معرفی کامل نژاد سگ پاگ، سگ دلقک و صورت چروک

سگ پاگ

مشخصات کلی نژاد پاگ:

خلق و خو: جذاب، دوست داشتنی، شیطون

group icon گروه: عروسکی
lifespan icon طول عمر: 13 تا 15 سال
weight icon وزن: 6.5 تا 8 کیلوگرم
weight icon قد: 25 تا 33 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: چین

مشخصات ظاهری سگ پاگ

مشخصات ظاهری سگ پاگ
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


پاگ‌ها بدنی مربعی شکل و فشرده دارن که به خوبی تقسیم بندی شده. البته سرشون نسبت به بدن کمی بزرگ به نظر میاد. اگر از بغل به این نژاد بهش نگاه کنین می‌بینین که گردنشون رو برافراشته و کمانی نگه میدارن که بهشون ظاهری مغرور میده.

شکل گوش‌ها


گوش‌های سگ پاگ کوچک و مخملی هستن و نوک اون‌ها به سمت پایین یا بیرون خم شده.

پوزه و بینی


بینی گرد و پوزه تخت سگ پاگ و چشم‌های گرد و درشت و تیره و چروک‌های روی صورتشون چهره اون‌ها رو فوق العاده بامزه و منحصر به فرد کرده.

چشم‌ها


چشم‌های گرد و از حدقه بیرون زده دارن که به «چشم حشره‌ای» یا «bug eye» معروف هستن.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم سگ نژاد پاگ فرخورده است (دوتا پیچ داره) و به صورت بامزه‌ای روی قسمت انتهایی و پشتی بدنش افتاده و یکی از مشخصه‌های خالص بودن این نژاده. دست و پاهای این نژاد کوتاهه ولی پاهای عقبشون عضلانی و قویه.

نوع پوشش


بدن سگ پاگ از موهای کوتاه، براق و صاف پوشیده شده. یه پاگ اصیل وقتی رنگ بدنش روشن باشه قسمت های تیره بدنش که شامل پوزه و گوش‌ها میشن مرز مشخصی دارن و این تیرگی‌ها در صورت یا بدنشون پراکنده نیستن و هرچی این تیرگی به مشکی نزدیک‌تر باشه قابل قبول تره.

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


اندازه این سگ نسبت به انسان خیلی کوچیکه.

اندازه سگ pug در برابر انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد پاگ


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. این نژاد جزو سگ های آپارتمانی محسوب میشن و سازگاری خوبی با فضای کم دارن.
 2. زندگی کردن توی آپارتمان براشون فرقی با زندگی توی یه خونه بزرگ و حیاط دار نداره
 3. پوشش بدنشون کوتاهه و نگهداری ازش راحته
 4. فوق العاده اجتماعی و مهربان هستن
 5. بسیار بازیگوش و دلقک هستن!
 6. سگ‌های پاگ نیازی به فعالیت بدنی شدیدی در روز ندارن
 7. سگ‌هایی بسیار وفادار هستند
 8. برای زندگی در بین خانواده عالین

معایب نژاد

 1. در تولگی زیادی شیطونن و ممکنه به منزلتون خسارت وارد کنن.
 2. نگهداری از پوست چروک صورت اونا سخته چون باید روزانه تمیز بشه.
 3. باید روزانه فعالیت ذهنی زیادی داشته باشن تا به اختلالات رفتاری دچار نشن.
 4. اگر مدت طولانی در منزل تنها بمونن به اضطراب جدایی مبتلا میشن.
 5. پاگ‌ها خر و پف میکنن! اونم با صدای خیلی بلند!
 6. دستگاه گوارششون نفاخه
 7. ریزش موی اونا زیاده، بخصوص در فصل بهار و پاییز
 8. به علت پوزه تخت بودن چند بیماری نژادی در اون‌ها بیشتر دیده میشه

نکات مهم درباره نگهداری نژاد پاگ

طول عمر متوسط سگ پاگ 13 تا 15 ساله و هرچی نگهداری از سگ بهتر انجام بشه، طول عمر بیشتری ازشون انتظار میره. تو این بخش در مورد نحوه صحیح نگهداری و مراقبت از این سگ عروسکی بیشتر توضیح می‌دیم.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ پاگ

training_content

تربیت پاگ

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خصوصیات اخلاقی pug

health icon

بیماری‌های نژاد پاگ

سندروم براکی‌سفالیک

پت پرس در ادامه مهم‌ترین بیماری های سگ تو این نژاد رو براتون لیست کرده:

سگ نژاد pug جزو سگ‌های مستعد ابتلا به سندروم براکی‌سفالیک محسوب میشه. این یه اصطلاح علمیه و سگی رو توصیف می‌کنه که دارای پوزه یا بینی کوتاه هست. استخوان‌های جمجمه این سگ‌ها به‌گونه‌ای فشرده شده که سگ در مقایسه با سگ‌های دیگه، حالت چهره‌ای پهن‌تر یا «فشرده‌شده‌تر» داره.

به دلیل ساختار جمجمه در این نژاد، سگ پاگ در معرض خطر بالایی (بیش از 50 درصد بیشتر از سایر نژادها) برای ابتلا به سندرم انسدادی راه هوایی براکی سفالیک یا BOAS هستن. تو این حالت سگ نمیتونه هوای کافی رو در زمان کافی وارد ریه‌های خودش بکنه. این بیماری مادام العمر هست و با افزایش سن به تدریج بدتر هم میشه.

مشکلات تنفسی ناشی از BOAS میتونه در فصل گرم سال (تابستان) شدیدتر و خطرناک‌تر باشه.

آلرژی در سگ‌های پاگ

برخی از سگ‌های این نژاد از آلرژی رنج میبرن. پیدا کردن ماده آلرژی زایی که باعث واکنش بدن سگ میشه می‌تونه واقعا دشوار باشه. یکی از علل شایع بروز آلرژی تو پاگ‌ها، آلرژی‌های غذایی هست.

از اونجایی که این نژاد، سگ‌هایی خوش اشتها هستن، به خوردن همه چیز تمایل دارن و خیلی از غذاهایی که با اشتها میخورن منجر به بروز آلرژی برای اون‌ها میشه.

یکی از مواد آلرژی‌زای متداول دیگه در سگ‌ها گرده گیاهان هست. سعی کنین سگ مبتلا به آلرژی رو در فصل بهار به گردش در جاهایی که مملو از گرده گیاهان هست، نبرین.

مشکلات چشمی

به دلیل شکل جمجمه نژاد پاگ، حدقه چشم اونا به طرز باورنکردنی کم عمق هست. به همین دلیله که پلک‌های این سگ نمی‌تونه کامل بسته بشه. به این نوع چشم تو سگ‌ها، چشم حشره‌ای یا «bug eyes» گفته می‌شه.

با این چشم‌های برآمده آسیب‌پذیری زیادی برای پاگ‌ها به وجود میاد که میتونه منجر به ایجاد زخم قرنیه و سایر عفونت‌های مربوط به چشم بشه. زخم قرنیه زمانی ایجاد می‌شه که چشم سگ شما به طریقی توسط یک نیروی خارجی تحریک بشه. این عامل می‌تونه چیزی شبیه خس‌و‌خاشاک یا حتی مژه‌های خود سگ باشه.

سایر بیماری‌های چشمی این نژاد عبارتند از:

بیماری‌های دهان و دندان

درسته که نژاد سگ پاگ صورت و جثه کوچیکی داره، اما دندون‌های اونا هم اندازه سایر نژادهای سگ هست. به دلیل فضای محدود، این دندان‌ها، داخل دهان این سگ خیلی شلوغ و نزدیک به هم قرار می‌گیرن. وقتی هم که دندون‌ها به این شکل کج و فشرده ‌کنار هم قرار بگیرن، ممکنه مشکلاتی مثل التهاب لثه براشون ایجاد کنه.

درماتیت پوستی

چروک‌هایی که تو بدن این سگ وجود داره، زیباست اما نگرانی‌هایی رو برای شما به همراه میاره از جمله خطر عفونت تو این قسمت‌ از بدنشون. موقعی که این نژاد شروع به نشون دادن علائمی مثل خاراندن یا لیسیدن روی پوست کرد باید پوستش رو بررسی کنین.

دیسپلازی هیپ

دیسپلازی هیپ نوعی بیماریه که بیشتر تو سگ‌های نژاد بزرگ رخ میده، اما این بیماری تو سگ‌های pug به طور متوسط حدود ۷۱ درصد احتمال دارد رخ بده.

وقتی که یه سگ رشد می‌کنه، مفصل رانش هم باید رشد کنه. دیسپلازی هیپ زمانی رخ می‌ده که مفاصل گوی و کاسه به طور همزمان رشد نمی‌کنن؛ که باعث شل شدن این قسمت‌ها میشه و در نهایت باعث ایجاد لنگش تو سگ میشه.

سایر بیماری‌های رایج در این نژاد:

 • اینتوساسپشن (تلسکوپی شدن روده ها)
 • انواع سرطان‌ (به ویژه ملانوم دهان و تومورهای ماست سِل)
 • در درفتگی مفصل زانو
 • آنسفالوپاتی
 • حساس به گرمازدگی
 • کام نرم طویل
 • تنگی کانال‌های بینیسگ
 • حساسیت به سرماخوردگی به خاطر داشتن پوزه تخت

تاریخچه و گذشته

این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ محسوب میشه و تاریخچه اون‌ها به 700 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گرده. این نژاد در چین باستان پرورش داده می‌شده و در کنار سگ‌هایی مثل پیکینیز، شیتزو و چاوچاو توسط امپراطوران چین نگهداری می‌شد.

اونا دارایی ارزشمند امپراتوران چین بودن و تو مجلل‌ترین فضا زندگی می‌کردن و حتی گاهی توسط سربازان محافظت می‌شدن. نکته جالب اینجاست که سگ‌های pug ماده، مرتبه‌ای مساوی با همسر امپراطور داشتن.

مردم معمولی اجازه نداشتن از سگ پاگ نگهداری کنن و اگر یکی از این سگ‌های اشرافی در املاک یه آدم معمولی پیدا می‌شد، مجازات اون آدم مرگ بود!

شواهد حاکی از اینه که پاگ‌ها بعد از گذشت دوران حکومت امپراطوران چینی توسط تاجران دانمارکی از چین به اروپا آورده شدن.

گفته شده ناخدایان این سگ‌های کوچولو رو قاچاقی از چین به اروپا آوردن و مدتی بعد از اون به دلیل سایز کوچیک و طبیعت دوست داشتنی این سگ‌ها، به سرعت تو اروپا محبوب شدن.

پاگ‌های اون زمان تا قرن 18 میلادی، با گونه‌های امروزی کمی فرق داشتن و دست و پاهای بلندتر و صورت کشیده‌تری داشتن.

تا اینکه در سال 1860 نوع دیگه ای از سگ پاگ از چین به اروپا آورده شد که دست و پاها و پوزه کوتاه‌تری داشت و به سرعت مورد توجه ملکه ویکتوریا قرار گرفت.

کلوپ لانه آمریکا برای اولین بار این نژاد را در سال 1885 به رسمیت شناخت.

با اینکه دهه‌هایی در طول تاریخ پیدا می‌شن که از محوبیت پاگ‌ها کاسته شده بود ولی به طور کلی پرطرفدارترین انواع نژاد سگ موجود در ایران به حساب میان و البته امروزه در کل دنیا طرفداران بسیار زیادی هم دارن.

پاگ در حال حاضر از نرخ نسبتاً ثابتی از رشد محبوبیت برخورداره. این نژاد نه اونقدر محبوبه که رایج باشه و نه اونقدر ناشناخته که نادر باشه.

مطالعه بیشتر
تصویری قدیمی از یک سگ پاگ به نام kash

بهترین اسامی برای پاگ

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد pug انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • لویی
 • میلو
 • تِدی
 • تئو
 • چارلی
 • جَسپر
 • فرانکی
 • لوئیس
female symbol

نام‌های دخترونه

 • بِلا
 • دِیزی
 • لوسی
 • لولا
 • گِریس
 • سوفی
 • کَندی
 • النا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

رابطه این نژاد با بچه‌ها و حیوانات دیگه

سگ پاگ عاشق بچه‌هاست! طبیعت مهربان و بی آزار این سگ‌ها باعث شده برای کسانی که بچه کوچیک دارن انتخاب بسیار خوبی باشن. این نژاد خشن نیست و حتی اگه بچه‌ای موقع بازی باهاش شیطنت کنه هم مهربون باقی می‌مونه.

البته این ویژگی اونا رو کمی آسیب پذیر کرده. برای همین وقتی بچه‌ها رو باهاشون تنها می‌گذارین مراقب باشین که آسیب نبینن.

پاگ ها با حیوانات خانگی و سگ های دیگه هم خیلی خوب کنار میان و در ارتباط با اون‌ها به ندرت پرخاشگری و خشونت از خودشون نشون میدن. البته ممکنه گاهی اوقات سگتون از کوره در بره و عصبانی بشه؛ در این موارد شما باید سعی کنید ریشه یابی کنین و بفهمین که دلیلش چیه؟ با خوندن مقاله «علت پرخاشگری سگ» می‌تونین دلیل این رفتار شگ رو بفهمین.

البته فراموش نکنین که هرچی یه سگ ذاتا مهربون و اجتماعی باشه بازهم باید از تولگی با معاشرت و برقراری ارتباط با افراد و حیوانات دیگه برای اجتماعی شدن آموزش ببینه.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

پرنس ویلیام در قرن 16 توسط سگ پاگش نجات داده شد! اینطوری که سگش واق واق کرد و بهش هشدار داد که لشکر اسپانیا برای کمپش کمین کردن و جون خودش و سربازانش رو نجات داد.

qoute icon

ملکه ویکتوریا یکی از طرفداران پر و پا قرص نژاد پاگ بود و با تلاش های فراوانش عمل بریدن گوش سگ رو توی این نژاد ممنوع اعلام شد.

qoute icon

سگ شارپی یک نژاد چینیه که بهش سگ صروت چروک میگن و این لقب رو با سگ پاگ یه جورایی مشترکا دارن.

qoute icon

در زمان‌های قدیم، با اونا در چین مثل اشراف زاده‌ها برخورد میشد

qoute icon

جوفین، زن ناپلئون یه سگ پاگ به اسم Fortune (ثروت) داشت.

qoute icon

پاگ‌ها باید 2 تا پیچ خوردگی روی دمشون داشته باشن.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
علیرضا اسدی
نوشته شده در: ۴ آبان, ۱۳۹۹

چوروکیه صورتش رو باید باچی تمیز کنی🌹

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۵ آبان, ۱۳۹۹

سلام علیرضای عزیز،
با پنبه و شامپوی مخصوص( به مقدار خیلی کم) میتونین تمیزش کنین.

پاسخ به این نظر
baran
نوشته شده در: ۱ آبان, ۱۳۹۹

من عاشق سگ ها هستم و خیلی دوسشون دارم اما متاسفانه مادر و پدرم راضی نیستن خیلی حیوون دوستنا ولی میگن سگ جاش تو خونه نیست قبلا دوتا گربه داشتم و الان فهمیدم عاشق سگ پاگ هستم برادرم هم همینطور اما مادر و پدرومون راضی نیستن شما راه حلی ندارین من بتونم راضی شون کنم😂

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۹ آبان, ۱۳۹۹

سلام باران جان
لازمه باهاشون مشورت کنین و دلیل مخالفتشونو بپرسین، دلایل خودتون و مسئولیتایی که قبول میکنین رو هم توضیح بدین تا درنهایت بتونین به یه نقطه اشتراکی برسین.

پاسخ به این نظر
mina
نوشته شده در: ۳۱ مرداد, ۱۳۹۹

سلام وقت بخیر من میخواستم نژاد پاگ بخرم اما چون تو ایران کمیاب تره نسبت به بقیه سگ ها از دزدیده شدنش خیلی میترسم میشه لطفا راهنمایی کنید در این خصوص نمیدونم باید چیکار کنم.ممنون

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام مینا جان،
بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری. (کاملا درک میکنم بعضی نژادا به ندرت تو واگذاریا پیدا میشن ولی حداقل سعی بشه اول به سرپرستی گرفته بشه و آگاه باشین از معایب خریداری)
نکته ی خاصی نیست که فقط شخص من بتونه راهنماییتون کنه، صرفا تایم بیرون رفتنتون تایمای شلوغ روز باشه، حتما سگتون میکروچیپ و قلاده با مشخصات کاملش داشته باشه که اگه گم شد سریع ردیابیش کنین و اینکه به هیچ وجه تو ماشین یا محیطای عمومی تنهاش نذارین.

پاسخ به این نظر
samira
نوشته شده در: ۲۸ مهر, ۱۳۹۹

من امانت یه پاگ مشکی خاکستری به مدت یکماه قرض کردم ۲ روزه ک پیش منه واقعا با اولین نگاه عاشقش شدم دنیای نمک تو این پاگ هست ۲ ماهشه خیلی کوچولو مث دکمه میمونه قیافش اسمش من انتخاب کردم ولی نه دکمه اسمش رو فندوق گذاشتم ، وقتی نگات میکنه اون زبون صورتی کوچولو تو اون سیاهی صورتش پیدا میشه لبخند از صورتم پاک نمیشه و شیطونیای دیگ ک کسایی ک پاگ دارن میدونن برای من دعا کنید تا بتونم یه دونه پاگ در اینده بخرم ک برای خودم باشع ، عالیه پاگ ❤️

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱ آبان, ۱۳۹۹

سلام سمیرا جان،
ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
البته بهتره حیوونا به سرپرستی گرفته بشن تا خریداری.

پاسخ به این نظر
ستایش
نوشته شده در: ۲۹ مرداد, ۱۳۹۹

سلام ممنون از سایت خوبتون

پاسخ به این نظر
مانی
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

من سگ پاگ خریدم و بسیار رازی هستم بسیار اروم و مهربون و ساکت خیلی باحاله ولی بدیش اینه که خیلی ریزش موداره همین اگر نه عالی هستش فقط کسایی که میخرن باید تو خونه نگهش دارن *-/

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹

سلام مانی عزیز
ممنون که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میذارین.

پاسخ به این نظر
Farzan
نوشته شده در: ۱۰ فروردین, ۱۳۹۹

آیا پاگ جزو سگهای پر ریزش مو حساب میشه یا ریزش موی کمی داره؟

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۱۳ فروردین, ۱۳۹۹

سلام
ریزش موش بسیار زیاده سگ پاگ

پاسخ به این نظر
Negin
نوشته شده در: ۱۴ دی, ۱۳۹۸

من از سگ‌میترسم ولی میخوام پاگ بخرم اشکالی نداره؟

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۱ اسفند, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز میتونید این مقاله روهم بخونید
سینوفوبیا یا ترس از سگ

پاسخ به این نظر
شهرزاد
نوشته شده در: ۲۵ خرداد, ۱۳۹۸

سلام وقت بخیر
من عاشق حیواناتم مخصوصا سگ ها
تا حالا سگ نداشتم ولی هرجا که دیدم کلی باهاش بازی کردم
و میدونم که میتونم از سگ نگهداری کنم
چون خودم خیلی روحیه شاد و پر انرژی دارم
ولی متاسفانه کارمندم و روزی ۸ ساعت باید سرکار برم و تو محیط کار نمیتونم با خودم ببرمش بنظرتون میشه من سگ پاگ بخرم ؟؟؟؟

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۸

سلام
خیر به نظر من نگیرید بهتره. مگه اینکه کسی رو داشته باشید که یک ساعت در روز بیاد و پیشش بمونه

پاسخ به این نظر
پویان
نوشته شده در: ۱۳ اسفند, ۱۳۹۷

سلام اقداماتی که قبل از خرید سگ پاگ هست چیه؟
و شما میتونین جایی رو معرفی کنین که این نوع سگو بفروشن؟

پاسخ به این نظر
petpors
نوشته شده در: ۱۵ اسفند, ۱۳۹۷

پویان جان
این مقاله رو مطالعه کن:
راهنمای انتخاب نژاد سگ مناسب

پاسخ به این نظر