نصب اپلیکیشن
توله سگ تازه به دنیا آمده

جامع‌ترین و مهم‌ترین نکات نگهداری از توله سگ!

نگهداری توله سگ چند روزه کار راحتی نیست و نیاز به علم و مهارت کافی داره. خیالت راحت، ما این راهو بلدیم و در این مقاله از پت پرس می‌خوایم قدم به قدم نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده رو با هم یاد بگیریم.

چگونه از توله سگ نگهداری کنیم؟ در هفته‌های اول زندگی یه توله سگ، بیشتر وقت توله به شیر خوردن، تلاش برای گرم موندن و رشد دادن مهارت های اجتماعی اش اختصاص داده میشه. در بیشتر موارد ما آدم ها فقط غذا در اختیار سگ مادر قرار میدیم و بزرگ شدن توله‌ها رو تماشا می‌کنیم. همه کارهای حیاتی که باید برای زنده موندن توله سگ چند روزه انجام بشه، توسط مادرش انجام میشن.

در مواردی که توله سگ از مادرش جدا شده، نگهداری از توله سگ تازه به دنیا امده به عهده شماست.

چندین توله سگ هاسکی

شرایط نگهداری توله سگ

نگهداری توله سگ خانگی کار آسونی نیست اما شما با دونستن اصولش می‌تونین خیلی راحت این کار رو پیش ببرین. درواقع نگهداری ازتوله سگ شرایط خاص خودش رو داره. ساختار بدن اون با یه سگ بالغ متفاوته و شما باید چیزهایی که شامل آموزش نگهداری از توله سگ می‌شه رو بدونین، مثلاً این که:

 • چطور از توله سگ نگهداری کنیم
 • مراحل رشدش چیه
 • چطور باید گرم نگهش داشت
 • چی باید بخوره
 • کی بهش غذا بدین
 • چطور نظافتش کنین
 • چه آموزش‌هایی رو بهش بدین
 • چطور از مریض شدنش جلوگیری کنین
 • چه چیزهایی ممکنه جونش رو به خطر بندازه
 • و …

بنابراین ما سعی می‌کنیم تو این مقاله به تک‌تک شرایط نگهداری توله سگ بپردازیم تا شما بدونین که دارین مسیر رو به‌درستی طی می‌کنین یا نیازه که از یه دامپزشک کمک بگیرین.

سه توله سگ بولداگ

بهترین محل نگه داری توله سگ چند روزه کجاست؟

برای نگهداری توله سگ بهتره که یه جای امن و مناسب براش آماده کنین. این مکان یا فضا باید شامل ویژگی‌های زیر باشه:

 • از حیوانات دیگه دور باشه
 • ترجیحاً یه فضای خالی از وسایل و امن باشه
 • به شما نزدیک باشه تا بتونین هر اتفاقی رو مشاهده کنین
 • دمای مناسب رو داشته باشه
 • دارای پنجره یا هواکشی برای تهویه باشه

تمامی این موارد درباره نگهداری دو توله سگ همزمان هم صدق می‌کنه. این دو توله امکان آسیب زدن به هم رو ندارن و می‌تونن باعث رشد بهتر همدیگه هم بشن.

معمولاً توصیه میشه که تا دو هفتگی که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه اون رو تو یه باکس یا جعبه بدون سقف نگهداری کنین. چرا؟ چون جعبه نگهداری توله سگ کمک می‌کنه تا توله تو جای امن خودش بمونه. هم دماش رو حفظ می‌کنه، هم امنیتش رو و هم راحتی. این گزینه بهترین راه ممکن برای نگهداری توله سگ در خانه‌ست.

ولی نگهداری توله سگ در قفس نه برای فضای داخل خونه و نه برای زیر دو ماهگی پیشنهاد نمی‌شه. چون نگهداری از توله سگ یک ماهه واقعاً نیاز به یه فضای لطیف، تمیز و مناسب داره.

نگهداری در قفس بیشتر برای نگهداری توله سگ در حیاط و باغ مناسبه که اونم برای نگهداری توله سگ دو ماهه به بالا که روزهای حیاتی رشدش رو گذرونده باشه.

زمانی که مادر توله سگ در دسترس نیست، چیکار کنیم؟

روش نگهداری از توله سگ تو این یه مورد کمی حساس‌تره. البته فقط برای یک ماه اول. چون روند تغذیه، رسیدگی به نظافت و حفظ دما رو شما باید انجام بدین که ما درباره تک‌تکشون توی مطلب نگهداری توله سگ بدون مادر توضیح دادیم و جای نگرانی نیست. فقط باید دقت داشته باشین که توله‌ سگ چند روزه خیلی حساسه و نباید مدام اون رو توی دست گرفت یا جابه‌جا کرد.

دمای مناسب برای نگهداری توله سگ

توله سگ های نوزاد زیر ۳ هفته برای گرم موندن به مادرشون وابسته هستن. دمای مناسب برای نگهداری توله سگ در پنج روز اول چیزی بین ۸۵ تا ۹۰ درجه ست و از روز ۵ تا ۱۰ می‌تونین درجه به ۸۰ و بعد به ۷۰ کاهش بدین.

به محض اینکه توله سگ نوزادی رو پیدا کردین می‌تونین با استفاده از یه کیسه یا بطری آب گرم گرمشون کنین. اگر هیچ وسیله‌ای در دسترستون نبود، با چسبوندنش به بدن خودتون و تماس دادن مستقیمش با پوست بدن می‌تونین گرمش کنین تا به وسایل مناسب دسترسی پیدا کنین. به آرامی پوست بدنش رو ماساژ بدین تا به جریان خون کمک کنه.

در منزل، یک پتو رو روی هیت پد یا تشک گرمایشی یا کیسه آب گرم قرار بدین و توله رو روی اون یا کنارش بگذارین. مطمئن بشین که می‌تونه هرموقع خواست حرکت کنه و از منبع گرما دور بشه. حواستون باشه که گرمای زیاد براش خوب نیست و اگر بی قرار شد دمای محیط رو کم کنین.

هیچ وقت اجازه ندین توله سگ‌ها خیس بشن. اگر جاشون رو کثیف کردن سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکشون کنین.

توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن.

عکس توله سگ چند روزه
توله سگ‌ها بدن حساسی دارن و باید بدنشون رو گرم نگه دارین تا مریض نشن

نگهداری توله سگ در زمستان

گرم نگه داشتن بدن توله تو زمستان به خاطر سردی هوا طبیعتاً سخت‌تر میشه. شما می‌تونین علاوه بر راهکارهای بالا از ترفند جوراب برنجی هم استفاده کنین. چون ممکنه که نتونین مدام حوله گرم کنین و دورش بپیچین یا نگران باشین که یه وقت غلت نزنه و به بخاری و اینا بخوره.

یه جوراب تقریباً بزرگ بردارین. نصفش رو با برنج خام پر کنین. ۵ دقیقه تو مایکروفر حرارت بدین و اون رو توی بستر توله سگ قرار بدین. حواستون باشه که خیلی داغ نباشه. این جوراب برنجی بیشتر از کیسه آب گرم حرارت رو نگه میداره. علاوه بر اون می‌تونین با چیدن این جوراب‌ها دورتادور یا تو باکس توله، شرایط نگهداری از توله سگ رو ارتقا بدین و میزان غلت زدن‌هاش کنترل بشه. تازه اینجوری حس می‌کنه که به توله‌های دیگه یا مادرش تکیه کرده و کمتر بی‌تابی می‌کنه.

برای نگهداری توله سگ در زمستان از لامپ حرارتی هم می‌تونین استفاده کنین. فقط باید حواستون باشه هوا زیاد از حد گرم نشه و هیدراته بودن بدن توله رو بهم نریزه.

مراحل رشد توله سگ

برای مراقبت از توله سگ باید روند رشدش و نیازهایی که تو هر دوره‌ رشد داره رو بدونین تا عملکرد بهتری داشته باشین. تو جدول زیر سعی کردیم نکات کلیدی‌ای که باید از هر مقطع رشد توله سگ بدونین رو براتون بیاریم.

سندریافت اصلینیازها
۰ تا ۳ هفتگیهیچ محرکی رو دریافت نمی‌کنهخواب زیاد و نوازش
۳ تا ۸ هفتگیشروع ایستادن، راه رفتن و دویدنآموزش‌های اولیه و اجتماعی شدن
۸ تا ۱۲ هفتگیشروع درک احساس ترسآموزش‌های مربوط به استقلال و حفظ فاصله
۱۲ تا ۲۴ هفتگیشروع به جویدن هر چیزی و کشفبازی، ورزش و تخلیه انرژی

وزن توله سگ تازه به دنیا آمده چقدر باید باشه؟

وزن نوزاد سگ‌ها بستگی به نژاد سگ داره ولی طبق یه قانون کلی میشه گفت در طول هفته اول زندگی یه سگ، وزنش دو تا سه برابر میشه.

افزایش وزن روزانه ۱۰ تا ۱۵% برای توله سگ‌ها تا ۱ ماهگی کاملا نرمال و طبیعی هست.

توله سگ‌های نوزادی که روزانه کمتر از این میزان وزن اضافه کنن، ممکنه زنده نمونن.

نگهداری از توله سگ چند روزه

غذای توله سگ تازه به دنیا آمده

تغذیه مهم‌ترین فاکتور در رشد و نمو توله سگ‌هاست. توله سگ نوزاد از شیر مادرش تغذیه میکنه. شیر مادر همه مواد لازم و مورد نیاز برای رشد و تامین انرژی توله رو داره.

اگر قراره از توله سگ چند روزه‌ای مراقب کنین که مادر نداره، بهتره در مورد تغذیه‌اش با شیر خشک توله سگ و شیر دادن با استفاده از شیشه شیر، با دامپزشک مشورت کنین.

شیر خشک مخصوص توله سگ رو می‌تونین به راحتی از پت شاپ‌های آنلاین معروفی مثل دیجی کالا سفارش بدید. البته سایت‌های معتبر دیگه‌ای هم هستن که می‌تونین ازشون خرید کنین. ما تو مقاله «پت شاپ چیست» بهترین پت شاپ‌های ایران معرفی کردیم که می‌تونین از اون‌ها خرید کنین.

فراموش نکنین که توله‌ها بسیار حساس و آسیب پذیر هستن و اگر نحوه درست استفاده از شیشه شیر رو بلد نباشین ممکنه شیر داخل ریه توله سگ نوزاد بره و مشکلات جدی براش درست کنه. بهتون پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله غذای توله سگ رو بخونید تا در مورد برنامه غذایی مناسب برای توله سگتون از بدو تولد تا بلوغ و بزرگسالیش اطلاعات کافی داشته باشید.

اگه وقت ندارین این مطلب بخونین می‌تونین، به فایل صوتی مقاله گوش بدین.

عکس توله سگ

شیر دادن به توله سگ

نگهداری از توله سگ شیرخوار تکنیک‌های ریزی داره که باید بدونین. حتما برای شیر دادن به توله سگ تازه به دنیا اومده از شیر خشک مخصوص توله سگ استفاده کنین. شیر گاو یا هر شیر دیگه‌ای می‌تونه باعث اسهال بشه.

چون هضم این نوع از شیر برای معده سگ سخته و از نظر مواد مغذی بیشتر مناسب معده گوساله‌ست. کلاً علت اسهال در توله سگ شیرخوار می‌تونه حجم زیاد شیر یا استفاده از شیر نادرست برای تغذیه‌اش باشه. در غیر این صورت باید حتماً با دامپزشک مشورت کنین که توله مشکل داخلی نداشته باشه.

برای فهمیدن مقدار شیری که باید به توله بدین به جدول روی بسته بندی نگاه کنین. توله‌ها در سنین مختلف به میزان انرژی و مواد غذایی مشخصی نیاز دارن که با توجه به پروسه ساخت شیر توسط کارخانه سازنده تعیین و روی بسته بندی درج میشن.

معمولاً باید توله رو تا ۳ هفتگی با شیر تغذیه کنین و بعدش با کاهش حجم شیر در برنامه غذایی‌اش اون رو با غذای جامد آشنا کنین.

برای اینکه این کار به صورت درست و اصولی انجام بدین، حتما مطلب شیر دادن به توله سگ رو هم مطالعه کنین. اگه هم توله سگتون بزرگ شده و نمی‌دونین کی زمان شیرخوارگی تموم میشه، فقط کافیه مطلب توله سگ تا کی شیر میخورد رو بخونین.

شیر دادن به توله سگ

فرمول موقت به عنوان غذای توله سگ چند روزه

اگر به شیر خشک دسترسی ندارین می‌تونین چند وعده اول از فرمول زیر برای غذا دادن به توله سگ استفاده کنید.

البته تاکید می‌کنیم که این فرمول موقتی هست و باید حتما با شیر خشک مخصوص جایگزین بشه:

 1. ۱ لیوان شیر بُز
 2. ۱ عدد زرده تخم مرغ (سفیده رو جدا کنید)
 3. ۱ لیوان ماست پرچرب
 4. نصف قاشق چایخوری عسل

اینا رو باهم مخلوط کنید، داخل شیشه شیر بریزید و به توله بدید.

توجه: اگر شیر بز در دسترستون نیست موقت می‌تونید ۲ لیوان و نیم شیر گاو پرچرب (۳% چربی) را اونقد بجوشونید تا حجمش به ۱ لیوان برسه و به جای ۱ لیوان شیر بز ازش استفاده کنید.

شیر دادن به توله سگ نوزاد چه مدت یکبار باید انجام بشه؟

توله سگ‌ها تا یک هفتگی هر ۲ ساعت یک بار باید شیر بخورن و این به معنی اینه که اگر نگهداری از یه توله سگ تازه به دنیا اومده رو بر عهده گرفتین، باید یک هفته بدخوابی رو تحمل کنین!

هرچی توله‌ها بزرگتر میشن، فواصل بین شیر خوردنشون بیشتر میشه. به توله‌های زیر ۱۰ روزه هر ۳ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت باید شیر بدین.

توله سگ تا چند ماهگی شیر میخوره؟

در حدود ۳ هفتگی تا یک ماهگی می‌تونین توله سگ رو با غذای جامد آشنا کنین. یه غذای ایده آل برای شروع میتونه غذای خشک مخصوص توله سگ زیر ۲ ماه (استارتر) باشه که با شیر مخصوص سگ قاطی شده و به صورت پوره دراومده.

در ۱ ماهگی از ۶ وعده‌ای که توله در طول روز غذا می‌خوره، ۴ وعده‌اش شیر و ۲ وعده‌اش غذای جامد می‌تونه باشه.

توله سگ‌ها می‌تونن از ۲ ماهگی غذای جامد بخورن و خوردن شیر رو به طور کامل کنار بذارن ولی فراموش نکنین که کم کردن وعده‌های شیر و جایگزین کردنشون با غذای جامد رو به صورت آهسته و تدریجی انجام بدین. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع بهتره حتما مطلب توله سگ تا چند ماهگی شیر میخورد رو هم بخونین.

توی ویدیوی زیر همه نکاتی که باید قبل از خرید توله سگ تا بعد از خرید و روش نگهداری از اونو که باید بدونید رو گفتیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما تا آخرشو ببینید.

زمان آب دادن به توله سگ

آب دادن تو مسیر نگهداری توله سگ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سرپرستاست. در واقع دادن آب به توله سگ باید از ۳-۴ هفتگی شروع بشه. وقتی که اون رو با غذای جامد آشنا می‌کنین و کم‌کم از شیر مادر یا شیر گرفته می‌شه. حتی دادن آب زودتر از موعد هم می‌تونه باعث آسیب جسمانی به توله‌تون بشه چون نیازی بهش نداره و داره مایعات بدنش رو از همون شیر تامین می‌کنه و بدنش رو هیدراته نگه می‌داره.

بعد از ۳-۴ هفتگی و مصرف غذای جامد هم هر ۲ ساعت یک بار، حدود نصف فنجون آب باید بهش بدین.

بردن توله سگ به دامپزشکی، چه وقت و چگونه؟

اگر توله‌ها رو صحیح و سالم بزرگ کردین، پیشنهاد میکنم در ۱ و نیم ماهگی برای اولین بار به کلینیک دامپزشکی ببرینشون.
دامپزشک به توله سگ شما قرص ضد انگل میده و از نظر فیزیکی معاینه‌اش می‌کنه.

چه علائمی در توله سگ خطرناکه  و باید براشون به دامپزشک مراجعه کنیم؟

توله سگ‌های چند روزه به بیماری بسیار حساس هستن پس توجه به علائم بیماری در سگ و مراجعه سریع به دامپزشک در دوران تولگی بسیار مهم است.

 • بی اشتهایی (مطلب مرتبط: علت غذا نخوردن سگ)
 • عدم افزایش وزن مناسب
 • استفراغ
 • اسهال
 • سختی در تنفس
 • سرفه یا صدای تنفسی
 • ناله کردن مداوم
 • رنگ پریده شدن لثه‌ها
 • ترشح از چشم یا ملتهب شدن چشم
 • ترشح از بینی
 • عدم دفع ادرار یا مدفوع

همین الان از دامپزشک کمک بگیر
دامپزشکان ما آنلاین هستند
پت پُرس با تمام تجربه و تخصصی که داره، همیشه و همه جا همراه تو و حیوون خونگی دلبندته. مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالاتت هستیم تا بتونیم به بهبود کیفیت زندگی پت‌هامون کمک کنیم

تربیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری از توله سگ!

طبیعتاً توله سگ چند روزه نیازی به آموزش نداره و شما می‌تونین هفته‌های اول رو صرف مراقبت از توله سگ بکنین. اما از هفته دوم به بعد که توله شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنه، آموزش توله سگ رو به برنامه نگهداری از توله سگ خانگی خودتون اضافه کنین.

اگه هیچ اطلاعی درباره نگهداری و آموزش توله سگ ندارین، پیشنهاد می‌کنیم که نگاهی به مقاله تربیت سگ بندازین تا بدونین که منظور ما از فرمان‌های اولیه و آموزش‌های مقدماتی‌ای در مراحل پیش رو، چیه. همون طور که در جدول مراحل رشد توله سگ اشاره کردیم، توله‌ها از ۲ -۳ هفتگی به بعد آماده آموزشن.

  مشاوره رایگان تربیت سگ

  تربیت سگ مهم ترین دغدغه صاحبای سگ هاست ولی ما در کنار شما هستیم. اگر تمایل دارید در مورد تربیت سگتون با ما صحبت کنید، کافیه شماره تماس خودتون رو در باکس زیر وارد کنید تا کارشناس ما در روزهای آتی باهاتون تماس بگیره

  تصویر مربی سگ

  مهم‌ترین مراحل تربیت توله سگ

  مهم‌ترین مراحل برای تربیت توله سگ به شرح زیر است:

  • از هفته چهارم مقدمات اجتماعی کردن شروع بشه: در آغوش گرفتن، آشنایی با اعضای خانواده، آشنایی با حیوانات دیگه، بازی و جست‌وجو.
  • تو ۷ الی ۸ هفتگی آموزش‌های استقلال‌طلبی، حفظ فاصله و تنها موندن باید شروع بشه: استفاده از پارک، موندن در اتاق، بازی برو و بیار با اضافه کردن فاصله مکانی.
  • از ۸ هفتگی به بعد خروج از خونه باید تو برنامه قرار بگیره: شما باید مثل یه مادر مراقب توله‌تون باشین، از رفتارهای هیجانی و ناگهانی خودداری کنین، ترس‌هاش رو بپذیرین.

  برای دونستن جزئیات تک‌تک این مراحل و یادگیری مراحل عملی آموزش می‌تونین از کتاب تربیت جامع سگ پت پرس کمک بگیرین. سرفصل‌های کتاب به صورت رایگان برای شما قرار گرفته تا با انواع آموزش‌های موجود در کتاب آشنا بشین.

  یه کتاب الکترونیکی جامع، کامل و کاربردی برای نگهداری از سگ ۱ روزه تا ۲۰ ساله!

  ایبوکی که در طول زندگی سگ به دردتون میخوره و بهش مراجعه خواهید کرد.

  شامل آموزش همه کارهایی که باید برای سالم نگه داشتن سگ و پیشگیری از بیمار شدنش انجام بدید (مثل خالی کردن کیسه مقعدی، گرفتن ناخن و ..)

  نحوه مراقبت از سگ در مراحل مختلف زندگی (توله، بالغ، مسن) و توجه به نیازهای هر دوره

  بیماری های رایج سگ ها و نحوه پیشگیری

  آموزش کمک های اولیه برای مواقع اورژانسی

  خرید کتاب
  ۱۵۰,۰۰۰ تومان
  کتاب راهنمای نگهداری از سگ به صورت عملی و کاربردی

  زمان راه رفتن توله سگ

  توله‌سگ‌ها از زمانی که می‌تونن دنیای اطرافشون رو ببینن شروع می‌کنن به غلت زدن و تقلا برای حرکت. از سه هفتگی یا ۲۱ روزگی اونا شروع به ایستادن و راه رفتن می‌کنن و در ۲۸ روزگی دیگه می‌تونن کامل راه برن. البته زمان راه رفتن توله سگ ممکنه تو هر نژادی کمی دیرتر یا زودتر بشه ولی معمولاً تو همین بازه زمانی اتفاق میفته.

  پیشرفتشون تو راه رفتن هم به قوای جسمانی‌شون برمی‌گرده و هم به محرک‌های بیرونی. اینجا شما می‌تونین نقش تاثیرگذاری تو شتاب بخشیدن به فرایند راه رفتن و بعد جست‌ زدنشون داشته باشین.

   

  نگهداری از دو توله سگ دو ماهه

  سوالات متداول درباره نگهداری از توله سگ

  نگهداری از توله سگ خانگی می‌تونه یه مسیر پر از چالش اما دلچسب باشه. چیزی که هر کسی نمی‌تونه اون رو تجربه کنه. دونستن جواب سوالات زیر شاید به تکمیل اطلاعاتتون کمک کنه.

  هزینه نگهداری توله سگ چقدره؟

  این هزینه معمولاً یه حدود ثابت داره اما همین حدود هم بستگی به نژاد توله شما، شرایطی که می‌خواین اون رو نگه دارین و وسایلی که براش می‌خرین، داره. درباره این موضوع به طور مفصل در این مطلب صحبت کردیم: هزینه نگهداری از سگ.

  توله سگ را کی از مادرش جدا کنیم؟

  بهتره که تا هفته سوم که توله فقط می‌خوره و می‌خوابه و درکی از محیط اطرافش نداره، کنار مادر بمونه و بعد کم‌کم با گرفته شدن از شیر اون رو از مادرش جدا کنیم. برای دونستن اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب توله سگ را کی از مادرش جدا کنیم رو بخونین.

  توله سگ از چند ماهگی پارس می‌کند؟

  از سه هفتگی به بعد که توله تمام حواس خودش رو درک می‌کنه، می‌تونین صداش رو بشنوین اما اون چیزی که شبیه به پارس کردن باشه تقریباً از یک ماهگی شنیده میشه.

  توله سگ بعد چند روز چشم باز میکند؟

  از سه هفتگی به بعد توله سگ قدرت بینایی خودش رو به دست میاره و شروع به تماشای دنیای اطرافش می‌کنه.

  توله سگ از چند ماهگی غذا میخورد؟

  بعد از ۳-۴ هفتگی روند تغذیه توله با غذای جامد شروع میشه.

  چند توله سگ در حال شیر خوردن از مادر

  تجربه جذاب نگهداری از توله سگ

  نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده شاید اولش سخت و طاقت فرسا باشه، ولی وقتی مراحل اولیه زندگی رو پشت سر گذاشتن و به سگ بالغ تبدیل شدن، نتیجه زحماتتون رو می‌بینین. البته مراقبت از سگ بالغ و بزرگسال هم چالش‌های خاص خودش رو داره و اگه دوست دارین در موردشون اطلاعات بیشتری داشته باشین، حتما مطالب نگهداری از سگ رو هم بخونین.

  رابطه‌ای که بین شما و توله‌ای که از چند روزگی بزرگش کردین، به یه رابطه دوستی عمیق و جدا نشدنی تبدیل میشه که هر دو ازش لذت خواهید برد.

  آیا شما تا به حال از یه توله سگ نوزاد مراقبت کردین؟ مراقبت از اون چه سختی‌هایی داشته؟ الان اون سگ چند سالشه؟ چه توصیه‌هایی برای کسایی دارین که یه سگ نوزاد پیدا کردن؟

  نظراتتون رو در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میون بگذارین.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
  4.2/5 - (133 امتیاز)
  دکتر ملیکا حمزه
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  نویسنده: دکتر ملیکا حمزه
  ملیکا حمزه هستم موسس و هم بنیان گذار پت پرس
  بخاطر علاقه ای که به حیوونا داشتم دامپزشکی خوندم و پت پرس رو به وجود آوردم تا بتونم هرچه بیشتر روی بهتر زندگی کردنشون کنار ما آدم ها تاثیرگذار باشم.
  دیدگاه شما
  اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
  هستی
  نوشته شده در: ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰

  سلام به دامپزشک عزیز مجموعه پت پرس ،
  من میخوام یک توله شیتزو ماده رو خریداری کنم و یک سری سوال دارم که ممنون میشم برام توضیح بدید ❤️
  ۱_از چند ماهی اون رو به خونه بیارم که آموزش دستشویی دیده باشه واکسن های لازم هم زده باشه ۱/۵ ماه خوبه ؟
  ۲_میتونم با تجهیزات کامل گرمایشی و سرمایشی از اون در حیاط نگاه داری کنم ؟
  ۳_ فضای بازی اون اگر ۴۰۰ متر باشه میتونم یک یا دو روز در میون ببرمش بیرون ؟
  ۳_ معلم براش بگیرم که روابط عمومی بالایی داشته باشه و اگه بله چند جلسه کافیه؟
  ۴_ وسایل ضروری چه چیز هایی نیاز داره تهیه کنم ؟
  ۵_غذا بهش چی بدم و چه مدت ؟
  ۶_ چند وقت یکبار برای چک آپ باید ببرم دامپزشکی؟
  ۷_ تا ۵ ماهی چه واکسن هایی باید بزنه ؟

  ممنون میشم پاسخ بدید ❤️🐶

  دکتر ملیکا حمزه
  نوشته شده در: ۹ شهریور, ۱۴۰۰

  سلام هستی عزیز
  اگر به همه سوالاتتون بخوایم اینجا در بخش کامنت پاسخ بدیم باید اندازه یه مقاله براتون بنویسیم😁
  ولی میتونم اینطوری بگم که:
  ۱. از ۲ ماهگی بیاریدش بهترین موقع است ولی نه آموزش دستشویی دیده و نه واکسن هاش رو زده. میتونین یه سگ ۴ ماهه بگیرید که این دو مورد رو داشته باشه.
  ۲ و ۳. در خصوص این سوال به ایبوک رایگان نگهداری سگ در حیاط منزل مراجعه کن.
  ۳. از ۲ تا ۴ ماهگی هر هفته جلسات گروهی سگ ها ببرش که با سگ های دیگه بازی کنه و اجتماعی بشه.
  ۴. در این خصوص به مقاله وسایل مورد نیاز سگ ها مراجعه کن: در گوگل سرچ کن: وسایل سگ پت پرس تا برات مقاله رو پیدا کنه
  ۵. در گوگل سرچ کن: غذای توله سگ پت پرس
  ۶. ۶ ماه یکبار
  ۷. در گوگل سرچ کن: .واکسن سگ پت پرس

  موفق باشی🌹

  سهيلا درود
  نوشته شده در: ۱۴ تیر, ۱۴۰۰

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  پامر من ۴تا توله زاییده که الان ٢۶روزشونه و تو این مدت به زور بهشون شیر میداد الان خیلی بدتر شده اصلا حاضر نیست شیر بده من واسشون شیرخشک ٢بار در روز استفاده میکنم میخواستم بدونم تا کی و روزی چندبار باید شیر بخورن

  دکتر ملیکا حمزه
  نوشته شده در: ۹ شهریور, ۱۴۰۰

  سهیلای عزیز اینو در مقاله هم توضیح دادیم اینجا هم میگم
  در این سن هر ۳ ساعت یکبار باشید شیر بخورن و کم کم فاصله بین شیرخوردن ها رو زیاد کنید

  ندااقاکل
  نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

  سلام من ۷تاتوله اشپیتز ۳روزه دارم که مادر قبولشون نکرده
  العان شیر خشک مخصوص میدم بعداز هردفعه غذا ادرار دارن ولی مدلوع را بک بار درکل روز مشکلی نداره یعنی

  دکتر صبا ژاله
  نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

  سلام ندا جان
  این موضوع بستگی به میزان غذاشون داره. و اینو بدون که همیشه بعد از شیر خوردن باید حدود ۵ دقیقه شکمشون رو دورانی برخلاف جهت عقربه های ساعت ماساژ بدی که دفعشون راحت بشه

  محمد سعادت
  نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

  سلام. من یه توله ژرمن۳۰روزه دارم که فقط شیر میخوره خاستم بدونم از کی غذا بدمش چون جدیدا گاز میگیره

  دکتر صبا ژاله
  نوشته شده در: ۱۲ تیر, ۱۴۰۰

  سلام محمد عزیز
  سگ ها از ۶ هفتگی کم کم با غذای جامد آشنا میشن و میتونی در کنار وعده های شیر بهش غذای مخصوص و مناسبی بدی اگر در مورد غذاش نیاز به راهنمایی داری به بخش برنامه غذایی سگ سر بزن