معرفی نژاد جک راسل تریر؛ یه سگ بازیگوش، پرانرژی و جسور

غذای سگ جک راسل تریر

مشخصات کلی نژاد جک راسل تریر:

خلق و خو: هوشیار، کنجکاو، سرزنده

lifespan icon طول عمر: 12 تا 14 سال
weight icon وزن: 4 تا 7 کیلوگرم
weight icon قد: 25 تا 30 سانتی‌متر
size icon جثه: کوچک
origin icon خاستگاه: انگلیس

مشخصات ظاهری سگ جک راسل تریر

ظاهر بدن جک راسل
1
2
3
4
5
6
7

فُرم سر


سر این سگ با بدنش تناسب خوبی داره و وقتی از جلو به سرش نگاه کنین شبیه مثلث دیده میشه.متناسب با اندازه بدن است. وقتی از پهلو به سرش نگاه کنین، پوزه کمی کوتاهتر از جمجمه هست. جمجمه هم صاف و نسبتاً پهنه و به سمت پوزه کمی باریک می‌شه.

شکل گوش‌ها


جک راسل تریر دارای گوش‌های کوچک V شکل یا دکمه‌ای و شُل هست. چرم گوش نرم و ظریفه.

پوزه و بینی


پوزه قوی، با آرواره‌های قدرتمند و عضلانی هست. بینی نیز به صورت کامل سیاه هست. نژادهایی که رنگ بینی قهوه‌ای و جگری باشد، اصیل نیست.

چشم‌ها


چشم‌های درشت، بادامی شکل، تیره رنگ داره که ظاهرش رو شیطون و باهوش‌تر می‌کنه. رنگ چشم در گونه استاندار باید مشکی باشد.

شکل دُم


دم این سگ رو به بالا و کشیده هست و معمولا نوک آن با بالای گوش‌ها هم سطح دیده می‌شه. موقع حرکت یا هوشیاری، دم ممکنه صاف یا با انحنای خفیف به جلو باشه. موقعی هم که سگ در حال استراحته ، دم ممکنه خوابیده باشه.

نوع پوشش


این نژاد ۳ نوع پوشش داره: متراکم، صاف و شکسته پوشش متراکم و مجعد، موها اندازه بلند و حالت سیمی داره. پوشش صاف، اندازه کوتاهی داره و پوشش شکسته هم چیزی بین دو پوشش قبلی است، یعنی اندازه متوسط با موهایی مجعد و سیمی شکل.

اندازه موها:

long coat

بلند

medium coat

متوسط

short coat

کوتاه

حالت موها:

curly hair

مجعد

hard hair

صاف


تنوع رنگ در این نژاد سگ به شرح زیر است:

white hair

سفید

جثه و اندازه سگ


تو تصویر زیر میتونین اندازه این سگ رو در مقایسه با انسان ببینین.

تصویر مقایسه اندازه سگ jack russell در مقابل انسان

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد جک راسل تریر


شاخصی که نشون میده چند وقت یک‌بار باید موهای این نژاد رو برس بکشین، شونه کنین و پیش آرایشگر ببریدش. به طور کلی اینکه چقدر باید برای آراسته نگه‌داشتن پوشش بدن این نژاد وقت و انرژی صرف کنید.

منبع: AKC


شاخصی که بهتون میگه چقدر باید از این نژاد سگ انتظار ریزش مو داشته باشین. نژادهایی که ریزش موی زیادی دارن، باید بیشتر بُرس کشیده بشن و احتمال ایجاد آلرژیشون در افراد مختلف، بالاتره. در مورد این سگ‌ها، زمان و انرژی‌ای که باید برای جارو کشیدن و تمیز کردن منزل اختصاص بدین رو هم فراموش نکنین.

منبع: AKC


اگر سگی قراره مناسب آپارتمان باشه، علاوه بر جثه‌اش نیازه ویژگی‌های دیگه‌ای مثل سطح انرژی و نیاز به فعالیت، میزان سروصدای سگ و واکنشی که موقع ملاقات غریبه‌ها نشون میده هم توجه کرد. این شاخص بهتون میگه این نژاد چقدر برای زندگی آپارتمانی مناسبه.

منبع: Dogtime


نشون میده این نژاد به صورت ژنتیکی چقدر مستعد ترشح بزاق دهان هست. نژادهایی که ترشح بزاق دهان بالایی دارن، میتونن روی لباس شما و وسایل خونه لکه‌های خیس بزاق به جا بذارن که شاید برای خیلی از افراد خوشایند نباشه.

منبع: AKC


برخی از نژادهای سگ به دلیل درون آمیزی‌های زیاد، مستعد بیماری‌های ژنتیکی متعددی هستن و احتمال اینکه دچار بیماری یا مشکلی بشن رو بالاتر میبره. این شاخص بهتون میگه سطح سلامتی این نژاد در چه حده و چقدر احتمال داره در آینده دچار مشکلات و بیماری‌های نژادی بشه.

منبع: Dogtime


نژادهایی که موهای خیلی کوتاهی دارن یا پوشش زیرین موهاشون به اندازه کافی نیست، در برابر آب و هوای سرد مقاومت کمتری دارن و نیازه اگر در منطقه سردسیر زندگی میکنین، پوشوندن لباس سگ رو جدی بگیرید.

منبع: Dogtime


سگ‌هایی که پوشش بدن ضخیم و دو لایه دارن بیشتر مستعد گرمازدگی هستن. برخی از نژادهای براکیوسفال یا پوزه تخت مانند پاگ هم نمی‌تونن به اندازه کافی سریع له‌له بزنن و خودشون رو خنک کنن. این شاخص بهتون میگه چقدر باید از این نژاد در برابر گرما محافظت کنین.

منبع: Dogtime


شاخصی که نشون میده آموزش این نژاد سگ چقدر سخته و اینکه این نژاد چقدر تمایل به یادگیری داره. برخی از نژادهای سگ دوست دارن با انجام فرامین صاحبشون رو خوشحال کنن ولی بعضی نژادها هم ترجیح میدن هرکاری خودشون دوست دارن انجام بدن.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر برای کسانی که دفعه اولشونه از یه سگ نگهداری می‌کنن، مناسبه. نگهداری از برخی از نژادهای سگ راحت‌تر از نژادهای دیگه است چون آموزش دادنشون راحت‌تره و اون نژاد حساسیت کمتر و انعطاف پذیری بیشتری داره و کمتر تحت تاثیر اشتباهاتی قرار می‌‌گیره که صاحبش بخاطر آماتور بودن انجام میده!

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر تمایل به صدا درآوردن داره، حالا این صداها چه صدای واق واق باشه و چه زوزه کشیدن. برخی نژادها ممکنه به محض دیدن یه پرنده از پنجره شروع به واق زدن کنن ولی برخی دیگه به ندرت. البته هرچه سگ رو بهتر از سنین کم آموزش بدید، تمایلش به واق زدن هم کمتر میشه.

منبع: AKC


شاخصی که نشون میده این نژاد چقدر تحمل تنها موندن رو داره. برخی از نژادهای سگ به شدت با صاحب و خانوادشون خو می‌گیرن و در نبودشون دچار نگرانی و اضطراب میشن. سگی که مضطرب شده، ممکنه واق بزنه، ناله کنه، وسایل خونه رو بجوه و رفتارهای مخرب از خودش نشون بده. برای همین اگر زمان زیادی رو بدون سگتون باید بیرون از خونه سپری کنید، حواستون به این موضوع باشه.

منبع: Dogtime


شاخصی که هرچی پایین‌تر باشه، اون نژاد سگ پوست کلفت‌تره! برخی از سگ‌ها حتی راحت با مسائل مختلف برخورد می‌کنن و به قول معروف نازک نارنجی ترن ولی بعضیاشون راحت‌تر تحت تاثیر قرار می‌گیرن چون مقاومت بالاتری دارن. اگر زندگی شلوغ پلوغ ، نامنظم و پر سروصدایی دارین پت پرس به شما پیشنهاد می‌کنه نژادهای حساس رو انتخاب نکنین.

منبع: Dogtime


این امتیاز نشون دهنده میزان صبر و تحمل نژاد سگ در برابر کودکان و مورد قبول بودن رفتارش در خانواده هست. برخی از سگ‌ها در تقابل با کودکان، تحریک پذیری بالاتری دارن و برای نگه‌داری در کنار اون‌ها مناسب نیستن. هرچی امتیاز بالاتر باشه برای کودکان مناسب تره.

منبع: AKC


این امتیاز نشون دهنده میزان قبول و خوش رفتاری این نژاد سگ با سگ‌های دیگه هست. هرچی امتیاز بالاتر باشه احتمال شروع دعوا با سگ‌های دیگه از طرف سگ شما کمتره. البته اجتماعی سازی همه نژادهای سگ رو از سن کم جدی بگیرین و هیچ وقت سگتون رو بدون نظارت با سگ‌های دیگه تنها نگذارین.

منبع: AKC


شاخصی که هرچی بالاتر باشه، اون نژاد غریزه بیشتری برای شکار کردن حیوانات کوچکتر داره و برای نگهداری در کنار حیواناتی مثل گربه، خرگوش و پرندگان مناسب نیست.

منبع: Dogtime


این شاخص نشون میده این نژاد سگ چقدر با افراد خانواده یا افرادی که به خوبی می‌شناسه، محبت آمیز رفتار می‌کنه. برخی نژادها بجز با صاحبشون، به افراد دیگه دیر اعتماد می‌کنن و ممکنه باهاشون به خوبی کنار نیان ولی برخی نژادها با همه نزدیکان زود صمیمی میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده اینه که این نژاد سگ چقدر رفتار مناسب و دوستانه‌ای در برابر غریبه‌ها نشون میده و بهشون اعتماد می‌کنه. برخی نژادها نسبت به افرادی که نمی‌شناسن مشکوک هستن و خیلی طول می‌کشه بهشون اعتماد کنن ولی برخی دیگه از دیدن آدم‌های جدید خوشحال هم میشن!

منبع: AKC


این شاخص نشون دهنده میزان نیاز این نژاد سگ به فعالیت بدنی و ذهنی است. نژادهای سگی که انرژی بالایی دارن، همیشه آماده ماجراجویی و حرکت هستن و دوست دارن وقتشون رو به دویدن، پریدن و بازی کردن اختصاص بدن و باید تخلیه انرژیشون جدی گرفته بشه. برای همین اگر نژاد مورد نظرتون سطح انرژی زیادی داره فقط در صورتی می‌تونید باهاش زندگی شادی داشته باشید که شما هم پا‌به‌پاش اهل ورزش و فعالیت و بیرون رفتن باشین.

منبع: AKC


این شاخص نشون میده نژاد سگ مورد نظر حتی وقتی دوران بلوغ رو رد می‌کنه، چقدر برای بازی کردن اشتیاق داره. برخی از نژادها حتی وقتی سنشون بالا میره همچنان تمایل بالایی برای بازی‌های فیزیکی مثل تاگ و دنبال توپ دویدن و توپ رو آوردن، دارن ولی بعضی دیگه به لم دادن روی مبل با صاحبشون و تلوزیون دیدن هم راضی میشن!

منبع: AKC

مزایای نژاد

 1. جثه کوچک، بامحبت و بسیار وفادار
 2. در صورتی که اجتماعی بشه رابطه خیلی خوبی با بچه‌ها داره
 3. موهاش نیاز به مراقبت و رسیدگی کمی داره
 4. در انواع ورزش‌‌های مخصوص سگ‌ها به ویژه چابکی، عملکرد خوبی داره
 5. برای افرادی که اهل گردش و فعالیت در فضای باز هستن یه همراه عالیه
 6. فوق العاده باهوشه
 7. بسیار بازیگوش و شیطون و پرانرژیه

معایب نژاد

 1. اصلا از تنها موندن خوشش نمیاد و دچار اضطراب جدایی می‌شه
 2. اگه حوصله‌ش سر بره خرابکاری می‌کنه
 3. نیاز به صاحب قاطع و باتجربه‌ای داره
 4. حس و غریزه شکار بالایی داره و حیوانات کوچیک رو دنبال می‌کنه
 5. اگه خوب تربیتش نکنید پارس‌های زیاد و بلندی می‌کنه
 6. موهاش با اینکه کوتاهه اما ریزش موی نسبتا زیادی داره
 7. به توجه و فعالیت و تمرین بدنی زیادی نیاز داره
 8. نسبت به سگ‌های هم جنس خودش ممکنه رفتار پرخاشگرانه‌ای نشون بده.

نکات مهم درباره نگهداری نژاد جک راسل تریر

با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خاص جک راسل، این نژاد برای هرکسی مناسب نیست و توصیه نمی‌شه. غریزه شکار رو به هیچ وجه نمی‌تونید تو این سگ از بین ببرین. به همین خاطر ممکنه با دیدن گربه یا همستر کوچولوی دوستتون یکدفعه غریزه شکارش بیدار بشه و کنترل کردنش سخت بشه.

grooming_content

اصلاح و نظافت

nutrition_content

تغذیه سگ جک راسل تریر

training_content

تربیت جک راسل تریر

exercise_content

تخلیه انرژی

dog icon

خلق و خو و خصوصیات سگ‌های جک راسل

health icon

بیماری‌های نژاد جک راسل تریر

سلامت کلی

به طور کلی، جک راسل تریر نژاد سالمی به حساب میاد؛ اما مثل هر نژاد سگ دیگه‌ای ممکنه در معرض ابتلا به برخی بیماری‌ها باشه. خیالت راحت ما این راهو بلدیم و می تونیم در مورد بیماری‌های سگت بهت مشاوره بدیم. پس نگران نباش چرا که دامپزشک آنلاین پت پرس همیشه همراه شماست.

البته یه پرورش دهنده مسئولیت‌پذیر تلاش می‌کنه تا حد امکان از انتقال بیماری‌های نژادی به نسل‌های بعد جلوگیری کنه. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما از پرورش دهنده معتبر و مطمئن سگ جک راسل بخرید و در صورت امکان، به جای خرید سگ، اونا رو به سرپرستی قبول کنید.

بیماری Legg-Calve-Perthes

تغییر شکل توپ مفصل ران، به ویژه تو نژادهای کوچیکی مثل جک راسل رایجه که میتونه باعث بروز سایش و آرتروز تو سگ بشه. این بیماری رو میشه با جراحی و توان‌بخشی بهبود داد.

دررفتگی کشکک زانو

یکی دیگه از بیماری‌های رایج توی سگ‌های نژاد کوچیک مثل jack russell، دررفتگی کشکک زانو هست. تو این بیماری کاسه زانو به درستی در امتداد مفصل زانو قرار نمی‌گیره و باعث لنگش یا راه رفتن غیر طبیعی توی سگ میشه.
این بیماری نیز برای بهبود نیاز به جراحی دارد.

ناشنوایی مادرزادی

ناشنوایی مادرزادی یا Deafness یکی از بیماری‌های شایع توی این نژاد سگ محسوب میشه.

گلوکوم (Glaucoma)

Glaucoma یه بیماری چشمی دردناک ناشی از افزایش فشار تو چشم هست که منجر به از دست دادن بینایی سگ میشه. متاسفانه نژاد راسل تریر ممکنه به این بیماری دچار بشه.

لوکساسیون لنز

Lens Luxation به وضعیتی گفته میشه که توی اون عدسی چشم سگ به دلیل زوال رباط نگهدارنده اون جابه‌جا میشه. این بیماری چشمی گاهی اوقات با تجویز دارو و گاهی اوقات با عمل جراحی قابل درمانه. البته در موارد شدیدتر لازمه که چشم تخلیه بشه.

تاریخچه و گذشته

نژاد Jack Russell Terrier در اواسط قرن 19 توسط یک کشیش به اسم پارسون جان راسل در جنوب انگلیس پرورش داده شد. این کشیش علاقه زیادی به شکار روباه داشته و به همین خاطر گونه معروفی از تریرها رو برای شکار روباه پرورش میده. با این کار دو گونه تریر با نام‌های پارسون راسل و جک راسل تریر بوجود میاد.

هدف از پرورش این نژاد، به وجود آوردن سگی کاری بود که بتونه همراه با سگ‌های شکاری بزرگ به شکار بره و روباه‌ها رو از لونه بیرون بکشه تا سگ‌های دیگه بتونن روباه رو شکار کنن. (مطلب مرتبط: تربیت سگ شکاری)

در حال حاضر انواع مختلفی از سگ‌های جک راسل وجود دارن و راستش در مورد استانداردهای لازم برای این نژاد هنوز هم بحث و اختلاف وجود داره. به ویژه اختلاف نظر در مورد طول پاهای این نژاد باعث شده این نژاد در انگلیس به چند نژاد جداگانه تقسیم بشه:

سگ‌هایی که پاهاشون بلندتره پارسون راسل تریر و سگ‌هایی که پاهای کوتاه‌تری دارن جک راسل تریر نامیده می‌‌شن.

مطالعه بیشتر
تصویری قدیمی از Jack Russell Terrier

بهترین اسامی برای جک راسل تریر

محبوب‌ترین نام‌هایی که برای سگ نژاد Jack Russell Terrier انتخاب میشه رو اینجا آوردیم.

male symbol

نام‌های پسرونه

 • جک
 • راس
 • چارلی
 • کوپر
 • توبی
 • دوک
 • جینجر
 • اُلی
female symbol

نام‌های دخترونه

 • لوسی
 • پِنی
 • زویی
 • لی‌لی
 • مَگی
 • حنا
 • ایزی
 • فندق

اگه به تازگی سگی رو به سرپرستی گرفتین و نمیدونین چه اسمی براش بذارین، نگران نباشین. کافیه به صفحه انتخاب اسم برای سگ سر بزنین و کلی اسم قشنگ براساس، جنسیت، نژاد، جثه، خلاقیت و... پیدا کنین.

چطوری بفهمیم که این نژاد برای ما مناسبه؟

این نژاد از نظر ظاهر، هوش و سطح انرژی سگ خیلی خوبیه اما باید ببینین که با سبک زندگی شما سازگار و هماهنگه یا نه. به خاطر همینه که انتخاب سگ کار خیلی حساسیه و نیاز داره با دقت و صداقت انتخاب بشه. ممکنه شما از نژاد خاصی خوشتون بیاد اما با سبک زندگی شما هماهنگی نداشته باشه.

اینطوری هم شما اذیت میشین و هم سگ بیچاره و این تجربه بد میتونه شما رو از زندگی با این موجودات دوست داشتنی دور کنه.

ما توی کتاب انتخاب نژاد سگ به شما میگیم که برای انتخاب سگ باید چه سوالهایی از خودتون بپرسین و چه مواردی رو باید در نظر بگیرین. اصلا نگران نباشین ما این راه بلدیم و به شما کمک می‌کنیم که بهترین گزینه رو با توجه به روحیات و عادت‌های خودتون انتخاب کنین.

اگه عاشق سگ‌های پرجنب و جوش و بازیگوش هستید جک راسل تریر انتخاب خوبی برای شماست. این سگ کوچولو یکی از اعضای خانواده سگ‌های تریر هست و با این که جثه‌ای کوچیک داره شخصیتی جسور و شجاع و بی‌پروا داره.

نژاد سگ جک راسل تریر یکی از محبوب‌ترین انواع نژاد سگ موجود در ایران هست و طرفدارای زیادی داره. اما با این حال، این سگ شرایط نگهداری و تربیت خاصی داره و به همین خاطر، برای هر کسی مناسب نیست. اما خیالت راحت ما این راهو بلدیم و تو این مقاله می‌خوایم نژاد جک راسل خالص رو به صورت کاملا تخصصی بهتون معرفی کنیم و در مورد ویژگی‌های ظاهری، خلق و خو و نحوه مراقبت و تربیتش باهاتون صحبت کنیم. با خوندن این مقاله می‌تونید تصمیم بگیرید که آیا این نژاد خوشگل و بازیگوش برای شما مناسب هست یا نه.

نژاد جک راسل یه سگ پرانرژی، جسور و بازیگوشه که به فعالیت بدنی زیادی نیاز داره. این سگ فوق العاده باهوشه؛ اما به خاطر هوش بالایی که داره زود حوصله‌‎ش سر می‌ره و ممکنه خرابکاری بکنه.

به طور کلی سگ جک راسل رو به افرادی توصیه می‌کنیم که خودشون پرانرژی و فعال باشن، به فعالیت‌ و گردش و ورزش‌های فضای باز علاقه داشته باشن و در تربیت و آموزش این سگ هم قاطع و جدی باشن.

تا حالا تجربه نگهداری از این نژاد رو داشتین؟ به نظرتون نگهداری از سگ جک راسل تریر سخته یا آسون؟ آیا این سگ برای افرادی که تا حالا سگ نداشتن مناسبه؟ لطفا برامون کامنت بذارین و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میان بذارین.

بیشتر بخوانید

دانستنی‌ها و حقایق باورنکردنی

curve
qoute icon

این نژاد هم مثل سایر سگ‌های خانواده تریر عاشق چاله کنی هست و می‌تونه در زمانی کوتاه یه چاله کوتاه تو حیاط یا باغچه‌تون درست کنه. به همین دلیل، لازمه از تولگی حسابی تربیتش کنید تا عادت چاله کنی رو کنار بذاره.

qoute icon

جک راسل‌ها بسیار پرانرژی و بازیگوش هستن و بهترین حالت براشون اینه که یه حیاط با دیوارها یا فنس بلند در اختیارش بذارین تا حسابی جست و خیز و فعالیت کنه.

qoute icon

درسته که این نژاد کوچیکه، اما قوی و چابکه و میتونه تا ارتفاع 1.5 متری بپره. اونا این توانایی رو دارن که تا 4 برابر قدشون بپرن. پس بهتره مراقب این سگ کوچولو و فراری باشین و تنها تو حیاط رهاش نکنید.

qoute icon

روحیه و شخصیت پرانرژی و جسور این سگ باعث شده تربیتش برای افراد تازه کار و بی‌تجربه کمی سخت باشه. این سگ به صاحبی باتجربه و قاطع و باپشتکار نیاز داره تا به خوبی آموزش‌های لازم رو بهش یاد بده و اون رو به سگی خوش رفتار و مودب تبدیل کنه.

qoute icon

این سگ غریزه شکار بالایی داره و هر جنبنده و موجود کوچولویی ببینه دنبالش می‌کنه. به همین دلیل همیشه با قلاده و بند قلاده به پیاده روی برین تا کنترل بهتری روی رفتارهاش داشته باشین.

qoute icon

نژاد سگ جک راسل عاشق پارس کردنه؛ به همین خاطر خیلی برای زندگی آپارتمانی توصیه نمی‌شه.

سایر هم‌گروهی‌های این نژاد

سایر نژادهای سگ

دیدگاه شما
لطفا دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.
م. ظریف
نوشته شده در: ۲۹ بهمن, ۱۴۰۱

من یه سگ میکس جک راسل و اشپیتز دارم و اولین سگیه که من دارم. تربیتش واقعا برام چالش برانگیزه، خیلی فرز و پر سر و صداست اما از وقتی مربی گرفتم خیلی خوب شده. مربیش هم دقیقا همین نکاتی که تو سایت شما نوشته رو گفتن. واقعا زرنگه و یکبار بیماری منو تشخیص داد و زندگیمو نجات داد. اگه قرار باشه دوباره به عقب برگردم بازم همین سگ رو انتخاب می‌کنم.

پاسخ به این نظر
آیلار میرزایی
نوشته شده در: ۱۷ دی, ۱۴۰۰

سلام میشه سگ جک راسل را درون حیاط نگهداری کرد؟!

پاسخ به این نظر
فرشته فهیمی
نوشته شده در: ۱۸ تیر, ۱۴۰۰

سلام من یک پارسون راسل ۲ماهه دارم مشکلی ک باهاش دارم ابنه ک مدام اعضای خانواده رو گاز میگیره ونوعی بازی هس براش هرکاری میکنم ترک نمیکنه اینکارو

پاسخ به این نظر
nila najafi
نوشته شده در: ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۰

عالی بود

پاسخ به این نظر