معرفی سگ تبتی؛ غول باابهت اما مهربان و وفادار!

عکس سگ تبتی در طبیعت

مشخصات کلی نژاد ماستیف تبتی:

خلق و خو: وفادار اما مستقل، با عزت نفس و محافظ

lifespan icon طول عمر: 10 تا 12 سال
weight icon وزن: نر: 40 تا 68 کیلوگرم - ماده: 32 تا 54 کیلوگرم
weight icon قد: ماده: حداقل 60 سانتی متر -نر: حداقل 65 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: منطقه تبت

مشخصات ظاهری سگ ماستیف تبتی

مشخصات ظاهری ماستیف تبتی
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سگ تبتی، سر پهن، سنگین و قوی داره. با رسیدن به سن بلوغ مقداری چین و چروک روی سر ایجاد میشه که از بالای چشم تا گوشه دهان ادامه پیدا میکنه. جمجمه این نژاد حالت مربعی داره.

شکل گوش‌ها


گوش‌های هم مثل چشم‌ها اندازه متوسطی دارن. از طرفی شکل مثلثی و افتاده‌ای هم داره. روی گوش‌های ماستیف تبتی موهای کوتاه وجود داره که از اونا در برابر سرما محافظت می‌کنه.

پوزه و بینی


بینی این نژاد کاملا پهنه و سوراخ های حدودا بزرگی هم داره. بسته به رنگ پوشش ماستیف تبتی ، سیاه یا قهوه‌ایه. پوزه سگ تبتی پهن، حدودا صاف و مربعی شکل هست.

چشم‌ها


سایز چشم‌های ماستیف تبتی متوسط داره. چشم‌ها کمی عمق دارند و به رنگ قهوه‌ای تیره یا مایل به خاکستری هستند.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم ماستیف تبتی موهای پرپشتی داره. معمولا در زمانی که توجهش به چیزی جلب بشه یا در حال حرکت باشه، دم به سمت بالا حرکت می‌کنه و قسمت انتهایی اون به صورت منحنی درمیاد.

نوع پوشش


ماستیف‌های تبتی دارای پوشش دولایه هستند که از اونا در برابر سرمای مناطق تبت محافظت می‌کنه. لایه زیری، نرم و سنگینه و در فصل‌های گرم نازک میشه و اما لایه بالایی، ضخیم و بافت خشنی داره و موهای بلند اون رو پوشونده. موهای گردن و شانه مخصوصا در سگ‌های نر ضخیم و پرپشت‌تره.

اندازه موها:

medium coat

متوسط

حالت موها:

curly hair

مجعد


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

blue hair

آبی

جثه و اندازه سگ


سگ تبتی نسبت به سگ‌های دیگه هیکل درشتی داره و توی عکس پایین می‌تونین اندازه‌ بزرگ اون رو به خوبی ببینین.

مقایسه اندازه انسان و ماستیف تبتی

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد ماستیف تبتی


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. این نژاد خیلی بزرگ و قدرتمنده و رنگ‌های مختلفی هم داره.
 2. تمایلی به بازی هم نداره و خیلی آروم راه میره
 3. توی خونه آروم و ساکته البته توی سنین بزرگسالی
 4. به فضای باز علاقه داره، به خصوص توی آب و هوای سرد و البته فضایی برای جست و خیز کردن هم نیاز داره

معایب نژاد

 1. ماستیف تبتی سگ بزرگیه و نیاز به فضای زیادی توی خونه داره.
 2. به صورت غریزی دوست داره از صاحبش محافظت کنه و حتما باید در سنین تولگی اونو اجتماعی کنین تا نسبت به اطرافیانتون پرخاشگر نباشه
 3. نسبت به حیوونای دیگه هم پرخاشگره
 4. زیاد پارس می‌کنه
 5. دائما بزاق دهانشش سرازیره
 6. ریزش موی زیادی هم داره

نکات مهم درباره نگهداری نژاد ماستیف تبتی

سگ تبتی یه سگ خاصه و نگهداریش هم به شرایط خاصی نیاز داره. بنابراین این سگ برای هرکسی مناسب نیست و توصیه نمی‌شه.

ماستیف تبتی از همراهی و بودن کنار شما و اعضای خانواده لذت می‌بره؛ اما نمی‌شه همیشه داخل خونه نگهش داشت و به یه حیاط بزرگ یا فضای باز با دیواره یا فنس محکم نیاز داره. حیاط خلوت یا فضای کوچک اصلا برای نگهداری از این سگ غول‌پیکر کافی نیست!

این نژاد برای آب و هوای سرد ساخته شده و اصلا مناسب مناطق گرمسیری و شرجی و مرطوب نیست! در فصل تابستان که هوا گرم می‌شه هم لازمه تو حیاط قسمت سایه و خنک وجود داشته باشه و همیشه آب تازه و خنک در اختیارش بذارین. در مقاله نحوه نگهداری سگ بیرون از خانه در مورد ویژگی‌های لونه سگ و شرایط لازم برای زندگی سگ در حیاط رو توضیح دادیم.

حواستون باشه که نژاد سگ تبتی عادت به پارس کردن زیاد داره و مخصوصا شبها با صدای بلند پارس می‌کنه!

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ ماستیف تبتی

training_content

تربیت ماستیف تبتی

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و مشخصات رفتاری غول تبتی

health icon

بیماری‌های نژاد ماستیف تبتی

دیسپلازی هیپ

این بیماری، یک بیماری ارثیه که باعث میشه استخوان ران به خوبی توی مفصلش قرار نگیره و باعث لنگش یا آرتریت سگ میشه. علت اصلی این بیماری ژنتیکیه اما می‌تونه به خاطر عوامل محیطی مثل رشد سریع ناشی از رژیم غذایی پرکالری یا آسیب‌های ناشی از پریدن یا افتادن روی زمین بدتر بشه.

دیسپلازی آرنج

این بیماری هم ارثیه و در بین نژادهای بزرگ رایجه. مثل دیسپلازی هیپ، این بیماری هم باعث لنگش و درد توی حیوون میشه. بسته به میزان مشکل سگ، ممکنه نیازمند جراحی و مدیریت وزن و یا دارو برای کنترل درد باشه.

پانوستیت

این التهاب مرتبط به استخوان‌های بلند هست که سگ‌های جوان و بزرگ رو تحت تاثیر قرار میده و باعث لنگش اونا میشه و اغلب اوقات از یک پا به پای دیگه منتقل میشه. این بیماری ممکنه از یک تا شش ماه طول بکشه. درد ناشی از این بیماری رو میشه با داروهای مسکن کنترل کرد.

التهاب غضروف

این بیماری ارتوپدی به دلیل رشد نامناسب غضروف‌ها در مفاصل ایجاد میشه و معمولا توی قسمت شانه و آرنج ایجاد بشه. این بیماری باعث سفت شدن دردناک مفاصل میشه و در سنین 5 تا 7 ماهگی میشه اونو تشخیص داد.

برای درمان این بیماری شاید نیاز به جراحی باشه.

کم کاری تیروئید

این اختلال معمولا توی سگ‌های میانسال و مسن ایجاد میشه.

علائم این بیماری شامل موارد زیر میشه:

 • افزایش وزن
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • کمبود انرژی

این بیماری به راحتی با داروهای روزانه کنترل میشه که باید در طول زندگی سگ ادامه پیدا کنه.

تاریخچه و گذشته

سگ نژاد ماستیف تبتی یکی از قدیمی‌ترین نژادهای دنیاست و قرن‌ها پیش در منطقه تبت به وجود اومده. این سگ رو جد اصلی سایر سگ‌های ماستیف مثل سگ سرابی یا ماستیف ایرانی می‌دونن. سگ قدرجونی اصفهان هم اگرچه به طور رسمی ثبت نشده، اما از نظر ظاهری و رفتاری شباهت‌های زیادی به سگ ماستیف تبتی داره.

باستان‌شناسان در چین شواهدی مربوط به 1100 سال قبل از میلاد پیدا کردن که نشون می‌ده سگ‌هایی بزرگ شبیه به ماستیف تبتی در اون موقع هم وجود داشتن. این سگ‌های غول‌پیکر همراه با امپراتورانی مثل آتیلاخان و چنگیزخان به تمام قلمرو سفر می‌کردن و اجداد اصلی ماستیف‌های آسیای مرکزی به حساب میان.

سگ‌های تبتی تا سال 1847 در خارج از تبت ناشناخته بودن تا این‌که نائب السطلنه هند یه سگ بزرگ تبتی رو به عنوان هدیه برای ملکه ویکتوریا به انگلیس فرستاد. در سال 1873 نام سگ ماستیف تبتی به طور رسمی در موسسه کنل کلاب انگلیس به ثبت رسید.

در نهایت در سال 1970 چندین سگ ماستیف تبتی به آمریکا صادر شدن و به مرور دنیا با این سگ غول‌پیکر و باوقار آشنا شد.

مطالعه بیشتر
راهب در کنار ماستیف تبتی

بهترین اسامی برای ماستیف تبتی

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Tibetan mastiff انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • نینجا
 • هرکول
 • اژدها
 • شیفو
 • خپل
 • لینکلن
 • خرسی
 • پولاد
female symbol

نام‌های دخترونه

 • لوسی
 • لیدی
 • تنبل
 • پاندا
 • امیلی
 • خزال
 • پوفی
 • پافی

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

انواع سگ تبتی را بشناسید!

تو ایران وقتی در مورد سگ تبتی صحبت می‌شه حتما منظور سگ ماستیف تبتی هست؛ به همین دلیل این سگ به طور خلاصه «سگ تبتی» نامیده میشه. اما برای اینکه اطلاعات دقیقتری بهتون بدیم باید بگیم که انواع سگ با خاستگاه تبت تو دنیا وجود داره که خیلی‌هاشون هم جزء سگهای پرطرفدار هستن.

از جمله معروف‌ترین سگ‌ها با اصالت تبتی عبارتند از:

آیا ماستیف تبتی رو می‌شه تو آپارتمان نگهداری کرد؟

اگه با دقت جثه و عظمت این سگ رو ببینید احتمالا خودتون جواب این سوال رو متوجه می‌شید!

این سگ جثه‌ای بزرگ و غول پیکر داره و برای زندگی به فضای زیادی نیاز داره؛ به همین دلیل اصلا برای زندگی آپارتمانی توصیه نمی‌شه.

حتی اگه آپارتمان بزرگی داشته باشید هم این سگ برای سلامت ذهنی و جسمیش به یه حیاط نسبتا بزرگ برای فعالیت نیاز داره.

این سگ در اوایل بهار و پاییز ریزش موی شدیدی داره و حتی با شونه کردن روزانه هم موها بالاخره کف خونه ریخته میشن.

علاوه بر این، سگ تبتی عادت به پارس کردن های زیاد و بلند داره و مخصوصا در طول شب ممکنه به هردلیل پارس کنه

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

ماستیف تبتی یک نژاد باستانیه که هزاران سال توی تبت زندگی کرده. اطلاعات دقیقی درمورد نحوه چگونگی پیدایش اون نداریم اما برخی اعتقاد دارن که اونا جد خیلی از ماستیف‌های امروزیه.

qoute icon

این نژاد تبتی قبلا برای مراقبت از صومعه‌ها با نژاد لهاسا آپسو به صورت تیمی نگهبانی میدادن. لهاسا آپسو گشت میزد و برای موارد خطر پارس می‌کرد، ماستیف تبتی برای دفاع وارد ماجرا می‌شد.

qoute icon

توله‌های نژاد تبتی معمولا در ماه‌های دسامبر و ژانویه متولد میشن. دلیلشم اینه که سگ‌های ماده های این نژاد در طول سال فقط یک بار قادر به بارداری هستند.

qoute icon

راهبان بودایی که از این سگ‌ها برای نگهبانی استفاده می‌کردن، معتقد بودن که این سگ‌ها روح راهبانی رو توی خودشون دارن که به اندازه کافی خوب نبودن که بخوان برن بهشت.

qoute icon

این نژاد علاوه بر مشخصات ظاهری از لحاظ ویژگی‌های رفتاری هم بیشتر شبیه خرس‌هاست تا سگ‌ها. اونا مثل خرس‌ها، منزوی هستند و به شدت از خانواده خودشون محافظت می‌کنن.

qoute icon

نام واقعی این نژاد، سگ کوهستانی تبتی یا سگ کوهستانی هیمالیاست. نام ماستیف تبتی رو اروپایی به این سگ دادن.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
ال آی
نوشته شده در: ۲۰ دی, ۱۳۹۹

سلام
این سگ میتونه آب و هوا ی تبریز-مرند رو تحمل کنه اگر یه خونه و آب گرم داشته باشه؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۹

سلام
بله اگر شرایطی رو که توی مقاله توضیح دادیم بتونید براش فراهم کنید چرا که نه

پاسخ به این نظر
ال آی
نوشته شده در: ۲۰ دی, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید
عالی بود
سگ تبت ماستیف اگر آموزش بدیم میتونه تنها بمونه؟
برای نگهداری از باغ مناسب هست؟
و اگر مهمونی با ما وارد مکان بشه بهش حمله و یا پارس نمیکنه درسته ؟

پاسخ به این نظر
دکتر صبا ژاله
نوشته شده در: ۲۳ دی, ۱۳۹۹

سلام
ممنون از توجهت. بله همونطور که توی مقاله گفته شد، سگ نژاد تبتی پر سرو صداست و ممکنه توی تنهایی سرو صدای بیشتری داشته باشه. ذاتا حس نگهبانی خوبی داره پس میتونه برای باغتون مناسب باشه. و خیلی هم به صاحبش وفاداره اما اگر بدونه خطری صاحبش یا جایی که اون ازش نگهبانی میکنه رو تهدید نمیکنه دوست خوبیه

پاسخ به این نظر