سگ نژاد گریت دین؛ یک غول قدرتمند و با اصالت

عکس سگ گریت دین اصیل در فضای سبز

مشخصات کلی نژاد گریت دین:

خلق و خو: هوشیار، آرام و قدرتمند

lifespan icon طول عمر: 8 تا 10 سال
weight icon وزن: نر: 64 تا 81 -ماده: 50تا 64 کیلوگرم
weight icon قد: نر: 76 تا 81 –ماده: 71 تا 76 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: آلمان

مشخصات ظاهری سگ گریت دین

مشخصات ظاهری گریدین
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر گریت دین متناسب با اندازه این نژاد هست و مستطیل شکل، باریک و بلنده. جمجمه این نژاد دراز و تفریبا مسطحه و گونه‌هاش ماهیچه برجسته‌ای نداره.

شکل گوش‌ها


گوش‌های گریت دین اندازه طبیعی و ضخامت متوسطی دارن.

پوزه و بینی


در نیمرخ پوزه گریت دین، بلند و از نظر طول برابر با جمجمه است. انتهای پوزه، صاف و تقریبا عمود بر خطوط بالایی و پایین فک هستند و یک پوزه مستطیل شکل رو تشکیل میدن. بینی این سگ، سیاه رنگه و البته بعضی از دوبرمن‌ها به رنگ آبی تیره هستند.

چشم‌ها


اندازه چشم‌ها متوسط، بادامی شکل، تنگ و معمولا به رنگ قهوه‌ای تیره هستند.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


این نژاد دم نسبتا بلند و باریکی دارند.

نوع پوشش


پوشش گریت دین، ضخیم با ظاهری صاف و براقه.

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

blue hair

آبی

جثه و اندازه سگ


گریت دین‌ها جزو نژادهای غول پیکر هستند. توی تصویر زیر اندازه این نژاد رو می‌تونین با یه انسان معمولی رو مقایسه کنین.

اندازه سگ گریت دین در مقایسه با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد گریت دین


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. سگ آروم و مهربونیه
 2. سطح فعالیت متوسطی داره و نیاز به زمان خیلی زیادی برای ورزش کردن با اون نیست
 3. از روی ظاهر خیلی ترسناک به نظر میاد و به همین خاطر می‌تونه خطرات رو از شما دور کنه (هر چند که رفتار تهاجمی نداره، صرفا به خاطر جثه‌اش یکم ترسناک به نظر می‌رسه)

معایب نژاد

 1. جثه‌اش بزرگه و نیاز به فضای زیادی توی خونه یا ماشین داره
 2. قابلیت تنها موندن بالایی نداره و دچار اضطراب جدایی میشه
 3. اگه به درستی اجتماعی نشه، می‌تونه پرخاشگر یا ترسو بشه
 4. ریزش آب دهان زیادی داره و معمولا زیاد می‌خوابه
 5. طول عمر کمی داره و مستعد بیماری‌های زیادیه

نکات مهم درباره نگهداری نژاد گریت دین

اگه شما هم جزو اون دسته از افرادی هستین که به نگهداری سگ‌های بزرگ علاقه دارین؛ سگ گرین دین معروف به «غول مهربون» انتخاب مناسبی برای شما است. سگ گریت دین در عین حال که مهربون و آرومه ولی ابهت و قدرت زیادی داره. البته تربیت و نگهداری این سگ کمی خاص تر از بقیه نژاد ها هست.

گریت دین دوست داره در کنار انسان‌ها زندگی کنه و ترجیح می‌ده داخل خونه باشه تا محیط بیرون از خونه. ولی اگه قصد نگهداری از گریت دین بیرون از خونه رو دارین، باید یک محوطه ایمن و محصور‌شده تا حدود 2 متر براش در نظر بگیرن. این سگ‌ها تعقیب کردن رو دوست دارن و معمولا حیوونای کوچیکی مثل گربه‌ها و خرگوش‌ها رو دنبال می‌کنن.

بهترین مکان برای نگهداری از این سگ، فضایی بین داخل و خارج خانه با یک زیرانداز نرم و فضای کافی برای فعالیت و بازی کردنه.

نگهداری از سگ گریت دین هزینه زیادی داره و  اگه برای اولین باره که می‌خواین از یه سگ نگهداری کنین؛ این نژاد انتخاب مناسبی برای شما نیست. البته اگر این نوع سگ تنها نژاد محبوب شماست باید سختی ها و هزینه های زیاد رو به جون بخرید. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و بهتون اطمینان می‌دیم هر اطلاعاتی در مورد نگهداری از این نژاد میخواین، در پت پرس پیدا کنین.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ گریت دین

training_content

تربیت گریت دین

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

سگ Great Dane؛ سگی زیرک و گول‌زننده

health icon

بیماری‌های نژاد گریت دین

مشکلات مرتبط به رشد

علت اصلی مشکلات رشد در این نژاد به تغذیه نادرست مربوط میشه. رژیم‌های غذایی که بیش از حد پروتئین، کلسیم یا مکمل‌های مختلف توشون وجود داشته باشه یا اگه ترکیبات غذای مورد نیاز سگ رو نداشته باشه، به طور قابل توجهی در مراحل رشد سگ تاثیر منفی داره و سلامتیش رو به خطر میندازه.

دیسپلازی هیپ

دیسپلازی سگ یک بیماری ارثیه که استخوان ران به درستی توی مفصل قرار نمی‌گیره. بعضی از سگ‌ها به خاطر این بیماری دچار درد و لنگش در یک یا هر دوپا میشن. از طرفی، بعضی دیگه از سگ‌های مبتلا به این بیماری، هیچ علامت ظاهری و ناراحتی از خودشون نشون نمیدن.

پیچ خوردگی معده یا نفخ

نفخ هر چند توی ما آدما خیلی خطر مهمی محسوب نمیشه اما برای سگ‌ها می‌تونه کشنده باشه. نفخ می‌تونه به دلیل زیاد غذا خوردن، سریع غذا خوردن یا آب خوردن یا ورزش زیاد بعد از غذا خوردن توی سگ‌ها ایجاد بشه. نفخ توی سگ‌های مسن بیشتر اتفاق میوفته.

توی این بیماری سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ کردن برای خالی کردن هوای اضافی معده خودش نیست و به همین خاطر برگشت خون به قلب دچار اختلال میشه.

سرطان استخوان

این بیماری به نام استئوسارکوم هم شناخته میشه و شایع‌ترین تومور استخوانی توی سگ‌ها محسوب میشه. این بیماری غالبا توی نژادهای بزرگ و درشت هیکل اتفاق میوفته.

اولین علامت این بیماری، لنگش سگ هست و برای اینکه بتونین تشخیص بدین که این لنگش به سرطان مربوط میشه یا نه، باید از استخوان اون عکس برداری با اشعه ایکس بشه.

بیماری‌های قلبی

انواع بیماری قلبی می‌تونه توی این نژاد به وجود بیاد:

 • کاردیومیوپاتی
 • نقص دریچه میترال
 • جابجایی دریچه سه لتی
 • تنگی زیر آئورت
 • و غیره

تاریخچه و گذشته

 گفته می‌شه که این نژاد، از نوادگان سگ‌های سرابی و کاریه و به کشور آلمان و زمانی که قوم آلن که یک قوم ایرانیه و به اون‌جا کوچ کرده، برمی‌گرده.

نقاشی‌هایی که از گریت دین در بناهای تاریخی مصر و ادبیات چینی پیدا شده، نشون می‌ده که اجداد این نژاد سگ از هزاران سال پیش وجود داشته. هرچند که از لحاظ ظاهر و خصوصیات رفتاری متفاوت از نژاد گریت دین امروزی است.

بعضی‌ها معتقدن که نژاد گریت دین ترکیبی از دو نژاد ماستیف و آیریش ولف هاند است و  به دلیل قدرت، هوش و مقاومتش برای شکار گراز اروپایی در آلمان به وجود اومده و نجیب‌زاده‌های آلمانی از این سگ برای نگهبانی یا به عنوان دوست و همراه خودشون استفاده می‌کردن.

گریت دین در سال 1876 به عنوان سگ ملی آلمان معرفی شد و در سال ۱۸۹۱ باشگاه Deutsche Dogge یک استاندارد رسمی برای توصیف این نژاد تصویب کرد و در نهایت در سال ۱۸۸۷ توسط باشگاه آمریکایی Kennel به عنوان عضو گروه کاری به رسمیت شناخته شد.

به سگ گریت دین به دلیل اهمیت و قدرتش، لقب «آپولو سگ‌ها» رو دادن. آپولو در بین خدایان یونانی یکی از مهم‌ترین خداها بوده و جایگاهش بالاتر از خدایان دیگه‌ است و به همین دلیل این لقب رو به گریت دین دادن.

امروزه از این سگ خیلی‌کم‌تر از گذشته برای شکار گراز وحشی استفاده و به عنوان یک نژاد خونگرم، دلسوز و سازگار شناخته می‌شه.

استاندارد رسمی AKC درباره گریت دین می‌گه:

گریت دین یک سگ شجاع، سرزنده با رفتار دوستانه و قابل اعتماد است و ترکیب آن با ظاهر بزرگ و قدرتمندش، آن را منحصر کرده و شبیه به هیچ نژاد دیگری نیست. اونا جزو بزرگترین سگ های دنیا محسوب میشن.

مطالعه بیشتر
عکس قدیمی از نژاد گریت دین

بهترین اسامی برای گریت دین

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Great dane انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • آرنولد
 • بنتلی
 • بروس
 • کاپیتان
 • کلمن
 • فرانکی
 • دیوید
 • هرکول
female symbol

نام‌های دخترونه

 • خرسی
 • ادل
 • گلوریا
 • لولو
 • مالنا
 • فیونا
 • نانسی
 • ربکا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

آیا بهترین نژاد برای زندگی با من، نژاد گریت دینه؟

آیا ظاهر  و سایز سگ میتونه ملاک خوبی برای انتخاب اون باشه؟? یا باید ویژگی های دیگه ای مانند ویژگی های اخلاقی سگ، میزان انرژی و رابطه اش با آدم ها و حیوانات دیگه، تحمل تنها موندن، میزان واق واق و ریزش مو و کلی فاکتورهای دیگه رو هم در نظر بگیریم؟

برخلاف اون چیزی که بیشتر افراد فکر می‌کنن، انتخاب نژاد سگ کار راحتی نیست و نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره. مثلا گریت دین‌ها برای کسانی که دفعه اولشونه یه سگ رو به خونشون میارن اصلا انتخاب مناسبی نیستن!

اگر نژاد مناسبتون رو درست انتخاب کنین، قدم اول رو برای یک زندگی شاد و پر از تفاهم در کنار سگ برداشتید. برای کمک به شما پت پرس یک ایبوک درست کرده که بهتون کمک کنه خیلی سریع با پاسخ به چند سوال مناسب ترین نژاد سگ مناسب با سبک زندگیتون رو انتخاب کنید. برای این کار بهتره کتاب انتخاب نژاد سگ رو بخونین.

خرید و قیمت سگ گریت دین

قیمت سگ گریت دین معمولا بین 800 تا 2000 دلاره و در ایران هم بین 20 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان می‌شه این سگ رو خرید. چون خیلی از افراد توانایی خرید و نگهداری از این سگ رو ندارن؛ معمولا این سگ‌ها خصوصا اون‌هایی که سن بالاتری دارن به پناهگاه سگ‌ها سپرده می‌شن.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

گریت دین یک نژاد قدیمی محسوب میشه و از حدود 400 سال پیش به عنوان یک نژاد متمایز شناخته میشه.

qoute icon

گریت دین به عنوان سگی برای شکار گراز وحشی، توسط آلمانی‌ها پرورش داده شد.

qoute icon

گریت دین‌ها به نام خدای خورشید یونانی هم نامگذاری شده. از طرفی الهام بخش خیلی از سگ‌های تخیلی مشهور هم بوده، مثل: شخصیت Astro در کارتون The Jetsons یا Marmaduke در سریال کمدی با بازی اوون ویلسون در سال 2010 هر دو سگ نژاد گریت دین هستند.

qoute icon

گریت دین‌ها برخلاف اسمشون (به معنای دانمارکی بزرگ) هیچ ارتباطی به کشور دانمارک ندارن و کشور پرورش دهنده‌ی اونا آلمانه.

qoute icon

گریت دین‌ها برای نشون دادن رفتار تهاجمی و شکار پرورش داده شدن و قادر بودن حتی یک گراز رو شکار کنن. اما در حال حاضر بیشتر شبیه یه سگ عروسکی درشت هیکل، خیلی آروم و مهربون هستن.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.