معرفی نژاد سگ آکیتا؛ اسطوره وفاداری در ژاپن!

سگ آکیتا

مشخصات کلی نژاد آکیتا:

خلق و خو: فوق العاده وفادار، مهربون، مستقل و مغرور

group icon گروه: سگ کاری
lifespan icon طول عمر: 10 تا 12 سال
weight icon وزن: نر:45.5 تا 50 ماده: 32 تا 45.5 کیلوگرم
weight icon قد: نر: 66-76، ماده 61-66 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: ژاپن

مشخصات ظاهری سگ آکیتا

مشخصات ظاهری سگ آکیتا
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر گرد ومتناسب با بدن، بدون چین و چروک است پیشانی بلند و مسطحی داره

شکل گوش‌ها


مثلثی شکل و پهن و نسبتا کوچیکن

پوزه و بینی


از بالا پوزه گرد و پر است و در اخر مثلثی میشه،بینی سیاه رنگه

چشم‌ها


مثلثی شکل و فرورفته و نسبتا کوچیکن،

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


محکم و ضخیم و به سمت پشت فر خورده

نوع پوشش


پوشش 3 لایه دارن که اونا رو در برابر سرما ایمن نگه‌میدارن

اندازه موها:

medium coat

متوسط


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

white hair

سفید

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


آکیتاها جزء سگ‌های بزرگ هستن.

مقیاسه اندازه سگ آکیتا با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد آکیتا


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. به صاحابش خیلی عشق می‌ورزه و وفاداره
 2. بوی بد کمی دارن
 3. قدرت بدنی بالایی دارن
 4. جز بهترین نژادهای سگ گارد هستن

معایب نژاد

 1. با بچه ها و غریبه ها اصلا خوب نیستن و پرخاشگران
 2. مناسب زندگی آپارتمانی نیستن و به فضای بزرگی برای بازی نیاز دارن
 3. دو بار در سال ریزش مو شدیدی دارن و کلا ریزش موشون زیاده
 4. سخت میشه بهشون آموزش داد

نکات مهم درباره نگهداری نژاد آکیتا

این سگ ها شخصیتی مغرور و استقلال طلب دارن، اما در عین حال رابطه‌ای عمیق و احساسی با شما و اعضای خانواده برقرار می‌کنن. این سگها اصلا از تنها موندن خوششون نمیاد و وقتی با شما و اعضای خانواده باشن خوشحال‌ترین سگ دنیا هستن.

نژاد آکیتا خیلی باهوشه و زود حوصله‌ش سر می‌ره و اگه کلافه بشه ممکنه دچار انواع مشکلات رفتاری مثل پارس کردن، چاله کنی، جویدن همه چیز و پرخاشگری بشه. بنابراین آکیتا رو در فعالیت‌ها و برنامه‌های خانوادگی‌تون شریک کنید و هیچ وقت به مدت طولانی آکیتاتون رو تنها تو خونه رها نکنید.

نگهداری از آکیتا در آپارتمان خیلی توصیه نمی‌شه، هرچند این سگ می‌تونه تا حدی خودش رو با هر شرایط زندگی وفق بده. بهترین حالت یه حیاط امن با دیوارهای بلنده تا آکیتا بتونه حسابی توش فعالیت کنه.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ آکیتا

training_content

تربیت آکیتا

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات سگ آکیتا

health icon

بیماری‌های نژاد آکیتا

کم کاری تیروئید و چاقی

کم کاری تیروئید باعث میشه متابولیسم بدن به خوبی کار نکنه و باعث اضافه وزن و مشکلات پوستی بشه البته میشه با مصرف دارو مشکل رو حل کرد

آکیتاها سگ‌هایی بزرگ هستن و نیاز به غذای زیادی دارن. اما اگه مراقب حجم غذای روزانه‌ش نباشید ممکنه سگتون به زودی دچار اضافه وزن و چاقی بشه. همونطور که می‌دونید چاقی در سگ‌ها خیلی خطرناکه و می‌تونه منجر به بیماری‌های مفاصل، ناراحتی‌های گوارشی، کمردرد و بیماری‌های قلبی-عروقی بشه.

مشکل نفخ یا اتساع معده

اتساع معده و چرخش معده که در اصلاح عموم بهش نفخ گفته می‌شه در سگ‌های بزرگ مثل آکیتا که قفسه سینه بزرگی دارن رایجه.

این مشکل به ویژه زمانی پیش میاد که سگتون تمام حجم غذای روزانه‌ش رو در یک وعده بخوره، سریع غذا بخوره یا بلافاصله بعدش مقدار زیادی آب بنوشه یا بعد از غذا فعالیت بدنی شدید بکنه.

این مشکل در سگها خطرناکه و ممکنه باعث مشکلاتی مثل افزایش فشار خونه و حتی شوک بشه. به همین دلیل خیلی مهمه که غذای سگ آکیتا رو در دو وعده بهش بدید و اجازه ندید بعد از غذا فعالیت بدنی شدید بکنه.

دیسپلازی هیپ

یه بیماری ژنتیکیه که تو این بیماری مفصل ران به خوبی رشد نمیکنه و باعث درد و آرتریت میشه. بررسی منظم آکیتا پیش دامپزشک به مدیریت این بیماری کمک میکنه.

بیماری‌های خود ایمنی

آکیتاها اغلب دچار بیماری‌های خودایمنی بشن، یعنی سیستم ایمنی بدن علیه خودش اقدام میکنه. نحوه درمان اونا هم مصرف داروهای سرکوب ایمنی بدنه

آنتروفی پیش رونده شبکیه (PRA)

یه بیماری ارثی که باعث نابینایی تو آکیتاها میشه، متاسفانه درمانی برای این بیماری وجود نداره و تنها با حمایت و مراقبت بیشتر میشه کیفیت زندگی سگ آسیب دیده رو بهتر کرد

دیسپلازی آرنج

شبیه دیسپلازی مفصل ران هستش، ژنتیکیه و باعث درد و ناراحتی تو آرنج آکیتاها میشه

تاریخچه و گذشته

آکیتا یکی از نژادهای محبوب در دسته سگ‌های اشپیتز است و میشه گفت معروف‌ترین و بزرگ‌ترین سگ در بین 6 نژاد اصیل ژاپنیه (آکیتا اینو، شیبا اینو، هوکایدو، کای کن، کیشو کن و شیکوکو کن).

این سگ اولین بار در استان آکیتای ژاپن به وجود اومده و به همین دلیل هم اسمش سگ آکیتا شده. به خاطر ویژگی‌های خاص و ممتاز این سگ تا مدت‌‍‌های طولانی تنها خانواده سلطنتی ژاپن حق نگهداری از نژاد سگ آکیتا اصل رو داشتن!

بعضی‌‍‌ها معتقدن که این نژاد برای شکار گراز وحشی، گوزن و خرس سیاه به وجود اومده؛ بعضی دیگه می‌گن که آکیتاهای بزرگ و باابهت رو برای حضور در تفریح غیرانسانی و غیراخلاقیِ «جنگ سگ‌ها» به وجود آوردن.

در هرصورت، دلیل اصلی پرورش این سگ هرچی باشه امروزه آکیتا به عنوان سگی فوق‌العاده وفادار با شخصیت و بدن قوی شناخته می‌شه.

داستان سگ ژاپنی هاچیکو ؛ اسطوره مشهورِ وفاداری

هاچیکو اسم یه سگ آکیتا ژاپنی مشهوره که در دهه 1920 با صاحبش، استاد دانشگاه توکیو زندگی می‌کرده. این سگ آکیتا به صاحبش خیلی وفادار و وابسته بود، تا حدی که هرروز عصر به ایستگاه قطار می‌رفته و منتظر رگشتن صاحبش از سرکار می‌شد.

بعد از اینکه صاحبش در سال 1925 فوت می‌کنه این سگ وفادار به مدت 10 سال و تا زمان مرگش هر روز، زیر باد و باران و آفتاب طبق همون ساعت همیشگی جلوی ایستگاه می‌رفته و منتظر صاحبی می‌شده که دیگه زنده نبود!

داستان وفادارای باورنکردنی این سگ باعث شد هاچیکو در ژاپن به نماد وفاداری تبدیل بشه و بعد از مرگش مجسمه‌ای شبیه به خودش در ایستگاه شیبویا نصب شد و از اون به بعد کتاب‌ها و فیلم‌های متعددی در مورد این سگ اسطوره‌ای ساخته شده.

یکی از معروف‌ترین این فیلم‌ها «هاچیکو؛ داستان یک سگ» هست که البته نسخه آمریکاییه و تغییراتی در اصل داستان داده شده. اما فیلمی بسیار پراحساس و لطیفه و تماشای اون رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ آکیتا ژاپنی

بهترین اسامی برای آکیتا

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Akita انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • Kiyoshi(سگ آروم)
 • Isamu(شجاع)
 • Sachiko(کودک شاد)
 • Toshi(هوشیار و باهوش)
 • Samurai(جنگجو)
 • Okami(گرگ)
 • فاکسی (روباه)
 • جوکر
female symbol

نام‌های دخترونه

 • Miki(پرنسس زیبا)
 • Winnie(دوست مهربان)
 • Rina (یاسمین)
 • Aiko(کودک عاشق)
 • Ren(نیلوفرآبی)
 • Yuzuki(ماه مهربون)
 • نارنجی
 • بادوم

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

انواع سگ آکیتا و تفاوت این نژاد با نژاد شیبا اینو

آمریکایی‌ها عاشق نژادهای خالص و ممتاز هستن و خیلی زود عاشق سگ آکیتا شدن. به همین دلیل سعی کردن تغییرات دلخواه رو در این نژاد به وجود بیارن و به این ترتیب دو گونه سگ آکیتا به وجود اومد:

 1. آکیتای ژاپنی
 2. آکیتای آمریکایی

امروزه سگ آکیتای ژاپنی به نام سگ آکیتا اینو یا آکیتای ژاپنی شناخته می‌شه و آکیتای آمریکایی به اسم آکیتا یا همون آکیتای آمریکایی معروفه. در اکثر کشورها و همینطور موسسه‌های مختلف مثل کنل کلاب (AKC) این دو نوع آکیتا به عنوان دو نژاد جداگانه در نظر گرفته می‌شن، اما بسیاری معتقدن که این دو تا سگ تنها دو گونه متفاوت از یک نژاد واحد هستن.

تفاوت این دو نوع چیه؟

 • سگ‌های آکیتای آمریکایی جثه‌ای بزرگتر و وزن بیشتری دارن. تنوع رنگی بیشتری دارن و اغلب صورتشون سیاه رنگه.
 • سگ آکیتا ژاپنی جثه کوچکتری دارن، اغلب به رنگ سفید و حنایی (نارنجی) یا سفید خالص هستن و هیچ لکه سیاهی روی صورتشون دیده نمی‌شه.
 • سگ آکیتا آمریکایی سر بزرگتری داره و دمش فرخوردگی کمتری داره.
 • هردو بسیار مستقل، بااعتماد به نفس و وفادار هستن و نسبت به صاحب و اعضای خانواده حس محافظت زیادی دارن.

مشخصات و خصوصیات اخلاقی آکیتای ژاپنی و آمریکایی تا حد زیادی شبیه به همه و شاید تنها تفاوت بارز اونا در ویژگی‌های ظاهریشون باشه.

تفاوت سگ آکیتا و شیبا اینو چیه؟

سگ شیبا اینو در سال‌های اخیر در شبکه‌های مجازی خیلی مشهور و سلبریتی شده و استیکرها، تصاویر و فیلم‌های متعددی ازش وجود داره. شیبا اینو از نظر ظاهری خیلی به آکیتا شبیهه، تا حدی که خیلی از افراد این دو تا رو با  هم اشتباه می‌گیرن.

مهم‌ترین تفاوت آکیتا و شیبا اینو جثه و اندازه اوناست.

 • شیبا اینو جثه‌ای خیلی کوچک تا متوسط داره و به همین دلیل هم برای نگهداری در آپارتمان و خونه‌های کوچیک مناسب‌تره.
 • اما آکیتا در دسته سگ‌های بزرگ قرار می‌گیره و به فضای زیادی برای زندگی و فعالیت نیاز داره.
 • آکیتا شخصیت خاص و مغروری داره، به تربیت و آموزش فراوان نیاز داره و برای افراد تازه‌کار مناسب نیست.
 • اما شیبا اینو خیلی دوستانه‌تره و برای افراد تازه‌کار هم مناسبه، هرچند این سگ هم به تربیت اصولی نیاز داره.
 • سگ آکیتا برای نگهبانی مناسبه، اما شیبا اینو به خاطر رفتار دوستانه‌ای که با همه داره اصلا برای نگهبانی مناسب نیست؛ هرچند می‌تون حضور غریبه رو به شما اطلاع بده.
بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

در سال 1931 دولت ژاپن نژاد آکیتا رو به عنوان سرمایه ملی ژاپن معرفی کرد.

qoute icon

هلن کلر یکی از اولین نفراتی بود که سگ آکیتا رو به ایالات متحده آورد. هلن کلر در سفری که به ژاپن داشت تحت تاثیر شجاعت و شخصیت این سگ قرار گرفت و با خودش یه توله آکیتا به آمریکا آورد.

qoute icon

هاچیکو معروف‌ترین سگ آکیتا در دنیاست و داستان‌ها و فیلم‌های زیادی در موردش ساخته شده.

qoute icon

استان آکیتا منطقه‌ای سردسیر و کوهستانیه و اغلب پوشیده از برفه. به همین دلیل سگهای آکیتا تحمل زیادی در برابر سرما دارن و پوشش دولایه موهاشون اونا رو گرم نگه می‌داره.

qoute icon

سگ آکیتا در فرهنگ ژاپن جایگاه ویژه‌ای داره و به خاطر ویژگی‌های شخصیتی‌ش مورد احترام مردم ژاپنه.

qoute icon

آکیتا در ژاپن نماد محافظته وطبق رسوم وقتی یه زوج ژاپنی وقتی بچه‌‌دار می‌شن یه مجسمه کوچیک آکیتا کادو می‌گیرن. آکیتا تنها نماد محافظت نیست و به عنوان نماد سلامت، شادی و عمر طولانی شناخته می‌شه.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
Ayda
نوشته شده در: ۱۹ بهمن, ۱۳۹۹

سلام
من نمیدونم آکیتا بگیرم یا گلدن رتریور. جایی که من زندگی می کنم سردسیره و تا حالا سگ نداشتم ولی چیزای زیادی از سگ ها میدونم. یه چیز دیگه اینکه من نهایتا ۱ ساعت میتونم سگم رو به پیاده‌روی ببرم. با این شرایط، چه نژادی برام مناسب تره؟ ممنون میشم پاسخ بدید و لطفا لینک نفرستید ممنون 🌷

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۰ بهمن, ۱۳۹۹

سلام آیدا جان
هردوی این سگ ها که گفتی نیاز به فعالیت زیادی دارند. آکیتا زیاد برای تازه کارها مناسب نیست و باید حتما تجربه ی تربیت یک سگ رو داشته باشی. گلدن ها برای آموزش و تربیت خیلی راحت تر از آکیتا هستن اما این نژاد هم به پیاده روی و فعالیت بدنی زیادی نیاز داره. بنظرم بهتره به نژادای عروسکی که راحت تر میتونی ازشون نگهداری کنی فکر کنی.

پاسخ به این نظر
Armin
نوشته شده در: ۱۷ فروردین, ۱۴۰۰

سلام به نظرتان جاپانیز اشپینز خوبه یا شیتزو؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۱۷ فروردین, ۱۴۰۰

سلام آرمین جان
همه ی نژادها خوب هستن ولی مهم اینه که با شرایطی که ما داریم قابل نگهداری برامون هستن یا نه. شما با توجه به شرایطی که داری بهتره انتخاب کنی. برای اطلاعات بیشتر میتونی مقالاتی که در مورد این دو سگ نوشتیم رو مطالعه کنی
سگ اشپیتز
سگ شیتزو

پاسخ به این نظر
アキラアマテラス
نوشته شده در: ۱۸ آذر, ۱۳۹۹

سلام من آکیرا ۱۱ ساله . من به نژاد سگ آکیتای ژاپنی علاقه مند هستم و دوست دارم از اون نگه داری کنم . ما در آپارتمان ۱۰۵ متری زندگی می کنیم ولی یه مشکلی هست مادرم از سگ می ترسه و اجازه نمی که در آپارتمان نگه داری کنم . تراس هم داریم ولی خیلی خیلی کوچیک هست . من توله سگ اصیل و نر میخوام . شما عیده ای دارید . اگر دارید لطفا به من بگید . با تشکر از شما .

پاسخ به این نظر
roya
نوشته شده در: ۱۱ مهر, ۱۳۹۹

سلام من دانشجو سال اول پزشکی هستم و همسرم هم دندانپزشکن _یک گربه پرشین نر عقیم شده داریم که قراره یک ماده برای اینکه تنها نباشه براش بیاریم و به شدت علاقه به سگ های نژاد بزرگ (ساموید_گلدن_چاوچاو_اکیتا داریم) و در اپارتمون ۱۰۰ متری زندگی میکنیم، با توجه به بررسی هایی که کردیم اکیتا مناسب تره با توجه به شرایط زندگیمون ،نظر شما رو میخواستم بدونم با توجه به سبک زندگی و ساعات کار و نبودن خونه و داشتن گربه میشه یه توله اکیتا بیاریم ؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام رویا جان،
از لحاظ تحمل تنهایی نژادای چاو چاو و آکیتا مناسبن ولی مشکلی که هست اینه که اصلا با حیوونای دیگه خوب کنار نمیان مگر اینکه از تولگی باهاشون بزرگ شده باشن که البته بازم توصیه نمیکنم بدون نظارت تنهاشون بذارین باهم. از اونطرف نژاد سامویید و گلدن خیلی خوب با حیوونای دیگه کنار میان ولی اصلا تحمل تنهایی رو ندارن (البته خب میتونن با گربه ها سرگرم بشن ولی همچنان احتمال بروز مشکلات رفتاری و اضطراب جدایی بخاطر نبود شما وجود داره) پیشنهاد میکنم ویژگیای مدنظرتون رو با سوالات این کتاب تطبیق بدین تا درنهایت چندتا نژاد براتون باقی بمونه و بتونین با مطالعه اونا نژاد مناسب معیارا و سبک زندگیتون رو انتخاب کنین:
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ

پاسخ به این نظر
Saba
نوشته شده در: ۱۰ مهر, ۱۳۹۹

سلام من خیلی خیلی سگ دوست دارم و ما دوست داریم که یه سگ بگیریم من نژاد اکیتا و ساموید و گلدن رتریور رو خیلی دوست دارم مشکل قیمت هم نداریم میخواستم بدونم اگه بخوام یک دونه از یکی از این نژاد هارو نگه دارم کدوم مناسب تره ؟
ما یه حیاط تقریبا بزرگ داریم و اگر یک سگ بیاریم در حیاط نگه داری میکنیم و این سه نژادی که گفتم دوست دارم میتونن خیلی کم تنها بمونن؟ مثلا ۲ یا ۳ ساعت .
ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۲۲ مهر, ۱۳۹۹

سلام صبا جان،
آکیتا از نظر نگهداری در حیاط و تحمل تنهایی بهتر از دو نژاد دیگه هست.

پاسخ به این نظر
SJ
نوشته شده در: ۲۱ شهریور, ۱۳۹۹

سلام‌
جالب بود . اما حیف که نمیشه یه دونه آکیتا داشت چون وحشتناک گرونه و منم تاحالا سگ نداشنم . بهرحال به ژرمن شپرد راضی ترم . اما اکیتا خیلی دل آدمو میبره …
ممنون .

پاسخ به این نظر
アキラアマテラス
نوشته شده در: ۲۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز .
شما میتونی سگ آکیتای واگذاری بگیری .
یا مثالا اون رو با قیمت ازون تری پیدا کنی .

پاسخ به این نظر
صدرا
نوشته شده در: ۱۷ مرداد, ۱۳۹۹

سلام من صدرا هستم دنباله یک سگ برای باغی در لواسان هستم که هر روز از تهران به پیش او میروم و چند ساعت پیشش میمانم چون من در مقاله ای خوانده ام که سگ آکیتا برای تنها ماندن در خانه و باغ مناسب هست خواستم نظر شما هم بدانم چون من عاشق سگ هستم
ولی مادرم نمیزاره بیارمش تو خانه برای همین میخواهم اونجا نگهش دارم خواستم ببینم این کار درسته یا نه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۰ شهریور, ۱۳۹۹

سلام صدرای عزیز،
بهترین شرایط اینه که سگ حتی اگه قراره فرضا ۶ ساعت تنها بمونه حتما بعدش پیش صاحبش باشه و فعالیت و سرگرمی کافی رو باهاش داشته باشه. بنابراین باتوجه به شرایط شما بهتره که به اینصورت از سگ نگهداری نکنین مگه اینکه کسی اکثر روز رو پیشش باشه.

پاسخ به این نظر
Aref
نوشته شده در: ۲۲ تیر, ۱۳۹۹

من اکیتا دارم میشه نگه داشت تو اپارتمان تمرین زیاد میخواد و صبر ولی خیلی باهوشه

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۲۴ تیر, ۱۳۹۹

سلام عارف عزیز،
ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

پاسخ به این نظر
مهسا
نوشته شده در: ۱۶ مرداد, ۱۳۹۹

سلام
ممنون که ان مطالب رو در اختیار همهگان رایگان قرار می دید
میشه آکیتا رو اگه فعالیتشو تامین کنیم در بدون مشکل آپارتمان نگهداری کرد

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۱۲ مهر, ۱۳۹۹

سلام مهسا جان،
معمولا توصیه میشه آکیتا با وجود اینکه خودشو با هرنوع زندگی تطبیق میده داخل آپارتمان نگه داشته نشه. از طرفی بخاطر چالش برانگیز بودن تربیت کردنش برای افراد بدون تجربه هم توصیه نمیشه.

پاسخ به این نظر
رخشید بریجی
نوشته شده در: ۹ تیر, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من در خوزستان زندگی میکنم و اینجا فقط ۲ ماه هوای سرد داره و در فصل بهار هوا خنک است و فصل تابستان و پاییز بسیار هوا گرم است من قراره این نژاد رو در خانه نگهداری کنم و در هوای گرم میذارمش زیر کولر با این شرایط من میتونم نژاد آکیتا ژاپنی داشته باشم؟

پاسخ به این نظر
مریم مشتاق
نوشته شده در: ۳ مهر, ۱۳۹۹

سلام رخشید جان،
بهتره که در آبو هوای خیلی گرم نگه داشته نشه مگه اینکه تمام مدت زیر کولر باشه، فعالیت بیرون خونش به ساعات خنک روز اختصاص داده بشه (صبح زود و شب دیروقت) ترجیحا موهاش تو فصل گرم کوتاه بشه و همه اقدامات برای جلوگیری از گرمازدگیش انجام بشه. این مقاله هم میتونه کمکتون کنه:
گرما‌زدگی در حیوانات خانگی، راه های پیشگیری و درمان

پاسخ به این نظر
سبحان
نوشته شده در: ۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام خیلی ممنون که درباره نژاد آکیتا که گفته بودم توضیح دادید و ممنونم که انقدر به نظر افرادی مثل من که عاشق سگ ها هستند اهمیت میدید .
آرزوی پیشرفت روز به روز را برای شما دارم

پاسخ به این نظر
دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام سبحان عزیز،
ممنون از شما که مطالب سایت رو دنبال میکنین.

پاسخ به این نظر
محمد
نوشته شده در: ۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام من توی طول روز شاید ٣تا۴ساعت نباشم و به نظرتون سگی که تنهایی رو بتونه تحمل کنه و سر صدای کمی داشته باشه چه نژادی خوبه و اکیتا به نظرتون خوبه یا نژاده دیگه؟

پاسخ به این نظر
دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۹ آذر, ۱۳۹۹

سلام محمد عزیز ، بهتره سگ هارو تنها نزارین چون ممکنه دچار استرس و مشکلات رفتاری بشن اما در حد ۳-۴ ساعت اشکالی نداره ، سر و صداشون بستگی به آموزش خودتون داره ، آکیتا توانایی تحمل بالایی داره ، برای مقایسه سایر نژاد ها میتونین کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب نژاد رو مطالعه کنین.

پاسخ به این نظر