نصب اپلیکیشن

معرفی جامع سگ شیانلو و انواع آن (شیانلو شپرد و دوبرمن)!

سگ نژاد شیانلو از خانواده شپردها است که شباهت زیادی به ژرمن شپرد محبوب دارد. ولی ابن نژاد آروم، مهربون و مطیع‌تر است و مشکلات سلامتی کمتری نسبت‌به دوست آلمانی‌‌مون داره و طوری پرورش پیدا کرده که می‌تونه حامی خانواده‌ها باشه. سگ شیانلو اصیل غرایز گله داری و نگهبانی داره و نمی‌شه از اونا به عنوان سگ خانگی استفاده کرد. به خاطر همینم کمتر کسی می‌تونه اونا رو اهلی کنه. ولی خب کار نشد نداره.

خیالت راحت ما این راهو بلدیم و قراره در ادامه این مطلب پت پرس درباره خصوصیات سگ شیانلو و تفاوتش با ژرمن شپرد و حتی قیمتش صحبت کنیم.

سگ شیانلو از کجا پیداش شد؟

در دهه ۱۹۷۰، بزرگترین نگرانی درباره ژرمن شپردا مشکلات سلامتی و سختیِ رسیدگی بهشون بود. پرورش‌دهنده‌ها می‌خواستن سگی پرورش بدن که حداقل مشکلات سلامتی داشته باشه و در عین حال که روحیه دوستانه‌ای داره تمایل به گله‌داری هم درش پررنگ باشه.

بنابراین، توله سگ شیانلو رو پرورش دادن. این سگ‌ها که نژاد بسیار باهوشی هستند، بیشتر به عنوان سگ کاری، سگ راهنما یا سگ جستجو و نجات استفاده می‌شن.

این نژاد به‌عنوان سگ‌های دو رگه حاصل جفت گیری دو نژاد مختلف از سگ به وجود اومده. مثلاً با نژاد ژرمن شپرد، مالاموت آلاسکا، سیبرین هاسکی و گرگ‌ها مخلوط شده‌اند تا در نهایت این نژاد به‌وجود اومد. در کل دو نوع سگ شیانلو داریم:

شیانلو شپرد

از معروف‌ترین نوع شیانلوها، شیانلو شپرده. این سگ خون گرم و مهربونه و خصوصیات رفتاری خاصی داره. این سگ‌ها از جفت‌گیری دو نژاد شیانلو و ژرمن شپرد به وجود اومدن. این نوع به خاطر تقاضاهای ما پرورش داده شدن و روز به روز به تعدادشون اضافه شد.

شیانلو دوبرمن

از جفت‌گیری‌های دیگه هم می‌شه به ترکیب با سگ دوبرمن اشاره کرد. ماحصل این جفت‌گیری سگ‌های شیانلو دوبرمن را به وجود آورده است.

shianlo در زمستان

خصوصیات ظاهری و اخلاقی این نژاد

همونطور که می‌دونید هر نژادِ سگ رفتارهای مخصوص به خودش رو داره. که همینم باعث می‌شه توی دسته‌بندی متمایز قرار بگیرن. سگ‌‌های شیانلو هم ازین قاعده مستثنی نیستن. اصلی‌ترین ویژگی‌هاشون هم تو موارد زیر خلاصه می‌شه.

ظاهر

شیانلو شپرد شباهت زیادی به ژرمن شپرد داره، اگرچه سگ‌های بزرگ‌تری هستند و پشت صاف‌تری دارند. اونا هنوزم گوش‌های نوک تیز ژرمن شپرد را بالای سرشون دارند و سرشان گنبدی شکله.

  • شیانلو شپرد بین ۶۰ تا ۷۰ کیلو برای یک نر و ۳۶ تا ۵۴ کیلوگرم برای یک ماده وزن داشته باشد
  • قد نرها هم بین ۷۱ تا ۸۱ سانتی‌متر و ماده‌ها ۶۶ تا ۷۶ سانتی‌متر می‌تونه متفاوت باشه.

پوشش سگ Shianloo dog

سگ‌های این نژاد، دو نوع پوشش متفاوت دارن. یکی پوشش صاف با موهای کوتاه و متراکمه، اون یکی ولی نرم‌تر و بلندتر است. اگه سگ شما پوشش مخمل خواب‌دار داره، انگاری که یال داره! پوشش مخملی ریزش کمتی داره، اما به مراقبت بیشتری نیاز داره.

رنگ‌بندی شیانلو

رنگ این سگ می‌تونه یکدست یا دو رنگ باشه. بیشترشون رنگی شبیه به ژرمن شپرد مثل برنزی و مشکی دارن و اما رنگایی مثل خاکستری و سیاه یا برنزه طلایی، خرمایی مایل به قرمز، نقره‌ای، قهوه‌ای مایل به قرمز، خاکستری تیره یا سیاه هم دیده می‌شن.

جالبه بدونین برای نژاد سگ شیانلو ۳۳ رنگ مختلف بشناسایی شده.

خلق و خوی سگ گرگی شیانلو

سگ گرگی شیانلو بسیار وفادار و شجاعه. اون می‌تونه یه همراه مهربون و معتمد هم باشه. اونا خیلی  آروم‌تر از ژرمن شپرد هستند.

این سگ‌ها بسیار باهوش هستند، خصیصه‌ای که از والدینشون ژرمن شپرد به ارث برده‌اند.  همچنین به دلیل هوش و ذات با اعتماد به نفسشان، سگ‌های کاری عالی هستند و می‌تونن سگ‌های درمانی و خدماتی خوبی از آب در بیان.

البته، خلق و خوی سگ شما بسته به محیطی که رشد پیدا کردن و محیط اطرافشون به شدت تغییر می‌کنه. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید اینه که شیانلو جان نژاد باهوشیه، دوست نداره تنها بمانه. اگر قراره ساعت‌ها ازشون دور باشین، نباید اونا رو به خونتون بیارین زیرا این غول‌های مهربان وابستگی زیادی به شما دارن.

شیانلوها جزو دسته سگ‌های کاری به حساب میان و باید کاری انجام بدن، چه بزرگ و چه کوچک. پس لازمه که تخلیه انرژی‌شون درست انجام بشه. اونا رو برای مدت طولانی تنها نذارید. به راحتی خسته، افسرده و ناامید می‌شن که می‌تونه منجر به شکل‌گیری پرخاشگری تو رفتارشون بشه.

اگه شک دارین که سگ شیانلو می‌تونه همراه خوبی برای شما باشه یا نه، می‌تونین از کتاب راهنمای انتخاب نژاد سگ پت پرس و اطلاعات کاربردی همین کتاب کمک بگیرید.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

غذای سگ شیانلو چیه؟

تغذیه این غول‌های برنزی خیلی اهمیت داره. شیانلوها باید تموم ویتامین‌های مورد نیاز بدن ورزشکاری رو دریافت کنن تا به‌خوبی رشد کنن. این نژاد در کنار غذای خشک باید غذای خونگی، کنسرو و انواع تشویقی رو مصرف کنه.

حتی می‌شه عصاره گوشت و یا مرغ رو برای سگ فریز کنین. دادن هرغذایی به سگ بدون توجه به نژاد و مدل و حساسیتاش، ممکنه اونا رو مریض کنه. پس لطفاً نکاتی که تو این مطلب «غذای سگ چیست»گفتیم رو لحاظ کنین! خیلی مهمه چون

نکات مهم نگهداری از این نژاد

مثل همه سگ‌ها، نژاد سگ شیانلو هم به مراقبت‌های دامپزشکی نیاز داره تا از بیماری‌های احتمالی مصون بمونه. مثلاً شیانلو شپرد مستعد افزایش وزنه. پس انتخاب غذای با کیفیت و پایبندی به برنامه غذایی‌ش خیلی مهمه. گفتیم که شاخصه اصلی این سگ‌ها قدرت بدنی‌شونه؛ بنابراین سگ‌تون حداقل ۶۰ دقیقه در روز باید ورزش کنه که تناسب اندامش حفظ بشه.

  • گوش‌هاشون رو هر روز از لحاظ آفت‌ها چک کنید و طبق توصیه دامپزشک آن‌ها را تمیز کنید.
  • ناخن‌ها رو قبل از اینکه خیلی بلند بشن کوتاه کنید معمولاً یک یا دو بار در ماه.
  • یکی از سخت‌ترین کارها توی مراقبت از هر حیوانی حفظ سلامت دهان و دندان آن‌هاست. شما باید حداقل سه بار در هفته دندان‌های اونا را مسواک بزنید. دامپزشک می‌تونه نحوه درست مسواک زدن دندونای شیانلو کمکتون کنه.
  • اگه توله سگ شاینلو شپرد رو بزرگ می‌کنین، باید مراقب باشید. اجازه ندین توله سگ شیانلوی شما حداقل تا دو سالگی روی سطوح بسیار سخت مانند پیاده‌رو ورجه وروجه کنه. بازی معمولی روی چمن و همچنین چابکی توله سگ با پرش‌های نیم متری بهتره.
  • سگ شیانلو (shianloo dog)، باید یک کار ذهنی چالشی انجام بده. تا باعث تحرکشون بشه. هیشکی سگ خسته و بی‌قرار رو دوست نداره. پس هر روز یه ترفند جدید بهشون یاد بدین اونا عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند.

آموزش سگ شیانلو

آموزش سگ شیانلو

تربیت سگ شیانلو آسون‌تر از نژادهای مشابه است، چون که به طور خاص به عنوان سگ‌های همراه  پرورش داده شدن. صاحبان این سگ می‌تونن قشنگ اونا رو برای جستجو و نجات، گله‌داری و حتی سگ‌های درمانی یا خدماتی آموزش بدن.

توله سگ شیانلو اگه به درستی اجتماعی بشن، با کودکان و سایر حیوانات خانگی هم خوب رفتار می‌کنن. اونا بسیار اجتماعی و باهوش‌ند؛ بنابراین از بازی، تمرین و کارهای مختلف لذت می‌برن.

البته تربیت درست وقتی شکل می‌گیره که شما اصول انجام این کار رو بلد باشین. تو این مقاله نکات لازم درباره تربیت از تولگی تا بزرگسالی رو براتون آوردیم: تربیت سگ.

تفاوت سگ شیانلو با ژرمن شپرد چیست؟

گفتیم که شیانلوها شباهت ظاهری زیادی با ژرمن شپردا دارند. اما برای تمایز این دو از هم بیاین کمی با تفاوتاشون آشنا بشیم.

  • اندازه: کلاً سگ شیانلو بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نژاد ژرمن شپرده. هم چنین سگ‌های شیانلو پوششی مخمل مانند دارند و موهای تنشون هم بلندتره. درصورتی که ژرمن شپرد پوشش صاف و متوسطی داره.
  • شخصیت: غرایز این دو سگ در شخصیت و رفتارشون با هم فرق داره. درسته که سگ شینلو مثل شپرد می‌تونه مسئولیت‌هایی شبیه به سگ همراه یا سگ‌های نجاتگر بودن رو بپذیره. اما تو قدرت محافظت و گارد بودن به پای سگ‌ ژرمن شپرد نمیرسه. چون طبع آروم‌تری داره.
  • قدرت بدنی: قدرت بدنی سگ‌های نژاد شیانلو بیشتره. مثلاً این سگ به‌راحتی می‌تونه فردی با وزن ۹۰ کیلوگرم را به دنبال خود بکشد! حتما باید آموزش‌های لازم به سگ داده بشه تا مشکلی به وجود نیاد.
تفاوت سگ شیانلو با سگ ژرمن شپرد
تفاوت اندازه سگ ژرمن و سگ شیانلو

قیمت سگ Shianlo

سگ‌ها با توجه به وزن و سن و سلامتی‌شون قیمت‌گذاری می‌شن. بر اساس نژاد این سگ‌ها هر چه‌قدر قدرت بدنی یشتری داشته باشن، گرون‌تر هم هستن. البته سایت‌های مختلف برای فروش سگ شیانلو قیمت متفاوتی پیشنهاد می‌دن. ولی مهم‌تر از قیمت شما باید به نکاتی مثل واکسینه شدن و شناسنامه داشتن و اصالت اون توجه کنین.

در مورد قیمت خرید سگ شیانلو تو ایران باید بدونین که به خاطر کمیاب و وارداتی بودنش با توجه به نوسانات دلاری این قیمت مدام بالاتر هم میره.

جمع‌بندی

سگ شیانلو زیبا و با ابهته! با این که بسیار قوی و پرقدرته خیلی هم ملایم حرف گوش کنه. زندگی باهاش وقتی لذت‌بخشه که بتونین اون رو درست تربیت کن و به نیازهای برسین. سگ نژاد شیانلو یه بمب انرژی می‌شه که از زندگی کردن و بازیگوشی و تحرک سیر نمی‌شه.

اگه تو نگهداری از این سگ دچار مشکل شدین، اون رو با دامپزشکان آنلاین ما مطرح کنید.

دسته بندی:
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
امتیاز خود را ثبت کنید:
نویسنده: farnoosh.rezaei
نویسنده: farnoosh.rezaei
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.