معرفی جامع سگ شیانلو و انواع آن (شیانلو شپرد و دوبرمن)!

مشخصات کلی نژاد شیانلو:

خلق و خو: مهربون،آرام، باهوش و وفادار

group icon گروه: توسط AKC به رسمیت شناخته نشده
lifespan icon طول عمر: 14 تا 9 سال
weight icon وزن: نر: 60 تا 70 - ماده: 36 تا 54 کیلوگرم
weight icon قد: نر: 71 تا 81 - ماده: 66 تا 76 سانتی‌متر
size icon جثه: بزرگ
origin icon خاستگاه: آمریکا

مشخصات ظاهری سگ شیانلو

مشخصات ضاهری سگ شیانلو شپرد
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر گنبدنی شکلی دارن که خیلی شبیه نژاد ژرمن شپرد هستش

شکل گوش‌ها


همانند ژرمن شپرد‌ها گوش‌های نوک تیز و رو‌به بالایی دارن

پوزه و بینی


بینی بزرگی دارن که سوراخ‌ها به خوبی باز هستن، بینی با رنگ‌دانه‌های سیاه پر شده پوزه متناسب با سر هستش و بدون اینکه زیاد بلند باشه توسعه پیدا کرده

چشم‌ها


چشم‌ها بادامی شکل و اندازه متوسطی دارن و به خوبی از هم فاصله گرفتن. رنگ چشم‌ها از کهربایی روشن تا قهوه‌ای تیره میتونه متغیر باشه.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

green eye

سبز

blue eye

آبی

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم پشمالویی دارن که تا پشت میرسه و در مواقع استراحت، رو به پایینه و ممکنه هنگام شادی و هیجان کمی به سمت پشت خم بشه

نوع پوشش


سگ‌های این نژاد، دو نوع پوشش متفاوت دارن. یکی پوشش صاف با موهای کوتاه و متراکمه، اون یکی ولی نرم‌تر و بلندتر است. اگه سگ شما پوشش مخمل خواب‌دار داره، انگاری که یال داره! پوشش مخملی ریزش کمتی داره، اما به مراقبت بیشتری نیاز داره. رنگ این سگ می‌تونه یکدست یا دو رنگ باشه. بیشترشون رنگی شبیه به ژرمن شپرد مثل برنزی و مشکی دارن و اما رنگایی مثل خاکستری و سیاه یا برنزه طلایی، خرمایی مایل به قرمز، نقره‌ای، قهوه‌ای مایل به قرمز، خاکستری تیره یا سیاه هم دیده می‌شن.

اندازه موها:

long coat

بلند

medium coat

متوسط

حالت موها:

curly hair

مجعد

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


سگ شیانلو شپرد جثبه بسیار بزرگی داره و حتی از ژرمن شپرد هم بزرگتره،برای درک بهتر اندازه شیانلو، در تصویر روبه‌رو اندازه یه ژرمن شپرد با انسان مقایسه شده. حالا فرض کنین شیانلو‌ها از ژرمن‌ها بزرگترن

مقایسه اندازه سگ ژرمن شپرد با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شیانلو


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. مهربان و وفادار: شیانلو شپرد‌ها سگ‌‌هایی وفادار و مهربونی هستن که با خانواده خودشون پیوند عاطفی عمیقی برقرا می‌کنن
 2. هوش‌بالا: این سگ‌ها هوش بالایی دارن همین هوش بالاشون آموزش اونا رو راحت کرده به طوری که می‌تونین دستورات زیادی رو بهشون یاد بدین
 3. تطبیق پذیری بالا: شیانلو‌ها سگ‌هایی هستن که به خوبی می‌تونن از پس هرکاری بربیان و با هر محیطی سازگار بشن، اونا هم برای زندگی شهری و هم برای زندگی روستایی انتخابی عالی محسوب میشن
 4. نیاز ورزشی متوسط: شیانلو‌ها با اینکه آمادگی جسمانی بالایی دارن و جزو نژادهای فعال محسبو میشن ولی به نیاز‌های ورزشی خاصی به جز پیاده روی‌های معمول روزانه نو بازی‌های ذهنی چیز خاص دیگه‌ای نیاز ندارن

معایب نژاد

 1. اندازه بزرگ: شیانلو شپرد‌ها سگ‌های بزرگ و تنومندی هستن به همین دلیل ممکنه برای کسایی که تو آپارتمان زندگی میکنن و فضای کمی دارن مناسب نباشه
 2. ریزش مو: سگ شیانلو شپرد ریزش موی متوسطی داره و تقریبا 2 بار در سال هم ریزش موی فصلی شدیدی دارن به همین دلیل اگه به موی سگ حساسیت دارین این نژاد مناسب شما نمی‌تونه باشه
 3. اجتماعی شدن و آموزش اولیه: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر. شیانلو‌ها به واسطه هوش بالاشون به نیاز‌های ذهنی بازی‌های ذهنی زیادی نیاز دارن، همچنین اونارو باید از بچگی اجتماعی بار بیارین تا تو شلوغی‌ها دچار وحشت و استرس نشن
 4. مشکلات سلامتی: به دلیل هیبریدی بودن این نژاد ممکنه بعضی از شیانلو‌ها دچار مشکلات ژنتیکی و سلامتی متعددی باشن که باید هنگام انتخابشون دقت لازم رو به خرج بدین

نکات مهم درباره نگهداری نژاد شیانلو

سگ نژاد شیانلو از خانواده شپردها است که شباهت زیادی به ژرمن شپرد محبوب دارد. ولی ابن نژاد آروم، مهربون و مطیع‌تر است و مشکلات سلامتی کمتری نسبت‌به دوست آلمانی‌‌مون داره و طوری پرورش پیدا کرده که می‌تونه حامی خانواده‌ها باشه. سگ شیانلو اصیل غرایز گله داری و نگهبانی داره و نمی‌شه از اونا به عنوان سگ خانگی استفاده کرد. به خاطر همینم کمتر کسی می‌تونه اونا رو اهلی کنه. ولی خب کار نشد نداره.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره در ادامه این مطلب پت پرس درباره خصوصیات سگ شیانلو و تفاوتش با ژرمن شپرد و حتی قیمتش صحبت کنیم.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ شیانلو

training_content

تربیت شیانلو

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خوی سگ گرگی شیانلو

health icon

بیماری‌های نژاد شیانلو

Panosteitis

این بیماری باعث لنگ شدن سگ و درد استخوانی تو سگ‌ها میشه، پانوستیت عمدتا تو سگ‌های جوان دیده میشه

Megaesophagus

اختلالیه که تو اون مری بیش از حد بزرگ میشه و ضعیف میشه و باعث میشه غذا به درستی وارد معده نشه

دیسپلازی هیپ

یه بیماری ژنتیکی هستش که در اون مفصل ران دچار مشکل میشه و می‌تونه باعث ارتریت سگ و  درد در اون ناحیه بشه.

نفخ

پیچ خوردیگ معده‌هم بهش میگن، شاید در ابتدا فکر کنین مشکل خاصی نیست ولی باید بدونین یه بیماری به شدت خطرناکه که تو اون معده پر از گاز میشه و روی خودش پیچ می‌خوره و نیاز به اقدامات فوری دامپزشکی داره.

فیستول پری آنال

عفونت‌ها و زخم‌های دردناک اطراف مقعده که مدیریتشون سخته و اگه گسترش پیدا کنه باعث یه مشکل بزرگ سلامتی میشه.

تاریخچه و گذشته

در دهه 1970، بزرگترین نگرانی درباره ژرمن شپردا مشکلات سلامتی و سختیِ رسیدگی بهشون بود. پرورش‌دهنده‌ها می‌خواستن سگی پرورش بدن که حداقل مشکلات سلامتی داشته باشه و در عین حال که روحیه دوستانه‌ای داره تمایل به گله‌داری هم درش پررنگ باشه.

بنابراین، توله سگ شیانلو رو پرورش دادن. این سگ‌ها که نژاد بسیار باهوشی هستند، بیشتر به عنوان سگ کاری، سگ راهنما یا سگ جستجو و نجات استفاده می‌شن.

معمار اصلی سگ شیانلو، تینا باربرئه که عاشق شگ‌های شرمن شپرد بود با این حال به خاطر مشکلاتی که تو این سگ‌ها دیده بود سعی کرد با ترکیب این نژآد با سگ‌های دیگه یه نژاد سالم تر با همون خصوصیات ژرمن شپرد‌ها خلق کنه.

این نژاد به‌عنوان سگ‌های دو رگه حاصل جفت گیری دو نژاد مختلف از سگ به وجود اومده. مثلاً با نژاد ژرمن شپرد، مالاموت آلاسکا، سیبرین هاسکی و گرگ‌ها مخلوط شده‌اند تا در نهایت این نژاد به‌وجود اومد.

هنوز که هنوزه این نژاد توسط UKC و AKC به رسیمت شناخته نشده

مطالعه بیشتر
تاریخچه سگ شیانلو اصیل

بهترین اسامی برای شیانلو

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Shiloh shepherd انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • گرگی
 • ماتریکس
 • مکس
 • رکس
 • گوش دراز
 • خرسی
 • شادو
 • تزار
female symbol

نام‌های دخترونه

 • آوا
 • سیری
 • گوئن
 • روکسی
 • الی
 • شیوا
 • لوسی
 • میا

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

نکات جالت و بیشتر در مورد نژاد سگ شیانلو شپرد

انواع  سگ شیانلو‌

شیانلو شپرد

از معروف‌ترین نوع شیانلوها، شیانلو شپرده. این سگ خون گرم و مهربونه و خصوصیات رفتاری خاصی داره. این سگ‌ها از جفت‌گیری دو نژاد شیانلو و ژرمن شپرد به وجود اومدن. این نوع به خاطر تقاضاهای ما پرورش داده شدن و روز به روز به تعدادشون اضافه شد.

شیانلو دوبرمن

از جفت‌گیری‌های دیگه هم می‌شه به ترکیب با سگ دوبرمن اشاره کرد. ماحصل این جفت‌گیری سگ‌های شیانلو دوبرمن را به وجود آورده است.

تفاوت سگ شیانلو با ژرمن شپرد چیست؟

گفتیم که شیانلوها شباهت ظاهری زیادی با ژرمن شپردا دارند. اما برای تمایز این دو از هم بیاین کمی با تفاوتاشون آشنا بشیم.

 • اندازه: کلاً سگ شیانلو بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نژاد ژرمن شپرده. هم چنین سگ‌های شیانلو پوششی مخمل مانند دارند و موهای تنشون هم بلندتره. درصورتی که ژرمن شپرد پوشش صاف و متوسطی داره.
 • شخصیت: غرایز این دو سگ در شخصیت و رفتارشون با هم فرق داره. درسته که سگ شینلو مثل شپرد می‌تونه مسئولیت‌هایی شبیه به سگ همراه یا سگ‌های نجاتگر بودن رو بپذیره. اما تو قدرت محافظت و گارد بودن به پای سگ‌ ژرمن شپرد نمیرسه. چون طبع آروم‌تری داره.
 • قدرت بدنی: قدرت بدنی سگ‌های نژاد شیانلو بیشتره. مثلاً این سگ به‌راحتی می‌تونه فردی با وزن 90 کیلوگرم را به دنبال خود بکشد! حتما باید آموزش‌های لازم به سگ داده بشه تا مشکلی به وجود نیاد.

قیمت سگ Shianlo

سگ‌ها با توجه به وزن و سن و سلامتی‌شون قیمت‌گذاری می‌شن. بر اساس نژاد این سگ‌ها هر چه‌قدر قدرت بدنی یشتری داشته باشن، گرون‌تر هم هستن. البته سایت‌های مختلف برای فروش سگ شیانلو قیمت متفاوتی پیشنهاد می‌دن. ولی مهم‌تر از قیمت شما باید به نکاتی مثل واکسینه شدن و شناسنامه داشتن و اصالت اون توجه کنین.

در مورد قیمت خرید سگ شیانلو تو ایران باید بدونین که به خاطر کمیاب و وارداتی بودنش با توجه به نوسانات دلاری این قیمت مدام بالاتر هم میره.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

تینا باربر به خاطر عشقی که به دین مسیحیت داشت، اسم این نژاد رو از شهری مقدس که در کتاب انجیل اومده \"shiloh\"( به معنی شهر آرامش) انتخاب کرد.

qoute icon

معروف ترین سگ شیلونا، لندن نام داره، این سگ به خاطر وزن، طول عمر بالا و رنگ به خصوص کتش شهرت زیادی پیدا کرد، به خاطر همین استقامت بی نظیری که داشت خاناده اون برای نگه داشتن خزانه ژنی این سگ، اسپرم‌هاشو ذخیره کردن، بچه لندن هم حدود 14 سال عمر کرد که برای یه نژاد هیبریدی خار‌العاده است.

qoute icon

شیانلو‌ها به خاطر هوش و استعداد ذاتیشون به عنوان یه سگ ‌همه کاره شناخته میشن، از اونا تو عملیات‌های جست‌وجو و نجات، نگهداری از گله و حتی ارتش استفاده میشه.

qoute icon

شیانلو‌ها به دلیل عشق و محبت زیادی که به صاحبشون می‌ورزن بهشون لقب غول مهربون و قلب طلا دادن، اونا به قدری تو تشخیص احساسات صاحبشون خوبن که ‌میتونن ناراحتی و یا خوشحالی صاحبشون رو متوجه بشن.

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.