نصب اپلیکیشن
سگ سرابی

سگ سرابی چطور به غول خاص ایران تبدیل شده؟

سگ سرابی یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین سگ‌های ایرانیه که قدمت حضورش رو در دوران هخامنشیان تخمین زدن. این نژاد متعلق به منطقه ایرانه و جزو یکی از بزرگ‌ترین سگ‌های دنیاست که در قدرت و جثه کم‌نظیره.

اما نگهداری و پرورش سگ سرابی اصیل که در حال حاضر فقط در ایران و کمی در ترکیه انجام می‌شه، شرایط خاصی داره. از تغذیه و آموزش گرفته تا حفظ سلامتش در برابر بیماری‌ها.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره تو این مقاله راجع‌ به ویژگی‌های این نژاد، شرایط نگهداری و تغذیه و تمام مواردی که لازمه درباره‌اش بدونی صحبت کنیم.

عکس سگ سرابی اصیل
مجسمه نسبت داده شده به سگ سرابی اصیل ایرانی

سگ سرابی در گذر از تاریخ

سگ پرشین ماستیف ایرانی، سگ سراب یا ماستیف ایرانی همان سگ سرابی است که با این اسم‌ها در طول تاریخ شناخته شده. حتی در آذربایجان این سگ رو ماستیف آذربایجانی میگن. در ترکیه هم یه سگ هست به اسم کانگال ترکی که خیلی‌ها اون رو با نژاد سگ سرابی اصیل اشتباه می‌گیرن.

سگ نژاد سرابی یا ماستیف ایرانی یکی از نژادهای سگ مولسوس به حساب میاد که از قدیمی‌ترین و درشت هیکل‌ترین نژادهای سگ بودن.

dogbreedsfaq

در هر حال سگ سراب متعلق به خاورمیانه و تمدن ایرانه. حتی یکی از مجسمه‌های دوره هخامنشیان نشون میده که این سگ یه همراه قدیمی برای مردم ایران بوده. ریشه حضور اون رو علاوه به شهرستان سراب که اسمش رو از همونجا گرفته، تخمین می‌زنن.

عکس ماستیف ایرانی
سگ سرابی با گوش‌های بریده

مشخصات ظاهری سگ سرابی اصیل

چگونه سگ سرابی اصیل را تشخیص بدهیم؟ سگ سرابی که در ایران دیده میشه جدای از هم‌خویشانش در کشورهای اطراف، چنین ویژگی‌هایی داره:

 • سر بزرگ
 • پوزه پهن
 • لب‌های آویزون (لب بالایی بیشتر)
 • چشم‌های بادومی شکل به رنگ زرد تیره
 • پاهای استخوونی
 • دم کلفت و داسی‌شکل
 • گوش‌های کوچیک و صاف
 • تنوع رنگی بین قهوه‌ای و مشکی
 • دارای سایه‌های تیره‌رنگ در اطراف پوزه در رنگ‌های روشن
 • هیکل درشت (به راحتی تا سینه یه آدم بالغ می‌رسه)

جالبه بدونین که اگه این سگ روی پاهاش بلند شه و بیایسته قدش از قد یه آدم معمولی (۱۷۰سانتی‌متر به بالا) بلندتره!

در تشخیص سگ سرابی اصیل باید بدونین که در زمان تولگی در ابتدا گوش‌های افتاده‌ای داره که با رشد کردن قائم‌تر می‌شن.

وزنقداندازهطول عمرتنوع رنگیموهامحیط نگهداری
بین ۵۰ تا ۹۰ کیلوگرم یا بیشتربین ۷۱ تا ۹۱ سانتی‌مترخیلی بزرگ۱۲ تا ۱۵ سالقهوه‌ای، سیاه، خاکستریبلند و کوتاهویلا، خونه باغ، خونه حیاط‌‌ دار
سگ سرابی سیاه
ابعاد نژاد سرابی بالغ در مقایسه با یک فرد بالغ

نژاد سرابی تا چه سنی رشد می‌کند؟

توله سگ سرابی تا سن ۱۴ ماهگی به طور عجیبی رشد می‌کنه. تو این سن که بلوغشه به قدی می‌رسه که معمولاً دیگه تغییری نداره اما وزنش احتمال کم یا زیاد شدن رو داره. تو این سن قد یه نژاد سرابی اصیل نر ۸۰ تا ۹۱ سانتی‌متره و قد یه سگ سراب ماده بین ۷۱ تا ۸۱ سانتی‌متره. وزن ماده‌ها هم تو دوران بلوغ ۵۰ تا ۷۰ و نرها ۶۵ تا ۹۰ کیلوگرمه.

خلق‌وخوی ماستیف ایرانی

ما معمولاً از سگ‌های بزرگ توقع داریم که جدی و خشن باشین چون طبیعتشون این رو می‌طلبه. بخشی از این قضیه درسته و بخش دقیق‌ترش رو باید تو موارد زیر جست‌وجو کرد:

 • خیلی باهوش
 • به شدت وفادار
 • یه نگهبان قوی و کاربلد
 • برقراری ارتباط عاطفی با خانواده
 • مستقل
 • غریزه شکار بالا
 • دارای رفتار تهاجمی با غریبه‌ها
 • نیازمند تخلیه انرژی
 • علاقه‌مند به بودن در طبیعت

نگهداری از ماستیف ایرانی در خانه

سگ پرشین ماستیف ایرانی سگ مناسبی برای نگهداری تو خونه نیست. برای همینم شما سگ نژاد سرابی رو کمتر دیدین و می‌شناسین چون اغلب در مناطق روستایی یا باغ‌ها و خونه ویلاها نگهداری می‌شه. سگ سرابی اصیل به زندگی روستایی خو گرفته و اتفاقاً تو همون مناطق می‌تونه خیلی خوب زندگی کنه و مثل اجدادش یه سگ چوپان یا نگهبان عالی باشه.

این نژاد انتخاب مناسبی برای شما هست یا نه؟ اکثر افراد نیاز به یه کسی برای مشورت دارن که قبل آوردن یه سگ به خونه‌شون بدونن که می‌تونن از پس نگهداری و آموزشش بربیان یا نه. شما می‌تونین با کمک کتاب راهنمای انتخاب نژاد سگ پت پرس، از این مرحله گذر کنین. تست آخر کتاب به طور قطعی بهتون می‌گه کدوم سگ، سگ شماست!

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

خرید کتاب
۱۱۲,۰۰۰ تومان
راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

شرایط نگهداری پرشین ماستیف

اگه علاقه‌مندین که تجربه نگهداری از سگ نژاد سراب رو داشته باشین، باید بدونین که نمی‌تونین اون رو به آپارتمان بیارین اما برای ویلا و خونه‌باغ خیلی مناسبه. چون اگه نتونه تو طبیعت وقت بگذرونه و انرژی‌اش رو خالی کنه، خیلی زود افسرده و بدحال میشه و ممکنه پرخاشگری کنه.

نژاد سگ سرابی در برابر گرما و سرما به نسبت سگ‌های دیگه خیلی مقاوم‌تره و برای تغییر فصول نیازی به شرایط خاصی برای نگهداری نداره. ولی خب عاشق فصول سرده اونم به خاطر جاییه که ازش اومده.

اما این نژاد هم مثل تمام سگ‌ها نیاز به:

 • چکاپ ماهیانه
 • تزریق واکسن‌های ضروری
 • برس کشیدن هفتگی
 • مسواک زدن
 • و موارد دیگه

داره. درسته که ماستیف ایرانی بدن و آرواره‌ای قوی داره اما نباید از رسیدگی بهش غافل بشین.

برای این که اطلاعات کاملی در مورد اقدامات اولیه برای نگهداری از سگ داشته باشین، می‌تونین به این لینک یه سری بزنین: نگهداری از سگ

سگ سرابی چوپان
دو سگ سرابی چوپان در بالای تپه مراقب گله هستند

نقش این نژاد در مشاغل

سگ سرابی اصیل علاوه بر این که یه سگ گله یا چوپان و نگهبان قدیمیه و هنوزم تو همین کارها می‌تونه بهترین باشه، این روزها توی پلیس هم به کار گرفته می‌شه. به‌خصوص تو کشورهای همسایه. چون علاوه بر توان بدنی قوی‌اش که می‌تونه در تعقیب خلافکاران به نیروهای پلیس کمک کنه، شامه خوبی هم برای تشخیص بوهای مختلف داره.

تو این ویدئو می‌تونین تصاویر مختلفی از سگ سرابی چوپان و سگ سرابی پلیسی ببینین و با این نژاد بیشتر آشنا بشین.

میزان خطرناک بودن

یکی از بهترین توصیه‌هایی که می‌شه به صاحبان این سگ کرد، اینه که اون رو دور از حیوانات دیگه و بچه‌ها نگه دارن. درواقع حیوانات کوچکی که بتونن غریزه شکار سگ نژاد سرابی رو تحریک کنن، احتمال از دست دادن جونشون هست.

کودکان هم خیلی نباید دوروبر این سگ بگردن چون همچین حالتی براش ایجاد می‌کنن و هر چقدر هم که در مراحل اجتماعی کردن و تربیت این سگ خوب عمل کرده باشین، بازم ممکنه یه اشتباهی تو چنین مواقعی ازش سر بزنه.

فراموش نکنین که این سگ طبق غریزه اجدادی‌اش عمل می‌کنه و با تربیت می‌شه این شرایط رو بهتر کرد. اما بهتره که بیرون از خونه نگهداری بشه و اگه رفت‌وآمد زیادی دارین، روی آموزش و نوع برخوردش با غریبه‌ها کار کنین.

برای تربیت بهتر سگ پرشین ماستیف بهتره که اصول و روش انجام این کار رو بدونین تا خودتون بتونین یه مربی خوب برای این سگ قدرتمند باشین. کتاب راهنمای زیر می‌تونه به شما کمک کنه که تکنیک تربیت سگ سرابی رو یاد بگیرین و به صورت عملی اجرایی کنین.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

چگونه سگ سرابی را تربیت کنیم؟

برای تربیت توله سگ سرابی لازمه که با تکنیک‌های اولیه تربیتی سگ آشنا باشین. چون اگه این مسیر رو غلط شروع کنین، دیگه اصلاحش خیلی طول می‌کشه. تو این مقاله هر چیزی که باید در این باره بدونین رو آوردیم: تربیت سگ.

برای تربیت توله سرابی یا بالغ بهتره که در کنار کمک گرفتن از کتابی که در بالا بهش اشاره شد، با این آموزش‌ها شروع کنین:

فرمان نشستن و موندن

این آموزش رو بهتره قبل از دادن غذا بهش انجام بدین. خیلی مهمه که سگ شما بتونه زود این فرمان رو یاد بگیره چون برای کنترل کردنش تو مواقع بعدی لازمتون میشه.

پذیرش قلاده

درسته که سگ سرابی رو ما خیلی کمتر با قلاده می‌بینیم چون قرار نیست هر روز بیاد تو خیابون و پیاده‌روی کنه. سبک و سیاق نگهداری از ماستیف ایرانی متفاوته اما در هر حال باید به قلاده گردنی که ممکنه بیشتر وقت‌ها گردنش باشه و کم‌کم قلاده کتفی خو بگیره. این یه آموزش ضروریه.

ولی اگه سگ نژاد سرابی شما یه سگ گله نیست و فقط نقش نگهبان رو داره اتفاقاً باید اون رو با قلاده برای پیاده‌روی روزانه بیرون ببرین. اینجوری همون میزان فعالیتی که به عنوان سگ  چوپان داشته تخلیه میشه و حالش رو خوب می‌کنه.

نپریدن

باید یادش بدین که با پنجه یا با نشستن مقابلتون بهتون خوشامد بگه و شما سرش رو نوازش کنین. فرض کنین سگ سراب بخواد با اون هیکلش از شما بالا بیاد و بپر بپر کنه!

گاز گرفتن و نگرفتن

خیلی مهمه که بتونین به سگ سرابی اصیل که قدرت فکش چیزی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ پونده یاد بدین که در چه صورتی مجازه گاز بگیره و حمله کنه. چون قطعاً می‌تونه در صورت آموزش ندیدن باعث آسیب رسیدن به کسی بشه.

شاید از اون طرف بپرسین که چگونه سگ سرابی را بگیر کنیم؟ در گذشته معمولاً جنگ این سگ‌ها با هم تماشایی بوده و جزو تفریح مردمان به حساب می‌اومده. برای همین معمولاً موقع تربیت توله سرابی اونا رو وادار به نبرد و مقابله با هم می‌کردن. این باعث می‌شد ماستیف ایرانی از بچگی شجاعت جنگیدن رو پیدا کنه.

علاوه بر اون مهمه که روی فرمان بگیر برای دفاع و حمله به غریبه‌ها کار کنین و اعتماد به نفس سگتون رو افزایش بدین. برای پرورش چنین نژادی به عنوان یه سگ نگهبان لازمه که اصول تربیتی سگ نگهبان رو بدونین: تربیت سگ نگهبان.

تیم پت پرس روش‌هایی مثل بریدن گوش سگ و … که به اعضای بدن سگتون آسیب بزنه رو پیشنهاد نمی‌کنه. چنین کاری اصلاً درست نیست. به جاش میشه از تکنیک‌های به روز تربیتی استفاده کرد.

عکس سگ غول پیکر ایرانی

غذای سگ سرابی چیست؟

شما می‌تونین برای تغذیه سگ سرابی از دو روش غذای خشک یا غذای خونگی بهره ببرین. گزینه ترکیبی هم میتونه انتخاب خوبی براتون باشه. غذای خشک برای کسایی خوبه که حوصله پخت و پز ندارن اما در کنارش باید مراقب باشن که سگ پرشین ماستیف نادرشون دچار کمبود مواد مغذی نشه.

غذای خانگی هم برای کسایی خوبه که دوست دارن یه سگ کاملاً سالم داشته باشن که حالاحالاها کنارشون باشه. البته این روش باید زیر نظر دامپزشک و طبق برنامه غذایی‌ای که اون براشون می‌نویسه، انجام بشه. چون یه ذره کم شدن یا زیاد شدن مواد غذایی شاید در کوتاه مدت چیزی نشون نده ولی در درازمدت می‌تونه باعث آسیب بشه.

برنامه غذایی اختصاصی برای سگت
بهترین و کامل ترین رژیم غذایی رو از متخصص تغذیه تیم پت پرس دریافت کن. کافیه فرم زیر رو پر کنی تا باهات تماس بگیریم، ویژگی های سگ رو بپرسیم و پیشنهادمون برای رژیم غذایی اش رو باهات درمیون بذاریم

  قطعاً در کنار یه غذای خوب، ماستیف اصیل ایرانی به مکمل‌ها و مواد غذایی فرعی هم نیاز داره که می‌تونین ازش برای تقویت بیشترش بهره ببرین. پرشین ماستیف باید حداقل تا ۱۴ ماهگی تمام چیزی که برای رشد کامل یه سگ لازمه دریافت کنه. چون این به طور مستقیم روی دوره بعدی رشدش تاثیر میذاره.

  اگه می‌خواین مختصر و مفید بدونین که چی باید به سگ پرشین ماستیف بدین و چی ندین یا چقدر بدین، این مطلب برای شماست: غذای سگ سرابی.

  بیماری‌های ماستیف ایرانی

  معمولاً گفته می‌شه که سگ‌های بزرگتر طول عمر کمتری نسبت به سگ‌های کوچکتر دارن. سگ‌های بزرگ اغلب به خاطر شرایط زندگی یا آناتومی بدنشون زودتر فرسوده می‌شن. سگ سرابی اصیل یکی از سالم‌ترین سگ‌های بزرگ به حساب میاد اما اونم احتمال دچار شدن به بیماری‌های سگ نژاد سراب رو داره.

  دیسپلازی سگ

  نژادهای بزرگ سگ معمولاً دچار این بیماری می‌شن که بیشتر مربوط به ژنتیکشونه. این مشکل تو قسمت لگن رخ میده و در طولانی مدت شکل استخوان‌های عقب رو تغییر میده و منجر به ساییدگی‌شون میشه.

  علاوه بر ژنتیک، یکی از علت‌های ایجاد این بیماری اینه که صاحبان سگ توی وزن گیری حیوون عجله می‌کنن و یهو توی ۱ ماه با غذای بیش از حد، وزنش رو بیش از حد مجاز بالا میبرن. اضافه وزن هم مشخصا به ایجاد دیسپلازی کمک می‌کنه.

  در طول دوره رشد باید حواستون به این موضوع باشه و در صورت مشاهده عدم تعادل و ناقرینگی تو قسمت پشت، می‌تونین به دامپزشک مراجعه کنین تا با گرفتن عکس خیالتون راحت بشه.

  نفخ در سگ

  سگ‌هایی با اندام درشت و سینه‌های چهن مستعد ابتلا به نفخ‌های زیادن. الزاماً نفخ چیز بدی نیست اما پی‌درپی شدنش آسیب زننده‌ست که می‌تونه خطرناک باشه و باید با دامپزشک درباره‌اش مشورت کنین. دامپزشکان آنلاین پت پرس پاسخگوی سوالات شما هستن.

  چاقی در ماستیف ایرانی

  شاید سگ سرابی به خاطر درشت بودنش ممکنه چاقی رو نشون نده و این باعث بشه که شما برنامه غذایی‌اش رو جدی نگیرین. حواستون به این اشتباه بزرگ باشه. یکی از علت‌های دیگه چاقی، مصرف غذای نامناسب و با میزان نامناسبه.

  اضافه وزن در سگ پرشین ماستیف می‌تونه وزن رو روی پاهاش بندازه و احتمال ابتلا به بیماری‌های مثل دیسپلازی و آرتروز رو بیشتر کنه. برای کاهش ریسک این بیماری حتماً ورزش و فعالیت رو در برنامه روزانه سگتون قرار بدین.

  البته موقع پرورش سگ سگ سرابی باید بدونین که احتمال دچار شدن به انواع بیماری در پرشین ماستیف وجود داره که می‌تونین با انواع اون و میزان خطرناک بودن و نحوه ابتلاشون در این مقاله آشنا بشین: بیماری‌های سگ.

  عکس سگ سرابی اصیل بزرگ
  پرشین ماستیف اصیل عضله‌ای

  ماستیف ایرانی اصیل در مقایسه با نژادهای دیگر

  ماستیف ایرانی در بین سگ‌های ایرانی جزو قوی‌ترین‌ها به حساب میاد اما در بین سگ‌های بزرگ و قدرتمند دنیا در جایگاهی پایین‌تر قرار می‌گیره که در زیر به ۳ تا از مهم‌ترین سگ‌هایی که اغلب سگ سرابی رو باهاش مقایسه می‌کنن، می‌پردازیم.

  سرابی یا ژرمن؟

  پرشین ماستیف از نظر قدرت بدنی و توان مقابله و مواجهه‌ تن‌به‌تن می‌تونه بهتر از ژرمن باشه اما از نظر قدرت آرواره و چابکی در دویدن ژرمن از سگ سرابی جلو می‌زنه. برای همینم سگ نژاد سراب یه سگ گله ایده‌آل به حساب میاد. درباره این که ژرمن چجور سگیه، اینجا بیشتر بخونین: سگ ژرمن شپرد.

  سرابی یا کانگال؟

  راستش این دو تا سگ نزدیکی زیادی با هم دارن تا این حد که گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شن. از نظر قدرت بدنی و قدرت فک تقریباً با هم برابر به حساب میان. کانگال هم مثل ماستیف ایرانی یه سگ چوپان فوق‌العاده‌ست. برای شناختن بهترش سری به این مطلب بزنین: سگ کانگال.

  سرابی یا قفقازی؟

  سگ قفقازی جثه درشت‌تری نسبت به ماستیف ایرانی داره و تو سرعت دویدن بعد از سگ سرابی قرار می‌گیره. اما در ارتباط با کودکان از سگ سراب بهتر عمل می‌کنه. درباره این نژاد اینجا بیشتر بخونید: سگ‌های ایرانی.

  قیمت توله سگ سراب

  قیمت سگ سرابی اصیل چقدره؟

  این نژاد تو بازار در حدود ۱۰ الی ۱۸ میلیون قیمت‌گذاری شده. چون این سگ یه نژاد نادر و خاص ایرانیه که همتا نداره. دشواری پرورش پرشین ماستیف باعث شده که سگ ارزشمندی به حساب بیاد. سرابی ماده تو هر دوره از زایمان ۶ الی ۸ توله به دنیا میاره.

  ماستیف ایرانی رو انتخاب کنم؟

  نگهداری از سگ سرابی نیازمند تجربه یا وقت گذاشتنه. اگه تجربه رو دارین، می‌تونین با یکی از بهترین چالش‌های زندگی‌تون روبه‌رو شین، اونم آوردن سگ سرابی اصیل به خونه‌ست. اما اگه تجربه ندارین ولی خب می‌خواین که سرپرستی این نژاد رو به عهده بگیرین، باید بتونین براش وقت بذارین.

  تو این مسیر هر سوالی که داشته باشین، می‌تونین از دامپزشکان آنلاین پت پرس بپرسین. ما برای بزرگ کردن سگ پرشین ماستیف کنارتون هستیم.

  دسته بندی:
  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
  امتیاز خود را ثبت کنید:
  فاطمه محمدبیگی
  نویسنده: فاطمه محمدبیگی
  نویسنده: فاطمه محمدبیگی
  داستان‌نویس و روایتگری که کنجکاوه تا ببینه که چطور می‌شه راوی برندها و حرفه‌های مختلف بود. باورمند به قدرت کلماتی که تک‌تکش رو خود بشر ابداع کرده و علاقه‌مند به ادبیات، سینما، تئاتر و فلسفه.
  طبیعت‌گرد، دوچرخه‌سوار، کنشگر، جست‌وجوگر، عدالت‌خواه و اندکی کمال‌گرا.
  دیدگاه شما
  اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.