنگ پوشش بدن باید حتما سفید باشه ولی وجود رگه هایی از عاجی یا نارنجی هم قابل قبوله.

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


وقتی این نژاد کنار آدم قرار بگیره چقدره؟

قد سگ مالتیز

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد مالتیز


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. ریزش موی بسیار کمی داره
 2. جثه کوچکی داره که تو بغل گرفتن و جا به جا کردنش رو راحت میکنه
 3. نژادی بامزه، بازیگوش و سرزنده است
 4. معمولا با افراد غریبه و حیوانات دیگه به خوبی کنار میاد
 5. طول عمرش طولانیه

معایب نژاد

 1. از نظر بدنی ضعیف و شکننده است پس حواستون به مراقبت ازش باشه
 2. با تنهایی رابطه خوبی نداره و به راحتی دچار اضطراب جدایی میشه
 3. موهای سفیدش نیاز به شستشو و نظافت منظم دارن که زیبایی خودشون رو حفظ کنن

نکات مهم درباره نگهداری نژاد مالتیز

نگهداری از سگ نژاد مالیتز نیاز به رعایت یه سری نکات و نظم داره. این که مثلاً شما بتونین روند برس کشیدن، مسواک زدن، پیاده‌روی و ... رو به صورت مرتب رعایت و تکرار کنین.

پس برای داشتن این نژاد باید حوصله به خرج بدین و مثل یه بچه بهش برسین. بله سرپرست همچین سگ زیبایی بودن که جزو خوشگل ترین سگ‌های دنیا هم محسوب میشه، کمی سختی هم داره اما پت پرس اینجاست که مسیر رو براتون راحت‌تر کنه.

به صورت کلی می‌شه گفت که مالتیز به موارد زیر نیاز داره:

 • برس کشیدن روزانه موها
 • چک کردن هفتگی گوش‌ها
 • کوتاه کردن دو بار در ماه ناخن‌ها
 • توجه و محبت روزانه
 • تخلیه انرژی روزانه (2-3 ساعت)
 • غذای مغذی
 • چکاپ ماهیانه
grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ مالتیز

training_content

تربیت مالتیز

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

نژاد مالتیز عروسکی مناسب کدوم افراده؟

health icon

بیماری‌های نژاد مالتیز

دررفتگی کشکک زانو

این بیماری که منشا ژنتیکی داره و در نژادهای کوچک هم بسیار شایع هست وقتی به وجود میاد که کشکک زانو در جای خودش (روی مفصل) ثابت قرار نمی‌گیره و در موقعیت‌هایی از جا درمیاد. مهم‌ترین علامت بروز این بیماری در سگ لنگش هست. این مشکل 4 درجه داره، در طول زمان بدتر میشه و تنها راه درماش جراحی است.

شانت پروتوسیتمیک کبد

این بیماری معمولا مادرزادیه و از بدو تولد با سگ همراهه. وقتی به وجود میاد که بخاطر وجود رگی نا به جا ، بخشی از خون بدون عبور کردن از کبد ، میون بر میزنه و به جریان خون برمیگرده و خونی که از کبد نگذره، سم زدایی هم نمیشه.

تاریخچه و گذشته

سگ مالتیز به خاطر ظاهر متفاوت و موهای بلند و ابریشمی‌اش یه سگ خاص به حساب می‌اومده و اکثر بزرگ‌زادگان علاقه داشتن تا یک همراه به این زیبایی داشته باشن.

شواهد حضور سگ نژاد مالتیز در تاریخ به حدود دو هزار سال قبل می‌رسه. این نژاد رو با اسامی‌ای مثل مالتی، سگ باستانی، بیچون، تریر مالتی، سگ شاهدخت‌های رومی و ... خطاب می‌شده.

تصاویر نژاد مالتی در نقاشی‌های یونان، روم و حتی مصر به وفور دیده میشه. مصری‌ها و بعد اروپایی‌ها این سگ رو «تسلی‌دهنده» می‌خوندن و اون رو بر بالین افراد مریض می‌بردن تا وجودش باعث آروم شدن حال اونا بشه.

منشاء این نژاد به صورت دقیق مشخص نیست ولی گفته می‌شه که ممکنه از جزیره مالت در اطراف دریای مدیترانه از سگ‌های اشپیتز یا اسپانیل گرفته شده. برخی هم می‌گن اصالت این سگ به ایتالیا یا آسیا برمی‌گرده.

از قرن 15 به بعد این سگ‌ها حضوری کاملاً سلطنتی پیدا کردن و به سگ محبوب ملکه الیزابت اول، ملکه اسکاتلند و ملکه ویکتوریا بدل شد. به همین خاطر تصویر اونا رو می‌تونین تو نقاشی‌های گویا و رینولدز ببینین.

مطالعه بیشتر
سگ مالتیز در تاریخ

بهترین اسامی برای مالتیز

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Maltese انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • مکس
 • تدی
 • پشمک
 • بادی
 • چارلی
 • کوکو
 • توبی
 • تامی
female symbol

نام‌های دخترونه

 • بلا
 • دِیزی
 • لونا
 • برفی
 • شکر
 • لوسی
 • پشمک
 • طلا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

انواع سگ مالتیز عروسکی اصیل رو بهتر بشناسیم!

در قرن هجده به خاطر جلوگیری از نابود شدن این نژاد، پرورش‌دهندگان اومدن و اونو با نژادهای دیگه ترکیب کردن تا سلامتشون تضمین بشه. به همین خاطر هست که امروزه تنوع زیادی از سگ نژاد مالتیز دیده میشه:

 • مالتیپو: یا مالتیز پودل میکس پودل و مالتیزه. حواستون باشه این ترکیب به تخلیه انرژی بیشتری نیاز داره.
 • مالشی: میکس سگ مالتی و شیتزوئه. یه رفیق پشمالو که می‌تونه با کارهاش لذت دنیا رو بهتون ببخشه.
 • مالچی: ترکیب این نژاد با نژاد شیواواست که شنوایی قوی و نیاز به توجه زیادی داره.
 • مورکی: میکس سگ نژاد مالتیر و تریر یورکشایر که به شدت بازیگوشه و اگه باهاش بازی نکنین، می‌تونه تبدیل به یه پرخاشگر درست و حسابی بشه.
 • مالتیاگل: ترکیب سگ مالتیز و بیگل که چهره‌ بانمکش خیلی طرفدار داره. خلق و خوی این ترکیب به بیگل بیشتر شبیه هست.
 • مالتیچون: میکس بیچون فرایز و این نژاد که شجاع‌ترین مالتی‌ها به حساب میاد.
 • مالتیپاگ: ترکیب پاک و سگ نژاد مالتی که خیلی آروم و مهربونه. فقط به خاطر نسبتش با پاگ‌ها احتمالش هست که درگیر مشکلات تنفسی بشه.
 • مالتیپون: یا مالتیز پامر میکس پامرانین و مالتیزه که نیاز زیادی به شونه کشیدن و نظافت داره.
 • کاوامالت: ترکیب کاوالیز چارلز اسپانیل با سگ مالتی به حساب میاد. شیرین و مطیع که رسیدگی بهداشتی‌اش بیشتره.
 • کوکرمالت: میکس این نژاد با نژاد سگ کوکر اسپانیل هست که انرژی و تحرک بیشتری نسبت به انواع دیگه داره و عاشق پیاده‌رویه.
 • کالتس: ترکیب سگ شیتزو مالتیز با کرن تریر که کوچک اما شیطونه. عاشق ورزش و چالشه.
 • اسکاتی: میکس نژاد Maltese با تریر اسکاتلندی که باید به قدرت و استقلالش احترام بذارین.
 • مائوزر: یه ترکیب کوچیک و مینیاتوری از شتیزو مالتیز و اشناوزر که باهوش، قوی و کمی جدیه.
 • پین مالتی: میکس پینچر و شیتزو مالتیز که یه شکارچی غریزی ریزه میزه به حساب میاد.
 • بوستون مالتریر: ترکیب بوستون تریر و سگ مالتی که یه جورایی ترکیب دو تا ژن خوبه. یه سگ شیطون، باهوش و شیرین.
 • رَتیر: میکس تریر آمریکایی و نژاد Maltese که نیاز به تخلیه انرژی زیاد و ارضا کردن ذات شکارچی‌اش داره.

اعجوبه‌ای به نام سگ مالتیز کراس

این سگ همون مورکی خودمونه که معمولاً به عنوان مالتیز مینیاتوری یا فنجونی شناخته میشه. ابعاد کوچیک این سگ باعث شده که طرفدارای زیادی داشته باشه. فرق مالتیز کراس با معمولی اینه که کراس‌ها خیلی خوب با حیوانات خانگی دیگه و بچه‌ها کنار میاد و یکی از دلایل محبوبیتش هم همینه.

مالتی - کراس کوچولو که حتی می‌تونه تو یه کیف هم جا بشه، انقدر اعتماد به نفس و شیطنت داره که توجه همه رو به خودش جلب کنه. اون بهترین ژن‌های شیتزو مالتیز و تریر رو به ارث برده.

سگ مالتیز چند سال عمر می‌کند؟

این نژاد در صورت نگهداری درست و عدم ابتلا به بیماری‌های سخت، معمولاً بین 12 تا 15 سال عمر می‌کنه.

تنوع رنگی مالتیز عروسکی چقدره؟

شاید باورتون نشه اما میشه گفت که این نژاد 27 طیف و نوع رنگی داره که ریز به ریزش رو می‌تونیم بررسی کنیم. اما به صورت کلی طیف رنگی سگ شیتزو مالتیز از سفید تا مشکی رو با ترکیب‌های مختلف قهو‌ای و طوسی رو تو خودش جا میده.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

بازیگر معروف هالیوودی، الیزابت تیلور عاشق این نژاد بود از کلی سگ مالتیز نگهداری میکرد ولی سگ مورد علاقش اسمش «شکر» بود.

qoute icon

به جثه ریزشون نگاه نکنین، این نژاد بسیار فرز و فعاله و مالتیزهای زیادی در مسابقات سالیانه فرز بودن (agility) شرکت میکنن!

qoute icon

نژاد مالتیز در قرن 17 و 18 تقریبا نابود شد و علتشم این بود که پرورش دهنده ها سعی کردن جوری این نژاد رو دستکاری ژنتیکی کنن که سایزش اندازه سنجاب بشه!

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
روژین
نوشته شده در: ۱۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰

قیمت سگ مالتیز الان چقدر هست؟

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰

سلام روژین جان
پت پرس سایت خرید و فروش نیست و قیمت ها با توجه به شرایط زیادی میتونه مختلف باشه

روژین
نوشته شده در: ۱۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام .من ی دختر ۱۵ ساله هستم یک خواهر ۴ ساله دارم که خیلی شیطونه .
می خواستم بدونم من اگه ی توله مالتیز بخوام بخرم میشه فقط توی اتاقم نگهش دارم و نذارم جز مواقعی که می خوام از خونه بیرون ببرمش نزارم که بیاد بیرون؟ممکنه این طوری کلافه یا عصبی بشه؟ (اتاقم ۱۰ متره)

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۲ فروردین, ۱۴۰۰

سلام روژین جان
قطعا سگ وقتی توی یه محیط کوچیک حبس بشه کلافه و عصبی میشه.
توصیه میکنم به فکر نگهداری از سایر حیوونای خونگی مثل خرگوش یا پرنده باشی.

Negar55
نوشته شده در: ۲۶ اسفند, ۱۳۹۹

سلام من خیلی سگ دوست دارم اما پدرو مادرم راضی نمیشن میشه راهنمایی کنید باید چی کار کنم، البته می دونم این مقاله راجب این موضوع نیست.

دکتر احسان ذواکتافی
نوشته شده در: ۱۴ فروردین, ۱۴۰۰

سلام نگار جان
راهنمایی من به شما اینه که به فکر به سرپرستی گرفتن بقیه حیوونای خونگی باشی مثلا خرگوش.
ورود هر نوع حیوون خونگی به منزل و خانواده شما باید با رضایت تمام اعضا باشه تا برای نگهداری و تربیت اون دچار مشکل نشید.

Maral
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام میخواستم بدونم درون یک ماجراجویی در جنگل مالتیز هم دم و یار خوبی هست.

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۱ بهمن, ۱۳۹۹

سلام مارال جان
مالتیزها اصولا سگ های ورزشی به حساب نمیان و فقط میزان کمی از فعالیت رو میتونن تحمل کنن. اگر این ماجراجویی هر یک ساعت با استراحت طولانی همراه باشه و جاهای مرطوب کمی برید مناسبه در غیر اینصورت بهره اینکارو نکنید. و حتما در نظر داشته باشید قبل از رفتن به جنگل برای هر سگ یک تزریق ضد انگل انجام بشه و بعدش هم با شامپوی ضد انگل بشوریدش

Maral
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام میخواستم بدونم درون یک ماجراجویی در جنگل مالتیز هم دم و یار خوبی هست

Maral
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون
من به این مقاله که درمورد کوتاه کردن ناخن سگ بود مراجعه کردم خیلی نکات
خوبی داشت ولی من بلد نیستم که ناخن سگ رو بگیرم برای همین به دامپزشک مراجعه میکنم.

باز هم سپاس

Maral
نوشته شده در: ۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
مقاله عالی بود
من خیلی چیز ها از این مقاله فهمیدم
من قبلا بین ۲ تا سگ ژرمن شپرد شولاین و مالتیز گیر کرده بودم ولی با راهنمایی خوب شما تصمیم نهایی را بخاطر اینکه تو اپارتمان زندگی میکنیم
مالتیز رو انتخاب کردم
فقط یه سوال مالتیز برای انسان های بی تجربه خوبه ؟
و اگه تجربه کوتاه کردن ناخن های مالتیز رو ندارم حتما باید دامپزشک کوتاهش کنه ؟

Maral
نوشته شده در: ۸ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
مقاله عالی بود
من خیلی چیز ها از این مقاله فهمیدم
من قبلا بین ۲ تا سگ ژرمن شپرد شولاین و مالتیز گیر کرده بودم ولی با راهنمایی خوب شما تصمیم نهایی را بخاطر اینکه تو اپارتمان زندگی میکنیم
مالتیز رو انتخاب کردم
فقط یه سوال مالتیز برای انسان های بی تجربه خوبه ؟
و اگه تجربه کوتاه کردن ناخن های مالتیز رو ندارم حتما باید دامپزشک کوتاهش کنه ؟

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام مارال عزیز
خوشحالم که مقاله بهت کمک کرده
مالتیز سگ خیلی خوبی برای سگ اولی هاست از این بابت خیالت راحت خیلی سریع آموزش میگیره به شرطی بلد باشی باهاش تمرین کنی.
حتما برای کوتاه کردن ناخن هاش به دامپزشکی برو چون ممکنه باعث آسیب و خونریزی بشی یا از طریق مقاله ی روش صحیح کوتاه کردن ناخن سگ ما اینکارو خودت مرحله به مرحله یاد بگیر

Maral
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

سلام خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون
من به این مقاله که درمورد کوتاه کردن ناخن سگ بود مراجعه کردم خیلی نکات
خوبی داشت ولی من بلد نیستم که ناخن سگ رو بگیرم برای همین به دامپزشک مراجعه میکنم

باز هم سپاس

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام مارال عزیز
خواهش میکنم. خیلی کار درستی میکنی که به دامپزشک مراجعه میکنی اینکار باید با دقت و مهارت انجام شه

Ayda
نوشته شده در: ۱۷ دی, ۱۳۹۹

سلام
اگه از این نژاد خیلی خوب نگهداری بشه، ممکنه تا ۲۰ سال یا حتی بیشتر عمر کنه؟

دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
مالتیزها همونطور که توی مقاله هم عنوان کردیم جزو نژادهایی هستن که عمر متوسطی دارن. و نهایتا تا ۱۵ سال میتونن زندگی کنن. اما همونطور که هرچیزی در رابطه با زندگی و طول عمر مطلق نیست، درمورد این نژاد هم ممکنه سگ هایی وجود داشته باشن که درشرایط کاملا کنترل شده و سالم عمر بیشتری داشته باشن.

Ayda
نوشته شده در: ۲۴ دی, ۱۳۹۹

ممنون 💗

ایمان
نوشته شده در: ۲ دی, ۱۳۹۹

سلام باتشکر از نسخه pdf نحوه انتخاب سگ که تهیه کردم و کاربردی بود.
میخواستم بپرسم معنی (کراس) در اسامی سگها چیه ، مالتیز کراس ، شیتزو کراس و چرا کراس ها ارزونترن؟

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۲ دی, ۱۳۹۹

سلام ایمان عزیز ، اصطلاح کراس به معنی اینه که پدر ومادر سگ شما فقط یکیشون خالص اون نژاد هستن و به این دلیل ارزون تره که نژاد خالص نیست و میکسه