سگ سنت برنارد: سگی که دلش هم به اندازه هیکلش بزرگه!

سگ سنت برنارد: سگی که دلش هم به اندازه هیکلش گنده‌س

مشخصات کلی نژاد سنت برنارد:

خلق و خو: بازیگوش/کنجکاو/دلربا

lifespan icon طول عمر: 8 تا 10 سال
weight icon وزن: نر 63 تا 81- ماده 54 تا 63 کیلوگرم
weight icon قد: نر 71 تا 76- ماده 66 تا 71 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: سوئیس

مشخصات ظاهری سگ سنت برنارد

خصوصیات و مشخصات ظاهری سگ سنت برنارد
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سنت برناردها سر بزرگ و پهنی دارن که به خوبی با جثه بزرگشون متناسب شده.

شکل گوش‌ها


فرم گوش در این نوع سگ‌ها قطره‌ای است و حالت آویزونی دارن

پوزه و بینی


بینی پهن و مشکی رنگه. سوراخ‌های بینی تو این نژاد کاملا بازه و هوا به خوبی رد و بدل میشه. اگه بینی سگتون رنگی به غیر از مشکی داشت بدونین که اون سگ یه مشکلی داره. پوزه صافی دارن که تو هیچ کدوم از زوایا حالت تیز و مخروطی نداره. طول و عرض پوزه تقریبا اندازه یکسانی دارن.

چشم‌ها


اندازه چشم‌ها متوسط و رنگ قهوه‌ای تیره دارن، روی پلک هر چشم یه چروک خفیفی وجود داره که ظاهر مهربونی به چشماشون بخشیده. گونه‌ها و اطراف چشم‌های بعضی از سگ‌های سنت برنارد سیاه، قهوه‌ای یا قرمزه، انگار که ماسک زده باشن

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم در پایه ضخیم و عضلانیه و وقتی به نوک می‌رسه مخروطی شکل میشه. دم سنت برناردها در هنگام استراحت تقریبا افتاده است و وقتی هیجانی میشن فرشون(خمیدگی خفیف) به سمت بالا قرار می‌گیره.

نوع پوشش


پوشش دولایه ضخیمی دارن که به خوبی اونا رو در برابر سرما عایق کرده. موهای سنت برناردها کوتاه یا بلند، خشن و صافه که اصلا مناسب آب‌وهوای گرم نیستن.

اندازه موها:

long coat

بلند

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


سگ سنت برنارد یکی از بزرگ‌ترین نژادهای سگ جهانه، هم از نظر قد و هم از نظر وزن.

مقیاسه اندازه سگ سن برنارد با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد سنت برنارد


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. خلق و خوی آرام و مهربونی
 2. باهوش و تربیت آسان
 3. عدم نیاز به فعالیت شدید
 4. وفادار به خانواده
 5. صبور و رابطه نسبتا خوب با بچه‌ها(اگه اذیتش نکنن)

معایب نژاد

 1. هزینه نگهداری بالا
 2. مناسب فضاهای کوچیک مثل آپارتمان نیستن.
 3.  ریزش موی زیاد
 4. مستعد گرما زدگی هستن و برای هر شرایط آب‌وهوایی مناسب نیستن
 5. ترشح بزاق زیاد

نکات مهم درباره نگهداری نژاد سنت برنارد

سگ سنت برنارد یکی از بزرگ‌ترین نژادهای سگ جهانه، هم از نظر قد و هم از نظر وزن. این سگ آروم و صبور مناسب افرادیه که دوست دارن سر حوصله با سگشون قدم بزنن و زیاد هم بدو بدو نکنن. شاید فکر کنین که با توجه به موهای بلند سگ برنارد لازمه همیشه شونه‌اش کنین و خونه رو جارو بکشین اما ریزش موهاش فصلیه و دو سه بار شونه کردن در هفته براش کافیه. تازه اصلاً هم حساسیت‌زا نیست و خیلی برای افراد مبتدی مناسبه.

این سگ‌ها بومی مناطق سردسیر هستن و دو نوع مو کوتاه و مو بلند دارن، ولی هر دو نوع سنت برنارد به خاطر روحیه خیلی انعطاف‌پذیر و ریلکس‌شون با بیشتر محیط‌ها و آب و هواهای مختلف کنار میان، البته به شرط این که همیشه یک محل خنک برای استراحت داشته باشن و توی روزهای گرم بیرون نبریدشون چون ممکنه گرمازده بشن. اگه منطقه شما گرمسیره برای پیاده‌روی، صبح زود یا بعد از ظهر و مسیرهای سایه‌دار رو انتخاب کنین و حیوون رو خیلی تند راه نبرین. موقعی هم که آفتاب و گرما زیاد می‌شه بهش اجازه بدین توی خونه استراحت کنه. (مطلب مرتبط: گرمازدگی حیوانات خانگی)

اخلاق سگ سنت برنارد برای زندگی تو آپارتمان خوبه، ولی این کار مثل اینه که یک دلفین تو حوض خونه نگه دارین (مخصوصا اگه مجبور باشین از پله‌ها هم بالا و پایین ببریدش). این نژاد به اندازه نژادهای سگ معمولی جنب و جوش نداره و به ورزش و فعالیت جسمی خیلی زیادی هم احتیاج نداره، اما باز هم یک مقدار حرکت و فعالیت روزانه براش لازمه. مثلا یک پیاده‌روی معمولی یک یا دو بار در طول روز تو حیاط یا بیرون از خونه این سگ‌ها رو از نظر جسمی و روانی راضی می‌کنه. سنت برنارد بالغ موقع پیاده‌روی هم کاملا آرومه و همین مساله یکی از دلایل علاقه زیاد افراد بازنشسته به این نژاده.

سگ‌های سنت برنارد باید به یک حیاط حصارکشی شده دسترسی داشته باشن، اما وقتی که خودتون توی خونه هستین حیوون رو هم ببرین داخل تا احساس تنهایی نکنه. معمولا حصارکشی معمولی دور حیاط برای سنت برنارد کافیه چون اگه قوانین خونه رو بهش یاد داده باشین سعی نمی‌کنه از روی نرده‌ها رد بشه یا با کندن زمین بیرون بره. وقتی ازخونه بیرون می‌رین هم معمولا لازم نیست حیوون رو ببندین. غریزه شکار تو بیشتر این سگ‌ها ضعیفه و با همه حیوونای دیگه خونه رفتار خوبی دارن، مخصوصا اگه وقتی که سن‌شون کمه با بقیه حیوونا آشنا بشن.

اما اگه می‌خواین سگ سنت برنارد رو توی خونه نگه دارین باید بدونین که ممکنه هر چی روی میز آشپزخونه می‌ذارین تو یک چشم بهم زدن غیب بشه یا مثلا دم حیوون موقع تکون خوردن چیزایی رو که رو میز گذاشتین بندازه پایین.

فقط باید این نکات رو مدنظر قرار بدین که این نژاد سگ ریزش آب از دهان زیادی داره، به خاطر کم‌تحرک بودن مستعد ابتلا به چاقیه و خیلی باید حواستون باشه که نیاز کم اون به تحرک و تخلیه انرژی رو با رها کردنش اشتباه نگیرین. بالاخره هر سگی به سرگرمی و بازی با سرپرستش نیاز داره و در غیر این صورت ممکنه افسرده بشه.

اگه تجربه اولی هستین و توی نگهداری سگ خیلی حرفه‌ای نیستین، نژادهای دیگه‌ای هم هستن که توی مطلب بهترین نژاد سگ برای افراد مبتدی معرفیشون کردیم و می‌تونین اون نژادها رو برای نگهداری انتخاب کنین.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ سنت برنارد

training_content

تربیت سنت برنارد

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

شخصیت و اخلاق نژاد سن برنارد

health icon

بیماری‌های نژاد سنت برنارد

پیچش معده (نفخ)

سنت برناردها ممکنه یک دفعه نفخ کنن، یعنی جمع شدن گاز توی معده باعث اتساع یا ورم کردنش می‌شه و ممکنه معده پیچ بخوره که تو این حالت جریان خون به معده قطع می‌شه. این حالت خیلی خطرناکه و حتی می‌تونه باعث مرگ حیوون بشه و احتیاج به کمک فوری دامپزشک داره. تو خیلی از موارد هم جراحی لازم می‌شه. سگ‌های سنت برنارد بیشتر از خیلی از نژادهای دیگه دچار نفخ می‌شن. نفخ و پیچ‌خوردگی معده هم خیلی ناگهانی اتفاق میفته و سگی که یک دقیقه پیش خوب بود ممکنه چند ساعت بعد بمیره. پس حتما مقاله درمان نفخ سگ رو هم مطالعه کنین تا از اطلاعات کافی در مورد این بیماری خطرناک داشته باشین.

پس باید همیشه مراقب علائمی مثل تورم شکم، بی‌قراری و راه رفتن زیاد، ریختن بزاق بیشتر از معمول از دهن، رنگ پریدگی لثه‌ها، لیسیدن لب‌ها، تلاش ناموفق برای استفراغ کردن (حالت عق زدن) و نشونه‌های درد کشیدن حیوون باشین.

متاسفانه سگ‌هایی که یک بار دچار نفخ شدن احتمال داره بازم این مشکل رو پیدا کنن و برای همین معمولا دامپزشکا از یک روش به اسم گاستروپکسی یا جراحی چسبوندن معده براشون استفاده می‌کنن، یعنی معده رو به ماهیچه‌های اطراف وصل می‌کنن تا دیگه پیچ نخوره. می‌تونین از این روش به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هم استفاده کنین.

علت نفخ هم معمولا ایناست:

·         خوردن غذا یا نوشیدنی خیلی زیاد (مخصوصا اگه حیوون بعدش فعالیت شدید هم داشته باشه)

·         خوردن آب زیاد بعد از غذا.

دیسپلازی هیپ و آرنج

سگ‌های نژاد سنت برنارد با توجه به جثه درشت‌شون مستعد مشکلات مفصلی هستن. در نتیجه باید تو کل مدت زندگی‌شون مراقب وزن‌شون باشیم و لاغر و عضلانی نگه‌شون داریم. سگ‌های سنت برنارد باید همیشه لاغر باشن و چاقی براشون سمه. ضمنا فعالیت‌های جسمی خیلی شدید هم می‌تونه بعدها باعث صدمه دیدن‌شون بشه.

مهم‌ترین مشکلات مفصلی دیسپلازی مفصل آرنج و ران هستن که باعث درد شدید، آرتروز و در نهایت تخریب مفصل می‌شن. دیسپلازی مفصل ران یک نوع ناهنجاری ژنتیکیه که باعث می‌شه سر استخون ران درست توی حفره استخون لگن قرار نگیره و کم کم آسیب مفصل و استخون اتفاق میفته که آرتروز و عوارض دیگه رو ایجاد می‌کنه. موارد شدید این بیماری معمولا نیاز به جراحی دارن و سگی که درمان نشه درد می‌کشه و می‌لنگه. دیسپلازی آرنج هم شبیه همین حالته و توی مفصل آرنج ایجاد می‌شه. (مطلب مرتبط: دیسپلازی سگ)

تشخیص این که سگ دیسپلازی مفصل ران یا آرنج داره یا نه از طریق معاینه یا تماشای راه رفتنش ممکن نیست. همین‌طور این که پدر و مادر حیوون همچین مشکلی نداشتن دلیل نمی‌شه که بچه‌هاشون هم سالم باشن، هرچند تو این حالت احتمال بیماری توله‌ها کمتره.

اوستئوکندروزیس

اوستئوکندروزیس هم یک جور نقص ارثی در تشکیل شدن غضروف‌های در حال رشده که باعث خرد شدن غضروف می‌شه. این بیماری معمولا تو سگ‌های زیر یک ساله ظاهر می‌شه.

این مشکل رو همیشه نمی‌تونیم توی توله سگ‌های در حال رشد تشخیص بدیم و پیش‌بینی این که حیوون بعدا مشکل پیدا می‌کنه یا نه خیلی سخته. تنها کاری که می‌شه کرد خرید از پرورش دهنده‌های معتبره که آزمایش‌های ژنتیک رو هم روی پدر و مادر و اجداد توله‌ها انجام داده باشن.

انتروپیون

معمولا از 6 ماهگی ظاهر میشه. تو این بیماری یک یا هردو چشم ممکنه به سمت داخل پیچ بخورن و کره چشم رو دچار التهاب و آسیب دیدگی کنه.

تنها راه درمان این بیماری جراحی هستش که امروزه رو سگ‌هایی که دچار انتروپیون هستن انجام میشه.

سایر بیماری‌ها

مشکلات و بیماری‌های سگ که تو نژاد سنت برنارد بیشتر دیده می‌شن اینا هستن:

 • بیماری‌های قلبی مثل کاردیومیوپاتی
 • سرطان‌هایی مثل اوستئوسارکوم (سرطان استخون)
 • مشکلات چشمی مثل انتروپیون یا اکتروپیون (برگشتن پلک به سمت داخل یا خارج)
 • کم‌کاری تیروئید
 • پیچش معده (نفخ)
 • مشکلات مفصلی مخصوصا دیسپلازی
 • صرع

تاریخچه و گذشته

سگ سنت برنارد احتمالا از نسل سگ‌های جنگی مولوسر امپراتوری روم باستانه که با سگ‌های دیگه بومی کوه‌های آلپ تلاقی داده شده بودن.

سال ۱۰۵۰ یک کشیش ایتالیایی به اسم برنارد یک کلیسا ساخت تا به افرادی که تو کوه‌های آلپ بین ایتالیا و سوئیس سفر می‌کردن و زائرایی که به طرف واتیکان می‌رفتن کمک کنه. تو قرن‌های بعدی راهبای کلیسای سنت برنارد از سگ‌های کلیسا برای نجات مسافرایی که توی کوه و بهمن گرفتار شده بودن استفاده کردن.

اجداد سگ‌های سنت برنارد از حدود هزار سال پیش تو دره‌های سوئیس زندگی می‌کردن و به عنوان سگ مزرعه برای کشیدن گاری‌های کوچیک و نگهبانی ازشون استفاده می‌شد. ظاهرا این کشاورزا در سال ۱۶۷۰ چند تا از سگ‌های خودشونو به کشیش‌های کلیسا دادن تا برای مقابله با راهزن‌ها بهشون کمک کنن. وقتی کشیش‌ها متوجه شدن که این سگ‌ها حس بویایی خیلی قدرتمندی دارن و می‌تونن مسافرای گم شده رو پیدا کنن، شروع به پرورش دادن‌شون کردن.

مطالعه بیشتر
تاریخچه نژاد سگ سنت برنارد

بهترین اسامی برای سنت برنارد

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Saint bernard انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • برنارد
 • اسلیپی(خوابالو)
 • خرسی
 • ثور
 • پهلون
 • سالار
 • تدی
 • (تایتی_تایتان)
female symbol

نام‌های دخترونه

 • لونا
 • اما
 • ایوا
 • برونی
 • روکسی
 • میا
 • دارچین
 • آیدا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

نژاد سگ سنت برنارد اسم خودشون رو از مکانی که ازش محافظت می‌کردن برداشتند! سنت برنارد اسم یه گذرگاه تو رشته کوه آلپ که بین ایتالیا و سوئیس قرار داره هست. سگ‌های سنت برنارد از مردم هنگام عبور از این تنگه برفی خطرناک محافظت و کسایی که تو برف گم می‌شدن رو پیدا میکردن.

qoute icon

بری معروف‌ترین سگ نژاد سنت برنارد هستش، اون تو دوران حیاتش تونست جون 100 تا آدم رو از یخ زدگی نجات بده! امروزه جسد بری تو موزه سوییس نگهداری میشه و یه بنای یادبود هم به افتخارش تو میدون شهر ساختن.

qoute icon

سنت برناردها از لحاظ رسیدن به سن بلوغ یه جورایی رکورددار هستن و حدود 2 تا 3 سال طول می‌کشه تا به سن بلوغ برسن(هرچند که هیکلشون از یه سگ بالغ هم گنده‌تر شده باشه!)

qoute icon

اسم این سگ‌ها چندین بار در طول تاریخ تغییر کرده، به اونا مستیف‌های آلپ، بری و اسب‌های نجیب هم می‌گفتن.

qoute icon

تاریخ سنت برناردها برمی‌گرده به یه صومعه که تو محل زادگاهشون یعنی سنت برنارد وجود داشته و اکثرا به این باوراند که تمام سنت برناردها از اونجا منشا گرفتن.

qoute icon

بعضیا به این حیوونا می‌گن سگ اس تی برنارد (St Bernard) که درست نیست چون اون حروف اس و تی مخفف سنت هست و سنت هم خونده می‌شه و فقط موقع نوشتنش خلاصه می‌نویسن.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.