معرفی سگ نژاد پیکینیز این نژاد سلطنتی

سگ پیکینیز ناراحت

سگ نژاد پیکینیز یه نژاد عروسکی و توپره. موهای این نژاد روی گردنشون کمی بلندتره که باعث شده مثل شیرهای نر یال‌دار به نظر بیان. چیزی که در مورد این نژاد دل هرکسی رو می‎بره، مدل راه رفتنشه که با ادا و اطوار خاصی همراهه. سگ پیکینیز یه سگ سلطنتیه و برعکس قیافه‌اش برای نگهبانی هم یه سگ عالی محسوب می‌شه. خب بیایید ببنیم اصلیت این نژاد به کجا برمی‌گرده و شرایط نگهداریش چیه.

پیشینه سگ نژاد پیکینیز

سال‌‌های سال سلسله‌ها سلطنتی چین با سگ‌ها عروسکی و بامزه مثل سگ پاگ، سگ شیتزو و پیکینز مشغول بودن. اونا این نژادها رو مخصوص خودشون می‌دونستن و آدم‌ها عادی اجازه‌ی نگهداری ازشون رو نداشتن. نکته‌ی جالبی که در مورد نژاد پکینیز در مقابل نژاد پاگ و شیتزو هست اینه که این نژاد؛ از اول کوچولو نبوده بلکه به مرور با دستکاری صاحب‌هاشون به این شکل در اومدن. این سگ توی چین مقدس محسوب می‎شده و به قدری مهم بوده که جزای دزدیدنش اعدام بوده.

سگ پکینیز روی چمن

بعد از تسخیر چین توسط انگلیس توی سال ۱۸۶۰، خانواده‌ی سلطنتی، تمام سگ‌هاشون رو کشتن تا به دست دشمن نیوفتن اما ۵ سگ از سگ‌های عمه‌ی پادشاه زنده موندن. این ۵ تا سگ به عنوان هدیه برای ملکه ویکتوریای انگلیس فرستاده شدن و اینطوری نژاد پیکینز تونست از انقراض نجات پیدا کنه. امروز این نژاد توی سرتاسر دنیا پیدا می‌شه و کلی هم طرفدار برای خودش دست و پا کرده.

چرا به سگ نژاد پیکینیز سگ آستینی می‌گن؟

حتماً توی فیلم‌ها لباس سنتی چین رو دیدید، این لباس آستین‌های خیلی گشاد و بلندی داره. معمولاً چینی‌ها دوتا دستشون رو جلوی خودشون نگه می‌داشتن و انگشت‌هاشون رو بهم حلقه می‌کردن و راه می‌رفتن. اینطوری می‌تونستن توی آستین‌هاشون چیزهای محتلفی مثل سلاح قایم کنن. خانم‌های سلطنتی چینی توی آستین‌هاشون سگ‌های پکینیزشون رو قرار می‌دادن و باهم به گردش می‌رفتن. به همین خاطر یه سگ‌های این نزاد، سگ آستینی هم می‌گن.

عکس سگ نژاد پیکینیز در حال دویدن

ویژگی‌های ظاهری سگ پیکینیز

پوزه‌ی کوتاهی دارن که باعث می‌شه تنفس توی هوای مرطوب و گرم براشون سخت باشه. علاوه بر این این پوزه‌ی کوتاه باعث می‌شه که توی خواب خرخر کنن. چشم‌های پیکینیزها درشته و دماغشون V ماننده. موهاشون صاف، بلنده و دو لایه‌اس. برعکس چیزی که از توی عکس به نظر میاد موی این سگ‌ها خیلی لخت نیست و موقع لمس کردنشون ممکنه کمی زبری حس کنید. علاوه بر این اسکلت‌بندی بدن سگ‌های پیکینیز طوریه که یه مدل خاص و بامزه‌ای از راه رفتن دارن، چیزی شبیه به راه رفتن مدل‌ها روی فرش قرمز.

سگ نژاد پیکینز بین ۳ تا ۶ کیلوگرم می‌تونن وزن داشته باشن و قدشون بین ۱۵ تا ۲۳ سانتی‌متر می‌تونه باشه.

نژاد پکینیز سیاه و سفید
قد پیکینیزها بین ۱۵ تا ۲۳ سانتی متره

 

 نژاد پکینیز چقدر عمر می‌کنه؟

همونطور که می‌دونید شرایط نگهداری، تغذیه مناسب، داشتن فعالیت کافی و بیماری‌های زمینه‌ای می‌تونه روی سلامت سگ و طول عمرش تاثیر بذاره. به طور کلی سگ‌های پیکینز بین ۱۳ تا ۱۵ سال عمر می‌کنن.

خصوصیات و نکات نگهداری نژاد سگ پکنیز
اینفوگرافی نژاد سگ پکنیز

ویژگی‌های شخصیتی سگ نژاد پکینیز

پکینیزهای دوست داشتنی، خیلی باهوشن و سگ‌های اجتماعیی محسوب می‌شن. اونا با همه‌ی افراد خونه ارتباط برقرار می‌کنن اما با غریبه‌ها خیلی خوب نیستن. همین وِیژگی باعث شده که نگهبان‌های خوبی باشن. اونا در مقابل سگ‌هایی از نژادهای بزرگتر اعتماد به نفس خوبی از خودشون نشون می‌دن و مبارزه‌طلبی می‌کنن. شاید با این صحنه برخورد کرده باشید که توی پارک موقع چرخ‌زنی، یه پکینیز کوچولو در حال واق واق کردن به یه سگ خیلی از خودش بزرگتر باشه. اگه دوست دارید پکینیزتون با سگ‌های دیگه ارتباط خوبی داشته باشه، بخش مربوط به تربیت سگ پیکینیز رو بخونید. سگ‌های نژاد پیکینز نسبتاً مستقلی محسوب می‌شن اما با میزان بیشتری توجه و عشق زندگی سالم‌تری رو تجربه می‌کنن.

رابطه‌ی پیکینیز با کودکان

پیکینزها در کل رابطه‌شون با بچه‌ها خوبه. اما بچه‌های بزرگسال‌تر رو ترجیح می‌دن. البته اگه بچه‌ای بخواد باهاشون خشن رفتار کنه تحملش نمی‌کنن و حقش رو کف دستش می‌ذارن پس اگه توی خونه بچه‌ی کوچیک دارید کمی حواستون به رابطه‌شون باشه تا همدیگه رو بشناسن و باعث آزار هم نشن. نگهداری پیکینز با بچه‌های خیلی کوچیک شاید خیلی انتخاب خوبی نباشه. چون بچه‌های ۲ ۳ ساله ممکنه به طور غیر عمدی باعث اذیت شدن پیکینزتون بشن و عکس‌العمل پیکینیزتون باعث بشه که تا ابد رابطه‌اشون با سگ‌ها توام با ترس باشه.

رابطه‌ی سگ پیکینیز با حیوون‌های دیگه

پیکینیزها خیلی رابطه‌ی خوبی با سگ‌های دیگه ندارن. اونا دوست دارن توی خونه فرمانروایی کنن و همه‌ی توجه اعضای خونه مال خودشون باشه. البته اگه سگ دیگه‌تون از همین نژاد باشه ماجرا فرق می‌کنه و می‌تونن دوستای خوبی بشن. به همین خاطر اگه توی خونه سگ‌ دیگه‌ای دارید خوبه که در مورد نگهداری از یه پیکینز بیشتر فکر کنید. علاوه بر سگ اگه توی خونه حیوون دیگه‌ای دارید خیلی باید محتاط باشید چون پیکینیزها عاشق شکار کردنن و شامه‌ی قویی دارن.

آیا بهترین نژاد برای زندگی با من، نژاد پکینیزه؟

آیا ظاهر سگ میتونه ملاک خوبی برای انتخاب اون باشه؟? یا باید ویژگی های دیگه ای مانند ویژگی های اخلاقی سگ، میزان انرژی و رابطه اش با آدم ها و حیوانات دیگه، تحمل تنها موندن، میزان واق واق و ریزش مو و کلی فاکتورهای دیگه رو هم در نظر بگیریم؟

برخلاف اون چیزی که بیشتر افراد فکر میکنن، انتخاب نژاد سگ کار راحتی نیست و نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره. مثلا پکینیزها برای کسانی که همسایه هاشون به صدای واق واق سگ حساسن اصلا انتخاب مناسبی نیستن!

اگر نژاد مناسبتون رو درست انتخاب کنین، قدم اول رو برای یک زندگی شاد و پر از تفاهم در کنار سگ برداشتید. برای کمک به شما پت پرس یک ایبوک درست کرده که بهتون کمک کنه خیلی سریع با پاسخ به چند سوال مناسب ترین نژاد سگ مناسب با سبک زندگیتون رو انتخاب کنید.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

 

عکس سگ پیکینیز

چطور رابطه‌ی سگ نژاد پکینیز رو با بقیه حیوانات و غریبه‌ها بهتر کنم؟

برای اینکار لازمه که سگتون رو از تولگی در معرض حیوان‌های مختلف بگذارید و با کلی غرییبه دوستشون کنید. اینطوری روابط اجتماعی پکنیزتون بهتر می‌شه و در بزرگسالی کمتر دچار مشکل می‌شید. برای اینکار توی ساعت‌های شلوغی به پارک‌هایی که افراد زیادی برای چرخ‌زنی سگشون بهش مراجعه می‌کنن برید و سعی کنید سگتون رو به دوست شدن با سگ‌های دیگه تشویق کنید.

نگهداری از سگ نژاد پیکینیز

سگ‌های پیکینیز نگهداری راحتی دارن و خیلی خوش اخلاقن. اونا با زندگی آپارتمانی خوب کنار میان و از تنها موندن توی خونه دچار اضطراب جدایی نمی‌شن. البته یادتون باشه اضطراب جدایی خیلی وقت‌ها ربطی به نژاد نداره و با تربیت نادرست توی سگ شکل می‌گیره. اگه دوست دارید در مورد تربیت سگ اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله تربیت سگ رو حتماً مطالعه کنید.

 

مهمترین نکته‌ای که توی نگهداری از نه فقط سگ‌های پکینیز بلکه هر سگ دیگه‌ای باید رعایت کنید، انجام چک آپ‌ها و تزریق واکسن‌ها طبق برنامه زمان‌بندی درست هست. اگر در مورد واکسن زدن سگ تون چیزی نمی دونید پیشنهاد میکنم مطلب واکسن سگ رو بخونین چون یه راهنمای عالی در این مورده.

نگهداری از مو و ناخن‌های پکینیز

موهای این نژاد به خاطر بلندی و دو لایه بودنشون به مراقبت زیادی احتیاج داره. مو ریزی پیکینیزها به صورت فصلیه. برای اینکه زیبایی پیکینیزتون مثل دوران سلطنتش توی چین باشه، لازمه هفته‌ای یک ساعت زمان بگذارید و موهاش رو شونه کنید. با مرتب شونه کردن موهاش، موهای اضافه از بدنش جدا می‌شن و از نمدی شدن موهاش جلوگیری می‌شه. موهای نمدی شده، محیط مناسبی برای رشد کک و کنه هست. علاوه بر این خوبه که مرتب سگتون رو حموم کنید تا موهاش در بهترین حالت خودشون بمونن.

ما یه مطلب خوب در مورد اصلاح سگ داریم که توی زمینه اصلاح و شستشوی اون می‌تونه بهتون کمک کنه. یادتون باشه ناخن‌های سگ‌های پکینیز هم مثل ناخن‌ها هر نژاد دیگه‌ای به کوتاه شدن نیاز داره. بلند شدن بیش از حد ناخن سگ باعث اذیت شدن سگ می‌شه.

سگ پوزه کوتاه نژاد پیکینیز

یادتون باشه سگ‌‎های پیکینیز با هوای سرد و سرما به خوبی کنار میان اما گرما رو اصلاً دوست ندارن. این ویژگی به خاطر دولایه بودن موهاشون و نوع خاص پوزه‌اشون هست.

نگهداری از پوست سگ نژاد پیکینیز

پوست پیکینیزها به خاطر چروک‌های زیادش نسبت به سایر نژادها به مراقبت بیشتری احتیاج داره. با تمیز نگه داشتن چروک‌های صورت سگتون از بیماری پوستی سگ‌ مثل درماتیت پوستی، عفونت و خارش جلوگیری می‌کنید.

توله سگ پکینیز

سگ نژاد پیکینیز چقدر به تمرین و ورزش احتیاج داره؟

سگ‌های نژاد پیکینیز سطح متوسطی از انرژی رو دارن به همین خاطر به پیاده‌روی‌های طولانی احتیاج ندارن. یه چرخ‌زدن کوتاه توی فضای آزاد براشون کافیه. به همین دلیل لازم نیست زمان زیادی برای بازی کردن باهاشون بگذارید. فعالیت‌هایی که سرعت و هیجان خیلی بالایی ندارن رو بیشتر ترجیح می‌دن. در واقع دویدن و فعالیت شدید باعث بیرون‌زدگی چشم‌هاشون می‌شه که اتفاق نادریه ولی گاهی پیش میاد.

عکس سگ نژاد پیکینیز مو بلند

تغذیه سگ پیکینیز

یادتونه که گفتیم این نژاد یه نژاد سلطنتیه؟ پس اگه نگهداری از این نژاد رو انتخاب کردید باید حواستون باشه که از غذاهایی با کیفیت بالا براش تهیه کنید. اگه در مورد انتخاب غذای خشک به راهنما احتیاج دارید خوندن مطلب راهنمای خرید بهترین غذای خشک سگ خارجی و ایرانی رو بهتون پیشنهاد می‎کنیم. یادتون باشه غذای سگ توی هر دوره‌ی از زندگیش ویژگی و میزان متفاوتی داره. پس با دامپزشکتون در تماس باشید و ازش راهنمایی بخواید. علاوه بر این پشت بعضی از بسته‌بندی‌های غذای خشک، فرمولی نوشته شده که با توجه به وزن سگ و سنش می‌تونید میزان هر وعده‌ی غذاییش رو محاسبه کنید.

برنامه غذایی سگ‌های نژاد کوچک بالغ و سالم (فایل آماده)

فایل برنامه غذایی مخصوص سگ‌های نژادهای کوچک توسط دامپزشک متخصص تغذیه تهیه شده و شامل تمام اطلاعات تغذیه‌ای مفید برای این نژادهاست.

در این فایل بهت گفتیم اگر سگت سالمه و بیماری خاصی نداره، چه غذاهایی، با چه مقادیری، در چه تعداد وعده غذایی و ... رو بهش بدی تا همیشه سالم بمونه و دچار بیماری نشه.

 

خرید ...
۱۲۰,۰۰۰ تومان۱۲۵,۰۰۰ تومان
برنامه غذایی مخصوص سگ‌های نژاد کوچیک بالغ (عقیم شده و نشده)

تشویقی برای سگ نژاد پکینیز

تشویقی سگ نقش خیلی مهمی در تربیت اونها داره. وقتی سگتون کار خوبی انجام می‌ده با دادن تشویقی بهش یاد می‌دید که دوست دارید این کار رو انجام بده. اما نکته‌ای که باید یادتون باشه اینه که میزان زیاد تشویقی می‌تونه باعث چاقی سگتون و مشکلاتی مثل دیابت بشه. پس توی دادن تشویقی بهش زیاده‌روی نکنید.

سگ پیکینیز سفید

آموزش و تربیت نژاد پکینیز (Pekingese)

سگ‌های نژاد پیکینیز خیلی لجبازن و ممکنه آموزش دادن بهشون کار آسونی نباشه. خیلی از افرادی که از سگ‌ها نگهداری می‌کنن به پروسه‌ی آموزش سگ و تربیت کردنش علاقه دارن. توی این پروسه هم سگتون بهتر شما رو می‌شناسه و هم شما با ویژگی‌های اخلاقیش بهتر آشنا می‌شید. اما یادتون باشه که باید با پکینیزهای سلطنتی صبور باشید

موقع آموزش و تربیت سگ پیکینیز طوری رفتار کنید که انگار انجام اون کار چیزیه که خودشون می‌خوان، نه چیزی که شما ازشون انتظار دارید انجامش بدن.

اگه تجربه اولتونه که از یه سگ نگهداری می‌کنید و دوست دارید به سگتون چیزهای بامزه یاد بدید می‌تونید از مربی‌های‌ سگ کمک بگیرید. با کمک مربی سگ مراحل آموزش سگ راحت‌تر طی می‌شه. اینطوری می‌تونید پا روی پا بندازید و از نتیجه‌ لذت ببرید.

بهترین راه برای تربیت سگ پکینیز اینه که “خودتون تربیتش کنید” این کار دو تا مزیت داره و در صورتی که اطلاعات درست داشته باشید، کار سختی نیست و اتفاقا خیلی هم لذت بخشه.

  1. رابطه سگ با شما بهتر و عمیق تر میشه
  2. تربیت سگ به صورت پیوسته و پیدار اتفاق میفته و انجامش به حضور مربی وابسته نخواهد بود.

حالا سوال اصلی اینه که چطوری اطلاعات کامل و درست رو درباره تربیت سگ به دست بیاریم؟

خب پیشنهاد ما به شما دانلود و مطالعه کتاب جامع تربیت سگ پت پرسه.

همسایه‌های من روی واق واق سگ حساسن. آیا نگهداری از یه پکینیز برای من انتخاب خوبیه؟

پکینیزها توی رده‌ی متوسطی از پر سر و صدا بودن قرار می‌گیرن. نکته‌ی جالب اینه که بلندی صداشون اصلاً به جثه‌ی کوچیکشون نمی‌خوره. پکینیزها چون به نوعی سگ نگهبان محسوب می‌شن، نسبت به تغییرات محیط حساسن و با واق واق این حساسیت رو نشون می‌دن. این مشکل رو تا حد زیادی با تربیت مناسب می‌شه اصلاح کرد. اما اگه دوست ندارید که سگتون واق واق کنه خوبه که به گشتن ادامه بدید و ازبین نژادهای دیگه‌، سگی رو به سرپرستی قبول کنید.

سگ پکینیز ناراحت

بیماری‌های شایع پیکینیز

به طور کلی سگ‌های این نژاد سالمی هستن اما سگ‌های هر نژادی، ممکنه نسبت به بعضی از بیماری‌های خاص حساسیت بیشتری نشون بدن. بیماری‌های شایعی که سگ پیکینیز ممکنه درگیرشون بشن موارد زیر هستن.

  • دیسپلازی مفصلی
  • کم کاری تیروئید
  • فون ویلبراند ( مربوط به لخته نشدن خون توی بدن سگ هست)
  • در رفتگی کشکک زانو
  • سندرم براکی سیفلیک ( مربوط به نوع پوزه و نفس‌ نفس زدن سگ هست)
  • آب مروارید
  • شکاف کام
  • نهان بیضگی

تعداد زیاد این بیماری‌ها نترسونتتون قرار نیست که تمام سگ‌های نژاد پیکینیز این بیماری‌ها رو داشته باشن. فقط لازمه که شما به عنوان صاحبشون نسبت به وجود این بیماری‌ها آگاه باشید و علائمشون رو بشناسید تا بتونید به موقع برای درمانشون اقدام کنید.

سگ نژاد پیکینیز پوزه کوتاه

خب بچه‌ها شما توی نگهداری از سگ پیکینیز چه تجربه‌ای داشتید؟ با شخصیت سلطنتیشون تونستید خوب کنار بیایید و یه دوستی عمیق رو به وجود بیارید؟ اگه در مورد سگ نژاد پیکینیز سوالی دارید توی قسمت نظرات مطرحش کنید تا دامپزشک‌های تیممون راهنماییتون کنن.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4/5 - (18 امتیاز)
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
نویسنده: آرمیتا آیتی‌زاده
آرمیتا هستم، عاشق حیوانات و نوشتن درباره اون هام. خودم دوتا گربه دارم و با مطالعه درباره اون ها و تولید محتوا اطلاعاتم رو به روز نگه میدارم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.