معرفی نژاد مالینویز؛ سگ نگهبان بلژیکی

معرفی نژاد سگ مالینویز

مشخصات کلی نژاد بلژین مالینویز:

خلق و خو: زرنگ، باهوش و شجاع

group icon گروه: کاری
lifespan icon طول عمر: 14 تا 16 سال سال
weight icon وزن: 18 تا 36 کیلوگرم کیلوگرم
weight icon قد: 55 تا 66 سانتی‌متر سانتی‌متر
size icon جثه: متوسط
origin icon خاستگاه: بلژیک

مشخصات ظاهری سگ بلژین مالینویز

ظاهر مالینویز
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر تقریباً کوچیک و باریکی داره که بیشتر شبیه به شکل بیضیه.

شکل گوش‌ها


گوش‌های بلند و ایستاده‌ای داره که حاشیه دورش یا قسمت بالایی‌اش همیشه سیاه رنگه.

پوزه و بینی


بینی و پوزه این نژاد بلند و کشیده‌ست.

چشم‌ها


چشم‌های گرد و کوچیک مالینویز رو می‌تونین به‌راحتی تو صورتش ببینین.

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم این نژاد تقریباً اندازه نرمال داره با شکلی طنابی و پُر و افتاده.

نوع پوشش


پوشش مالینویز تک‌لایه و کوتاهه.

اندازه موها:

short coat

کوتاه

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

جثه و اندازه سگ


ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد بلژین مالینویز


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. مالینویز یکی از قوی‌ترین و سالم‌ترین نژادهای سگه و بیماری نژادی خاص یا زیادی نداره.
 2. این سگ شباهت ظاهری و رفتاریِ زیادی به ژرمن شپرد داره؛ اما به خاطر وزن سبکتر و چابکی بیشترش در عملیات‌های نظامی بیشتر استفاده می‌شه.
 3. اون می‌تونه یه سگ نگهبان یا گارد بسیار بسیار عالی و تیزی باشه.
 4. سروصدای این سگ در حداقل‌ترین حالت ممکن قرار داره.

معایب نژاد

 1. مالینویز اگرچه سگ خیلی خوبیه اما واقعاً برای زندگی آپارتمانی مناسب نیست. بهتره خونه باغ یا خونه‌های ویلایی رو براشون لحاظ کنین.
 2. اگه تخلیه انرژی‌اش درست صورت نگیره، می‌تونه یه پرخاشگر خیلی بد باشه!
 3. در صورت تربیت نشدن اصولی، احتمال آسیب رسوندن به بقیه رو داره.
 4. به خاطر هوش زیادش ممکنه در طول آموزش و تربیت باهاش به چالش بخورین.

نکات مهم درباره نگهداری نژاد بلژین مالینویز

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ بلژین مالینویز

training_content

تربیت بلژین مالینویز

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات سگ مالینویز

health icon

بیماری‌های نژاد بلژین مالینویز

دیسپلازی هیپ

نژاد مالینویز مستعد ابتلا به این بیماری ارثیه. دیسپلازی هیپ استخوان ران رو درگیر می‌کنه و از ابتدا وجود داره اما تو سن‌های بالاتر خودش رو نشون میده.

پس بهتره که از تولگی چکاپ لازم برای این کار و عکسبرداری رو انجام بدین تا مطمئن بشین که سگتون سالمه.

آتروفی شبکیه چشم

این اختلال عصبی که پیشرونده‌ست کم‌کم باعث کوری سگ میشه. البته که این بیماری قبل از وخامت، قابل تشخیص و درمانه.

دیسپلازی آرنج

این بیماری ارثی نیز خودش رو در کهنسالی سگ نشون میده و بیشتر علائم لنگیدن داره. با جراحی قابل درمان یا با قرص قابل کنترله.

حساسیت به بیهوشی

این یکی البته بیماری نیست اما می‌تونه دردسرساز بشه. احتمال از دست رفتن این نژاد سگ موقع بیهوشی هست. پس ترجیحاً از معتبر بودن کلینیکی که بهش مراجعه می‌کنین، مطمئن باشین.

تاریخچه و گذشته

مالینویز که در واقع تلفظ صحیحش مالینوآ (MAL-in-wah) هست سگی با جثه‌ای متوسط و جثه‌ای کوتاهه و در اصل یه سگ چوپان به حساب میاد.

این سگ از نظر ظاهری خیلی شبیه ژرمن شپرده و خیلی‌ها این دو تا رو با هم اشتباه می‌گیرن؛ اما مالینویز استخونبندی ظریف‌تر، وزن کمتر و اندام و به ویژه سر ظریف‌تر و تراشیده‌تری داره.

مالینویز اصالتش به شهر مالین در بلژیک برمی‌گرده و به خاطر همین هم مالینوآ (یعنی متعلق به مالین) نامگذاری شده. این نژاد هنوز هم در آمریکا سگ کمیابیه؛ اما به شدت در بلژیک محبوب و پرطرفداره.

مالینویز یکی از چهار سگ چوپان بلژیکیه:

 1. مالینویز بلژیکی | Belgian Malinois
 2. تِروورِن بلژیکی | Belgian Tervuren
 3. گروئنن دائل بلژیکی | Belgian Groenendael
 4. و نژاد کمتر معروفِ لائکنویز بلژیکی | Belgian Laekenois

هرچهار نژاد از سال 1959 توسط موسسه کنل کلاب (AKC) به عنوان نژادهای جداگانه و خالص به رسمیت شناخته شدن؛ اما مالینویز محبوبیت و شهرت خیلی بیشتری داره.

مطالعه بیشتر
تاریخچه سگ نژاد مالینویز

بهترین اسامی برای بلژین مالینویز

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Belgian Malinois انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • گرگی
 • تدی
 • باب
 • رئیس
 • قهوه‌ای
 • سلطان
 • زبل
 • فرزین
female symbol

نام‌های دخترونه

 • کهربا
 • نازی
 • سروناز
 • زی‌زی
 • نازدار
 • غنچه
 • چابک
 • شیرین

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

آیا سگ مالینویز بهترین انتخاب برای زندگی با منه؟

تاحالا به این فکر کردین که آیا ظاهر سگ ملاک خوبی برای انتخاب اونه؟ یا باید ویژگی های نژادی دیگه ای مثل میزان انرژی، خلق و خوی اون نژاد و رابطه اش با آدم ها و حیوانات دیگه، میزان واق واق و ریزش مو و کلی فاکتورهای دیگه رو هم در نظر بگیریم؟

اگر فکر کردین انتخاب نژاد سگ کار راحتیه سخت در اشتباهید! این کار نیاز به تحقیق و بررسی زیادی داره و باید براش زمان اختصاص بدید، ولی قول میدم بعدا نتیجه انتخاب درستتون رو ببینید. مثلا مالینویزها برای کسانی که حوصله هرروز یک ساعت پیاده روی و بازی کردن با سگ رو ندارن، اصلا انتخاب مناسبی نیستن!

اگر نژاد مناسبتون رو درست انتخاب کنین، قدم اول رو برای یک زندگی شاد و پر از تفاهم در کنار سگ برداشتید. برای کمک به شما پت پرس یک کتاب الکترونیکی درست کرده که بهتون کمک کنه خیلی سریع با پاسخ به چند سوال مناسب ترین نژاد سگ مناسب با سبک زندگیتون رو انتخاب کنید.

این نژاد بسیار سازگار و مقاومه و در هر محیطی می‌تونه زندگی کنه. حتی اگه هرروز به میزان کافی فعالیت داشته باشه میتونه تو خونه و آپارتمان هم زندگی کنه. مالینویز آب و هوای سرد و خنک رو دوست دارن اما در شرایط آب و هوایی گرمتر هم به خوبی خودشون رو سازگار می‌کنن.

این سگ‌ها با اینکه سگ نگهبان هستن اما نیاز دارن جزئی از خانواده باشن و داخل خونه پیش شما زندگی کنن.

آیا می‌شه سگ مالینویز رو تو آپارتمان نگهداری کرد؟

این نژاد سگ به شرط اینکه به اندازه کافی فعالیت کنه می‌تونه تو آپارتمان هم زندگی خوبی داشته باشه. البته مالینویز جزو سگ‌های پرانرژیه و بهترین حالت براش اینه که یه حیاط متوسط هم داشته باشید.

نژاد مالینویز آب و هوای خنک رو ترجیح می‌ده اما میتونه خودش رو با هر شرایط آب و هوایی هم وفق بده.

مالینویز رو می‌شه همیشه بیرون نگهداری کرد؛ اما خودش دوست داره که پیش شما و اعضای خانواده باشه و با آدما معاشرت کنه.

نگهداری از توله سگ مالینویز

توله‌ها به فعالیت و آموزش‌های متفاوتی نیاز دارن.

از سن 9 هفتگی تا 4 ماهگی باید در ارتباط با آدم‌ها و سگ‌ها و حیوانات دیگه قرار بگیرن تا هم آموزش‌های لازم رو یاد بگیرن و هم به خوبی اجتماعی بشن. اگه امکانش براتون فراهمه تو این سن اونو به مدرسه سگ‌ها بفرستید.

از سن 4 تا 6 ماهگی دوره آموزشی اطاعت و فرمانبرداری، پیاده روی روزانه حدودا 1 کیلومتر و بازی و فعالیت در فضای باز براشون لازمه.

از 6 ماهگی تا یک سالگی هم بازی‌هایی مثل فِچ (برو بیار)، توپ بازی و فریزبی به خوبی انرژی‌شون رو تخلیه می‌کنه و بدن و ذهنشون رو مشغول می‌کنه.

برای تغذیه توله سگ هم حتما باید از غذای مخصوص توله سگ استفاده کنید. چون توله ها در حال رشدن و به مواد مغذی بیشتری نیاز دارن.

سگ مالینویز بهتر است یا ژرمن شپرد؟

شباهت ظاهری و رفتاری این دو نژاد باعث شده خیلی‌ها در انتخاب دچار سردرگمی بشن و ندونن کدوم سگ براشون مناسب‌تره.

اول باید مشخص کنید که برای چه منظوری سگ می‌خواید؟ آیا سگ رو برای نگهبانی و سگ گارد می‌خواید یا به عنوان حیوان خانگی و سگ همراه؟

سگ نگهبان و سگ گارد دو نوع متفاوت هستند، برای اینکه تفاوت این دوتا رو بهتر متوجه بشین، حتما مطالب بهترین سگ نگهبان و سگ گارد رو بخونین.

 • هم سگ ژرمن شپرد و هم مالینویز هردو نژاد سگ‌های چوپان و گله هستن. هر دو بسیار باهوش و چابکن و در نیروی ارتش و پلیس مشغول به کارن.
 • یه تفاوت اینه که ژرمن شپرد محبوبیت بیشتری نسبت به مالینویز داره. از طرفی ژرمن‌ها به خاطر موریزی شدیدشون معروفن، در حالیکه مالینویزها به جز دو بار در سال موهاشون زیاد نمی‌ریزه.
 • هر دو نژاد بسیار پرانرژین، اما ژرمن‌ها مخصوصا سگ ژرمن شولاین تمایل زیادی به لم دادن و استراحت داره. در حالیکه مالینویزها اصلا یه جا بند نمی‌شن و همیشه دوست دارن در حال جنب و جوش باشن.
 • هر دو نژاد بسیار تربیت پذیرن؛ اما ژرمن‌ها اوایل کمی لجباز و کله شق‌ترن. مالینویزها در صورتی که صاحب باتجربه‌ای داشته باشن آموزش و تربیتشون کمی راحت‌تره.
 • سگ ژرمن جثه و وزن خیلی بیشتری نسبت به مالینویز داره. یه سگ ژرمن نر 30-40 کیلوگرم وزن داره؛ در حالی که مالینویز 25-34 کیلوگرم وزنشه.
 • از نظر پرخاشگری مالینویزها تمایل بیشتری به پرخاشگری دارن و لازمه که به خوبی اجتماعی و تربیت بشن.
 • از نظر وضعیت سلامتی و بیماری‌های نژادی مالینویزها جزو سالم‌ترین نژادهای سگ هستن. در حالیکه نژاد ژرمن مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها مثل آلرژی، نفخ یا اتساع معده و ... هستن. در کنار این موارد، بیماری دیسپلازی سگ رو هم باید اضافه کنیم که بیشتر توی نژادهای با جثه بزرگ به وجود میاد و از بین این دو نژاد، توی نژاد ژرمن رایج‌تره.

اینها فقط بخشی از تفاوت‌ها و شباهت‌های بین مالینویز و ژرمن شپرد هست، شما می‌تونین موارد بیشتر رو توی مقاله تفاوت و شباهت ژرمن شپرد و مالینویز مطالعه کنین.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

سگ مالینویز بر اساس شهر زادگاهش مالین در بلژیک نامگذاری شده. سگ مالینویز بلژیکی سابقه طولانی در نیروی پلیس داره و از سال 1908 به نیروی پلیس شهر نیویورک اضافه شده.

qoute icon

این سگ‌ها وظیفه محافظت و نگهبانی از کاخ سفید رو به عهده دارن!

qoute icon

جالبه بدونید در عملیات چتربازی نظامی بیشتر استفاده می‌شن. چون سبکترن و چتربازها می‌تونن راحتتر با اونا سقوط آزاد انجام بدن. هرچند این سگ‌ها می‌تونن طوری آموزش ببینن که خودشون هم تنها سقوط آزاد با چتر نجات انجام بدن!

qoute icon

این سگها در جنگ جهانی اول خدمات زیادی انجام دادن و به عنوان پیغام رسان و سگ امداد در صلیب سرخ کار می‌کردن و جون خیلی از آدما رو نجات دادن.

qoute icon

برخلاف خیلی از نژادهای سگ که دو نوع موکوتاه و موبلند دارن، نژاد سگ مالینویز اصیل فقط به صورت موکوتاه وجود داره.

qoute icon

جالبه بدونید که سگی که اسامه بن لادن رو دستگیر کرد از نژاد مالینویز بوده!

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
9183686772
نوشته شده در: ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹

من تازه این نژاد رو خریدم
یه دختر سه ماهه
تا حالا سگ نداشتم و اصلا هیچی در مورد سگ نمیدونم
حدود چهارده روز هست که پیشمه
خیلی خیلی باهوشه
توی این چهارده روز ۵ فرمان اولیه رو یاد گرفته(اسمش،بشین،بمون،بیا و بخواب)
البته کتاب جامع آموزش تربیت و نگهداری از سگ رو هم از همین سایت خریدم که خیلی تاثیر داشت

پاسخ به این نظر