معرفی نژاد سگ چاو چاو، سگی شبیه به شیر؛ با زبان آبی!

سگ چاوچاو

مشخصات کلی نژاد چاو چاو:

خلق و خو: مهربون، همدم و وفادار

lifespan icon طول عمر: 8 تا 12 سال سال
weight icon وزن: 20 تا 32 کیلوگرم کیلوگرم
weight icon قد: 45 تا 56 سانتی‌متر سانتی‌متر
size icon جثه: متوسط
origin icon خاستگاه: چین

مشخصات ظاهری سگ چاو چاو

سگ نژاد چاوچاو
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


نژاد چاوچاو سری بزرگ و گرد به همراه پوزه ای متوسط و بینی پهن، گرد و تیره داره. به خاطر ظاهر این سگ بهش «سگ چاو چاو خرسی» و سگ چاوچاو پاندا هم می‌گن. بدن سگ chow chow عضلانیه و گردنی کوتاه و محو دارن.

شکل گوش‌ها


اونا گوش‌های مثلثی خیلی کوچیکی دارن که نوکش از بین یال‌های مثل شیرشون پیداست.

پوزه و بینی


پوزه سگ چاو چاو بزرگ، گرد و پهن و تقریباً پخه‌. اغلب زبان آبی یا بنفش اونا جلب توجه می‌کنه.

چشم‌ها


چشم‌های این نژاد سگ شبیه خرس گرد و تیره رنگ هستن.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم این نژاد بالا و روی بدنشون قرار میگیره.

نوع پوشش


پوشش بدن سگ چاو چاو اصیل رو میشه به دو نوع نرم و زبر تقسیم بندی کرد: پوشش بدن زبر دارای موهایی ضخیم و صافه که به صورت پفکی روی بدن سگ قرار میگیره. لایه بیرونی این نوع پوشش دارای موهایی صاف و زبر هست در حالی که لایه زیرین موهایی نرم تر و پشم مانند داره. پوشش بدن صاف سگ چائو چائو خرسی کوتاه و پفکیه و روی بدنشون منظره ای پنبه مانند ایجاد میکنه.

اندازه موها:

long coat

بلند

حالت موها:

curly hair

مجعد

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


اندازه نژاد چائو چائو در قیاس با انسان شبیه عکس زیر میشه.

اندازه سگ چائو چائو

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد چاو چاو


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. یه همدم خیلی وفادار و مناسب برای خانواده است.
 2. چاوچاو ها به صورت غریزی سگ های خیلی تمیزی هستن و آموزش جای دستشویی بهشون راحته.
 3. استعداد و غریزه سگ نگهبان بودن رو دارن و میتونید سگ چاو چاو نگهبان تربیت کنید.
 4. با کسی که ازش مراقبت میکنه یه رابطه صمیمی و قوی برقرار می‌کنه.
 5. چاوچاو سگی کم توقع ولی بسیار وفادار و بامحبته.
 6. این نژاد بسیار باهوشه و اگر درست تربیت بشه خیلی سریع و راحت یاد می‌گیره.

معایب نژاد

 1. به خاطر موهای بلند نگهداری از پوشش بدنش سخته.
 2. ریزش موی این نژاد بخصوص در بهار و تابستان بسیار زیاده.
 3. جزو سگ‌های گرون و پرهزینه به حساب میاد.
 4. نمیشه بدون قلاده پیش حیوانات و سگ های دیگه رهاشون کرد.
 5. مستعد بیماری های مفصلی و آرتروز هستن.
 6. اگر از تولگی اجتماعی بار نیان در بزرگسالی نسبت به غریبه‌ها پرخاشگر میشن.
 7. غریزه شکار قوی دارن.
 8. برای کسانی که تاحالا سگ نداشتن انتخاب مناسبی نیستن.  

ویدیو معرفی این نژاد سگ

نکات مهم درباره نگهداری نژاد چاو چاو

برای نگهداری بهتر از این شیر زبون آبی بهتره که نکات زیر رو رعایت کنین:

 • غذای مناسب و با کیفیت در اختیارش بگذارین.
 • هیچ وقت غذای اون رو ناگهانی تغییر ندین.
 • روزانه اون ها رو به پیاده روی ببرین (حداقل ۴۵ دقیقه) یا باهاشون بازی هایی که با جست و خیز همراه هستن انجام بدین.
 • سالی ۱ بار به بهترین کلینیک دامپزشکی نشونشون بدین و از دکتر دامپزشکش بخواین از نظر بروز بیماری های نژادی بررسی اش کنه.
 • از تولگی تربیت سگ رو جدی بگیرین. چاوچاو ها سگ های مطیعی نیستن و اگر از تولگی باهاشون به درستی رفتار نشه، وقتی بالغ شدن صاحبشون رو اذیت می‌کنن.
 • برای اطلاعات بیشتر حتما حتما مقالات نگهداری از سگ رو مطالعه کنین.

نگهداری از سگ چاو چاو نوزاد و شیرخوار

توله‌ چاوچاو تا سن دو ماهگی حتما باید پیش مادرش باشه و از شیر مادر تغذیه کنه. شیر مادر کامل‌ترین و غنی‌ترین منبع تغذیه‌ای برای سگه و باعث می‌شه در بزرگسالی سالم و قوی بشه.

بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم از خرید توله سگ چاو چاو زیر 2 ماه خودداری کنید.

اما اگه بنا به هردلیل مجبورید از سگ چائوچائو نوزاد و شیرخوار نگهداری کنید کار نسبتا سختی پیش رو دارید. توله چاوچاو زیر یک ماه تنها باید شیر مخصوص توله سگ بخوره و به هیچ وجه نباید بهش شیر گاو یا بز بدید!

همینطور باید با خرید شیشه شیر مخصوص بهش شیر بدید تا دچار مشکلات گوارشی نشه.

ازونجایی که این مبحث خیلی مهم و مفصله ما در یه مقاله جداگانه به اسم «نگهداری از توله سگ» اصول نگهداری صحیح از سگ نوزاد رو بهتون توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه‌ش کنید.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ چاو چاو

training_content

تربیت چاو چاو

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خوی چاوچاو و میزان سازگاری و معاشرت این سگ

health icon

بیماری‌های نژاد چاو چاو

دیسپلازی آرنج

لنگیدن و درد مفاصل از عوارض این بیماری ژنتیکی و ارثیه. مثل دیسپلازی ران، این مشکل مفصل آرنج رو درگیر می‌کنه.

انتروپیون

چرخیدن پلک‌ها به داخل و اذیت کردن مردمک، مشکلیه که چاو چاو می‌تونه بهش دچار بشه.

نفخ

مثل خیلی دیگه از نژادهایی که سینه‌های ستبر و بزرگ دارن، سگ چاو چاو هم درگیر این مشکله. نفخ نباید ساده گرفته بشه.

آلرژی

انواع آلرژی پوستی و غذایی در نژاد چاو چاو رایجه و می‌تونه منجر به خارش پوست و عفونت گوش‌هاشون بشن.

آب مروارید

چاو چاو مستعد ابتلا به آب مروارید و از دست دادن بینایی‌شه. حتماً این مورد رو در چکاپ‌ها جدی بگیرین.

تاریخچه و گذشته

برخی مطالعات نشون دادن سگ چاوچاو بزرگ و پشمالو یه سگ چینی هست و اولین بار در قرن ۱۱ پیش از میلاد در چین به سگ‌هایی زبان آبی با پوشش بدن خشن و بدنی قوی شهرت داشتن.

برخی از باستان شناسان هم معتقدن که چاوچاو ها اولین بار توسط مغول‌ها به چین معرفی شدن.

بر سر اینکه چاوچاو از کجا اومده هنوزم بحث و اختلاف نظر وجود داره؛ گفته میشه که این نژاد با سگ‌های نژاد پامرانین، ساموید و کیشوند، اجداد مشترک داشتن.

این نژاد در طول تاریخ همیشه یه سگ شکارچی بوده و ازش برای ردگیری طعمه‌های بزرگ مانند گرگ‌ها و پلنگ‌ها استفاده میشده.

در قرن هفتم پیش از میلاد علاوه بر استفاده از این سگ شبیه شیر برای شکار، برای چوپانی چهارپایان و کشیدن سورتمه در زمستان هم استفاده میشده.

مطالعه بیشتر
سگ چاوچاو

بهترین اسامی برای چاو چاو

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Chow chow انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • اصلان
 • شیبابا
 • فاتح
 • سیمبا
 • سلطان
 • وفا
 • نریمان
 • شاهو
female symbol

نام‌های دخترونه

 • سانا
 • خورشید
 • یارا
 • مریخ
 • پفک
 • پف‌پفی
 • پشمک
 • سوسه

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد محبوب چائو چائو

قیمت سگ چاو چاو در ایران چقدره؟

این نژاد کمیاب و گران قیمته و به خاطر جثه بزرگ و شرایط نگهداری خاصش هنوز در ایران به اون صورت رایج و متداول نشده. بنابراین طیف قیمت مشخص و ثابتی برای این نژاد وجود نداره و بستگی به واردکننده داره؛ اما به طور کلی این نژاد می‌تونه قیمتی در حدود 10-15 میلیون تومان داشته باشه.

آیا نژاد سگ چاوچاو برای زندگی مناسبه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، و اینکه دوست دارین این نژاد رو به سرپرستی بگیرین ولی نمیدونین که این نژاد مناسب شماست یا نه، اصلا نگران نباشین. ما این راه بلدیم و برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما کتاب انتخاب نژاد سگ رو طراحی و تهیه کرده. با خوندن این کتاب و پاسخ به سوالای اون می‌تونین بهترین و مناسب‌ترین نژاد برای خودتون بشناسین.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

زبان چاوچاوها برخلاف سگ‌های دیگه، به رنگ بنفش یا سرمه‌ای تیره هست. تنها نژادی که غیر از چاوچاو زبان تیره رنگ داره نژادیه به اسم سگ شارپی.

qoute icon

ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۶۵ یه چاوچاو رو به عنوان هدیه دریافت کرد.

qoute icon

گفته شده امپراطور چین در قرن هفتم ۲۵۰۰ چاوچاو داشت که برای شکار ازشون استفاده می‌کرد.

qoute icon

شاید باورتون نشه ولی زیگموند فروید روانکاو مشهور هم سگ چاو چاو داشته. البته الویس پریسلی و دوست دخترش هم همین‌طور!

qoute icon

طبق سوابق AKC، اولین چائو چائو که در وست مینستر به نمایش گذاشته شد، Takya بود که در سال 1890 توسط Miss A.C Derby وارد شده بود. در سال 1901، دکتر و خانم هنری جارت اولین سگ چاوچاو خود را به نام Yen How از چین از یه فروشنده حیوانات عجیب و غریب در سانفرانسیسکو خریداری کردن. . بعد از اون شش یا هفت تا چاوچاو دیگه از چین وارد کردن تا به تکثیر بپردازن. در سال 1903، ین هو اولین چائو چائو یی بود که در AKC ثبت شده.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
بهار جمشیدی
نوشته شده در: ۲۳ تیر, ۱۴۰۰

عشق من ۶ ماهشه واقعا از همه لحاظ ازش راضی ام ولی یه مسئله راجب هوششون گفته بودین
واقعا چاوچاو درصد هوشش نسبت به بقیه نژادها کمتره

پاسخ به این نظر
Mrs'Nik
نوشته شده در: ۱۳ بهمن, ۱۳۹۹

چقدخوب ومفید وآموزنده بود واقعامطالبتون راجع ب چاوچاو ها.یه دنیاتشکر.موفق باشین همیشه.

پاسخ به این نظر
کیمیا
نوشته شده در: ۴ بهمن, ۱۳۹۹

سلام من می خوام تو اپارتمان نگه دارم میشه؟می تونم ریزش مو رو کنترل کنم؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۵ بهمن, ۱۳۹۹

سلام کیمیا جان
ریزش مو رو میتونی با تغذیه مناسب و برس کشی روزانه تا حدی کنترل کنی اما یادت باشه این نژاد کلا ریزش موی زیادی داره و این بستگی به شرایط خونوادگی شما داره که میتونی با این شرایط کنار بیای یا نه.
برای نگهداری هم حتما روزانه حداقل ۴۵ دقیقه باید پیاده روی داشته باشه.
اگر گ اولیه که میخوای بگیری بهت توصیه نمیکنیم چون این سگ نیاز به تربیت و نگهداری حرفه ای داره

پاسخ به این نظر
سامان
نوشته شده در: ۹ مهر, ۱۳۹۹

سلام یه توله ۱۰ روزه چاو چاو دارم مادرش ازش نگهداری نمیکرد خیلی ضعیف بود الان خودم ازش نگهداری میکنم فقط شکمش خیلی بزرگه یعنی با شکم راه میره و هربار ۶۰ میل شیر میخوره فقط میخوام بدونم این شکم بزرگش عادیه یا مشکل داره

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۰ مهر, ۱۳۹۹

سلام سامان عزیز،
ممکنه در اثر پرخوری طبیعی باشه و صرفا لازم باشه کمتر شیر بدین بهش. یا اینکه اگه مداوم این تورم شکم وجود داره لازمه بررسی بشه. درصورت امکان حضوری به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنین و اگه امکانش رو ندارین اطلاعات بیشتر رو از طریق مشاوره آنلاین در اختیارمون بذارین تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم:
با مشاوره دامپزشکی آنلاین کنار شما هستیم (سوال مستقیم و تخصصی از دامپزشکان پت پرس)

پاسخ به این نظر
soniya
نوشته شده در: ۲۴ فروردین, ۱۳۹۹

سلام خدمت پت پرسیان عزیز
میخواستم بدونم در تهران پرورش دهنده معتبر و بزرگ می توانین معرفی کنین
و اینکه به نظر شما قلاده کتفی برای نژاد چاو چاو مناسب است؟
با تشکر از سایت خوبتان

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۶ فروردین, ۱۳۹۹

سلام ممنونم
پرورش دهنده سراغ نداریم
مقاله راهنمای خرید قلاده سگ | چه قلاده‌ای برای سگ من مناسب‌تر است؟ مطالعه کنید

پاسخ به این نظر
عبای
نوشته شده در: ۲۰ تیر, ۱۳۹۸

سلام ممنون از سایت زیباتون
من چاو چاو دارم قراره تا چندروز دبگه حامله بشه میگم چنتا بچه به دنیا میاره
واینکه چه تدارکی برای غذاش باید ببینم

پاسخ به این نظر
ادمین پت پرس
نوشته شده در: ۲۸ شهریور, ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز
بستگی داره تعداد بچه ها از دوتا سه عدد تا شیش هفت ها متغیره، از روز سی ام بارداری ببرید سونو بهتون میگه

پاسخ به این نظر
امیر حسیم احمدی
نوشته شده در: ۱۰ دی, ۱۳۹۸

مطالعه ها
من چاو چاو دارم خیلی زرنگه
علاقه زیادی هم به خواب نداره

پاسخ به این نظر
امیر
نوشته شده در: ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۸

نکاتی که گفته نشده
چاو چاو کمترین سطح هوش رو داره
علاقه زیادی به خوابیدن داره
کمترین میزان پارس کردن رو داره نسبت به دیگر نژادها
همیشه اول مطالعه کنین بعد مطلب بزارین
پت پرس عزیز

پاسخ به این نظر
امیر حسیم احمدی
نوشته شده در: ۱۰ دی, ۱۳۹۸

مطالعه ها
من چاو چاو دارم خیلی زرنگه
علاقه زیادی هم به خواب نداره

پاسخ به این نظر
مهری
نوشته شده در: ۲۳ آبان, ۱۳۹۷

سلام من ی سگ مالتیز دارم خیلی گاز میگیره توله هستش میخواستم ببینم که این خراشهایی که رو دست میفته بعد بازی یا گاز مشکلی پیش نمیاد برام واینکه هنوز توله هستش گازهاش خطرناکه یا خیر ممنونم راهنماییم کنید

پاسخ به این نظر
پت پرس
نوشته شده در: ۲۳ آبان, ۱۳۹۷

سلام مهدی جان
سگی که از تولگی عادت کنه شما رو گاز بگیره وقتی بزرگ بشه پدرت رو درمیاره.
برای همین هرچ سریع تر آموزشش بده که این کار رو انجام نده.
مقاله‌ی گاز گرفتن سگ در این مورد هست و بهت کمک میکنه

پاسخ به این نظر