معرفی نژاد بیگل، سگی مهربان با شامه‌ای فوق‌العاده قوی!

معرفی نژاد سگ بیگل

مشخصات کلی نژاد بیگل:

خلق و خو: کنجکاو/دوستانه/شاد

group icon گروه: شکاری
lifespan icon طول عمر: 10 تا 15 سال
weight icon وزن: 8 تا 14 کیلوگرم
weight icon قد: 25 تا 43 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: انگلستان

مشخصات ظاهری سگ بیگل

مشخصات ظاهری سگ بیگل
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


جمجمعه نسبتا بلند و پهنی داره، در قسمت پشت سر کمی حالت گنبدی داره

شکل گوش‌ها


گوش‌ها نسبتا پایین قرار دارن و لبه جلو به سمت گونه‌ها چرخش پیدا کرده و زمانی که صاف میشوند دراز هستن و تقریبا تا انتهای بینی پیش میرن. گوش ها بافت خوبی دارن و پهن و در نوک گرد هستن

پوزه و بینی


پوزه مربعی شکل و صاف است، با طول متوسط و نقطه پایانش مشخصه

چشم‌ها


بیگل‌ها چشم‌های درشتی دارن که با فاصله مناسب کنار یکدیگر قرار گرفتن. حالت نرم و ملتسمانه‌ای دارن. رنگ چشم‌ها قهوه‌ای ای فندقی هستش

معمولا چشم‌های این نژاد سگ به رنگ زیر است:

brown eye

قهوه‌ای

شکل دُم


دم بیدگل‌ها نسبتا روبه بالا قرار داره (با یه انحنای خوب به سمت پشت)

نوع پوشش


دارای پوشش متراکم و سختی هستن و رنگ ثابتی کتشون نداره و تمام رنگ‌های معمول سگ‌های شکاری رو شامل میشن.

اندازه موها:

medium coat

متوسط

حالت موها:

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

black hair

مشکی

brown hair

قهوه‌ای

white hair

سفید

blue hair

آبی

ginger hair

قرمز

جثه و اندازه سگ


بیگل‌ها جثه کوچیکی دارن، شما میتونین اندازه سگ بیگل رو با یه انسان بالغ تو تصویر مقابل ببینین و مقایسه کنین!

مقایسه اندازه سگ بیگل با انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد بیگل


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. مهربون: بیگدل‌ها بی‌نهایت مهربونن و دوستای خوبی برای بچه‌های کوچیک میشن
 2. سازگاری: بیگدل‌ها می‌تونن با موقعیت‌های مختلف مثل زندگی در آپارتمان به خوبی سازگار بشن
 3. اجتماعی: به دلیل ماهیت گله‌ای که دارن با سایر حیوانات و ادمای قریبه برخورد خوبی دارن
 4. بازیگوشن: عاشق شیطونی و بازیگوشی هستن و هر وقت خواستار تحرک باشین اونا پایتونن

معایب نژاد

 1. انرژی زیاد: اونا به فعالیت زیادی نیاز دارن و اگه شرایطش رو نداشته باشین ممکنه براتون سخت باشه
 2. اونا عاشق واق واق کردن و سروصدا‌ هستن که ممکنه براتو آزار دهنده باشه
 3. حس بویایی قوی: به دلیل حس بویایی قوی که دارن ممکنه در صورت حس زدن عطر اونا رو گیج و اذیت کنین
 4. سرسختی: اونا میتونن کاملا مستقل و یه دنده باشن و همین ممکنه تمرین و آموزش رو براتون سخت کنه

نکات مهم درباره نگهداری نژاد بیگل

سگ‌های بیگل بین 10-15 سال عمر می‌کنن. البته مثل هر حیوان دیگه‌ای ممکنه در طول زندگیش دچار بیماری‌هایی بشه که اگه به موقع رسیدگی نشه باعث مرگش بشه. پس به طور منظم پیش دامپزشک ببریدش تا از وضعیت سلامتی‌ش مطمئن بشید. همینطور با انجام واکسیناسیون منظم از زمان تولگی می‌تونید سگتون رو در برابر انواع بیماری‌ها محافظت کنید (حتما مطلب واکسن سگ رو بخونین تا در مورد جدول و زمانبندی واکسیناسیون سگ‌ها اطلاعات کاملی داشته باشین)

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ بیگل

training_content

تربیت بیگل

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات سگ بیگل

health icon

بیماری‌های نژاد بیگل

چشم گیلاسی

چشم گیلاسی در سگ باعث میشه غده اشکی پلک سوم متورم بشه و از یک یا هردو چشم بیرون بزنه و ظاهری شبیه به گیلاس پیدا کنه! برای درمان معمولا پلک سوم برداشته میشه تا از عفونت و کوری پیشگیری بشه.

دیسک بین مهره‌ای

این بیماری در بین نژادهایی مثل بیگل و داشهوند زیاد دیده می‌شه. بر اثر این بیماری دیسک بین مهره‌ای به دلایلی از شکل اصلی خودش خارج میشه و به ساختاری عصبی مجاور فشاور وارد می‌کنه و باعث کمردرد، لنگ زدن و حتی فلج شدن در سگ بیگل میشه

دیستیکیازیس

مژه‌های اضافی روی غدد چربی چشم قرار می‌گیرن که باعث تحریک غدد و چروک شدن چشم‌ها میشن.

درمان تنها با جراحی ممکنه.

صرع

یه وضعیت عصبی است که باعث تشنج میشه، با تشخیص و درمان مناسب میشه راحت با این مشکل کنار اومد.

چاقی و اضافه وزن

یکی از نکات مهم که باید بهش توجه کنید تغذیه و میزان غذاییه که به بیگل می‌دید؛ چون این نژاد به شدت مستعد چاقی و اضافه وزنه و اگه حواستون به مقدار غذاش نباشه به سرعت چاق میشه.

مقدار غذای سگتون به سن، وزن و میزان فعالیت و وضعیت سلامتی‌ش بستگی داره و برای اطمینان بیشتر توصیه می‌کنیم با دامپزشک در این مورد مشورت کنید. پیشنهاد می‌کنیم مطلب چاقی سگ رو بخونین تا با علائم، تشخیص و راه‌های درمانش آشنا بشین.

برای اینکه ببینید آیا وزن سگتون طبیعیه یا نه به قسمت دنده‌های سگ دست بکشید:

 • اگه به راحتی و بدون فشار دادن دست تونستید دنده‌هاش رو احساس کنید پس سگتون وزن نرمال و طبیعی داره
 • اگه دنده‌هاش بیش از حد بیرون زده است و به راحتی دیده میشه پس سگتون زیادی لاغره
 • و اگه با دست کشیدن به سختی تونستید دنده‌ها رو حس کنید پس سگ بیگل قشنگتون پرخوری کرده و دچار چاقی و اضافه وزن شده!

گلوکوما

یه بیمای چشمی است که می‌تونه ارثی باشه یا نباشه.

تو این بیماری به چشم‌های بیگل‌ها فشار غیر طبیعی بالایی میاد که می‌تونه باعث کوری بیگل‌ها هم بشه.

تاریخچه و گذشته

راستش تاریخچه دقیق این سگ چندان مشخص نیست. در برخی مستنداتی که از 400 قبل از میلاد به جا مونده تصاویر سگهایی شبیه به بیگل مشاهده شده، اما در واقع در قرن 19 میلادی بود که این نژاد سگ بیشتر شناخته شد و محبوبیت پیدا کرد.

ریشه و منشاء اسم «بیگل» (Beagle) هم دقیقا مشخص نیست. فرضیاتی وجود داره که این اسم از واژه قدیمی انگلیسی beag به معنی کوچک، کلمه فرانسویی Begueule به معنای وراج یا واژه آلمانی Begele به معنی غرغرو گرفته شده!

در قرن‌های 14 و 15 میلادی این سگ در بین اشراف و خانواده سلطنتی انگلیس محبوب شد. بعدها حتی ملکه الیزابت اول هم چندین سگ بیگل جیبی داشت. اما بالاخره در اواخر قرن 18 و اوایل 19 بود که سگ نژاد بیگل به خاطر مهارت بالاش در تعقیب شکار و طعمه به سگی محبوب و مشهور در برنامه‌های تفریحی شکار تبدیل شد و تا مدتها به اسم سگ بیگل شکاری شناخته می‌شد.

البته امروزه دیگه این سگ دیگه مثل قبل سگ شکاری نیست و به خاطر خلق و خوی آروم و مهربونی که داره یک سگ خونگی و خانواده دوست محسوب می‌شه.

مطالعه بیشتر
تاریخچه سگ بیگل

بهترین اسامی برای بیگل

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Beagel انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • چارلی
 • لئو
 • مکس
 • گوش دراز
 • جوکر
 • تیزپا
 • دیگو
 • پا کوتاه
female symbol

نام‌های دخترونه

 • لی لی
 • فلفل
 • نگین
 • میا
 • لونا
 • روزا
 • زوئی
 • روکسی

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

شاید باورتون نشه اما گوش‌های بلند بیگل بوها رو (مخصوصا موقع دویدن) از اطراف جمع می‌کنه و به بینی سگ نزدیک می‌کنه تا سگ بیگل شکاری بتونه زودتر و سریعتر شکار رو پیدا کنه.

qoute icon

سگ‌های بیگل حدود 220 میلیون گیرنده بو دارن و به همین دلیل هم شامه و بویایی فوق‌العاده‌ای دارن (آدمها فقط 5 میلیون گیرنده دارن).

qoute icon

این نژاد رو اختصاصا برای دنبال کردن شکار به وجود آوردن و ویژگی‌های مورد نیاز برای این کار مثل بویایی قوی و همینطور مشخصات ظاهری لازم رو توش به وجود آوردن. به طور مثال قسمت بالای دم بیگل‌ها سفیده و دلیلش هم اینه که موقع دنبال کردن شکار بشه اونو از طعمه تشخیص داد!

qoute icon

اولین بیگل‌ها مینیاتوری بودن و قدشون تنها 20 سانتیمتر بود. این سگهای کوچولو به راحتی تو جیب جا می‌شدن و به همین دلیل به بیگل جیبی یا بیگل مینیاتوری معروف شدن. بعدها بود که این نژاد رو به سگهای شکاری بزرگتر امروزی تبدیل کردن.

qoute icon

یکی از ریشه‌های احتمالی اسم «بیگل» واژه فرانسوی bee gueule به معنای ورّاج هست! چون بیگل‌‍‌ها مدام در حال پارس کردن، غرغر کردن و زوزه کشیدنن!

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
آرتین ذوالفقاری
نوشته شده در: ۴ خرداد, ۱۴۰۰

این سگی بسیار عالی خسته نباشید

دریا
نوشته شده در: ۱۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید
می خواستم بدونم نگهداری بیگل راحته یا سخت؟
من ده سالمه و سگ برای خودمه می تونم تربیتش کنم؟
چون من عاشق سگ بیگل هستم

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۳ آذر, ۱۳۹۹

سلام دریا عزیز ، کلا نژاد بیگل سگ فعال و پر انرژی است و باید روزانه زمانی رو برای فعالیتش اختصاص بدین ، از بچگی حدود ۲ ماهگی خودتون میتونین تربیتش رو شروع کنین ، مطالعه ی کتاب الکتریکی راهنمای تربیت سگ میتونه کمکتون کنه.

دریا
نوشته شده در: ۱۴ آذر, ۱۳۹۹

سلام ببخشید من توی یک مقاله خوندم که سگ های بیگل رو زیاد نباید بدون قلاده بیروت ببرید یعنی همیشه باید قلاده داشته باشه؟
من یک پارک میرم که همه سگ هاشونو میارن و قلاده هاشونو باز میکنن یعنی من نباید قلاده سگم رو باز کنم؟

ابوالفضل
نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید

میخواستم برای اولین بار سگ بخرم و من بیگل رو انتخاب کردم چون تو سایت سنجاق جز کم هزینه ترین نژاد ها بود و دلیل های دیگر بنظرتون درسته؟

یه سوال دیگه هم داشتم تو یه مقله خوندم بیگل ها صدای خرخر در مواقع عادی میده درسته؟اگه درسته صداش آزار دهندس؟

ببخشید یه سوال دیگه داشتم نژاد بیگل سرو صداش رو میشه کنترل کرد؟

برای ماجراجویی مناسبه؟

دکتر شیدا کریمی
نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۹

سلام دوست عزیز ، باید در نظر داشته باشید داشتن حیوان خانگی هزینه بر است تمامی موارد دامپزشکی ، تغذیه و نگهداریشون مانند سایر نژاد هاست ، به طور کلی سگ های کمی پر سر و صدایی اند اما با تربیت صحیح قابل کنترل میشن ، کلا هم چون به فعالیت و ورزش زیادی نیاز دارن و بازیگوشن میتونن همراه خوبی براتون باشن.

ابوالفضل
نوشته شده در: ۱۰ آذر, ۱۳۹۹

سلام قیمتشون چنده؟

mahdis
نوشته شده در: ۲۱ فروردین, ۱۴۰۰

سلام
از ۲۰۰تا۵۰۰دلار هست حتی کمتر که به تومن میشه حدود پنج ملیون

اراد
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۳۹۹

سلام من از این سگ خیلی خوشم میام من ۱۰ سالمه شنیدم بیگل خیلی بچه هاو دوست داره میشه بگین قیمت سگ بیگل چنده؟؟؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۸ خرداد, ۱۳۹۹

سلام آراد عزیز،
بله با اینکه انرژی بالایی داره مناسب خانواده ها و بچه ها هست.
اطلاع دقیقی از قیمتش ندارم فکر کنم حداقل حدود ۳ تومن باشه.

اراد
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

مرسی ممنون 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

اراد
نوشته شده در: ۲۰ خرداد, ۱۳۹۹

مرسی ممنون ببخشید جایی در تهران که سگ بیگل بفروشه ؟؟؟؟

دامپزشک پت پُرس
نوشته شده در: ۱۳ تیر, ۱۳۹۹

سلام آراد عزیز،
خیر از فروشنده ها اطلاعی ندارم.