نصب اپلیکیشن
معرفی نژاد سگ مالینویز

معرفی نژاد مالینویز؛ سگ نگهبان بلژیکی

سگ مالینویز یکی از چهار سگ چوپان بلژیکیه و از نظر ظاهری شباهت زیادی به ژرمن شپرد داره. این سگ به خاطر اندام چابک و ورزیده و خصوصیات اخلاقی که داره برای نگهبانی و سگ گارد خیلی خیلی مناسبه. در این مقاله می‌خوایم این نژاد سگ رو بهتون معرفی کنیم و در مورد تاریخچه، ویژگی‌های ظاهری، خلق و خو و طرز نگهداری و تربیتش با شما بیشتر صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

ویژگی‌های ظاهری

قد: نرها ۶۱-۶۶ سانتیمتر و ماده‌ها ۵۶-۶۱ سانتیمتر

وزن: نرها ۲۵-۳۰ کیلوگرم و ماده ها ۲۲-۲۵ کیلوگرم

رنگ‌های نژاد مالینویز: حنایی پررنگ با تکه‌های سیاه روی پشت، ماهاگونی با تکه‌های سیاه

طول عمر سگ مالینویز چقدره؟

عوامل متعددی مثل تغذیه و شرایط نگهداری در طول عمر سگ تاثیر می‌ذارن؛ اما به طور کلی این نژاد در شرایط خوب و مناسب در حدود ۱۲-۱۴ سال عمر میکنه.

اینفوگرافی نژاد سگ بلژین مالینویز
اینفوگرافی نژاد سگ بلژین مالینویز

سگ نژاد مالینویز از کجا اومده؟

مالینویز که در واقع تلفظ صحیحش مالینوآ (MAL-in-wah) هست سگی با جثه‌ای متوسط و جثه‌ای کوتاهه و در اصل یه سگ چوپان به حساب میاد.

این سگ از نظر ظاهری خیلی شبیه ژرمن شپرده و خیلی‌ها این دو تا رو با هم اشتباه می‌گیرن؛ اما مالینویز استخونبندی ظریف‌تر، وزن کمتر و اندام و به ویژه سر ظریف‌تر و تراشیده‌تری داره.

مالینویز اصالتش به شهر مالین در بلژیک برمی‌گرده و به خاطر همین هم مالینوآ (یعنی متعلق به مالین) نامگذاری شده. این نژاد هنوز هم در آمریکا سگ کمیابیه؛ اما به شدت در بلژیک محبوب و پرطرفداره.

مالینویز یکی از چهار سگ چوپان بلژیکیه:

 1. مالینویز بلژیکی | Belgian Malinois
 2. تِروورِن بلژیکی | Belgian Tervuren
 3. گروئنن دائل بلژیکی | Belgian Groenendael
 4. و نژاد کمتر معروفِ لائکنویز بلژیکی | Belgian Laekenois

هرچهار نژاد از سال ۱۹۵۹ توسط موسسه کنل کلاب (AKC) به عنوان نژادهای جداگانه و خالص به رسمیت شناخته شدن؛ اما مالینویز محبوبیت و شهرت خیلی بیشتری داره.

سگ مالینویز پلیس

خلق و خو و خصوصیات سگ مالینویز

رک و راست بخوایم بگیم اگه فقط دلتون «یه سگ» می‌خواد مالینویز انتخاب مناسبی برای شما نیست!

این سگ به خاطر توانایی‌های بالایی که داره در مشاغلی مثل پلیس، جستجو و نجات، تشخیص و ردیابی بمب، سگ نگهبان و گارد، سگ شکار و حتی سگ همراه برای افراد نابینا و … استفاده می‌شه.

این سگ فوق‌العاده باهوش و پرانرژیه و به فعالیت فیزیکی و همینطور ذهنی منظم نیاز داره.

این سگ‌ها خیلی هشیار، تیزهوش و جدی هستن و نیاز به صاحب باتجربه‌ای داره که شخصیت قوی و محکمی داشته باشه و بتونه به خوبی تربیتش کنه.

سگ‌های مالینوآ خیلی با غریبه‌ها رابطه خوبی نداره و در برخورد با سایر سگ‌ها و حیوانات هم باید مراقبش باشید. البته این سگ غریزه محافظت و نگهبانی بالایی داره و در صورتی که به خوبی تربیت بشه می‌تونه سگ خانوادگی و همراه بسیار خوبی بشه.

البته حواستون باشه که به طور کلی سگ‌های نژاد بزرگ و نگهبان هیچ وقت نباید با بچه‌های کوچک تنها گذاشته بشن و رفتار و برخوردشون با هم باید تحت نظارت بزرگترها باشه.

آیا سگ مالینویز بهترین انتخاب برای زندگی با منه؟

تاحالا به این فکر کردین که آیا ظاهر سگ ملاک خوبی برای انتخاب اونه؟🤔 یا باید ویژگی های نژادی دیگه ای مثل میزان انرژی، خلق و خوی اون نژاد و رابطه اش با آدم ها و حیوانات دیگه، میزان واق واق و ریزش مو و کلی فاکتورهای دیگه رو هم در نظر بگیریم؟

اگر فکر کردین انتخاب نژاد سگ کار راحتیه سخت در اشتباهید! این کار نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره و باید براش زمان اختصاص بدید، ولی قول میدم بعدا نتیجه انتخاب درستتون رو ببینید. مثلا مالینویزها برای کسانی که حوصله هرروز یک ساعت پیاده روی و بازی کردن با سگ رو ندارن، اصلا انتخاب مناسبی نیستن!

اگر نژاد مناسبتون رو درست انتخاب کنین، قدم اول رو برای یک زندگی شاد و پر از تفاهم در کنار سگ برداشتید. برای کمک به شما پت پرس یک کتاب الکترونیکی درست کرده که بهتون کمک کنه خیلی سریع با پاسخ به چند سوال مناسب ترین نژاد سگ مناسب با سبک زندگیتون رو انتخاب کنید.

کتاب الکترونیکی راهنمای کامل انتخاب سگ

برای من با علایق، سبک زندگی و شرایط محیط اطرافم چه نژادی از بقیه بهتر و سازگارتره؟ این کتاب به این سوال پاسخ میده.

یه تست داره، میزنی و میرسی به بهترین نژادی که برات خوبه و با راهنمایی های بعدی کتاب درباره جنسیت و اسم سگ تصمیم میگیری.

راهنمای کامل و تست انتخاب نژاد سگ مناسب من

حقایقی جالب در مورد نژاد مالینویز

 • سگ مالینویز بر اساس شهر زادگاهش مالین در بلژیک نامگذاری شده.
 • این سگ در اصل به عنوان سگ گله و چوپان به وجود اومده. اما بعدها به خاطر توانایی‌های زیادی که داره در مشاغل مختلفی به عنوان سگ مالینویز پلیس، امداد، سگ همراه، سگ مالینویز گارد و … به کار گرفته شد.
 • سگ مالینویز بلژیکی سابقه طولانی در نیروی پلیس داره و از سال ۱۹۰۸ به نیروی پلیس شهر نیویورک اضافه شده.
 • این سگها در جنگ جهانی اول خدمات زیادی انجام دادن و به عنوان پیغام رسان و سگ امداد در صلیب سرخ کار می‌کردن و جون خیلی از آدما رو نجات دادن.
 • برخلاف خیلی از نژادهای سگ که دو نوع موکوتاه و موبلند دارن، نژاد سگ مالینویز اصیل فقط به صورت موکوتاه وجود داره.
 • جالبه بدونید که سگی که اسامه بن لادن رو دستگیر کرد از نژاد مالینویز بوده!
 • این سگها وظیفه محافظت و نگهبانی از کاخ سفید رو به عهده دارن!
 • مالینویز یکی از قوی‌ترین و سالم‌ترین نژادهای سگه و بیماری نژادی خاصی نداره.
 • این سگ شباهت ظاهری و رفتاریِ زیادی به ژرمن شپرد داره؛ اما به خاطر وزن سبکتر و چابکی بیشترش در عملیات‌های نظامی بیشتر استفاده می‌شه.
 • جالبه بدونید در عملیات چتربازی نظامی بیشتر استفاده می‌شن. چون سبکترن و چتربازها می‌تونن راحتتر با اونا سقوط آزاد انجام بدن. هرچند این سگ‌ها می‌تونن طوری آموزش ببینن که خودشون هم تنها سقوط آزاد با چتر نجات انجام بدن!

سگ مالینویز بلژیکی

تربیت سگ مالینویز

این نژاد خیلی پرانرژی هستن و یه پیاده‌روی ساده و کوتاه اصلا براشون کافی نیست.

مالینویزها در روز حداقل به ۲ ساعت فعالیت، تمرین و فعالیت‌های ذهنی نیاز دارن.

این سگ‌ها دوست دارن همیشه در حال حرکت و جنب و جوش باشن؛ به همین دلیل یه اخلاق خاصی که دارن اینه که حتی وقتی در حال حرکت نیستن مدام دایره‌ای دور می‌زنن و یه جا بند نمی‌شن!

این سگ‌ها فوق‌العاده باهوشن و منظور شما رو به راحتی متوجه می‌شن. بنابراین کاملا تربیت پذیرن. اما تربیت و آموزششون کار هرکسی نیست! چون به راحتی رئیس بودن هرکسی رو قبول نمی‌کنن.

تربیت سگ مالینویز

برای تربیت سگ مالینویز؛ صاحب مالینویز باید تجربه خوبی در زمینه نگهداری و تربیت سگ داشته باشه و مخصوصا باید نحوه رفتار صحیح و همچنین تربیت سگ نگهبان  رو بلد باشه.

همینطور خودش هم باید شخصیت محکم و قوی داشته باشه و با جدیت (نه تنبیه و دعوا) سگ رو به روش صحیح آموزش بده.

در این صورت مالینویز ریاست اونو قبول می‌کنه و به حرفش گوش می‌کنه.

این سگ اصلا با تنبیه و دعوا و داد زدن تربیت نمی‌شه و نتیجه خیلی بدی روی روابطتون می‌ذاره.

همینطور دوست داره با شما و سایر اعضای خانواده در ارتباط باشه و برای کسانی که ساعات طولانی خونه نیستن یا مدام در سفرن اصلا گزینه خوبی نیست.

بنابراین این سگ برای کسانی که تا حالا تجربه نگهداری سگ نداشتن خیلی انتخاب مناسبی نیست!

سگ‌های مالینویز به اجتماعی شدن از سنین پایین نیاز دارن تا در بزرگسالی رفتار خوبی با غریبه‌ها و سایر حیوانات داشته باشن.

 

برای تربیت مالینویز از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای تربیت سگ‌های پرانرژی و باهوش مالینویز اینه که «اطلاعات درست در مورد نحوه تربیت اون ها رو به دست بیارید»

بعد از اینکه اطلاعات درست رو به دست آوردید ، وقت اینه که سگ مالینویز رو تربیت کنید. مطمئن باشید که اگر اطلاعات درستی داشته باشین میتونین بهترین مربی برای سگ خودتون باشید.

قطعا همه شما در رفتار با سگتون اشتباهاتی مرتکب میشید که این اشتباهات باعث میشن به جای داشتن سگ حرف گوش کن و خوش رفتار، یه سگ خودسر و اذیت کن داشته باشید. 

پس قدم سوم اینه که این اشتباهات رو در رفتارتون با سگ مالینویز اصلاح کنید!

کتاب الکترونیکی تربیت سگ جامع (توله و بالغ)

برای آموزش سگ به شیوه درست باید بدونین چه موقع، کجا، چه رفتاری رو چه جوری بروز بدید که سگ ببینه و ازش یاد بگیره.

این ایبوک قدم به قدم و کاربردی به شما یاد میده از روز اول با سگ چه جوری رفتار کنین و چه چیزهایی رو یادش بدید و کمک میکنه یه سگ با تربیت و خوش رفتار تحویل جامعه بدید 😁

راهنمای جامع تربیت سگ، از تولگی تا بزرگسالی (همه نژادها)

صورت سگ مالینویز

اصول نگهداری سگ مالینویز

این نژاد بسیار سازگار و مقاومه و در هر محیطی می‌تونه زندگی کنه. حتی اگه هرروز به میزان کافی فعالیت داشته باشه میتونه تو خونه و آپارتمان هم زندگی کنه. مالینویز آب و هوای سرد و خنک رو دوست دارن اما در شرایط آب و هوایی گرمتر هم به خوبی خودشون رو سازگار می‌کنن.

این سگ‌ها با اینکه سگ نگهبان هستن اما نیاز دارن جزئی از خانواده باشن و داخل خونه پیش شما زندگی کنن.

آیا می‌شه سگ مالینویز رو تو آپارتمان نگهداری کرد؟

این نژاد سگ به شرط اینکه به اندازه کافی فعالیت کنه می‌تونه تو آپارتمان هم زندگی خوبی داشته باشه. البته مالینویز جزو سگ‌های پرانرژیه و بهترین حالت براش اینه که یه حیاط متوسط هم داشته باشید.

نژاد مالینویز آب و هوای خنک رو ترجیح می‌ده اما میتونه خودش رو با هر شرایط آب و هوایی هم وفق بده.

مالینویز رو می‌شه همیشه بیرون نگهداری کرد؛ اما خودش دوست داره که پیش شما و اعضای خانواده باشه و با آدما معاشرت کنه.

عکس توله سگ نژاد مالینویز

نگهداری از توله سگ مالینویز

توله‌ها به فعالیت و آموزش‌های متفاوتی نیاز دارن.

از سن ۹ هفتگی تا ۴ ماهگی باید در ارتباط با آدم‌ها و سگ‌ها و حیوانات دیگه قرار بگیرن تا هم آموزش‌های لازم رو یاد بگیرن و هم به خوبی اجتماعی بشن. اگه امکانش براتون فراهمه تو این سن اونو به مدرسه سگ‌ها بفرستید.

از سن ۴ تا ۶ ماهگی دوره آموزشی اطاعت و فرمانبرداری، پیاده روی روزانه حدودا ۱ کیلومتر و بازی و فعالیت در فضای باز براشون لازمه.

از ۶ ماهگی تا یک سالگی هم بازی‌هایی مثل فِچ (برو بیار)، توپ بازی و فریزبی به خوبی انرژی‌شون رو تخلیه می‌کنه و بدن و ذهنشون رو مشغول می‌کنه.

برای تغذیه توله سگ هم حتما باید از غذای مخصوص توله سگ استفاده کنید. چون توله ها در حال رشدن و به مواد مغذی بیشتری نیاز دارن.

آموزش سگ مالینویز

تغذیه و غذای سگ مالینویز

غذای سگ مالینویز باید با کیفیت و مقوی باشه چون این نژاد اشتهای زیادی داره و به انرژی زیادی برای فعالیت‌ها و جنب و جوش‌هاش نیاز داره. تامین انرژی مورد نیازشون به غذایی باکیفیت و مقوی نیاز دارن. این نژاد به پروتئین، چربی، کربوهیدرات و مخصوصا ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری در مقایسه با سگ‌های نژاد کوچک نیاز داره.

مقدار غذای این سگ با توجه به سن، متابولیسم، وضعیت سلامتی و میزان فعالیت متفاوته و در این مورد بهتره با دامپزشک مشورت کنید.

اما به طور کلی مالینویزها روزانه به ۲-۳ فنجان غذای خشک باکیفیت نیاز دارن و این مقدار غذا باید در دو وعده بهشون داده بشه.

این نژاد اشتهای زیادی دارن و اگه مراقب غذاشون نباشید ممکنه دچار چاقی و اضافه وزن سگ بشن.

چطور بفهمم سگم دچار اضافه وزن شده؟

برای اینکار یه آزمایش و معاینه ساده انجام بدید. دستتون رو روی پشت و پهلوهای سگ بکشید. اگه ستون فقرات و دنده‌ها رو به راحتی و بدون فشار دادن احساس کردید پس سگتون وزن متناسبی داره.

در غیراینصورت احتما سگتون کمی دچار اضافه وزن شده و باید با مشورت دامپزشک مقدار غذاشو کم یا میزان فعالیتش رو بیشتر کنید.

در مطلب «غذای سگ» در مورد انتخاب بهترین رژیم غذایی برای سگ‌ها صحبت کردیم و توضیح دادیم که چرا از نظر ما دامپزشک‌ها غذاهای تجاری از غذای خونگی بهتر و مناسب‌تر هستن.

مالینویز در طبیعت

مراقبت‌های بهداشتی مالینویزها

این نژاد موهایی کوتاه داره و به مراقبت و رسیدگی زیادی نیاز نداره و هفته‌ای یک بار برس کشیدن براش کافیه.

در مورد شستشو و حمام کردن هم فقط و فقط وقتی سگتون رو حمام کنید که واقعا لازمه! چون شستشو باعث می‌شه خاصیت ضدآب بودن موهای سگ از بین بره.

این نژاد در حالت کلی ریزش موی زیادی نداره؛ اما دو بار در سال (اوایل بهار و اوایل پاییز) موریزی زیادی خواهد داشت.

در این مواقع بهتره هفته‌ای چندبار موهاش رو برس بکشید تا موهای اضافی جدا بشن و تو سطح خونه کمتر ریخته بشن.

 • این نژاد دندان‌های محکم و سالمی داره اما توصیه می‌شه هفته‌ای ۲-۳ بار با مسواک و خمیردندان مخصوص سگ دندوناشو مسواک کنید.
 • گوش‌ها و چشم‌های این سگ هر هفته باید تمیز بشه.
 • ناخن‌ها هر ۲-۳ ماه یکبار کوتاه بشه تا زیادی بلند نباشه و نشکنه.

بیماری‌های سگ مالینویز

نژاد مالینویز یکی از سالم‌ترین نژادهای سگه و بیماری نژادی خاصی اونو تهدید نمی‌کنه.

اما برخی بیماری‌ها و مشکلات رفتاری هستن که ممکنه در این نژاد دیده بشه مثل: آلرژی پوستی، مشکلات چشمی، منزوی بودن بیش از حد، پرخاشگری زیاد و گاهی بیماری دیسپلازی هیپ و دیسپلازی شانه.

ژرمن شپرد یا مالینویز

سگ مالینویز بهتر است یا ژرمن شپرد؟

شباهت ظاهری و رفتاری این دو نژاد باعث شده خیلی‌ها در انتخاب دچار سردرگمی بشن و ندونن کدوم سگ براشون مناسب‌تره.

اول باید مشخص کنید که برای چه منظوری سگ می‌خواید؟ آیا سگ رو برای نگهبانی و سگ گارد می‌خواید یا به عنوان حیوان خانگی و سگ همراه؟

 • هم سگ ژرمن شپرد و هم مالینویز هردو نژاد سگ‌های چوپان و گله هستن. هر دو بسیار باهوش و چابکن و در نیروی ارتش و پلیس مشغول به کارن.
 • یه تفاوت اینه که ژرمن شپرد محبوبیت بیشتری نسبت به مالینویز داره. از طرفی ژرمن‌ها به خاطر موریزی شدیدشون معروفن، در حالیکه مالینویزها به جز دو بار در سال موهاشون زیاد نمی‌ریزه.
 • هر دو نژاد بسیار پرانرژین، اما ژرمن‌ها مخصوصا سگ ژرمن شولاین تمایل زیادی به لم دادن و استراحت داره. در حالیکه مالینویزها اصلا یه جا بند نمی‌شن و همیشه دوست دارن در حال جنب و جوش باشن.
 • هر دو نژاد بسیار تربیت پذیرن؛ اما ژرمن‌ها اوایل کمی لجباز و کله شق‌ترن. مالینویزها در صورتی که صاحب باتجربه‌ای داشته باشن آموزش و تربیتشون کمی راحت‌تره.
 • سگ ژرمن جثه و وزن خیلی بیشتری نسبت به مالینویز داره. یه سگ ژرمن نر ۳۰-۴۰ کیلوگرم وزن داره؛ در حالی که مالینویز ۲۵-۳۴ کیلوگرم وزنشه.
 • از نظر پرخاشگری مالینویزها تمایل بیشتری به پرخاشگری دارن و لازمه که به خوبی اجتماعی و تربیت بشن.
 • از نظر وضعیت سلامتی و بیماری‌های نژادی مالینویزها جزو سالم‌ترین نژادهای سگ هستن. در حالیکه نژاد ژرمن مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها مثل آلرژی، نفخ یا اتساع معده و … هستن. در کنار این موارد، بیماری دیسپلازی سگ رو هم باید اضافه کنیم که بیشتر توی نژادهای با جثه بزرگ به وجود میاد و از بین این دو نژاد، توی نژاد ژرمن رایج‌تره.

اینها فقط بخشی از تفاوت‌ها و شباهت‌های بین مالینویز و ژرمن شپرد هست، شما می‌تونین موارد بیشتر رو توی مقاله تفاوت و شباهت ژرمن شپرد و مالینویز مطالعه کنین.

سگ مالینویز در ارتش

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه نگهداری یا تربیت سگ مالینویز بلژیکی رو داشتید؟ به نظرتون نگهداری این سگ سخته یا آسون؟ آیا به عنوان سگ نگهبان گزینه بهتریه یا سگ خانوادگی؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات یا سوالات خودتون رو با ما در میون بگذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.1/5 - (17 امتیاز)
نویسنده: زهرا مظاهری
نویسنده: زهرا مظاهری
مترجم انگلیسی و فرانسه‌‌ام و در زمینه‌های مختلف تولید محتوا انجام دادم. به حیوانات و مخصوصا گربه‌ها علاقه زیادی دارم و امیدوارم با مقالاتی که می‌نویسم بتونم سهم کوچکی در ترویج فرهنگ صحیح نگهداری و رفتار با حیوانات خانگی داشته باشم.
دیدگاه شما
اگر سوالی ذهنتان را درگیر کرده یا نظری دارید با ما در میان بگذارید.
9183686772
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹

من تازه این نژاد رو خریدم
یه دختر سه ماهه
تا حالا سگ نداشتم و اصلا هیچی در مورد سگ نمیدونم
حدود چهارده روز هست که پیشمه
خیلی خیلی باهوشه
توی این چهارده روز ۵ فرمان اولیه رو یاد گرفته(اسمش،بشین،بمون،بیا و بخواب)
البته کتاب جامع آموزش تربیت و نگهداری از سگ رو هم از همین سایت خریدم که خیلی تاثیر داشت

پاسخ به این نظر